Jfci&sdp (itrumnl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De zeepdistributie gaat 31 Augustus in NIEUW MOLEST-RISICO DJir B L U- _fÊ FAX ^nentspnjs maanden in Leiden en in plaatsen een agentschap gevestigd is 2.35 i ^ek 18 ct Losse nummers 5 ct .j tij vooruitbetaling. tieprijzen: it per regel. Ingezonden Mede- i 45 ct per regeL Minimum Bewijsnummer 5 ct Bij con- lelangrijke korting No. 6208 zaterdag 24 augustus 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: BKEESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 0 uur 23186). Postbox 20. Postrek. 58936b Bijdragen van medewerkers. Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. Mn d« Administratie Jen en beleven zijn broeder doodsloeg is b wereld vervolgd en is er een c verband als van oorzaak en ben belijden en lijden, -ht van onze dagen weet daar van. Het leek er de laatste dat de Schriftgeloovigen pi geduld, maar veelzins geëerd D,|n behoefde geen schuilkerken _bn niet in schuren te vergade- 1 nieuwe stadswijken werden niet alleen voor [en en bioscopen, maar ook jienst des Woords en der ge- t scholen met den Bijbel even on(terwijs van humanisti- aantfeg. verdraagzaamheid van onze 'fet gelijk recht voor allen, jding heeft recht op onze waar- Si^3m°est ons nopen tot dankbaar- ibochten het zien als een ver- r]i de bede om onder het wereld- „een stil en gerust leven" te $iden *n alle godzaligheid en Er zat echter ook een gevaar laan. Want het bleek, dat men Hnin de belijdenis, die naar de op een lijn stelde en gelijk- ^schouwde met instellingen van ïaak en met elke andere reli- eging. and aardf menigeen daarmee ging blijkt «en r fe't' ^at *n Sekerstende landen opinie evenzeer plaats gereser- wpest worden voor heidensche aandls voor de kerk van Christus, riek] de uiterlijke gelijkheid tusschen geloof en religieuse gemeen- het Kruis van Golgotha niet >emd werd. er ook dikwijls innerlijke lemming. Dat wil zeggen: het jrdaad vaak, zooals het rijmpje ijerken van goud en harten van 3gd0|S de kerk het goed heeft in de wills de kerkleden niet gesmaad, [™e 'cht worden, komt er zoo spoedig jKtten wereldgelijkvormigheid onder j^'ders. Wanneer het belijden niet Aad gaat met lijden, dan is er al ras in de genade en verliest het :rabijn glans. De belijdenis blijft wel, Z'stus boven is en daar als Koning hier op aarde gaat het zon- m; j ook goed; de hemel is ver en de en daar hebben we toch cplojing. erg en hoogst bedenkelijk voor van Gods Koninkrijk, maar het je[_enj daarbij misschien wel, dat de zich niet verbazen over de jlasfi positie, welke de ker*. en de ai in deze wereld innemen. Want n fa biblij kt dan overduidelijk dat de ^er Schrift niet meer leeft in 'ndefn- Jezus zei ondubbelzinnig en Reserve: „in de wereld zult gij •s $ing hebben." Omstreeks een halve ctorizijn dood en opstanding moest de achter reeds zijn gemeente waar- pri „Houdt u niet vreemd van de TOJ vervolging, alsof u iets vreemds •kspime". De waarschuwing was niet en jg; de tijden der verdrukking zijn ai; het lijden volgde met groote op het belijden; het bloed der eienfen werd vergoten. Zinet zoo vreemd zijn, als dergelijke Blen terugkeerden? Geenszins! ai op welke wijze? Dat weten wij opziet voorspellingen te doen, ,en wellicht dwaas. Dat de anti- l^ggimt en dat zijn geweldvreeseljjk da'is buiten twijfel; maar de dag en la'waarin deze eindstrijd gestreden weet niemand; zoo sprak de Dt En daarom is alle speculatie en veflijke berekening uit den booze. »r eenige twijfel leert de Bijbel, kerk van Christus in deze wereld ird, doch veracht en vervolgd zal indien zij zich althans openbaart, 'an haar verwacht moet worden. :ht belijden lokt weerstand uit; moet onder smaad en vervolging ïld door; lijden en belijden behoo- bij elkaar. de regel der Schrift. Hoe deze toe- zal