1 G 12 AUGUSTUS 1940 PAG. 8 DSNIEUWS busdienst der Eltax ordt hervat vail 15 Augustus a.s. zal de van de letax worden hervat, [lien rijden van 's morgens 8 tot [eRING ViN MILITAIRE l UITRUSTINGEN ^16 Augushs en 7 September eester breigt onder de aandacht [gangers vm de Landmacht be- van ajudant-onder-officier, i zijn, le in hup bezit zijnde puuig en vtrusting. voor zooveel Jt rijkseigexiom is, in te leveren. Jing zal plats vinden op een der ftusschen 1 Augustus en 7 Sep- uiteonderhg van de Zaterdagen, uur, in iet voormalige school de Vest 35,alhier. fjghebbendei zal een persoonlijke worden (ezonden, vermeldende in inlevering. Zij, die niet va:! z-odanige kennisgeving ijeld, moetei hun goederen inleve- Eeur op l September. Bevinden fien personal die zich nog niet met .S hebben gemeld, dan dienen zij 1:} daartoe en spoedigste te ver- de af derfing Militaire Zaken, r afters, ingebeeld by den Opbouw- jden van mobiele en plaatselijke frnnes vai het Nederlandsche l en dienkplichligen, behoorende fullingsresorve, nemen niet aan ig van rijlsgoederen deel re bijzondrheden wordt verwezen jhbare kemisgeving, welke eerst- Drden aanjeplakt. flNGPLAATJES-CONTRóLE jorgen h£>ben ambtenaren van en bijgesiaan door de politie op it bij de Eabeljauwsteeg voor het Me uitgejefend op de nieuwe ïngmerkei. .personen bleken nog geen nieuw ttje te hibben. Bij niet voldoen werd let rijwiel in beslag ge werden tok heel wat bonnetjes 5ór het. net zichtbaar dragen van bplaatje. "•"■"lEROPBRENGST N.Z.H.S.M. kropbrergsten van de N.Z.H.T.M. Pfifie maant Juli bedroegen 319,077 6n% 91 n ion I IE OP DE VERDUISTERING. (.-t heeft dezer dagen controle uit- 'p de riwielbelastingplaatjes. In jen werd proces-verbaal opge- Vül een 100 tal waarschuwingen gereikt. EINWOONSTER OVERLEDEN jderdom van bijna 98 jaar is alhier mejuffrouw Francina Elisabeth de ouctete inwoonster van Leiden. -'Ir is zij alhier in het Oudelieden- bcercr^actn, vciplcegll. in de gevolgen overleden. pond te 5.10 uur is de 45-jarige ijjnde in de Prinsenstraat, op den j jfe Garenmarkt en het Levendaal t;s tegen een muur gereden. Hij hersenschudding en is door den j4>' het Acad. ziekenhuis gebracht, 11 uur aan de gevolgen van zijn en is overladen. (LSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Jschrijving. Firma „Ideal", Alphen i Hendrikstraat 66. Kappersbe en aanverwante artikelen, groothandel. (Istra, Alphen a. d. Rijn. Bchrijving. J. A. Beunen, Leiden, t 41. Binnen- en buitenlandsche L Beunen, Leiden. Eerste Leidsche Chroomindustrie, i Schiekade 124. r J. Chr. van der Horst is uitge- t. van der Horst, Hilversum (H.V.) j W. A. O. Bilger, Hilversum, J. r Horst (B.P.) Voorschoten en G. Horst (B.P.) Voorschoten, j Café Spoorzicht, Leiden, Stations- W. B. Th. Peterzen, Leiden (B.P.) De Leidsche Begrafenis Onder- pirkse en Zoon, Leiden, Hooi- r or. or is verplaatst naar Oegstgeest 40. RosL Gebrs- Dirkse, Leiden, Hool- jteej eubclmakers, handel en stoffeer- pi complete meubileering. aak le Leiden, Hooigracht 44, is aar Oegstgeest, Geversstraat 40, t filiaal te Oegstgeest, Ge vers °|»ofdzaak is geworden. 