VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1949 PAG. SUlTENLANPSCH-POLITIEK OVERZICHT VAN MOLOTOW De Duitsch-Russische betrekkingen zullen zich in vollen omvang handhaven Koop eerst een andere tandpasta De betrekkingen met Italië verbeterd Gisteren is de Opperste Sovjetraad in het Kremlin bijeen geweest voor het aanhooren van de regeeringsverklaring van volkscommis saris Molotow over de buitenlandsche politiek. De rede van Molotow Molotow heeft in een rede, die ongeveer drie kwartier duurde, een uitvoerig overzicht .ge geven van de buitenlandsche politiek der Sowjetregeering in verband piet den wereld- tcestand. Hij sprak over de betrekkingen tus- schen de Sowjetunie en de verschillende Europeesche en niet-Europeesehe staten en reide onder meer: Niet alleen de gebrekkige Fransche oorlogs voorbereiding is beslissend voor de Fransche nederlaag geweest. Van beteekenis is ook ge weest, dat Fransche regeeringskringen een ..lichtzinnig" oordeel hebben gehad over het belang en de beteekenis der Sowjetunie. De Fransche catastrofe heeft voorts aangetoond, dat de heerschende Fransche kringen niet met het volk verbonden zijn geweest, doch het vclk en zijn revolutionaire tradities gevreesd hebben. Dit is een der belangrijkste oorzaken van de Fransche nederlaag. Frankrijk is thans voor een nieuwe taak gesteld. De herbouw kan echter niet op de oude methode ge schieden. Als het belangrijkste feit uit de ontwikkeling der laatste maanden noemde Molotow ver volgens de „groote successen van Duitsph- land", die echter, aldus zeide hij, tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog Adolf Hitler heeft nog kortgeleden een nieuw beroep Gp Engeland gedaan om den oorlog te eindigen. Be Britsche regeering heeft dat beroep even wel van de hand gewezen. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn wereldheerschappij, zonder er rekening mede te houden, dat zijn eigen positie belang rijk moeilijker is geworden. Zoo nadert het einde van het eerste oorlogsjaar, zonder dat van een spoedig einde van den strijd sprake kan zijn. Wij staan aldus besloot Molotow zijn overzicht van den wereldtoestand „aan den vooravond van nieuwe beslissende ge beurtenissen", waarbij Duitschland en Italië aan de eene zijde, Engeland en steeds ook de Vereenigde Staten aan den anderen kant van den strijd staan. De betrekkingen met Duitschland, Itplië en Engeland Daarna sprak Molotow over de betrekkin gen tusschen de Sow jet-unie en de andere staten. Allereerst wijdde hij zijn aandacht aan de Duitsch-Russische betrekkingen. Deze zijn, zoo zeide hij vast geworteld in de over eenkomsten. Zij zullen zich in vollen omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en de Sow jet-unie gesloten verdragen, die van beide zijden strikt nagekomen zijn. zijn ook in de afgeloopen maanden van groot gewicht gebleken. Zij hebben zich verder ontwikkeld. Molotow wees de speculaties van En- gelsche en andere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht hebben, door alle mogelijke geruchten en valsche be richten wantrouwen tusschen Duitschland en de Sowjetrunie te zaaien, sarcastisch van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel resultaat hebben en worden in beide landen niet ernstig opgevat De Sowjet-unie laat zich niet in het minst intimideeren door de dreigende perspecc tieven, die de aangegeven bladen schil deren van den verderen groei en de toe komstige kracht van Duitschland. Veeleer zullen de vriendschappelijke en goede buur-betrekkingen tusschen de Sowjet unie en Duitschland ten volle blijveB bestaan. Molotow constateerde met nadruk, dat de Intrekkingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buiten landsche politiek van de Sowjet-unie, zoowel els die van Italië, biedt de volledige moge lijkheid tot wederzijdsch begrip en tot een g"nsfige ontwikkeling der betrekkingen. In de betrekkingen met Engeland zijn den laatsten tijd geen veranderingen van belang gekomen. Na de bekende vijandige hande lingen tegen de belangen der Sowjet-Unie heeft men ook geen