PINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 AUG Britsch-Somaliland „met succes" ontruimd De stemming in Frankrijk Alle kanonnen, op twee na ingescheept-, aldus Reuter Het Duiische Nieuwsbureau ver neemt uit Londen: Het agentschap Reuter meldt offi cieel, dat Britsch-Somaliland door de Britsche troepen „met succes" is ont ruimd. Alle kanonnen aldus dit be richt sijn ingescheept, met uitson dering van twee, die voordien verloren zijn gegaan. Tevoren had het D.N.B. uit Rome gemeld: Van bevoegde Italiaansche zijde wordt het volgende aan het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren toegevoegd: Volgens de jongste berichten zijn de En gelsche eenheden reeds met inschepingen in de haven van Berbera (Britsch-Somaliland) begonnen. De tweede Engélsche verdedigings linie, waarvan in het Weermaehtsbericht sprake is, loopt in een halven cirkel onge veer twintig tot vijfentwintig km van de stad Berbara verwijderd, zoodat men de Ën- gelsche positie met een Duinkerken in het klein kan vergelijken. De gevechten om dezen tweeden verdedigingsgordel zijn buitengewoon fel geweest. Aan Engelsche zijde zijn Vooral Rhodesische en Indische troepen gebruikt, terwijl het gros van de Italiaansche een heden, die de operaties in Somaliland heb ben verricht, uit troepen van het moederland bestond, waaraan uiteraard ook inlandsche troepen waren toegevoegd. In dezelfde kringen wijst men erop, dat in landsverdediging getroffen. Ten Oosten van Londen zijn een groote petroleumopslagplaats alsmede talrijke hangars vernietigd, terwijl verscheidene vliegtuigen op den beganen grond werden vernield. Voorts werden lucht aanvallen gedaan op de vliegvelden van Liverpool en van Pembroke in Wales, zware branden zijn waargenomen en met zekerheid kon worden vastgesteld, dat treffers waren gemaakt. Ook in het gebied van Kent zijn te Chatham, Newhaven en Eastbourne bommen geworpen, waarvan de ontploffingen duidelijk zijn waargenomen. Te Norwich is de vliegtuigfabriek aldaar zwaar beschadigd. Aan het kanaal var Bristol zijn te Molfordhaven en Swansea, aar de Kanaalkust bij Bournemouth en Wey mouth behalve schepen ook dokken en ha venwerken met succes aangevallen. Luchtgevechten boven Zuid- Engeland het Zuiden ven Kngeland kleine luehtgev-ech- ten ontstaan. Duitsche verkenningsvliegers, door jagers gesteund, voerden hun opdrach ten uit. Om betere waarnemingen te kunnen verrichten, vlogen de Duitsche verkenners boven Zuid-Engeland op geringe hoogte en konden zonder belemmering waardevolle foto's maken. Op groote hoogte vlogen de Duitsche verkenners daarna boven de Engel- sche Kanaalkust waar Spitfires een versper ring trachtten te vormen. Slechts in enkele gevallen gelukte het den Britschen jagers de Duitschers in een strijd te verwikkelen. Bij Ramsgate werd waargenomen, dat twee Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Een derde Engelsch vliegtuig stortte brandend in zee. Men zag hoe zich parachutes van de vliegtuigen losmaakten en door den wind zeewaarts gedreven werden. Eritsch-Somaliland buiten de havens van Ber bera en Zeila de kust geen andere bruikbare havens heeft en dat vooral de kust van Ber bera uit naar het Oosten slechts uit zand duinen bestaat. Zou het den Engelschen troe pen niet gelukken zich in te schepen, dan zou hun evenals den troepen die zich nog in het Oosten van Britsch-Somaliland bevinden, de terugtocht zijn afgesneden. De strijd in de Middellandsch Zee De beschieting van Bardia Het D.N.B. meldt uit Rome: In de Middellandsche Zee hebben zich in de laatste dagen zware luchtgevechten afge speeld, waarover naar de oorlogscorres pondent van het D.N.B. voor het Middel landsche Zeegebied meldt thans nadere bijzonderheden bekend worden. Italiaansche verkenningsvliegtuigen hadden in de haven van Alexandrië een groot aantal Engelsche linieschepen, kruisers en torpedobooten waar genomen. Kort daarop deden verscheidene eskaders Italiaansche bommenwerpers, bege leid door talrijke jagers, een aanval op de haven en bestookten deze anderhalf uur lang ononderbroken met bommen van het zwaarste kaliber. De Engelsche Middellandsche Zee-vloot poogde aanvankelijk maar vergeefsch schuil te