lliruuir £riitsri)f (üvttraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ia 1 DE VISCHMARKT TE TOKIO den In Leiden en In plaatsen gentschap gevestigd Is 2.35 fiinjzen: I per regel Ingezonden Mede-' 45 ct. per regeL Minimum I ewijsnummer 5 ot By con- "]f igryke korting No. 6203 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. nationaal is I moesten wij er op wijzen, ationale eenheid schijnt te k:2urlooze neutraliteit, op Christendom-boven-geloofs- het is merkwaardig, hoe 'lit die voorgestane eenheids- opgekomen tegen instellin- iristenen en anderen, binnen e nationale eenheid en zeker fenning daarvan, in het leven ^-e^ijpt men dan niet, dat onze t ing met een eenheid, welke deze levensbeschouwing ook Ibeleven, geen genoegen kan '•Je Christenen dan werkelijk Kegzaam oog gehad voor natio- ook voor wezenlijke nationale •uden niet al te veel van eigen (•en we dezen liever dan dat verleden, mèt hetgeen daarin ig en opoffering is bereikt, in Maar men kan ons wel n eigen „roem", die wijzelf verleende genade, nationale eenheid wordt gelijk- utraliteit, lezen we ook in he van een rede, die het sociaal- de Eerste Kamer, de •i Kieft, te Bussum hield. In ikte hij verschillende juiste is het waar, dat het gezag i kwalijk zal kunnen steunen procenten van de N. S. B. En dat de neiging moet ge- [r. om alles, wat in het verleden te keuren. <mt hij tot de meer gehoorde Ijl de bevochten vrijheid van ijenig is geweest voor de natio- Immers, lezen we, „de christe- vrijzinnige kinderen zijn holen gezonden, naar afzon- lteiten. Behalve oppervlakkige het openbare leven weet elkaar af. Ook de christelijke •ïlkaa' niet" ele opmerkingen onzerzijds, it de christelijke, katholieke i 'eren spreker sloot zich, dit Iaan bij de door anderen ge- Ie-eling, welke Dr. Colijn •akte naar aparte scholen naar dit „zenden" geschiedde, betreft de christelijke en de °!f spreken wij liever van eke; ook wij zijn katholiek, in onze belydenis) kinderen, |rs zelf. Deze ouders wenschten r men hun kinderen inprentte. -n eeuwig-heidsbelangen. Ti tv r van de Kieft verdedigde de ie Unie. En wij hadden nog wel de Unie de vrijheid van onder- nauw zou brengen! nen werkelijk niets van elkaar de christelijke jeugd al dadelijk leerde in heel haar vereeni- tgangspunt en leerstellingen toetsen aan eigen hoog be- igens vinden wij het nog altijd t onze jongeren onderwezen Jen eisch van Gods Woord, t ïel van anderen afweten. We r i lijk geen bezwaar tegen, dat dikwijls andere kinderen ont wel willen we van een voort- '-'ting geen kern van ons •ten de ohristelijke groepen niets van elkaar af? Hier olijke groepen wel ruim zijn A staatkundigen zin. Merk- an, dat ze nochtans bij her eraken tot het vormen van r et omlijnde en niet vage het bewijs nog leveren, dat onderwijs oorzaak is van a nationaal besef. Wèl weten d ristelijke zijde steeds is ge le rn van elk nationaal besef lyven de godsdienst èn de i. Wanneer de heer van de dan ook besluit met het oog c.ize geestelijke vrijheid", dan laarbij volkomen en gaarne •agen wij tevens, dat hij die ohteloos wil maken door van t loor macht en geweld, maar 1 aeneering, te vergen, dat wij levensbeschouwing èn van arijsgeven. een eeuw schrijven thans Augustus in weken, waarin brekers het afbreken van het ver aderen soms ook dezelf- k begonnen zijn met den o haastig, dat er nauwelijks bleef voor vragen naar het den bouw, weken ook, - pad zijn naar de toekomst, verleden valt als regel voor niet al te gunstig uit. Toch i- aan zulk een blik. En het de weken van juist een is de Augustusmaand van et is volop-zomer, maar er t aan een Grondwetsherzie- e le Kamer is in dubbelen n epen en het is een belang- dat daar op het program over, het gaat om het onder- begin van den schoolstrijd Prinsterer gordt zich aan. is zijn oordeel weergegeven, I van onderwijs niet anders is ;nstvrijheid ten aanzien der an, op 27 Augustus 1840, •olgende woorden: met of zonder genoegzamen 1 :de overtuigd