SAMBO, DE OLIFANT MaanpAG 5 AUGUSTUS 1940 DE NEDERLANDSCHE UNIE EN HAAR VOORNEMENS len nadere uiteenzetting van mr. Linthorst Homan en prof. de Quay Voor de tweede maal binnen zeer korten tijd heeft het „driemanschap" van de Neder - landsche Unie zich Zaterdag tot de pers ge wend om in een persconferentie inlichtingen te verstrekken over de sedert de publicatie van het programma der Unie ingetreden ontwikkeling en te trachten een antwoord te geven op de talrijke vragen, die de actie van de Unie, niet alleen in de pers, heeft doen opkomen. Van de drie heeren was mr. Einthoven in het belang van de propaganda „den boer op". Mr. Linthorst Homan sprak met voldoening over de overweldigende instemming met het beginselprogramma, al gaf hij toe, dat de vraag is, of het bij allen, die thans najir de Ned, Unie overloopen wel even diep zit. Met adhaesiebetuigingen alleen, zoo liet hij uitkomen.' komt men er niet. Het is vrij ge makkelijk uit deze of gene overweging adhaesie te betuigen, maar instemming, vooral als deze collectief betuigd wordt, krijgt pas waarde wanneer degenen, die dit doen ook bereid zijn hun persoonlijkheid in te zetten voor het vaderlandsche ideaal, dat de Neder- landsche Unie wil vertegenwoordigen. De Ne- derlandsche Un e zal dan ook pas echte en ware beteekenis hebben zoo zij zich een be weging kan weten, bestaande uit leden, die ieder voor zich bereid zijn tot werkelijken gemeenschapszin en werkelijke offervaardig heid voor land en volk. Hiervan moet de aan melding voor het lidmaatschap het bewijs geven. Ieder, die adhaesie betuigt krijgt een aanmeldingskaart voor het lidmaatschap toe gezonden. Een doorloopende stroom van aan meldingen komt thans bij het secretariaat binnen. Tot hen. die aansluiting overwegen richtte mr. Homan de waarschuwing, dat men in de Nederlandsche Unie niét te doen heeft met een vermomde poging tot behoud van het oude systeem, doch met een werkelijk en aanstonds daadwerkelijk idealisme voor een beter en sterker Nederlanderschap voor allen. Wie zich hier aanmeldt, aldus zeide hij. uit tegenzin tegen een andere strooming doch zonder frissche gezindheid tot nieuw leven in Nedèrland, is aan het verkeerde adres. Waarschijnlijk zullen verschillende adhaesiebetujgingen blijken op deze wijze hol en voos te zijn. Evenwel hebben ook de collectieve adhaesiebetuigingen (sommige te gen het advies der vroegere politieke leiders in") hun groote waarde als uiting van de behoefte uit het vroegere isolement te treden in het nieuwe werk voor de Nederlandsche volksgemeenschap. Dat zal dan in ieder geval echter werkelijk moeten blijken, waarvoor alleen het doelbewuste, louter particuliere lidmaatschap open voor ieder, die als Nederlander geboren is en den leeftijd van 18 iaar heeft bereikt de weg is. Dat de collectieve adhaesiebetuigingen uiting zou den zijn van een bedekte actie om in de Nederlandsche Unie het oude politieke stelsel te behouden, dus met de bijgedachte aan een soort „openbare schuilplaats", is te eenen- male onjuist; deze onjuistheid blijkt uit het thans bekend geworden politieke advies van verschillende politieke voormannen, die tot onthouding adviseeren. Dit advies zal echter niet de oude kracht van vroeger hebben, daar één ding in de afgeloopen week wel duidelijk is gebleken: de wil tot sterker eenheid en gemeenschapszin is in alle kringen zóó sterk, dat hij niet meer te stuiten is._ De wil tot ■verjonging in geheel het volk is reeds veel sterker dan de Nederlandsche "Unié aan vankelijk had durven hopen. Het program