gaan achter een rookgordijn. Daarop stegen cle Engelsche jagers op en een hevige lucht- stxijd ontspon zich. Tijdens het bombardee ren met exploisieve bommen konden de Ita liaansche vliegers de uitwerking hiervan reeds waarnemen. Hooge rookzuilen en bran den werden op verscheidene punten in het havengebied gezien en den volgenden dag werd vastgesteld, dat een deel van de Engel sche Middellandsche Zee-vloot de haven van Aiexandrië had verlaten. Er bestaat hier de indruk, dat de Engelschen hun Middellandsche Zee-vloot in het Ooste- Ljke bekken van de Middellandsche Zee heb ben verdeeld over verscheidene, havens om de bedreiging door de onophoudelijke Italiaan sche bomaanvallen te verminderen. Bij hun terugkeer van Alexandrië kregen de Italiaansche verkemrigsvliegtuigen een Engelsch eskader in het vizier, dat een sterkte had van vier kruisers, aoht torpedojagers en e n vliegkampschip en dat koers zette naar het Westen. Kort daarop werd de aanwezig heid van het Engelsche eskader in de nabij heid van de Italiaansche haven Bardia aan c= Noord-Afrikaansche kust vastgesteld. Het e:kader opende het vuur op de haven en loste 300 schoten. Tegelijkertijd stegen van het vhegkampschip Engelsche jagers op, die voortdurend boven het eskader zwermden. Kort daarop kwamen, begeleid door jagers, verscheidene Baliaansche eskaders bommen werpers ter plaatse. Aan de Italiaansche vliegers gelukte het in korten tijd zeven Engelsche Gloster-gladia tor-vliegtuigen neer te schieten. Twee andere vbegtuigen stortten brandend naar omlaag ei kunnen als verloren beschouwd worden. Dc- Italiaansche verliezen aan vliegtuigen be driegen drie jagers. Onder den indruk van d;ze onophoudelijke bombardementen hield het Engelsche eskader op met de beschieting van de haven van Bardia en verdween. Ondanks de hevige beschieting, welke uren lang heeft geduurd, is de schade, welke in cle haven van Bardia is aangericht, buiten gewoon gering. De afleidingsmanoeuvre, wel ke het Engelsche opperbevel te Kairo als afweer tegen de dagelijks heviger Italiaansche luchtaanvallen heeft ondernomen, is geheel zonder resultaat gebleven. Het initiatief in c - Middellandsche Zee ligt In de handen van Italië. list frontberieht van het D.N.B. Het frontberieht van het D.N.B. luidt: De aanvallen, welke de Duitsche lucht macht Zaterdag heeft ondernomen, hebben talnjke vitale inrichtingen van de Britsche De Duitsche blokkade Het D.N.B. meldt uit Tokio: Met het oog op de algeheele Duitsche blok kade tegen Engeland heeft de kapitein van het Japansche s-s. Soewa Maroe (N.Y.K.), dat op 18 Augustus te Liverpool had moeten aan doen. opdracht gekregen, de gevaarlijke zone te verlaten en zich naar veilige haven te be geven- Een Russisch oordeel De Russische generaal Teplinski schrijft in een artikel in de Prawda, dat de operaties in Noorwegen en Frankrijk reeds het bewijs had den geleverd dat de luchtheerschappij beslis send was voor het succes van land- en zee macht. De jongste luchtgevechten boven het Kanaal en boven Engeland zelf duiden aan dat ook daar, door onafgebroken massa-aanvallen vai; het Duitsche luchtwapen, de heerschappij in de lucht bevestigd werd, die de voorbereiding vormt voor de beslissende operaties die vol gen zullen. Finsch schip aangehouden. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Het tusschen de Vereenigde Staten en Pet- samo varende Finsche schip Mathilda Torden is. naar thans bekend wordt, door de Engel schen opgebracht en gedwongen een Schot- sche haven aan te loopen- De Mathilda Tor den, die 6000 ton meet, had uitsluitend lading voor Finland aan boord. Engelsch oordeel over de Britsche luchtmacht Het Britsche luchtwapen heeft geen gelijken tred gehouden met de ontwikkeling, aldus majoor Oliver Stewart, de militaire lucht vaartmedewerker van de Observer. In het artikel, waarin deze gevolgtrekking wordt ge maakt, zegt de schrijver verder: De autoritei ten moesten meer luisteren naar de vaklieden. Duitschland heeft zijn verschillende typen machines voortdurend verbeterd. De nieuwe Britsche vliegtuigen hebben daarentegen geen groote verbeteringen ondergaan. Men dient nu toch eindelijk op te houden de Spitfires en de Hurricanes