zijn, dat de het onderwijs op de bestaande ls!elijk is, moeten niet, recht- ings, worden verhinderd aan oodanig onderwijs te geven te kunnen Verantwoorden Nederland in het P.T.T. verkeer Oberpostrat Lindmayer heeft gisteren op de persconferentie in Den Haag een uiteen zetting gegeven over het herstel van het post-, telefoon- en telegramverkeer in ons land en van ons land met het buitenland, zooals dit na de staking van de vijandelijk heden is geschied. Hij wees erop, dat het postverkeer, dank zij de voortvarendheid van de P.T.T. zeer spoedig na den 14den Mei in aanzienlijken omvang is hervat. Natuurlijk had men aan vankelijk vrij wat te stellen met belemme ringen voor het vervoer, die het gevolg waren van vernielingen aan bruggen enz., welke gedurejjfie de oorlogsdagen waren ge schied. Met spoed is aan het herstel van de voor het verkeer gewichtige verbindingen gewerkt, waarvan uit den aard der zaak ook de post voor haar zendingen heeft geprofi teerd. Bij het laten springen vaD bruggen waren in verschillende gevallen ook tele graaf- en telefoonkabels vernield. Het stre ven der P.T.T. is geweest deze mede zoo snel mogelijk te herstellen, waarbij de Duitsche industrie voor zoover noodig met kabels heeft geholpen. Drie phases van het herstel Het herstel van de internationale postver bindingen heeft zich door drie etappes on derscheiden: In de eerste plaats is het verkeer met Duitschland voor brieven en briefkaarten hervat, waarin spoedig ook het verkeer voor dezelfde poststukken met Amerika als be stemming is gekomen. Dit laatste uit de overweging, dat Nederland groot belang heeft bij de betrekkingen met Amerika. De tweede etappe was de hervatting van het verkeeF met brieven en briefkaarten tusschen Nederland en de neutrale landen in Europa, inclusief Noorwegen, waaraan Bel gië en Luxemburg later zijn toegevoegd. In de derde etappe is overgegaan tot de hervatting van het postverkeer tusschen Nederland en alle neutrale landen overzee. Brieven naar Noord- en Zuid-Amerika kunnen, zoo er haast bij is. via de Italiaan- sche vliegpost over den Oceaan verzonden worden of wel met den Amerikaanschen dienst (Clipper). Andere post gaat over den Transsiberischen spoorweg. Binnen het hierboven aangegeven kader is gaandeweg ook het verkeer hersteld voor kranten, monsters, drukwerken, pakken en pakjes, postwissels, zoowel gewone als tele grafische, aangeteekende en expressebrieven en briefkaarten, pakjes en pakketten en rembours, pakketten; dit tusschen Nederland en Duitschland v.v. Wat het telefoonverkeer betreft wees de heer Lindmayer erop, dat ook het telegrafische en telefonische verkeer tusschen Nederland en Duitschland is her steld,. dit evenwel uitsluitend voor dringend zakelijk gebruik. Tenslotte is ook sedert eenigen tijd de mogelijkheid van beeldtélegiafie heropend De heer Lindmayer sprak als zijn meening uit, dat er bij al de genoemde maatregelen goed werk is gedaan om de gevolgen van den oorlog zoo snel mogelijk uit te wisschen. De verhooging van tarieven In verband met de Zaterdag bekend ge maakte -./ijzigingen in het posttarief, herin nerde hij eraan, dat er in het voorjaar van 1939 te Buenos Aires een wereldpostconfe rentie is gehouden, welke tot verschillende verbeteringen in het internationale postver keer had besloten. Door de omstandigheden zijn verschillende dezer verbeteringen nog niet effectief kunnen worden en kunnen zij het ook thans nog niet worden: evenwel heeft de rijkscommissaris blijkens zijn Zater dag verschenen nieuwe verordeningen er rekening mee gehouden, dat zij in werking zullen kunnen treden zoo spoedig als dit maar. door het herstel van normale toestan den. mogelijk zal zijn. Over de wijziging van het posttarief deelde dr Lindmayer mede, dat een verhooging voor hei locale en interlocale (doch uitslui tend binnenlandsche* porto noodig is geweesi wegens de financieele behoeften van den staat, die dezen dwingen naar verhooging van inkomsten te streven. Uit den volledigen tekst van de desbetreffende bepalingen zal men zien. dat de verhooging ten deele reeds op 20 dezer in werking treedt, overigens zal zij op een nog nader door den directeur- generaal vast te stellen tijdstip van krachi worden. Dr Lindmayer gaf de "verzekering, dat verdere verhooging van de tarie ven der P. T. T. niet te wachten is. De diensten der posteryen, telegrafie en tele fonie en de postchèque- en girodienst hebben in Juni opgebracht respectievelijk 1.877.740. 