SAMBO, DE OLIFANT lAG 15 AUGUSTUS 1940 PAG. 3 textieldistributie opgc ..irk van de instellingen van UWdll weldadigheid ie nie*dsche vereeniging voor armen- digheid heeft doen nagaan, hoe 1 VOO|van weldadigheid, welke zich king van kleeding bezig houdt, ^het ge- jjan verkrijgen over noodige v| hierover van de zijde van het burgemjbutiekantoor de volgende uit- beriep zal in de toekomst alleen dan do dat charitatieve vereenlglngen n voor* haar werk verrichten, indien de door deze groepen van ersonen te vervaardigen of in lielproducten geschiedt onder de Amstfien officieele instantie, b.v. door ster of een vanwege dezen aan projsantie. heden, waaraan door het werk aeid tegemoet gekomen wordt, moeilijkheden, welke voort- Set rantsoeneerlngssysteem. De ie Doml^nze samenleving krijgen zelfs int vanjgrootere aanschaffingsmogelijk- i'-t Toeter gesitueerden. Dit laatste slijk in^dat uitgegaan is van de ver- ^P^P^Vdat de goederen, welke deze !t tot ojunnen veroorloven, meestal van 3t wegóere kwaliteit zijn en derhalve onder her gewisseld moeten worden, welke beter gesitueerden makerjen. De mogelijkheid van een Costatseling van textielproducten is Duitsdasse met het geringste inkomen het eei de instelling van de familie- nog d| lieden nu behalve de hun ver- vap en extra punten bovendien nog trafle textielproducten ontvangen voor wfiddelMg van liefdiad'igheid ont- thans, plijkheid, dat van de huin ver- Overtotkaarten een gebruik wordt ge- route |t in overeenstemming is met het dat viju-voor zij gegeven zijn. Dit laat- Bilder^vorden voorkomen en dat kan een officieele instantie de con- int van de uitdeeling van deze inchen voor zorg draagt, dat voor elk edingstu'k het daarvoor verschiul- ibben bunten van de te bedeelen per- vorpenfogenomen. De op deze wijze te r de junten moeten doorde aan te hele instantie, onder vermelding ntploffjm van de liefdadige instelling, tot verdeeling heeft ge- an plaatselijken distrilbutiedienst jiend. Deze laaatste geeft aan de Instelling een kwitantie voor dit l uit hoofde waarvan deze instel- KlNG aankoopmogelijkheid krijgt als Winkelier of leverancier aan het ing vaj verdf charitatieve instellingen nu over g. 9 u^antal punten beschikken om de is: 6 ulan textielproducten daaruit te Irkstelligen, moeten zij ter voort- ,Pun arbeid kunnen beschikken Nette vergunningen. Zooals echter Slechts een overgang tot een ander '1 met bijzondere moeilijkheden in Nedeipieden bestaat de mogelijkheid, tstooraj vergunningen kunnen worden ^.meril o.a. voor de aflevering van alle leepsnèewaardeerde artikelen, voor de tel waarvan de absolute noodzaak aan Fd. b-v. in geval de betrokken goe- srnemfTen zijn geraakt door oorzaken ht. Dracht van den aanvrager, zooals ziet otal, enz. scil^gen en derg. dient men aan te pet rijksbureau voor de distributie j*oducten, Banstraat 1, Den Haag. orkt is 50 jeenkomst houden. Als sprekers de m£.den dé oud-minister dr. H. Colijn dat w- Slotemaker de Bruine, beiden ie ka?e Tweede Kamer. De meeting zal zal Ts aanvangen. ng IDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN te Amsterdam heeft gisteren vier 'houden, die beschuldigd worden rktkraam in de Albert Cuypstraat hebben weggenomen. Deze tasch geldbedrag van 75 en eenige 'en. Na den inhoud onderling te ild, gooiden de jongens, die tien oud zijn, de tasch in het water, ld gingen zij naar de bioscoop en :ernij. Na de arrestatie heeft de 45 en vrijwel alle gouden jgevonden. Tegen de jongens is lal opgemaakt. BUTIE MOTORBRANDSTOF op Distributiebureau Broersveat 111, oveiarten worden afgehaald voor het ran verlenging van vergunning tot van van of vervoer met een motor- ik tepgorie D.) en vernieuwde toewij- Vgfbtorbrandstof. a«itèn moeten uiterlijk 17 Augustus S »U« now flftn PlllrelVt aaM l-JnSpCC* Augu* tgereikt en moeten dezelfde kleur