positieve ontwikkeling in deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de benoeming van den nieuwen Britschen ambassadeur, Cripps, een zekere verbetering in de toekomst brengen. De nieuwe aanwinsten In totaal is de bevolking der Sowjet unie door de aansluiting van Bessarabië an de Baltische landen met ongeveer 10 millioen menschen toegenomen. Wanneer men daarbij de dertien millioen bewo ners van het Westen der Oekraine en het Westen van Wit-Rusland optelt, levert dat voor de bevolking der Sowjet unie een toeneming op met 23 millioen. Het grootste deel der nieuw verwor ven gebieden heeft reeds vroeger tot het Russische gebied behoord en is aan de Sowjetunie „door de macht van het Europeesche imperialisme" ontroofd. Dit is thans weer goedgemaakt. De regeering der Sowjetunie kan van nu af uit naam van 193 millioen menschen haar mach tige stem verheffen. In oeconomisch opzicht is het van bijzon der belang, dat de Sowjetunie van nu af aan in de Oostzee besohikt over een reeks ijsvrije havens. Deze successen van de So wj et- Russische buitenlandsche politiek zijn langs vreedzamen weg verkregen en door de breede Yclksmcssa's der nieuw-verworven gebieden goedgekeurd. Wat de betrekkingen der Sowjetunie met Finland betreft, moet worden vastgesteld, dat het vier maanden geleden gesloten vredesverdrag over het algemeen bevredigend is uitgevoerd. Door ,het kortgeleden tusschen ds Sowjet-regeering en de Finsche regeering gesloten oeconomische accoord zullen zich ook op handelspolitiek gebied gunstige perspec tieven openen. De Finsche regeering heeft verder voor eenigen tijd ook het voorstel der demilitarisatie der Aaland-eilanden en tot in stelling van een Sowjet-Russisch consulaat op deze eilanden. De verdere ontwikkeling der Russisch-Finsche betrekkingen hangt in hoofdzaak van Finland zelf af. Wanneer er in Finland eenige elementen zijn, die de normalisatie der Sowjetrussisch Finsche betrekkingen tegenwerken, dan kun nen daardoor natuurlijk de Russisch-Finsche betrekkingen schade lijden. De betrekkingen van de Sowjetunie tot de Scandinavische staten, Noorwegen en Zweden staan, naar Molotow verder uiteenzette, in het teeken van den door den oorlog ontstanen nieuwen toestand. Over Noorwegen kan op het oogenblik nog niets bepaalds worden gezegd. Wat Zweden betreft, zijn de oeconomische betrekkingen zoowel voor de Sowjetunie als voor Zweden op het oogenblik actueel. In dit verband sprak Molotow de hoop uit, dat de RussischZweedsche oeconomische onder handelingen, die op het oogenblik worden ge voerd, spoedig in het belang van beide partijen tot een positief resultaat zullen leiden. Sprekende over de betrekkingen der Sowjetunie tot de Balkanstaten vermeldde Molotow het herstel der diplomatieke betrek kingen met ZuidtSlavië in de eerste plaats. Het herstel dier betrekkingen heeft zijn oorzaak in een voorstel der Zuid-Slavische regeering. De hoop bestaat op een verdere verbetering der betrekkingen en een geleide lijke uitbreiding der wederzydsche oecono mische betrekkingen. De betrekkingen der Sowjetunie met Bul garije zijn normaal. Er bestaan tusschen beide staten geenerlei tegenstellingen, die in den weg zouden kunnen staan aan een ver dere verbetering der Russisch-Bulgaarsche betrekkingen. „Geen wijziging van belang" in de betrekkingen met Turkije In aansluiting hierop besprak Molotow de betrekkingen der Sowjetunie met Turkije. Deze betrekkingen hebben, zoo zeide hij, den laatsten tijd „geen Wijziging van belang" ondergaan. Weliswaar hebben de in het laatste Duitsche witboek gepubliceerde docu menten een onaangenaam licht geworpen op eenige politieke persoonlijkheden van Turkije. De onthullingen van het Duitsche witboek zijn ook geenszins door de verklaringen van den Franschen ambassadeur in Ankara, Mas- sigli, krachteloos gemaakt. In dit verband wees Molotow er op, dat de Sowjetregeering de Turksche re- gec -ing reeds in April gewezen heeft op het volgende „ontoelaatbare feit": Op het genoemde tijdstip was waar- genomen, dat verscheidene buitenlandsche vliegtuigen, die