te bestempelen als onovertrefbare jachtvliegtuigen. Hetzelfde geldt voor de Blenheim- en Beaufort-bommenwerpers. De thans gebruikte Britsche vliegtuigtypen zijn met bijna 60 mijl geringer snelheid de min deren van de Duitsche jagers. Italiaansch oordeel. De belegering van Engeland, zooals de Giornale d'Italia de Duitsche tegenblokkade noemt, vormt, naar het blad verder schrijft, een nieuw hoofdstuk in den oorlog tusschen Engeland en de mogendheden van de spil, waarbij Duitschland en Italië op alle gebieden het initiatief in handen hebben. Na de bele gering van Engeland uit de lucht is op 17 Augustus thans ook de belegering ter zee be gonnen. Engeland gelijkt thans op een bele gerde stad, welker buitengrenzen niemand kan passeeren zonder zijn leven op het spel te zetten. De blokkade bereidt een nieuwe wereld voor, waarin een einde gemaakt wordt aan de tyrannie, welke de Britsche plutocratie een eeuw lang heeft uitgeoefend, opdat alle volkeren voordeel kunnen behalen uit de vrijheid der zeeën. Graaf Teleki bij Von Ribbentrop De Duitsche rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop heeft gisteren den Hongaarschen minister van landbouw graaf Teleki, die een bezoek van eenige dagen aan de rijkshoofdstad brengt, ontvangen. De hertog van Windsor op de Bahama-eilanden Uit Nassau meldt Reuter: De hertog van Windsor, de nieuwe gouver neur en opperbevelhebber van de Bahama- eilanden, is met de hertogin vandaag te Nas sau aan land gegaan- Zij werden door een geestdriftige menigte verwelkomd. De hertog, die de uniform van generaal-majoor droeg en de hertogen begaven zich terstond naar het Kamerpaleis, waar de hertog beëedigd werd. De tegenstelling tusschen Vichy en de rest des lands „Wat Frankrijk in deze yreken doorleeft is een ware revolutie". Pierre Laval heeft dezen zin den laatsten tijd vaak herhaald en een medewerker van Das Reich heeft hem hotel Majestic te Vichy gezien en gehoord. Hij zat achter een kleine, kreupele schrijftafel, die aan het vertrek het karakter van een bureau moest geven. En de Duitsche corres pondent dacht aan de vele gesprekken, door hem in de afgeloopen weken te Parijs met menschen uit het volk en anderen gevoerd, waaruit bleek, dat ze jegens de regeering te Vichy voorbehoud in acht nemen, 2 orverschillig tegenover haar staan. Ze kunnen zich niet voorstellen, Wat tusschen Loire Pyreneeën in dat groote niet bezette gebied eigenlijk aan de hand is. Laval zei o.a.: „Ons land zit in het diepste ongeluk, het heeft niet alleen den oorlog verloren maar tevens alle overtuigingen en vermeende idealen, waar het aan hechtte. Het heeft te laat ondervonden dat hetgene, waar aan het geloofde, averechtsch en wat het als levensinhoud op prijs stelde te schamel was. We hebben derhalve onbekommerd met alle overgeleverde machten gebroken en zullen dat doen, zoo dikwijls dit noodig is. Dit moet twijfel laten opkomen en we zullen de massa van ons volk maar van liever lee kunnen win nen. We moeten ze daartoe opvoeden. De on vermijdelijke Inperkingen, zullen hard zijn, maar het is den Franschen te goed gegaan, ze moeten weer leeren de geboden van dén plicht te begrijpen." Laval ziet een ingrijpend onderscheid tus schen het Duitschland van 1918 en het Frank rijk van 1940 het eerste nam alle wapen stilstandsvoorwaarden slechts onder protest aan, waarmee alle inbreuken voor dê toe komst aangekondigd werden; de Fransche staat is thans onvoorwaardelijk getreden in wat hem te Compiègne voorgeschreven werd. De regeering Pétain wist dat dit de eenige mogelijkheid opende om den inner lij ken samenhang des lands te redden. De Duitsche schrijver voegt hierbij, dat io'n program om te slagen door den geest drift van de massa gedragen moet worden. In het bezette gebied heeft hij echter niets ontmoet, waaruit men kan afleiden, dat het haar ernst is met het streven naar vernieu wing, wel twijfelzucht, ironie en moedeloos heid. Te Vichy verging het hem niet beter; politiek-zedelijk crediet heeft hij er ge zocht, niet gevonden. Hij zag er vele bekende gezichten uit de kringen van politiek, admi nistratie en dagbladwezen. In het genoemde hotel, middelpunt van de ambtelijke wereld, worden