LAATSTE BERICHTEN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1940 ntspr i STADSNIEUWS i Officieels Publicaties Distributie Van petroleum voor verlichting Zii, die voor verlichting uitsluitend op petroleum zijn aangewezen, die dus geen gas, electriciteit of butaan of iefe> anders anders hebben, kunnen Dinsdag 13," Woens dag 14, Donderdag 15, Vrijdag 16. Maandag 19 en Dinsdag 20 Augustus op het Distri butiekantoor-, Breestraat 117, tusschen 9 en 12 u. 's morgens en 2 en 5 u. 's namiddags, een aanvraagformulier komen invullen. Voor kamerbewoners of pen siongasten zal de verhuurder het formulier moeten invullen! Men zal de distributiestamkaarten van het gezin bn de huurders moeten toonen; wie deze papieren niet bij zich heeft, kan niet geholpen worden De aanvragers worden opgeroepen in de alphabethischr orde hunner familienamen. Niemand kome dus vóór den aangegeven dag De volgorde zal zijn: Dinsdag 13 Augustus de namen van A tot en met D. Woensdag 14 Augustus de namen van E tot en met H. Donderdag 15 Augustus de namen van I tot en met L. Vrijdag 16 Augustus dé namen van M tot en met R. Maandag 19 Augustus de namen van S tot er. met U. Dinsdag 20 Augustus de namen van V tot en met Z. vastp Met ingang heden kunnen aan het Distri butiekantoor, Breestraat 117. worden afge haald formulieren MD 69, MD 70 en MD 72. die door belanghebbende moeien worden ingevuld en vóór 22 Augustus e.k. aan het zelfde adres worden ingeleverd. Formulier MD 69 zal worden uitge reikt aan de zgn. groep B. waartoe behooren openbare gebouwen (niet bestemd voor pu blieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, sa natoria, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apothe ken, wacht- en behandelingskamers voor artse e.d. Formulier MD 70 zal worden uitge reikt aan de zgn. groep C, waartoe be hooren warenhuizen, winkels, pensions (ook kamerverhuurders), restaurants, café's. par ticuliere kantoren, lesruimten in particuliere huizen e.d. Formulier MD 72 zal worden uitge reikt aan de groep E, dat wil zeggen aan de leiders van kleinere industriëele onder nemingen, die minder dan 240 ton vaste brandstof per jaar uitsluitend voor hun be drijf gebruiken. Mededeelingen betreffende andere catego rieën gebruikers zijn spoedig tc verwachten. Enquête vaste brandsloffenverbruik Op de in. te vullen formulieren behoèft slechts te worden vermeld het verbruik van steenkolen (antraciet), steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriketten, tur- en petroleum cokes. Het verbruik van turf, houtskool enz. be hoeft dus niet opgegeven te worden. Zoo spoedig mogelijk zullen voor de groep A (bewoners van particuliere perceelen) huis aan huis formulieren MD 60, bezorgd worden. Deze moeten door de gezinshoofden nauw keurig worden ingevuld. Wie geen centrale verwarming heefi, behoeft vraag 5 niet te beantwoorden. Schippers en woonwagenbe woners kunnen een formulier MD 60 indienen in de gemeente, waar zij bij het uitreiken der formulieren bevinden. De ingevulde en onderteekende formulieren MD 60 van de groep A. Bezitters van installaties voor centrale ver warming wordt dringend aangeraden de ge- heele vraag 5 zeer zorgvuldig te beantwoorden en niet te aarzelen hun brandstoffenleveran- cier te raadplegen. De formulieren MD 60 moeten evenals de anderen persoonlijk ingeleverd worden bij den distributiedienst, waar zij in overleg met de belanghebbenden zorgvuldig nagegaan zullen worden. Het heeft dus geen zin de ingevulde formulieren in de brievenbus van het distri butiekantoor te deponeer en of ze per post te verzenden. Met het oog op den zeer korten beschikbaren tijd zullen" op deze wijze be zorgde formulieren eenvoudig terzijde worden gelegd. Nader zal nog bekend gemaakt worden aan welke adressen, op welke ur .n en dagen de enquête-formulieren ingeleverd moeten wor den. Aangezien dit binnen zeer korten tijd zal moeten geschieden, wordt men verzocht on verwijld met de invulling te beginnen. Op formulier MD 60 (gToep A.) moet aan gegeven worden het verbruik voor de woning, hetzfj huis, étage, flat, of een enkele kamer, die is betrokken. Huurders van kamers en pensiongasten vullen geen formulier in). Tot groep B, formulier MD 69, openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijk heden) worden, behalve de gisteren