Weer Engelsche convooien aangevallen ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT„ABEL TASMAN" SAMBO, DEOLIFANT ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1940 Successen van duikboot-kapitein De Britsche aanvallen op Duitsche Kallmann reddingsvliegtuigen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Kapitein-luitenant Rollmann heeft met zijn duikboot een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Hierdoor heeft deze duikboot tijdens twee tochten in korten tijd twaalf bewapende vijandelijke koop%'aardijschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 74,338 brt., den Brit- schen torpedojager Whirlwind en een duik boot vernietigd. In het Zuidelijke deel van den Atlantischen oceaan is het tot gevecht gekomen tusschen een Duitschen hulpkruiser en den Britschen hulpkruiser „Alcantara. Hierbij kreeg het grootere, zwaar bewapende vijandelijke schip met een inhoud van 22,209 brt. zware treffers, o.a. aan de machines, zoodat het den strijd jnoest staken en in de haven van Rio de Janeiro een toevlucht moest zoeken. De Duit sche hulpkruiser zette zijn reis voor het ten uitvoerleggen van zijn taken volgens plan voort. Duitsche eenheden gevechtsvliegtuigen vie len op 1 Augustus afzonderlijke kleine con vooien, alsmede verscheidene alleen varende bewapende vijandelijke koopvaardijschepen voor de monding van de Humber, in het kanaal van St. George en voor Yarmouth met bommen aan. Hierbij werd een koopvaardij schip tot zinken gebracht, alsmede twee andere koopvaardijschepen, een tankschip en een mijnenveger door treffers zwaar be schadigd. Een nieuwe, groot effect sorteerende aanval werd ondernomen op een vliegtuigfabriek in Norwich. De van geringe hoogte uit geworpen bommen van zwaar kaliber troffen de werk plaatsen en veroorzaakten hevige branden en verscheidene ontploffingen Een vliegtuig heeft op 31 Juli in de Noorsche wateren een vijandelijke duikboot vernietigd. in den loop van gisterenmiddag probeerden s^ht Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim een aanval te doen op het vliegveld Querqueville bij Cherbourg. Door te juister tijd optredende jachtvliegtuigen en het vuren der luchtdoelartillerie gelukte het s'.'.e acht vliegtuigen neer te schieten, en wel drie door Messerschmidt-jachtvliegtuigen en vijf door luchtdoelartillerie. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Bij een poging om Nederlandsch gebied aan te vallen werden opnieuw twee Bristol- Blenheim vliegtuigen tijdens een luchtgevecht neergeschoten. in den nacht van 1 op 2 Augustus vlogen wederom Britsche vliegtuigen boven West- C.iitsehland. De neergeworpen bommen richt ten geen schade aan militaire objecten aan, doch wel gedeeltelijk aanzienlijke schade aan woningen in de omstreken van Keulen, waarbij enkele burgers werden gedood of gewond. De vijandelijke verliezen aan vliegtuigen bedroegen op 1 Augustus in totaal 10 vlieg tuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De Britsche hulpkruiser Alcantara, die er kele dagen geleden in het Zuiden van den A'.lantischen oceaan door een Duitschen h ilpkruiser na een langdurig artillerie-duel buiten gevecht werd gesteld, was een zeer sr 'I schip van de Britsche koopvaardijvloot De in overzeesche wateren opereerende een heden van de Duitsche oorlogsmarine heb ben met dit succesrijke gevecht een over tuigend bewijs geleverd, van hun vast beradenheid tot den strijd en van hun supe rieure gevechtsleiding. in verband met het tot zinken brengen van een Engelsche duikboot door een Duitsch vliegtuig voor de Noorsche kust. verneemt men, dat de tegenstander tevergeefs had g tracht door een duikmanoeuvre aan den Duitschen bommenwerper te ontkomen. Het Duitsche gevechtsvliegtuig had echter diepte bommen aan boord die hun doel troffen. Zonder ook nog maar een keer boven te kun nen komen, verdween de duikboot in de ciu.'pte. Van de bemanning kon niemand ge ed worden. De gewapende verkenning van het Duit se-.e luchtwapen was op 1 Augustus tegen het geheele Britsche eiland, voornamelijk te^en zijn kusten, gericht. In Norwich, niet ver van de