vinden, staat niet te onzer be- A1 zijn er wel symptomen, we moeten letten, leer de wereld verdraagzaam is !er de kerk, dan doet zij dat in de itelling, dat deze zich, zooge- op haar eigen terrein terug zal Dan wil zij zelfs de kerk wel maar buiten de confessie om. Dan iereid de kerk te verdedigen met in zwaard tegen een Godloozen- Maar deze bescherming is Want dan drukt men meteen 'k in een hoek der afzondering en delaar gaat onder de korenmaat: ling van het licht naar buiten heet strijd te zijn met het ware karakter :t kerkgeloof, aanwijzingen, dat dit één der nujkenen zal zijn van het lijden, dat ef^hristgeloovigen wacht. Een vrome w^atie die buiten het leven omgaat, maJ dan wel waardeering; maar een ja am voor het staatkundig en maat- idadelijk leyep. dat uitgaat van 4© fee- Een vernielingswerktuig onschadelijk gemaakt. Een daverende slag deed Woensdag avond Amsterdam opschrikken, toen de bom op het Paramariboplein, na er ruim een week gelegen te hebben, op deskundige wijze tot ontploffing werd gebracht. Tal van ruiten der omliggende huizen werden vernield (Foto Pax-Holland) Tot dien datum is de verkoop, met ingang van vandaag, stopgezet De Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus een begin zal worden gemaakt met de distributie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden verkocht Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorraden zullen beschikken, is het noodzakelijk den verkoop en de af levering aan het publiek van huishoudzeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeep poeder, zeepvlokken, zelfwerkende wasch- middelen, waschpoeder, medicinale zeep, scheerzeep en scheercrême stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. Winkeliers en grossiers, die niet beschik ken over voldoende voorraden voor de eerste distributieperiode moeten zich tot de plaat selijke distributiediensten wenden, waar zij een verzoek, om in aanmerking te komen voor een toewijzing, kunnen indienen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan het volgende worden medegedeeld. Voor de eerste dis- tributieperiode welke loopt van Zaterdag 31 Augustus tot en met Dinsdag 24 Sep tember a.s., zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebon- boekje, naar keuze van den verbruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep of 2 keer 75 gram toilet zeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Waar de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. De detaillisten zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachte artikelen is be paald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen, welke ingeleverd moeten worden bij de distributiediensten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toe wijzingen worden verstrekt, waarop bij gros siers en fabrikanten zeep kan worden betrok ken. De grossiers moeten bij de plaatselijke distributiediensten de door hen ontvangen toewijzingen inwisselen tegen verzameltoe- wijzingen, welke ter aanvulling van hun voorraad kunnen worden doorgegeven aan de fabrikanten. Extra rantsoenen Kinderen, die op 1 September 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rant soenen zeep per distributieperiode. Kinderen boven de 2 jaar, die op 1 Sep tember 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor een extra rantsoen per distributieperiode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distributiedienst onder over legging van de distributiestamkaart van het desbetreffende kind. Practiseerende artsen, tandartsen en vee artsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 procent. Zij zullen ten genoege van den plaatselijken distributiedienst moeten kunnen aantoonen, dat zij tot een van bovengenoemde categorieën behooren. Bovendien zullen ook zij hun distri butiestamkaarten moeten