vergunning en driehoek over arten onjuist _enoemd tijds tiderb behandeling genomen. .li', - -öfc. van den heer D. Stam als burgemeester i optocht door die gemeente gehouden. Welke plannen heeft de heer Rost van Tonningen met de S.D.A.P. en het N.V.V. Het is heel nuttig te letten op de plannen, welke de heer Rost van Tonningen heeft met de vroegere S.D.A.P. en het N.V.V. Voorloo- pig gaat het den quasi-neutralen kant uit, los van N.S.B. Men herinnert zich, dat het N.V.V. vroeger ook een >-><»riode heeft gehad, dat het zoogenaamd los stond van de S.D.A.P. Later kwam de innige samenwerking. Men moet er thans on wten dateer nu zijn een z.g. „Arbeii voortzetting is van het heden reeds heeft aang sche Vakcentrale, wat' de neutrale bonden v? baren dienst. Dan hee „Arbeidsfront", hetwel) N.S.B. is ontsproten. elkaar toegroeien deze cc. aandacht bezig houden. Wij begrijpen, dat deze eenigszins ingewik kelde geschiedenis, waarbij men goed tusschen de regels moet lezen en kunnen lezen, velen onzer lezers groot belang inboezemt. Daarom laten wij thans volgen een verslag van de rede, welke mr. Rost van Tonningen eer gisteren te Hillegersberg hield over deze aangelegenheden. Het verslag is op zich zelf leerzaam. Nog steeds blijft waar: er is weinig nieuws onder de zon. De nationaal-socialisten. zoo ving spr. zijn rede aan, hebben bij het begin van den oorlog innerlijke kracht gekregen en nu het Neder- landsche volk voor een nieuwe situatie staat, blijkt er een zeer diepe klove te beBtaan tusschen de Nationaal-Socialistische Beweging en de rest van het Nederlandsche volk. Ons volk, zöo riep spr. uit, is politiek dood. Het volk moet echter politieke wilsuiting her reactie op te treden. Daartegen neemt de N.S.B. stelling. Sprekende over do S.D.A.P, zeide spr., dat deze is verburgerlijkt en toch is deze S.D.A.P. de socialistische arbeiders-partij waar mede en waarin een nieuwe gemeenschap moet worden opgebouwd. Met den heer Woudenberg heeft spr, deze brandende vraagstukken be sproken en het resultaat was, dat men de op lossing meende gevonden te hebben in een on-politiek arbeidersfront, dat men niet moei verwarren niet het Arbeidsfront der N.S.B. De groote vraag nu was, hoe dit arbeiders front te vormen zonder politieke basis. Zoo is ertoe gekomen het N.V.V. to laten voort- men den heer Woudenberg, die immers lid is van het N.S.B.-Arbeidsfiront, „verlof' gegeven, Tevens zag men in. dat de oultureele waar den van de arbeidsgemeenschap bewaard moesten blijven en zoo moest er in de eerste plaats voor gewaakt worden, dat de Arbeiders pers en de Arbeiders-radio-omroep niet in ver keerde handen vielen. Overigens had spr. in de lijn der werkzaamheden van de redactie \rbei treden. der Arbeiderspers en van de Vara willen Tot de taak van het nieuwe arbeidersfront behoort tevens het noodzakelijke contact met de jongeren. Er is hard gewerkt en de zaak be gint reeds te leven. Hoe een en ander zich ver der zal ontwikkelen, daaromtrent hoopt spr. binnenkort het woord per radio tot het Neder landsche volk te richten. Dat de vrije w.ils- Uiting tot stand kömt, daar is spr. Zeker van. Het is de bedoeling, dat de socialistische arbei derspartij een eigen bestuur vormt en wanneer het eenmaal zoover is, zal geen commissariaat meer noodig zijn. Het zal een wedstrijd worden, zoo zeide spr., wie het eerste het Nederlandsche vólk be reikt Of de S.D.A.P. en de N.S.B. elkander de hand zullen kunnen reiken, zal de toekomst moeten uitwijzen. Hierna weidde spr. uit over het plan voor den opbouw, waarbij hij over oudere plannen, Zooals, het Plan van den Arbeid, met waardee ring - kon spreken. Het vorige stelsel echter, zoo zeide spr., kon slechts op de ellcnds van het volk bouwen en daarom haatte men de N.S.B., omdat de Nationaal-Socialisten alles en De burgemeester