WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 SDAG Doeltreffende aanvallen op het vliegveld Eastchurch Verdere actie op verschillende plaatsen boven Engeland en het Kanaal Aan de Engelsche kust worden vandaag opnieuw door afdeelingen gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers bomaan vallen gedaan. Hierbij worden op ver- sehillende plaatsen boven het Kanaal en hel eiland hevige luchtgevechten gele verd. Het is den Duitschen aanvallers, naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, gelukt, de versperring aan de Zuidkust die gevormd wordt door luchtdoelartillerie én jachtvliegtuigen te doorbreken en hun bommen op de beoogde doelwitten neer te werpen. Het is nog niet te overzien, welke Britsche doelen tot dusverre zijn gebombardeerd. De poging van de Brit sche luchtdoelartillerie, den Duitschen bommenwerpers eenige schade toe te brengen of hun plannen te verijdelen, was volgens deze berichten vergeefsch. De Engelschen verloren reeds in de eerste morgenuren een groot aantal jachtvlieg tuigen. Van bevoegde zijde ontvangt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Vanochtend hebben Duitsche duikbommen- r werpers en gevechtsvliegtuigen de vliegvel den bij Portsmouth met succes aangevallen. Vliegtuigen op de startbanen, hangars en ter reininstallaties werden door inslaande bom men van zwaar en middelbaar kaliber ver nield. Er kondeft branden worden waarge nomen. Een aantal Heinkel-vliegtuigen, die heden ochtend op gewapende verkenning waren in de Straat van Dover, heeft voorts bij Good win Sands, ten Westen van Deal, twee vijan delijke patrouillevaartuigen, die de Duitsche verkenningsvliegtuigen onder vuur hadden genomen, tot zinken gebracht. Schade aan vliegvelden en ballon versperringen Uit de berichten, die tot dusver ontvangen zijn over de resultaten van de heden onder nomen Duitsche luchtaanvallen op verschei dene vliegvelden in Zudd-Engeland, blijkt, naar het D.N B. van militaire zijde verneemt, dat vooral de vliegvelden van Eastchurch aan de Theems, alsmede de vliegvelden van Portsmouth en Aldershot, zw. beschadigd resp. volkomen verwoest zijn. Er zijn talrijke branden en ontploffingen waargenomen- Een aantal vliegtuigen werd op den beganen grond gewoonweg opgeblazen. Behalve deze vlieg tuigen verloren de Engelschen bij de luchtge vechten in dit gebied tot dusver 14 vliegtui gen. Van de Duitsche vliegtuigen zijn er tol dusver 5 nog niet teruggekeerd. Ook de ballonversperring bij Dover is van ochtend opnieuw door Duitsche jachtvliegtui gen aangevallen. Totdusverre werden hier vier ballons neergeschoten. Zij stortten bran dend omlaag- Hierna kwam het tot luchtge vechten, in den loop waarvan de Duitschers de heerschappij in de lucht boven het gebied van Dover verkregen. BU de luchtgevechten, die gisteren, Maan dag," boven Engeland en het Kanaal zijn gele verd, heeft, zoo meldt het D.N.B.de vijand, naar met zekerheid is vastgesteld, in totaal 86 vliegtuigen verloren. Bovendien schoot de Duitsche luchtdoelartillerie^ boven Duitsch grondgebied drie vijandelijke vliegtuigen neer, zoodat in totaal 89 Britsche vliegtuigen vernietigd werden. Daarenboven werden ze ven andere vijandelijke jachtoestellen door zware beschieting buiten gevecht gesteld. Met lange rookslierten gleden zij af en verdwenen in den nevel, zoodat zij als verloren be schouwd kunnen worden. Bij de gevechten, die dezer dagen zijn ge voerd, gingen 24 Duitsche gevechts- en jacht vliegtuigen verloren. Zware Engelsche verliezen bij den aanval op Aalborg Het D.N.B. meldt uit Berlijn: By een aanval op het Britsche vliegveld Eastchurch hebben gisteren Duitsche bom menwerpers zes hangars volkomen vernield, onderkomens in vlammen doen opgaan en zware luchtdoelbatterijen buiten gevecht ge steld. Zware bomtreffers op olietanks hadden branden tengevolge, die van verre zichtbaar waren. Tien Spitfires werden op den beganen grond vernield. Bovendien werden 12 versperrings ballons neergeschoten. Zij kwamen brandend neer. Op twee groote bewapende koopvaardij schepen werden zware bomtreffers waarge- Boven den Theemsmond heeft hetzelfde eskader nog een Spitfire neergehaald. Nachtelijke luchtaanval op Walsend Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht te 00.15 uur talrijke explosieve en brandbom men op de havenwerken van Walsend, tus- schen Newcastle en Southshields, geworpen. Tengevolge van den aanval, die geruimen tijd duurde, ontstonden in opslagplaatsen en depots reusachtige branden. Vier of vijf