64,544, 2,069,102 en 800,378, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar 1,012.950, 246,988, - 483.739 en 70,198. Totaal 4.811,774, vergeleken mei dezelfde maand van hei vorige jaar 1,673.479 De opbrengsten van Januari tot en met Juni aren resp. 15,427,323, 2,195,665, 14.869,228 4,798,975, vergeleken met hetzelfde tijdvak m het vorige jaar 1,760,716, -f 283,746, 71,179 en -f 650,319. Totaal 37,291,191, vergeleken met hetzelfde tijdvak van het vorige jajir 897,830. ■U3IZ33 jsouiagaj ;pioA\ pfpjs apuauueds uaa EEN HERT GESCHOTEN Een zeldzaam buitenkansje had dezer dagen de heer van Eeuwen, een jager uit Bode graven. toen hy in den Weylandschen polder onder die gemeente een hert van naar schat ting twee jaar oud wist neer te leggen. Het mag zeker wel als een unicum worden beschouwd, dat in het Zuidhollandsche polder land reeën in het wild worden aangetroffen Militaire attaché's van twee en twintig landen hebben een bezoek gebracht aan de slacv. velden in Frankrijk. Het gezelschap tijdens zijn tocht door het bezette gebied De grootste ter wereld, met de bonste verscheidenheid van visschen God. Die dwang, ik zeg het ronduit, is ondragelijk en behoort een einde te hebben. Het is een aanmatiging, ontspioten uit de revolutieleer, welke, met voorbij zien van de rechten der ouders, de kinderen be schouwt als het eigendom van den Staat". Deze woorden staan aan hei begin van den schoolstrijd, wijzelf staan aan het einde ervan. Tientallen jaren moest het duren, voordat een bevredigende oplossing werd bereikt. Dit verworven goed uit het ver leden willen wij ongeschonden overdragen het nageslacht. Het is ons een „patrimo nium", een erfdeel der vaderen. Zij hebben gestreden, ook voor óns. W ij zullen bewaren en op dèt fundament voortbouwen. DUIZELINGWEKKENDE AANVOEREN UIT DEN STILLEN OCEAAN Het visscherybedrijf, in normale omstan digheden ook voor ons land van zoo groote beteekenis, staat ook in Japan in hooge waarde. Hier zoowel als daar te lande heeft men de talrijke havens met visschersschepen en evenals ten onzent behooren ook de visch- markten in Japan, alsmede de groote visch- afslagen en de organisatie van de visch- transporten van de kustplaatsen naar het binnenland tot de belangrijke dingen van het maatschappelijk leven. Toch is er natuurlijk, bij alle overeen komst, verschil. Zoo biedt bv. de vischmarkt in Tokio, de Japansche hoofdstad, een geheel ander beeld dan wat ons daarvan bekend is. De vischmarkt van Tokio is, zoo schrijft de correspondent aldaar van de „Deutsche All- gemeine Zeitung" de grootste ter wereld. Toch heeft ze geen onmiddellijke verbinding mei het spoorwegnet; in de haven, waaraan zij ligt, vallen alleen transportschepen binnen. De eigenlijke visschersvaartuigen komen er niet. Wie de vischmarkt wil bezoeken, moet óf heel vroeg óf zeer laat naar bed, want de markt begint des nachts om één uur en wordt gesloten om zes uur. Op het terrein staan een dozijn, in een halven cirkel gebouwde hallen; de middellijn van dien halven cirkel is onge veer een kilometer, zoodat de uitgestrektheid van het complex een eersten, alles overweldi genden indruk geeft. De kleine transportvaartuigen, die langs de kaden van de haven aanleggen, lossen meestal voor vervoer gereed gemaakte kisten viscn of open vaten, waaruit het zoute ijswater op zwalpt. De markt te Tokio is waarschijnlijk de tweede of de derde, die deze lading verwerkt In de eerste plaats treft men onder de oe- zoekers