Engelsche Oostkust, werd een vliegtuigfabriek door een aanval van een ci: kbommenwerper vernield. Opmerkelijk v.'us hierbij, evenals in andere gevallen, de gvoote trefzekerheid, waarmede de bommen op het doel werden gericht. De Duitsche praktijk onderscheidt zich daar- di t principieel van die der Engelschen, die erin den nacht van 1 op 2 Augustus hun terreur tegen de burgerbevolking door het lv raak neerwerpen van bommen voort ra ten, waarbij in den naasten omtrek van 1. uien wederom verscheidene woningen v erden getroffen, waardoor helaas onder de bevolking daar ter plaatse enkele dooden zijn gevallen. Het Itoliaansche legerbericht Er-jelsch vlooieskader mei bommen bestookt. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In een tijdsverloop van 24 uur hebben Engelsche jagers driemaal, met volkomen miskenning van het volkenrecht, Duitsche reddingsvliegtuigen met kanonnen en machine geweervuur aangevallen. In zijn verslag vertelt de 25-jarige onder officier-vlieger Josef Biins, die in een dezer Duitsche reddingsvliegtuigen als telegrafist dienst deed en die als eenige kon worden gered, het volgende: Wij hadden wrakhout en twee omgekeerde drijvende booten gezien. Van een vliegtuig was niets te constateeren, evenmin zagen wij menschen of olievlekken. Plotseling merkten wij tusschen de zendmasten bij Dover Kaap Griz Nez, op 500 meter afstand, tw jagers. Toen zij naderbij kwamen, herkende ik de Engelsche kleuren. Tegelijkertijd zagen wij, dat de jagers aan bakboord van onze machine in het water schoten. Ik seinde on middellijk: „worden beschoten en landen", en vervolgens: „worden beschoten, S.O.S." Terwijl ik dit uitseinde, zag ik, dat de kogels door de machine sloegen. In de romp werd de tank getroffen. De brandstof stroomde door gaten in de cabine. Korten tijd later brandde de bodem van het toestel. Bij de tank sloegen de vlammen naar boven. De bestuurder be sloot te dalen. Ik zag de Engelsche jager vlak achter ons, zij schoot uit al haar vuur monden. Bij de landing, viel ik in het water. Op mijn roepen antwoordde geen van mijn kameraden. Na twee uur kregen Duitsche jagers mij in het oog en alarmeerden een „Fl-Boot", die mij opnam. Tot zoover het verslag van den onder officier-vlieger. Zondagmiddag hebben zich nog twee van dergelijke gevallen voorgedaan. Duitsche waarschuwing tegen deelneming van burgers aan krijgsverrichtingen Het hoofdkwartier van het Italiaansche le;.er meldt: Een vijandelijk vlooteskader, dat van Gi- b:altar kwam en uit twee slagschepen, twee v'.jgkampschepen en kleinere eenheden be- s.ond, is door de Italiaansche vliegerafdee- Lngen ten Zuiden van het eiland Formentera CJalearen) ontdekt en ondanks zwaar lucht doelgeschut hevig met bommen bestookt. Met s a-iligheid werden eenige eenheden, waar onder een slagschip, waarop een duidelijk te o ierscheiden brand uitbrak, met bommen van zwaar kaliber getroffen. Één Italiaanscb vliegtuig is niet teruggekeerd. in den afgeloopen nacht heeft de torpedo- j: :.?r Vivaldi in het centrale deel vaD de J -irche Zee de Engelsche duikboot Oswald, met een waterverplaatsing van 1500 ton, uit gerust met een stuk 12 cm geschut en acht torpedobuizen, geramd en vervolgens met een tc ?edo tot zinken gebracht. Van de uit 55 k o open bestaande bemanning heeft de tor- p ...jager Vivandi 52 man gered en gevangen g omen, onder wie commandant, corvetten- k itein David Frazer. Alle geredden zijn on- g eerd. In Oost-Afrika heeft het Italiaansche liichtwapen Butana in den Soedan gebombar- d rd en in het gebied van Cassala een af daling pantserwagens beschoten, waarbij aoi'.t v/agens vernield en de vluchtende be- n inningen onder het vuur der machine- g .eren genomen werden. De Italiaansche ir ndsche afdeelingen hebben Debel op 45 k meter ten Zuiden van Moyale bezet, een h igen tegenaanval van den vijand afge- e! ten en dezen zware verliezen toegebracht. De vijandelijke luchtmacht heeft Diredawa z.1 der eenig succes gebombardeerd. Voorts werden te Giavello, Asmara en Massawa bom men uitgeworpen die aan een leegen hangar eenige schade toebrachten. Een Italiaansche en een inlandsche soldaat werden gedood en een igen gewond. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door de Italiaansche jagers neergeschoten, Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Berliner Börsen Zeitung van gisteren bevat van de hand van generaal-majoor dr. Bernhard Schwerdtfeger een interessante bij drage over het onderwerp van den francti- reursoorlog. Hjerin wordt o.a. het volgende gezegd: Onmiddellijk na het bekend worden van de rede van den Fiihrer, begon in Engeland de geestelijke voorbereiding van de burgerbevol king tot den afweeroorlog, die zoo bedenke lijk is, dat zij niet zonder waarschuwing kan worden aangenomen. Het was steeds het lot van die staten, die in het eigen land den oorlog nog niet hebben leeren kennen, zich geen voldoende rekenschap te geven van het medehelpen van de burgerbevolking aan den oorlog. De schrijver geeft dan een overzicht van het optreden van franctireurs in de jongste oorlogen en schrijft verder: Het verloop van oorlogshandelingen is in den tijd van motorisatie meestal zoo, dat de tot het offensief besloten tegenstander met groot ste snelheid optreedt. Meestal blijft er geen tijd meer over, zich in den geest van artikel 1 van de Haagsche conventie van 1907, „wet ten en gebruiken .van den oorlog te land", te organiseeren en voldoende kenbaar te maken. Het oprukkende leger echter zal door dwin gende veiligheidsmaatregelen in ieder geval medestriidenden als vrij scharen beschouwen dienovereenkomstig handelen. Hieruit vloeit voor ieder land de eisch voort, in be lang van de eigen bevolking geen onduide lijkheden over de voorwaarden voor een deelneming aan de gevechten met de wapens te laten bestaan Een dergelijke onduidelijk heid verbetert op geen enkele wijze de positie van het zich verdedigende land. omdai een militair gedrild, van de nieuwste wapens zien leger zich nooit door vrijscharen en franc-tireurs zal laten ophouden. Het is der halve geheel doelloos en in het belang van de eigen bevolking ten eenen male een mis daad, een dergelijke zelfbewapening en een deelnemen aan den strijd van de burgerbe volking aan te bevelen, te organiseeren of zelfs met staatsmiddelen te bevorderen. Niets anders is het, waneer, zooals thans uit Enge land wordt gemeld, daar een propaganda wordt gevoerd voor het bewapenen van de burgers met schietwapens Gen.-majoor Schwerdtfeger waarschuwt tenslotte nogeens uitdrukkelijk: Onder geen omstandigheden kan het welken staat dan ook veroorloofd zijn, vreedzame en in het ge bruik van wapens niet geoefende burgers on der een ander voorwendsel of in een of andere vermomming met de wapens tegenover den vijand te stellen In 1939 heeft men in Polen geprobeerd, de militaire nederlagen van net Poolsche leger door het laten op treden van bewapende burgers te compen- seeren Een militair succes hadden deze zoo genaamde franctireurs natuurlijk niet, doch Generaal De Gaulle ter dood veroordeeld. Havas meldt uit Clermont Ferrand: Het militaire gerechtshof in het dertiende departement heeft onder voorzitterschap van generaal Frere gisterochtend in het proces over zijn afwezigheid buitenslands generaal De Gaulle wegens verraad, aanslag op de veiligheid van den staat en desertie naar het buitenland in tijd van oorlog, ter dood ver oordeeld, alsmede tot degradatie en in beslag neming van zijn vermogen. Duitsche gevangenen in Frankrijk gevonden Bij nasporingen in gevangenissen en con centratiekampen in Zuid-Frankrijk is. volgens een bericht uit Parijs, opnieuw een groep Duitschers gevonden, die van België uit naar de gevangenis van Pau waren vervoerd. Onder hen bevinden zich twee corresponden ten van bekende Duitsche dagbladen te BrusseL Noorsche schepen door Engelsche vliegers aangevallen. Volgens het Noorsche Telegrambureau zijn de laatste dagen twee Noorsche stoomschepen aan de Noorsche kust door Engelsche bom bardementsvliegtuigen aangevallen. Het be treft het koopvaardijschip Argo en het kustvaartuig Trio. Russisch-Roemeensche ontspanning Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Roemeensche politieke kringen