Duitschland en de wereldhandel MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 Funk: Het wil zich daaruit niet terugtrekken De As-garantie van de economische ordening De Duitsche rijksminister van sche zaken. dr. Funk. heeft gisteren met een rede de 28ste Deutsche Ostmesse geopend. In zijn rede, waarin hij de groeiende Duitsche oeconomische kracht stelde tegen over het toenemend verval van krachten van het Britsche wereldrijk, zeide de minis ter. dat deze Ostmesse voor de eerste maal geen aanklacht is tegen Versailles, doch een trotsche tentoonstelling van gepresteerden vreedzamen herbouw. De rijksminister zeide verder o.a.: De voorsprong, dien het Duitsche volk in zeven jaren van noesten arbeid heeft behaald, kan door Engeland niet meer worden afgenomen. Duitschland ver keert gezien van voedings-oeconomisch standpunt, in een absoluut gewaarborg de positie. Het heeft den Engelschen blokkadering zóó grondig vernield, dat er geen voedselschaarschte meer kan ontstaan. Geheel anders is het met den toestand van Eu eland gesteld dat vier vijfde van zijn behoefte aan levensmiddelen uit het buiten land betrekt en slechts een vijfde zelf pro duceert. In Duitschland is de verhouding JU st omgekeerd. Engeland raakt zelf in het blokkadenet verward, waarin het Duitschland wilde van gen. Ook op industrieel gebied zijn de rollen en--gekeerd. De Europeesche staten weten thans wie haar natuurlijke handelspartner is Duitschland's oeconomisch potentieel is zoo groot, dat het niet alleen zijn eigen oor logsbehoefte door eigen productie dekt. derh ook nog voldoende productiecapaciteit bezit voor de uitvoerindustrie. Door de verstoring van het overzeesche verkeer en den oorlog in West-Europa is het zwaartepunt van den Turopeeschen goederenruil naar de handels wegen van het Oosten en Zuid-Oosten ver legd. Het Oost-Europeesehe oeconomische leven heeft door het weer opleven van het E'vitsch-Russis_"he goederenverkeer een nieu we. sterke impuls gekregen. De verzorging en het bevorderen van het goederenverkeer trsschen de staten onderling is het parool van de Ostmesse. Deze demonstratie van den vreedzamen goederenruil in een tijd waarin aan het oeconomische leven de hoog ste eischen vorden gesteld, bewijst, dat Puifschland in staat is, om aan den wereld- i handel, in een met zijn beteekenis overeen stemmend aandeel deel te nemen. Hoe staat het daarentegen met Engeland? IV groote Eneelsche havens aan de Zuide lijke- en Oostelijke kusten ziin gesloten. Via deze havens ging bijna vijftig procent van den Eneelschen buitenlandschen handel, die bovendien nog door de geweldige stijging der vrachttarieven bulast wordt. Engeland kan zijn invoeroverschot nog slechts betalen door gebruik te maken van het tijdens gene raties bijeengeschraapte buitenlandsche ver- moeen. Desondanks daalt de koers van het pond sterling en stijgen de prijzen. De financiering van den oorlog Evenals in Két oeconomische leven en den buitenlandschen handel, komt ook in het financieren van den oorlog de Duitsche supe rioriteit duidelijk naar voren. Principieel kan het bij de oorlogsfinancieering alleen gaan om een nieuwe verdeeling van het Volksinkomen. Wanneer dus de oorlog een dusdanige verdeeling noodig maakt, -vaarin d.an niet het aandeel den staat vastgelegd en het overblijvende gedeelte rechtvaardig, d.w.z. in overeenstemming met de prestaties over het eeheele volk verdeeld? Duitschland past deze methode toe. Engeland daaren teven koos den anderen weg, doordat het ean zijn bevolking overliet zich in een zoo- geraamd vrij spel der krachten zelf het voor sociale product te waarborgen. De prijzen zim dan ook met sprongen omhoog gegaan. D't „spel der krachten" is niets anders dan een niets-ontziende strijd van allen tegen a"en, welke strijd ertoe zal bijdragen, dat Er beland dezen oorlog verliest. Dat het Duitsche volk _en onwrikbaar vertrouwen in zijn leiding heeft, bewijst het tomemen van de deposito's bij de spaarban ken. die einde Juni 1940 tot 24 milliard rüksmark waren gestegen. Na het verlagen dei rente werd voor meer dan ZVz milliard rrksmark