minuten na den aanval deed zich een aller hevigste ontploffing midden in den brand haard Voor. De Britsche nachtjagers en efweerbatterijen konden de Duitsche aanval lers niet belemmeren bij de uitvoering van hun opdracht. Zij konden den Duitschers ook geen schade toebrengen. De Engelsche luchtaanval op Aalborg Britsche bommenwerpers hebben, gelijk reeds in een deel van de vorige oplaag ge meld, gisterochtend om 11.45 uur de stad Aalborg in Denemarken aangevallen. Van de twaalf aanvallende vliegtuigen, zoo meldt het D.N.B., werden er vijf door luchtdoelartillerie en zes door jachtvliegers neergeschoten. Slechts een vliegtuig kon naar zijn steunpunt in Engeland terugkeeren. Korten tijd na den eersten Engelschen aanval naderden voor de tweede maal Engel sche aanvallers de stad Aalborg. Deze tweede aanval werd gedaan door 11 vliegtuigen, waarvan er vijf werden neergeschoten. Daar mee zijn er van de 32 vliegtuigen, die gisteren gepoogd hebben Aalborg aan te vallen, 16 neergeschoten. Naar uit Aalborg wordt vernomen, hebben aan de luchtgevechten boven Aalborg van Duitsche zijde slechts acht Messerschmidt- jagers deelgenomen. De strijd, in het verloop waarvan van de 32 aanvallende Britsche bommenwerpers er door de Duitsche jagers en door het luchtafweergeschut 16 werden neergeschoten, bewijst onweerlegbaar de meer derheid van de Duitsche Messerschmidts en de groote prestaties der Duitsche piloten. Het Deensche Telegraafagentschap deelt mede, dat bij de Engelsche luchtaanvallen op Aalborg eenige Denen gewond zijn. Een der zwaargewonden is gistermiddag bezweken. Verder zijn door een paar bommen, die op een veld in de nabijheid van de stad vielen, eenige paarden en koeien gedood. Overigens is geen schade aangericht. 69 Britsche vliegtuigen verloren Volgens, de gisteren in den vooravond te Berlijn ontvangen berichten xijri gisteren 38 Britsche vliegtuigen bij lucht gevechten en 15 op den grond vernietigd. Daarbij komen nog de 16 toestellen, dia bij Aalborg sijn neergeschoten, soodat da Britsche verliezen tot in het begin van den namiddag 69 vliegtuigen bedroegen. Dertien eigen vliegtuigen worden vermist. Amerikaansche stemmen Het D.N.B. meldt uit New York: De pers volgt de luchtgevechten boven Engeland in de grootste spanning, die sensationeele opschriften tot uiting komt. De New York Times wijst erop, dat de Britsche tegenstand in de lucht zwakker wordt e Duitsche superioriteit in de lucht bij Dover reeds tot stand gebracht is. De New York Herald Tribune spreekt van een ware bommenregen, die op het 200 mijl lange kustgebied neergedaald is en de mai haven Portsmouth beschadigd en op het eiland Wight ernstige verwoestingen aangericht heeft. De New York Times drukt het Duitsche ooggetuigebericht over den aanval van Zondag af, waarin het neerschieten van zes Spitfires en het bombardeeren van drie schepen, als mede de vlucht van de Britsche vliegtuig- eskaders beschreven wordt Blijkbaar onder den indruk van de Duitsche luchtaanvallen schrijft schout-bij-nacht Stir ling, de vroegere chef van den staf van de Amerikaansche oceaanvloot: De Duitsche luchtmacht is wat slagvaardigheid betreft nog steeds de meerdere van de Engelschen. Gisteren 96 Engelsche vliegtuigen neergehaald Volgens de jongste mededeelingen be draagt het aantal der gisteren neerge schoten of vernielde Engelsche vlieg tuigen zesennegentig (96). Van deze vliegtuigen werden er vijftig bij lucht gevechten boven het Britsche eiland en boven het Kanaal neergehaald, en zestien bij een aanval op de Deensche stad Aalborg omlaag gehaald en dertig werden op Engelsche vliegvelden vernield. Dit is tot dusver het grootste succes, dat het Duitsche luchlwapen bij sijn optreden tegen de Engelsche vliegers op één enkelen dag kon behalen. De Duit sche verliezen bedragen vierentwintig vliegtuigen. Hiervan werden reeds vijf leden van bemanningen gered. (D.N.B.) De strijd in Somaliland duurt voort Malta aangevallen Het 65e Italiaansche weermachtsbericht luidt, als volgt: Het eerste treffen met het gros der vijan delijke strijdkrachten, welke Britsch Soma liland verdedigen, vond op 11 dezer om 13 uur plaats, na een aanval van onze strijd krachten, die zich gisteren ontwikkeld heeft tot een reeks verwoede gevechten in het ge bied van Adadleh, dat bezet werd. De strijd duurt voort In hetzelfde gebied hebben wij een Blenheim neergehaald en het lijk van den bestuurder, een kapitein, geborgen. Tij dens den strijd hebben wij een vliegtuig ver loren. Formaties onzer bommenwerpers