zal nader worden toegelicht Dan aldus ging mr. Homan verder is de veronderstelling geopperd, dat de Nederlandsche Unie een reactionnaire groep zou zijn. Het bovenstaande en ook haar ge publiceerde sociaal-oeconomische programma spreken duidelijk het tegenovergestelde van reactie uit. Dit zal ook blijken uit de toelich ting op de verschillende punten van het pro gramma, die binnenkort in brochurevorm zal verschijnen en voorts uit de samenstelling van den Raad van Bijstand, die binnenkort zal bekend gemaakt worden. Bij dit laatste zal ook de sterke wil blijken tot het samengaan met zooveel mogelijk groepeeringen en kringen uit het maatschappelijke leven. Wie zich niet geheel achter het gepubli ceerde programma kan stellen, houde zich afzijdig. Over korten tijd zal de Nederland sche Unie uit de binnengekomen aanmel dingen voor het lidmaatschap concludeeren hoevelen uit ons volk de door haar uitge dragen programpunten onderschrijven. Deze conclusie zal op haar houding van grooten invloed zijn. Dat de drie bewindhebbers ieder voor zich de werkelijke krachtige vernieuwing In ons volk reeds jarenlang voorstaan, is aan een ieder uit hun omgeving bekend. Dat in deze tijden de beslissing over de volks- meening in dit opzicht zal vallen, ligt in de lijn der gebeurtenissen. Niet de adhaesies, hoe goed ook gemeend doch de eerlijke en opofferingsgezinde aan meldingen voor het lidmaatschap zullen moeten spreken; wie zich zcó aanmeldt zal de consequenties moeten dragen, daar hij zal worden beschouwd als willende meewerken aan ingrijpende verbetering in ons vader landsche leven, opdat de oude slapheid voor goed verdwijnen. Deze nieuwe eigen kracht van het Nederlandsche volk moet totstandkomen hoe ook de afloop van den oorlog zij en ge heel los van den oorlog. Nederland als land en volk moet meer gehard, steviger, krach tiger in zichzelf zijn om zoowel in moeilijk heden als in voorspoed als hecnt geheel te kunnen voortleven. Deze sterke wil moet bij iedéren Nederlander persoonlijk worden ge kweekt en tot gelding gebracht Met open werkelijkheidszin, met grooten opofferings- wil ten bate van het eigen volk, met los- lating van verouderde gewoonten, wil de Nederlandsche Unie dit werk ter hand nemen. De belangwekkende rede van den Rijks commissaris heeft duidelijk doen zien welke vraagstukken thans niet kunnen worden be sproken en welke wèl. Dat de Nederlandsche Unie in sterk eigen nationaal gevoel haar weg gaat, met open oog voor het nieuwe dezer tijden en van het nieuwe in de verhoudingen, doch met vasten wil tot eigen onderzoek naar eigen toekomst is een Nederlandsche plicht, die in de rede van den Rijkscommissaris is erkend. Dat Nederland zich veel meer dan voorheen op Duitschland zal oriënteeren en in het nieuwe Europa wil meewerken als gelijkgerechtigd partner, is reeds alom in ons volk door vooraanstaande figurenerkend en zal ook in het werk der Nederlandsche Unie tot uiting komen. Zij vergeet echter niet,- dat de oorlog en de oorlogstijd en ook de bezet ting en de bezettingstijd normale werkwijzen onmogelijk maken Waar zij haar verlangen naar werkelijkheidszin heeft - uitgesproken mag men dit echter niet uitleggen als op portunisme. De werkwijxe der Unie. Na deze algemeene inleiding zeide mr. Homan in antwoord op de ontelbare vragen, die de Nederlandsche Unie met betrekking tot haar werkwijze hebben bereikt, dat zij haai- werkwijze voorloopig drieledig hoopt te doen zijn: ten eerste het oproepen en binden van het gemeenschapsgevoel in geheel het volk, daarna, bij welslagen van die actie, en bij voldoende aantal leden, het uitbrengen van adviezen en het doen van voorstellen aan de Nederlandsche autoriteiten en tege lijk het onderhouden van contact met de be zettingsautoriteiten. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandsche Unie haar streven zoo danig zal kunnen verwezenlijken, dat „de woorden, die de Rijkscommissaris in zijn laatste rede heeft uitgesproken, toepasselijk worden: „Wanneer aldus de rijkscommissaris deze voorwaarden zijn vervuld, zal het volk bespeuren, waar het om gaat en zal het ge- loovig den werkelijk geloovige volgen en ook de bezettende macht zal dezen man niet slechts haar achting niet onthouden, maar ook aan hun argumenten het gewicht niet ontzeggen, indien in sommige vraagstukken meeningsverschil aan den dag zou treden". Met deze woorden besloot mr. Homan zijn inleiding. Gen eenhoofdige leiding nagestreefd In de gedachtenwisseling, die volgde, heeft de heer Homan gezegd, dat de leiding ook in de toekomst zal berusten bij het driemanschap, bijgestaan en geadviseerd door den Raad van- Bijstand. Voor de organisaties op socïaal-óeconomisch gebied, welke eventueel in het leven zullen worden geroepen, zal het cor poratieve naar het zich laat aanzien de beste vorm zijn. Dit is iets anders dan een federatieve organisatie, die in zekeren zin hun gelijk zou geven, die aan de Nederlandsche Unie meenen te kunnen verwijten, dat het haar erom te doen is, bestaande instellingen eenvoudig aan elkaar te plakken. Dit wil de Unie juist niet, wat ech ter niet uitsluit, dat zij ook voor de toekomst rekening wil - houden met de schakeeringen, die ons volksleven op zoo menig gebied kenmerken. Zooals reeds eerder duidelijk is gezegd, ziet de Nederlandsche Unie niet veel heil in een éénhoofdig particulier leiderschap voor ons volk. Men kan ons volk in dit opzicht niet vergelijken met Duitschland en Italië, waar de bestaande toestanden uit geheel verschillende omstandigheden zijn voortge komen, omstandigheden die als het ware van zelf ook de leiders op den voorgrond hebben gebracht In ons land ontbreken dergelijke pregnante figuren, die als van nature voor het eenhoofdige leiderschap in aanmerking komen en het zou niet goed zijn zoo'n leiderschap kunstmatig te scheppen Beter lijkt het de een heid te zoeken in gelijkgerichtheid van het streven van hen, die zich tot medewerking be reid verklaard hebben. Wèl leiderschap bij de jeugdbeweging Voor sommige organisaties, zooals de Jeugd organisatie kan echter een eenhoofdige leiding noodig blijken, zulke gevallen zullen- elk op zichzelf bekeken worden. Prof. de Quay onderstreepte de woorden van mr. Homan over de jeugdbeweging, bij deze zal men inderdaad streven zooveel mogelijk eenheid en sterkere doorvoering v&n het leiderschap. Daar entegen zal men het ten aanzien van de sociaal- economische organisaties vermoedelijk liever zoeken in een opbouw, die den verschillenden elementen uit het economische leven (werkge vers werknemers, middenstand, handels- en kantoorbedienden) hun plaats in de samenwer king toewijst Men moet aldus prof. de Quay in dezen natuurlijk onderscheid maken tusschen bedrijf en onderneming. In de onderneming zal het hoofd de leider zijn. het bedrijf zal georgani seerd worden op de basis van gemeen overleg tusschen de bedrijfsgenooten en de andere erbij betrokkenen. In de corporatie moet ook hel belang van heel het volk kunnen meespreken. Daarom zal de overheid zich erin moeten kun nen doen gelden. De verschillende corporatieve organisaties