0. *r nd om 8 uur zal in de Zwemin- - er worden gespeeld de jaarlijk- d tusschen de eerste zeventallen en S.Z.C. uit Schiedam, om de P. J Duy\-erman beschikbaar -eren Sleutels. Deze prijs uitge- 'fvanging van den Havenbrug- :Bina vijf overwinningen eigendom >e Zyl", moet eveneens driemaal vijfmaal in totaal worden ge- definitief eigendom te worden. -.Pn werd reeds om deze prijs ge- ?rbi eemaal achtereen wisten onze hem te bemachtigen, maar in „de sleutels" naar Schiedam, s* Schiedammers er voor zorgden, ram ltrÖdenserie voor minstens twee rlengd. BURG. STAND. ,6 OUWD: H. J. Kettenis, jm., 25 J. f onte, jd., 24 j.; P. Kriek, jm., E, de Water, jd., 30 j.; W. H. 22 j. en J. W. v. Dam, jd., Uyl, jm., 24 j en G. H. v. Wouw, Verhoog, jm., 25 j. en E. Huis- hl C. C. Verwer, jm., 27 j. en 'ld., 24 j.; C. M. Langerak, jm., K- d, Waals, jd., 22 j. Arnoldus, zn. v. A. H. Dufels— Zee; Erica Elise Catharina, dr. v Jfer de Koek—G. H. Peter. eEN: M. J. IJperlaan, vr„ 82 j.; fhsvr. van: N J. v. Bohemen. Jtje, m;. 61 j Alphen ald. Rijn GEITENKEURING Uitgaande van de geitenfokvereeniging „Eendracht maakt maoht" werd Zaterdag middag op het terrein van den heer E. Megchelse de jaarlijksche geitenkeuring ge houden. Do belangstelling was minder dan vorige jaren waaraan de omstandigheden ook niet vreemd zullen zijn. De dieren werden in gedeeld in 8 groepen. De kwaliteit der aange voerde dieren was over het algemeen zeer goed. Als kampioen werd door de jury uitge roepen „Cor" eigenaar H. v. Goch. De uitslagen der bekroningen luiden verder als volgt: le groep jonge lammeren wiit onge- hoonnd: le pr. Mien eig. A. Verduin; 2e pr. Jaan, eig. P. Horstman; 3e pr. Piet, eig. P. Horstman; 2e giroep: in d<-ze groep werden geen prijzen toegekend; 3e groep 1 jarige wit ongehoornd: le pr. Adriana, eig. J. de Jnog; 2e pr. KlazLna, eig. J. v. d. Broek; 3e pr. Everdina, eig. D. v. Russenberg; 4e groep 1 jarige wit gehoornd en bont: le pr. Lena, eig. P. Horstman; 2e pr. Anna, eig. H. v. Goch; 3e pr. Corrie, eig. J. v. d. Kolk; 5e groep 2 jarigen, wit ongehoornd: le pr. Annie, eig. A. v. Vliet; 2e pr. Jainnie, eig. J. v. d. Broek; 3e pr. Mien. eig. J. v. d. Broek; 6e groep: 2 jarigen, wit gehoornd en bont; le pr. Toos, eig. G. v. Russenberg; 2e pr. Koba, eig. A. Verduin; 3e pr. Naa, eig. E. Megchelse; 7e groep: 3 Jarig en ouder, wit ongehoornd: le pr. Cor. eig. H. v. Goch; 2e pr. Klazina. eig. G. v. Russenberg; 3e pr. Jannie, eig. D. Ver kade; 8e groep: 3 jarig en ouder, wit gehoornd en bont: le pr. Willy, eig. L. de Jong,* 2e pr. Pietje, eig. P. Horstman en 3e pr. Ger, eig, D. Verkade. DE VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN Nog steeds worden vele processen-verbaal opgemaakt tegen ingezetenen, die het niet te nauw nemen met de verduisterings-voor- sch riften. Hierop wordt thans zeer streng toegezien en bij overtreding der voorschriften volgt onmid dellijk de bekeuring. Dit geldt niet alleen voor de woningen doch ook voor de verlichting van rijwielen. Men neme dus voldoende maatregelen voor ver duistering. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje dat uitgebroken was in het woonhuis Hoorn no. 14, bewoond door de familie K. Toen men daar aan kwam was er van een 'brand weinig te bespeuren. Het bleek dat een schoorsteenbrandje, waarbij o.a. een schoor steen looper vlam gevat had, de bewoners eenige angstige oogenblikken had bezorgd, maar de bewoners hadden zelf bijtijds kunnen blu6schen, zoodat de brandweer onverrichter zake terug kon keeren, evenals het toestroo- mende publiek. Het is nu reeds weer een 13-tal jaren gele den, dat (evenals thans» in onze gemeente dringend behoefte bestond aan arbeiderswo ningen In tegenstelling met nu, was er toen :n het centrum van de gemeente nog voldoen, de bouwgrond te vinden die aan het gestelde doel kon beantwoorden, en hiertoe behoorde ook het