heb ben brandstofdepots op Malta getroffen, tengevolge waarvan groote branden ont stonden. Een speciale correspondent van Stefani meldt, dat Italiaansche formaties bommen werpers tusschen 20.30 gisteravond en 00.30 vannacht in opeenvolgende golven belang rijke militaire objecten op het eiland Malta hebben aangevallen. Deze formaties deden eerst met veel succes een aanval op de petro- leumopslagplaatsen van Marsa Scirocco en Calafrana en daarna op de wapenopslag plaatsen. Na den eersten aanval werd een hevige brand, die meer dan een half uur duurde, waargenomen. Hongaren gearresteerd in Zevenburgen Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Het ministerie van binnenlandsche zaken deelt mede, dat in Zevenburgen vijf Hon garen zijn gearresteerd, die beschuldigd wor den van het voeren van irredentistische propaganda, alsmede drie andere personen wegens het verspreiden van alarmeerende geruchten. Voorts is om dezelfde reden aan vyf per sonen een gedwongen verblijfplaats aange wezen. Een Joodsche arbeider uit Galatz is door den krijgsraad aldaar wegens staats- vijandige propaganda tot 15 jaren tuchthuis straf veroordeeld. Politieke commissarissen in het Roode Leger afgeschaft Naar te Moskou officieel verluidt, heeft de Sowjetregeering in verband met de jongste veranderingen in den opbouw van het roode leger, het reglement betreffende de politieke commissarissen in. het Roode leger en de vloot voor afgeschaft verklaard. De instelling van de politieke commissaris sen, welke sinds 1937 bestond, heeft, zoo luidt de motiveering van deze maatregel, haar taak vervuld. De nadruk moet thans gelegd worden op de nieuwe positie van den mili tairen commandant als een met volkomen b'voegdheid bekleeden bevelhebber van de troep. Evenals voor 1937 zullen voor de poli tieke werkzaamheden in alle formaties van het roode leger en de vloot z.g. plaatsver vangers van den commandant voor den poli- tieken arbeid benoemd worden, die aan den militairen commandant ondergeschikt zijn. De controle op de uitvoering van de politieke scholing en actie in het Roode leger en de vloot wordt overgelaten aan de z.g. oorlogs raden welke bij de militaire districten en bij de legerafdeelingen bestaan, in welke raden naast de militaire bevelhebbers ook gevol machtigden der politieke inrichting van het leger alsmede van de partij vertegenwoor digd zijn. De processen voor het Fransche Hooggerechtshof Waarschuwing van de Essener National Ztg. De Essener National-Zeitung verklaart, dat bij de komende processen voor het Fransche hoogste gerechtshof verscheidene kwesties naar voren zullen komen, die naar Duitsche meening niet over het hoofd gezien mogen worden. Het blad wijst er op, dat bij het op treden van dit hof allerlei mogelijkheden be staan voor een bewuste misleiding van de buitenwereld en voor een onbewuste, maar niet minder gevaarlijke, zelfmisleiding. Het is namelijk reeds misleiding, als het onder zoek naar de schuld aan het uitbreken var den oorlog zou worden beperkt tot de zuiver technische gebeurtenis van de oorlogsver klaring. Het zou dan komen tot het vonnis, dat slechts Daladier en zijn naaste mede werkers voor dezen meest zinneloozen oorlog van Frankrijk verantwoordelijk zijn, een vonnis, dat historisch eenvoudig waan zinnig zou zijn. Feit is, dat de beklaagdenbank, waar-op de schuldigen aan den oorlog zouden kun nen plaatsnemen, van een ondenkbare lengte zou moeten zijn. Daarop moeten een plaats hebben alle Franschen, die aan het politieke leven actief hebben deelgenomen en die öf zelf den oorlog hebben ontketend door een eindeloos gewroet, öf dat ageeren hebben toegelaten in groote zwakheid. Een vonnis, dat slechts over enkele mannen wordt uitgesproken, kan niet doen ver geten, dat geen van de politici, pers- menschen, oeconomisten en soldaten, die eens Frankrijk vormden, van zichzelf zou durven zeggen, dat hij aan de ramp geen schuld heeft. Een zeer gevaarlijke onderstelling noemt het blad het voorts te zeggen, dat een betere voorbereiding en een betere leiding in den oorlog den gebeurtenissen een anderen loop zouden hebben gegeven of zelfs tot een Fransche overwinning zouden hebben geleid. De vraag van de schuld aan een vermoede onvoldoende oorlogsvoorbereiding of ge brekkige oorlogsvoering sluit echter deze hypothese in. In de hardleersche Fransche pers wordt zij thans reeds druk geventileerd. Men deinst er zelfs niet voor terug de leuze van het „eigenlijk onoverwonnen Frankrijk" te gebruiken. Bij de