vermelde categorieën nog gerekend bibliotheken en weeshuizen. Tot groep C, formulier MD 70 (warenhuizen, winkels, pensions, restaurants enz.) behooren nog ateliers voor kunstenaars en fotografen, botanische tuinen, plantenkassen (ook van particulieren), sociëteiten en verenigingsge bouwen. Tot groep C. formulier MD 71 (gebouwen voor publieke vermakelijkheden, vereeni- gings- of vergaderlokalen) worden ook nog geacht te behooren dansinstituten, musea en sportgebouwen of sportinstituten. Tot groep E. formulier MD 72 (industrieële ondernemingen, die minder dan 240 ton vaste brandstof per jaar gebruiken) worden nog zwembaden gerekend. Voor de formulieren MD 69. 70, 71 en 72 raadplege-men nog eens de officieele kennisgeving van gisteren 12 Augustus). Voor bedrijven, die meer dan 240 ton per jaar verbruiken, behoeven geen formulieren te worden ingevuld. De leiders van deze ondernemingen hebben zich rechtstreks te wenden tot het Rijkskolenbureau. Op de formulieren MD 69, 70, 71 en 72 moet dus worden ingevuld het brandstofverbruik voor alle andere doeleinden dan bewoning. Nu komt het voor, dat een perceel zoowel voor bewoning als voor de uitoefening van een be drijf dienst doet. In dit geval zal zoowel een formulier MD 68 als een MD 72 (groep E) ingevuld moeten worden). Voor een museum met inwonenden con cierge zal men dus invullen een MD 60 (bewoning) en een MD 71 (publieke vermake- lijkheid), een caféhouder zal eventueel een MD 60 (bewoning) en MD 70 (gelagkamer) invullen. Op dezelfde manier zal een pension houder of kamerverhuurder een MD 60 in vullen voor zichzelf en zijn gezin, maar een MD 70 voor zijn g3sten of huurders. Deze laatsten hebben zich te onthouden. Aangezien het de bedoeling is, dat voor elk bedrijf, inrichting," instelling, gebouw of kan toor een afzonderlijk formulier wordt inge vuld, moeten voor perceelen, waar b.v. kantoorruimte aan verschillende ondernemin gen verhuurd wordt en waar één installatie voor centrale verwarming in gebruik is, door den verhuurder voor elk dier ondernemingen een afzonderlijk formulier MD 70 worden ingevuld. Leiden, 13 Augustus 1940. TEXTIELDISTRIBUTIE Zooals elders bekend is gemaakt kunnen de ingezetenen van Leiden zich met ingang heden schriftelijk wenden tot het Distributie kantoor Breestraat 117. tot het verkrijgen van een speciale vergunning voor het doen afleveren van vóór 29 Juli bestelde zgn. groote stukken. Onder deze laatsten zijn be grepen: regenjassen, -mantels en -capes (niet uit gummi of gegummeerde stoffen ver vaardigd) wollen of halfwollen costuums (jas. broek en vest) afzonderlijke wollen of half wollen jassen (colbert, jacquet, sportjas e.d.), afzonderlijke wollen of halfwollen broeken ook rijbroeken en plus-fours), wollen ge breide slipovers en pullovers met heele en U mouwen, wollen gebreide vesten en jum pers met heele en U mouwen, wollen en half wollen japonnen en jurken, wollen en half wollen rokken, rokbroeken en broeken van stof. tricot of gebreid, wollen halfwollen mantelpakken en complete wollen en half wollen truien. Bij het afhalen van zijn speciale vergun ning aan het Distributiekantoor moet men zijn textielkaart meenemen. Bovendien moe ten worden overlegd de distribuliestamkaart en een schriftelijke, onderteekende verklaring van den leverancier, waarin deze de bestel ling bevestigt en omschrijft: Hier wordt nog eens herinnerd aan het verbod geldend voor de houders van tex- tielkaarten om zelf punten af te knippen. In deze speciale gevallen is dit ook den leve rancier ten strengste verboden, zij mogen dit alleen doen voor op 12 Augustus en later verkochte goederen. Inenting tegen pokken Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Woens dag 21 Augustus 1940, des namiddags van 2 tot 3 uur, op het bureau van den Geneeskun digen Dienst, Mare 13a, gelegenheid wordt ge geven tot kostelooze inenting tegen pokken. Het trouwboekje moet worden medegebracht. A. TEPE. Weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. UITREIKING TEXTIELKAARTEN De volgende kantoren zullen op eiken werk dag voor dit doel geopend zijn van Dinsdag 13 Augustus tot en met Zaterdag 17 Augustus a.s. van 9 tot 12 u. en van 2 tot 5 u., alleen 's Zaterdags van 9 u. tot 13 u.: Distributiekantoor, Breestraat 117, Oude Rijn 132, hoek Pelikaanstraat; Oude Vest 35. vroegere kweekschool; Rynsburgersingel, openbare school Schuttersveld: 3-October- straat 27, openbare school; Haverstraat, open bare school (gymnastieklokaal); Heerensingel, voormalige station N.S. De uitreiking zal geschieden in alphabeti- sche volgorde der familienamen en wel: Dinsdag 13 Augustus de letters O, P, Q tot en met Rie. Woensdag 14 Augustus de letters Rif tot en met Spee. Donderdag 15 Augustus de letters Spef, T, U, tot en met Vern. Vrijdag 16 Augustus de letters Vero tot en met Wit. Zaterdag 17 Augustus de letters Wita, X, Y, tot en met Z. Leiden, 12 Augustus 1940. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, weth. lo.-Burf. Overtreding van de merkenwet Seko lijkt te veel op Sjako Voor den president van de rechtbank te Haarlem moest zich verantwoorden de heer B., directeur van een kantoorboekhandel al daar, die m zijn winkel verduisteringskapjes, voorzien van het merk „Seko" in voorraad had. Aan hem Werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat, in strijd met de wet van 30 Sep tember 1893, S. 146, houdende bepalingen op de fabneks- en handelsmerken, gebruik wordt gemaakt van een merk, dat hoofdzakelijk overeenstemt met het handelsmerk „Sjako", dat door de N.V. lemco te Leiden wettig is gedeponeerd bij het Bureau voor den In- dustrieelen Eigendom te 's-Gravenhage. B. verklaarde dat hij de in zijn zaak te koop aangeboden „Seko"-kapjes had betrok ken van een zekeren S. te Haarlem; deze S. had voorheen een compagnon gehad en het merk „Seko" was afgeleid uit de woorden „S. Co". Toen B. een aanmaning had ontvan gen om de verkoop van de verduisterings kapjes met het merk „Seko" onmiddellijk te staken, had B. zich tot zijn leverancier S. gewend. Deze had hem verzekerd, dat de ,,Séko"-kapjes wel mochten worden ver kocht. B. vond het vreemd, dat hij, in plaats van de fabrikant, was gedagvaard. Namens eischeres werd betoogd, dat, in dien men het woord „Sjako" eenigszins slor dig uitspreekt, klanken worden verkregen die nauwelijks afwijken van „Seko". Hier door kan verwarring bij het publiek ont staan. Eischeres had zoowel B. als S. te allen overvloede gesommeerd den verkoop te sta ken. Slechts B. had op die sommatie antwoord gegeven en dit antwoord werd volkomen onvoldoende geacht. Eischeres verkoopt een artikel, waarop niet voor niets octrooi is verleend. Haar rechten worden ook be schermd door het handelsmerk „Sjako" en het gaat niet aan ge- of misbruik te maken van de reclame en verkoopsorganisatie van eischeres, door het voeren van een merk. waardoor verwarring kan ontstaan. Eischeres zal moeten voortgaan degenen, die inbreuk op haar merk of octrooirechten maken, te ven olgen. De president heeft thans vonnis gewezen. Hij gelastte B. zich te onthouden van het ten verkoop aanbieden, verkoopen en/of ten verkoop in voorraad hebben van en reclame maken voor verduisteringskapjes, waarop of waarbij het woord „Seko" wordt gebezigd en veroordeelde gedaagde in de proceskosten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Abraham, zn van H. Flippo en G. Wassink; Amelia, dr. van C. Poeliejoe en A. Nieuwenhuizen; Gerda Hendrika, dr. van G. Verbooij en A. C. Klinkenberg'; Theodorus Wilhelmus Hendrikus, zn. van H. P. Klein er A M. A. Varkevisser; Pieter, zn. van A. Rijns' burger en P. J. v. d. Tang; Joannes Wille' brordus Gijsbertus. zn. van Th. H. Grobben er. E. W. v. Capel; Nicolaas Jacobus, zn. van N. J. Montanus en P. P. Devilee: Freder - Theodorus Maria, zn. van W. v. Meegen en C. C. D. Lelie; Johannes, zn. van J. Kluivers en J. v. Gorkum; Toni, dr. van A. C. Bouw man en E. E. Roest: Leendert, zn. van M. J. Meijer en D. v. Duijn; Willem, zn. van G. Leerling en D. in 't Veld: Adrianus Hendrikus, zn. van N. v. Kranenburg en W. A. K. v. Rotterdam; Rinske Gerlna Stftsche, dr. van W. S Jongsma en H. J Ochtman: Andries, zn. van M. Serdijn en S. P. den Hoed; Frank George Henricus, zn. van Jhr. G. M. E. v. Suchteien en C. E. Uijterwijk; Cornel is Ja cobus Eernardus, zn. van J. J. J. v. Giezen en P. M. C. v. Fessum. OVERLEDENA. Verhoogt, m. 79 j.; J. J. Polak. m. 40 j. GEHUWD: J. A. Karstens, jm, -en Cr C, Haaxman. jd. HUWELIJKSAANGIFTEN: J. Kranenburg, jm 44 j. en S. Seller, jd. 29 j. VRAAGT ONS PROSPECTUS: STAATSEXAMEN A en B H.B.S. (extraneus) A en B ONDERWIJZERSAKTE Mulo-diploma