^Criiisdjr (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken FOTO 6x94 ets. H0LS A°1807 JA "tnnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen 'j waar een agentschap gevestigd Is 2.35 5 per week 18 ct. Losse nummers 5 ct. ij AU®*" bij vooruitbetaling. i-ertenticprijzen: ct per regel Ingezonden Mede- J deelingen 45 ct. per regeL Minimum 8 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting No. 6201 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 21e Jaargang Eur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58938. Bijdragen van medewerkers. Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie het de EN VAN PRINSTERER, ERLANDSCHE FIGUUR enomjiiskenbaar is in deze dagen de in wgstelling aan het toenemen voor den and Jander Groen van Prinsterer. Zijn worden veelvuldiger uit de kast kunnï hand genomen; er is hernieuwde voot|eering van verscheidene onderdee- "•j! «k is reeds een enkele maal een uwde herdruk verschenen van een ;r zijner publicaties. en kan zich, meenen wy, over deze nende belangstelling niet genoeg ugen, men kan er eveneens niet te g een genoegzaam aandeel aan iTERIn. Het is een m a n, ja een Neder- Jer, die in deze geschriften tot ons ;t, ook nadat hij naar het lichaam lSt ven is. Deze vaak eenzame strijder, nsd chzelf wel het allerminst ontzag, is uit ininent belang geweest voor de her- de geloofsbeweging in de vorige Het is waar, wat de vermaarde voor zeker geen geestverwant van van hem schreef: „Welk een mach- die invloed heeft toch die man op zijn 7ö mi nooten en nog meer op het na- 0li nd geslacht uitgeoefend! Waarlijk, £d. jn zijn volgelingen niet, die het meest ar lem geleerd hebben! Zijn ontkentenis, eenegen spraak, door zijn groot en recht- •h ov«geza§ gesteund, van wat algemeen e< waarheid gold, heeft tot grondiger de Yzoek gedwongen en tot ruimer be- ^iwing, tot vaster overtuiging geleid, fvas een levenwekkende geest, en hij lugde zich in het leven, dat hij volgelingen niet het meest van hem Het kan slechts zijn, doordat de- die zich niet zijn volgelingen n, nog méér dan zij van hem En hierin komt dan tevens uit, een man met uitgesproken begin niet bewust gekozen positie, van if belang is geweest voor heel ons lieven. Wars van onwerkelijke neutra belijder van het evangelie, zooals hij zoo gaarne aandiende, is hy niet voor' nengeren kring van zijn eigenlijke itverwanten, doch voor heel onze natie figuur geworden, die minstens recht (h op aller waardeering. Het is goed, |J,in deze dagen, waarin een kleurlooze ftraliteit weer als opperste wijsheid Uêij-dt aangeprezen, met nadruk op te ^'oitfken. Hoe zei Groen het ook weer? kan slechts hij zijn, die rtij kiest". Slechts wie een standpunt 29«eft, is tot oordeelen in staat. il men weten, hoe ons volkskarakter leeft ontwikkeld, wat van dit volks eer het kenmerkende is, welnu, men kwalijk op volledigheid in het onder- aanspraak kunnen, maken, zoo men in Groen's werk niej heeft verdiept, daarbij staat naar ons oordeel in als kenner der geschiedenis voort p deze reden reeds vei dient aller aan- t de gefundeerde studie van Dr. II. over „Groen van Pnnste*-er o.| Historicus", uitgegeven bij H. J. Paris Amsterdam, waarin op scherp weten- ippelijke wijze en niettemin zeer be- :elijke toon de beteekenis van onzen irman voor dit breede gebied wordt ihetst. iogen wij beginnen met de conclusie, rmee deze doorwrochte studie besluit: |et alleen ioor het bronnenmateriaal, hij publiceerde, maar ook door de irstelling, die hij daarop bouwde, heeft ien de Nederlandsche geschiedenis- btenschap een goed eind vooruitgebracht. 