beschouwing van het verleden hoort men steeds meer het woordje „ak". Bij de processen te Riom zullen onge twijfeld genoeg schijngronden gevonden worden voor de bewering, dat de nederlaag het gevolg is van een reeks toevalligheden. De Duitsche meerderheid, die Frankrijk in enkele weken deed ineenstorten, moet dus verbloemd worden. Daarmede kan de grond worden gelegd voor een vreeselijke dwaling, d.w.z., dat het tooneel van Riom niet alleen een meer of minder onbeteekenende comedie kan worden, maar ook de bron van komen de tragedies. (D.N.B.) Australische ministers slachtoffer van een vliegongeluk .Naar Reuter meldt, is vast komen te staan, dat de Australische ministers Street en Fair- bairn, alsmede vice-president Gullett slacht offers zijn geworden van een vliegtuigonge luk bij Canberra. Onder de slachtoffers be vindt zich verder generaal Sir Cyrill Baude- nell White, chef van den generalen staf van: het leger. Het D.N-.B. verneemt uit Londen: De Australische autoriteiten die bij net vliegongeluk nabij Canberra om het leven zijn gekomen, bevonden zich, naar te Londen ver luidt, op weg naar een kabinetszitting in Can berra. Het vliegtuig is in de nabijheid van het vliegveld van Canberra verongelukt. Het is volkomen uitgebrand. De verongelukten zijn de Australische mi nister van luchtvaart, de minister van lands verdediging, de president van den uitvoeren den raad, de chef van den generalen staf, zijn adjudant, een secretaris en vier leden der be manning. In aansluiting op het bericht van de Engel sche radio wijdde de Britsche minister voor de dominions persoonlijk eenige woorden de nagedachtenis van de om het leven ge- komenen. Hij- wees er daarbij op, dat het ver lies van deze autoriteiten voor de Britsche defensie een zwaar verlies beteekent. Nanking eischt terugtrekking van de Amerikaansche troepen in China De regeering te Nanking heeft den eisch gesteld, dat ook de Amerikaansche troepen uit China worden teruggetrok ken. Hun aanwezigheid te Sjanghai is even onwettig als de aanwezigheid van de Engelsche troepenafdeelingen. Deze eisch van Nanking heeft opzien gebaard, daar deze uitgaat boven de tot dusver bekende Japansche wenschen, die slechts het terugtrekken van de troepen van de oorlogvoerende mogendheden beoogden. (D.N.B.) De Britsche terugtocht uit China Zonder veel aandacht te besteden aan het Britsche motief, tot het terugtrekken van de troepen uit Tientsin, Sjanghai en Peking be groeten militaire kringen te Tientsin deze ge beurtenis als een daad, welke zal bijdragen tot het vestigen van de nieuwe orde in China. Verder hopen zij, dat andere mogendheden het Britsche voorbeeld zullen volgen. In deze kringen bestaat de opvatting, dat de vreemde mogendheden tot dusver in Noord-C hina troe pen hebben gestationneerd ter beveiliging van den spoorweg van de zee naar Peking en voor de beveiliging van buitenlandsche inwoners. Intusschen zijn deze overwegingen, evenals de verdragsmotieven vervallen, daar het spoorweggebied en de buitenlanders, sedert het uitbreken van de vijandelijkheden in China in voldoende mate door het Japansche leger worden beschermd. Naar aanleiding van het terugnemen der Britsche troepen uit Sjanghai voor gebruik elders schrijft de Daily Mail: „Deze mede deelingen van het ministerie van oorlog zijn geen goede tijdingen. Wij houden niet van deze soort van „terugtocht" Vice-admiraal Takeda, de commandant van de Japansche landingstroepen te Sjang hai, heeft volgens Domei, de commandanten van de buitenlandsche garnizoenstroepen voor 15 Augustus a.s. in conferentie bijeen geroepen, teneinde de gevolgen van het terugtrekken der Britsche troepen uit Sjang- nai te bespreken. Bombardementen door Engelsche vlieo| erk Ervaringen van Belgen in het onbezette Frankrijk Een rapport van «en vertegenwoordiger i het Belgische Roode Kruis. Het Belgische Roode Kruis heeft op 21 Juli den zoon van den ingenieur de Baere het onbezette deel van Frankrijk gezonden om officieel den toestand der Belgische vluch telingen ter plaatse te onderzoeken. De Baere, die thans van zijn avontuurlijke reis terugge keerd is, heeft in zijn officieel verslag de ver klaringen van teruggekeerde Belgen over het lot zijner landgenooten in Zuid-Frankrijk be vestigd. Het D.N.B. meldt daarover: De reis ging goed tot Le Bourget, zoo deelt de Baere mede. Levensmiddelen en benzine kreeg ik vai Duitsche autoriteiten op vertoon van mijn pa pieren. Nauwelijks was ik echter in het niet bezette Fransche gebied, of ik werd gearres