complex dat nu in de gemeente aan gegeven wordt als de Bloernenbuurt. Toen ,die grond beschikbaar werd voor arbeiders woningbouw werden al spoedig door de ge meente straten aangelegd. Aan de reeds be staande Aarkade verrezen de huizen van de Chr. Cokp. Bouwvereeniging „Des Werkmancs Vriend" en voorts waren ook de aangelegde Hortensiastraat, Leliestraat en Rozenstraat, spoedig volgebouwd. In het midden hiervan, omsloten door de huizenrijen, was e .enspeeltuin geprojecteerd, maar het werd voor een belangrijk deel aan het particulier initiatief overgelaten hier iets van te maken dat aan het gestelde doel 2 beantwoorden. Hiervoor waren werkers n> dig en men moest maar afwachten of die de huizencomplexen gevonden worden- Niet ieder heeft voldoende kijk cp hetgeen dooi de jeugd gewenscht en gewaardeerd wordt. Nu heeft de Bloernenbuurt het uitstekend getroffen. Algemeen werd de behoefte aan een dergelijke» speeltuin gevoeld en de men- schen werden gevonden, die hiervan een dankbaar gebruik maakten. Het is thans pl.m- 10 jaar geleden, dat de oprichting van de Speeltuinvereeniging „Bloemhof" haar beslag kreeg. Men ondervond hierbij voldoende mede werking van het gemeentebestuur, dat tot op den huidigen dag door een gedelegeerde uit den raad contact heeft met het bestuur dezer vereeniging. Een deel van het terrein, dat enkele hon derden vierkante meters groot is. werd als park ingericht, een ander deel werd de speel plaats voor de kleuters, terwijl weer een ander stuk het geliefkoosde voetbal terrein werd voor de grootsre jeugd Neen, hierin was de groote verdienste van speeltuin „Bloemhof" niet gelegen. Dat opgeschoten goed kon zich toch wel verma ken. Maar dat men zoo'n fijne gelegenheid voor de kleuters geschapen heeft, waar de moeders hun kroost ongestoord kunnen laten genieten en waar ze ze veilig weten, daar voor past deze vereeniging, de tienjarige, de dank van zeer velen. Natuurlijk zetten de tijdsomstandigheden thans een domper op de feestvreugde. Dat neemt niet weg. dat het bestuur toch meende iets tè moeten doen en zoo worden in Augus tus tot half September des Zaterdagsmid dags. telkens voor een bepaalde groep jon gens of meisjes, kinderspelen gehouden. Het is ten zeerste te hopen, dat deze nut tige vereeniging nog tal van jaren haar werk tot heil van de Rloemhbf-jeugdzal kunnen blijven verrichten- BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrikus Michaël. z. van B. Bakker en A. KloekWillem, z. van J de Graaf en D. Kloosterziel; Cornells t-eonavdus. z. van A. Lok en E. Fr. van den Berc. Jacob z. van Adriaan Mol GEHUWD J. J. M. v. Gils. 33 jr met 1 Scheerder. 27 jr: G. Middelkoop. 26 jr r Heusden, 22 jr OVERLEDEN Maria H. v Dam. 82 ïr. H K. Beuk. c Katwijk a/d Rijn AANRIJDING Zaterdagmiddag werd oe heer v. d. b! op het smalle gedeelte van de Rooversbrug door een passeerende auto aangereden. Vrij ernstig gewond werd hij naar zijn wqning aan den Noordwijkerweg vervoerd, waar dr. H. Hueting. die onmiddellijk gewaarschuwd werd, geneeskundige hulp verleende. De politie stelde een onderzoek in. Katwijk aan Zee •WANDELTOCHTEN De Wandelsportvereen, „De Strandloopers" alhier organiseert op 17 Augustus 1940 voor het eerst een 2030 K.M. wandeltocht. De Tocht gaat door de mooiste omgeving van Kat wijk. Inschrijving0» bij den 'heer P. W. A. Otio Jr.. V/?th. Ml rburgkrde 14, alhier. JUBILEUM VAN DEN HEER L. GUÏJT Zaterdag was het voor den heer L. Guijt een onvergetelijke dag. Het was 25 jaar ge leden, dat