van Turksch gebied kwa men, de Sowjetgrens in het gebied van Batoem hadden gepasseerd. De Turksche regeering heeft eerst ontkend, dat dit was gebeurd, doch beloofd, maatregelen te nemen tegen een herhaling van der gelijke gebeurtenissen. Thans weet men door de Duitsche documentenpublicatie, aldus Molotow, nauwkeurig hoe het ipet die vliegtuigen gesteld was. Japan en de Ver. Staten Molotow gewaagde van „onduidelijkheden" in het program der nieuwe Japansche regee ring en zeide, dat „niets goeds te zeggen was t.a.v. de betrekkingen met Washington". Spoedige liquidatie van den oorlog niet te voorzien Molotow besloot zijn'rede met een blik vooruit. De huidige veranderingen in Europa, zoo zeide hy, staan in het teeken van het groote succes der Duitsche wapens. Duitschland is uit het verloop tot dusverre van den oorlog versterkt te voorschijn gekomen. Een spoedige liquidatie van den oorlog is nog steeds niet te voorzien. Integendeel, de oorlogsgebeurtenissen zenden haar „ernstigen neerslag" naar alle deelen der wereld. In het bijzonder teekent zich de strijd om de koloniale bezittingen van België en Frankrijk steeds acuter af. Imperialis tische lusten worden niet alleen in Japan gevoeld, maar ook in de Ver. Staten, waar deze lusten natuurlijk door de re clame voor de z.g. belangen van het Wes telijk halfrond verbloemd worden. De totale ontwikkeling van den wereld toestand bergt het gevaar in zich van een verdere ontplooiing van den oorlog. De Sow jetunie moet derhalve versterkte waarzaam- heid toonen en zich wijden aan de versterking van haar binnenlandsche en buitenlandsche posities. De Sowjetunie mag zich niet tevre den stellen met haar tot dusverre behaalde successen. De volkeren der Sowjetunie moe ten integendeel de uitspraak van Stalin ook verder ter harte nemen, dat het geheele Sowjetvolk in voortdurende gereedheid voor mobilisatie moet staan en voorbereid moet zijn op iedere dreiging van een vijandelijken overval, opdat geen manoeuvre van de vijan den de Sowjetunie kan verrassen. De redevoering van Molotow werd door de vergadering met grooten bijval ontvangen. De opperste sowjet nam vervolgens een resolutie aan, waarin de buitenlandsche politiek der Sowjetregeering zonder voorbe houd werd goedgekeurd. Amerika en de Europeesche bezittingen De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Hull, die thans op de terug reis is van de conferentie te Havanna, heef*, verklaard, dat het door de Amerikaansche landen opgestelde mandaatsplan voor de Europeesche bezittingen op het Westelijk halfrond reeds zeer binnenkort aan den Senaat ter ratificatie zal worden voorgelegd. Voorts zal aan den Senaat verslag worden uitgebracht van de andere resultaten der conferentie, welke Huil belangrijke vorde ringen in de Pan-Amerikaansche betrekkin gen noemde. Naar uit Ottawa gemeld wordt, is in het Canadeesche Lagerhuis de vraag gesteld, of met de Vereenigde Staten onderhandeld wordt over een gemeenschappelijk verdedi gingsplan of over het aanleggen van een militair steunpunt der Vereenigde Staten to Canada- De minister-president heeft geweigerd op deze vraag te antwoorden, daarbü als reden aanvoerend, dat zulk een vraag en de beant woording ervan in de Vereenigde Staten een "«nroiHiop controverse zou kunnen uitlokken. Zeegevecht in den Zuidelijken Atlantischen Oceaan Een Duitsche hulpkruiser beschadigt den Engelschen hulpkruiser Alcantara Het D.N.B. mel<H uit Berlijn: Tusschen een in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan opereerenden Duit- schen hulpkruiser en den grooten Brit schen hulpkruiser Alcantara groot 22,181 brt., is het tot een kort gevecht gekomen. Het Engelsche schip kreeg in den loop van den strijd zware treffers, die het dwongen den strijd te staken en de haven van Rio de Janeiro binnen te loopen. De Duitsche hulpkruiser zette zijn operaties ip den handelsoorlog voort. Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Tengevolge van de weersomstandigheden bleef de actie van de luchtmacht ook op 31 Juli zeer beperkt. BÜ de gewapende verkenning in het Kanaal en op zee, ten Westen van de Scilly-eilaqden zijn alleen-varende, gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met bommen aangevallen. Nachtelijke aanvallen, die met zwakkere strijdkrachten werden ondernomen, waren gericht tegen schepen en havenwerken in Zuid-Eng eland alsmede tegen vijandelijke zoeklichtstellingen. Men heeft ontploffingen en branden waargenomen. In de avonduren is het ter hoogte van Dover tot luchtgevechten tusschen Engelsche Spitfire-jagers en Duitsche Messerschmidt-vliegtuigen gekomen. Men slaagde er hierbij in, vijf Britsche jagers en twee versperringsballons neer te schieten, zonder zelf verliezen te lijden. Bij het binnenvliegen van Britsche bom bardementsvliegtuigen in Noorsch, Deensch Nederlandsch gebied zyn nog drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De bommen, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus door vijandelijke vliegtuigen zijn geworpen in Noord- en West-Duitschland, hebben slechts geringe schade aangericht. Een vijandelijk vliegtuig, dat op groote hoogte boven de wolken vloog, heeft een aantal bommen in het centrum van de stad Hannover geworpen, ver verwijderd van ieder militair doel. Daarbij zijn verscheidene huizen zwaar beschadigd en eenige personen omgekomen en gewond. In totaal verloor de vijand gisteren acht vliegtuigen. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Het Italiaansche legerbericht Legerbericht nr. 53 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt; Het blijkt, dat tijdens het optreden van de luchtmacht op 28 Juli tegen eenheden van de Britsche marine in het Oostelük deel van de Middellandsche zee, een Britsche torpedo jager tot zinken is gebracht. Tijdens verken ningsvluchten boven Malta heeft een onzer formaties jachtvliegtuigen een gevecht aan gegaan met een vijandelijke formatie. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald Een van onze machines is niet terug gekeerd In Oost-Afrika ondernamen wij doeltreffen de acties in de lucht op Wakir. waar een par keerplaats van auto's met succes gebombar deerd werd. Ook werd een aanval onderno men op het vliegveld van Buna, waar drie toestellen op den grond getroffen en ernstig beschadigd werden. De vijand heeft Cassala met bommen be stookt. waarbij liehte schade werd aangericht Duitsche vliegtuigen boven de Theems Reuter meldt uit Londen: Het ministerie voor luchtvaart en voor de veiligheid van de hoofdstad deelde gistermor gen mede: In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegers boven eenige plaatsen aan de Theems en aan het Bristol-kanaal bom men uitgeworpen. Het D. N. B. meldt uit Berlyn: Engelsche vliegers hebben in den vroegen morgen van 30 Juli de stad Heidelberg aan gevallen. Verscheidene bommen vielen op een woonwijk en beschadigden verscheidene huizen. Een burger werd gewond. Wat het Britsche luchtwapen met dit bom bardement beoogde, is, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, volkomen onbe grijpelijk. Britsche vloot van Gibraltar uitgevaren Stefani meldit uit Tanger: Vernomen wordt, dat talrijke Britsche oorlogsbodems plotseling uit Gibraltar zijn vertrokken in Westelijke richting. De vloot- formatie bestond o. m. uit drie kruisers, zeven torpedobootjagers, vijf duikhooten, twee vlieg, kampschepen en drie hulpschepen. Het schijnt, dat het vertrek van deze een heden zijn oorzaak vindt in de vrees voor de bombardementen der Italiaansche luchtmacht, die steeds doeltreffender worden. Woensdag hebben ook verscheidene toestellen langen tijd boven Gibraltar gevlogen, waarop zij verscheidene boinmen neerwierpen, ondanks de felle reactie van het luchtafweergeschut. De aardbeving in Turkije Het D.N.B. meldt uit Stamboel: Omtrent het aantal slachtoffers van de aardbeving in Anatolië zijn tot dusverre nog slechts weinig betrouwbare gegevens ontvan gen. Daar de zone van de aarbeving, die in Midden-Anatolië Rgt, vrij afgelegen is, kan nog geen overzicht verkregen worden van de verliezen. De getallen, die bekend worden over het verlies aan