RESA - ARNHEM (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS). WIELRIJDERS AANGEREDEN Gisteravond omstreeks 8 uur zijn twee wiel rijders. die achter elkaar op het rijwielpad langs den Hooge Rijndijk fietsten in de rich ting naar de stad, aangereden door een hen achteroprijdenden militairen vrachtauto, be stuurd door den 23-jarigen J. v. d. H. Deze laatste wilde een voor hem uit rijdende tram ter rechterzijde passeeren, doch haalde te veel naar rechts uit. waardoor hij op het rijwiel pad terecht kwam en bovengenoemde aan rijding ontstond. De beide fietsers, de 45"-jarige J. J. de D. en de 14-jarige J. M. O. klaagden over Inwendige pijnen en werden door den F.H.D. ter onderzoek overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. AANBESTEDINGEN Door den waarnemend directeur van ge meentewerken is hedenmorgen aanbesteed Het uitvoeren van slootdempings-, rioleerings- en bestra tingswerken voor verbreeding gedeelte Leuvenstraat Ingekomen waren 16 biljetten, waarop als volgt was ingeschreven: B. Godschalk. Leiden 10.500. P. Breyer. den Haag 5990, W. Ouds hoorn en Zn. 5550. Gebrs. Schouls, Leiderdorp 5323. Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude 5180. P. J. en H. Visser. Wassenaar 5100. M. S. v. d. Voort, Leiden f 5063, L. P v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden 5080, A. W. de Groot Zn., Leiden 5040. J. Bogaard. Oegstgeest 4697.50, H. C. Heemskerk, Leiden 4663, A. J. Langeveld, Leiden 4567, E. A. H. Halver hout, Leiden 4223, N.V. Betonmij. „Hooge Morsch" 3960. C. Godschalk en Co.. Leiden 3890, A'. van Halem en L Doornik, Leiden 3849. Voorts werd aanbesteed het uitvoeren van slootdempings-, rioleerings- en bestratingswer- ken voor de doortrekking van de Evertsen- straat. Hierop was als volgt ingeschreven: C. G. Reyneveld en de Buys, dc Hoef en Uit hoorn 12.595; B. Godschalk. Leiden 8500: P. Breyer, den Haag 7920: Gebrs. Schouls. Lei derdorp f 7829: W. Oudshoom en Zn.. Leiden f 7777; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand. Leiden 7400: Th. L. J. Zitman. Zoeterwoude 7180; P. J. en H. Visser. Wassenaar 7150; M. S v. d. Voort. Leiden 7039; P. H. Meyers en Zn., Oegstgeest f 7014; H. C. Heemskerk, Lel den 6789; A. W. de Groot en Zn.. Leiden 6743; A. van Halen en I. Doornik. Leiden 6170; C. Godschalk en Co., Leiden 5995: E. A. H. Halverhout, Leiden 5924; N.V. Betonmij. /Hooge Morsch" 4990. De gunning is aangehouden. KANTONGERECHT TE LEIDEN OMDAT ER VLIEGTUIGEN WAREN W. W. D. te Leiden was dronken aan getroffen te Oegstgeest. Hoogst verontwaar digd werd dit door verdachte ontkend. Vol gens hem was het dien dag buitengewoon warm. Hij liep zoo te loopen toen er plotseling een aantal vliegtuigen verschenen. Daar was hij zoo bang van geworden, dat hij een café binnen was gevlucht. In dat café bevonden zich een aantal militairen, die zoo begaan waren met zijn schrik, dat zij hem een biertje geoffreerd hadden. De ambtenaar geloofde niets van dat ééne biertje en eischte een geldboete van 5 subs. 5 dagen. De plaatsvervangend kantonrechter, mr. Vos veroordeelde hem conform den eisch. BANG VAN ONGEKOOKTE MELK De 65-jarige K a t w ij k e r C. v. d. P. deed het volgende verhaal. „Ik ben nou 65 jaar en dit is pas de eerste keer geweest, dat ik niet erg lekker ben geweest. Dat komp zoo mot u wete. Ik mag geen ongekookte melluk ge- bruike vanwege de vele beessies die daar in zit te. Nou was ik een endje gaan fietse en daar kreeg ik me in eens een dorstIk zag eer cafétje en aangezien ik geen ongekookte melk mag drinke, heb ik toen maar een biertje genome. Verder heb ik maar twee guide ouder domsrente en daar mot ik van leven en.eten." „En blijkbaar ook drinken." interrumpeerde de kantonrechter. „Ik geloof dat verhaal niet erg van dat ééne biertje, want je bent van zeven tot tien uur in een cel opgesloten om te ontnuchteren. Zoo dronken was je van dat ééne biertje." Twee gulden werd de eisch. „Pat kan ik niet betalen" zei onze vriend. „Dan betaal je dat maar van je ouderdoms rente." oordeelde de kantonrechter en het bleef zoo. PATRONEN EN GEWEREN Mej. G. M. E ,H. uit den Haag had te War mond een restaurant en een garage gehuurd. Toen zii op 7 Mei een kast verplaatste, was er uit die kast een lade gevallen, welke lade een groot aantal patronen bleek te