groothandelaars aan, de visschers ziet men er niet meer, terwijl de kleinhandelaren het publiek pas later ter markt verschijnen De waar wordt in bonte verscheidenheid, vaak een maand na de eigenlijke vischvangst, hierheen aangevoerd van Sjimonoseki, Formo- de Koreaansche kust of Sachalin, van Kamsjatko of de eilanden in de Stille Zuid- te. Harde «beid onder strenge lucht. Over het terrein loopen spoorrails en des nochts om één uur begint men met het uit laden van de daarop rijdende wagons. Drie uren later moeten de rails vry zijn; wie van de expediteurs er niet in slaagt de wagons binnen dien tijd te lossen, krijgt hooge, in het marktreglement vastgestelde en in de con tracten van de expediteurs nadrukkelijk ver melde boeten. De arbeid, die in deze drie uren wordt volbracht, grenst aan het bovenmen- schelijke; de tijd is eigenlijk veel te kort, maar kan niet worden verlengd wegens de rest van de organisatie, die ook haar deel van de be schikbare uren eischt Er is geen tijd voor vroolijk gelach en zang, voor een sigaret ol n adempauze. Men moet voortdurend op zijn qui vive zijn, wil men geen letsel oploopen, of niet boven tot onder worden overgoten met "ischwater en zijn kleeren volkomen bed er- sn. Toch spelen de Japansche arbeiders het klaar tijdens het zware sjouwerswerk, wan neer zij zich met hun ijzeren hieuwhaken vastgrijpen in de geweldige vleeschmassa van een dolfijn, zacht te neuriënWonderlijk beeld van een onafgebroken werkende raen- sch.engemeenschap in het Verre Oosten. Om'half vier staat en ligt dan ook alles, wat Tokio aan visch voor één dag noodig heeft, op het vijftig meter breede houten platform, dat zich over een kilometer lengte achter de spoorrails uitstrekt. Groote verscheidenheid van visschen. Wie voor het begin van zijn bezoek aan de vischmarkt mocht hebben geloofd, dat hij iets wist omtrent een Japansch vischmenu en na kennismaking met één of twee dozijnen visch- soorten zichzelf voor deskundige op dit ge bied mocht hebben gehouden, komt thans tot de ontdekking dat hij geen idee heeft gehad van het grootste deel der vischgerechten. welke men op een Japanschen disch kan aan treffen. Men begint te tellen, maar na een honderd vischsoorten, waarvan met het bestaan niet vermoedde, geeft men het op. Geheel links begon het met dolfijnen en zwijnsvischjes of duikelaars, waarvan de kleinste toch nog al tijd een ton woog! Een goede bekende op deze vischmarkt vertelde, dat het dien dag een slechte marktdag was; er waren slechts 200 stuks van deze reuzenvisschen aange voerd. In het seizoen, in Maart, gebeurde het dikwijls, dat tweeduizend stuks per nacht daaT naast elkaar lagen op het platform. Naast de dolfijnen lagen de haaien, met hun afschuwelijk uiterlijk, hun openhangen den muil en vuil-grijze huid. Er waren exem plaren bij van twee meter lengte. De groote visschen, zooals de dolfijnen, die voorname lijk in de buurt van Formosa worden gevan gen, vult men op met blokken ijs. Het was een merkwaardig gezicht, de halfgesmolten witte brokken te zien liggen temidden van het roode vleesch. Groote en kleine vliegende visschen. De volgende soort kon men pas herkennen, wanneer een vischhandelaar de rugvinnen van een exemplaar uitbreidde tot zij een waaier vormden van een meter lengte: groote vlie gende visschen, die over het water springen. De kleine vliegende visschen waren te vinden op de markt voor kleine dieren, waar zij, in groen, doorzichtig papier verpakt en op sta pels van duizend gelegd, geleken op forellen. Bij de groote visschen lagen ook de zwaard- visschen, waarvan men de zwaarden reeds had afgezaagd. Zij waren dun en slank, maar hun lichamen hadden glad verloopend, vast vleesch. Op de markt voor kleinere dieren lagen naast volkomen onbekende vissc. --n of onder- deelen daarvan ook dieren die het Europee- sche oog kon herkennen: tongen, schollen haringen, kabeljauw, roode karpers, groene snoeken, knorhaantjes, heilbot, zalm en zeelt. Dan