overleggen. Zieken en in het algemeen zij, die op ge controleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaatselijke distributiediensten. Voorts is het de bedoeling een regeling te treffen voor het beschikbaar stellen van (Vervolg van de eerste kolom) lijdenis der kerk, wordt als contrabande verworpèn. Wanneer men schrijft, dat de eenheid van ons volk niet verkregen kan worden, omdat de „schotjesgeest", die enkele groe pen bezielt, hindernissen opwerpt; dan zien wij daarin een symptoom van de tegenstand, welke opnieuw tot uiting komt. Dan worden de Christenen niet in de arena of naar den brandstapel ge dreven; maar figuurlijk gesproken binnen de kerkmuren opgesloten en moeten ze op de markt des levens zwijgen van het woord des Konings. Het lijkt niet zoo wreed als de vérvol- ging in vorige' eeuwen; dit lijden schijnt minder zwaar te zjjn, gan dat der mar te- extra zeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaamheden bloot gesteld zijn aan bijzondere verontreiniging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mede- deelingen over deze regeling zullen binnen kort in de pers gepubliceerd worden. Industrie en instellingen Industrieën, welke een of meer der boven genoemde zeepsoorten verwerken, zullen op aanvraag een toewijzing ontvangen van de sectie zeep van het Rijksbureau voor Chemi sche Producten, Laan Copes van Cattenburch 16 te 's-Gravenhage. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. In ver band hiermede wordt er op gewezen, dat schuurpoeder en andere reinigingsmiddelen buiten deze distributie vallen en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria, waar het ge bruik van zeep om hygiënische redenen on vermijdelijk is, zullen op een desbetreffend verzoek, in te dienen bij de plaatselijke dis tributiediensten, toewijzingen ontvangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d., waar regelmatig warme maaltijden worden verstrekt voor het wasschen van het linnengoed, eei toewijzing zeep ontvangen, nadat de betrok ken instelling een desbetreffend verzoek heeft ingediend bij den plaatselijken distributie dienst. Evenwel zal geen zeep beschikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaat werk in hotels, restaurants, e.d. waarvoor reinigingsmiddelen kunnen worden gebruikt en evenmin voor het gebruik door gasten in hotels, restaurants, café's, zweminrichtingen, badhuizen e.d. Wasscnerijen zullen voor gezinswasch bon nen van de betrokken gezinnen in ontvangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de was- scherij 600 gram waschpoeder kunnen betrek ken. Voor de reiniging van het linnengoed van hotels, café's, ziekenhuizen, sanatoria e.d., zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in vangst nemen. Kappers Dames- zoowel als Jieerenkappers krijgen toewijzingen voor de scheerzeep en vloeibare shampoo, welke zij behoeven voor het sche ren en wasschen van het haar hunner klan ten, welke toewijzingen afhankelijk zijn ge steld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de patroon gerekend wordt. Zij dienen zich te vervoegen bij de plaatselijke distributiediensten, waarbij de distributiestamkaarten van den patroon er het bedienend personeel moeten worden over gelegd, alsmede de loonlijsten van dat per soneel. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zij opgemerkt, dat Shampoo in poedervorm buiten de distributie valt. Scheerzeep Met betrekking tot scheerzeep is afzonderlijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Augustus j.L den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheer zeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercrême per vier maanden ter beschikking worden gesteld. Detaillisten, die scheerzeepbonnen ont vangen, dienen deze bonnen ter aanvulling van hun voorraad scheerzeep, door te geven aan den 'grossier. Deze dient de bonnen te plakken op opplakvellen ter verkrijging van een toewijzing in te leveren bij den plaatse lijken distributiedienst. Bij wijze van uitzon dering dienen dus niet de detaillisten maar de grossiers deze bonnen te plakken op opplakvellen. Bij den handel aanwezige voorraden Tot een nader te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samenstelling, met uitzondering evenwel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toe komst niet meer zullen worden aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeep vlokken of 250 gram zelfwerkende wasch- middelen of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samenstelling mag uit sluitend verkocht worden tegen inlevering van speciale bonnen voor toiletzeep welke uitsluitend zullen worden uitgereikt ten be hoeve van kinderen, zieken, artsen, tandart sen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor spe ciale bonnen kunnen inleveren. Deze speciale bonnen zullen door de plaatselijke distri butiediensten alleen aan die personen uitge reikt worden, die aan deze zeep op medische gronden behoefte hebben en een gecontro leerd. medisch advies kunnen overleggen, ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEUWARDEN BURMANIAHUIS VAN 1845 AMSTERDAM, VAN BRIENENHUIS Bommen op Rotterdam Tien arbeiders gedood Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft een Engelsch toestel een tiental bommen laten vallen 'op den Schulpweg in het zuidelijke deel van Rotterdam. Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van huizen en de bommen zijn op korten afstand van deze huizen ontploft. Van de arbeiders werden er tien op slag gedood; 19 werklieden werden ge wond, van wie enkele ernstig, De dooden en gewonden zijn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bommen in de weilanden erachter, op den weg en naast de huizen terechtkwamen. Een boer derij aan den Charloischelagedijk no. 711 werd door bomscherven en den luchtdruk beschadigd. Het dak werd gedeeltelijk vernield, alle ruiten werden verbrijzeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ontploft. Twee daarvan liggen in den on- middellijken omtrek van de boerderij, zoodat deze door de bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere „blind gangers" zijn onder bewaking gesteld. Ook bommen op Bergen Gistermiddag omstreeks twaalf uur ver scheen eer. Engelsch vliegtuig boven Bergen (N.H.). Vijf bommen werden uitgeworpen. Drie hiervan kwamen niet tot ontploffing, zoodat het waarschijnlijk tiidbommen zijn. De materieele schade is zeer gering. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. PARTICULIERE WONINGEN EN INBOEDELS kunnen ook tegen molestschade ver zekerd worden. Men meene toch niet, dat deze verzekering alleen handel en industrie bedoeld is. deelt woonhuizen, waarin geen nering of bedrijf wordt uitgeoefend, in de laagste risicoklasse in. Vraagt volledige inlichtingen aan het kantoor Singel 126130, Amsterdam (C.). Tel. 47190 Een algemeene architecten- vereeniging in wording Ook bouwkundigen worden er in opgenomen De Nederlandsche bond van bouwmeesters gilden heeft te Utrecht de vierde vergadering van den bondsraad gehouden. De voorzitter, I. de Bloem constateerde in zijn openingswoord, dat eenheid onder de beroeps beoefenaren het ontstaan en streven uitmaakt van de organisaties der bouwmeestersgilden, weshalve het consequent op den weg dier orga nisaties ligt, om de universeele Nederlandsche architecten organisatie mede tot stand te brengen. Een commissie uit drie landelijke organis van architecten, te weten: de Bond van Neder landsche Architecten B.N.A., het Nederlandscb Instituut van Architecten N.I.V.A. en de Ne derlandsche Bond van Bouwmeestersgilden N.B.B.G., onder voorzitterschap van