17 ingen tijJ is zijn Handboek het bruik- 100 arste overzicht a i onze historie ge stuk eest. Hier voor 't eerst werd ook een détailleerd en samenhangend verhaal geven var. de gecompliceerde geschiede- in-,svs der 18e eeuw, op grond van ten deele G. lig nooit gebruikt materiaal. Negatief 1 c®1 vong Groen's wetenschappelijke verant- oording in de prolegomena der Archives 1 in ^et Handboek zijn tegenstanders tot ve<? ristig onderzoek. Mede daardoor heeft hij 'fiet weinig bijgedragen tot het or>tstaan an een communis opinio, voorzoover die ereikbaar was. En tenslot*; is het voor nze historiewetenschap een onmiskenbare errijking geweest, dat door Groen de ïalvinistische traditie, ontdaan van veel at onhoudbaar was geworden, opnieuw an.het woord kwam, en in haar, voor igenstanders noodwendig betrekkelijk, it moest worden erkend. Door haar ndacht voor de werking der godsdien- beginselen in onze geschiedenis, eft zij ook anderen de oogen geopend ■oor dit uiterst belangrijke element, dat te zeer verwaarloosd dreigde te 'orden". Het moge zijn, dat wy, dank zij een ijdieper doordenken van onze br inselen, iver meer dan één punt anders oordeelen dan Groen deed Dr. Smitskamp laat niet na, hierop te wijzen aan de waar deering kan zulks heel weinig afdoen. Het is waar, dat Groen eenerzijds een ast 0 systeem van wijsgeerigen inslag miste hij erkende, geen filosoof te zijn en dat hy anderzijds trachtte de geschiedenis in deelen naar een vooraf opgemaakt scherpa, dat dan achteraf door de feiten moeet worden bevestigd. Dit heeft hem wel eens geplaatst voor moeilijke beslis- De pluimveemarkt van Purmerend behoort thans tot de grootste in den lande en de aanvoer beloop! duizenden exemplaren. Hoe druk het deze week op de markt was (Foto Pax-Holland] Rijks genealogisch bureau opgericht Het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bemoeienis met ver schillende instellingen en personen, die zich bezig houden met de beoefening van genea logie, heraldiek en ikonografie. In de eerste plaats ressorteert daaronder de uitgebreide verzameling van ikonografisch materiaal (documentatie op het gebied van beeltenissen van Nederlanders), welke het rijk een achttal jaren geleden ten geschenke ontving van jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn. Deze verzameling, vormde tezamen met de collecties op het ge bied der kunstgeschiedenis, welke is opge bouwd op de schenkingen van wijlen dr. C. Hofstede de Groot en den heer Frits Lugt, het rijksbureau voor kunsthistorische en ikono- grafische documentatie, dat gevestigd is in het gebouw Korte Vijverberg 7 te 's-Graven- hage, het vroegere Haagsche Gemeente- Museum. Daarnaast verleent het departement steun aan particuliere genootschappen en ver- eenigingen, hetzij door het toekennen van subsidies, hetzij door het verleenen van gratis huisvesting hetzij door een combinatie van Reeds sinds eenigen tijd werd overwogen deze ietwat versnipperde staatszorg te centra- liseeren, ten einde een grooter nuttig effect te bereiken. Deze aangelegenheid werd meer acuut, toen eenigen tijd geleden mevr. Ch. van Fenema-Hendriks, die een groote verzameling van gegevens op genealogisch gebied bezit, deze a#n het rijk ten geschenke aanbood en dus de vraag rees, waar deze verzameling zou moeten worden ondergebracht. Thans is besloten de hierboven bedo^Jde rkonografische verzameling los te maken van de documentatie op kunsthistorisch gebied en haar met de n.v. bureau voor historische demografie (thans gevestigd in het algemeen rijksarchiefgebouw) en de hierboven genoem de verzameling van mevr. van Fenema-Hen driks te doen samensmelten tot een afzonder lijke rijksinstelling, die den naam zal dragen van rijksbureau voor documentatie op het ge bied van geslacht- en wapenkunde en beelte nissen (bij afkorting: rijks genealogisch bureau). Hierbij heeft zich aangesloten de stichting „Nederland's patriciaat", die haar be