bevatten. Juist ging er een veldwachter voorbij, die het zijne van deze patronen wilde weten. Bij een nader ingesteld onderzoek waren toen ook nog verschillende geweren gevonden. De juf frouw had absoluut niet geweten, dat er pa tronen en geweren aanwezig waren, hetgeen de ambtenaar als de kantonrechter dadelijk aannamen. Daarom werd de boete ook maar een gul den, maar alle patronen, alsmede de geweren werden verbeurd verklaard Alphen a/d. Rijn 25-JARIG JUBILEUM. Op 23 Augustus a.s. hoopt de heer K. de Riik. hulpmonteur bij het Electriciteitsbedrijf alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij genoemd gemeente-bedrijf in dienst trad. De Goudsche Athleiiekkampioenschappen. De tweede dag van de G.A.K.-kampioen- schappen werd gehouden op h,et terrein van A.A.V. '36 alhier, welke vereeniging de voor sprong welke men Zaterdag een week geleden behaalde, wist te handhaven. De stand is nu: 1. A.A.V. '36, 69<& punt: 2. Vires et Celeritas, Schoonhoven. 60' punt; 3. Achilles, Gouda, 61 punten; 4. Alpkia 29 punten. Intavering van militaire kleeding. De inlevering van militaire kleeding zal voor onze gemeente een aanvang nemen op Donderdag 21 Augustus en heeft plaats in het stempellokaal der voormalige gemeente-secre tarie. Wilhelminastraat 12. Zij die nog geen persoonlijke oproeping ontvingen moeten zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie melden. Het ontslaan van arbeiders. Er is nog steeds verwarring te constateeren inzake de bepalingen betreffende het ontslag van arbeiders. Voor inlichtingen kan men zich in onze gemeente wenden tot de afdeeling sociale zaken ter gemeente-secretarie. Weekdionst. Alphensehe Zwemelub. In Alphens Zwembad speelt A.Z.C. 1 Woensdagavond tegen Gouwe 1 uit Waddinx- veen en A.Z.C. 3 tegen Gouwe 2. Geref. Kerken Hillegom Een leelijke val. Zaterdagmiddag was een 9-jarige jongen uit Uithoorn die bij de fam. J. alhier logeerde op den 3e Loosterweg aan het vliegeren. Op een gegeven moment liep het ventje achteruit en struikelde over een steenen paal, waarbij zijn rechterbeen brak. Door dr. van Straaten en ieden van de E.H.B.O. werd eerste hulp verleend, waarna hij naar het ziekenhuis te Leideu werd ver- GESLAAGD Voor het diploma handelskennis L.O. slaagde te 's-Gravenhage onze plaatsgenoot de heer G. Verkerk. MEDEDEELING VERZOCHT De Inspecteur van politie verzoekt inge zetenen, die, naar aanleiding van de aan de huizen bezorgde circulaire van de Verkoops organisatie van Huishoudelijke Artikelen te Amsterdam, van een colporteur artikelen hebben gekocht en hierbij een gratis aandeel de staatsloterij hebben ontvangen, hiervan mededeeling te willen doen aan het bureau van politie. Koudekerk a/d. Rijn CHR. FABR. EN TRANSPORTARBEIDERS. De afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders kwam op de bovenzaal van de Bruin in vergadering bijeen. De Voorzitter, de heer de Jong. herdacht in zijn openingswoord het lid Fluiter, die voor het Vaderland is gevallen. Hierna sprak de heer C. van der Wal, hoofd bestuurder van den Bond, die wees op de gebeurtenissen, welke zich over Nederland hebben voltrokken en de gevolgen hieruit voortvloeiende. De Christelijk Sociale be weging zal met deze verandering rekening dienen te houden. Vormen en verhoudingen mogen zich wijzigen, maai" wat blijft is God6 Woord, waaruit wij in het verleden onze richtlijnen hebben bepaald. Ook voor de nieuwe komende verhoudingen, zal datzelfde woord onze gids moeten zijn. Op grond van de door ons beleden begin selen hebben wij den strijd moeten voeren zoowel tegen het vrije spel dei- maatschappe lijke krachten, als tegen het Marxisme en de leer van den klassenstrijd. Wij hebben ge werkt voor bedrijfsgemeenschap, voor samen werking van de bedrijfsgenooten en erkenning van de hooge waarde van den arbeid en arbeiders. Ook in de toekomst wil de Christelijk Sociale beweging al "haar krachten geven om ons volk en de Volksgemeenschap te dienen om Christus wil. Spr. wijst verder op de werking van de c. a. o. afgesloten voor de fabrieken in Koude kerk. In algemeenen zin kan worden vastgesteld, dat deze contracten bevrediging geven, al zijn ze voor verbetering vatbaar. De samenwerking hierdoor tot stand ge komen, biedt grondslag voor den verderen arbeid die ons wacht. Hierna werden talrijke ingekomen stukken