prof. Zwiers, heeft de richtlijnen geformuleerd e statuten voor de nieuwe organisatie ontworpen. In de nieuwe vereeniging zal niet slechts plaats zijn voor hen, wier titel van architect of bouwmeester zal zijn beschermd, zij zal ook af deelingen van bouwkundigen bevatten, zijnde degenen, die wel het beroep mogen uitoefenen, maar niet het recht hebben verkregen den titel van architect te voeren. De opbouw van de nieuwe vereeniging zal organisch, zijn en het geheel zal passen in het raam van de bedrijfsorganisatorische sai werking van het geheele bouwvak. Een der voornaamste doelstellingen der bouwmeesters gilden wordt hiermede in de nieuwe organisatie tot uitdrukking gebracht en het vormde sterk argument van de zijde van het bestuur bij de levendige discussies, welke zich om voorstel ontwikkelden. Het voorstel werd tenslotte door den gaderden bondsraad met overgroote meerder heid aanvaard. Kabelballon ontploft Gisteren werd te Woerden een Engelsche kabelballon waargenomen, drijvende in de richting Utrecht, dus van west naar oost. Toen de ballon boven Harmeien was ge komen, sloegen er plotseling vlammen uit, waarna een ontploffing werd gehoord. Waar schijnlijk is de ballon door den bliksem ge troffen, daar juist een hevig onweer woedde. Het A.N.P. meldt uit Willemstad: Gisteren om 4 uur is met het Hellegat in zicht bij den strekdam in het Hollandsch Diep gezonken het sleepschip Rubens, groot 1136 ton, van de reederij Pluvier te Antweroen, kapitein schipper Bosch, woonachtig te Ca- pelle a. d. IJssel. Alle opvarenden zijn gered en opgepikt door de sleepboot Eem van P. Smit te Rotterdam. Uit de Pers Minderwaardig Wij knippen uit Patrimonium: In de Telegraaf schreef dr. Posthuma, dat het Nederland van vóór 10 Mei op dien dag „te gronde is.gegaan vanwege al die scheidingen", waarbij de schrijver vooral doelde op het bestaan van politieke par tijen en van verschillende jeugdorganisaties Hoe komt de heer Posthuma aan deze dwaze opvattingen? Kan het betrokken worden in den oorlog in ernst door een Nederlander aan onze „gedeeldheid", aan het bestaan van principieele politieke, sociale en cultureele organisaties worden geweten? Wat hebben dergelijke waan voorstellingen te maken met ware, objec tieve geschiedschrijving? Volstrekt minderwaardig, geschrijf van den oud-minister is ook deze tirade in een Open brief aan dr. Colijn. Zoo gij inderdaad van meening zijt, dat het Duitsche overwicht op het vas teland (speelde hier uw voorliefde voor Engeland mede?) van Europa moet wor den aanvaard, dan moet ge, of het mooi of leelijk door U gevonden wordt, er rekening mede houden, dat de Duitsche invloed bij de grens niet ophoudt en van het land, dat het overwicht heeft, moei lijk gevergd kan worden, weder een Ne derland naast zich te krijgen met E(erst) D(e) D(uiten)-begrippen. Wij gaan daarop natuurlijk niet diep in. Dit zou te veel eer zijn. Het gaat ons waarlijk niet om „eerst de duitenbegrippen". (Vermoedelijk een zelfs niet geestige zinspeling op Eenheid door De mocratie). Het gaat ons om heilige beginselen, om de vrijheid voor onze Christelijke actie op politiek, sociaal en cultureel gebied. Van een Nederland, waarin geestelijke en constitutioneele vrijheden hoog worden ge houden, waarin niet door beginselverlooche ning „eenheid" wordt verkregen, behoeft het machtige Duitschland niets te vreezen. Dat een oud-minister Van Nederland Iets anders aan de Duitschers schijnt te willen suggereeren, is onwaardig. Tegen de Kerk Terwijl de Duitsche autoriteit het kerkelijk leven geen steen in den weg legt, zijn het ook hier weer Nederlanders, die kerken trachten te verontrusten door hun dreigende taaL Zoo heeft de heer Mussert de vorige week in een vergadering gezegd, blijkens de ver slagen in de pers, dat het kapitalisme niet alleen uit