zit in bruikleen zal afstaan. Besprekingen met het genootschap van geslacht- en wapenkunde zijn nog gaande. Deze nieuwe rijksinstelling zal nauw contact moeten houden met de oude archieven van het rijk, de gemeenten en anderen. Immers veel materiaal, dat voor genealogische en heraldi sche onderzoekingen onmisbaar is, berust in die instellingen. Men denke alleen maar aan de doop-, trouw- en begraafregisters, de bur gerlijke jstandsregisters, enz., welke in deze archieven aanwezig zijn, evenals de notarieele en rechterlijke archieven en zooveel andere. Met het oog op dit onmisbaar contact is in het bestuur der nieuwe organisatie aan den alge- meenen rijksarchivaris een leidende plaats voorbehouden. Zoo zich de concentratie voorloopig beperkt tot instellingen, waarmede ook thans het departement van onderwijs, kunsten en weten schappen reeds meer of minder intensief con tact had, verhindert dit niet uitbreiding met andere instellingen, vereenigingen of particu liere personen, die zich >op het zelfde terrein bewegen en die zich tot deze kern mochten aangetrokken gevoelen. (Vervolg van de eerste kolom) singen, ook voor pijnlijke consequenties, maar Groen had voldoende oog voor de werkelijkheid om zichzelf niet door het schema in zijn denken te doen verstarren. In verscheidene opzichten is Groen een kind van zyn tijd geweest, het kan niet anders, maar anderzijds was hij genoeg zaam scherp onderzoeker en eerlijk man, om van afwijkende meening, ook ten aanzien van menschen uit zijn eigen om geving blijk te geven. Dit alles maakt zyn arbeid temeer waardevol. Doch de meeste beteekenis heeft hy, juist als historiekenner, wel hierom voor ons, dat hij de belangstelling heeft ver nieuwd voor hetgeen in het verleden is geschied. Hierin ontdekte hij Gods hand, en al neigde hij er toe, de gebeurtenissen wel eens al te menschelijk vanuit des Heeren bedoelingen te interpreteeren, hij heeft ons weer oor gegeven voor de taal, die uit de historie van ons land tot ons spreekt. Aan de kennis der geschiedenis hebben we behoefte. Waarlijk, iets dergelijks is met reden door Dr. Eykman geschreven, het echt nationale bestaat niet in eei> kaas markt hier of een molen daar, maar in ons eigen volkskarakter, uit een vrij verleden tot ons gekomen. Dit volkskarakter moge, naar hooge toezegging, onverlet blijven! Groen kome opnieuw in eere, niet om hem- zelfs wille, maar omdat hy steeds een open oog had en een dapper strijder was voor onze waardevolle tradities als Neder landsche natie. We zyn Dr. Smitskamfc dankbaar, dat hij ons Groen zóó heeft laten zien. De brooddistributie In de week van 19 t/m. 25 Augustus de met 2 genummerde bonnen. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 25 Augustus a.s. geven de met 2 genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbon- boekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft dus recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 25 Augustus nog niet De ontslagverordening Een nadere toelichting In aansluiting op hetgeen wij gisteren inzake de ujtlegging van de Ontslagverorde ning hebben gemeld, nemen wij uit de circu laire van den secrétaris-generaal, wnd-. hoofd van het departement van sociale zaken aan de gemeentebesturen, nog het volgende over: De ontslagen, gegeven voor 11 Juni 1940. doch na 9 Mei 1.1. moesten volgens het eerste desbetreffende uitvoeringsbesluit onmiddellijk worden ingetrokken. Deze bepaling moet aldus worden opgevat, dat de werkgever, mits het ontslag gegeven werd conform de verordening van 27 Mei 1940, den arbeider geen loon behoeft te be talen van den datum van ontslag tot 11 Juni 1940. Is het ontslag verleend voor 11 Juni 1940, overeenkomstig de verordening en naderhand door den directeur-generaal van