menschenlevens, stijgen echter voortdurend. Door de aardbeving zijn alleen dorpen getroffen, welker bewoners in den slaap werden verrast. De roode halve maan, de civiele en de mi litaire autoriteiten hebben hulpcolonnes ge zonden. Tenten, dokters en levensmiddelen zijn naar het aardbevingsgebied gedirigeerd. Ook nu nog komen lichtere aardschokken voor. De minister van binnenlandsche zaken heeft den president der republiek in Stamboe' rapport uitgebracht over de tot dusverre ge nomen maatregelen. Berichten, die melden dat ruim duizend dooden gevallen zijn, wor den voorloopig niet bevestigu. De betrekkingen tusschen Engeland en Portugal Italiaansche commentaar op het Spaansch-Portugeesche verdrag Stefani meldt uit Rome: De Romeinsche bladen van gistermiddag wijzen op het belang van het protocol, dat is onderteekend tusschen Spanje en Portugal. De Tribuna merkt op, dat het protocol aan geeft, dat Portugal definitief los raakt van den Britschen invloed en een geweldigen slag toebrengt aan het Engelsch-Portugee- sche verdrag, waarmede Engeland geloofde voor altijd Portugal te hebben kunnen maken tot een basis voor zijn imperialistische politiek. Sedert eenigen tijd waren de betrekkingen tusschen de beide landen niet meer zoo har telijk als tevoren. De dictatuur van Salazar stuwde Portugal op natuurlijke wyge naar de groote Europeesche stroorning van fas cisme en nationaal-socialisme. Met andere woorden, de valorisatie van het nationale gevoelen, die tot stand is gebracht door Salazar, moest natuurlijk de Portugeesche politiek een diep verlangen ingeven om autonoom te worden. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog sympathiseerde Portugal ter stond met Franco en kwam bijgevolg te staan tegenover Londen, dat met de rooden sympathiseerde, Tijdens de meeningsverschil- len tusschen Londen en Lissabon toonde Engeland niet steeds het respect, dat ver schuldigd is aan een souverein en trotsch land als Portugal. Tijdens het Europeesche conflict breidde Engeland zijn pretenties jegens Portugal uit en eischte een solidariteit, die Portugal uiteraard niet in overeenstem ming kon brengen met zijn belangen en zijn nationale waardigheid. Het huidige Spaansch-Portugeesche accoord is in de eerste plaats een antwoord op de arrogante bedreiging van Engeland met de blokkade. Portugal heeft eindelijk begrepen, dat het een duidelijke wijziging moet brengen in zijn politiek jegens Engeland. Het voelt, dat Spanje zijn vriend en natuurlijke bond genoot is. Deze beide Latynsche landen zijn inderdaad vereenigd door ideëele en practische redenen en voelen zich Europeesch, niet in het oude, demo-magonnieke Europa, maar in het nieuwe Europa, dat gebouwd worijt door Mussolini en Hitier. De Giornale d'Italia merkt op, dat volgens uit Spanje afkomstige inlichtin gen de Engelsch-Spaansche spanning dagelijks grooter wordt, vooral door de lastercampagne van de Engelsche pers tegen de regeering van Franco. De Spaansche ergernis tegen Groot-Britannië is zoo diep en hevig, dat dit niet erger zou kunnen zijn, wanneer beide landen met elkander in oorlog waren. De arrestaties in Japan Eenige Engelschen weer vrijgelaten De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat twee der in Japan gearres teerde Brioche staatsburgers weder ztin vrijgelaten. Daarentegen is te Jokohama een andere Engelschman, een directeur van een petroleummaatschappij, gearresteerd. Er be vinden zich thans 12 Engelschen in hechtenis. De Japansche woordvoerder heeft ver klaard, dat over een bespreking tusschen Halifax en den Japanschen ambassadeur te Londen geen enkel officieel bericht is binnen gekomen. Dit onderhoud zou gevoerd moeten zijn over de arrestatie der Britsche staats burgers. Ook ingeval van een protest van de zijde der Engelsche regeering zal de Japansche regeering dit protest niet in behandeling kunnen nemen, aldus de woordvoerder. Hij ontkende, dat het Japansche optreden slechts tegen Britsche staatsburgers was gericht en voegde eraan toe, dat alle spionnen, onge acht de nationaliteit, ten