de papieren van de bezoekers door twee soldaten gecontroleerd. Allerwege moedeloosheid en onvree De uitgaande kringen van het land ont moeten er elkaar. De Duitsche waarnemer kreeg er den indruk van een maskerade. Tot half elf 's avonds, als de openbare lokalen ge sloten worden, houdt die beweging aan. Op oudmodische gemakkelijke stoelen troonen te midden van uitstalkasten met kostbare weeldeartikelen de sierlijkste vrouwen van Frankrijk, omstuwd door officieren zonder commando, ambtenaren zonder ambt en kamerleden zonder Kamer. Op de militaire ineenstorting is die van de „wereld" gevolgd. De hal van Majestic is de laatste toevlucht voor de vrouwen en man eens in de Parijsche salons den toon aangaven. Voor het overige schiet er hun wei- fijne noenmalen en disputen op de promenade daargelaten, terwijl de dames om den tijd te dooden elkander leeren haken en breien. Van hier uit is de correspondent doorge reisd om zich te vergewissen van de verwar ring, door de duizenden en duizenden vluch telingen uit België, N.-O. Frankrijk en Lotha ringen verwekt. In sommige provinciesteden is overal inkwartiering, bij de stations zijn alle goederenwagens bewoond en in de win kels heerschte uitverkoopspaniek. Benzine was er niet meer, in den sluikhandel worden fantastische prijzen bedongen. Overal werd gescholden, vooral op de vluchtelingen, die de voedselsituatie nog moeilijker maken. De man geeft ten slotte voorbeelden van algemeene onverschillheid* tegenover de zinne beelden der weermacht. Er ligt een groote vermoeidheid over de menschen en wantrou wen in de toekomst. Er is haat ten aanzien van het verleden en te Toulouse windt men zich op over de rantsoeneering van levens middelen en tabak. De koffiehuizen enz. slui ten om negen uur en langs de verkeerswegen zijn alle banken voor den nacht bezet. Het volk wil cien vrede, het koste wat het wil. De nieuwe wegen die men van Vichy uit door het land wil aanleggen zijn smal. Er moet nog blijken of ze bruikbaar zijn, aldus eindigt deze beschouwing. garantik-standcroen C. AR AN TIE-STAN DB K UIN GAR ANTI E-ST AND R O O i) GARANTIE-STANOZWAKT GARANTIE-STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Koning Leopold en koningin Elisabeth Beider gezondheidstoestand Naar onze correspondent ie Brussel ons meldt bevinden koning Leopold en koningin- moeder Elisabeth zich nog steeds op het slot te Laken. Omtrent den gezondheidstoestand van den koning liepen dezer dagen in de Bel gische hoofdstad onrustbarende geruchten. Ons werd echter van bevoegde zijde verze kerd, dat deze geruchten allen grond missen. Koning Leopold liep tijdens den achttiendaag- schen veldtocht, een verkoudheid op en werd, na de onderteekening van het capitulatiebe- sluit, bij zijn terugkeer te Brussel, door een zware vermoeidheid overvallen, maar thans is hij weer volkomen gezond. Wat de Koningin-moeder betreft, na het be zoek aan het ziekenhuis te Maastricht liet zij geen dag voorbijgaan zonder zich naar een militair hospitaal te begeven. Te Sint- Amandsberg, bij Gent, waar in het tehuis Voor ouden van dagen, vele gewonde Belgische militairen worden verpleegd, werd de vorstin door de bevolking herkend, hartelijk toege juicht en met bloemen overladen. De torpedeering van de Helli Hei D.N B. meldt uit Berlijn: De eerste lord der Britsche admiraliteit heeft het volgende telegram doen toekomen aan den Griekschen minister van marine: „Met het grootste leedwezen verneem ik, dat de kruiser Helli tijdens zijn deelneming aan de plechtigheden op Maria Hemelvaart door een onder water varende duikboot tot zinken gebracht is. In naam van de admirali teit, de officieren en manschappen van de Britsche vloot, geef ik uiting aan mijn diep medegevoel met de Grieksche vloot." In politieke kringen hier noemt men dit telegram een hoogtepunt van Engelsche huichelarij. Dat Engeland in dit opzicht geen scrupules kent, heeft reeds de bekende ge beurtenis van Oran aangetoond- Griekschen kruiser Helli is, aldus het D.N.B. een bericht van de Evening Standard vbt belang Het blad schrijft: In geval Grieken land in een oorlog verwikkeld zou worden, zou de geheele Grieksche handelsvloot onder geallieerde controle