hij als opzichter bij de Katholieke bouwvereeniging werd aangesteld. Een depu tatie van deze vereeniging bestaande uit dé heeren J. v. d. Perk, W. Kulk, C. v. Rijs en D. v. Ries kwam bij monde van den laatste in hartelijke bewoordingen den heer Guijt feliciteeren met clit jubileum en hem dank brengen voor alles wat hij in de afgeloopen 25 jaar in *t belang der vereeniging heeft gedaan. Namerjs het bestuur werd den jubi laris een gouden ketting overhandigd. Namens het personeel sprak den heer Jac. v. Duijn, die den nadruk legde op de prettige verhouding die er steeds gevonden werd. Namens het personeel werd hem een uurwerk met inscrip tie aangeboden. Het zou ons te ver voeren om alle sprekers te noemen en om alle geschenken te vermel den die de heer Guijt in ontvangst mocht nemen. Zijn huis was omgetooverd in een bloementuin. De heer Guijt heeft alle spre kers op zijn bekende hartelijke wijze bedankt. COLLECTE Lisse OPENING NIEUW VLEESCHWAREN- BEDRIJF Onder groote belangstelling vond de opening plaats der nieuwe vleeschwarenfabriek van den heer L. J. Persoon," alhier. De talrijke aanwezigen, waaronder wij op merkten de H H. Warmerdam en de Haan als afgevaardigden van het gemeentebestuur, dr. J. Kraak, hoofd van den Keuringsdienst, besturen van diverse organisaties, enz., werden welkom geheeten door den bedrijfs leider van de firma, den héér v. d. Sij'dë. Door wethouder Warmerdam werden woor den van gelukwensch gesproken namens het gemeentebestuur van Lisse en door den heer J. Uitenboogaard van Warmond -namens de Slagersorganisatie S.V.V. Beide sprekers werden door den heer Persoon dank ge bracht voor de goede woorden tot hem ge richt, waarna het mooie bedrijf bezichtigd werd. Het is een bedrijf waar de: gemeente Lisse met recht trotsch op mag zijn. Sassenheim DIERENVRIEND De heer P. v. R. alhier vond zijn komijn dood in het hok, nadat dat hét leven had geschonken aan negen jongen- Deze moederlooze beestjes' zijn door de eigenaar met de melkflesch al -zoo ver groot gebracht dat zij de gewone kost al beginnen te gebruiken. GESLAAGD De heer H. v. d. Geest, alhier slaagde voor het door de Vereeniging van Leeraren afge nomen examen voor boekhouden en aanver wante vakken- Hij werd opgeleid door den heer Cl J. Huberj alhier. Voorschoten JAC. VAN HOUTEN, t Vrijdag j.l. is ten zijnen huize Hyacinth - straat, alhier, overleden de heer Jac. van. Houten- De overledene heeft gedurende vele' jaren met groote trouw en ijver het agent schap verzorgd van onze courant. Veel heeft: hij gedaan of de Chr. Pers er bij de Chr. gezinnen in te brengen. Een langdurige ziekte noodzaakte hem den laats ten tijd- het werk gedeeltelijk door anderen te laten verrichten. Zijn nagedachtenis zal bij velen in hooge eere- blyveu. De begrafenis Js bepaald op Donder dag 13 Aug. a.s. n.m. 2 uur op de Ned. Herv. begraafplaats, alhier. STROOPERIJ Bij de politie is, door de fam. B., wonende Leidsche weg, alhier aangifte gedaan dot uit haar boomgaard appelen en pruimen zijn ont vreemd. De politie zal trachten deze stroo- perij te achterhalen. BOLLENPELLEN MET GEMEENTE TOESLAG B. en W. stellen den raad voor ook dit jaar weder medewerking te verleenen aan het bol. lenpellen met toeslag. Deze toeslag is in overleg met den rijksinspecteur .voor de werk verschaffing te Haarlem bepaald op f 0.17 Vi per mand gepelde tulpenbollen tot een maxi mum van 10.50 per week. Het subsidieper centage dat de gemeente van het werkloos- heidssubsidiefonds daarvoor