strengste gestraft zouden worden. In verband met de spionnage-affaire is, naar Domei meedeelt, nog de vertegenwoor diger te Tokio van de Associated Press, we gens het verspreiden van misleidende be- riehten, door de gendarmerie verhoord. Zes Engelschen door de Japanners vrijgelaten Reuter meldt uit Tokio, dat bevoegde krin gen meedeelen, dat zes van de gearresteerde Engelschen weer zijn vrijgelaten. Men ge looft, dat er van de in Japan gearresteerde Engelschen thans nog zeven in arrest zyn. Het Amerikaansche embargo op vliegtuigbenzine Naar aanleiding van Roosevelts aankondi ging betreffende het verbieden van den uit voer van vliegtuigbenzine schrijft de Daily Mail, dat men m Britsche petroleumkringen deze actie als tegen Japan gericht beschouwt. Het is zelfs mogelijk, dat het embargo de eer ste stap op den weg der nieuwe uitvoerpoli- tiek tegenover Japan is. De News Chronicle legt er nadruk op, dat Canada niet onder den maatregel valt, zoodat Engeland er in het geheel niet door getroffen Ook de Daily Telegraph constateert, dat het embargo in hoofdzaak tegen Japan gericht is, omdat dat land vrijwel geheel afhankelijk is van de Amerikaansche leveranties. De Amerikaansche bewapening Aanvullende begrooting van bijna 5 milliard dollar Na een debat,jiat drie uur duurde, heeft het Amerikaansche Huis van afgevaardigden met slechts een stem tegen, de aanvullende mili taire begrooting, ten bedrage van 4-96 milliard dollar aangenomen. Dit is het hoogste, ooit in een enkele begrooting toegestane bedrag voor de Amerikaansche bewapening. De begroo- tmgswet staat den aanbouw toe van 200 oor logsschepen en de aanschaffing van legerma- teriaal voor een krijgsmacht van 1.2 millioen man. Voorts wordt de aanschaffing toegestaan van reservemateriaal voor nogmaals 800,000 rqan, alsmede 19,000 vliegtuigen, terwijl een regeling is getroffen voor de inschakeling van de Amerikaansche industrie voor de vervaar diging van dit oorlogsmateriaal. Daardoor wordt de oorlogsbegrooting voor 1941 ver hoogd tot 6.8 milliard dollar voor het Ameri kaansche leger en tot 3.2 milliard dollar voor de Amerikaansche marine. Een op aandrang van de particuliere, Amerikaansche industrie in de begrootingswet ongenomen bepaling herroept de volmacht, welke verleden maand aan Roosevelt is verleend om ook in vredes tijd het toezicht op zich te nemen van eiken industrietak, die wordt beschouwd als be langrijk voor de bewapening Het wetsvoor stel wordt nu doorgezonden aan den Senaat Er wordt rekening mee gehouden, dat deze het ontwerp spoedig zal aannemen. Binnenlandsch Nieuws BEKENDMAKING Gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje In opdracht van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de be volking in het bezette Nederlandsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demonstratief op treden in het algemeen en elke betoo ging van afzonderlijke of vereenigde per sonen, welke rechtstreeks of onrecht streeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met ge strengheid zal worden vervolgd Als demonstraties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voorzet, te beschouwen. Het dragen van insignes, bloemen, strik jes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen vaa andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Het zelfde geldt voor alle andere handelingen, welke de strekking hebben aanhankelijk heid aan het Huis van Oranje te be- Degene, die den inhoud van teze ver ordening overtreedt, zal zonde» pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstraties en betoo gingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstig. De be paling van paragraaf 2 van veiordening nr. 52/1940 van den Rijkscommissaris over de Duitsche rechtspleging in straf zaken wordt in het bijzonder in herinne ring gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/|940 over inbeslagneming van vermogeq in toe passing worden gebracht. De Duitsche en de Ned^landsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te haplhaven. De bedoeling van het bovastaande is