teerd en eerst na langdurige onderhandelin gen weer vrijgelaten. Toen ik in Lourdes was gearriveerd, verklaarde de Fransche stede lijke commandant, dat mijn papieren niet in orde waren. De commandant was van oordeel, dat het Belgische Roode Kruis geen recht had een „laissez passer" uit te schrijven. Men heeft mij daarop, zoo vertelt de Baere, kort weg gearresteerd en onder politietoezicht ge steld. In een verder verhoor verklaarde de commandant, dat er slechts één „rechtmatige" Belgische regeering bestond, namelijk die van Pierlot. Alle niet door deze „regeering" uitge schreven identiteitspapieren waren derhalve volgens hem ongeldig. Het gelukte den specialen gevolmachtigde van het Belgische Roode Kruis na eenige da gen Lourdes te ontvluchten en als blinde pas sagier mee te komen met een trein, die hem naar de demarcatielijn terugbracht. Over het lot der jonge Belgische mannen in Frankrijk bericht de Baere overigens, dat men tijdens de vijandelijkheden duizenden hunner naar het front had gezonden, waar zij zonder uniform en zonder wapens loopgraven moesten aanleggen. Daarop nam de parachu tisten-psychose in Frankrijk echter een der- gelijken omvang aan, dat deze burgers dik wijls voor valschermjagers werden gehouden en neergeslagen. Verschillende ooggetuigen bevestigen, dat in één geval niet minder dan tweehonderd jonge Belgen by elkaar gejaagd en door Marokkanen en Senegaleezen met machinegeweren neergeschoten werden. De toestand der Belgische vluchtelingen, zoo gaat het rapport verder, is zeer moeilijk. Hun voe ding bestaat uit 125 gram brood, een portie erwtensoep en twee tot drie aardappelen per dag. Veertig procent van de jonge menschen is ziek. De moord op den Albaneeschen patriot- Onder het opschrift „Gerechtigheid voor Albanië, vergeefsche poging van Griekenland om den moord op den patriot Üaut Hoggia te rechtvaardigen" verklaart het Giornale d' Italia: De regeering te Athene probeert zich door een lange en kronkelige nota van haar schuld schoon te wasschen. Daug Hoggia, zoo betoogt het semi-officieele orgaan, is een ware patriot en werd door alle fiere Albaneesche stam men geëerd. Jarenlang heeft hij met gevaar voor zijn leven aan alle nationale vrijheids- en onafhankelijkheidsbewegingen deelgeno men. De jeugdige sluipmoordenaars zyn twee Grieksche en geen Albaneesche nomaden, Sinds geruimen tijd is van hen bekend, dat zij door de Grieksche politiek betaald wor den. Het Atheensche persbureau kan het zich besparen er op te wijzen, dat de Grieksche regeering de onafhankelijkheid van Albanië en zijn grenzen eerbiedigt. Italië heeft tal- looze bewijzen in handen welke van het tegendeel blijk geven. Sinds de eerste dagen van de Italiaansche deelneming aan den oor log heeft Griekenland zijn ontbindende actie aan de grens van Albanië verscherpt Van het begin af heeft het zich door zijn gebied en zijn kust gereed te houden ter beschikking van het Britsche opperbevel gesteld. De minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano heeft in een van zijn redevoeringen helder en duidelijk gezegd, dat de grenzen van Albanië en de verdediging daarvan heiligen plioht vormen voor Italië. In dit be slissende uur van de Europeesche geschiede nis kunnen dergelijke laakbare fouten als Griekenland zich veroorloofd niet geduld worden. De dienstplicht in de Ver. Staten De militaire commissie van het Huis van afgevaardigden heeft gisteravond met enkele kleine veranderingen het reeds door den Se naat aangenomen wetsontwerp aangenomen, waarbij president Roosevelt wordt gemachtigd de nationale garde en de legerreserves op te roepen voor een jaar actieven militairen dienst op het Westelijk halfrond, in de Amerikaan sche bezittingen en op de Philippijnen. Het ontwerp gaat thans naar de voltallige ver gadering van het Huis van afgevaardigden. De Amerikaansche Senaat heeft Maandag het wetsontwerp op den militairen dienst plicht besproken. Verscheidene sprekers uit ten zich tegen het ontwerp. De onafhankelijke senator Norris verklaarde, dat een buiten landsche invasie in de Ver. Staten thans on mogelijk is en dat inmiddels de vloot en de luchtmacht van de Ver. Staten sterk genoeg zouden zijn om elke invasie te verhinderen. De democratische senator Wheeler zeide, dat een man zooals Stimson, die verklaarde dat Duitschland in korten tijd 300.000 soldaten op Amerikaanschen bodem kan landen, niei be kwaam is om de functie van minister van oorlog te bekleeden. De republikeinsche sena tor Vandenberg protesteerde eveneens