komen. Griekenland's 650 schepen, met twee millioen ton scheepsruim te zouden in geval van oorlog zoowel aan Enge land als ook aan Griekenland zelf goede dien sten kunnen bewijzen. De behandeling van valschermtroepen Duitsche waarschuwing aan Engeland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Öp een desbetreffende vraag werd van be voegde zijde gisteren aan journalisten mee gedeeld, dat de Ryksregeering door bemid deling van Zwitserland een nota heeft ge richt tot de Britsche regeering, waarin zij wijst op het uiterlijk van de Duitsche val schermtroepen (uniform, uitrusting en2.). In de2e mededeeling wordt o.a. ge2egd: De kleeding van de inzittenden van Duitsche vliegtuigen en van de formaties valscherm jagers bestaat, geheel volgens de regels van het volkenrecht, uit uniformen. Deze Duitsche „nationale uniform" is voor vliegers en val schermjagers dezelfde als die van alle daten van het Duitsche luchtwapen. Over deze algemeene uniform dragen de vliegers en valschermjagers een bijzondere vliegers- kleedij, gelijk deze in de legers van alle modern uitgeruste staten wordt gedragen. Sedert 1936 is deze kleedij in Duitschland bij parades in het openbaar vertoond. Ook bij deze bijzondere kleedij bevinden zich op de linkermouw duidelijk zichtbaar de Duitsche militaire distinctieven. Derhalve voldoet ook deze bijzondere kleedij aan de regels van het volkenrecht, Dë Duitsche rijksregeering moet er daarom nogmaals op wijzen, dat zij onmiddellijk de scherpste represailles tegen Engelsche vliegers zal nemen, indien in gevangenschap geraakte Duitsche vliegers of valschermjagers niet vol- gens de regels van het volkenrecht als krijgs gevangenen worden behandeld. Als de opperste Sowjet vergadert In dit geval heeft de buitenlandsche cor respondent gelegenheid het Kreml binnen te gaan, gewoonlijk dus eens in het half jaar, In dezen oorlogstijd Konden de schaarsche verte genwoordigers van niet-Russische bladen reeds twee keer de poort doorgaan. Veel ziet men niet op den korten weg naar de zitting zaal van de burcht, die een stad is. Natuurlijk moet een ieder zich legitimee- ren. Als Statin's auto in snelle vaart binnen rijdt wordt een klok geluid- Stralenbundels zetten het plein in schril licht, terwijl het bin nenste van de poort in het duister blijft. Als de weg vrij is laat de post een groen licht ontvlammen. Op de binnenplaats kunnen de officieele auto's benzine innemen. Dan worden de paple ren ten tweeden male onderzocht. De aanblik lijkt op dien van een middeleeuwsche Duit sche stad. Nu voert een lift de buitenland sche correspondenten naar hun galerij. Be neden zwatelen de stemmen van de ongeveer 1100 afgevaardigden der beide Huizen, die den oppersten raad der Sowjet-unie uit maken. Alleen den eersten en laatsten dag van den zittijd vergaderen ze afzonderlijk. Plotseling klinkt, aldus beschrijft de bericht gever van de Deutsche Allgemeine Ztg. de zit ting, handgeklap en de leden staan op: het presidium heeft de hiervoor bestemde tribune ingenomen. Het applaus verdubbelt als de andere autoriteiten binnentreden. De binnen- tredenden klappen eveneens in de handen. Door de vensters ziet men de rivier de Moskwa. De redenaars nemen aan een les senaar plaats. Tot het presidium behoort een vrouw. In de zaal staat een standbeeld van Lenin. De voorzitter beschikt over een schel. Bij de leden ziet men veel vrouwen in na tionale dracht Als de naam van Stalin ge noemd wordt staat een ieder op om hem toe te klappen. Stalin zelf verheft zich ook en dankt op dezelfde manier. De sprekers be dienen zich van allerlei talen, die alle op het veel op Russisch gelijkende Oekrainsch na worden overgezet Men weet dat de buitenlandsche politiek, de schepping van de nieuwe bondsrepublieken en andere decreten werden goedgekeurd. De onderhandelingen te Turnu-Severin Na een onderbreking van drie dagenzijn gisterochtend de Roemeensche en Hongaar- sche delegaties in tweede zitting bijeen geko men. De leider der Roemeensche delegatie, gezant Valer Pop, zette het Roemeensche standpunt uiteen en overhandigde aan de Hongaarsche delegatie een memorandum met een Roemeensch tegenvoorstel, daar, volgens de opvatting