de maatschappij, doch ook uit de kerk moest worden verjaagd. Wat dit beteekenen moet is niet duidelijk. Deze spreker merkte echter nog op, dat in de nieuwe maatschappij iedereen van dermans godsdienst moet afblijven. Dit nu kan niet duiden op de vrijheid belijden, want deze bestond in de, laat ons nu zeggen, oude maatschappij. Allicht wordt dus bedoeld, dat men niet zal willen dulden, dat de eisch van het Woord Gods voor gansch het leven in de kerk zal worden gehoord en dat zij niet zal mogen oordeelen over beginselen, die lijnrecht tegen dat Woord ingaan. Een andere beteekenis kan hier het „af blijven van eens anders godsdienst" niet heb ben, want vrijheid van belijden is een ken merk van het Nederlandsche volksleven die vrijheid houdt in, dat ieder zijn levens overtuiging uitdraagt en dus beginsel tegen over beginsel stelt Neemt men dat weg, dan kan de kerk van Christus haar boodschap niet meer vrijelijk brengen. Een andere redenaar is nog verder gegaan. Hij heeft verklaard, dat het socialistisch ideaal, hetwelk hij dan verkondigt, dit in houdt dat het leven als een kostelijk geschenk van den Oppermachtige wordt gezien en niet slechts als een tranendal, zooals leugen achtige vertolkers van het Evangelie ons soms willen wijsmaken. Diezelfde redenaar heeft kortgeleden ook reeds verklaard, dat hij de „politieke" domi- né's naar den strot zou willen grijpen. Nu vergeten de predikers van het Evangelie niet dat het leven een kostelijk en bovendien zeer verantwoordelijk geschenk is, maar daar om wijzen zij op de waarheid van des men- schen ellende en op den weg der verlossing door den Christus der Schriften. Is het nu niet merkwaardig, dat In de gadering, waar het „socialistisch ideaal", door dezen redenaar verkondigd, tegenover het Evangelie en zijn getrouwe predikers werd geplaatst, een tweetal Roomsch-katholieken het woord voerden, die verklaarden zulks als goede, geloovige katholieken te kunnen doen? Dit wijst wel op een geestelijke verwarring, die met de vijandschap tegen de kerk van Christus een van de meest verontrustende teekenen van onzen tijd is, waarop wij wel acht dienen te geven. Een goed anker Het christeL historisch Eerste Kamerlid, mr. Pollema, adviseert in zijn orgaan Land en Volk, in dezen verwarden tijd vooral vast te houden aan die waarden, die ook in het verleden de ziel hebben verkwikt, on het kun nen en willen hebben gestaald en versterkt. Verder spreekt hij een verstandig woord over hen, die nu zulk een groote haast heb ben, doch vroeger niet te vinden we Aldus lezen wij: Want wij in onzen kring en daarmede bedoel ik den kring van het Christelijk pro testantisme in den wijds ten zin van - hel woord waren dragers en wellicht ook naar buiten belijders van uitnemende beginselen, die in stormgetij juist hun practische waarde zullen en behooren te toonen. Ik heb moge de lezer mij vergeven zoo ik mij zeiven noem in het tijdperk var voorheen naar mijn beste weten aan de pu blieke zaak deelgenomen en daarvoor, on verplicht, den noodigen tijd beschikbaar ge steld. Willen zij, die grootendeels toen afwe zig stonden, aan dezulken want het waren er meerderen, ik kan uit ervaring oordee len thans verklaren, dat al diegenen het mis hebben gehad en al dat gedoe ten spoe digste moet worden afgeschaft, het is mij wel! Niet om dank te oogsten, maar uit liefde voor de publieke zaak hebben velen daaraan in vroegere periode hunne beste krachten gewijd. Weet gij daarom lezer, wat ik pleeg te antwoorden aan hen, die thans zoo haastig zijn met hun Nederlandsche Unie en met de aansluiting daarbij? Ik antwoord hun dit: Waar waart gij ln de vroegere periode? Hebt gij u toen ook voor de publieke zaak beschikbaar gesteld? Hebt ge toen ook uw stem laten hooren om tot opheffing van zekere misstanden te ko men! Of