zullen tenslotte moeten worden samengevat in een verband, dat gelegenheid geeft het algemeene belang van een nog vrijer standpunt te overzien. En ook hiermee is het laatste woord nog niet gesproken. Hiermee zou men op staatkundig gebied komen en het oogen- blik is ndg niet aangebroken om zich hierover ■uit te spreken. D« internationale status van ons land Uit de vergadering werd de opmerking ge maakt, dat het cultureele of het sociaal-oecono mische. een corporatie zus of zoo. voor het oogenblik niet beslissend is. Daarover zal de Nederlandsche Unie zich on omwonden moeten uitspreken en wel zoo spoe- te maken hoe de internationale politieke posi tie van ons land moet worden geformuleerd. De ontwikkeling in deze gaat van uur tot uur voort, het driemanschap beseft ook, dat klaar heid in dit opzicht gewenscht is, maar het wil er tegelijkertijd aan herinneren, dat wij in oor logstijd leven en dat dit bescheidenheid gepast doet zijn. Hiermee is niet gezegd, dat het de kat uit den boom wil kijken en afwachten tot het einde van den oorlog is gekomen en men de zaken als het ware op een presenteerblad geserveerd krijgt Dat is de bedoeling niet. anderzijds dient men echter te bedenken, dat een uitspraak in dezen of genen zin voor het oogenblik slechts een zeer betrekkelijke waarde zou hebben. De eerste plicht die de unie thans heeft en waarvoor zij voorloopig haar kracht wel noodig heeft is een samenbinding in posi tieven zin van het Nederlandsche volk.- De Ned. Unie en de politieke partijen Is het de bedoeling, zoo werd verder ge vraagd, dat de Nederlandsche Unie zal blijven bestaan ook na het sluiten van den vrede? Het antwoord van mr. Homan was onomwonden bevestigend. De Nederlandsche Unie hoopt overigens, dat het Nederlandsche volk. reeds voor het sluiten van den vrede één zal zijn. Dit is het doel. Of die eenheid Nederlandsche Unie zal heeten doet overigens minder ter zake. Wil echter de Nederlandsche Unie iets zijn dan moet zij haar taak geheel los zien van de tegenwoordige omstandigheden. Zij moet een ding wezen, dat noodig is omdat wij nu eenmaal in oorlog of bezet zijn, geen noodorganisatie, of (zooals mr. Homan eerder had gezegd) schuil plaats in- afwachting van het voorbij trekken van de bui. Daarom ook zal niet geduld kunnen worden, dat men, lid zijnde van de Nederland sche Unie, tegelijk op een anderen stoel, een of andere politieke partij, blijft zitten. Aan hen, die zich aansluiten zal niet gevraagd worden of zij zich van de politieke partij waar toe zij tot dusver hebben behoord, losgemaakt hebben, maar mr. Homan is ervan overtuigd, dat in de toekomst er geen politieke partijen overeenkomstig het model van het verleden meer zullen zijn en hij sprak als zijn stellige meening uit, dat hij. die lid wordt van de Nederlandsche Urne om op deze wijze „twee ijzers in het vuur" te hebben, niet in haar hoort en uit haar kring verwijderd zal moeten worden. Meer waardeering voor Duitschland noodig Een volgende vraag was, of het driemanschap het niet geraden acht, dat het Nederlandsche volk, hetwelk voor den oorlog voor -een over groot deel- met zijn sympathie aan Engelsehe zijde èfond rechtsomkeert maakt. De spreker ging uit van de meening, dat ons volk den oorlog min of meer stelselmatig aai Duitsche volk rechtmatige waardeering e kenning heeft onthouden Wie voer zulke ge voelens dorst uitkomen kwam onder sterke denking. Van Duitsche zijde is gezegd, dat niet opnieuw een lOden Mei wil, deze liefde chter niet van één kant komen. Nederland voor het goede, dat