van Roemenië, het Hongaarsche voorstel geen grondslag biedt voor het voeren van onderhandelingen. De Hongaarsche dele gatie bestudeert thans dit tegenvoorstel van Roemenië. Gistermiddag om vijf uur zouden de beide delegaties wederom bijeenkomen. In de samenstelling der Roemeensche dele gatie zijn eenige veranderingen gekomen. De vroegere minister Silviu Dragomlr is geen lid meer van de delegatie. Ook de Roemeen sche gezant te Boedapest, Georg Crutzescu, is naar zijn post teruggekeerd. Daarentegen is de Roemeensche delegatie met enkele nieuwe leden uitgebreid, o.a. met gezant Hiott van het ministerie van buitenlandsche zaken, die in den laatsten tijd het voorzitterschap heeft bekleed van een speciale Roemeensche commissie, die voor de onderhandelingen mei Hongarije de data en gegevens heeft opgesteld. Over den inhoud van het Roemeensche te genvoorstel is tot dusverre niets bekend. Chineezen trachten Indo- China binnen te dringen Havas meldt uit Hanoi: Chineesche afdeelingen hebben getracht in Indo-China binnen te dringen- Zij zijn terug geslagen. Er zijn voorzorgsmaatregelen ge nomen. Bij de regeering van Tsjiang ICai-sjek is een protest ingediend. DE OVEREENKOMST TUSSCHEN DE VEREENIGDE STATEN EN CANADA De Amerikaansch-Canadeesche overeen komst tot instelling van een permanenten raad van defensie wordt door de Londensche pers warm toegejuicht. Zooals de Times schrijft, is hier niet sprake van een enkelen stap: het besluit staat in het nauwste verband met andere plannen voor het gemeenschappelijke belang, dat de Vereenigde Staten met alle volken van het Britsche Rijk bindt. Binnenlandsch Nieuws UITGEVERIJ EN HANDEL IN DRUKWERKEN Blijkens een gistermorgen verschenen Ver ordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied betreffende den handel in drukwerken is bepaald, dathet ten uitvoer leggen van plannen op elk gebied van het uitgeven of vervaardigen van, of handel m drukwerken de goedkeuring behoeft van den rijkscommissaris voor het bezette Neder iandsche gebied. Als plannen worden in het bijzonder be schouwd nieuwe vestigingen, wezenlijke ver anderingen in de organisatie de doelstelling en do versPreiding van boeken en periodiek Verschijnende drukwerken, verder veranderin- gen in den titel, samensmeltingen, alsmede uitbreiding van de reclame buiten het tot dus- Ver bestaande verspreidingsgebied, verande ringen in den tijd en de menigvuldigheid van verschijning, het invoeren van uitgaven voor een bepaald gebied of van bijlagen. Vef2oeken om toestemming overeenkomstig het Voorgaande moeten bevatten 1. èen nauwkeurige omschrijving van het plan; 2. nauwkeurige gegevens betreffende de schrijvers, drukkers en uitgevers, verder be treffende den eigenaar of bestuurder van de uitgeverij, alsmede betreffende de uitgeverij Hij die een plan, als hiervoren bedoeld, ten Uitvoer legt, zonder van te voren de ver- eischte toestemming te hebben verkregen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, of met een dezer straffen. De handeling, bedoeld in het vorige lid is een misdrijf. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. HET GOEDERENVERKEER TUSSCHEN ZWEDEN EN NEDERLAND Onze correspondent te Stockholm tele grafeert: Er zijn voorloopige maatregelen getroffen om den goederenruil en het daarmee samen hangende betalingsverkeer tusschen Neder land en Zweden mogelijk te maken. In Sep tember volgen onderhandelingen voor een een verdere regeling van het handelsverkeer. Engelsche bommenwerper neergehaald Het A.N.P. meldt: Gisterochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Beemster een Engel schen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachute in veiligheid te stellen. Hij kwam op een wei land terecht en is door de plaatselijke politie op transport gesteld. De overige inzittenden vonden den dood in het vliegtuig, dat in een boomgaard terecht kwam en in vlammen opging. Verdronken Zondagmiddag is op het Noorderstrand te Scheveningen de 20-jarige jongeman C D van der H., wonende in Den Haag, bij het baden door den stroom meegesleurd en ver dronken. Het lijk is later aangespoeld en naar het ziekenhuis gebracht. Hel Duitsche Landfn voor de bezetliERV' Nederiandsche