DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 PAg. 8 De schade-enquête-commissies De namen van voorzitten en leden De commissaris der Koningin in de provincie Friesland heeft benoemd in de schade- enquete-commissie ter standplaats H a r 1 i n- g e n tot voorzitter tevens lid mr. A. W. Haan, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Friesland, te Sneek, tot lid J. Weerstra, burgemeester der gemeente Wonseradeel, te Witmarsum. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft benoemd in de schade- enquete-commissie ter standplaats Gronin gen, tot voorzitter tevens lid mr. N. Bolke- stein, lid van het college van gedeputeerde staten van Groningen, te Veendam, tot lid C. C. J. Welleman, gemeentearchitect, Delfzijl; Win schoten, tot voorzitter tevens lid mr. N. Bolkestein, lid van het college van gedeputeer de staten van Groningen, te Veendam, tot lid K. F. Eikenberg, gemeentearchitect te Veen dam. De commissaris der Koningin in de provincie Drenthe heeft benoemd in de schade-enque- te-commissie ter standplaats Assen, tot voor zitter, tevens lid K. Brok, lid van het college van gedeputeerde staten van Drenthe, te Assen, tot lid J. Boelens Kzn., architect te Assen; E m m e n, tot voorzitter tevens lid G, J. Wilms, lid van het college van gedeputeerde staten van Drenthe, te Oud-Schoonebeek, tot lid Ir. G. Maas, directeur' van gemeentewerken te Emmen; Mep pel, tot voorzitter tevens lid J. L. Nijsingh te De Wijk. tot lid J. Dekker, directeur van gemeentewerken te Meppel. De commissaris der Koningon m oe pro vincie Overjj6el heeft benoemd in de schade-enquete-commissie ter standplaats Almelo, tot voorzitter tevens lid, H. G. C. TÜreep, Zwolle, tot lid Ir. W. P. C. Knuttel te Deventer; De commissaris der Koningin ln de pro vincie Utrecht heeft benoemd in de schade-enquete-commissie ter standplaats Amersfoort, tot voorzitter tevens lid ir. F. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen te Zuilen, tot lid C. Ruitenberg te Amersfoort; Zeist tot voorzitter tevens lid G. H. J. van Spanje te Utrecht, tot lid mr. P. R. Hoorweg te Utrecht; de commissaris der Koningin in de pro vincie Noor d-H o 11 a n d heeft benoemd in de schade-enquete-commissie ter standplaats Amsterdam, tot voorzitter tevens lid P. Kuijper Dzn., wethouder van publieke wer ken der gemeente Hilversum te Hilversum, tot lid ir. W. Fuhri Snethlage, directeur van den oeconomisch-technologischen dienst der provincie Noord-Holland, te Haarlem; den Helder, als voorzitter, tevens lid J. J. Ver- fallle, dijkgraaf van den polder Het Koegras, in Den Helder, tot lid. J. Visser, adjunct directeur van publieke werken der gemeente Den Helder, te Den Helder. De commissaris der Koningin ln de provin cie Z u i d-H o 1 1 a n d heeft benoemd in de schade-enquete-commissie ter standplaats Delft, tot voorzitter levens lid dr. Ph. B, Libourel te Delft, tot lid ir. V. Jockin te Delft Dordrecht, tot voorzitter tevens lid mr. P. Blussé van Oud-Alblas te Dordrecht tot lid P A. v. Rije te Dordrecht'; 's-Gravenhage tot voorzitter tevens lid mr. R. W J. C. de Menthon Bake te 's-Gravenhage, tot lid J. J. M. Braun te 's-Gravenhage; Hellevoetsluis, tot voorzitter tevens lid mr. L. Trouw te Apel doorn, tot lid J. A. W. van den Blink te Oost- voorne; Le i d e n, tot voorzitter tevens lid mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden, tot lid B. Buur man te Leiden. der Koningin in de provincie tot lid A. J. Hulsebosch, notaris te Gennep; Maastricht, tot voorzitter tevens lid ir. A H. J.'Swinkels, te Maastricht tot lid J. Thijssens te Bunde; Roermond, tot voorzit ter tevens lid J. A. Kuijlaars, directeur van publieke werken te Roermond, tot lid J. M. J. Wagemans, bouwkundige te Roggel. Zooals bekend treedt bij alle schade-enquete- commissies als derde lid een plaatselijke in specteur der belastingen op, die tevens de functie van secretaris-penningmeester vervult De toewijzing van haver Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat aangezien gebleken is, dat verschillende bedrijven van de havertoewijzing voor de paarden min of meer belangrijke hoeveelheden hebben over gespaard, onder de gegeven omstandigheden besloten is, deze hoeveelheden niet zonder meer ter beschikking van de betreffende vee houders te laten. De oorspronkelijke