STAAL w CONSTRUCTIES A.DE30NG MOOIE FOTO'S HAUFF-FILMS ZATERDAG 3 AUGUSTUS 194Ü PAG. 4 HOE SNEL VLIEGT EEN PROJECTIEL? Luchtdruk en luchtweerstand spelen een groote rol In het Juli-nummer van „Kosmos" deelt prof. dr. B. enkele bijzonderheden mede over snelheid en slagkracht van een projectiel. De snelheid wordt in den geschutsloop door den druk der ontstekingsgassen veroor zaakt, neemt echter toe gedurende den kor ten tijd dat deze wordt doorloopen De aan- vangssnelheid bedraagt bij infanteriegeschut 800 meters in de seconde, is evenwel aan merkelijk grooter bij mortieren en langloop- geschut Na het verlaten van den loop, neemt de snelheid door den luchtweerstand, die rem mend werkt op de vaart van het projectiel, af. Deze remming treedt niet aanstonds in werking, daar de kruitgassen, die een grooter snelheid hebben dan het projectiel, aan vankelijk nog een voorwaartschen druk op het projectiel oefenen. De grootste snelheid bereikt het projectiel dan ook pas eenige meters voorbij het einde van den geschuts loop. De slagkracht van het projectiel is grooter op eenige honderden meters van den loop dan vlak bij, daar juist een lagere snelheid het projectiel dieper laat doordringen.' De af neming van de snelheid door den luchtweer stand is zeer groot, vooral indien het projec tiel zich in horizontale richting verplaatst, aanmerkelijk grooter dan de afneming in snelheid, die een verticaal naar boven- ge schoten projectiel onder invloed van de zwaartekracht alleen ondervindt. Bestond deze luchtweerstand niet, dan zou men met een infanterieprojectiel een hoogte van 30 kilometer bereiken en zou dit projectiel ook weer met een snelheid van 800 m per seconde de aarde bereiken. In werkelijkheid bereikt dit projectiel slechts 1/10 deel van de aangegeven hoogte en is de snelheid, waarmede het op aarde komt, slechts 50 m per seconde. Bij het zware artilleriegeschut worden hoogere snelheden bereikt; hier is de lucht weerstand minder sterk voelbaar, maar ook in dit geval heeft toch een aanmerkelijke snelheidsvermindering plaats en wel tot op ongeveer de helft De reikwijdte van het moderne geschut is vooral daaraan te danken, dat door groote aanvangssnelheid het projectiel op een hoogte boven de aarde komt waar de luchtdruk en de luchtweertsand geringer zijn en daardoor hun remmende werking grootendeels ver- Finoncieele Berichten Opbrengst effectenzegel sterk gestegen De opbrengst van het effectenzegel heeft in Juli een groote stijging te zien gegeven, dank zij het generale pardon, waarbij gelegenheid werd gegeven, ver zuimde regelingen alsnog straffeloos te laten geschieden. De opbrengst van het beurszegel te Amsterdam bedroeg in Juli 20,380 (v.m. nihil). Het zegelrecht op binnenlandsche effecten beliep 18.055 (v.m. 508) en dat op buitenlandsche effecten 277,264 (v.m. 4,996). rDe opcenten op buitenlandsche effec ten bedroegen 277,259 (v.m. 4,994) en de opbrengst der couponbelasting 7,518 (v.m. 4,515). De opbrengst van het effectenzegel volgens een staatje in het Amst Eff. blad, sedert begin 1939 als volgt: 1939 1940 (in duizenden guldens) Januari 836 30 Februari 1616 37 Maart 278 42 April96 31 Mei117 13 Juni 345 10 Juli352 573 Augustus 257 September 47 October 115 November 106 December 30 Totaal 4195 De zegeling van buitenlandsche effecten leverde in Juli 554,000 op. Zooals men weet, bedraagt het zegelrecht op buitenlandsche effecten 1 pet plus 100 opcenten, derhalve 2 pet te rekenen over de beurswaarde. Dit wil zeggen, dat er in Juli buitenlandsche effecten met een beurswaarde van 27.700,000 bij den fiscus ter zegeling zijn aangemeld. De belangrijke opbrengst, die de zegeling van buitenlandsche effecten toont, doet zien, dat er zich hier te lande groote bedragen buitenland sche effecten bevinden, die niet waren gezegeld. Naar de D.B.Crt. vernam, worden in verband met het generale pardon dagelijks nog groote pakketten ter zegeling aangeboden, thans voor al uit de provincie