behandeld en nader toegelicht. Noordwijk COLLECTE DORUS RIJKERSFONDS. Het Helden der zee-fonds „Dorus Rijkers" zal Woensdag a.s. een collecte houden in onze gemeente. Noordwijk aan Zee Mijn ontploft Gistermorgen is een mijn, die vlak voor Palace Hotel was aangespoeld, ontploft. De ontploffing was zoo hevig, dat van ver schillende gebouwen alle ruiten werden ver nield. Wonder boven wonder is niemand ern stig gewond, hoewel de scherven honderden meters verder neerkwamen Dit zal voornemelijk wel te danken zijn aan het feit dat de Noord Boulevard kort te voren was afgezet, zoodat tijdens de ontplof fing niemand zich op de Boulevard bevond- Enkele personen liepen snij wonden op, ver oorzaakt door glasscherven van de spiegelrui ten in de Hoofdstraat, die voor een groot ge deelte zijn vernield. De aangerichte schade is uit den aard der zaak zeer groot. Ploegen van den Opbouwdienst zijn den geheelen dag bezig geweest met het opruimen van de overal verspreid liggende stukken glas. HET INCIDENT BIJ DE DOGCi; Sassenheim WEDEROPBOUW IN DEZE GEMEENTE. In het gemeentepark zullen door den op- bouwdienst de reeds bestaande sloten worden verbreed, met het doel de schaatsenrijders van een verbeterde ijsbann te doen genieten. Voorschoten Overtreding der luchtbeechermingswet. De politie heeft wederom tegen een drietal ingezetenen onzer gemeente proces-verbaal deen opmaken wegens overtreding der lucht- beschermingswet 'Het niet voldoende ver duisteren hunner woning). VEEL ANIMO. Op den oproep inzake de vervulling van de betrekking van gemeente-tuinknecht heb ben zich 268 personen aangemeld. Onze plaatsgenoot de heer H Rol' is ge slaagd voor het examen hoofdakte (B- gedeelte)- SLACHTINGEN IN JULI Ter - secretarie -zijn gedurende de maand Juli j.l. in totaal aangegeven 30 slachtingen (v.j. 52) t.w. runderen 17 (v.j. 17), varkens 12 (v.j. 32) en 1 noodslachting van een varken. „Tijdens den oorlog tusschen Rusland en Japan werd in October 1904 het Oostzee- eskader van de Russische vloot naar het Verre Oosten gezonden, om Port-Arthur, dal door dc Japanners belegerd werd, te redden In de Deensche wateren kreeg de admiraal. Rozjestwenski, uit een geheime bron de tijding, dal Japan oorlogsschepen naar Europa had gezonden. Toen het Russische eskader de Doggersbatik naderde, kreeg hel daar, in den nacht van 21 op 22 October, de Engelsche visschersvloot in zicht; door een vergissing of in een aanval van panische schrik, hield men aan Russische zijde de onschuldige Engelsche visschersscheepjes voor gevaarlijke Japansche vijanden, men opende het vuur en maakte verscheidene slachtof fers onder de visschers. Opwinding en ver ontwaardiging onder pers en publiek »n Engeland waren groot. De oorlog dreigde Eindelek werd de zaak aan een scheidsge recht van Frnnsche, Amerikaansche en Oos- tenrijksche arbiters voorgelegd; zij stelden Rusland in het ongelijk en veroordeelden het tot betaling van 65 duizend pond schadever goeding." Zoo, of bijna zoo, wordt het Incident bij de Doggersbank, dat te zijner tijd ook Neder land in rep en roer bracht, in de historie werken doorgaans afgeschilderd niet alleen in Engeland, maar ook in Rusland. Thans echter komen een tweetal Russische geschied schrijvers hiertegen op; zij willen de discus sie over „legende en waarheid bij het Dog- gersbank-incldent" heropenen. Hun betoog is, zooal niet direct overtuigend, dan toch de aandacht waard. Hun stelling is, dat het incident werd uit gelokt door Engeland, dat in den nacht van den 21en getracht zou hebben om onder dekking van de visschersvloot, een overval te doen op het Russiscne eskader, met be hulp van torpedo-booten, die reeds tevoren door Engeland aan Japan waren verkocht. Het doel was dan, de Russen in verwarring te brengen, een internationaal incident te scheppen en te verhinderen, dat het eskader van Rozjestwenski den weg naar de Japan sche wateren zou kunnen afleggen. Mogilewitsj en Ajrapetjan schetsen in de eerste plaats de historische situatie van 19045. Engeland en Rusland stonden nog steeds scherp tegenover elkaar, zij zouden pas in 1907 tot overeenstemming komen. De Britsche macht werd sinds tientallen van jaren verontrust door het opdringen van het Tsarisme in Midden- cn Oost-Azië. In 1902 was daarom het verdrag tusschen Engelano en Japan