alleen aan 4 pCt rijksschatkist- bi'ietten ondergebracht. Dank zij de successen van de buitenland sche politiek en de militaire successen en door de oeconomische prestaties staat Groot- Duitschland zóó sterk en onwrikbaar, dat het ondanks de geweldige Inspanningen, die door den oorlog worden verlangd, zijn huis in orde kan houden en het in overeenstem ming mét den veranderden wereldtoestand kan vergrooten. Duitschland als oeconomische basis De erkenning, dat Duitschland ook oeco nomisch voor een nieuw tijdperk staat, wint ia de geheele wereld meer en meer terrein. Forst de politieke eonsolideering van Euro pa kan de voorwaardescheppen voor een in teh si veering van het eeheele necnnnmicche leven in het Europeesche gebied en "de span ning verwijderen, die tot dusver een vrucht bare samenwe king tusschen de landen heeft verhinderd. Door een belangrijke coöperatie van 't Europeesche oeconomische leven kan zijn opbrengst aanzienlijk worden op gevoerd. Belangrijk is hierbij 'n samen werking vol vertrouwen van alle Euro peesche staten met het Grootduitsche rijk en Italië. De spilmogendheden vormen de garantie eek voor de nieuwe oeconomische ordening van Europa. De wereldhandel kan bij een dergelijke nieuwe ordening alleen maar winnen. Aan den overkant van den Oceaan hoort men nog steeds de verkeerde meening, dat het nationaal-socialisme vijandig staat tegen over den wereldhandel, omdat het den z.g vrijhandel van de hand wijst. Doch Wilson's roep naar „vrijheid der zeeën", heeft geen 6~'uobreuk geleden door den tegenstand van Duitschland, doch is door het klassieke land van den vrijhandel, Engeland, ten val ge bracht. De oeconomische oorlog van de afge- loopen jaren is niet ontbrand omdat Duitschland geen belang meer had bij den wereldhandel, doch cmdat Engeland op deze manier zich var den lastigen concurrent Duitschland wilde ontdoen. Duitschland voert 'n politiek van autar kie om zich van een drukkende afhan kelijkheid van het buitenland te bevrij den, doch niet om zich zelf beperkingen op te leggen. Duitschland wil zich n:et uit den wereldhandel terugtrekken, doch wil alleen weten dat in tijden van nood zijn economische vrijheid gewaarborgd is. De Duitsche autarkie heeft daarom niet met een politiek van isolatie te ma ken. De wereldhandel kan alleen door een in tensieve goederenruil tot nieuw leven wor den gewekt. Voor goederen zijn de voor waarden Voor een dergelijke ontwikkeling na den oorlog alleszins gunstig. Europa heeft door den oorlog een zeer groote be hoefte aan overzeesche grondstoffen. Duitschland ziet in den wereldhandel het gewenschte middel tot het verhoogen van den levensstandaard en zal met den grootst mogelijken omvang hieraan deelnemen. Het is nooit een tegenstander van multi- lateralen goederenruil geweest, evenmin als het de tweezijdige clearing als oeconomisch strijdmiddel heeft uitgevonden. De minister sloot zijn rede met de woor den: Duitschlands oeconomie staat sterk en is voor oorlog en vrede goed uitgerust. In Engeland echter wankelen de oeconomische fundamenten. Geheele takken van industrie zijn reeds thans in Engeland stilgelegd. Het Engelsche pond is in vergaande mate van het internationale betalingsverkeer uitge schakeld. Normale betrekkingen van wereldhandel zullen pas mogelijk zijn, wanneer de oorlog beslist is. Dan moet jde goedrenruil tusschen de staten onderling niet meer geschieden onder een strijdleuze, doch moet dan weer worden, wat het altijd had moeten zijn: Een vreedzame concurrentie in het presteeren tot voordeel van alle volken, die aan den wereldhandel deelnemen. Een telegram van den Führer De Führer heeft aan de 28ste Deutsche Ostmesse te Koningsbergen een telegram ge zonden, waarin hij veel succes wenscht. De Italiaansche opmarsch in Britsch Somaliland Het 63ste legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: De Britsche duikboot Odin, welker verlies een Britsch communiqué thans officieel mededeelt, is tot zinken gebracht tijdens onze operaties, welke reeds in vorige legerberieh- ten vermeld waren. De duikboot had een waterverplaatsing van 1500 ton en was ge wapend met 8 torpedolanceerbuizen, een kanon en twee mitrailleurs. De bemanning telde 55 koppen. In Britsch Somaliland hebben wij den pas van Carrin en Godajera bezet De opmarsch duurt voort. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Erkovit in den Soedan gebombardeerd. Zij troffen daarbij rechtstreeks 15 op het veld staande vliegtuigen en sloegen een aan val van vijandelijke jagers af. Al onze vlieg tuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een vijandelijk toestel, dat had getracht El Oeak aan de grens van Kenya te bom bardeeren, is door het vuur van onze troepen neergehaald. Een Engelsche vlieger, een kapitein, is gevangen genomen. Hoe Zeila iverd veroverd Een bijzondere correspondent van het agentschap Stefani meldt bijzonderheden over de inneming van Zeila in Britsch Somaliland. De intocht in Zeila geschiedde na twee dagen van zware marschen. De Italiaansche troepen en afdeelingen inlanders moesten na de bestorming van het fort Pierch in een verstikkende temperatuur groote afstanden door de woestijn afleggen. Zeila dat door sterke vestingwerken en een sterk garnizoen verdedigd was, moest bestormd worden. Tal rijke Engelsche afdeelingen kameelrijders werden onder het vernietigende Italiaansche vuur uiteengejaagd. Aan een in de haven liggenden Engelschen torpedoboot jager, die reeds door het Italiaan sche luchtwapen hevig beschadigd was, gelukte het nog met een kleine groep vluch telingen aan boord de haven te verlaten. De inlandsche bevolking, die als gevolg van de Engelsche propaganda op de vlucht geslagen was, kwam reeds kort na den Italiaanschen intocht te Zeila terug en juichte de Italiaan sche troepen toe. Het werk van Duff Cooper Veranderingen in het ministerie van voorlichting op til Op de prijsvraag, die de Sunday Pictorial de vorige week heeft uitgeschreven en waar bij den lezers de vraag werd voorgelegd, of Duff Cooper, die van de regeering vijfduizend pond sterling ontvangt, de juiste man is voor de functie van minister voor de voorlichting, hebben meer dan 65 procent van de lezers geantwoord Duff Cooper niet voor den juisten man te houden. Naar de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, zijn er verande ringen op til in het ministerie van voorlich ting. Nadat eenigen tijd geleden de leider van de buitenlandsche propaganda, lord Perth, zijn ontslag moest nemen, wordt er thans over gesproken, dat ook de leider van de binnenlandsche propaganda, sir Kenneth Clark, ziin post, dien hij slechts enkele maan den geleden heeft aanvaard, zal vertrekken. De regeering. aldus het D.N.B., heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke alle geschoolde arbeiders, met uitzondering van degenen, die werkzaam zijn bij de uit voering van staatsopdrachten, zich moeten laten inschrijven. Men wil zoo geschikte arbeidskrachten vinden voor fabrieken, waar gebrek aan technische krachten heerschl De opheffing der Rotary-clubs in Japan Aan het bestaan van de Rotaryclubs in ver schillende steden in Japan wordt een einde gemaakt, als gevolg van het toenemend stre ven naar een nieuwe politieke structuur. Uit Osaka wordt gemeld, dat c.Rotaryclub aldaar b reft besloten zich af te scheiden van de internationale Rotarybeweging, ten einde een nieuwe organisatie in het leven te roepen. Fan bericht uit Tokoesjima meldt, dat de Rotaryclub in deze plaats is ontbonden. Uit Keijo (SeoeD wordt gemeld, dat het anti- Britsch verbond van Korea formeel heeft ver zocht de Rotary-ciub in Korea te verladen. ENGELSCHE BOMMEN OP ZIEKENHUIZEN Zaterdag was het hospitaal van Thienen het doelwit Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op 10 Augustus des avonds te half zes heeft een vijandelijk vliegtuig bommen naar het hospitaal te Thienen geworpen. De bom men kwamen in den tuin terecht. Het hos pitaal draagt de gebruikelijke kenmerken van het roode kruis. Er worden Duitsche. Belgische en Engelsche gewonden verpleegd In de buurt bevinden zich nergens militaire doelen. Het bombardement op het hospitaal van Thienen. dat geheel in strijd is met het vol kenrecht. heeft talrijke voorgangers. Hieruit blijkt, naar van Duitsche zijde wordt vast gesteld. dat de aanvallen van de Engelsche vliegers op niet militaire doelwitten, voor namelijk op duidelijk gekenmerkte zieken huizen, welbewust en volgens een plan wor den uitgevoerd. Zoo hebben op 10 Mei .drie vijandelijke vliegtuigen de open stad Frei burg in Breisgau aangevallen, waardoor, zooals bekend. 