den arbeid of door de door hem hiertoe gemachtigde or ganen goedgekeurd, dan behoeven, indien het verzoek om toestemming is ingediend voor 1 Juli 1940, evenmin loonen door de werkgevers aan de arbeiders te worden uitbetaald over het tijdvak van 11 Juni 1940 tot aan den datum van goedkeuring van het ontslag. Degenen, die na 1 Juli 1940 het verzoek, om arbeiders te mogen ontslaan, hebben in gediend, zijn verplicht dien arbeiders loon uil te betalen van den datum van het eerste uit voeringsbesluit 11 Juni 1940 tot aan den dag, waarop na verkregen vergunning van den directeur-generaal van den arbeid het ontslag ingaat. De chocolade-industrie Meer melk- en meer gevulde chocolade Dezer dagen heeft een contactcommissie, gevormd uit de fabrikanten van chocolade artikelen, overleg gepleegd met de bevoegde ^autoriteiten om te komen tot een oplossing voor het gebrek aan grondstoffen voor deze [industrie, nu de cacaoboonen niet meer aan- gevoerd kunnen worden. Men is het volkomen eens geworden over de maatregelen, die genomen moeten worden en men ziet een weg om de chocoladefabrieken nog geruimen tijd op normale kracht te laten werken. Daartoe zal men moeten komen tot een onderlinge verdeeling van de hoeveelheid •beschikbare grondstoffen, waarvan het gevolg zal zyn dat de pure chocolade schaarscher wordt en dat er meer melk- en gevulde cho colade in den handel gebracht zal worden. Men wil namelijk de industrie zooveel moge lijk intact laten en dus dezelfde hoeveelheid producten afleveren Aangezien de hoeveel heid cacaoboonen evenwel beperkt is, zal men meer andere grondstoffen moeten verwerken Dit is zeker toe te juichen, aangezien de voe dingswaarde van melkchocolade grooter is dan van pure chocolade. Twintig arrestaties in de Zaanstreek Diefstallen en keltinghandel. Veertien dagen geleden ontdekte de politie te Wormerveer een diefstal van vaten vet en olie, ontvreemd uit een fabriek te dezer plaatse. Zeven personen werden onder ver denking van diefstal, heling of medeplich tigheid daaraan gearresteerd. Na deze arrestaties, waarbij vermiste goederen werden opgespoord, zocht de politie nog naar een hoeveelheid van ongeveer tachtig kg olie. Bij voortgezet onderzoek, dat zich over ver schillende gemeenten uitstrekte, gelukte het de Wormerveersche politie gisteren de ont vreemde hoeveelheid olie aan den dag te brengen en in beslag te nemen. De olie bevond zich te Zaandam en was geborgen in de bij de bedrijfswoning behoorende schuur. De ver voerder van deze olie werd gearresteerd. Bovendien kwam aan het licht, dat een der eerste arrestanten zich ook had schuldig ge maakt aan diefstal van slaólie. In dezelfde periode, dat de politie deze dlefstallenreeks ontwaarde, ontdekte zij twee ernstige misdrijven. Vooreerst diefstal van elf wollen dekens met het opschrift „rijks eigendom". Deze waren door een chauffeui gestolen en aan iemand te Wormerveer ver kocht Twee medeplichtigen werden gearres teerd. De politie is den chauffeur, die buiten Noord-Holland woont, op het spoor. Verder had de Wormerveersche politie suc ces met een vrij uitgebreid onderzoek, dat zij in verschillende Zaangemeenten instelde Hierbij ontmaskerde zij een complot van ket tinghandelaars, die zich aan overtreding van de distributiewetten schuldig maakten Het centrum van dezen handel bevond zich in de gemeente Koog aan de Zaan Vier personen, die zich bezig hadden gehouden met den verkoop van balen suiker werden aangehou den en opgesloten. De heeren verkochten de suiker, die normaal 35 gulden per baal kost, voor 70 tot 90 gulden per baal. Te Assendelft verkochten zij een partij meel, waarvan de normale prijs 8 gulden per baal is, voor 18 en 20 gulden per baal. Tegen de handelaars en de vervoerders alsmede tegen de