en zijn echtgenoote wuiven de deelneemsters en deelnemers aan den optocht toe. zelfs hun leven veil hebben om het socialisme in het volk te brengen. Het gaat erom, dat iedereen recht zal heb ben op arbeid en op een zoodanige belooning voor zijn arbeid, dat de vruchten van dien arbeid zullen kunnen worden geruild. Voorts stelde spr. in het vooruitzicht betaalde vacantia voor de arbeiders, verzorging van den vrijen tijd, verzekering van een gelukkigen ouden dag en de opleiding van de jeugd Als ideaal stelde spr. ontketening van de vrijheid en van de persoonlijkheid. Wij zullen inzien, zoo besloot spr., dat in dit leven het geluk van een volk mogelijk is. NEDERLANDSCHE VAKCENTRALE De Nederlandsche Vakcentrale, welke, vol gens een door den heer Woudenberg on een persconferentie gedane mededeellng, zich zal aansluiten bij het N.V.V. is het verbond van heutrale organisaties, dat in 1912 onder den naam van Algemeen Nederlandsch Vakver bond werd opgericht In 1930 na samen voeging met andere organisaties kreeg de neutrale Vakcentrale den tegenwoordigen naam. Zij is eigenlijk een federatie van het Verbond van vakorganisaties van hoofd arbeiders, de Centrale van Neöerland3ch Over heidspersoneel en het Algemeen Verbond van Handarbeidersorganisa ties. Het ledental van de Nederlandsche Vak centrale (N. V. C.) bedroeg op 1 Januari 1939 ruim 46000 leden, verdeeld over 30 aangesloten bonden. Van dit ledental was op genoemde datum 51 pet. personeel ln openbare diensten, 41 pet. administratief en technisch personeel en slechts 8 pet. werklieden of handarbeiders. Bij het N.V.V. overheerschen juist de bonden met werklieden in de vrije bedrijven. Hun ledentallen bedroegen ln deze Vakcentrale op 1 Januari 1939 75 pet., van het personeel in openbare diensten 15 pet. en administratief en technisch personeel T pet. De grootste vak bonden van de neutrale of Nederlandsche Vakcentrale zijn de Nationale Bond van Han dels- en Kantoorbedienden met 8800, de Cen trale Bond van Nederlandsche Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel met 7500, de Cen trale Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel met 3500, het Nationaal Verbond van Gemeen teambtenaren met 3200, de Algemeene Bond Van Overheidspersoneel met 1300, de Alge meene Nederlandsche Politiebond met 2800, de Nederlandsche Bond van Technici met 1500, de Centrale Bond van Werkmeesters met 3800 leden. De 10 organisaties van Handarbeiders van het N. V. C. telden op 1 Januari 1939 te zamen slechts 3635 leden. De grootste zijn de Nederlandsche Grafische Bond met 1158 en de Neutrale Bond van personeel in de voedings bedrijven met 1025 leden. IR. W. F. STAARGAARD t Te Amsterdam is op 60-jarigen leeftijd overleden ir. W. F. Staargaard, oud-lid van den Volksraad. DESKUNDIGEN COMM. TABAKSACCIJNS loofd van het departement van financiën heer A. Broches te Amsterdam, be noemd tot lid van de commissie van deskun digen voor den tabaksaccijns en is voorts be noemd tot plaatsvervanger van het lid van die commissie, den heer W. P, de Vries, de heer J. Nienhuys te Amsterdam, zulks in de plaats van den heer P. Meerkamp van Embden te Rotterdam, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als plaatsvervangend lid, onder dankbetuiging. Het bestuur van het Nederlandsch landhuis- houdkundig congres heeft besloten om het dit jaar te houden 92ste congres niet te laten door gaan. PATRONEN ALS SPEELGOED Door een toeval kwam de Naardensche po litie er achter, dat een club van 6 jongens van 1317 jaar zich vermaakte met het doen ontploffen van patronen. Het blijkt dat zij vele doozen met dit ge vaarlijke speelgoed hebben weggenomen uit de kazernes en oude forten. Het zijn zg. sein- patronen uit de mobilisatie van 1914, in het geheel een paar duizend stuks. Zij hadden de doözen op verschillende