zal', verkrijgen is voor dit jaar waarschijnlijk 48 4 pet. De Skarabee In de Wekker vertelt prof. L. H. v. d. Meiden een en ander over de Egyptische Skarabee, een zegel, op de bovenzijde waar van meestal de afbeelding van den mestkever wordt gevonden. Dit dier was in Egypte een heilig dier. Er zijn heel oude skarabeeën. Zij zijn van „ivoor of blaüw geglazuurd aardewerk." De oude skarabeeën zijn aan den-onderkant meest niet beschreven. Ongeveer 21001600 voor Christus worden zij zeer verbreid. Meestal is er een vex-siering bestaande uit een naam, enkele letters of-.hierógliefen, enkele spiralen, een afbeelding van een god, mensch, dier, of een vermenging vap dit alles, maar het blijft vreemd, dat het opschrift of deze versiering nooit betrekking schijnen te hebben op den mestkevër zelf. Volgens sómmigen, is dit een afdoend bewijs, dat de skarabee in elk geval niet als'amulet kan zijh Ontstaan. Ook vindt men later geen sporen van een skarabeeën- kultus. De mestkever schijnt voor de-Egypte- naren niets anders dan een godsdienstig sym bool geweest te zijn. Sinds bovengenoemden datum gaat de ska rabee ook dienst doen als zegel. Het verzege len was in Egypte ook zeer gebruikelijk. Be langrijke stukken werden verzegeld. Iedere man van eenige beteekenis, had zijn zegel. Bovendien werd de skarabee ook gebruikt als amulet, „onderdeel van halssnoeren en kettingen, inlegstuk in borstsieraden in den vorm van tempeltjes." Vervolgens vervaar digde men gedenkskarabeeën en hartskara- beeën. De laatstgenoemden waren skarabeeën met bepaalde spreuken beschreven; zij wer den op de borst of in de borstholte van de •mummie's gelegd. De skarabeeën zijn kostbaarder naar de op dracht van den lastgever. Sommige zijn van een soort speksteen, anderen half-edelsteen, van zilver of goud. Zij zijn in een zeer groot aantal gevonden en bewaard. Ook te Leiden zijn ze in het Rijksmuseum te zien. Instituut voor Arbeiders ontwikkeling Het instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft besloten, naar aanleiding van de bespre kingen met Mr M. M Rost van Tonningen, egeeringscommissaris voor de cujtureele organisaties van de moderne arbeiders- bevveging, zijn arbeid voort te zetten. een tot de leden gericht manifest zal Z'jn standpunt nader worden uiteengezet. Wetenschappen De ontwikkeling van den Atalanta vlinder dit jaar Vermoedelijk twee invasies uil hel Zuiuen Met behulp van de sinds begin Mei bij de Ned Phaenologische Vereeniging binnengekomen gegevens is het mogelijk geweest, eenige ge volgtrekkingen te maken omtrent de wijze, waarop de ontwikkeling der Atalanta's dit jaar tot nu toe heeft plaats gehad. Hoewel enkele berichten kennelijk betrekking hadden op an dere vlindersoorten (speciaal op den „kleinen vos", waarvan de hoofdkleur echter goudbruin is, met zwarte vlekken) wezen een voldoend aantal berichten op zeer bepaalde data om streeks welke de Atalanta-vlinders zijn opge treden. De eerste exemplaren werden gesignaleerd op 20 en 21 April (vooral in Zuid- en Noord- holland, doch ook enkele uit Noordbrabant en Overijssel), met nog vrij veel gevallen tot onge veer 6 Mei. Hierop volgen sporadische be richten van 12 Mei (Zeeland) 17 en 25 Me) (Noordholland) en dan komt een groot hiaat. Op 6 Juni werd te Amsterdam een afgevlogen exemplaar geconstateerd. Dit was blijkbaar een voorlooper van de grootere invasie, die op 10 Juni begon en vooral van 17 tot 18 Juni vee) berichten uit Gelderland, Utrecht en Holland deed binnenkomen (ook van Schokland in het IJseelmeer, hetgeen in het bijzonder op trek kende exemplaren wijst). Dit tijdvak i.uurde tot 2 Juli. Van 10 Juli af worden nu en dan enkele, doch nog ongeschonden exemplaren gemeld. Op het oogenblik schijnen de Atalanta's wel hier en daar ln gering aantal voor te komen (op 2 Aug. werden op een Buddleya 12 dsgpauw- oogen, 4 kleine vossen en 1 Atalanta geteld), doch de groote massa die het vorige jaar omstreeks 24 Augustus verscheen is er nog niet Men kan zich den gang van zaken onge veer als volgt vooorstellen: Omstreeks 20 April zijn eenige Atalanta's uit het Zuiden ons land binnengevlogen. Dit was ongeveer een maand na het ver schijnen van de soorten (kleine vos, dag pauwoog) die bij ons overwinteren en reeds op zonnige dagen in Maart gezien zijn. Uit de door deze eerste Atalanta's gelegde eieren is een eerste Nederlandsche gene ratie voortgekomen, waarvan blijkens waarnemingen de rupsen omstreeks 24 Juni volwassen waren. Na verpopping zijn hieruit de sinds 10 Juli geconstateerde vlinders afkomstig. Intusschen kwam in Juni een nieuwe aanvoer van vlinders uit het Zuiden (voor looper 6 Juni, groote massa 1618 Juni). Deze vlinders hebben eieren gelegd, waar- uit de rupsen zich in Juli ontwikkeld heb ben. Thans is het de tijd van hun pop toestand en weldra zal zich nu de tweede in Nederland ontstane (en vermoedelijk tal rijker) generatie vertoonen. Deze is echter niet de nakomelingschap van de eerste, doch een tweede import. Ten einde de data zooveel mogelijk statis tisch te kunnen vaststellen, verzoekt de Ned. Phaenologische Vereeniging belangstellenden id de vlinderwereld aanteekeningen te houden van sporadisch of meer massaal optreden van Atalantavlinders en wanneer het tweede ge val zich duidelijk heeft voorgedaan of juist op vallend uitblijft -r al hun desbetreffende be vindingen te melden aan het adres van den voorzitter der vereeniging: dr. M. Pinkhof, De hoofdkleur van den vlinder is fluweel- zwart De ronde banden zijn oranjerood; de vlekken aan de toppen der bovenvleugels sneeuwwit Land- en Tuinbouw DE BIJENHOUDERIJ OP DE VELUWE Men meldt ons: In verband met minder gunstige resultaten van het honinggewin van de Veluwsche heide, hebben verscheidene Veluwsche imkers beslo ten een aantal bijenvolken op de Drentsche heide te plaatsen, waar de heide voor dit doel wel niet zooveel beter is, maar toch nog en kele goede gedeelten te vinden zijn. Overigens houden de Veluwsche imkers hun bijenvolken dicht bij huis. Door de benzinebesparing be schikken zij niet over de noodige vervoermid delen om deze naar afgelegen plaatsen op de heide te brengen. OMGANG MET DE PLANTEN IN ONZEN TUIN Men moet ze leeren kennen Het aardige van de vaste planten in onzen tuin is, dat wij er van jaar tot jaar steeds meer vertrouwd mee raken. Wij leeren ze door en door kennen, hun nukken en kuren, hun plotselingen uitbundigen bloei, hun kwijnen en hun gevoeligheden begrijpen. Vooral wanneer wij dagelijks met hen om gaan en, dat is dit jaar misschien meer het geval dan andere jaren, zullen ons allerlei dingen opvallen, welke vroeger verborgen bleven. Wij knippen Daar is ten eerste het sucoes, dat wij be reiken door trouw iederen dag alle uitge bloeide bloemen weg te knippen. Sommige planten reageeren daar sterk op, andere min der, weer andere in het geheel niet en het ls aardig, deze reacties zelf eens te onderzoe ken. In onzen tuin bloeide sinds Mei de Aquilegia coerulea hybrida, een akelei met lange