24 burgers, waaronder 13 on bezorgde op een speelplaats spelende kinde ren in den leeftijd van 5 tot 12 jaar. om het leven kwamen. In den nacht van 27 op 28 Mei wierpen vijandelijke vliegers twee bommen op het Notburga-huis in Neuss-Grevenbroich, dat op het oogenblik dienst doet als reserve hospitaal. waardoor een vleugel van het ge bouw werd vernield, een andere bom viel in den tuin van het belendende stedelijke zie kenhuis. hierdoor werden vier personen, waaronder twee zusters, gewond Beide zie kenhuizen zijn op het dak door een groot rood kruis gekenmerkt. Drie weken later, in den nacht van 18 op 19 Juni heeft een Brit sche vlieger een bom geworpen op het ste delijk ziekenhuis in Sachsenhausen. een voorstad van Frankfort a. d. M. Reeds een week later, op 24 Juni. bombardeerden En gelsche vliegers een Nederlandsch marine hospitaal. hoewel het roode kruis-teeken kilometers ver te zien was. In denzelfden nacht, toen aan den rand van de stad Ber lijn een ziekenhuis door Britsche bommen werd heschadigd. deden Britsche bommen werpers een aanval op Duisburg en Biele feld. waarbij zij meer dan vijftig brandbom men neerwierpen In den nacht van 26 op 27 Juni wierpen Britsche vliegers zeven bommen op een Nederlandsch krankzinni gengesticht. Hierdoor werden verscheidene zusters en drie zieken gewond Dit zijn. naar van Duitsche zijde tenslotte wordt gezegd, slechts enkele grepen uit den overvloed van aanwezig bewijsmateriaal. De Zuid-Amerikaansche landen en de post voor Europa De directeur der posterijen te Rio de Ja neiro heeft aan de pers het volgende meege deeld:. De Braziliaansche post heeft door de uit breiding van de Engelsche blokkade tot Spanje en Portugal alleen in dit jaar een tekort van vijf millioen milreis. Nu Engeland heeft mee gedeeld dat de postcontrole voortaan niet r te Gibraltar doch op de Bermuda's of in Trinidad plaats vindt, neemt de neutrale scheepvaart geen post meer uit Zuid-Amerika om niet tot een omweg van duizend zee mijlen gedwongen te worden. De voor Euro pa bestemde post gaat dus voortaan alleen nog met Engelsche schepen mede, die zelden de Braziliaansche havens aandoen- Daarom heeft de regeering van Brazilië bij de pan- Amerikaansche neutraliteitscommissie te Rio de Janeiro een besluit doorgezet, waarin van Engeland wordt geëischt van de postcontrole af te zien, tegen de verplichting der Ameri- kaansche landen zelf de post op contrabande te controleeren. (DN.B.) Nervositeit- te Sjanghai De terugtrekking der Engelsche troepen In verband met het terugtrekken der Brit sche troepen uit China verklaart men in Ja- pansche kringen te Sjanghai, dat van een ont spanning in de JapanschEngelsche betrek- kigen, waarop van Engelsche zijde kennelijk is gehoopt, geen sprake kan zijn. De verwijde ring van de buitenlandsche troepen uit China ligt weliswaar in de lijn der Japansche poli tiek, welke streeft naar een nieuwe orde In het Verre Oosten, doch men is er zich wel van bewust, dat het Britsche besluit niet is geno men in het kader eener samenwerking met Japan, doch dat het hier uitsluitend een nood maatregel betreft, die voortvloeit uit de steeds kritieker wordende situatie, waarin Engeland zich in Europa bevindt. Het terugtrekken van de Britsche troepen doet voor Sjanghai het probleem ontstaan van een nieuwe verdeeling der verdedigingssectoren. Terwijl het Japan sche blad Tairikoe Sjimboen eischt, dat de Engelsche sector door Japan wordt overgeno men, dringt het pro-Amerikaansche Chinee- sche blad Sjungmei-jih-pao er op aan, dal de Amerikanen den Engelschen sector overne men, Het blad brengt een bericht uit Hono- loeloe, waarin wordt gemeld, dat 700 Ameri- kaansche mariniers op weg zouden zijn naar