plaatsen in de ge meente en op de heide verstopt en zelfs in een der ouderlijke woningen. De Jongens hebben de diefstal bekend en meenden dat het nuttiger was om hun va- cantie met de patronen door te brengen, dan deze werkeloos te laten liggen. Twee jongens waren al bij de politie geno teerd, wegens het stelen van rijwielplaatjes en kleine geldsommen. KIND VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het ander- halfjarig zoontje van den heer H. van den Anker te Waalwijk in een kuip met water ge raakt en verdronken. Wetenschappen De Friesche vacanf-iecursus Veel belangstelling De jaarlijksche vacantiecursus van den Frieschen Onderwijsraad trok ditmaal nog meer belangstelling dan vroeger. Er waren uit Fries land. maar vooral van daar buiten, zooveel aan meldingen gekomen, dat het Coulonhüs te klein bleek en men ter elfder ure nog naar een groo- ter gebouw heeft moeten omzien. In het gebouw van de Hervormde gemeente in de Weerd kwa men de cursisten drie achtereenvolgende dagen samen voor het bijwonen van de lezingen van dezen vacantieleergang. De eerste inleider, ds. P. P. Miedema, wiens lezing wegens ziekte door een ander (den heer J. H. Brouwer) gehouden moest worden, had als onderwerp gekozen „De Noardfries Ingwer Nommensen, apostel fen 'e Batakkers". Nom- mensen werd geboren aan de waddenkust van Sleeswijk, tegenover de hallig Pellworm. Reed3 Vroeg was hij zich bewust van zijn „goddelijke- zending" om het evangelie aan de onbeschaafde volken op het Oostelijk halfrond te brengen. Na door prof. van der Tuuk te Amsterdam voor zijn taak te zijn opgeleid, vertrok hij in 1861 als zendeling naar Ned. Oost-Indië. Tot zijn dood in 1918 is hij als zoodanig onvermoeid werkzaam geweest in het land der Batakkers rondom her. Toba-meer op Sumatra. Aan het einde van zijn leven zijn zijn groote verdiensten erkend; hem werd namelijk een doctoraat verleend, terwl'l hij de Koninklijke waardeering verwierf in den vorm van een benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. O. Postma hield een voordracht over „Oanrln ta ln histoaryske biskriuwing fen Wünseradiel", waarin hij de richtlijnen aangaf voor een beschrijving van de geschiedenis dezer oude Friesche grietenij. Als model voor een der gelijk werk, dat naast de beschrijving visscherij, enz.) dient te bevatten, noemde spr het boek „Dantumadiel" van wijlen dr. J. Botke, Wel zijn er vérschillende publicaties op het ge bied der „Geakinde" (heemkunde), doch spr. zou er méér wenschen, en wel van alle streken van Friesland. Hierna weidde spr. uit over de geschiedenis van de onderscheidene dorpen van de gemeente Wonseradeel. Naar zijn meening onderscheiden deze bewoners zich van die der oml'ggende ge meenten door twee accenten in hun geest, die spr. verpersoonlijkt zag in twee dingen: den zeedijk en de zee. De wijde blik en het vrijheids motief. Tot beter verstaan las spr. tenslotte uit zijn gedichten voor het vers „De Sé". Des avonds hield de heer J. P. Wiersma een lezing (met voordracht) over zijn pas voltooid historisch openluchtspel ,De Trije Broerren fen Grouwergea", het jonge leven van de gebroeders Joost, Eellje en Tjalling Halbertsma, baan brekers van het Friesch in de eerste helft der vorige eeuw. Spr. had dit stuk geschreven op verzoek van het hoofdbestuur van den Bond van Fryske Selskippen büten Fryslèn voor den Friezendag te Amersfoort zomer 1940, doch wegens de tijdsomstandigheden was de uit voering uitgesteld. Spr. liet de groote scènes rusten en behandelde alleen de historische, psychologische en vooral de Friesche momen ten van het landspel. Enkele leden van de familie Halbertsma o.a. prof. dr. H, Halbertsma te Eindhoven en dr. Tj. Halbertsma te Haarlem, hebben de lezing mede aangehoord. Op den tweeden dag sprak de heer S. M. van der Galiën te Amsterdam over „Om