tusschenpersonen, een complot van tien man. is procesverbaal op gemaakt- Een groote partij goederen, waartoe ook rijst en koffie behooren, is in beslag genomen. SCHAAP Co. AMSTERDAM - ROK1N 106 MOOIERE AFDRUXKEN Reeds meer dan 800 jongelui als hulp bij den oogst Vandaag vertrekken er 260 i Duitschland Het departement' van sociale zaken heeft voor jongens en meisjes van zestien-tot acht tien jaar de gelegenheid opengesteld zich aan te melden om in hun vacantie hulp te gaan verleenen bij den oogst. Tot nu toe hebben zich reeds circa 850 jongelui aangemeld. Woensdag zijn de eerste twintig naar Zeeland vertrokken en vandaag gaat een groot con tingent van tweehonderd jongens en zestig meisjes naar Duitschland. Dat zijn zij, die zich daarvoor speciaal hebben aangemeld. Voorts vertrekken Woensdag a.s. honderd jongens en vijftien meisjes naar den Wie- ringermeerpolder. Het gezelschap voor Duitschland vertrekt met autobussen en gaat via Krefeld naar het Rijnland. Voor de verdere aanbiedingen is men op het oogenblik nog plaatsing aan het zoeken. Behalve de bovengenoemde totalen voor hulp in Duitschland, die drie maanden zal duren, hebben zich voor Nederland aangemeld 538 jongens en ruim tachtig meisjes. Er komen echter nog regelmatig aanbiedingen binnen, omdat de propaganda voor dit doel eerst thans begint door te werken. De leeftijdsgrens is van zestien tot achttien jaar, maar er vallen er ook nog wel enkelen buiten deze grenzen. Voor hen, die hier in Nederland te werk gesteld zullen worden, bedraagt de tijdsduur twee maanden, behalve'voor leerlingen van middelbare scholen, die slechts blijven werken tot het einde van hun vacantie. De bedoeling is de jongelui zooveel mogelijk in groepen naar bepaalde streken te laten trekken, waar door het mogelijk is in zulk een centrum ontspanningsavonden, excursies e. d. te orga- niseeren. In de Wieringermeer heeft men hiervoor een prachtige gelegenheid. Men heeft hier te maken met een geheel nieuwe instelling, die geleidelijk moet groeien. Ook voor landbouwers, bij wie de jongelu' ko men te werken is dit alles nog nieuw en aan vankelijk zal het voor hen een zekere opoffe ring beteekenen, want in den aanvang sraan de handen der stadskinderen meestal geneel vreemd voor het ongewone werk. Het depar tement houdt regelmatig contact, zoowel met de kinderen als met de werkgevers. Vooj; hun vertrek leggen de kinderen een, mede door de ouders onderteekende verklaring af van den volgenden inhoud: De ondergeteekende verklaart zich bereid als hulparbeider in den landbouw werkzaam te zijn en de hem (haar) opgedragen werk zaamheden ijverig en getrouw te zullen vol brengen en zich overigens zoowel bij den landbouwer in het huiselijke verkeer als daar buiten te zullen gedragen naar de aanwijzin gen van den werkgever. Voorts verklaart hij (zij) de ten behoeve van de Jeugdhulp in den landbouw in te richten cursussen en ontwik kelingsavonden te zullen volgen en bijwonen. Aan de hand van deze verklaring hoopt men de jeugd de vereischte discipline te kunnen bijbrengen en aan de hand van de ervaringen, welke men dit jaar zal opdoen, kan voor het volgende jaar gestreefd worden naai nog be tere resultaten. DE WERELD- GRAANVOORUITZICHTEN Kleiner tarweoogst dan verleden jaar Stabilisatie der graanprijzen Nog steeds schijnt het weinig zin te hebben een overzicht te geven van de wereldgraan- situatie schrijft Dr. Ir. Dyt in „Schakels", m de eerste plaats omdat enkele belangrijke landen geen gegevens omtrent oogsten en handel verstrekken, waardoor het totale beeld weinig overzichtelijk is en in de tweede plaats omdat de heerschende blokkade het zeer be zwaarlijk en in enkele gevallen zelfs onmoge lijk maakt om de overschotten van het eene gebied af te zetten in