t y AüctOdlÜd I m voor de kust SflZBiidentie opgeschrikt 45 een hevigen knal jn werd de Residentie en de ng er van opgeschrikt door nal De slag was zóó hevig, dat dat het iets was, dat dicht J tot ontploffing moest zijn ge velen hun huis uitliepen om I aan de hand was Er viel ech fj fy tdekken want naar wij bij in- v amen. was het een mijn, die >r hoogte van 't Ververschings- IG tgeveer 3 400 meter uit de nitrailleurvuur tot ontploffing ^^^^^.es uur kwam er een tweede Ven tussohen het z.g groene Noordzijde van den Boulevard, beschieting lek en zonk. jen zijn op het Zuiderstrand n Zee twee mijnen aangespoeld welke het eerst op het strand ;en kist met 25 Fransche n een reddinggordel ïag kort na vier uur is op het ■jen derde mijn aangespoeld, ^che politie heeft de honderden strand en boulevard doen irnemen heeft op de Loosdrecht- v ^jeen jacht plaats gehad op ten ;ereikte vergunningen voor het - >izierjachtjes, waarvan de motor Vlkkelof ruwe olie gevoed wordt. De de -betrokken vaartuigen hadden inning ontvangen van het secre- van evrachtingseommissie te Amster- rallci !ze vergunningen waren ten on- /en, waarop dan ook van offici- .rukkelijk in het openbaar is ge- oote schaal zijn de vergunningen ldc7 n Amsterdam moeten zelfs onen in het bezit daarvan zijn. emmerik, de ambtenaar bij den :k it, heeft in gezelschap van den -Ie rijksveldwacht en een rijks- idsdiplojte Loenen, per politieboot een enz. role uitgeoefend op de motor- ÜHEKf ernemen dezer dagen opgericht I bureau van groenten- en fruit- industrieën. nisatie stelt zich ten doel het an contact tusschen alle takken welke groenten of fruit verduur. npectiu jiruit voedings. en genotmiddelen - het behartigen van de gemeen- belangen van deze takken van het vertegenwoordigen van deze Eby de bespreking van gemeen- belangen met de autoriteiten. Ier is benoemd de heer R. A. M. te Breda, terwijl als secretaris ter optreedt mr. F. J. J. Trapman, 1, Leiden. v VERDUISTERING lang van de naleving van de be- n aanzien van de verduistering: :enzcrd "gang 19 Aug. 8 u. 57 gang 20 Aug. 6 u. 30 m. Maatregelen ter reguleering van de kaasprijzen Het rijksbureau voor de voedselvoorziening oorlogstijd maakt het volgende bekend' In het algemeen heeft men kunnen con- stateeren, dat in den laatsten tijd de prijzen den kaashandel voortdurend zijn op geloopen. Een der oorzaken hiervan is, dal het publiek in abnormale hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelt, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat hel nemen van maatregelen noodzakelijk is. Als voorloopige maatregel zal met ingang var Zondag 18 Augustus a.s. het verkoopen, zoo mede de aflevering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk worden verboden, be halve ingeval van verkoop en aflevering dooi winkeliers, melkinrichtingen en melkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen echter uitsluitend afleveren in hoeveelheden van ten hoogste V» kg per keer en per af nemer en tot ten hoogste de in de week var 12 t/m 17 Augustus geldende prijzen. Deze afleveringen mogen slechts, plaatsvinden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is vermeld 1. Naam en woonplaats van den leverancier 2. Naam en woonplaats van den afnemer; 3. Geleverde hoeveelheid en prijs; 4. Datum. Eén exemplaar moet door den leverancier worden bewaard en op aanvrage Nederlandsche Zuivelcentrale ter beschikking worden gesteld. De Nederlandsche Zuivelcentrale kan zeer bijzondere gevallen van bovenvermelde verbodsbepalingen dispensatie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze centrale te wenden. Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan één pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toegezien. Voorts wordt bekend gemaakt, dat iedere houder van kaas, die op Zaterdagavond 17 Augustus een voorraad van meer dan 500 kg kaas bezit, daarvan uiterlijk Don derdag 22 Augustus met de eerste post een opgave (stuks, kg, per soort vetgehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de centrale moet doen. Adres Nederlandsche Zuivel centrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. Binnenkort zullen nadere maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaas- prijzen worden afgekondigd. Jongetje verdronken in het N.H.