gef B° 8 l B. V) De eerste zitting gisteren Naar gehouden (lrechL EF. KE Uit Den Haag wordt gemelda: Naai In het gebouw op den Kneuttn- I het voormalige ministerie vai te Fin zaken, en wel in de balzaal vaife Scha is gisteren de eerste zitting van jlng te Landsgerecht voor de bezette Ni gebieden gehouden. GERËF President van dit gèrecht is t Dokki als openbare aanklager treedt dride. De zaal, in welke voortaan de q evaF gerecht geregeld zullen S%igen. °geko ZETLSLOEP OVERVAREN. Tijdens een zeiltochtje op de Westerschelde is de zeilsloep Struisvogel, waarin vijf per sonen uit Terneuzen onder wie twee dames zaten, overvaren en gezonken. De inzitten den konden zich redden. Tengevolge van de ingetreden windstilte dreef de sloep ter hoogte van den Eendrachts- polder toen uit de richting Hoedekenskerke het met vlas geladen m.3. Odilia naderde- De Odilia ramde de zeilsloep midscheeps, waar door deze lek stootte en begon te zinken. Voor dat de aanvaring plaats greep sprong mej. M. te water, waarop een der heeren haar nasprong- In de boot bevonden zich toen nog een dame en twee heeren. Zij poogden over te gaan op de Odilia doch slechts een der heeren slaagde hierin. Een zich in de buurt bevindende hoogaars heeft daarop de twee dames aan boord genomen- De pogingen die in het werk werden gesteld de zinkende sloep nog aan den wal te brengen mochten niet slagen. De Odilia heeft alle drenkelingen aan boord genomen en behouden in de haven van Terneuzen binnengebracht. Het feit dat de inzittenden de zwemkunst meester waren is zeker oorzaak geweest dat dit avontuur geen droevige gevolgen heeft gehad. AUTODIEVEN GESNAPT. De gemeentepolitie van Eemnes heeft Zon dagnacht drie personen gearresteerd, n.l- D. en P. uit Bussum en V. uit Hilversum, die verdacht worden van diefstal van een leger auto. Deze auto was verstopt tusschen hak hout op de heide te Eemnes- De politie over viel de mannen, terwijl zij daar bezig waren met het afschrappen van de groene verf. De carburator en spatborden waren reeds rood en zwart geverfd. De auto was gestolen op het landgoed van den heer Blaauw te 's-Grave- land, waar verschillende legerauto's gepar keerd staan. De verdachten zijn opgesloten en worden morgen voor den officier van justitie te Am sterdam geleid. JONGETJE TUSSCHEN AUTO'S BEKNELD GERAAKT EN GEDOOD- Vrijdagmiddag is te Oisterwijk het 10-]arig Jongetje H. uit Eindhoven, dat bij den heer S. logeerde, terwijl het op den Udenhoutsche- weg een vlieger opliet, tusschen twee auto s bekneld geraakt. Het kind is met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. Zonder tot be wustzijn te zijn gekomen is het gistermiddag overleden- HOOIBROEI. Tengevolge van hooibroel is gistermiddag brand uitgebroken in de hooiberg van de „iJselhoeve" aan de Holyweg te Vlaardin- ger-Ambacht. De hooiberg bevatte onge veer 100,000 kg hooi, waarvan een groot ge deelte door het vuur werd vernietigd. De eigenaar, de landbouwer A. v. d. Kooy, WaS tegen brandschade verzekerd. Enkele weken geledon was de hooiberg ook reeds wegens broei leeggehaald, doch-toen was geen brand ontstaan. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Een bewoner van den Orionweg te Haar lem, de heer D. is tengevolge van de duister nis In de Nieuwe Gracht gereden. Het kostte vrij veel moeite den drenkeling te redden, die daarna naar het St. Elisabeth Gasthuis werd gebracht Daar ls hij gisteren aan de gevolgen van een longontsteking overleden VERDWIJNENDE MOLENS. De oude windmolen van den Baarllnger- of Noorderpolder aan de kust bij Blokzijl zal worden afgebroken en door een windmotor "Wordèn vervangen. Pogingen, van hoogerhand ondernomen, hebben den fraaien molen, die jarenlang een sieraad van het landschap is geweest, niet voor ondergang kunnen be houden, is met Duitsche bronzen borstbeeld van den FUtT"" Duitsche rijk versierd. EID El De zittingen zyn openbaar. Da« eerste zitting geen ruchtbaarhtzlJ" geven, was er slechts zeer wei g, aanwezig. Nadat de beklaagde ^d, eerste op de rol staande zaak Ij over was, trad het gerecht binnen. r ds. Dr. Schlilter bracht, staande teer A tafel, waaraan het gerecht plaats den Duitschcn groet en verklaar<Ln ce