havertoewijzing voor de paarden was verleend tot 15 September a.s. Aangezien thans van alle bedrijven de nog resteerende granen worden ingenomen, kan met het oog op de uit te oefenen controle deze toezegging niet meer worden gehand haafd. Immers, het is zeer moeilijk na te gaan of de haver, welke voor de paarden aanwezig zou zijn, afkomstig is van de toe wijzing, dan wel op andere wijze verkregen In jtfe gevallen, waarin de landbouwers in moeilijkheden zouden geraken, omdat geen voldoende voeder voor de paarden aanwezig is, zal worden voorzien door de verstrekking van een toewijzing mengvoeder. De werken in den Biesbosch Met de groote werken, die ln midden- Brabant op het program staan tot afsluiting van de gebieden van Oude Maasje, Donge en Biesbosch, zal reeds binnen enkele weken een begin worden gemaakt Binnen veertien dagen zal worden begonnen met de werkzaamheden aan de dijken van het Oude Maasje bij het Zuiderafwateringskanaal, van Waalwijk tot aan het Keizersveer. De werken zullen door de Nederlandsche Heidemaatschappij in werkver schaffing worden uitgevoerd. Hierbij worden ongeveer 500 arbeiders uit Dordrecht te werk gesteld voor wie een extra trein wordt Ingelegd Op 8 Juli is op initiatief van den Amster- damschen Bond van Beroeps-Pensionhcaiders en de Vereengde Pensionhouders van Haar lem en omstreken opgericht de Nederlandsche Bond van beroeps-pensionhouders, welke thans met 54 afdeelingen in den lande werk WELKE BONNEN? BROOD: Bons 81 tot en met 90 brood- bonboekje). Geldig van 29 Juli t/m. 4 Aug., recht gevende op totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. THEE OF KOFFIE: Bon 85 (algemeen distributieboekje)Geldig tot en met 2 Augustus, recht gevende op Vx pond koffie of H ons thee. BLOEM OF BAKMEEL: Bon 90 (alge meen distributieboekje). Geldig tot en met 9 Augustus, recht gevende op 2 Vx ons tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggebloem, roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER: Bon 66 (algemeen distributie boekje). Geldig tot en met 23 Augustus, recht gevende op één kg suiker. PETROLEUM: Petroleum „Periode 3", voor hen, die over geen andere kook gelegenheid beschikken, dan met petro leum. Geldig tot en met 11 Augustus, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon „Periode 4" is ongeldig verklaard. BOTER, MARGARINE EN VET: Van 29 Juli tot en met 23 Augustus geeft elke van de met 01 t/m. 04 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen ra» 250 gram. boter. Elk van ie met 01 en 02 genummerde bonnen der vetkaart geeft in die periode recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmolten vet, voorzoover voorradig, of boter. De met 03 en 04 genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het ge noemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waar van een rtductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. GRUTTERSWAREN: Bon 95 (algemeen distributietoekje). Geldig van 22 Juli tot en met II Augustus, elk recht geven de op 250 gram rijst of rijstemeel. Bon 100 (ilgemeen distributieboekje). Geldig var 22 Juli tot en met 11 Aug., elk recht fevende op 250 gram haver mout, havrvlokken, gort of grutten Bon 105 (algemeen distributieboekje) Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram maïzena, g-iesmeel of puddingpoeder Bon 110 (ilgemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, lermieelli of spaghetti. DE JACHTTIJDEN De secretari-generaal, waarnemend hoofd van het deprtement van landbouw en visschery heet bepaald, dat in het geheele land de jacht sg onderstaande wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tijdvak, achter de namen der vildsoorten vermeld. Reebokken ran 14 Augustus tot en mei 7 September; reeën (bokken en geiten) van 13 October bt en met 14 November herten en danherten (bokken) van 1 October tot en .met 5 October; fazanten (hmen en hennen), houtsnippen, korhanen, korhennen en hazen van 1 October tot en met 31 December; patrijzen vaj 1 September tot en met 31 December; ganzen, alle toorten eenden (behalve berg eenden en eïereenden), watersnippen en meerkoeten va» 14 Augustus tot en met 31 December; goudpluvièra van 1 September tot en mei 31 December. Voorts is hel vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, toegestaan gedurende het