geven als hun commentaar op de rede van Molotow, dat zij daarin een bewijs zien van een merkbare ontspanning tusschen de Sowjetunie en Roe menië. Men gelooft hier, dat de sinds eenigen tijd waargenomen kalmeering der wederzijd- sche betrekkingen ook in de toekomst zal voortduren. Men verklaart, dat het de taak is van den nieuwen Roemeenschen gezant in Moskou, Gafencu, langs dezen weg voort te gaan- Overigens ziet men in de rede van Molotow een weerlegging van alle tendentieuse bewe ringen, die in de Duitsch-Russische betrek kingen niet aanwezige spanningen wilden ont dekken. Molotow heeft evenals de Führer daarop een duidelijk antwoord gageven. Roemenië, Bulgerije en Hongarije Inleidende besprekingen De Roemeensche ambassadeur te Belgrado, zal de komende dagen naar Sofia reizen, oir het contact te openen tusschen de Roemeen sche en de Bulgaarsche regeering over het afstaan van de zuidelijke Dobroedzja. In Roemeensche politieke kringen gelooft men, dat deze inleidende besprekingen zonder meilijkheden zullen verloopen, zoodat de eigenlijke conferentie kan bijeenkomen, die, naar verluidt, te Krajowa zal gehouden worden. Eenzelfde taak te Boedapest is aan den Roemeenschen gezant in Rome Bossy toege dacht, die vroeger jarenlang gezant in Boe dapest is geweest. Het Roemeensche ministerie van buiten- landsche zaken is de instantie, die de tech nische voorbereidingen voor de komende onderhandelingen moet treffen. Waterweg Zwarte Zee- Oostzee gereed Tot de Duitsch-Russische belangengrens bevaarbaar Het D.N.B. meldt uit Moskou: Naar Krasny Flot meldt, is de 202 km lange waterweg, die de Dnjepr met de Boeg en daarmede de Zwarte Zee met de Oostzee ver bindt, dezer dagen gereed gekomen. Het Dnjepr-Boeg-kanaal heeft, naar bekend is, ook in het kader van het Duitsch-Russische goederenverkeer aanzienlijke beteekenis. In zes maanden tijds is het verouderde en deels onbruikbaar geworden z.g. kanalen-systeem van Oginsky in '-.et vroegere Oost-Polen vol komen gereorganiseerd. Bij het aanleggen van het Dnjepr-Boeg-kanaal hebben 200,000 men schen meegewerkt. De waterweg is thans van Kiew tot Brest Litowsk, dus tot aan de Duitsch-Russische belangensgrens, bevaarbaar. Op het traject tusschen Brest Litowsk en Pinsk zijn acht sluizen gebouwd. De plechtige opening van het kanaal door een regeerings- commissie zal spoedig geschieden. Roosevelt over den dienstplicht „Hoofdvoorwaarde voor doel treffende defensie" Op een persconferentie heeft president Roosevelt voor het eerst gesproken over de kwestie van den dienstplicht, welks invoe ring hij met nadruk bepleitte. Hij noemde den dienstplicht een hoofdvoorwaarde voor doeltreffende landsverdediging. De tegen woordige oorlog heeft geleerd, dat de ver dediging totaal moet zijn. Allereerst moeten vele nieuwe machines en uitrustingsvoorwer- pen worden aangeschaft, die de Vereenigde Staten niet bezitten, doch pas beginnen te bezitten. Zonder opgeleide manschappen komen de landen echter in een gevaarlijke positie. De Vereenigde Staten moesten dan ook kunnen beschikken over een geoefend leger van personeel aan en achter het front, werktuigkundigen en fabrieksarbeiders. Door tijdige opleiding worden menschenlevens gespaard, want de ervaring leert, dat een on geoefend leger aanzienlijk grootere verliezen Ujdt. Roosevelt zeide tenslotte, dat hij de uit werking der bijzonderheden aan het congres zal overlaten. De jaarlijksche vergadering van den Ame- rikaanschen bond van arbeiders in het auto mobielbedrijf, een der grootste steunpilaren van de C.I.O., heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarbij zij verzet aanteekent tegen eiken vorm van militairen dienstplicht de Vereenigde Staten. De Democratische senator Lee heeft voorgesteld het dienstplichtontwerp te wijzi gen in dien zin, dat in de eerstvolgende twaalf maanden niet meer dan 900,000 man zou mogen worden opgeroepen. De militaire commissie van den Senaat heeft dit voorstel met 7 tegen 2 stemmen verworpen. Troonrede van Koning Gustaaf De buitengewone zitting van den Zweed- schen rijksdag is gisteren door Koning Gustaaf met