waren er in stapels de typisch Japansche visschen Sanddab, Sawada en Ajoe, kreeften en inktvisschen, reuzenmosselen, paling, ja, zelfs kwallen! Een merkwaardige afslag. Tusschen vier uur en vijf uur des morgens wordt alles rechtgelegd en schoongemaakt. De groote visschen worden van krijtteekens voorzien, opdat men kan nagaan wie de leve rancier is geweest. Ook worden kleine amphi theaters opgeslagen, waarvan men het doel pas later begrijpt. Om vijf uur wordt de relatieve stilte onder broken door het luiden van een bel. Op groote podiums voor de amphitheaters stellen de afslagers zich op en de amphitheaters zelf zijn gevuld met groothandelaren of jongelieden met krachtige stemmen, die zij in dienst hebben genomen. Geen plaatsje is meer onbezet. Weer wordt de bel geluid en de hel breekt los. De afslag is begonnen. Hoe het mogelijk is, dat de afslager bij dit lawaai nog iemand kan verstaan is merk waardig, maar hoe de door elkander schreeuwende handelaren hém verstaan, is volkomen onbegrijpelijk. Wanneer iemand de stem begeeft, roept hij de hulp in van zijn vingers en hij beschrijft wilde teekens in de lucht. Op sommige plaatsen hebben de handelaren kleine stukken papier in de handen, waarmee ze den afslager hun wil kenbaar maken. Wanneer nu een hoeveelheid visch of een enkel groot exemplaar is ingezet, lijkt het alsof een zwerm witte duiven gaat opvliegen. De menigte schreeuwt, gesticuleert, windt zich geweldig op en lacht, wanneer de inzet is ver kocht. Indien verschil van meening ontstaat, wordt door het lot onmiddellijk rechtspraak gedaan: een steen, papier en een schaar, en het volgend oogenblik wordt er weer geboden en verkocht. Binnen het kwartier is alles voorbij; de markt is uitverkocht, ook al is de hoeveelheid nog zoo groot. In het volgende kwartier wordt alles naar de opslagplaatsen van de nieuwe eigenaars getransporteerd. Dan begint het schoonmaken, het wasschen, schuren Om zes uur komen de aankoopers van de groote restaurants en hotels en het verdere publiek; de waar wordt direct verkocht Voer tuigen en menschen krioelen dooreen, het uiterlijk van de markt is weer geheel ver anderd. Tokio telt zeven millioen inwoners en visch is tezamen met rijst het belangrijkste voedsel voor den Japanner. Haar bezit is onteigend. De Columbiaansche staatsraad heeft een op zienbarend vonnis geveld tegen de Ameri- kaansche „Tropical Oil Company". Het ge- heele bezit van deze onderneming, waarin millioenenbedragen belegd zijn, zal onteigend worden. Aan de maatschappij is misdrijf legen het staatsbezit ten laste gelegd. HOORN. 17 Aug. Aangevoerd door 18 vaartuigen 1092 pond aal. 24—56 ct.; 597 pond snoekbaars. 20 -22 ct.: 212 pond baars. 9—HVa ct.; 64 pond blei. 6—P ct.. alles p. pond. HUIZEN 16 Aug. Aangebracht aan den visch- afslag door de thuiskomende fuikers. kuilers en IJjners; 115 pond aal a 24—28 ct. p. pond: rookaal 'werd door 12 vaar- kg baars. 130 kg voorn en 60 kg spierilfl! gold 36.5042. snoekbaars 37.20—38 baars 12.90. voorn J 9.40—10.70 enspiering 13—13.70 MATTHIAS CLAUDIUS Bij zijn 200en geboortedag. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 13 Aug. Matthias Claudius en het, liedje van de maan. Die moeten in één adem genoemd worden. Der Mond ist aufgegangen, Die goldrien Sternlein prangen Am Himmel, heil und klar. Der Wald steht schwarz und schweiget Und aus den Wiesen steige^ Der weisse Nebel wunderbar. Wij weten helaas niet meer, wie er de lief lijke melodie toe geschreven heeft, maar het liedje van de maan en de sterren hebben we uit onze prille jeugd meegedragen door het leven tot op den huidigen dag. Want er lag in dat gedicht iets heel eigenaardigs, iets wijsgeerigs. In het tweede couplet vertelt hij van de halve maan: zoo is het met vele dingen, waar wij welgemoed om. lachen, om dat we ze met onze oogen niet zien! In den oorspronkelijken tekst klinkt dat veel pak- kender: So sind gar manche Sachen, Die wir getrost belachen, Weil unsre Augen