landen, waar vraag bestaat Wat het Matste betreft, Engeland tracht den aanvoer naar vrijwel alle Europeesche landen thans te verhinderen en heeft dezer dagen zoowel de verscheping van 100,000 ton door de vroegere Fransche regeering in Canada ge kochte tarwe naar Frankrijk verboden als gedreigd eventueel uit Argentinië naar Frank rijk verscheept graan aan te houden, waar door dus practiscr. het geheele Europeesche continent van de zijde van de zee wordt ge blokkeerd. Wat het eerste betreft publiceer den de oorlogvoerenden, met uitzondering van Canada en Italië tot nu toe geen oogstcijfers. Uit datgene, v/at wel bekend wordt ge maakt, kan afgeleid worden, dat de wereld graanoogst, doch ir. het bijzonder de wereld tarweoogst in het seizoen 1940'41 belangrijk kleiner zal zijn dan in het voorafgaande jaar De teruggang geldt voor vrijwel alle landen behalve Br. Indië en Spanje. Het maandschrift van het Internationaal Landbouw Instituut (Juli 1940) te Rome geeft de volgende oogstschattingen (cijfers X 1000 ton): tarwe rogge 1940 1939 1940 1939 Spanje 3300 2880 700 410 Griekenland 930 1043 58 62 Hongarije 2277') 3078') 765') 8641) Italië 7300 7980 Roemenië2988 4453 314 432 Canada 12040 13326 339 389 Ver. Staten 19831 20471 936 997 Br. Indië10845 9980 gerst haver 1940 1939 1940 1939 Spanje 2000 1408 Griekenland 240 221 174 152 Hongarije 720') 790») 421') 366') Italië Roemenië 11133) 816 450 487 Canada 2263 2246 5903 5928 Ven Staten.. 6257 5868 14974 13662 Br. Indië In het huidige Hongarije. s) In het huidige Hongarije zonder Sub- carpathië. Een krantenbericht spreekt van slechts 667,000 t Het blijkt dat de Z.O. Europeesche landen vrij geringe graanopbrengsten zullen hebben. In Hongarije verwacht men 1300 Kg. per H.A. aan tarwe tegen 1640 Kg. in 1939, aan rogge 1160 Kg. tegen 1240 Kg. verleden jaar, aan gerst 1370 Kg. tegen 1480 Kg. en aan haver 1320 Kg. tegen 1430 Kg. In Roemenië werd de tarweopbrengst op 1000 Kg. per H.A. tegen 1120 Kg. in 1939 getaxeerd. Een later krantenbericht brengt echter de schatting van 1000 Kg. terug op slechts 820 Kg. Aan gerst zou per H.A. 1110 Kg. worden geoogst tegen 800 Kg. in het vorige jaar. Een later krantenbericht vermin dert de schatting van 1110 Kg. tot 730 Kg.! De berichten, welke van andere zijden worden gepubliceerd wijzen evenmin op overvloedige oogsten. In Finland lijden de oogsten aanzienlijk door droogte, niet alleen die der granen, maar ook die der rapen, aardappelen en peulvruchten. Spoedige regenval vermag slechts weinig invloed meer op de eindopbrengsten te hebben. In ons land wordt geklaagd over de voor uitzichten van den rogge-oogst op de zand gronden. Hoewel hier en daar de opbrengst op slechts 50 pet van 1939 wordt geschat, meenen wij, dat dooreen genomen de terug gang veel en veel geringer zal zijn. De graan oogsten in de kleigebieden staan er ondanks het vrij donkere en koele weer der laatste weken vrij goed voor. Officieele «schattingen worden echter niet gepubliceerd. In Argentinië, waar de tarweoogst 1939 1940 reeds slecht is geweest, schijnt de nieuwe oogst 1940—'41 vooralsnog niet te hoog aan geslagen te kunnen worden, waar de weers omstandigheden hiervoor tot nu toe zeer ongunstig zijn geweest. Hoewel uiteraard nog zeer veel ten gcede kan keeren voor het ge was zich ontwikkelt, heeft de Axgentijnsche regeering het noodig gevonden den tarwe- uitvoer stop te zetten. Zooals men weet, staat de maïs er aldaar veel beter voor en heeft men bij gebrek aan exportmogelijkheden naar Europa zelfs zijn toevlucht genomen tot ge deeltelijke vernietiging. De algemeene graansituatie schijnt voor alsnog tot de volgende conclusies te mogen leiden. Door den oorlogstoestand zullen de Europeesche voorraden, mede als gevolg van de lagere oogstcijfers in 1940 in het komende jaar moeten afnemen. Ondanks de lagere oogsten in de overzeesche gebieden zullen de overschotten vrij groot blijven, in de eerste plaats omdat de wereldvoorraden enorm groot waren, in de tweede plaats om dat de teruggang der oogsten niet zeer groot is en in de derde plaats, omdat de versche pingsmogelijkheden vrij gering zijn. Al met al zal de huidige situatie geen aanleiding geven tot een aanmoediging voor de boeren in N. en Z.