diztiid yn'e frije Natür", waarin hij in bijzonderheden uitweidde over het leven en den strijd van dieren en insecten. De lezing van dr. G. A. Wumkes: „Frag- minten üt myn Tinkboek, Dagen en Jierren, 18691940" werd gehouden door diens zoon, ds A. Wumkes te Wolvega. In deze fragmenten schildert de bekende Friesche historicus en taalstrijder dr. Wumkes zijn jonge leven. Met groote innigheid heeft dr. Wumkes zijn jeugd jaren te Joure beschreven, waar hij geboren werd als de zoon van een garenfabrikant. Ver volgens schetst hij zijn studiejaren te Doetin- chem op de opleidingsschool „Ruimzicht" onder leiding van den Tsjummer boerenzoon Jan van Dijk. Diens invloed op den jongen Wumkes is, naar spr. getuigde, zeer groot geweest, en het stemde spr. dankbaar dat hij tenslotte de biograaf heeft mogen zijn van dezen bijzonde ren mensch, die naar gestalte en geest kracht een Christen-Viking had kunnen zijn. Vervolgens beschrijft dr. Wumkes zijn stu dentenjaren, zijn eerste beroep als predikant te Hoorn op Terschelling. In deze jaren wordt de belangstelling voor de Friesche geschiedenis in hem gewekt. Toen hij in 1894 op Terschelling kwam, werd de volkskracht er ondermijnd door twee misbruiken: de drank en het strand jutten. Spr ging daar tegen in, 'maar het was een uiterst moeilijke arbeid. Op zekeren Zon dag bij den kinderdoop bleven alle vaders weg, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat er 's nachts een houtschoener op de kust was vergaanSpr. verzamelde er de bouwstoffen voor een geschiedenisboek over het eiland, stichtte een bibliotheek, waarin hij Friesche boeken opnam, en wist de beoefening van den Frieschen zang door te zetten. Soms greep de eenzaamheid hem' aan en spr. heeft den strijd van het heimwee gekend, waarvan sprake is in deze woorden van den Edda: „Ik kan niet slapen van het gekrijsch der zeevogels", Toch zijn deze jaren op het Friesche eiland voor spr. van bijzondere beteekenis geweest. Des avonds hield de heer C. A. Reinberger een lezing over: „In èldgermaenske Kristus- sang", de Heliand. Fragmenten uit den He liand, in het Friesch door dr. O. Postma ver taald, werden door dezen ter illustratie voor gedragen. Op den derden dag heeft dr. Y. Poortinga gesproken over „Typen üt it Fryske toaniel fen'e foarige ieu". Als laatste spreker leidde de heer P. Sipma, lector aan de Rijksuniversi teit te Groningen in over de „Fryske Oar- kinden en hwet dy üs leare". Spr. deelde mee, dat twintig jaar geleden nog maar slechts 350 oorkonden bekend waren; thans zijn er duizend oorkonden te voorschijn gekomen en opgenomen in zijn driedeelige oor- kondenboek, waarvan het laatste deel eerlang zal verschijnen. Deze oorkonden loopen over een tijdvak van twee en een halve eeuw Ii323—1573). Zij leeren ons interessante bij zonderheden over de onzekere rechtstoestan den. de twisten in het Friesche volk. de veeten tusschen voorname geslachten. Vele oorkonden bevatten merkwaardige berichten over erf lating, geestelijk en wereldlijk recht, bovendien zijn zij uit taalkundig oogpunt van belang. Er is een duidelijk onderscheid in op te merken tusschen de dialecten van Oostergo, Westergo en Zevenwouden. Verder zijn zij van belang voor de naamkunde, de familienamen, de plaatsnamen en voor de beschrijving van de WELKE BONNEN? BROOD: Van 12 t/m. 18 Augustus ge- ven de met 1. genummerde bonnen van heUnieuwe broodbonboekje recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE: Bon 53 (algemeen distributieboekje). Geldig van 3 tot en met 30 Augustus, recht gevende op Vz pond koffie of 54 ons thee. BLOEM OF BAKMEEL; Bon 40 (alge meen distributieboekje). Geldig tot en met 6 September, recht geven op 2\i ons tarwebloem, of tarwemeel, of rogge bloem, of roggemeel, of zelfrijzend bak meel of boekweitmeel. SUIKER: Bon 66 (algemeen distributie