ondubbelzinnig duidelijk. Men nene zich dus in acht voor het meedoen en/of bevorderen van manifestaties als bedoeld, laar dit de ernstigste gevolgen kan hebbeij Bijzonder streng gestraft wordt het orgaqseeren van manifestaties, enz. Dit heeft, blijfens een ter persconferentie van heden gedae mededee- ling, ook betrekking op straatkpplieden in bloemen, insignes e.d. Zij hebbn zich van het verkoopen van bloemen bijvoorbeeld vergeet-mij-nietjes), insignes ej., die voor een demonstratie zouden kunnenworden ge bezigd, ten eenenmale te onthoulen en die nen ervan doordrongen te zijl, dat over treding ook voor hen de zwaarte straf ten gevolge kan hebben, eventuee verzwaard met verbeurdverklaring van hungoederen en intrekking van hun ventvergunmg. De Nederlandsche verliezen in Mei Gegevens van officiiele Duitsche zijde Naar ons thans van officiële Duit sche zijde wordt meegedeeld hebben de totale verliezen, die het Nederland sche leger en de Nederlandfhe vloot gédurende de periode van 10 tot 15 Mei hebben geleden bedragen: 2890 dooden 6889 gewonden en 29 vermisten. Deze cijfers geven een geheel anderen indruk van de verliezen van de Nederlandsche weermacht tijdens de oorlogshandelingen dan (lie welke af en toe via den Engelschen omroep zijn verspreid en welke kennelijk door de neiging tot tendentieuze overdrij ving geïnspireerd waren. De boven genoemde verliezen zijn in overeen stemming met de opgaven, die van Nederlandsche militaire zijde zijn ver strekt De verliezen onder de burger* bevolking te Rotterdam Ook met betrekking tot de verliezen, die tengevolge van de oorlogshande lingen onder de burgerbevolking te Rotterdam zijn geleden, zijn ons heden van officieele Duitsche zijde mededee- lingen gedaan, welke strooken met de eerder door officieele Nederlandsche instanties vermelde gegevens. In de maand Mei zijn er te Rotter dam in het geheel 977 personen over leden, hiervan door oorlogshandelin gen 619. De overige sterfgevallen komen op de rekening van de normale sterfte ten gevolge van ziekte, ouder dom, enz. Oorlogsomstandigheden en ziektewet In zeer vele bedrijven ls, hetzij door de oorlogsomstandigheden, hetzij door evacuatie maatregelen enz. kor teren of langeren tijd piet gewerkt. De vraag is gerezen of de ziektever zekering in de genoemde periode moet worden geacht te zyn doorgegaan, m.a.w of hier artikel 30 van de Ziektewet moet worden toegepast. Genoemd artikel bepaalt toch in het derde lid, dat de verzekering slechts voortduurt, Indien de verzekerde tijdens zijn MOORD AANSLAG TE AMSTERDAM Op een omroeper van het A.N P, In den nacht van 29 op 30 Juli is Amsterdam-West een der omroepers van A.N.P. na een kleine wandeling niet in hyis teruggekeerd. Hij werd kort daarop bij zijn woning in -c- wusteloozen toestand aangetroffen met wonde aan het voorhoofd. De politie, die rniddeilyk een scherp onderzoek heeft i' 1 steld, is van oordeel, dat men met een la aanslag op zijn leven te doen heeft. Of de aanslagpleger het op de portemon van zijn slachtoffer voorzien had, of da door motieven van haat- of wraakzucht i ;rd gedreven, heeft men nog niet kunnen stellen, daar de gewonde een ernstige senschudding heeft opgeloopen. Er zijn onmiddellijk uitgebreide maat: len genomen om den dader op te speren. De procureur-generaal te Amsterdam hoofdcommissaris van politie aldaar he een belooning van duizend gulden uitgel voor hem of haar, die aanwijzingen kc geven, welke leiden tot de ontdekking en oordeeling van de(n) daderis). Er zyn ook scherpe maatregelen gene om herhaling van soortgelijke aanslagi voorkomen en misdadigers, die van de du nis gebruik trachten te maken, om hun s' offers aan te vallen, te achterhalen. Het aai vast, dat de zwaarste straffen hen bij hun veroordeeling zullen treffen. ENGELSCHE VLIEGTUIG BOVEN AMSTERDAM Opnieuw zyn in den afgeloopen nacl t gelsche vliegtuigen boven de hoofdstac schenen. In het nachtelyke duister hebt drie bommen uitgeworpen welke echtei materieee schade noch persoonlijk letse ben veroorzaakt. De bommen zijn alle gekomen op een