tegen de breuk in de 150-jarige traditie der vrij willige recruteering, zoolang niet de aan wezigheid van een werkelijk nationaal gevaar wordt aangetoond, dat op geen andere wijze is te keeren. De oorlog, zoo betoogde Vanden berg, is voor de Vereenigde Staten niet onver mijdelijk, tenzij men hem op onnoodige wijze onvermijdelijk maakt. In een toespraak tot officieren die aan een college voor oorlogsindustrie studeeren ver klaarde de plaatsvervangende minister van oorlog Patterson: De omzetting der Ameri kaansche industrie in een oorlogsindustrie zal ten minste een jaar duren. Wat hun bewape ningsindustrie betreft zijn de Ver. Staten nog ver af van het doel, waarop zy behoorlijk gereed genoemd kunnen worden. Binnenlandsch Nieuws Petroleumvoorraden in Nederland De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, vestigt er bij herhaling de aandacht op, dat verbruikers, die beschikken over een hoeveelheid van meer dan 200 liter petroleum, welke reeds voor 17 Juni j.l. werd gekocht, verplicht zijn hiervan vóór 15 Augustus 1940 schriftelijk opgave te doen bij het ijjksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100104 te 's-Gravenhage. De opgave dient te vermelden de aan wezige hoeveelheid, uitgedrukt in liters, als mede de plaats en de wijze van opslag. Aangezien gebleken is, dat in vele gevallen tot op heden niet aan de verplichting tot op gave der voorraden is voldaan, wordt den betrokkenen in hun eigen belang aangeraden alsnog onmiddellijk aan deze verplichting te .voldoen. Zij, die hiermede in gebreke blijven, stellen zich aan strafvervolging op grond van de bepalingen van de Distributiewet 1939 en inbeslagneming der voorraden petroleum bloot De hoofdstad en diverse andere plaatsen getroffen Het A.N.P. meldt: Kort voor twee uur zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag door Engelsche vlieg tuigen talrijke brand- er. explosieve bommen op verschillende gedeelten van de hoofdstad geworpen, waardoor in de buurt van de Da Costakade, Jacob van Lenncpkade, de Kin- kerstraat en het Paramariboplein talrijke branden, naar schatting 20 tot 25, zijn ont staan. Aan den overkant van het IJ in den Ko metensingel (Oostzaan), is een explosieve bom in het water terecht gekomen, waardoor de wegberm is beschadigd, andere op pleintjes, zoodat ruiten en deuren van omliggende per- ceelen werden vernield. Slachtoffers vallen daar niet te betreuren- Op het Paramariboplein zijn de perceelen 60 en 44 door brandbommen getroffen en in brand geraakt. Op het Surinameplein zijn een of meer brandbommen in den grond geslagen. Het perceel Paramariboplein 22 is door een explosieve bom geraakt, welke door het dak naar binnen sloeg en op de benedenverdie ping is blijven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tijdbom is. Onder leiding van hoofdinspecteur Glasius van het bureau Overtoom is de omgeving van het huis over een afstand van 50 meter ontruimd en uiteraard afgezet. Ook daar vallen geen slachtoffers te betreuren. De meeste bommen, in hoofdzaak brand bommen, zijn terecht gekomen in de buurt van de Van Lennep- en de Da Costakade. Het perceel Da Costakade 197 werd door een brandbom getroffen, welke door de 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een uitslaand en brand veroorzaakte. Drie hoog was onbe woond, de bewoners van twee hoog zijn ge vlucht, van de bewoners van één hoog is niets bekend. In de benedenverdieping was een café ge vestigd. Dit perceel heeft groote brand- en waterschade opgeloopen. Een aan de Da Cos takade liggende kolenschuit werd eveneens geraakt en vatte vlam. Het perceel Jacob van Lennepkade 52 heeft brandschade aan de 3e verdieping op geloopen. Op den hoek van de Jac. van Len- nepstraat en de Da Costakade heeft een brandbom een 2e en een 3e verdieping doen uitbranden. In het perceel Jac. van Lennep kade 54 is een brandbom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e verdieping. De bewoners konden met behulp van water en dekens de bom onschadelijk maken. Perceel Kinker straat 71 is eveneens door brandbommen ge teisterd, evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade getrof fen de perceelen 132, 161, 177 en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaap kamer van drie kinderen. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste gelegd en waren in staat met hun kroost veilig het huis te verlaten. De woning brand de geheel uit Hier woonde de familie van Ree. Er valt bij dit bombardement een slacht offer te betreuren. Het is de 61-jarige werk- looze J. de Kruif, die zich reeds met zijn vrouw ter ruste had begeven, toen de brand bom enkele centimeters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg. De man werd onmid dellijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brandwonden aan de Het Wilhelminagasthuis is byzonder hevig gebombardeerd, hoewel het een groot Roode Kruisteeken op het dak heeft, dat door de vliegers gezien moet zijn door middel van de door hen uitgeworpen lichtkogels. Het zie kenhuis werd getroffen door een groot aantal brandbommen, waardoor vooral de oogheel kundige en de tandheelkundige kliniek zwaar beschadigd werden. Groote bommentrechters, van twee tot vijf meter middellijn, zijn gecon stateerd; het mag een wonder heeten, dat niet talrijke menschenlevens te betreuren zijn. De politie was ónder commando van com missaris Schroder op het terrein van den brand aanwezig. Er werd voor een strenge afzetting gezorgd met de medewerking van de luchtbescherming en Duitsche militairen. Uiteraard was ook een groot aantal brand weerwagens op de verschillende punten ge concentreerd. Bovendien waren de motor spuiten van het nieuwgevormde brandweer corps van de luchtbescherming aanwezig. In de buurt van de Da Costakade heeft de com mandant van de brandweer, de heer Gordijn, gedurende eenigen tijd het commando ge voerd. Hij werd later afgelost door hoofd brandmeester de Boer en adjunct-hoofdbrand meester van Wijngaarden. Op het Para mariboplein werd het bevel gevoerd door de brandmeesters de Jong en ten Kate. Boven dien was hier het hoofd van de luchtbescher ming, de heer Verschoor, aanwezig. In den tuin van perceel Da Costakade 130 werd door een agent en een burger het begin van brand door ,een brandbom geconstateerd. Het vuur was spoedig gebluscht. Op Da Costakade 169 is een brandbom op de 2e verdieping in een bed terecht gekomen en heeft daar brand veroorzaakt. Deze is door de luchtbescherming gebluscht. Een electrische bovenleiding van de tram in de Bilderdijk- straait is eveneens vernield. Bovendien heeft een bom in deze straat in het asfalt een gat geslagen. Van het perceel hoek Bilderdijkstraat-Kin- kerstraat is de 3e verdieping door brand be schadigd. Van Bilderdijkstraat perceel 182 zijn de slaapkamer, huiskamer, het magazijn en de werkplaats uitgebrand; bovendien een binnen brandje in perceel 198 Bilderdijkstraat. Uiteraard bood de duisternis de brandweer groote moeilijkheden. Het was volkomen on mogelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen, en dit vereischte afzonderlijk op treden, waardoor zeer veel materiaal ingezet moest worden. De straten waren bedekt met slangen, na korten tijd door het bluschwater in beken veranderd. Zeer veel van het bran dende huisraad was naar buiten geworpen, waardoor enkele straten hier en daar vrijwel onbegaanbaar waren. Onder de bewoners van de van Lennepbuurt heerschte uiteraard de grootste verslagenheid. Zoo goed en zoo kwaad als het ging waren de bewoners van de getroffen perceelen bij buren, die er beter afgekomen waren, ondergebracht. Niemand was meer te bed, iedereen had zich aange kleed en was de straat opgegaan. Overal stond men in groepen het gebeurde te bespreken. Een factor, welke het onderzoek zeer bemoeilijkte, was, dat vele bewoners van getroffen perceelen in hun angst waren ge vlucht, zoodat vaak de brandweer en politie niet te weten konden komen, wie nu eigen lijk het huis bewoonde. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Dat de schade vele duizenden guldens zal beloopen, laat geen twijfel. Tenslotte zijn, aldus het A.N.P., in den nacht m Maandag op Dinsdag om half een, vermoe delijk tengevolge van een luchtgevecht tusschen een Engelsch en een Duitsch vliegtuig, eenige brandbommen uit het Engelsche toestel neer- ekemen in het dorp Staphorst nabij Meppel. Daarbij werden twee boerderijen, bewoond door de landbouwers J. Stens en J. Bloemert, door brandbommen getroffen. De bewoners konden zich in nachtgewaad in veiligheid brengen. Eenige kalveren en varkens kwamen ren. H: n 1894 de N« jheide. _k t: Vo. lellendai in de vlammen, welke weldra hu: loren. De Staphorster brandvtpredike in een derde perceel, waarvat benoe had gevat, te behouden. Bommen op Den Hi MR- VV Het A.N.P. meldt: Het is gisternacht onrustig Helder. Om ongeveer 11 uur b P1" avond het afweergeschut te wF .van terugdrijven van Engelsche V boven de stad kwamen. Zwaai geschut: het was met de rus? 6chen gedaan. Het gelukte tel tuigen te verjagen. Toch