-Amerika en Australië om den uitzaai te vergrooten. De graanprijzen zijn in Amerika vry stabiel, doch aan den lagen kant. In de Europeesche landen gaat men in de richting van stabilisatie der graanprijzen in harmonie met die in Duitschland. In Roemenië b.v. zijn de prijzen 30 35 pet. boven die van 1939 gefixeerd en is het onderscheid tusschen binnenlandsche en exportprijs vervallen. In de maanden Juni 1940, Juli 1939 en Juli 1938 waren de prijzen in Lei per 100 Kg. (zie maandschrift van het Int. Landb. Inst. te Rome) voor tarwe resp. 617, 414 en 440, voor gerst 425, 307 en 298 en voor maïs 516, 396 en 340. Wij verwachten, dat deze ontwikkeling in de toekomst nog verderen voortgang zal heb ben en uiteindelijk een onderdeel van de nieuwe Europeesche orde zal worden. Indien intusschen de Europeesche oorlog tot een spoedig einde zou komen, lijkt ons de situatie zoodanig, dat de overschotten in de overzeesche landen nog op een hoogte zullen blijven, dat de prijzen aldaar aan den lagen Heerengrach! 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Verschuiving van de werktijden ten departemente Naar wij vernemen is men op enkele departe menten bezig een regeling te treffen inzake de werktijden van het personeel in verband met de verduisteringsmaatregelen. Want reeds nu moet men rekening met de mogelijkheid hou den dit mede gezien het feit, dat verduiste ring van de groote gebouwen uiterst moeilijk en bovendien zeer kostbaar zou zijn, dat men de tot nu toe gebruikelijke werktijden niet zal kunnen handhaven. Nog niet is vastgesteld, hoe de werktijden zullen worden. Vermoedelijk zal er een veel kortere middagpauze zijn. zoodat de ambtenaren des middags om vier uur of half vijf reeds naar huis zullen gaan. Mogelijk is ook een vroeger begin, doch midden in den winter zou dat wel licht ook weer moeilijkheden geven. Naar wij vernemen wordt er ten aanzien van de ver schuiving van de werktijden contact gehouden tusschen de verschillende departmenten, zulks in verband met de samenwerking overdag. Het heeft uiteraard zijn nut. als de departementen op de zelfde uren werken. Naar men zich herinneren zal, is het plan tot verschuiving van de werktijden reeds geopperd door dr. Lulofs op het congres der stichting ver- lichtingskunde, dat in het begin van dit jaar te Arnhem gehouden is. ZUIVELINDUSTRIE IN RUSLAND. Het nieuwe programma voor de zuivel industrie in Duitschland beoogt volgens het officieel orgaan van den F.N.Z., o.m. de thans bestaande 91 zuivelbedrijven met een gemid delde aanvoer van 280,000 liter melk per dag uit te breiden tot ca. 140 bedrijven met een capaciteit van 390,000 tot 400,000 liter melk per dag. Bovendien zal een groot aantal klei nere fabrieken op het platteland worden op gericht, welke dagelijks 2001000 liter melk zullen verwerken. Op deze wijze wil men de gedaalde boterproductie wederom herstellen. De te bouwen fabrieken zullen van de mo dernste installaties, koelmachines en pasteu- riseerinrichtingen worden voorzien. Bestaan de zuivelfabrieken worden verbeterd. Ook de melkvoorziening van Moskou, waarvoor 326,00 liter noodig is, is verbeterd. Bovenge noemd programma moet in 1942 verwezenlijkt DE MELKWOLINDUSTRIE IN ITALIË. Het officieel, orgaan van de F.N.Z. weet mede te deelen, dat volgens berichten