een troonrede geopend. Daarin verklaarde de koning: in den bijzonderen toestand, welke door den Europeeschen oorlog ontstaan is, is een onverminderde waakzaam heid over de Zweedsche buiten- en binnen- landsche paraatheid noodzakelijk. Met het oog op de verzorging van het volk is een juist gebruik van de eigen productiebronnen meer dan ooit een levenskwestie. Om het hoofd te bieden aan de dreigende werkloosheidskwestie zouden veelomvattende maatregelen noodig kunnen worden. Ter dek king van de vereischte staatsuitgaven moeten nieuwe uitwegen gevonden worden. In ver schillend opzicht kunnen voorstellen ver wacht worden. De Zweedsche buitenlandsche politiek is ongewijzigd. Het is mijn vaste wil betrek kingen van vriendschap naar alle kanten te onderhouden. Onvermoeid streef ik er naar, mijn land buiten den oorlog te houden en vrijheid en zelfstandigheid te handhaven. De eenheid en vastberadenheid van mijn volk geven mij het beste vertrouwen dat in deze richting vorderingen zullen worden gemaakt Aan den Rijksdag is een aanvullende be grooting voorgelegd, waarin uitgaven zijn opgenomen tot een bedrag vön ongeveer 110 millioen kronen. De grootste post betreft de oorlogsverzekering van den staat, waarvoor 53 millioen kronen aangevraagd worden. Voorts worden voor het ministerie van de fensie, voor den bouw van versterkingen 41 milllioen kronen gevraagd en voor de ver betering van vliegvelden bijna 2 millioen kronen. Het ministerie van landbouw vraagt 2.6 millioen, waarvan 2.25 millioen voor de aan schaffing van gasgeneratoren voor tractoren. Voor de leisteenfabriek op Kinnekulle wor den 3.6 millioen gevraagd en voor de vloot 6 millioen kronen. Japanners te Londen gearresteerd Domei meldt uit Londen, dat aldaar giste ren Tanabe, de vertegenwoordiger van de Ja- pansche handelsondernemingen Mitsoebishi, Shinohara en Mitsoei, gearresteerd is. Men ziet daarin een tegenmaatregel tegen de arresta tie van Engelschen in Tokio. Voorts wordt uit Londen vernomen, dat aldaar de voor aanstaande Japansche zakenman Makihara in hechtenis genomen is. Roemeensche petroleum producten Verhooging van de belastingen Op 30 Juli is te Boekarest een verordening gepubliceerd, aldus meldt het A.N.P., waarbij de belasting ad valorem voor producten uit minerale olie met 7 pet tot 20 pet wordt verhoogd. Bovendien blijft de uitvoerbelasting van 12 pet. bestaan, zoodat met ingang van 30 Juni bij uitvoer van producten uit minerale olie in totaal 32 pet. aan belasting moet worden betaald. „Mijnhardtjes" De Nederladsche Pijnstillers Een derde groote partij in de Ver. Staten Daar Republikeinen en Democraten Engeland de krachtigste hulp toezegden Het D.N.B. meldt uit Washington: Senator Lundeen heeft in een formeele v klaring opgeroepen tot stichting van een derde groote partij „van alle echte Ameri kanen". De partij zou te Chicago moeten vergaderen en een kies-program opstellen. Het program zal, zoo verklaarde Lundeen, tegengesteld zijn aan de politiek van inter ventie van de beide traditioneele Amerikaan- sche partijen. Deze derde partij is noodzakelijkheid geworden, omdat de andere partijen candidaten voor het presidentschap gesteld hebben, die beide de krachtigste hulp aan Engeland beloofd hebben, opdat Engeland den oorlog zou kunnen winnen. Lundeen ver klaarde, dat de in behandeling zijnde wet op den militairen dienstplicht de Vereenigde Staten voor een laatste kruispunt brengt, voordat zij zich in den internationalen oorlog storten. Noch de democraten, noch de repu blikeinen zouden den weg der oorlogsontwik keling in de Vereenigde Staten nog kunnen tegenhoudèn. Het handelsverkeer tusschen Nederland en Zuid-Slavië geregeld Het D2J.B. meldt: De besprekingen, die in de afgeloopen dagen te Berlijn zijn gevoerd tusschen den voorzitter van Duitsche en Zuid-Slavische regeeringscommissies over een aantal vraag stukken betreffende het Duitsch-Zuid-Slavi- sche handelsverkeer zijn afgesloten met de onderteekening van een overeenkomst. Door deze overeenkomst zijn de maatregelen ge troffen, die nog noodzakelijk waren gewor den om in den huidigen