komende. Frank Rijsdijk's Industrieele Ondernemingen Onveranderd dividend 10 pet. Commissarissen van Frank Rijsdijks Indus trieele Ondernemingen stellen voor over het boekjaar 1939-1940 een onveranderd dividend van 10 pet. uit te keeren. Uit het jaarverslag over 1939-1940 blijkt, dat de vraag naar staalschroot groot was. De maatschappij was in het boekjaar voldoende van werk voorzien. Voor sloop waren aan wezig de schepen „Venezuela", „Nasmyth", „Hatipara" en „Tjisondari". i In verband met de internationale omstan digheden konden geen schepen in het buiten land worden bemachtigd. De maatschappij was echter in staat in eigen land het passagiersschip „Rotterdam", groot 24,149 bruto registertons. aan te koopen, benevens een viertal stoomtreilers. De schepen „Tjisondari" en „Rotterdam" gingen naar nieuwe rekening over, terwijl de andere schepen werden gesloopt. De omzet van nieuw ijzer en staal was zeer bevredigend; de prijzen bewogen zich op hoo- ger niveau. De directie hoopt, dat het onder de thans bestaande omstandigheden mogelijk zal blijven, de voorraden op een redelijk peil te houden, al zijn te dien opzichte groote moeilijkheden denkbaar. Uitloting Indische leening De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van koloniën, maakt be kend, dat ingevolge de op 1 Augustus 1940 in het gebouw van het departement van koloniën te 's-Gravenhage in het openbaar gehouden uitloting, ter aflossing op 1 October a.s. zijn aangewezen de schuldbewijzen der Nederlandsch-Indische Leening 1937 A, welke in elk der series A, B, C, D en E de de St.ct vermelde nummers dragen. Bankwezen in België Leidende Brusselsche bankenen industrie- en handelskringen hebben zich aaneengeslo ten tot een coöperatie, ten einde het Belgische oeconomische leven te stimuleeren. Zij hebben een credietinstelling met een kapitaal van Belg. frs. 53 millioen opgericht, meldt de Frankf. Ztg. Deze bank zal vooral aan de Belgische gemeenten, de spoorwegmaatschap pij en ook particuliere maatschappijen leeningen en andere credieten voor den wederopbouw verstrekken tegen een rente van 4 pet. Tsjoenking-dollar gedevalueerd Van 7 pence tot 4'/2 pence. De regeering van Tsji2hg Kai-sjek heeft een verdere waardevermindering van den fapi of Tsjoenking dollar aangekondigd, aldus meldt Domei uit Hongkong. De officieele wisselkoers van den fapi is van 7 pence verlaagd tot 4tó pence per joean met ingang van 1 Augustus. De nieuwe offi cieele waardevermindering vormt een erken ning van de huidige marktwaarde van den fapi, welke tot 3 pence is gedaald. Het hypotheekwezen in 1939 Inkrimpingsproces hield aan Verschenen is het jaarboekje van de Ver- eeniging van Directeuren van Hypotheek banken. Het bevat tal van interessante ge gevens omtrent de ontwikkeling van het hypotheekwezen in 1939. Geconstateerd wordt o.a., dat de stijging van het rentepeil een gunstige factor was. Aantrekking van nieuw pandbriefkapitaal was niet mogelijk zoodat het ink;-impings- proces voor het bedrijf aanhield. In het algemeen gaf 1939 voor de banken gunstiger cijfers, welke door toepassing van een conservatieve dividendpolitiek verdere versterking van het bedrijf mogelijk maakten Dit laatste is noodzakelijk: de sterke daling van de waarde van onroerende goederen, die in de latere jaren is ingetreden, heeft voor het bedrijf inkrimping van de dekkingsmarge meegebracht en over de waarde van het on roerend goed ligt voor het tegenwoordige de schaduw van het oorlogsmolest. Versterking van de reserves is bij voortduring geboden. De op 1 Januari 1940 bij de Vereeniging aangesloten banken hadden op dien datum in totaal aan hypotheken uitstaan 706.554.390 tegenover 726.423.924 op 1 Januari 1939 en 776.682.691 op 1 Januari 1938. De gemiddelde hypotheekrente, die van 1 Januari 1938 tot 1 Januari 1939 met 0.3368 was gedaald, daalde van 1 Januari 1939 op 1 Januari 1940 met 0.1351 (4.5388—4.4037). Het uitstaande pandbriefkapitaal was op 1 Januari 1940 