sie nicht sehn! En deze rake typeering van onze mensche- lijke kortzichtigheid wint aan beteekenis, wanneer we er direct op laten volgen, dat deze Duitsche dichter 15 Augustus 1940 200 jaren geleden geboren werd te Holstein als de zoon van een predikant Het lag als het ware Voor de hand, dat hij ook theologie ging studeeren. Maar daar kwam niet veel van terecht, want achtereenvolgens probeerde hij het met rechten en wijsbegeerte, zonder daar bij tof een voor zijn verder leven waardevol en vooral practisch resultaat te komen. Zijn eigenlijke carrière begon hij in 1771 te Ham burg als redacteur aan de daar verschijnende „Wandsbecker Boten". Hij schreef voor dit blad een reeks schetsen, gedichten, recensies en opstellen, maar al te lang duurde ook deze activiteit niet, want enkele jaren later, in 1775 begon hij geheel voor eigen rekening te werken. Dat wil zeggen, hij vatte zijn publicaties uit den „Wandsbecker Boten" in een bundeltje samen onder den titel: „Asmus, omnia sua secura portans, oftewel de geza menlijke werken u:t den Wandsbecker Boten, Eerste en Tweede Deel". In het jaar 1802 werd dit Literaire werk met het 7de deel afgesloten en zoodoende bleef voor latere tijden een duidelijk beeld van zijn „Sturm und Drang"-periode bewaard. In het vierde deel van deze samenvatting vinden wij dan het tot in onzen tijd populair gebleven liedje van de maan en het wil vooi dien tijd heel wat zeggen, dat Herder het als het eenige gedicht van een zijner toenmalige tijdgenooten heeft opgenomen in zijn bundel „Stemmen der Volken in Liederen". Want men vergete niet, dat Claudius in een tijdperk leefde, hetwelk aan Duitschland weieens den naam van „Het iand der denkers en dichters" heeft toegekend. Tot zijn persoonlijke vrien den behoorde ook Goethe. Maar aan diens Werther-sentimentaliteit deed hij niet mee en sedertdien had hij zich den toorn van den vorst der Duitsche dichters voorgoed op zijn hals gehaald! Beter liep het verkeer met Herder, want die getroostte zich heel wat moeite, om zyn tijd genoot aan een behoorlijk menschelijk bestaan te helpen. Door zijn bemiddeling kwam in 1784 de Koning van Denemarken den braven Claudius en diens gezin (met niet minder dan tien kinderen) in zooverre te hulp, dat hij tot eersten revisor benoemd werd aan de Slees- wijk-Holsteinsche Bank te Altona. Hij kreeg toen zelfs verlof om te Wandsbeck te blijven wonen. Daar heeft hij den 21sten Januari 1815 voorgoed de oogen gesloten. Van diepen religieusen zin getuigt zijn uit legging van het Onze Vader, wanneer hij ter inleiding zegt: „Het Onze Vader is voor alle tijden het beste gebed, want wij weten, wie het gemaakt heeft. Maar geen mensch op God's aardbodem kan het zoo nabidden als hij het gemeend heeft; wij stamelen het slechts na, de een nog armzaliger dan de ander. Maar dat doet er niet toe, als wij het maar goed meenen!" Groote bekendheid ver wierven zijn uitlatingen van christelijke levenswijsheid, aphoristisch samengevat in het „Testament aan mijn Zoon" van 1799, waaraan wij de volgende raadgevingen ont- leenen: „Het valt gemakkelijk, te verachten, maar begrijpen is veel beter." „Wil maar één ding, maar dat dan ook van harte." „Eer een iegelijk naar zijn stand en breng hem tot schaamte als hij dat niet verdient." „Help en geef graag zoo lang je wat hebt, maar acht jezelf derhalve niet hooger en als je niets hebt, geef dan een dronk water, maar acht jezelf derhalve niet minder." Lezen wij zulke raadgevingen voor alle tijden, dan aanvaarden wij die ook nu nog met dankbaarheid. Herder is in zijn waar- deeling in een latere periode zells nog verder gegaan, toen hij van Claudius getuigde: „Hij is het grootste genie, dat ik ontmoet heb, een vriend met een wonderlijken geest en met een BIERBROUWERIJ DE LEEUW N.v. VALKENBURG(L) BEKEND OM HAAR PRIMA BIEREN Een mijn in het net ontploft Ongeluk bij de kust voor Scheveningen Een doode en twee gewonden Vrijdagmiddag is de schokker Sch. 82, schipper