weiland in den Blauw t van den Broekermeerpolder ten Noorde Amsterdam- De aanval op hel IJselmee Over den aanval van een Engelsch tuig op het s s. IJsei van den dienst A damZwolle is ons heden nog ter aan- het volgende gemeld: De aanval gesc om 13.50 op eenige kilometers-van den mond. Het Engelsche vliegtuig wierp f men uit en beschoot de IJsel bovendie machinegeweerkogels. Er kon geen over de bestemming van de kogels t daar er wijd en zijd in den omtrek geei -r. militair object was waar te nemen. Di oo i- men vielen op ca. 50 meter afstands schip in het water. Evenwel werdei or t splinters en kogels uit de machinegewei boord van de IJsel 2 personen gedood, 2 nar en 3 personen licht gewond. Het sch heeft uitsluitend lichte schade opgelo- u C.P.N, en R.S.A.P. uit d. gemeenteraden Naar het Communistische Raadsl II van Weizen te Leiden aan het Lt Dagblad meedeelt is door de Gem< besturen, in opdracht van de bezet autoriteiten, het bericht ontvangen, bij het aan leden van de C. P. -n R. S. A. P., deel uitmakende van Gemeenteraad, niet meer is toegt n hun werkzaamheden als zoodanig te oefenen. Tuchtrecht in den opbouw t Het militaire strafrecht zal in den c ovv /- dienst niet toegepast kunnen worder Di tengevolge komt het personeel voor al rechtelijke strafbare feiten voor den J lijken strafrechter. In ernstige gevallen van opzettelijk hoorzaamheid, desertie e.d., welke leger tot verwijzing naar den krijgsn den hebben geleid, doch welke tha strafbaar feit meer opleveren en dn volge alleen als tuchtvergrijp kunnen afgedaan, kan tot plaatsing in de tuc k worden overgegaan, voor een periode minste drie en ten hoogste twaalf n cn De tuchtklasse van den opbouwc v' gevestigd te Nieuwersluis. Voorzichtigheid bij spoon overgangen De A.N.W.B. vestigt er de aanda yveggebruikers, die in het donker ri. -n, *1- dat bij verschillende spoorwegovergé stoplichten en de verlichting van ne- slagboomen gedoofd zijn, zoodat da voorzichtigheid is geboden. Opheffing commissie van zak bijstand aan gemobilisee ien In verband met de demobilisatit Nederlandsche weermacht is tot ophi sloten van de Haagsche commissie lijken bijstand aan gemobiliseerden Bij het spelen den nek ge Het twaalfjarige zoontje van de f Bodt te Geertruidenberg was gisteroc half twaalf aan het spelen op de Vi Plotseling viel het van een ter plaats steenen tafel op een haxdsteenen brak daarbij een halswervel. De jo onmiddellijk dood- Het lijkje werd St Agnesgesticht overgebracht. Poststukken naar Duitse! Verzending van postr Voor de verzending van >stpak' Duitschland gelden dezel' 'ePa voor den lOden Mei j.L f -oo de. boden en beperkingen Duitschi lichtingen over hetgeei. - te«B«late op ieder postkantoor erkrygen* Doodelijk ongeluk onder Gisteravond omst-aeks half acht Amersfoortschen svaaUveg. onder d voortduurt, maien de verzekerde tijaens zyn - rachfc dienstbetrekking den overeengekomen arbeid tijdelijk niet heeft kunnen verrichten „tenge volge van weersinvloeden, gebrek aan mate rialen en dergelijke omstandigheden". Het bestuur van de Federatie van Bedrijfsvereeni- gingen meent, dat het gewenseht is aan U nemen, dat de verzekering in meergenoem' periode wel is doorgegaan en het heeft aangesloten bedrijfsverenigingen verdort üe behandeling van ziektegevallen piet d;: j zienswijze rekening te willen houden. LIJK AANGESPOELD Het lijk van den 20-jarigen kan A. O. uit Sassenheim, die zonde het radiostation Nova was gaar verdronk, is aangespoeld en na vervoerd. EEK DEUGDELIJK FICTSS Mannacht werd in de Reguliers c :>cr ca di .ternis zijr g yocnl „Si" de har u nieuw hc zichzell ia 1 z0° u ?n feit, <bt li" 1 M nog,,op„sI?H Güdeonde de in-ti -tin volle aand had bij het tt f van dit ver 'rwekt Je a rdocht van den 1 -ter. De or.? v 37-jarige man houden en nader onderzoek bl zich he* rij J wederrechtelyk o - i bert: plein .ad toegeeigend. De -V-.er. eigenaar heeft zijn rijwiel m ontva r- - i nemer en ziu met dankbaarheid i gedenken, dat het den dief te moe ;r s middel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2