zitting geopend. ]Jker t Onmiddellijk daarop werd it door handeling van de eerste zaak bt Wille telet ONTSLAGAANVRJ" Bt MR. J. LINTHORST HF/r'efds Als commissoris der pret"'" Groningen de hü in Wij vernemen, dat mr. J. Lin! dat man, nu hij door zijn medewerkieente leiding der Nederiandsche Unie z hij i politieke leven heeft begeven, da werl volle de consequenties wil aanvaat heil dat hij het als een plicht heeft geAmst verzoek om eervol ontslag als ctstigdi der provincie Groningen in te dfede w hij dan ook dezer dagen heeft gtouder E. s Drie dooden bij een„IN botsing Een vrachtauto met 20 verongslukt 4£ Leeu I is I Op den Tilburgscheweg nabij de v tusschen Breda en Gilze-Rijen, is vL NNI een auto-ongeluk gebeurd, waarbij r schen het leven hebben gelaten |nes d anderen min of meer ernstig zijn gel than: Op den weg stond een leege geparkeerd. z 0 c De chauffeur van een met grootpvordt uit de richting Breda komenden iP* waarop zich twintig arbeiders zoe\ schijnt den geparkeerden auto niet 1 daai opgemerkt, met het gevolg, dat hij ePr 231 vaart bovenop reed. |nper De rechterzijde van den uit Breda k" jare' auto werd geheel weggescheurd; de"? tc den werden naar alle zijden wegg{jjL Verschillenden van hen bleven bei op den weg liggen. Anderen liepen joniei rond. ,in ivent ve De 26-jarige gehuwde v. d. Beest, z was tegen een boom terechtgekt moet Op slag dood zijn geweest. De spr( v. Zundert, eveneens uit Etten, was za toe gewond, dat hij bij aankomst in het zien in te Breda reeds bleek te zijn overleind was eveneens gehuwd en vader 9ver kinderen. De 36-jarige Braspenning,?011^ Etten, gehuwd en vader van vier tfoonc overleed kort na aankomst in het zi$N E' Zeer zwaar werden gewond de a v. d. Steen en Dielemans, beiden ui Verschillende anderen hadden diepeg 28 wonden en moesten eveneens in hetinch* huis worden opgenomen. zenc De chauffeur van den vrachtautqt ge jarige Zuurmond, was na het ongelul overstuur en kreeg een dusdanigehst v crisis, dat hij ook in het ziekenhuisn p worden opgenomen. Slechts vier arbeier t« met den schrik vrijgekomen. mam Engelsche bommen' ftten Het A.N.P. meldt uit Den Haag: jc In de twee afgeloopen nachten rdan Engelsche vliegers, hoewel ongunstigrde: bijna elke kans op juist richten wegnf. q, aantal bommen op ons land geworpen te 5 door op verschillende plaatsen scha burger eigendommen is aangericht. p; In de gemeente De Lier werden een f en eenige broeikassen vernield. In Sch. H brandden drie huizen door brandbomj teg ont! De loonen van in Duitsch!in estel werkende Nederlandschi ga; arbeiders Voorschotten van gemeentewege aaf^j familieleden als er vertraging in deS 1 zending is. De families van naar Duitschland v. ken arbeiders kunnen, zooals bekend,'to rende twee weken na het vertrek no, steun ver leening in aanmerking komen.. L Het kan voorkomen, dat na deze twV'^ ken nog geen uitbetaling van de uit D| land gezonden loonoverschotten kan hebben. De directeur van dén rijksdien" de werkeloosheidsverzekering en arbj middeling heeft thans den gemeentebé bericht, dat de betrokken families in I lijke gevallen door een voorschot op d( f zendingen kunnen worden geholpen. 1 Met klem wordt er bij de gemeenteblad op aangedrongen in deze gevallen mei-en king te verleenen. ja 1 De Japansche gezant in Den ftes terug te Tokio Naar het D.N.B. uit Tokio meldt tij, v Ishii, de voormalige Japansche gezant iaari Haag, in Tokio aangekomen. Hij verkjtuv dat in Nederland volkomen rust en0n heerscht. m DRIE NIEUWE MOTORLOGGERSjei •3>st De firma A. Vuyk Zonen te Cap IJssel, heeft de opdracht ontvangen bouw van 3 moderne motorloggers, voor rekening Van de reederij Arie Zwan Zonen en een voor de N.V. Rflre v./h. J. J. Tuyt, beide te Scheveningen. 1 pi De afmetingen bedragen: lengte 38, bferu 6.80 en diepte 3.15 M. Een schip zal worden voorz P.K. Industrie-dieselmotor, terwijl de jj, anderen met 240 P.k.-motoreh worden DIEFSTALLEN, INBRAKEN EN3 De recherche te Amersfoort heeft twl^r gens var, 17 en 18 jaar aangehoudeie' Zaterdagavond en Zondagochtend if Sportfondsenbad zich schuldig zouden gemaakt a-n diefriil van portemonnale gel/

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2