688.459.400 tegenover 708.277.500 op 1 Januari 1939 en 778.745.500 op 1 Januari 1938. Het overzicht geeft vervolgens een om schrijving van de taak van het controle-orgaan en opgemerkt wordt, dat de restrictieve dividendpolitiek, die de laatste jaren is ge volgd, gehandhaafd dient te blijven. Het overleg met de banken leverde in deze geen moeilijkheden op; al zijn hier natuurlijk nuanceeringen, bepaald bezwaar behoefde in geen geval te worden gemaakt. Het orgaan heeft ook zeer bijzonder zijn aandacht gewijd aan meerdere volledigheid en daardoor uniformiteit ten aanzien van de vanwege de banken gèpubliceerde gegevens. De mee ning wordt weergegeven, dat een te groote openhartigheid en het blootleggen van zwakke plekken het algemeene vertrouwen minder schaadt, dan het opzettelijk achterhouden van de voor de objectieve beoordeeling belang rijke gegevens. Dit is één manier om de toekomst ie zien Maar wie nadenkt weet, dat zoo'n .diploma-man* meestal voorbestemd is om een klein mannetje te blijven. Werkgevers van formaat kennen die soort: zelfvoldane veelweterij, zonder wijsheid of levenskunst. Practische kerels zoeken zij, die zelf denken, doen en doorzetten. Jongelui, die ook hun handen kunnen èn willen gebruiken, die leiding weten te geven, overredingskracht, zelfver trouwen. tact en stiptheid leerden ontwikkelen. De vlotte, frissche opvoeding in Driebergen mikt daarop jongelui af te leveren, zooals de technische zakenwereld die altijd zal vragen kerels met groeikracht, letterlijk, figuurlijk èn financieel. Eén of twee jaren Driebergen Doet dien jongen naar Driebergen I VI /\CiT>\VV^L """N Pane ola II 1 maakt u gemakkelijk op UlffX Fe/nkorn 1 9 vraagt ze uw fotohandelaar Land- en Tuinbouw Veldproeven voor den landbouw Uit een vanwege de directie van den Land bouw ons toegezonden „Overzicht van het aantal en den aard der veldproeven van de Rijkslandbouwconsulenten en andere instan ties in 1939" blijkt, dat in genoemd jaar door de Rijkslandbouwconsulenten niet minder dan 2314 veldproeven en 24 collectieve proeven genomen zijn. Daarnaast zijn nog 930 proe ven door andere instanties genomen- In totaal dus 3268. In 1933 bedroeg het aantal der proe ven door Rijkslandbouwconsulenten genomen 1991 (1957 34\ De groote uitbreiding ligt voornamelijk aan de bemestingsproeven die met ca. 200 ver meerderden. V.n.l. zijn dit stikstof- en kali- proeven op bouwland en fosforzuurproeven op grasland. De rassenproeven vermeerderden eveneens met ca. 200, welke uitbreiding v.nl. komt door de aardappel-, de haver- en de koollenproeven. Tenover deze vermeerdering staat een vermindering van de klaverproeven met ruim 40 en van de cultuurproeven met ca. 50 stuks. Radioprogramma ANP 8.10 Gewijde muziek (Grpl.). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Vrijzinnig Protestanteche Kerkdienst. 11.40 Kinderhalfuur. 12.00 Orgelspel. 12.20 Stephen Jansen' Berichten ANP., eve AVRO-Amusement-or. list. 2.00 Boekbespreking. 2.20 Zang. piano ig.) 3.00 Omroeporkest cn gramofoon- muz 4.10 „Charivarius 70 jaar", interview. 4.30 De Vroolijke Vijf. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gewijde muziek Gr.pl. 1. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisse- ling (ANP) 5.30 Gereformeerde kerkdienst. '.00 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Cabaretpro gramma 9 45 Concertgebouw-orkest en solisten (Opn.). 10.15—10.30 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 m. KRO-Uitzendlng. T.OO Be richten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP., gewijde muziek iGr.pl 9 00 Gramofoonmuziek. 1115 Be richten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuz O» Be richten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramo foonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramo foonmuziek (3.15-3.30 Berichten - Engelsch). o. 15 Wekelijksche gedachtenwisseling ANP). 5.30 Gra mofoonmuziek (6 15-6.30 Berichten - Engelsch). 8.00 Berichten Duitsch l. 