in Duitschland werd gedaan begrip te kort kwam. Waardeering voor Duitschland werd bij ons. allicht vereen zelvigd met sympathie voor een bepaalde poli tieke groep. Dat heeft hem altijd verkeerd ge leken. Onder de tegenwoordige omstandigheden lijkt hem het streven naar open en eerlijke be trekkingen met Duitschland een natuurlijke zaak. Dit kan ertoe bijdragen, dat een her haling van den lOden Mei vermeden wordt en dat Nederland als gelijkgerechtigde partner met Duitschland samenwerkt tot het scheppen van een Europeesche sfeer van welvaart overeenstemming. Het houdt echter niet in. dat men nu opeens met betuigingen van uitbundige sympathie jegens Duitschland zou moeten komen. Mr. Homan tenminste verklaarde, dat hij te ouder- wetsch was om midden in den.oorlog en als verslagene tot zooiets te kunnen besluiten. De overwinnaar aldus te „huldigen" zou z.i. niet passen, het zou weinig fier zijn en ook niet op waardeering van den overwinnaar kunnen rekenen. Dit is nog iets anders dan terug houdendheid. de wil tot eerlijke samenwerking moet met dat al voorop staan. De rest zal des te eerder in orde-komen naarmate het sneller vrede wordt. Vrijheid en onafhankelijkheid Over de kwestie van de zelfstandigheid, of men wil vrijheid en onafhankelijkheid van land, zeide mr. Homan ten slotte, dat ér geen poging onbeproefd gelaten zal moeten worden om deze weer of) te bouwen. Het is 'echter zeer moeilijk over dit onderwerp op het oogenblik te spreken, want het.is een vraagstuk, wélks op lossing aan de toekomst voorbehouden moet blijven. Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Uw huid of voeten stukgéloopen? Purol verzacht en geneest. Tube 45 et Doos 60 en 30 ct Hiermee hebben wij het voornaamste uit de conferentie wel vermeld. Wij voegen er nog aan toe, dat de Neder landsche Unie dezer dagen een eigen bureau gaat vestigen, in de Alexanderstraat no. 11 Den Haag, waar zij. een huis heeft gehuurd. Dezer- dagen zal ook de staf van leiding en medewer kers bekend worden gemaakt. Provinciaal én plaatseiijk-komt binnenkort ook aHes tot stand, vele besprekingen hierover in het geheele land zijn reeds gaande. In den loop van de eerst volgende weken zullen vanwege de Unie ver schillende vèrgaderingén worden gehouden, zoo op 6 dezer in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, op 8 dezer in het Concertgebouw te Amsterdam, op 10 dezer opnieuw in Den Haag, alsmede in Eindhoven, op 15 dezer te Groningen (Harmonie) en op 17. dezer _te Rotterdam in een nader te bepalen ln«nting tegen typhus en paratyphus —Geneeskundige inspecteur der volksgezondheid kan hiertoe de verplichting opleggen Bij besluit van den secretaris-generaal vai -het departement van sóciale zaken betref fende de inenting tegen typhus en paratyphus, -dat Zaterdag in het Verordeningenblad is ver schenen, is bepaald, dat de geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid kan be palen, dat de bevolking van een door hem aan te wijzen gemeente in zijn ambtsgebied verplicht is zich binnen een door hem te bepalen termijn te doen inenten tegen typhus en paratyphus (typheuze vorm en gastro- .enteritischevorm). Dé bevolking eener gemeente wurdt geacht te bestaan uit hen, die zijn. opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente. De geneeskundige inspecjeur kan bepalen, 'dat bovenbedoelde verpliching niet geldt len aanzien van hen, die in een door hem aan te wijzen gedeelte der gemeente wonan en dat deze verplichting eveneens geldt ten aan zien van door hem aan te wijzen personen of