Sjanghai. De Sjanghai Evening Post kondigt voor de volgende week een conferentie aan van de commandanten van de buiter.land3che troepen in Sjanghai. In Chineesche kringen heerscht nervositeit, in verband met de mo gelijkheid van nieuwe verwikkelingen te Sjanghai. Er bestaat een sterke vraag naar deviezen. De wisselkantoren worden tot laat in den nacht door Chineezen belegerd- Op de beurs is de Chineesche dollar, mét stérke koersschommelingen, 5 punten gedaald. (DN.B.) De Japansche pers over de terugtrekking der Engelsche troepen Het D. N. B. meldt uit Tokio: De terugtrekking der Britsche garnizoenen uit China wordt door de Japansche pers een nieuw zwaar verlies aan prestige voor Enge land genoemd. De bladen spreken van een laatsten „kunstgreep" tot herstel van betere betrekkingen met Japan en zien overigens in den Engelschen maatregel een teeken der steeds slechter wordende positie van Groot- Britannië. De Hotsji Sjimboen schrijft: De Britsche stap behoeft niet direct met het spionnage- geval in verbinding gebracht te wroden. Des ondanks kan men wel zeggen, dat Engeland thans in een positie verkeert, welke het geen andere keus laat De Asahi Sjimboen spreekt van een ge baar van Engeland, veroorzaakt door de be zorgdheid dat de betrekkingen tot Japan nog slechter zouden worden en Engeland zijn invloed in het Verre Oosten zou verliezen. Het betreft weer een van die kleine uit nood geboren maatregelen, om vriendschap tegen over Japan voor te spiegelen. De Amerikaansche troepen blijven in China Het D.N.B. meldt uit Washington: In een persconferentie heeft Welles, de plaatsvervangende minister van buitenland sche zaken, verklaard, dat de terugtrekking der Britsche troepen uit Sjanghai en Noord- China geen invloed heeft op de houding der Vereenigde Staten, die hun troepen niet terug trekken. De geruchten over versterking dezer troepen achtte Welles evenwel onwaarschijn lijk. Hij antwoordde bevestigend op de vraag, of de Britsche regeering hem van tevoren in kermis had gesteld van het terugnemen der troepen. Anti-Britsche betoogingen in Japan In heel Japan zijn Zondag anti-Britsche be toogingen gehouden. De bladen melden hier-r over, dat de pogingen der Engelschen om met de Japanners op goeden voet te geraken geen indruk gemaakt hebben. In een verga dering waar vele duizenden personen bijeen waren, werd een anti-Britsche motie aange nomen, die door toen afgevaardigden aan de regeering en aan de Engelsche ambassade zal worden overhandigd. Ook elders werden dergelijke betoogingen onder leiding van de provinciale overheid en nationale vereeni- gingen gehouden. Naar Tokio werden vele an- ti-Engelsche moties geseind. Uit verscheidene plaatsen wordt verder gemeld, dat de uit vrijmetselaars bestaande Rotaryclub ontbonden is, omdat zij niet over. eenkomstig den nieuwen nationalen geest is. SCHOON MAAKBEORIJF CJ^ GLAZENWASSCHERU AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT HAARLEM UTRECHT LEIDEN HILVERSUM DEN HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL DeO*tftu tnweneffg schoonhouden van gebouwen De Antwerpsche diamant industrie De Duitsche overheid neemt maat regelen voor het op gang brengen van dezen bedrijfstak Het D.N.B. meldt uit Antwerpen: Van alle Belgische takken van industrie heeft de diamantindustrie te Antwerpen het sterkst onder den oorlog geleden. Daar de Belgische diamantvereeniging tot dusver geen stappen tot leniging van den nood harer arbeiders gedaan heeft, heeft ook hier de Duitsche overheid het initiatief genomen jm deze belangrijke bedrijfstak zoo spoedig mo gelijk weer tot bloei te brengen De aanwezige voorraden diamant zullen ter bewerking wor den vrijgegeven, hetgeen voor de diamant slijpers en arbeiders zes maanden werk be- teekent. Ook zijn reeds stappen gedaan om de in Zuid-Frankrijk vastzittende voorraad vrij te krijgen, waarmede de Antwerpsche diamantindustrie opnieuw voor een half jaar geholpen zou zijn. Amerika's uitvoerverbod van vliegtuigbenzine De Japansche ambassadeur te Washington, heeft gisteren van Welles den plaatsver- vangenden minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, het antwoord ont vangen op de onlangs ondernomen stappen wegens het uitvoerverbod van vliegtuig- benzine. Noch de ambassadeur, noch het departe ment van buitenlandsche zaken hebben aan de pers den inhoud van de antwoord-nota meegedeeld. Het verluidt echter, dat de Vereenigde Staten hun standpunt niet ver anderd, doch uitsluitend nog eens uiteengezet hebben, dat „om redenen van landsverdedi ging" dergelijke waardevolle benzine niet naar landen buiten het Amerikaansche continent kan worden uitgevoerd. (D.N.B.) GROOTE LUCHTSLAG BOVEN HET KANAAL Duitschers melden: 89 Britsche toestellen neergeschoten Portland en Dover ernstig geteisterd Duitsche bommenwerpers en duik bommenwerpers hebben gisteren de kade- en haveninstallaties van de Engel sche oorlogshavën Portland met succes gebombardeerd. De herstelwerkplaatsen van de Britsche staatswerf, de tank installaties alsmede de plaatselijke kust- batterijen werden aangevallen. In de tankinstallaties en op den dam. die de eenige verbinding vormt tusschen het vasteland en het schiereiland, waarop de tankinstallaties zich bevinden, werden zonder eenigen twijfel groote branden waargencmen. In de ketel- en machine- loodsen in de haven zijn hevige ontplof fingen waargenomen. De in de haven liggende schepen werden bijna allen totaal vernietigd. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldde gisteren: De Engelsche oorlogshaven Portland werd vandaag door Duitsche eenheden gevechts vliegtuigen uit de lucht aangevallen. Door welgemikte bommen werden belangrijke haveninstallaties vernietigd an geraakten petroleumtanks in brand. Tijdens dezen aanval kwam het op verschillende plaatsen boven het Kanaal tot hevige luchtgevechten tusschen bege leidende Duitsche jacht- en gevechts toestellen en Britsche formaties van jachtvliegtuigen, die naar getal verre superieur waren. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 73 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Veertien Duit sche vliegtuigen zijn op het oogenblik nog niet teruggekeerd. De gevechten boven het Kanaal duren nog voort, zoodat eerst in den avond een definitief beeld vanden toestand te geven is. De luchtgevechten boven Portland en in het aangrenzende zeegebied hebben zich. naar het D.N.B. nog nader vétneemt. tot een luchtslag ontwikkeld, die zich tot over het geheele Kanaalgebied tot en met Dover uitstrekte. Nieuwe Duitsche jachteskaders zijn opgestegen om de ver kregen superioriteit in de lucht boven het Kanaal te behouden. Van de door de Duitsche jacht- en ge vecht stoestellen tot dusverre neergehaal de 73 Engelsche vliegtuigen heeft een enkel Duitsch jachteskader, bestaande uit Messerschmittjachtvliegtuigen, 22 vliegtuigen neergeschoten en zelf slechts twee toestellen verloren. Een Duitsch gevechtseskader heeft zestien vliegtuigen neergeschoten. De resultaten van het bombardement In de Engelsche oorlogshaven Portland zijn als gevolg van den gisteren uitgevoerden bomaanval, naar ooggetuigen mededeelen. de kademuren ingestort. Wrakstukken van schepen steken uit het water, waarop nog enkele brandende schepen, die slagzij ver- toonen, zijn te zien. De pieren voor het laden bij Castletown vertoonen geweldige granaat trechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is ingestort. Andere loodsen branden. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, de uitwerking van de bomaanvallen op de marine en haven installaties van Portland vastgesteld. De radioberichten van de gevechtstoestellen en Stuka's zijn bevestigd. In de petroleumopslagplaatsen en haven installaties is door de verkenningsvliegtuigen een vuurgloed van geweldige branden waar genomen. Groot convooi aangevallen Naar het D.N.B. van militaire zijde ver- neemt, is gisteren een bomaanval op een groot Britsch convooi gedaan in het Kanaal. Zeventig koopvaardijschepen, die door veertien oorlogsschepen werden ver gezeld, zijn door enkele Duitsche forma ties duikbommenwerpers en bommenwer pers aangevallen. Deze Duitsche aanval zou echter, vergeleken met dien op Portland, uitgevoerd