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek (9.15— 9 30 Berichten Engelsch). 9.55 Wij sluiten den dag. 10 00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.1511-30; 0.15—0.30 en l.lS-^-l.SO Be- Doelmatige pluimveebeperking Alleen het allerbeste aanhouden.. Onder het opschrift: doelmatige opruiming van oudere hennen; voetstoots opruimen is nimmer de zakelijkste weg schrijft „De Boerderij": We kunnen het als een uitgemaakte zaak beschouwen, dat onder de gegeven omstan digheden, binnen afzienbare tijd een deel van onze pluimveestapel zal moeten verdwijnen. Tegen deze noodzakelijkheid zal zich geen enkel redelijk denkend kippenhouder kanten, indien overigens zijn belangen niet meer ten achter worden gesteld bij de andere bedrij ven. En men zal de belangen van de kip- penhouderij niet ten achter stellen, wanneer men daar, waar men daarover moet beslissen, volkomen begrijpt, in hoe groote mate de bestaansmogelijkheid van velen, ten nauwste met het puimveehouden samen hangt. Wetende dat een inperking tot de nood zakelijkheid zal gaan behooien, is het van belang er mee bekend te zijn, op welke wijze we het beste handelen Hebben we er in Mei mogelijk tijdelijk over in twijfel verkeerd, of de beste weg zou zijn de jonge hennen van dit jaar 't eerst aan de beurt te laten komen, dien twijtel kunnen we voor 't moment althans ter zijde stellen, de goede jonge hennen van dit jaar moeten we zeker tot het laatste aanhouden. Maar dat geldt dan ook alleen voor alles wat prima is. Jonge hennen die twijfelachtig zijn, ruimen we liever. Alleen het allerbeste is nu waardig om doorgehouden te worden De inkrimpende voedertoewijzingen nood zaken er toe, dat reeds nu de opruiming flink ter hand moet worder. genomen. Voor een deel van de dieren is dat ook minder erg. Week na week komen er meer dieren, die den leg staken, ze zullen voorshands niet weer beginnen. Dat zijn de hennen die we zonder eenigen tegenzin van de hand kunnen doen. Rui treedt geleidelijk meer op. Regel is dat de vroegste ruisters de minst goede legsters zijn geweest en bij aanhouden in de toekomst zouden zijn. Deze wetenschap geeft klaar den weg aan, wat we met die hennen te 4oen hebben. Ze moeten voor den slacht worden bestemd. Voorshands zal men op de boerderij, waar n»en met oude aardappelen ondermelk en graanschoonsel het rantsoen nog wat kan aanvullen, de oudere henner., voor zoover ze aan den leg blijven, kunner doorhouden tot den tijd dat ook die in rui gaan. Wanneer het even anders kan, is het nu buitengewoon jammer, wanneer we hennen, die nog volop aan den leg zijn wegdoen. Daarom is bet voetstoots opruimen van heele toornen niet de goede manier van handelen. Verstandig is thans week na week dit hennen uit de toornen te halen, waarvan we kunnen zeggen; hebben den leg stop geiet. Dan houden steeds de kern over die het voeder pro ductief verwerkt, blijft er winst aan deze dieren en bereiken we gelijktijdig de noodige aanpassing san bet beschikbare voeder. Controle op zuivelproducten Hoe groot de vlucht is, die de controle op zuivelproducten heeft genomen, kan blijken uit de verslagen, die het ccntrölestation voor Zuid-Holland voor kaas, v#or boter em voor melkproducten ons zond. Uit deze verslagen blijkt de groote arbeid door den directeur, dr. C. v, d. Bunt, met zijn uitgebreide personeelsstaf, yerricht. Het aantal onderzochte botermonsters be droeg 1324 en dat van room- en melkmonsters 141. Tengevolge van dit onderzoek werd een bedrijf tweemaal tijdelijk geschorst en tevens beide malen een boete opgelegd. Tevens werd aan 11 bedrijven in totaal 19 maal het gebruik van het rijksmerk met ZKB-opdruk ontzegd. Van kaas werden 4602 monsters onderzocht, wat tot gevolg had dat 5 leden geschorst werden wegens te laag vetgehalte in de kaas. Uitgereikt werden ruim 3 millioen kaasmerken (ruim 1.2 millioen voor volvet en ruim 1.3 millioen voor. 40+). Ook van de melkproducten (o. m. geconden seerde