groepen van personen, die in de gemeente vérblijven en niet in het bevolkingsregister .zyn Opgenomen. De genoemde verplichting geldt niet: 1. voor personen, die op den dag der bovenbedoelde aanwijzing den leeftijd van zes jaren niet hebben bereikt; 2. voor personen, die op grond van geneeskundige of godsdienstige motieven overwegende bezwaren tegen de inenting hebben; 3. voor personen, die in het bezit zijn van een verklaring van een geneeskun dige, waaruit blijkt, dat zij binnen één jaar vóór den dag der aanwijzing, zijn ENGELSCHE BOMMEN OP DEN HAAG Een bejaarde man en een jong meisje gedood Wederom zijn In ons land slachtoffers gevallen tengevolge van" Engelsehe bom men Thans moesten woonwijken van den Haag het ontgelden. Zaterdagavond even over half-twaalf wierp een vliegtuig na een duikvlucht een bom op een etage woning in een dichtbevolkte woonwijk zonder eenige strategische beteekenis. Hierbij werden twee bewoners, een man van 70 iaar en een meisje van 13 iaar. gedood. Oe huishoudster van den ouden heer werd gewond. In een anderen woonwijk werd even eens een bom geworpen, doch deze heeft geen andere gevolgen gehad dan een aantal gesprongen ruiten en een gat in den grond. Bij tal van plaatsen zijn in de nachten van Donderdag op Vrijdag en van Vrijdag op Zaterdag Engelsehe bommen neergekomen, die geen ander resultaat bereikten dan gebroken broeikassen en beschadigd akker land, aldus meldt het A.N.P. Bommen vielen bij Ulrum, Zandvoort, Wonseradeel, Haam stede, Stellendam en Niéuwen hoorn. Bij Denekamp, waar 25 bommen vielen, is de schade ernstiger. Weliswaar ontplofte 1/3 der projectielen niet, doch de andere bommen deden een huis uitbranden, beschadigden een 'ander huis zwaar en twee vrij ernstig en doodden 12 stuks .vee. r Menschenlevens zijn gelukkig niet te be treuren. Zaterdagmiddag had onder enorme belang stelling op de begraafplaats té Ridderkerk dé "teraardebestelling plaats 'van'vijf in den oorlog uit déze gemeente gesneuvelde mili tairen. Een 1 luidsprelrérinstallatie zórgde dat allen het gesproken voord goed konden ver staan. De BurgemeeSer richtte zich ..tot de aanwezige faniiliëledèi der gesneuvelden én tot de gedemobiliseerden, welke het over brengen der lijken hadden mogelijk gemaakt door hun financieelen steun. Een drietal ge sneuvelden kon niet worden overgebracht. Ds. v. d. Zee, Ned. Herv. Pred., sprak over de eene schrede, die er is tusschen ons en den dood en Ds. J. F. v. Hulsteyn, oud res.- veldpredijcer, Geref. Pred. te Slikkeveer, over de beteekenis, die het offer, ook deze offers, hebben kunnen. Voorts werd het woord gevoerd door Jhr. Groeninxvan Zoélen en den heer W. J. de Zeeuw als oud ste gedemobiliseerde. Tenslotte dankte de Burgemeester allen, die hadden medegewerkt om deze zaak tot stand te brengen en sprak de heer v. Gent een dankwoord namens de families. Diep onder den indruk verliet de groote schare, welke het gesprokene onder diepe stilte had aangehoord, den doodenakker. Op familiebezoek Evenals in vele andere plaatsen, zijn ook in Zaltbommel een 40-tal Rotterdamsche kinderen bij diverse families voor enkele weken liefderijk opgenomen. Dr. D. J. van Prooye, de voorzitter van den nieuw gevormden Nederlandschen Voetbalbond. ement ■Een dezer jongens kreeg j.l. Woens zoek van zijn 14-jarigen broer, een.3maan knechtje, „die hem eens op kwam wn a Ook hij mocht enkele dagen blijven li Thans blijkt echter, dat deze 1-' w knaap met 30 van zijn Rotterdamse!»'' WJ op stap is gegaan om zijn broertje t< ken. Hij had nog 6 