G- Spaans, in de haven van Scheveningen binnengekomen met twee gewonden van de Sch. 49. welk visschere- vaartuig des middags omstre-ks twaall uur op drie a vier mijl ten W.N.W vat» Scheveningen tengevolge van een mijn» ontploffing was vergaan en waatbij de zestienjarige scheepsjongen van 1e Sch. 49, Wittebol genaamd, was verdronken. Het A.N.P. vernam omtrent dit droevige ongeval de volgende bijzonderheden: de schokker was bezig met de vischvangst toen bij het ophalen van het net een van de drie opvarenden daarin -een mijn ontdekte. De man waarschuwde onmiddellijk, doch op hetzelfde moment kwam de mijn tot explosie. Het vaartuig werd zoodanig uiteengeslagen, dat het binnen twee minuten zonk. Men zag den mast als een pijl de lucht inschieten. Met behulp van de reddingboei en de drij vend gebleven kap van de stuurhut wisten de ongeveer 40-jarige schipper D. Ros en de matroos zich boven water te houden, de scheepsjongen was in de golven verdwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De Sch. 82, die in de omgeving vischte, stevende met achterlating van zijn vischtuig dadelijk naar de plaats van het ongeluk, waar beidp gewonden aan boord werden genomen; de matroos Bruin, die er ernstiger aan toe bleek te zijn, had kneuzingen aan de borstkas opgeloopen. Beide geworden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Moeder liet haar tien kinderen in den steek Een ernstig geval van achterlating van hulp behoevende kinderen door hun moeder is Vrijdag ter kennis van de Haagsche politie gekomen. Een ongeveer 40-jarige vrouw, wonende aan de Jan Steenstraat in den Haag, die eenige maanden geleden weduwe was ge worden en met tien kinderen, waarvan de oudste een meisje 15 jaar en de jongste thans nog slechts zes maanden is, was ach tergebleven, bleek haar inboedel van de hand te hebben gedaan en met een man er vandoor te zijn gegaan, na Vrijdagochtend de kin deren de straat op te hebben gestuurd, zon der eenigen maatregel voor hun verzorging te nemen. Zoo zwierf de oudste met de oaby op den arm, terwijl de rest in enkele groep jes door de stad rondzwalkte, om al bedelend te trachten wat te eten te krijgen.... Door de zorgen der politie is het geheele kroost van de nalatige moeder nog denzelfden avond bijeengegaard en voorloopig ter ver zorging toegewezen aan de St. Anna-stichUng. De opsporing van de moeder is gevraagd op grond van art. 255 van het wetboek van straf recht: „Hij (zij), die opzettelijk iemand tot wiens onderhoud, verpleging of verzorging hij krach tens wet of overeenkomst verplicht is, in een hulpeloozen toestand brengt of laat, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of- geldboete van ten hoogste drie honderd gulden". Engelsche bommen op Noord-Scharwoude Slechts schade aan de veld genassen Uit Noord Scharwoude meldde het A.N.P. Zondag: Gisternacht hebben Engelsche vlieg tuigen zeven bommen onder deze ge meente uitgeworpen, welke slechts mate rieele schade aanrichtten aan de te veld staande gewassen. Een bom kwam nie tot ontploffing, zoodat bewaking moes worden ingesteld Er zijn geen militaire doelen in d buurt. LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND Vrijdagavond laat is brand ontstaan in - woning »van den landbouwer J. Boesveld Hall, gemeente Brummen. De bewoners, d;. reeds ter ruste waren gegaan, konden met moeite in veiligheid stellen. Het gehr i perceel werd door het vuur verwoest varkens kwamen in de vlammen om. De la bouwer had zyri huis en inboedel slechts 1. verzekerd. hart, dat als steenkool gloeit stil, sterk smeulend." Dat deze Matthias Claudius tot onzen tijd ook in het huidige Duits land is blijven voortleven, blijkt uit feit, dat in verschillende kranten, weekblad*, tijdschriften aan zijn 200sten verjaard i zijn levenswerk herinnerd wordt en h deed ons persoonlijk daarbij bijzonder go:>. dat zijn simpel liedje van de Maan daar het meest geciteerd werd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1