boekje). Geldig tot en met 30 Augustus recht gevende op één kg suiker. Van 15 t/m. 30 Augustus kan tegen inlevering van bon 74 van het alge meen distributieboekje het extra-rant soen van VA kg suiker worden gekocht. PETROLEUM: Petroleumzegel „Periode 5", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig verklaard. BOTER, MARGARINE EN VET: Van 29 Juli tot en met 23 Augustus geeft elke van de met 01 t/m. 04 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. Elk van de met 01 en 02 genummerde bonnen der vetkaart geeft in die periode recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmolten vet, voorzöover voorradig, of boter. De met 03 en 04 genummerde bónnen der vetkaart geven gedurende het ge noemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waar van een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. GRUTTERSWAREN: Bon 14 (algemeen distributieboekje)Geldig van 12 Aug. tot en met 6 September, recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem. Bon 27 (algemeen distrïbutieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 Sept., recht gevende op 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 8 Sep tember, recht gevende op 100 gram maizena, griesmeel of puddingpoeder, of puddingsauspoeder Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een infxoud van 225 gram verkrijgen (spe ciale fabrieksverpakking) Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. LEVERTRAAN. Mag slechts worden afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een, door een in Nederland gevestigden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toegestaan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 weken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden vol- staan. Voor het verstrekken van lever traan moeten goede medische gronden bestaan. slreek-geschiedenis. Na afloop heeft dr. Kok den sprekers dapk gezegd. De vacantiecursus werd besloten m«t het zingen van drie coupletten van „It Hoi* telan". 157. Terwijl dé arme sultan ziek van angst te bed lag, verzon Sambo een plan om te vluchten. Makkelijk was het niet en de avond was al gedaald en nog wist Sambo geen middel om weg te komen. Toch had hij plezier bij de ge dachte aan de poets, die hij den Sultan gebakken had. En 's avonds keek hij verlangend uit het raampje van zijn ver blijfplaats naar buiten, want w.egkomen kon hij fiog niet. 158. De sultan werd steeds nijdiger en niemand durfde meer tegen hem te spreken. Door het hele land werden ijlboden gezonden om de beste doktoren op te roepen. De dokters aan het hof hadden nog nooit zo'n vreemd geval meegemaakt en drongen er op aan, dat door het gehele land om hulp werd gevraagd. D llefon wmkken op den Oceaan 5asi'f ir D im neger fluisterde, naar beneden gebo- 6rug, dat zij zich niet ongerust moest kipl, en maar doodstil moest wezen. Allen v$ opnieuw gespannen afwachten. wachten was maar van korten duur. tw kwamen er geluiden over het wa- hen, en twijfel was nu wel niet lan- ogelijk; op eenigen afstand van hen ln mannen, die door den mist nog aah jog bJeven onttrokken. -Jwas een schip ergens ln de buurt! Zij i gered! En toch waagden zij het niet j springen en met zijn allen dat schip >t€fcaien; een opkomend gevoel van onge- eid weerhield hen daarvan. Lvisklaps gaf een uitroep van Ben den 'eger en den scheepsjongen een schok bhrik; at is het groote vlot, het groote vlot, je' brom! rÉ j HOOFDSTUK LXXI. Ui' - iie 1 Het groote vlot! herhaalde de neger lineal, terwijl hij Ben uit het veld ge- Berfen aankeek. Meen je dat werkelijk, tie Brace! v. X Zeker weten doe ik het niet. maar ik jypf het wis en drie! F.n □lc Kof rtof ,rl j En als het dat vlot la? s'; Dan ziet het er leelijk voor ons uit, daar ft ik je mijn woord op! Ik weet niet hoe Liiteh uit de nesten ghred hebben, sinds