-kanaal Zondagmiddag omstreeks half een is het 5-jarige jongetje W. A. B., wiens ouders den Adelaarsweg te Amsterdam wonen, in een onbewaakt oogenblik bij het spelen langs het Noord-Hollandsch kanaal te water ge raakt. Dit gebeurde aan den kant Volewijckpark in de onmiddellijke nabijheid van het politiebureau. Een vrouw, die het jongetje in het water zag liggen schuwde het bureau en reeds vrij spoedig nadat het kind te water moet zijn geraakt, had een agent van politie het met een dreg op het droge gebracht. Pogingen om de le vensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wekken, bleven echter vruchteloos. Tegen opdrijving van pachtprijzen De pachten van 1 September 1939 als basis Het gisteren verschenen Verordeningenblad 19 bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van landbouw i visscherij en van justitie ter voorkoming im pachtprijsopdrijving. Artikel 2 verbiedt een pachtovereenkomst een overeenkomst tot wijziging of aan vulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen 'pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold op 1 September 1939. Dit geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, in overeenstemming met het bevoegde pachtbureau, een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de ver hooging geen bezwaar bestaat. Privaatrechtelijke sanctie. Een pachtprijs, welke in strijd met het :paalde in artikel 2 is vastgesteld, wordt als buitensporig in den zin van de Pachtwet beschouwd. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde in artikel 2 is gesloten, is de pachter gehouden den pachtprijs te betalen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele ver goeding gehouden is. Dit is niet van toepassing, indien partijen hebben toegestemd in de door den rechter noodig geoordeelde wijzigingen. Indien het verpachte in oppervlakte niet met het op 1 September 1939 verpachte o eenstemt, berekent de rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die geacht moet worden op 1 September 1939 voor het verpachte te heb ben gegolden. Wijziging van de pachtvoorwaarden inge volge artikel 32, lid I, van de pachtwet kan slechts geschieden, indien de paohtprijs daar door niet hooger wordt dan die, welke op 1 September 1939 voor het verpachte gold, tenzij in een bijzonder geval de secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen be zwaar bestaat. Artikel 6 verbiedt het houden van openbare verpachtingen. Artikel 11. Indien ingevolge dit besluit geen pachtprijs is verschuldigd, kan de ver pachter den in pachtzaken bevoegden rech ter of het pachtbureau verzoeken, een lagen pachtprijs vast te stellen. Te rekenen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. 1 schiedt niet, dan nadat de pachter is gehoorc althans behoorlijk is opgeroepen. Een pachtovereenkomst of een overeenkoms tot wijziging of aanvulling van een pacht overeenkomst, waarvan het pachtbureau de goedkeuring heeft geweigerd, is van rechts wege nietig. Indien daartoe aanleiding bestaat, regell het pachtbureau bij de weigering de gevolgen voor beide partijen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is bevoegd maat regelen te nemen ter uitvoering van dit besluit. Strafrechtelijke sanctie. Hij die ter zake van of in verband met een paohtbetrekking eenig ongeoorloofd voordeel bedingt of aanneemt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geld boete van ten hoogste vijfduizend gulden. Onder ongeoorloofd voordeel wordt verstaan ieder voordeel, niet bedongen of aangenomen. Onder voordeel wordt niet begrepen een redelijke vergoeding voor verrichte diensten. Dit besluit, het Pachtprijsopdrij- vingsbesluit 1940, is onmiddellijk in