zijn men op het terrein van den bij de Fabrieksgracht terechtgi^ hebben de noodige ravage Honderden ruiten moesten heel in den. Zoowel aan de FabrieksjX, xfot gedeelte Ruighweg, grenzende a te ko van den heer Oortgysen, als 1, aan de Sluisdijkstraat is veelu.jn i gericht aan panden en ruiteiiabaja ongelukken kwamen niet voonCnarai Bommen op WierinT^1^ In den nacht van Maandag oj rrnas^r het westerdeel van Wieringen f. hier bom gevallen, welke veel schad, d richt. De houten woningen vaen e Speur en Kamst werden het zwa De 16-jarigt zoon van Speur wrf. *5 dood. De heeren Speur en K zwaar gewond naar het ziekei maar gebracht. Dc heer Kami?11 levensgevaar. Andere huizen I werden zwaar beschadigd. Ver *Ly_ 1S woners daarvan bekwamen lichr'1f* gen. Het terrein is afgezet. Er z taire objecten in de nabijheid- 'e Hoog i Ook bommen op Amsierdai Het A.N.P. meldt: here Engelsche vliegtuigen vlogen Noord en wierpen op versehille brand- en brisantbommen uit. Claris kwamen terecht in den Noordei aan volkstuintjes nabij Tuindorp Cty hij een tuinhuisje geheel en enkele a dat telijk werden vernield. Drie bo} te u deerden terstond, een vierde 17 Jui nog niet tot ontploffing gekomi. groot aantal woningen in de nam is den de ruiten vernield. Op een ng, he zandterrein vielen elf lichtkogételijk drie niet ontbrandden. Persd de c gelukkig niet getroffen. ïode fü he VOO Drie kinderen door ees Gistermorgen heeft te Bergen 4g we ongeluk plaats gehad, waarbij dleref. om het leven zijn gekomen. Het restl- elf uur zijn geweest toen een pPj!8? afkomstig uit Zuid-Holland, rnT^er groote snelheid over den Parallel» v een gegeven oogenblik moest o voor een kind uitwijken. Hij veria j over zijn stuur en reed pardoesjppred op, waar eenige kinderen aanrt dez waren. Drie kinderen werden da*ie Ge op slag gedood, en wel een docht* K familie Verduit, een dochtertje va„ Schetters en een zoontje van de l toghs. Een vierde kind, van de tart Ke] werd zoo ernstig gewond, dat he^ en gevaarlijken toestand naar het algphiec gergas thuis werd overgebracht. Eel he< arbeider kon zich nog in veilig En i door over de heg van een voortuig1"® gen. Zijn fiets werd c meegesleept. Dé politie I Scl »rd door den autfF >olitie stelt een of^ Sc Late bussen uit Schever volt in Scfcoit i lijnC T Thans rijden late bussen van i naar de stad op de routes van T De vertrekuren zijn als volgt: ni, Lijn 8: Van Kurhaus: 22.40, 22.5^ b daarna iedere 15 minuten tot OiWdt H.S.M-: 22.50 en vervolgens iedere I huv tot 0.05 uur- D ej Lijn 9: Van Kurhaus: 23.35 e%>dig daarna iedere 15 minuten tot lldan H.S.M-: 22.45 en daarna iedere 15 fl dei 0.15 uur. e ta Lijn 14: Van Kurhaus: 22.35, 22.^iet daarna iedere 15 minuten tot 1 uur ke derparklaan: 22.45 en daarna iedertde ten tot 0-15 uur. 1 m KNAAPJE GEWOND DOOR ZAAGMACHINE. Het achtjarige Rotterdamsche1 G. Weiers, dat in de werkplaats f1, pleegvader V. D. speelde, kwam rechterram tusschen de zaagmachin waardoor de pezen van zijn pol^ doorgesneden. Na door een dokter te zijn verboftYf hij naar huis terugkeeren. Zijn tai_ redelijk, DOODELIJKE VAL TEN GEVf" VAN DE DUISTERNIS Ij/] By een brug over de Zuidwilleni 's-Hertogenbosch, nabij de Jan HqfQ heeft men Maandagochtend het lijk' bakkersknecht J. O. gevonden. Ven is de man door de duisternis misleid bruggehoofd gevallen en toen teiL. komen op den onderbouw van de ltne hoofd van het slachtoffer vertoonq wonden en vermoedelijk is de doo£en dellijk na den val ingetreden. ger Jid) DOODELIJK NASPEL VAN fclg DANSPARTIJ. elij am Te Zwolle is in den nacht van Zifcdc Maandag een ernstig misdrijf gepletrb zekere S., oorspronkelijk wonende b pen en den laatsten tijd te ZwolleJeir doodgestoken. De dader raakte he» d offer met een mes in de hr.rtstreelde: dr. Hagenbeek den dood geconstate* is het slachtoffer overgebracht nfte Sophia-ziekenhuis. De aanleiding tot het gebeurde 1 twist na een danspartij. De politie I zaak in onderzoek. 'e OUDE GLAZENWASSCHER SLACH^J VAN ZIJN BEROEP. Een oude glazenwasscher de 71 jaar zeemde gistermiddag de rufe.j de eerste etage van een groot gebomC*. Plein te 's-Gravenhage. toen hij hC„ wicht verloor en van de ladder VLg. een schedelbasisfractuur werd hij r.k. ziekenhuis in het Westeinde v|ei waar hij eenige uren later is overled^ LIJKJE OPGEHAALD. De vorige week Donderdag verdHu het water langs de Troelstrakade BK Haag de 7-jarige J. M. Z. Gisteravoi) Haagsche politie er in geslaagd het li te halen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2