zijn met naar verhouding geringe Strijdkrachten, daar het hier een bijkomstige opdracht voor de Duitsche formaties-gevechtstoestellen en duik bommenwerpers betreft. In verband met den gisteren uitgevoerden luchtaanval op een Britsch convooi, 20 k.m. ten Noordwesten van Margate, verneemt het D.N.B. nog het volgende: Het convooi voer in Zuid-Zuidwestelijke richting. Volgens tot dusverre ontvangen af zonderlijke radiorapporten der gevechtsvlieg tuigen zijn op verscheidene oorlogsschepen treffers waargenomen. Enkele schepen bleven met slagzij lig; Met de vliegtuigen voor het beveiligen van het convooi is het tot luchtgevechten gekomen. Ook Britsche jachtvliegtuigen vielen de Duit sche gevechtstoestellen aan. Tot dusverre staat vast. dat bij deze actie vijf Spitfire vliegtuigen en twee Bristol-Blenheim gevechts vliegtuigen door de Duitsche toestellen zijn neergeschoten. Eerste Duitsche afdeeling zonder verlies Van den luchtaanval op het groote convooi in het Kanaal is Zondagavond de eerste jl- deelinf gevechtsvliegtuigen zonder eigen ver liezen teruggekeerd. De bemanningen van deze eene afdeeling rapporteerden, verneemt het DjN.B., dat verscheidene vijandelijke schepen getroffen werden. Een bom van net zwaarste en twee bommen van middelmatig kaliber veroorzaakten brand in een schip van 8000 ton. Het schip zonk terstond daarna. Een ander schip van gelijke grootte bleef met slagzij liggen. Het staat in brand. Behalve de van de landzijde gekomen Spit fire jachtvliegtuigen vlogen twee afdeelingen Hurricane-jagers ter bescherming van het convooi mede. Hiervan werd één Hurricaue neergeschoten, die in het water stortte. Afzonderlijke acties Bij afzonderlijke acties boven het Kanaal- gebied, die onafhankelijk van den grooten luchtslag worden gevoerd, zijn zeven versper ringsballons en vijf jachtvliegtuigen van het type Spitfire bij Dover neergeschoten. Bij Southampton werden twee Bristol-Blen heim en bij Canterbury twee Spitfire jacht vliegtuigen door Duitsche jacht- en gevechts toestellen neergeschoten. Duitsche zeenoodvliegtuigen aangevallen Naar het D.N.B. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zijn Duitsche zeenoodvliegtui gen, duidelijk gekenmerkt met het roode kruis, door twee Bristol-Blenheim vliegtuigen aangevallen Een Duitsch -teenoodvliegtuig werd neer geschoten. Dit optreden van de Britsche gevechts vliegers, dat geheel in strijd is met het vol kenrecht, is. naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, des te verachtelijker, omdat de Duitsche zeenoodvliegtuigen niet alleen de eigen, doch ook de Britsche vliegers, die op zee in nood verkeeren, redden. 89 Britsche toestellen omlaag geschoten Het D.N.B. meldde gisteravond uit Berlijn: Op grond van de thans aanwezige berichten maakt het opperbevel van de Duitsche weer macht over de luchtgevechten van heden het volgende bekend: Behalve de reeds in een extra-bericht ge melde succesrijke aanvallen op de Britsche oorlogshaven Portland, waar de petroleum tanks en havenwerken met bommen in brand gestoken en 57 vijandelijke vliegtuigen wer den neergeschoten, behaalde onze vlieger eenheden verdere successen bij een aamral op een convooi ten oosten van Harwich. Drie koopvaardijschepen met ongeveer 17.000 ton inhoud werden tot zinken gebracht, een torpedobootjager en drie koopvaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd Bij deze gelegenheid schoten onze eenheden jacht- en gevechtsvliegtuigen zeventien vijan delijke vliegtuigen omlaag. Op een andere plaats werden nog acht vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien een aanval op versper ringsballons. Van de 18 ballons werden er acht vernietigd. Zeven Britsche jachtvheg- tuigen werden daarbij neergeschoten. De totale verliezen van den vijana op den dag van heden bedragen daarmede 89 vliegtuigen, waar het verlies vrn zeventien eigen toestellen tegenover staat. HET DU1 er LEGERBED. Bomaanvallen o-haskel havens en vliegt^ GE| Het opperbevel van de deelt mede: Dordrf „Een duikboot heeft he gewapende Britsche koop.. p tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft oi uitgestrekte verkenningsv e *1 geland en de zee gemaakt1""or:l wapend koopvaardijschipSen en zoo ernstig door bomm j bemanning het schip verli<wertvL Engelsche havens zijn ophjdeerd<i Onze gevechtsvliegtuigen larn ei? 1 fabrieken Norwich aange^erd .R montagehal door bommen a dat ]1 den nacht van 10 op 11 jerste f" aanvallen gedaan op Newp vertri broke en de fabriek van pis hij L Havle bij St. Ives. e. In lil Vijandelijke vliegtuigen waarl nacht in Noord- en West-D verbal gevlogen en hebben bommivan d^ doelwitten geworpen. Te trad 1 rade, Bielefeld en Bochuh actie woonhuis, te Bruchkoebel In dat j: woonhuizen en een schuur district Munster is een het was 1 branden, die ontstonden. k«n hel dig gebluscht worden do hij arl hulpdienst. Een vijandelijktkken type Bristol-Blenheim is IJselijke eigen vliegtuig wordt verm Turksch blad Omdot het betere t met Duitschlar Het grootste Turksche huriyet. dat uitgegeven woi vaardigde Nadi. is op besl; nisterraad verboden. Het op grond van de perswet couranten wegens publicati meene landspolitiek schade) nen worden. In perskringen verluidt. X wijten is aan een reeks ar over de noodzakelijkheid, d ning houdt met de nieuw Europa en naar betere en kingen jegens Duitschland reeks artikelen heeft een s verwekt in de Engelsch g pers en het misnoegen opg,, at aanstaande kringen, die doi, Toi digden Sadak in het blad >115 j schrijven, dat er geen aanlet dc een wijziging in de buitenlh Gi van Turkije. Dit laatste start Brc door het verbod ven de Cuifikte druk vastgesteld In politVrier Stanboel wordt verklaard, t vel van Nadi in strijd met de oen van Turkije en daarom ontobers s d! Vlaamsche natd* solidaristen bin Tijdens een groote betogkme sche nationaal solidaristen h< toe Vlaamsche leider de Tollenl redevoering op gewezen ds j overwinning in den huidige! van de allerarootsto beteekff"1 Vlamingen. De Duitsche o\ verklaarde de Tollenaere, is winning alleen van het wapr de duidelijke uitdrukking vae teit en het grootere prestati het Germaansche volk. ng STUDENTEN HELPEN Pr an Duitsche mannelijke en vfct denten helpen ook in oorlogstee de Duitsche boeren bij het b?a den oogst. Verleden jaar warein het uitbreken van den oorltn 46,000 mannelijke en vrouweld werkzaam bij het binnenhalen» en bij andere werkzaamhedeii in de Oostelijke gouwen. In j] 1940 zijn opnieuw alle manneli lijke studenten voor het binnei oogst beschikbaar. Ongeveer iijke en vrouwelijke student^ Oostelijke gouwen van het Di in Bohemen en Moravië wei platteland. i Binnenlandsch 1 Beperkende bepaling gecondenseerde 1 Uit het Verordeningenblad secretaris-generaal van het de landbouw en visscherij bevoeg toi het uitvaardigen van bepe: ten aanzien van het bereiden, in voorraad hebben, bewerken verpakken, verhandelen en ve leveren en vervoeren van me! producten en melkvet bevatte Blijkens een besluit van generaal van het departement en visscherij is het afleveren ducten met inbegrip van ma seerde melk, alsmede het afli steriliseerde melk in blik vert Dit verbod geldt nie a. ten aanzien van afleve stichting Nederlandsche zuive! ten aanzien van aflever: detaillist aan den consument; aanzien van afleveri ducenten of handelaren niet in normale hoeveelheden aan van bedrijven ter verwerking voor zoover deze afleveringen goedkeuring van de centrale, Verboden is voorts het be condenseerde melk, welk vei geldt voor een producent daarvan door de centrale on leend en de daarbij gestelde v nagekomen. Dit besluit kqn worden a* den titel: Crisis-zuivelbesluil bod aflevering melkproduct* condensindustrie); het tree werking. De verstrekking van bonnen Zal in eenigszins ruimere n De secretaris-generaal, -vf van het departement van h en scheepvaart deelt mede: Aangezien het gebleken is, king van schoenenbonnen e kan plaats vinden, kunnen goede gronden en ten geno< ders der distributiedienst* toonen, dat zij behoefte heb paar schoenen, een desbetre de plaatselijke distributiedie De leiders van dez. diens hand van deze verzoeken g.-ond daarvan sihoenenbon den verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2