in de buitenlandsche vakbladen het in de bedoeling ligt van de „Snia Viscosa", het Italiaansche kunstzijdeconcern, dat de productie~vah melk- v/ol heeft opgenomen, in 1940 ongeveer-7 mil- lioen kg melkwol te produceeren. Voor deze productie is ongeveer een gelijke hoeveelheid textielcaseïne noodig. Daarvan zal in Iralie zelf door zuivelfabrieken, die door de „Snia Viscosa" zijn aangekocht of waarin de „Snia Viscosa" zich financieel heeft geïnteresseerd, 2 a 3 millioen kg worden gefabriceerd. Bo vendien hoopt men uit Denemarken 3 millicen kg te kunnen betrekken en uit Nederland ca. 300.000 kg. Uit de Pers HET RECEPT VAN DEZEN TIJD Niet laten inlimideeren Onder dit opschrift lezen we in de N. Prov. Gron. Ct.: De heer Joh. Waterman, sigarenwinkelier te Groningen, verzoekt ons opname van een vrij groot stuk, dat een oproep bevat aan de sigarenwinkeliers in de drie Noordelijke pro vincies. Hij deelt mede, dat „er een werk gemeenschap moet worden gevormd in corpo ratief verband" Moet worden gevormd. Wie zegt, dat die moet worden gevormd? Uit deze vraag blijkt reeds, dat wij er niet aan denken, den oproep van den heer Water man op te nemen, teneinde steun te verleenen aan deze actie. „Ingevolge mijn opdracht", zegt de schrijver, „zal ik zeer binnenkort in elke plaats van be teekenis in de drie Noordelijke provincies een sigarenwinkelier uitnoodigen voor een bijeen komst te Groningen" Wij vragen: van wie:n) heeft de schrijver die opdracht? Dat mogen de sigarenwinkeliers toch wel eens weten! Verder wordt er gehandeld naar het bekende recept, dat in deze dagen opgeld doet: „op zeer korten termijn" moet deze eenheidsorganisatie tot stand komen. Men wordt „in de gelegen heid gesteld, een en ander in volkomen vrij heid op te bouwen". Wanneer die „vrije op bouw" mocht mislukken, dan zal „verplichte organisatie" worden opgelegd. Wij vragen weer: wie zal die verplichte organisatie op leggen? Dat mogen de sigarenwinkeliers im mers wel weten? De heer Waterman roept dus uit elke plaats van beteekenis een sigarenwinkelier op. En dezen zal hij dan beschouwen als vertegen woordiger zijner collega's ter plaatse, „zoodat met hen bindende afspraken kunnen worden gemaakt". Het stuk eindigt: „Toetreding tot elke andere bond of vereeniging moet ik ten stelligste ont raden, daar in de toekomst geen enkele bond of vereeniging van sigarenwinkeliers zijn of haar werkzaamheden zal kunnen voortzetten". Hoe weet de schrijver dit? Van wie(n) heeft hij die kennis? Mogen de sigarenwinkeliers, tot wie hij zich richt, dit niet weten? Wij voor ons zijn er inderdaad zeer benieuwd naar! Er wordt in deze dagen van eenheidsgeroep zeer veel geschermd met „de stok achter de deur". Met dat recept werkt ook deze schrij ver. Wij vragen: wie zet die stok achter de deur? En wat is dat eigenlijk voor een stok' Summa summarum zullen onze lezers, en speciaal onze lezers-sigarenwinkeliers, nu wel begrijpen, dat zij zich niet moeten laten in- timideeren. Er z ij n organisaties an win keliers. Die behoeven volstrekt niet opgedoekt te worden. Niemand gelast dat. Men werke rustig verder. Natuurlijk beteekenen deze opmerkingen niet, dat er niet naar gestreefd moet worden, misstanden, als die er zijn in deze branche, uit den weg te ruimen. We wijzen alleen het recept van deze dagen af: eenheidsorganisaties tot stand brengen onder het dreigement: vrij willig doen of anders Wat anders? Men wachte dat „anders" maar eens rustig af. En schrikke niet van het dreigement, dat heélemaal geen dreigement is". kant zouden blijven en dat alleen een vol ledige internationale samenwerking onder leiding van Europa hierin op korten termijn en voor een lange periode verbetering kan brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1