gesloten, dat tegen Rusland was gericht. Japan kreeg in Londen groote lee ningen geplaatst, die dienden om den oorlog tegen Rusland voor te bereiden. De Fransche gezant te Londen schreef over deze politiek: „Door gewapende hulp aan Japan te beloven, heeft Engeland een goed doordacht plan op gesteld. Nu de oorlog in Transvaal het in het yerre Oosten machteloos maakt, is Engeland er op handige wijze in geslaagd, in dit ge bied een schildwacht te vinden, wiens leger en vlootmacht aanzienlijk genoeg zijn, om de expansie-pogingen van Rusland zoo noo- dig in bedwang te houden. Groot-Britannlë verstaat het, andere machten voor zich zelf de kastanjes uit het vuur te laten halen en dat is de rol, die Japan in wezen thans vervult." Japan ontving uit Engeland militaire voor raden en materialen, leger en vloot van Japan werden door Engelsche officieren geïnstrueerd, volgens Russische bronnen namen Engel sche zee-officieren zelfs aan den aanval op Port-Arthur deel! Volgens diezelfde bronnen maakten Japansche schepen reeds in Mei 1904 misbruik van de Engelsche vlag om de Russische vloot in het Oosten te kunnen be spieden en de schrijvers halen talrijke ge tuigenissen aan om te bewijzen, dat Engeland aan Japan, zij het ook in het geheim, oor logsschepen leverde. Toen de Oostzee--vloot in October uitvoer was men hierover in Enge land ontevreden en in Japan ongerust. Al weer volgens de inlichtingen van de Russi sche ministeries van oorlog en buitenland- sche zaken, die de auteurs aanhalen, deden Engeland en Japan nu alles, om hel Oostzee- eskader tegen te houden of in zijn tocht te belemmeren. Wij houden het voor bewezen, zoo schrijven zij. dat aan het zoogenaamde incident bij de Doggersbank Japansche tor pedobooten deelnamen, die poogden om onder dekking van de Engelsche visschersvloot, schepen van het Oostzee-eskader te torpe- deeren. „Wij houden het voor bewezen" hoe willen zij deze overtuiging nu ook hun lezers bijbrengen? In de eerste plaats door de getuigenis van Russische officieren en matrozen tijdens het onderzoek. Er was geen sprake van een pa niekstemming geweest. „In den loop van het onderzoek op het eskader verklaarden allen, dat zij met eigen oog de terpedobooten had den gezien, en wat nog belangrijker is, zij beschreven allen het uiterlijk van die schepen (het aantal pijpen, masten, de kleur enz op volkomen dezelfde wijze. En dat niet op één schip, waar men een afspraak of een „massa- hypnose" of zelfs „dronkenschap" zou kun nen vermoeden, maar op vijf schepen, die op dat oogenblik niet het minste contact met elkaar hadden." Deze Russen zijn niet de eenige getuigen. Een zekere Engelsche kapitein, Lucas is zijn naam, komt na hei incident bij het Russi sche gezantschap in Brussel verklaren, dat hij zelf vijf dagen tevoren in de Noordzee een tweetal verdachte schepen had gezien, die de Japansche torpedobooten zouden zijn geweest. Een Noorsche loods, Christiansen, een Zweed- sche machinist, Lofstrom, kwamen met gelijk luidende berichten. Twee Engelsche matro zen, William Bennett en George Walsh, ver telden van een onbekenden Japanner, die hun een groote som geld had aangeboden, als zij aan een gevaarlijke onderneming in de Noordzee wilden deelnemen, in de buurt van Huil, waarvoor zij zich dan als visschers moesten verkleeden. Het verhaal drong in de pers door en verwekte zooveel opzien, dat de matrozen aldra voor Russische agenten werden uitgemaakt, ondanks hun heftig protest. Merkwaardig was ook het bericht, dat dadelijk na het incident in de Engelsche pers verspreid werd, dat een Russische torpe doboot, die op het terrein van den strijd tot den morgen was blijven liggen, geen enkele poging had gedaan om de visschers van ver drinken te redden. De verontwaardiging was groot, maar men deed er al spoedig het zwij gen toe. Immers, het bewijs werd geleverd, dat er in den noodlottigen nacht onder de schepen van Rozjestwenski in het geheel geen torpedoboot geweest was. Was het misschien de Japansche torpedoboot die, door het Russische vuur geraakt, op het terrein van de botsing was blijven liggen? Op de openbare meening in het Westen maakten deze getuigenissen geen indruk; in Duitschland was h'et anders. Wilhelm II aithans gaf in de aanteekeningen, die hij op diplomatieke stukken placht te maken, uit drukking aan