tijdvak achter de namen der walerwildsoorten vermeld: Ganzen, alle loorten eenden (behalve berg eenden en eiiereenden), watersnippen en meerkoeten van 14 Augustus tot en met 31 December; goudpluvieren van 1 September tot en met 31 Decemtxr. Het vangen van de hieronder genoemde waterwildsoorten door middel van eenden kooien zal zijn toegestaan gedurende het tijd vak achter de namen vermeld: Alle soorten eenden (behalve bergeender en eidereenden van 14 Augustus tot en mei 31 December. De jacht zal niet worden geopend op herten- kalveren, reekalreren (t. w. reeën, die in den loop van het kalenderjaar zijn geboren), zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wulpen, .scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. De ingenieur van den rijkswaterstaat, belast met de inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens, vestigt de aandacht van eige naren en houders van zware vrachtwagens, aanhangwagens en autobussen op het volgende' le. De inschrijvingsbewijzen van gesloopte, verkochte of definitief gevorderde voertuigen moeten, onder raededeeling hiervan, aan het inschrijvingsbureau voor zware motorrijtuigen (adres: Carel van Bylandtlaan 3, te 's-Graven hageterug worden gezonden. Deze verplichting is aan eigenaren of houders van motorrijtuigen opgelegd, ingevolge het be- Kaaide in het derde lid van artikel 39 van het [otor- en rijwielreglement. 2e. Van ongeldig geworden bewijzen van inschrijving moet verlenging van den geldig heidsduur worden aangevraagd op de daarvoor bestemde, gratis verkrijgbaar zijnde, (oranje kleurige) kaartformulieren. De vegetariërs cn de boter- en vetdistributie Tot hen, met eenigi behooren ir Zoowel zij, onthouden schen, wie -boter doo ven. Dez> grond te den met d roomboter Vegetariër» brengen, z ging van B eeniging. c verbinding te zoeken met het Cédtruc tributiekantoor. Het resultaat was o.a., dat er wel gezorgd kon worden voor hen, die om gezondheidsredenen plantaardige vetten moeten gebruiken, maar niet voor de prin- cipieele vegetariërs. Daarvoor is echter wel een regeling ln voor bereiding. Eveneens in men doende, om aan vegetariërs een grooter vetrantsoen te ver schaffen, maar er kan nog niet worden mede gedeeld hoe dat zal gaan en wanneer er mede begonnen zal worden. Wanneer aan vegetariërs een extra vet rantsoen zal worden uitgereikt, komt er een einde aan een zekere onbillijkheid, die op het oogenblik bestaat Reuzel en gesmolten vet zijn n.l. nog vrij en de huisvrouw kan cij ieder pond vleesch, dat zij Koopt, een ons van dit vet krijgen. Dit voordeel 3aat voor vegetariërs natuurlijk teloor en zij zijn dus verplicht hun rantsoen boter ook in de keuken te gebruiken. Voor principieele vegetariërs, die verplicht zijn roomboter te gebruiken, kan echter op het oogenblik nog wel iets bereikt worden door het systeem van onderlinge ruiling. Op een vetkaart kan zoowel plantenvet als olanten- boter betrokken worden. Door nu de vetbon iemand die graag boter heeft, te ruilen met een boterbon, zullen in vele gevallen vegetariërs zich nog plantenboter kunnen verschaffen. Deze ruiling werd door het Cen traal Distributiekantoor aan de nand gedaan en de winkeliers van de Vereeniging van Reformhuizen zullen daarbij zooveel moge lijk hun bemiddeling verleenen. Nogmaals zij er op gewezen, dat voor hen, die om gezondheidsredenen plantaardige vet ten moeten gebruiken, de mogelijkheid be staat de boterkaart tegen een vetkaart te ruilen, als zij den bekenden weg volgen (distributiekantoor, huisarts, geneeskundige dienst). Op deze vetkaart kan dan zoowel plantenvet als plantenboter worden gekocht Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat noten als een zeer goed bjjvoedsel kun nen dienen voor plantaardige vetten. Deze zijn nog in voldoende hoeveelheid te ver krijgen. Marsch van den Nationalen Jeugdstorm door Den Haag Verscheidene afdeelingen van den Nationalen Jeugdstorm, voornamelijk uit 's-Gravenhage en andere plaatsen van Zuid-Holland, doch ook uit andere deelen van ons land, waaronder een groote afdeeling uit Amsterdam, hebben gister avond een marsch door Den Haag gemaakt onder aanvoering van den leider der N. J. S., den heer van Geelkerken. In een hieraan voorafgegane samenkomst in den Dierentuin heeft de heer van Geelkerken het woord gevoerd. Vervolgens