waart gij toen afzijdig? Zoo niet, zoo gij inderdaad destijds uw Ublikan Uw cadeau f 12.SO HUISVROUWEN Met EEN PAK -rgftco doet U MEER dan met 20 stukken zeep! Doet Uw voordeel! Slechts 28 cent per pak! In elk pak GEBRUIKSAANWIJZING met tal van NUTTIGE WENKEN! Verkrijgbaar in alle groote warenhuizen! .GREVOS" HANDELMAATSCHAPPIJ Nieuwland 6a Tel. 42672 Rotterdam VRAAGT ONS PROSPECTUS: HANDELSWETENSCHAPPEN Boekhouden en Handelscorrespondentie. STAATSPRAKTIJK-DIPLOMA Boekhouden M.O. RESA ARNHEM (Bekende Schriftelijke Cursus). publieke plicht hebt verstaan, indien gij meent u thans te moeten aansluiten bij de Nederlandsche Unie, ik zal u daarvan niel terughouden, alhoewel deze Unie in volstrekt staatkundige en politieke nevelen is gehuld. Maar indien gij en zoo zijn er velen tevoren verre stond, dan ontzeg ik u hel recht, mij thans te verwijten dat ik meen thans afzijdig te moeten blijven. Wellicht onderkent hij die tevoren in den publieken strijd is geschoold, beter de ge varen, die hier dreigen, dan degene, wiens aansluiting bij deze Unie wellicht de eerste schrede is, die hij zet op den weg van zijn publieke plichtsvervulling. Wij, christelijk protestanten, hebben een goed anker aan boord: het wachten en zich verlaten op den Heer, een wachten, dat vol strekt niet passief is. Veilig liggende voor hei anker van het Godsvertrouwen heeft iedei onzer weieens een storm doorstaan. Dan is het principe het anker, dat ons in den storm beveiligt En wat dit beteekeot, de Friezen die hun vaarten en meren bevaren, weten het uit ervaring: wie een goed anker heeft kan rustig afwachten en behoeft geen storm te vreezen. De betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland In een Brief van den Berlijnschen corres pondent van De Waag troffen ons de vol gende zinsneden Men heeft hier in Berlijn den indruk, dat de groote meerderheid van het Nederlandsche volh de dingen nog altijd niet zuiver ziet en met een hardnekkigheid, een beter inzicht waardig zich blijft vastklampen aan ontwikkelingsmoge lijkheden, die nauwelijks meer dien naam ver dienen. Het is waarschijnlijk, dat van die voorop gezette en door Berlijn uitdrukkelijk ge wenschte sterke geneigdheid elke onnoodigl wrijving te vermijden, heden niet meer in di oorspronkelijke mate kan worden gesproken Het is denkbaar, dat men zich heden in Ber lijn afvraagt, of deze plooibaarheid de juisti tactiek is geweest Het is niet de taak van eei Berlijnschen briefschrijver, daarop al te ver ii te gaan. Daarom wil ik hier slechts aanstipper dat welingelichte kringen vermoeden, datsindi enkele dagen de meening in Berlijn en daarmei ook bij de bezettingsoverheid over de wijze van optreden in Nederland gewijzigd is; en dar natuurlijk niet in het belang van die Nederlan ders, die uit principieele of persoonlijke rede nen en belangen dan wel om beide, weer eeru het landsbelang aan het groeps- en persoonsbe lang meenen te mogen opofferen. BOND VAN CHR- BAKKERSPATROONS. Gewest Zuid-Holland. De jaarlijksche algemeene vergadering vai het gewest Zuid-Holland van den Bond vai Chr. Bakkerspatroons in Nederland zal naai wij vernemen Dinsdag 27 Aug. a.s. in Di Kroon te 's-Gravenhage worden gehouden. Nj afdoening der huishoudelijke zaken zal all spreker optreden de heer K. Kolstein vai Bilthoven, secr. van den bond met het on derwerp: „De moeilijkheden in het bedrijf" SILO'S VOOR GROENVOEDER Vele landbouwers in Midden-Limburg me gemengd bedrijf zijn overgegaan tot het bou wen van een of meer silo's ter inkuiling vac eiwitrijke groenvoeders. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen om veel meer eiwitrijk voeder, dat in de komend? winterperiode schaarsch zal worden, ten dienst? der veehouderij en met geringe kosten aan te wenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1