zijn geloof, dat Rozjestwenski niet anders had kunnen optreden, dan hij ge daan had. Maar de arbitrage? De scheidsrechters moe ten toch de Russische bewijzen gewogen en te licht bevonden hebben. Doch volgens Mo gilewitsj en Airapetjan hebben ook hier poli tieke overwegingen een rol gespeeld. Rusland was te zeer verzwakt om een internationaal conflict te kunnen riskeeren. Uit de Fransche houding was het duidelijk, dat Frankrijk zijn bondgenoot in geval van--een oorlog met Engeland ten gevolge van het incident bij de Doggersbank, niet zou steunen. De Oostzee- vloot was uitgevaren om Port Arthur te ont zetten en Port-ArtM December reeds gev; in Januari de revolJP* sche regeering moe nieuwe botsing vePer woordigers bij heb 45 c daarom een aarzelenuewij! tiek, zij brachten nit en lieten toe, dat d^ land gunstigen zin i_ Dat is het betoog* leerden. Het is intei van de huidige polit lichting van liet hiv_.ix.- een oordeel over d7UY6 Airapetjan opgeworpj cns. Zij hebben aai. bracht, die indruk ny toch nog geen bew dus niet ten volle be(, schrijven van hun i hebben in elk geval over een strijdvraag, warej daan heeft gegolden. makei ran N A. Mogilewitsj en ft prawda o ..guilskum ur6611 rit-jeskl Zjoerna! 11140. voor ..Documents dlplor- 92 erte d ===-en, n Markttf— VEE EN Zlch uit e waren als volgt: kalf-lePaar* 300, 2e s 220—240, 3i.ïoor 1 lc s. 2/0—240. 2e s koelen lc b. I löo—200, it FrO le s. I 160—180 2e s. 7wnr. 110-140. alles p. sl 6War hoe per slachtvi week 863 1.50— "rfkla; Aanvcti0na i. :paar Op de afdeeling kalf-?er !et «nW'soort 'slacntv S vel onveranaeru. uoch ovei Tootcn aanvoer, met ra ,- elte kalveren bij mei. die 1ST». Vc™;rJr2'men anvoer, nog hooger noom 1£ In wolvee had de h»„Q_, 11e soorten oen vlug vePren* flaatae? een: PURMEREND, 13 Aug,- t taal 028 stuks, 450 vetfëiet c idel goed; 230 gelde tele telkkoel kg, alles f stuk. hi slacht i handel vlug; atfcijn ^jnnei 26frd, vfwaa .89 bokken f its V! lammeren *-14. hande^ WILD EN Gt, n< PURIM®REND, 13 Aug. bes .-uu.rn (ku.kcnsi 60-65. Jg men wit on rood 47 52 uc konijnen 0.50—2. 8600 me „"cjlijk 1500 jonge- I MELK. BOTER, 1 BODEGRAVEN, 13 Aug de Goudsche kaas. alle mo{ stuks, wegende 133,650 kg ble« 40—42, 2e soort 37 tot' Handel vlug. lans EDE 12 Aug., Coöp. b TT*ktri.|f*.r» TTinnAnciarAnl Omstreken. Klppeni eieren 3.80—/ 4.ïu; gi koenen J 5-20:. kriel l.a PUMMHREND, 13 Aug. deld 2 partijen wegende Hoogste prij6 f 40 per Kaasmarkt. Aanv 6 partijen kleine boeren f' 1.45 per kg. L PURMEREND, 13 Aug. eendeneieren f 3.25 per llae Coöp. Centr. eieremvjaay eendeneieren f 3.253.50 p m< en f 4—5. et r ZOETERWOUDE. 12 A' •■land m, de 5.30. eendree AARDAPPELEN. GRC kr iscl parant 8—.8. kcswick 6de aopel 8—14 p. 100 kg; Pri ihlngion 1218. dut» er 9 p. 100 kQn sche blauwe stuks. Aardappelveiling. Ïï3ni snljboonen 11—16. spekboov, 7—9, spercieboonen enkeP16 tülnboonen 6b, postelewe waschpeen 35.50, uien I roode kool 3—3.75, p. 100 i F derij 25.50. peters ilie 1-,-, 3—9. kervui 2—3 100 be4-1' AMSTERDAM, 13 Aug. prijzen waren heden I V 195.000 kg. BARENDRECHT, 12 Aug. 15—19. stamb. 9.50—13.2L. 3.80—5.30 roodo kool 3.10-en savoye kool 4—0.30 30. eigent-:, 0 kg; bla 5# '"ta KATWIJK A. D. RIJN. h ling. Per 100 kg. vroege, 4. Groote 4—4,40, 4r Eigenheimers Groote lingen 3.203.40; per. Bospeen 58.70. Bloerh 1 idem II 4.606.20, Peenje; LEIDEN. 12 Aug. NoteerI>1 ten-, fruit- cn bloemenvel!» omstreken" Roode kool 9- 3.50. kroten 2.40—2.60, uien lrs aardappelen, 1.904.20. druii 16 stokboonen 13—19. pronpi nen 613. tuinboonen 5. dopt, 3—5. spinazie 2-7, tomaten* C 11—12.20. CC 8—9.20. a!l<ta 1 11.40. komkommers 2.' 12.70, meloenen 6—16, saladeS] 0.40. alles per 100 stuks; kra- selic 0.50—0 90. selderij 0.50-R< 57.1, rabarber 1. alles per jS POELDIJK, 12 Augustus. Kngsvereenigtng Poe'dijk. Champion 32—44 cBlack Colman 32—36 c.. blauwe dpi druiven 2430 c. per kg; me 2e si t. 610 c.. groote aa poters f 2 10—2.80 per 100 f 8 80—12.10, 2e srt. f 47»>1 .90 per 100 stuks; roode koó? 13—23. gele kool 4.8< koo'. 2.50—6.10, soits kool l prei 56. oronkboonen 6.L ijbooncn 6—18 suinaa abrikozen 5864 bramen 20—32, druiven, blai 54. frambozen 22 104 pruimen 633.20. roode bes paprika 8, meloenen 6i1 pruimen 1983.10. vijgen 0.* L

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6