over.. Voor de het geld had hij een aktetasoh, een stel, een horloge en een zakmes gek» De politie alhier zal hem weer na» ct ter dm terugbrengen. Jingen egels. E •t belai UIT DE DERDE ETA GESTORT NU Zondagmiddag is uet tien maandei dochtertje van de familie Huysers in de M lijke woning aan den Langedijkstr. Rotterdam uit het raam vah de~dërd f-evallen. Het kindje lag in een wieg, die vla Net het open raam van.de.achterkamer o^ap zi gezet en in een onbewaakt oogenblik gen kleine op den vensterbank gekropen f daar omlaag gestort. een Het meisje bleef zwaar gewond liffiten o een plat van de eerste etage en wei geve: den G-G.D. naar het St. Franciscus G te vervoerd. Daar bleek dat de kleine ep® senschudding en een bekkenfractuiAjk wl> opgeloopen. Haar toestand is zorgelijj bijzo n naai Rotterdammerties na mel J inwijz Gelderland de a Reeds 2600 kinderen aangek.ing r erste en nog vele transporten op %aarc lering heef Na Drenthe .en Groningen is Ook i land begonnen om de plaatsing van' k! uit Rotterdamcentraal, te regelen." Het De stichting Gelderland voor maal cul pelijk werk. provinciehuis, Arnhem, hijn(jig navolging van de verwante Noonuhari zusterorganisaties deze zaak zich u„ trokken. zijn Door haar bemiddeling zijn vanaf fch h tot 2 Augustus in 55 gemeenten reed^ js kinderen aangekomen. Er zijn nog va lende transporten op komst. Daarna van kerkelijke zijde eveneens voor pij leve: gezorgd. De Geldersche bevolking b»Ue d hiermede opnieuw haar goeden naaiuvino hartelijke gastvrijheid. Alle deelen de vincie doen gelijkelijk mee in onder31"6016 wedijver. 'ij bij nai DE GLASVOORRAAD IN ONS LAND Vrijwel uitgeput, maar aanvoer uit Duitschland spoedig verwacht Het glas, en nu bedoelen wij speciaal het spiegel- en vensterglas, staat momen teel wel zeer sterk in de belangstelling. Teneinde ons een overzicht te vormen van de glaspositie in ons- land zijn wij óns eens op de hoogte gaan stellen bij een der grootste glashandelaars in ons land, een firma, die reeds een honderd jarige reputatie heeft hoog te houden. Wij vroegen den directeur allereerst naar enkele invoercijfers van venster- en tuin dersglas. Het vorig jaar, aldus onze zegsman, werd voor acht-en-dertig millioen kg glas in Neder land ingevoerd. Voor het grootste deel 122 mill, kg! kwam dit. uit België, de overige 16 millioen betrokken wij respectievelijk uit Duitschland, Frankrijk, Engeland, Japan en Finland. In 1938 had Nederland een glas- invoer van dertig mill, kg en in Maart 1940 voerden wij nog twee millioen kg in uit België en Duitschland. „En hoe is het op het oogenblik met den glasvoorraad gesteld?" Nu, die is thans practiscb uitgeput. Doordat wij het vorig jaar tegen zeer lage prijzen, vooral in» België, konden koopen en ook al met het oog op de in September 1939 veranderde internatio nale omstandigheden hebben velen een groote reserve gevormd. Dit blijkt ook wel uit bet zooeven genoemde invoer- cijfer over 1939, dat acht millioen hoo- ger ligt dan dat van 1938. Er waren handelaars, die zelfs zulke voorraden hadden, dat zij, ondanks de groote vraag van de laatste paar maan den, aan alle aanvragen konden voldoen. Thans is dit afgeloopen en is onze voor raad practisch uitgeput. Vooral de geteisterde gebieden hebben veel van onzen voorraad afgenomen. Het Rijks bureau voor bouwmaterialen te Amsterdam, dat nauwkeurig van de aanwezige voorracen op -de hoogte was, vorderde het glas voor deze gebieden. Door al deze vorderingen, die vanzelfsprekend verplicht waren, werd ook beslag gelegd op het glas, dat