werking getreden. Vergunningen voor autobus- diensten en groepsvervoer Met ingang van resp. 26 Aug. en 2 Sept. tijdelijk ingetrokken. In het vierde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat betreffende het vervoer van per sonen en goederen kwam de volgende bepa ling voor: „De vergunningen voor autobusdiensten en groepsvervoer zoowel binnen een gemeen te als in meer dan een gemeente, verleend krachtens de Wet Autovervoer Personen, worden met ingang van een nader door den secretaris-generaal van het departement van waterstaat vast te stellen tijdstip tijdelijk ingerokken". De secretaris-generaal heeft thans het tijd stip, in bovenstaande bepaling bedoeld vast gesteld op 26 Augustus 1940 voor autobus diensten en op 2 September 1940 voor groeps- Ten aanzien van de verdere bepalingen van het uitvoeringsbesluit zij verwezen naar verordeningenblad no. 9 uitgegeven 6 Juli 1940. Ter verduidelijking diene, dat de com sie autovervoer personen reeds een aantal vergunningen heeft verleend, welke in wer king treden bij de intrekking der bestaande. De N I E U W.E mondelinge RADIOTECHNICUS RADIOTELEGRAFIST RADIOMONTEUR Gevesiigd 1918. beginnen op MAANDAG 2 SEPTEMBER a.s. GEÏLLUSTREERD PROSPECTUS GRATIS OP AANVRAAG. Inschrijving dagelijks aan de school. RADIO-INSTITUUT STEEHOUWER, N.V. DE Z.G. VERBORGEN WERKLOOSHEID Een onderzoek van het Nationale comité van oeconomische samenwerking Zooals men weet, is in begin Juli onder leiding van dr. F. H- Fentener van Vlissin- gen, te Utrecht, een Nationaal comité van oeconomische samenwerking in het leven geroepen, hetwelk zich tot doel gesteld heeft; 1. een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfsleven zooals handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw enz. tot stand te brengen; 2. het contact met de autoriteiten te be vorderen en te vergemakkelijken; 3. aan de aanpassing, die oeconomisch ge bied thans noodig is, practische leiding te geven. In verband hiermede v/as een der eerste opgaven, welke het comité zich heeft gesteld, om zich zoo snel mogelijk een duidelijk bee.d van de bestaande werkloosheid te vormen, met name t.a.v. de z.g. verborgen werkloos heid, een nieuw begrip onder hetwelk valt te verstaan gebrek aan werkgelegenheid (voor namelijk doordat niet over de nood'ge grond stoffen wordt beschikt) voor die arbeiders, welke de bedrijven ingevolge het verbod tot ontslag in dienst moeten houden. Hoe groot het aantal dergenen is, dat on der deze categorie valt, is niet vast te stel len uit de cijfers van de arbeidsbeurzen. De eenige mogelijkheid om gegevens omtrent den omvang van deze verborgen werkloos heid te verkrijgen is, het instellen van een enquête onder het bedrijfsleven. Naar de secretaris van de kamer van koophandel voor het gebied Utrecht, mr. A. Roeterink, ons mededeelde, heeft de kamer eenigen tijd geleden reeds een voorloopige dusdanige enquête onder de voornaamste binnen haar ressort gevestigde bedrijven ge houden ten einde zich omtrent dezs materie eenigermate te oriënteeren en aldus de dacht van de autoriteiten op het acute karak ter van dit vraagstuk te vestigen. Het is echter duidelijk, dat het voor hel verkrijgen van een volledig en juist over zicht noodzakelijk is, dat een dergelijk onder zoek niet slechts regionaal, doch in de eerste plaats landelijk geschiedt. Zeer verheugend is het daarom, aldus vernamen wij van c heer Roeterink, dat het Nationale comité in is mogen slagen om het voor de behan deling van deze aangelegenheid zoo bij uit stek deskundige Centraal bureau voor de statistiek bereid te vinden hiertoe haar mede werking te verleenen. Dit bureau is met deze enquête naar de verborgen werkloosheid begonnen. Het ligt in de bedoeling om dit onder zoek, hetwelk zich zal uitstrekken over 1200 industrieelebedrijven en 800 bedrij ven van de groep: handel en verkeer, maandelijks te herhalen, terwijl het eer ste onderzoek eveneens 1000 kleinere bedrijven uit laatstgenoemde groep