Wil et vso tuêsoiisn óf' eo6»ü>, Si liJKt van. Hij wierp een blik op den scheepsjongen en hield zijn verdere veronderstellingen voor zich, maar de neger begreep hem terdege en schudde met zijn kroeskop. Water hadden ze ook al niet veel, wel een massa rum, maar daar kom je tenslotte van den regen mee in den drop. Natuurlijk hebben ze net ais wij regenwater in zeilen kunnen opvangen, maar het was zoo'n orde- looze en onverschillige bende dat ik eraan twijfel, of ze 't gedaan hebben! Als dat zoo is moeten ze bijna van dorst omkomen en zullen zé ons alles afnemen, wet we bij ons hebben. Daar kunnen we van op aan! Ja, en wijzelf zullen er ook slecht vanaf komen. Tenminste, ftls het 't groote vlot werkelijk is.... Maar als het nou de jol eens was, baa6sie Brace, met den kapitein en de anderen? Als die het waren zouden we er beter voorstaan. Die zijn met zijn vijven of zessen, en wij zitten er beter voor dan zijdie zouden we wel in bedwang kunnen houden. Maar die zijn het vast niet, omdat ze een goede boot en een compas hebben. Die zijn al wagen wijd weg! Luister jij nou nog eens, Sneeuw bal, of je leven ervan afhing, misschien hoor wat meer.... Dit heele gesprek werd vanzelfsprekend fluisterend gevoerd. Tien minuten verliepen, maar er heerschte de meest volmaakte stilte. Toen kwam èr twijfel op bij Ben, of bij niet al te voorzichtig was geweest. Waarom kon niet evengoed de walvischvaarder m de nabijheid zijn als dat gröote vlot, dat zij zoo hoogst ongaarne opnieuw zouden zien opdui ken? Maar hij hield deze gedachte voor zich, duj-134 hit njf steeds ni£t *an, gen krachtig „Schip ahoöi!" te laten hooren, dat hen met één slag zou hebben kunnen redden. De verstandige matroos achtte het tenslotte het veiligste, het opgaan van de zon af te wachten, en het verspreiden van den nevel. Het was nog heel vroeg in den morgen; als men straks wat beter om zich heen zou kun nen zien zou men van zelf' immers weten, waaraan men zich te houden had. HOOFDSTUK LXXII. Sneeuwbal, Ben en Wil bleven tot het uiterste opmerkzaam op elk geluid, dat tot hen eventueel zou doordringen. Zij behoefden echter niet tot het volledig verdwijnen van den mist te wachten, voor zij wisten waar de stemmen vandaan kwamen, die zij enkele malen hadden gehoord. Helaas, er waren geen vrienden in de na- heid, maar wreede vijanden, met wie zij zoo hadden gehoopt een ontmoeting te kunnen vermij den. Een ruwe, sterke stem verbrak namelijk de stilte. Kameraden, zoo zei deze stem, een van ons is dood! Zoo die woorden gekomen waren uit den mond van een geest uit den afgrond, hadden de schipbreukelingen niet erger kunnen ont stellen, dan met hen thans het geval was. Thans was er geen twijfel meer mogelijk! dat was het geluid van dien verschrikkelijken kerel, die aan boord van de „Pandora" zijn medeopvarenden zoo voortdurend getyranni- seerd had. Dat is Le Gros, mompelde de néger bij zichzelf. Ben noch Wil gaven hem antwoord. Thans klonken er andere stemmen, —Is er e«"t.ip dond? Wip dan? De Ier, geu uu>ue. Kijk, heeft hem overhoop gestoken, het mes staat hém nog tusschen de ribben! Dat is zijn eigen mes, merkte weel een ander op, dat heeft hij van mij toen hij het in zijn bezit kreeg Gelijk heb je, je kunt zijn naam dui delijk lezen: Larry O' Gorman. Hij heeft er een eind aan gemaakt! Verbaast me niks! Hij wist dat hij er toch aan moest, en dat het beter voor hem Was, dan maar direct er tusschen uit te knijpen! Hoe dat zoo? vroeg weer iemand anders. Waarom zou hij eerder moeten ster- Ven dan eentje van ons? Nou, hij moest toch met Le Gros op het mes! Ba, wat zou dat! Weet jullie, wat ik ervan denk? Dat hij overhoop is gestoken! Heeft niemand van jullie wat gehoord? Er volgde een stilte. Vooruit jongens, klonk daarop een scherpe en Zeer onaangename stem, ik heb een honger als een