toestand het handels verkeer tusschen beide landen te vergrooten. O.a. is ook het handelsverkeer tusschen Zuid-Slavië en de door Duitschland bezette Nederlandsche gebieden geregeld. De samenwerking tusschen Denemarken en Duitschland Onder het opschrift Buurman Denemar ken, de samenwerking met Duitschland, pu bliceert de Berliner Börsen-Zeitung een reeks artikelen, die zich in de eerste plaats met de huidige oeconomische vraagstukken van De nemarken bezig houden. De Duitsche gezant te Kopenhagen, von Renthe-Fink, schrijft in een inleidend woord: Al moet er nog veel geschieden, zoo is toch de toekomstige ontwikkeling door de verkla ring van de Deensche regeering van 8 Juli de weg reeds gewezen. In deze verklaring stemt Dnemarken in met de politieke en oeconomische nieuwe ordening onder leiding van Duitschland en maakt het zich tot zijn taak, zijn plaats in een actieve samenwerking met Groot-Duitschland te vinden. De Deensche minister van buitenlandsche zaken Scavenius noemt als van bijzonder be lang de aanpassing van den Deenschen land bouw aan de behoeften van het nieuwe Europa, de opheffing van de werkloosheid, alsmede de uitbreiding van het binnenland- sche verkeersnet en van de internationale verkeerswegen, hetgeen in de eerste plaats wil zeggen het maken van betere en snellere verbindingen met Duitschland en Zweden Achter het werk van de regeering staat de wil van het geheele volk mee te doen aan een vruchtbare en positieve samenwerking binnen het gebied van het Europeesche vas teland. Binnenlandsch Nieuws De buitengewone Japansche gezant voor Ned.-lndië Het D.N.B. meldt uit Tokio: Minister-president Konoye heeft, naar Domei meldt, den 'vroegeren minister van koloniën, generaal Koiso verzocht zich te belasten met de functie van buitengewoon gezant voor Nederlandsch-Indië. AANBESTEDING Ged. Staten van Noord-Holland hebben giste ren aanbesteed het maken van een vak van het kanaal Oudkarspel—Kolhorn. een vaargeul in het Kolhornerdiep, een keersluis met schot- balkenloods en het sloopen van de bestaande schutsluis in den afsluitdam van het Kol hornerdiep in de gemeente Winkel en Bar- singerhorn. Laagste inschrijfster was de N.V. Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen te Heemstede. 147.700. Opleiding lot Stuurmansleerling Toel. A-afd.: M.U.L.O. A: 2 jar. H.B.S. To el. B-afd.: M.U.L.O. B: 3 jar. H.B.S. VRAAGT PROSPECTUS HET WAPENVEIOD GELDT OOK VOOR GDRLOOFDE KORPN Aangezien er twijfel sint gerezen te zijn of de lei ii van overeeimstig de gisteren verschenen verordening a den Rijkscom missaris toegelaten korp wapens mogen dragen wordt er ons vajevoegde zijde op gewezen, dat het verbod pens in zijn bezit te hebben of te drageipverminderd van kracht blijft en voor ied«n, zoodat ook de leden van toegelaten koen geen wapens in hun bezit mogen hebbèf mogen dragen. Rijkscommissarisjksminister Seyss-lnquart „Limburg Bezoek aan de kinmijnen Ter voortzetting van zj inspectiereizen door het land heeft de jkscommissaris voor het bezette Nederlandsi gebied, Rijks minister Seyss-lnquart een oek aan Lim burg gebracht. De Rijkscmissaris werd hierbij begeleid door Reiombtleiter dr. Hellwig en Oberregierungsriushahn. Donderdagochtend is het zeischap naar Arnhem en Nijmegen gered waarbij een korte rondrit door laatstgencde stad werd gemaakt. Vervolgens werd tocht voort gezet naar Maastricht. Aan de grens van deze stiwerd het ge zelschap opgewacht door Gcalkommissar Schmidt, zoomede door den volmachtigde van den Rijkscommissaris v< de provincie Limburg, den heer Schmidti door Kreis- leiter Quant Vervolgens we een rit door Maastricht gemaakt, waarbkerkgebouwen- en monumenten werden bditigd, terwijl ook een bezoek aan den St. kersberg werd gebracht. Het middagmaal w«te Maastricht genuttigd. In den namiddag reed hatzelschap naar Heerlen, alwaar bet bij deranje-Nassau- mijnen werd begToet door deiirecteur dezer mijnen, mr. A. Haex. Bij se begroeting waren mede aanwezig mrir. W F. J. Frowein, voorzitter van de diiie der Staats mijnen, en eenige andere lende personen uit den Nederlandschen miouw. De heer Haex