zal omvatten. Daarbij Is het van belang dat het C.B.S. zich van den aanvang af er op zal instel len, deze gegevens ook regionaal te ordenen. Het zal wel geen nadere toelichting behoe ven, dat deze enquête uitermate belangrijk is Haar welslagen zal echter grootendeels afhan gen van de onontbeerlijke medewérking, welke het bedrijfsleven hieraan geeft. Omtrént de werkzaamheden van het Natio nale comité vernamen wij nog, dat het zijn .aak op breede basis vervult en thans een nieuw kantoorgebouw heeft betrokken aan de Parkstraat 93 in Den H^g, alwaar het secre tariaat onder leiding van dr. E. D. de Meester gehuisvest. Het onderzoek te Utrecht In het gebied van de kamer van koophandel te Utrecht heeft het onderzoek omstreeks 13 Juli plaats gehad. Het strekte zich uit 222 firma's met tezamen 13,842 aroei- ders, waarvan er, blijkens de uiStomsten der enquête, 959 wegens verminderde werkgele heid voor ontslag in aanmerking zouden ko- indien niet een daartoe strekkend ver bod gold. Het overzicht gaf het secretariaat van de kamer van koophandel aanleiding tot de vol gende opmerkingen: In de geënqueteerde bedrijven is het aantal arbeiders uitgebreid met 869 of 6.2 pet. en verminderd met 375 of 2.7 pet., dus uiteinde lijk uitgebreid met 494 of 3.5 pet. Van de uitbreiding met 869 arbeiders komen 754 man of 86.7 pet. ten gunste van de groep bouwmaterialen en wegenbouw (o.m. werk zaamheden voor de Duitsche weermacht). Van de verminderiilg met 375 man komen 283 man of 75.4 pet.) ten laste van de groep machines, metaalwaren, gereedschap, instru menten. Hieruit blijkt, dat ook de metallurgische groep het ernstigst is getroffen, gelijk ook reeds uit de eind Mei j.l. ingestelde enquête is gebleken. Om een juist beeld te verkrijgen van de arbeiders, voor welke thans Inderdaad ook werkgelegenheid bestaat, dient het op 9 Juli in dienst zijnde aantal van 13,842* arbeiders met 959 te worden verminderd. Alsdan blijkt, dat instede van een uitbreiding van de werk gelegenheid met 3.5 pet. (zie boven) een ver- mindering met 3.4 pet. valt te constateeren. Tevens blijkt dan, dat de metallurgische industrie-groep voor 283 461 744 arbei ders minder werkgelegenheid biedt dan op 9 Mei j.l., hetgeen neerkomt op 18.7 pet. Tenslotte valt te bedenken, dat de situatie op 9 Mei reeds alles behalve gunstig was. Engelsch vliegtuig te Gilze-Rijen neergestort A.N.P. meldde Zondag uit Gilze Rijen: Gisternacht is een Engelsch bombarde mentsvliegtuig van het type Bristol Blen heim 1939 in het Chaamsche bosch neer gestort. De bemanning, bestaande uit vier personen, werd gevangen genomen. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. In zee verdronken Bij het zwemmen door den stroom meegesleurd Zondagmiddag is op het noorderstrand te Scheveningen de 20-jarige jongeman C. D. van der H., wonende in den Haag. bij het- zwem men door den stroom meegesleurd en ver dronken. Het lijk is later aangespoeld en naar hei ziekenhuis gebracht. De wacht aan de kust. - Een Duitsch soldaat op post aan het strand van den Atlantischen Oceaan ^hulpwjW der nood winkels te Rotterdam In het straatje ^e'en Postkantoor begint teekening te komen tutomal (Foto Pax-Holland) mpen, ompen stoomi dek i (Foto Weltbild) Links: De Nederlandsche Jeugd helpt bij den landbouw. De eerste groep jongelieden, welke zich heelt aangemeld om behulpzaam te zijn op het land, is in Zeeland aangekomen. - Aan den arbeid in de Bathpolder. (Foto Pax-Holland.) '9di9 enthousiasme heelt Neet lands |eugd zich bereid verklaard, om bij den landbouw te helpen. - In den Bathpolder In if'vtf' Waar de eerste 9roeP ondergebracht, werken da jongens mede bij den bouw van de eigen badgelegenhe d, zij zich na het dagelijksch werk kunnen verfrisschen (Foto Pax-Holland) Met den wagen er op uit. - In Zeeland helpt thans de eerste groep jongelieden bij den landarbeid, waartoe zij zich vrywillig hebben aangemeld (Foto Pax-Holland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5