sporen. Het was een prachtige plant en menigeen bleef bij het avondommetje even bij de heg staan kijken om de schat van rose-met-gele bloemen te bewonderen. Toen het echter tijd werd voor een akelei om uitgebloeid te raken, staakte onze plant mm of meer haar uitbundigen bloei, maar met groote zorg hadden wij gedurende het begin van den oloeitijd iedere verwelkte bloem verwijderd met dit succes, dat na een korte inzinking, de plant opnieuw haar knoppen opende en tot het einde van Juli in bloei bleef. Ook met de „gemengde Lupine", wier roode, rose, donkerpaarse en lila kaarsen omtrent denzelfden tijd in bloei kwamen, verkregen we, hoewel iets minder, hetzelfde succes. Steeds knipte de schaar en steeds doken uit de diepte nieuwe bloeikaar- 6en op, die wel niet zoo forsch en lang meer werden als de eerste, maar hun kleuren toch aan den tuin bleven schenken. Het spreekt eigenlijk vanzeif, dat, wanneer energie en voedsel voor de zaadvorming niet gebruikt behoeven te worden, zij in dienst kunnen blijven van den bloei Toch laat niet iedere plant zich naar onze Wenschen dwingen. De Cerastium, b.v. is en blijft uitgebloeid. Wel werden echter de grijze bladeren na het wegknippen van het zaad, kerngezond van kleur en vormden zij een mooien overgang tusschen de al te helle kleuren in den rotstuln. Ook de Achillea, de distels en de Berggeranium zullen het wel niet tot een tweeden bloei brengen, maar een groote verrassing bezorgde ons de ridder spoor. Tijdens een paar hevige stormbuien waren de tamelijk jonge planten in onzen tuin totaal uit elkaar gewaaid. Van één exemplaar was de stengel onderaan geknakt en tot over maat van ramp brak bij het opbinden boven dien nog een tweede, zoodat er maar een paar overbleven. Maar bijna onmiddellijk gingen zich onderaan de plant nieuwe loten en nieuwe bladeren vormen en op het oogen blik staan een paar flinke takken met dikke knoppen gereed de plaats van de straks uit gebloeide trossen in te nemen. Een ridder spoor is dus een plant, die zich snel herstelt en gul is met een extra bloemetje. Wij zul len het goed onthouden en straks aile tak ken tot 20 a 30 cm terugknippen, in de hoop, dat in den herfst de plant opnieuw uitloopt. Ook de Viola cornuta kunnen wij op deze manier een geheelen zomer in den rotstuin in bloei houden, maar het is wel vaak een geduldwerk uit een groot stuk bloeiende vio len de uitgebloeide bloemen te verwijderen Van sommige planten echter is het jammer dadelijk het zaad weg te knippen. Salvia ne- morosa blijft na den bloei nog langen tijd mooi, want de uitgebloeide aren worden in plaats van paars, donkerrood van kleur. Toch wijzen een groot aantal miniatuur kleine aaitjes in de diepte der plant er op, dat ook hier succes is te boeken. Wij gaan echter in dit geval minder radicaal te werk en laten ter wille van de kleur, enkele van de uitge bloeide bloemen staan. Begint de plant haar tweede bloeiperiode, dèn pas verwijderen wij het zaad en ook hier genieten wij dus van de bloemenkleuren tot het einde van Augustus. Herstel van fouten Het is nu ook de tijd fouten in aanleg en rangschikking van de border te ontdekken. Natuurlijk kunnen wij niet éen, twee drie aan den slag gaan om dit te herstellen, maar wel is het raadzaam aanteekeningen te ma ken van mooie kleurcombinaties en van plan ten, die ongeveer tegelijkertijd of even na el kaar in bloei komen. Ook merken wij gedu rende den zomer of de planten wel op de ■voor hen meest gunstige plaatsen staan. Er zijn