begroette c Rijkscommis saris. zegde in een toespraatón volle mede werking toe en verzocht detijkscommissa- ris bij eventueele moeilijkien op diens steun te mogen rekenen. De Rijkscommissaris hee.voor de ont vangst gedankt en daarbije verzekering gegeven, dat de oeconomisc structuur van Limburg zijn bijzondere aaniht zou hebben en dat hij, voor zoover hemt mogelijk zou zijn, helpend zou optreden. Huctievermeer- dering erkende de Rijkscomisaris als nood zakelijk, doch men moet het oogenblik rekening houden met onveijdelijke trans portmoeilijkheden. Na deze begroeting beziiigde de Rijks commissaris de sociale inhting van de mijnen, in het bezondcr heehuis voor on gehuwde mijnwerkers te eerlen en de arbeiderswoningen in het Inengebied. De Rijkscommissaris trad versillende wonin gen binnen om zich persoozk van de huis vesting der mijnwerkers de hoogte te stellen. Gisteren is de inspecties voortgezet en toen is een bezoek gebracht n de staatsmijn Maurits. Hier werd een bezc aan de onder- grondsche installaties gebrct, onder bege leiding van den directeur, dr. F. K. Th. van Iterson, den hoofdbedrljfsinnieur ir. D. P. Ross van Lennep en een: andere inge nieurs. Deze heeren versclten den Rijks commissaris de noodige inlitingen over de techniek van dit bedrijf. Verder onderhield de Rijtommissaris zich in deze ondergrondsche ruten en gangen met een aantal aan dei arbeid zijnde mijnwerkers. Daarna volgde een bezitiging van de bovengrondsche inrichtingeran de mijn. Na een gemeenschappelijkiiddagmaal met alle directeuren van mijnboTondernemlngen in Limburg werd de kolenber te Stein be zichtigd. Via 's-Hertogenbon en Dordrecht is daarna de terugreis iar Den Haag aanvaard. Geen huisbrandolie oor verwar ming en warmwateroorziening De secretaris-generaal, wi. hoofd van het departement van handel, ni^rheid en scheep vaart brengt onder de aanicht van belang hebbenden. dat in verbandiet de aanwezige voorraden niet op beschbaarstelling van huisbrandolie voor verwaning van lokali teiten en/of voor voorzienb van warmwater kan worden gerekend. Ecfer is het, in af wijking van hetgeen hierocrent werd mede gedeeld in de bekendmakij d.d. 29 Mei JJ. voorloopig toegestaan va de voorraden, waarover verbruikers bestikken, gebruik te maken. Er dient echter rcening te worden gehouden met de mogelijklid, dat te eeniger tijd de bij verbruikers aawezige voorraden alsnog zullen worden gevederd. Hetgeen hierboven -s wmeld geldt niet voor ziekenhuizen en geschten. Deze ver bruikers kunnen voor leveng van huisbrand olie tot beperkte hoeveelhden in aanmerking komen, indien toepassing -an andere brand stof niet mogelijk is, of idien omschakeling en andere brandstof p al te groote be> •en blijkt te stuiten. BEGRAFENIS A. J. P. TEN Onder zeer groote belangstellin |J de particuliere begraafplaats te H| teraardebesteld het stoffelijk wijlen den heer A. J. P. te wiens overlijden we hebben gemegj Onder de talrijke aanwezigen de burgemeester, Jhr. von HeydenJ alle leden van de Geref. kerk. opende groeve hebben het woorj de heeren H. H. Bos, ouderling j kerk, die de positie vaï het Geref. kerkelijk leven ter pfl kende; ds. J. v. Henten, Geref. pifl Enschedé namens de textielmaatsclfi welks hoofd de ontslapene zooveel gestaan, en J. ten Bruggencate, fisl Fa. D. J. ten Hoopen en Zn., die" voor de betoonde belangstelling, ten las de 12 artikelen des geloof De Nederlandsche I Stroom van aanmeldingen vloeien De stroom van aanmeldlngon ïntitschap van de Nederlandsche 1 nog steeds zonder onderbreking voojj schriftelijk als persoonlijk komt i geven aan het tijdelijk secretariaat:" derstraat 20 den Haag. Men werkt daar thans onder hoe; en er is geen plaatsje onbenut op vinders hoofdkwartier. De gastheer huis, het hoofdbestuur van de Nede Padvinders, heeft zoowat alle be ruimte afgestaan aan de Ned. Unie, 3 zelf zich met een paar bescheiden moet behelpen. Zoo'n royaal geboder heid wordt natuurlijk door de gi zeerste op prijs gesteld. Maéir de N sche Unie wil haar gastheeren ook overlast aandoen dan beslist onvej is. Zij heeft dan ook reeds naar e( bureau