melk, melkpoeder, blokmelk enz.) werd een groot aantal monsters onderzocht. n.l. ruim 7600. I VOORUITZICHTEN VOOR FRUIT Goede oogst en goede pri' Voor het pubjiek dreigt ee te hoöge prijs Over het algemeen verwacht men ovei een rijke fruitoogst. Maar, aldus s( terecht de „Boerderij", de fruitteler ij alleen gebaat bij een rijke oogst: voor is van minstens even groot belang de welke hij voor zijn producten ontvang; Men kan wel zeggen, aldus genoemd dat het goed merkbaar is, dat geen bi landsche producten worden ingevoerd. H komt nog, dat onze vroeger zoo belani afnemer, Duitschland, weer veel meer producten van ons betrekt en blijkbaar behoorlijke prijzen. Als we ten minste tegen welke prijzen de fabrieken, die conserven aan Duitschland hebben ver! de grondstoffen voor de campagne opkoi dan kan men daaruit niet anders concli ren, dan dat de oude voorraad tegen prijzen is opgeruimd en dat de fabriks ook voor de nieuwe oogst een goede verwachten. Maar de prijs voor het publiek begi hoog te worden. De marge tusschen vei] prijs en verkoopprijs is nog veel en ve De nog te oogsten fruitsoorten z hoogstwaarschijnlijk ook goed gevraagd den. Invoer knmt er natuurlijk voorl niet, zoodat Nederland aangewezen zal op zelfvoorziening. Bovendien zal het v land van Europa ons fruit vragen. Naas directe consumptief ruit zal ook ons fabr fruit en ons keukenfruit wellicht een bel lijke prijs opbrengen. Het eenige gevaar, dat de prijzen var fruit bedreigt is de beperkte vervoersrr ijkheid voor de veilingen en het is da; van het grootste belang, dat ze, bij voor in onderling overleg en in samenwer met de koopers, maatregelen voorbereidei een bijzonder groote. aan bederf onderhi aanvoer zoo vlug mogelijk weg te werkt Veel fruit zal verwerkt worden tot en stroop. Of uit .onze zure appels nog appelmoes gemaakt kan worden, zal af gen van de beschikbare hoeveelheden su of andere zoetstoffen. Mogelijk zal veel fruit moeten worden verwerkt tot strot De vraag naar zoete keukenappels stoofperen zal mogelijk vrij groot zijn: 1 voor is weinig of geen suiker noodig er, „groente" zijn zij zeer gewild. Mogelijk ec hebben we op een gegeven moment teveel aan zoete appels: zouden deze soms kunnen worden gedroogd in de ni opgerichte groentendrogerij te Delft? Al met al kan de Nederlandsche fruiti het aanbrekende fruitseizoen met vertrou tegemoet zien; er kan over het algen gerekend worden op redelijke prijzen. Echter zal het voor de telers- en a organisaties, mogelijk gesteund door o heidslichamen, zaak zijn aandacht te besti aan de afvoer van groote aanvoeren, verlaging van de marge tusschen de veil en verkoopprijzen en niet in de minste pl aan de verbetering van kwaliteit en uite- van ons fruit. POENSGEN WESSEL n. utrecht Wasscherij-machines op elk gebied. Vraagt catalog Ruwoliemotoren voor schepen, station? bedrijf en tractoren BRONSMOTORENFABRIEK. APPINGEDA „GOTHIA" POMPEI1 STOOMDUPLEX- EN SIMPLEXPOMPE Duplexpompen en triplexplungerpomp« *»oor riem- en electrische aandrijvii Zelf aanzuigende roteerende zuiger- pompen voor alle soorlen oliën N.V. „HE RA" IJ MUI DEI Eenige duizenden onderofficieren, korporaals en soldaten, die met groot verlof waren, zijn op grond van werkeloosheid of het niet verrichten van loongevenden arbeid Donderdag voor den Opbouwdienst opgeroepen. Een frissche dronk voor het vertrek uit Amsterdam !5cht h Donderdag begonnen met de catalogiseering van het huisvuil - Van n" pn ;r)eentewege zijn schil'.eboeren en lompen-ophalers aangesteld, die tot taak ^enigen f bebben, het opgehaalde huisvuil to Een candidaat bouwkundig-teekenaar legt een proeve van bekwaamheid af tijden» bet examen van de vereeniging ter veredeling van het ambacht te Utrecht Na den strijd om Narvik. Een detail van de verwoeste haveninstallaties Tijden, de d.Q.I«lach. oefenden de leden .en den Opbouwdi.Mt Q twwlel „eeJwh op d. Leen w. Poolt. Greyenh^

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 4