wij, na afroep, onze afnemers beschikbaar hadden; wij moesten de orders annuleeren. Dat velen van cliënten hierdoor gedupeerd werden, voor de hand. Het zou echter zeer onbil lijk zijn geweest, als de reeds zoo zwaar ge troffen geteisterde streken niet waren gehol pen. Aanvoer uit Duitschland „Bestaat er een mogelijkheid, dat het tekort aan gla3 weer spoedig wordt aan gevuld?" Inderdaad. Reeds mocht ons opV( drijf en er zijn er ongetwijfeld ooi andere een eerste honderd ton gla een groote in Duitschland bestelde ordP"eia Rotterdam ontvangen. is de Uit België, vanwaar wij den grootsteden voer hadden, zal dit jaar wel geen glasyolge aankomen. Momenteel liggen daar alle Lwekl ken stil, terwijl de daar aanwezige voor van voorlóopig bestemd blijven orp in eige hoef te,dië vanzelfsprekend grooter ps normaal, te voorzien. Ook gaat er uit di te op het oogenblik nog al wat glas naar fdeele Frankrijk i vo- Een en ander behoeft voor ons eciyerzf niets onrustbarends te beteekenen, óg va in de Nederlandsche behoefte te rden mee Na de eérsté, reeds plaats' gehad hebtf51'a: zendingen uit Duitschland is de hoop g»de tigd. dat er nu wel weer regelmatig 'aajook per schip en wagon zal plaats vinden, jheid tig e Prijzen 4»rai 1 sir „Wij hooren overal, dat de glasprijs zde i gestegen. Kunt u ons hierover enkele mdh vens verstrekken?", was hierop onze voISq^ vraag- oèsci Verschillende oorzaken, aldus onze man, maakten het noodzakelijk, dat demen voor het venster- en tuindersglas niet dar langrijk verhoogd werd. Een daarvan isrijhe zeker het verschijnsel, dat in den laatst^tsct beneden den kostprijs gekocht werd. jstre Over het algemeen zijn de prijzen nchtl drie- a vierhonderd procent gestegen. Fe v taalden wij tot voor kort voor hondjezer ton glas zes mille, thans hebben wij da; voor vijf-en-twintig mille moeten betaljl de Een en ander zal tot gevolg hebben, men b.v. voor een ruit van normale metingen waarvoor men vroeger gulden in den handel betaalde, thans Ij gulden zal moeten neerleggen. Spiegelglas isV.' )og geheel eigen plaats inneemt In tegensta met het venstar- en tuindersglas hebbeöme te Sas van Gent een spiegelglasfabriek,JV00 nog in. de behoefte kan voorzien. OoL prijzen endergingen nog maar een géi verhooging. „Als straks de wederopbouw in vollen/Het zal zijn, denkt u dan in de behoefte te knvd voorzien?", zoo luidde onze laatste vraaL Er zal natuurlijk heel veel noodigr maar wij hopen, dat er-over eenige maatndf voldoende aanvoer zal zijn om aan de rko vrage te voldoen. Wat dit betreft zijn w^e den glashandel hoopvol gestemd. De hoofden" van de oude brug in Je Prins Hendrikkade bi de Kalkmarkt te Amsterdam worden gesloopt, van het werk, dat een onderdeel vormt van de groote verbreedingswerken, waarbij de oude brug-door een in 445 Wat was-dat? -Hit! hoorden ze roepen. Dat is niet - makk.elijk, riep Flip teng, hoewel hij vreselijk geschrokken was: Waf vóeren die mnhen in-hun schild? vroeg Jan zich angstig- af. Ze hebben gever en, waarschuwde Toekan. Direct asn de kant komen, wed er gecommandeerd en nu durfden de jongens niet anders' lan door waterplanten en stukken steen naar. dé kant te koien 146. Lange Jan nam de Toekan onder zijn arm en Fl?n deed het woord. Maar" de man verstond er niets van. Julin< paspoorten! snauwcL- de man. Vreemdelingen worden nins toegelaten zonder pas. De jongms brabbelden maar wjg-b noemden de naam van- Sambo. en wezen op hun oren. Mas niets hielp. Z-e moesten met den zwarten man meegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6