omgezien. Een tweetal pand centrum van den Haag heeft zij op Binnenkort zal daaromtrent een worden genomen. Op het oogenblik werkt men in d« derstraat 20 met 30 „man" persona er zijn ook verschillende dames O bijzondere kwaliteiten bezitten i j administratieve werk, dat hier moej I verzet. Het zijn alle vrijwillige krac' aanbod van vrijwilligers vooral jongeren om aan den opbouw van landsche Unie mee te werken, Maar voorloopig kan men i een 30-tal gebruiken, omdat er geen Degenen, die zich in de Alexandei j voor het lidmaatschap van de Ni komen aanmelden, en dat gesd tientallen tegelijk vinden slechts daar een hoekje van een der tafels «ene er hun aanmeldingsformulier in te 't Is een beetje behelpen, maar alles n toch uitstekend, omdat men van het gezorgd heeft voor een goede leiding .«4. verdeeling bij het bureau-werk. J VV Het jubileum der Droste-fal ie(1 Gistermorgen is ter gelegenheid vijftigjarige bestaan van de Droste-Cl, p fabrieken in de fabrieksgebouwen r Spaarne een bijeenkomst gehouden werd deelgenomen door de directie en er missarissen en de meer dan vijfhonde Ne van het personeel. Ook was aanwezig gemeester, dr. J. E. baron de Vos va' -y wijk. Verscheidene sprekers voerden ai ?n volgens het woord. Een aardig moment n toen mevrouw Droste-Savrij onder veel het woord nam en de aanwezigen toes] !n haar aankomst werden haar bloemer re boden. Er waren ook vele geschenk fraai tapijt met de letters der firma ei selijke ornamenten als versiering, een -B tafel, aschbakken, een sigarendoos, stemd voor de vergaderzaal van com sen. Er was ook een groote hoeveelheii r stukken uit de meest uiteenloopende, pi van het sociale en oeconomische leven, ;a wijs van medeleven met dit feest nl De heer J. H. Senff, lid van de opende de bijeenkomst en leidde met woord den eersten spreker in, den c e der N.V„ den heer E. Visser, die spr« le het Droste-zangkoor eenige liederen zongen. t i Spr. gaf een historisch overzicht van 3 en ontwikkeling van het bedrijf. Hij reerde dat het geleidelijk is gegroeid, de jaren van den wereldoorlog, dat het f krachtig vooruit is gegaan. Een speciaa van hulde wijdde hij aan de nagedacht den oprichter en aan wijlen den hei Droste Jr. Het is aan hen te danken, z hij, dat Droste altijd goede producte voortgebracht. Het wel en wee van I soneel lag de directie altijd nauw aan 1 Tot mevrouw Droste-Savrij richtte hij van dank voor de wijze waarop zij de van president-directrice vervult. De burgemeester van Haarle niet alleen namens het gemecntebestui tevens namens alle ingezetenen voor combinatie DrosteHaarlem een bijzom teekenis heeft. Dit bedrijf zal zich door' 6eling der tijden niet laten neerhalen. N de directie geluk had gewenscht overh de burgemeester een nog nooit eerder reikte zilveren medaille van de gemeenl lem, waarop aan de eene zijde net wi gestempeld en aan de andere zijde een 0 ter gedachtenis van het jubileum. oorai ij v van d j :n, is ze I r niet i 'j Op initiatief van de Generale Zs deputaten der Geref. Kerken heeft z commissie gevormd, die beoogt op h van den bekenden zendingsman, wij W. Breukelaar te Santpoort, ee voudigen grafsteen te plaatsen en Mi' Wed. Breukelaar en haar kinderen a bieden. Als penningmeester van dit - zal optreden dr. W. G. Harrenstein, Pi 10 te Santpoort-station, postgiro 128! gaarne gelden voor dit doel zal ontval 143. Een eindje verder gekomen vonden ze een paar plan-r ken. Daar maken we een vlot van, stelde Flip voor. Hoe krijgen we die planken aan elkaar, vroeg Jan en dan ineens verzon hij We binden onze sjerpen er om heen. Dat lukte. De Toekan zat gezellig toe te zien Op dit vlot zakken we dadelijk de rivier af, riep Jan en de Toekan dacht: Wat zijn menschenkinderen toch knap. 144. Met veel moeite kwam het vlot in de stroomend rivier terecht. De jongens sprongen er op en de Toekan viool eerst een eindje mee en streek dan ook op het vlotje neei Sambo is vast en zeker aan het eind van deze rivier, meend Jan hoopvol en Flip vertelde Toekan wat hij allemaal zo doen als !i weer een gewone jongen was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2