haai. Waar wachten we nog op? Niemand ging daar op in, maar èensklaps weerklonk de algemeene kreet: Het licht! Daar is het licht weer! Hetzelfde licht als gisteravond. Geen honderd meter van ons af! Schip ahooi! Allemaal aan de riemen, en trekken lui! Vooruit, erop los! IjDr was geen twijfel meer mogelijk. De neger en de matroos wisselden een wanhopi ge» blik en keerden zich tóen om. De sper maceti brandde met heldere vlam; die vlam had hen verraden! De opvarenden van het groote vlot roeiden uit alle macht» Men kon het geluid van het water rond hun riemen duidelijk vernemen! I HOOFDSTUK LXXIII. Ze komen! fluisterde de neger. Wat doen we nou, baassie Brace? Als we hier blijven, gaan we er zeker aan! Hier blijven? riep de zeeman uit, die het thans overbodig achtte, nog langer zijn stem te dempen, alles beter dan dat! Voor uit Sneeuwbal, schiet op, Wil, op het vlot en weg van dit oude karkas! We hebben net nog den tijd! Ja ja, baassie! beaamde de neger, die al naar het vlot onderweg was, waarheen Wil hem was voorgegaan, terwijl Ben Brace hem volgde. Den kabel kappen, die de „Catamaran" aan de vinnen van den walvisch verbond was het werk van een oogenblik, en bijna onmid dellijk begon het vlot, op deze manier aan zichzelf overgelaten, daarvan weg te drijven. Middelerwijl had de mist juist voldoende zijn dichtheid verloren dat men omstreeks tweehonderd meter achter zich flauw de omtrekken van het groote vlot gewaar kon worden. De opvarenden daarvan schenen stom van verbazing: door den verijlenden nevel immers ontdekten zij een walvisch, waarop een vuur vlamde, en verderop een vlot van veel kleiner afmetingen dan het hunne, waarop zich vier personen bevonden. De verrassing drong sommigen ertoe, luide kreten uit te stooten; anderen wisten niet, wat zij doen moesten, temeer daar het uit zicht nog immer niet helder was, en menschen en dingen nog vage omtrekken behielden, Aanvankelijk had Le Gros het bevel ge geven, bij den dooden walvisch aan te leggen, waarop de stukken haaienvleesch nog roos terden, maar daarop ontdekte hij de vlucht van de „Catamaran" en veranderde van ge dachte. Als dat vaartuig trachtte te ontkomen, dan b£l§^bggfle dit dat het dingen van aap boord moest hebben, levensmiddelen eo drinkwater, ja, vooral water! De opvarenden van het groote vlot werden bijna gek van uitgelatenheid als zij daaraan dachten: water! terwijl zij zoozeer door den dorst werden gekweld. Zij zetten zich aan de achtervolging van de „Catamaran" alsof alles wat daarop was hun toebehoorde, en zij zich daarvan onver wijld weder in het bezit wilden stellen. Zonder aarzeling grepen zij de riemen» kromden zich en verbruikten hun laatste kracht om de „Catamaran" te achterhalen. HOOFDSTUK LXXIV. Om de „Catamaran" te kunnen bereiken moesten de achtervolgers eerst langszij van het walvischkadaver varen; enkelen stelden voor er aan te leggen, omdat naar zij ver onderstelden daar voor allemaal wat te eten zou wezen, maar de meerderheid verwierp dezen voorslag. Natuurlijk is daar te eten! brulde L« Gros, maar is er ook te drinken? Eerst moe ten we water door onze keel hebben! Zien jullie soms water daar op dien walvisch! Die lui ginds hebben het vast en zeker bij zich. Die moeten we eerst aan hun vodden komen» later kunnen we hier weer naar toe gaan, of we ze hebben of niet! Deze raad, of juister dit bevel was te ver standig om niet te worden nagekomen. Het vlot, dat even stil was kómen te liggen, her nam zijn gang. Maak je maar niet dik, dat karkas vi»« den we weer terug; de mist trekt steeds meer op, over een half uur is er niks meer van over, en kunnen we op ons gemak hier weer terug komen. Aan de riemen, trekken, allemaal! Reken erop, dat ze water hebben, die lui ginds. Denk eens aan: water! iwordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3