nu eenmaal een aantal soorten, die een hevige bestraling kunnen verdragen, terwijl andere daarentegen graag wat in de schaduw staan. Dezeifde planten, groeiend op ver schillende plaatsen, in de zon en in de scha duw in onzen tuin, maken ons dan wel heel duidelijk welke wenschen zij er op na hou den. Van de reeds genoemde Salvia némorosa staat n.l. in onzen tuin een exemplaar in de volle zon, uitbundig te bloeien. Tegelijkertijd groeit dezelfde soort op een beschaduwde plaats, die daar lang zoo goed niet voldoet. Het longenkruid daarentegen ligt op zonnige dagen in den middag slap op den grond en smeekt dus voor het volgend jaar om wat meer beschutting. Ook wat twee Cimicuuga'3 betreft, is wat de bloem vorming aangaat, dui delijk verschil merkbaar. Zoo merken wij in onzen tuin allerlei aar dige verschijnselen op uit het plantenleven. Heel merkwaardig is ook, dat na den stren gen winter allerlei planten opeens zijn ont kiemd, die jaren lang waren weggebleven. Het zaad heeft dus gedurende jaren werke loos in den grond gelegen en is waarschijn lijk door den prikkel van de felle koude tot leven gekomen. Maar wij werken niet alleen met de schaar, ook met de schoffel. Wie in de afgeloopen maanden terdege heeft gewied, kan het nu wat rustiger aandoen, maar moet toch voor al kruiskruid, melkdistel en winde in de ga ten houden. Deze planten hebben n.L de eigenschap zeer snel te groeien, midden tus schen de vaste planten verborgen op te schie ten en opeens in bloei te staan. De winde is bovendien erg gevaarlijk omdat zijn winden de stengels de planten verstikken. Vooral met het oog op de vacantie is het dus wel aan te bevelen den tuin voor het laatste nog eens met schaar en schoffel te bewerken. M. B.-H. De nieuwe petroleumbon De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus a.s. tot en met 8 September a.s. de met Periode 5 gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. Dc distributie van grutterswaren De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 12 Augustus tot en met 6 Sep tember a.s. de met 14 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel öf rijstebloem. Voorts geeft de met „27" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout of haver vlokken of gort of grutten. Uit het Westland NAALDWIJK. De heer M. van Lenteren alhier is benoemd bij het opleidingscorps der marechaussee met standplaats Apeldoorn. Naar vanwege den dienst der arbeidsbe middeling wordt medegedeeld bestaat de ge legenheid om verschillende werken te doen uitvoeren in werkverschaffing. Hiervoor komt in aanmerking het uitdiepen van slooten, om zetten van grasland in tuinland, verdelven van warenhuizen enz. Het is thans zoo geregeld, dat spoedig na goedkeuring der aanvrage met het werk kan worden begonnen. Ook hier zal gelegenheid worden gegeven voor het verleenen van hulp aan de getroffenen van Rotterdam. Er zal n.l. een inzameling plaats vinden van bedden, die nu zoo heel hard noo- dig zijn. Men zal eerst zooveel mogelijk naar adressen informeeren, waar men goederen zal kunnen afhalen. an den uitgestreklen proeftuin van het Zuid Hollandsch glasdistrict te Naaldwijk, proeven genomen worden met nieuwe groente- en fruitsoorten. (Foto Pax-Holland) De soiaboonen rijpen in den proeltu.n van hit Zuid Hol'andscH g'asdistrict te Naaldwijk. - Links de magere teelt met 1 pCt stikstof, rechts a* weelderige teelt met J pCt. tot 8 pCt stiks*"* 'foto Pax-Kw.—.uj

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5