werd naar het Malieveld gemar cheerd, waar van acht tot half negen eenige oefeningen werden gehouden. Rijkscommissaris SQrss-Inquart was op het terrein aanwezig. Daarna begaf de stoet, ter sterkte van onge veer 1500 jongelui, zich langs Koninginnegracht Heerengracht Korte Poten, Plein, Binnen- en Buitenhof, Kneuterdijk, Heulstraat en Noord einde naar de Zeestraat waar gedefileerd werd voor den leider der N. S. B.. ir. A A. Mussert. De marsch ging tenslotte door de Javastraat weder naar de Koninginnegracht en vervolgens naar het Malieveld, waar de stoet werd ont bonden Verbond voor Notionaal Herstel Het Verbond voor Nationaal Herstel had onderstaande proclamatie ter publicatie gereed, toen het „driemanschap" zijn oproep in de bladen plaatste. Aangezien het verbond steeds het standpunt heeft ingenomen elke reêele poging tot de vor ming van een eenheid te willen bevorderen, wil het ook thans geen tweedracht zaaien. Daar het echter niet ten volle overtuigd is, dat achter dit driemanschap niet de partijen staan, wil Nationaal Herstel voorloopig hier tegenover een loyale afwachtende houding aannemen. Dit neemt niet weg, aldus deelt het verbond mede, dat wij paraat staan en te allen tijde zullen blijven opkomen, waar noodig, voor de verdediging van het Nederlandsche volkswelzijn. De bescherming daarvan blijft het verbond beschouwen als zijn voornaamste De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken, heeft een aantal bepalingen, deel uitmakende van de collectieve arbeidsovereenkomst, welke voor het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1940 is afgesloten tusschen de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten eenerzjjds den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbei- ders(sters)bond St Willibrordus, den Neder landschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders en de Nederlandsche Ver eeniging van Fabrieksarbeiders anderzijds, verbindend verklaard voor de werkgevers en arbeiders in de schoenindustrie. De bepalingen zijn opgenomen in een bijvoegsel van de Staatscourant van gisteren. Drie Isabella's in drat op de paardenmarkt, welke Dinsdag onder veel deskundige kalano«+«»Hina R»i»mder wpré gehouden Zonder vergunning geen nieuwe banden op auto's Naar wij vernemen is het verboden op auto's nieuwe banden te monteeren, zelfs wanneer men ze zelf in voorraad heeft. Daar toe moet eerst vergunning worden gevraagd aan het rijksbureau voor rubber. Gebruikers van auto's zijn verder verplicht de banden van een nieuw loopvlak te laten voorzien, zoodra dit noodig is. Ook met repa raties mag niet getalmd worden. Ook Roermond heeft zijn steentje willen bijdragen om den nood in het geteisterde Rotterdam te helpen lenigen. Hiertoe was een actie op touw gezet, waarin de Roer mondenaren werden aangespoord om eens rond te neuzen, wat zij zooal uit hun huis houding zouden kunnen missen of over compleet hadden. Door verkenners, leden van de Jonge Wacht en de R.K. Studenten- club werd Maandag met handwagens een rondgang langs de hulzen gemaakt De gifter werden allen naar de centrale verzamel plaats in de bisschoppelijke kweekschool ge bracht. Hier zijn wij een kijkje gaan nemen en ofschoon onze verwachtingen, de vrij gevigheid van het Limburgsche volk kennen de, hoog waren gespannen, stonden we toch verbaasd over de enorme ingezamelde hoeveel heid. Bedden, keukengerief, meubelen, alle denkbare artikelen, tot wiegen toe lagen er opgestapeld. Alle ingezamelde artikelen zijn in bruikbaren staat terwijl er ook talrijke nieuwe dingen waren geschonken. Momenteel is men druk bezig alles netjes te sorteeren en in te pakken, waarna de verzending naar Rotterdam zal plaats hebben. Gisermiddag omstreeks 3 uur is door hool- broei brand uitgebroken in de kapitale boerderij bewoond door den landbouwer F. Wassenaar, op het landgoed Ter Horst, te Voorschoten. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf met zes stralen water, doch zij kon niet verhinderen, dat het geheele woonhuis, een groote nieuwe stal en 100,000 kg hooi een prooi der vlammen werden. Manschappen van den opbouwdienst, die toevallig in de buurt waren, hielpen het huis raad te bergen, zoodat de roerende have, alsmede een zestal koeien en een groote hoe veelheid kaas gered werden. De schade wordt door verzekering gedekt. De afdeelingen in Zuid-Holland van boven genoemde Bond hielden Maandag 29 Juli j.l een middagvergadering, waarin verschillende onderwerpen ter sprake kwamen, het maat- kleedingbedrijf rakende. O.a. sprak zij zich uit, dat de norm, die gesteld zal worden om in aanmerking te komen voor een bedrijfs- vergunning niet juist was. Tevens, dat bij de benoem mg van de regeerings-adviseur de bond hierin niet gekend is en zij vreesde, dat niet voldoende rekening zal worden gehouden met de belangen der maatkleermakerspatroons Een delegatie werd benoemd en een audiëntie zal worden aangevraagd bij den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart om eenige be langen te bepleiten. Tenslotte handhaafde zij het besluit, genomen op de districtsraad vergadering van 18 Juli j.l. zijnde: De opdracht aan het hoofdbestuur om te komen tot oprichting van één Nationalen Bond van Kleermakerspatroöns. De vergadering, die het over deze punten eens was, had een zeer geanimeerd verloop. De moordaanslag te 's-Gravenhage Hoe de dader werd aangehouden Omtrent de aanhouding Dinsdagavond van den 17-jarigen A. S., verdacht van den moordaanslag op de 34-jarige vrouw M. B. geb. H. in de Groe- nesteinstraat te 's-Gravenhage, meldt het A.N.P. o.m. dat de jongeman na zijn daad in Utrecht is aangeland. Waarschijnlijk is hij meegereden met een of meer auto's. Daar is hij zwervende gebleven tot hij 's avonds bij een boekwinkeltje in het centrum van de stad binnenliep. Aan de vrouw des huizes, die hem vroeg wat hij ver langde. verzocht hij brood en water, omdat hij honger had. Zij verschafte het hem en terwijl hjj den soberen maaltijd naar binnen werkte, bracht hij het gesprek op onderdak voor den Dit gesprek was nogal verward. Hij vertelde gevlucht te zyn uit het opvoedingsgesticht te Amersfoort en korten tijd later deed hij voor komen, alsof hij uit het krankzinnigengesticht te Apeldoorn was ontsnapt. Dit verhaal en de verdere niet gunstige indruk van den jonge man deden de vrouw argwaan krijgen en zij ging om raad naar haar man Deze had juist de krant gelezen met het bericht van den moord aanslag en hij zag al gauw, dat de binnenge- loopen jongeman geheel en al aan het ver strekte signalement beantwoordde. Het was nu de zaak de politie te waarschu wen. De vrouw adviseerde haar man met den verdachte te gaan loopen, tót zij een politie agent zouden ontmoeten. Onder het motto „Ik zal je ergens onderdak verschaffen" kreeg de boekhandelaar den jongeman mee en zoo trok men om ruim half twaalf door de pikdonkere straten van Utrecht. Het viel niet mee, in de duisternis een agent te ontmoeten, doch op den Catharijnensingel het tweetal had toen al vrij geruimen tijd geloopen en de jongen was steeds maar aan de praat gehouden ont waarde de boekhandelaar eindelijk een agent. Hij deed bet voorkomen, alsof hij om inlichting moest vragen, doch in werkelijkheid zei hij met enkele woorden, wie de jongeman op enkele passen afstand was. Deze werd onmiddellijk gearresteerd en naar het bureau gebracht. Hier legde hij een volledige bekentenis af. HU maakt een achterlyken indruk. Na zyn verhoor is hij naar Den Haag overgebracht. VERGADERING VAN DE NS.N.A.P. Rede dr. i Rappard. Dinsdag is een vergadering gehouden van de N.SN.A.P. in de Harmonie te Nymegen. De leider van deze partij dr. van Rappard heeft een uiteenzetting gegeven van hetgeen zijn pa tij beoogt. Hij zeiae o-m., dat zijn partij de eenige is, welke de nationaal-socia- listische beginselen zuiver vertegenwoordigt. Volgens spreker legt men in Nederland te veel den nadruk op het nationale en te wei nig op het socialisme en wel het eenig juiste socialisme n.l. het Duitsche. Het Nederland sche nationalisme is, aldus spr., eerst ont staan in den tijd, dat Adolf Hitler in Duitsch- land aan de macht kwam en het is slechts een dam tegen het Duitsche socialisme. Dr. van Rappard vroeg wat den werklooze en den arbeider het nationalisme interesseert; hem boezemt alleen het socialisme belang in. Tenslotte verklaarde spreker, dat wie niet onvoorwaardelijk voor Adolf Hitler is, tegen hem en zijn socialistische revolutie is en daar mede tegen het Nederlandsche volk en zijn arbeidersklasse. 71-jarige wielrijder aangereden Doodelijk ongeluk te Hilversum. Op den Loosdrechtscheweg te Hilversum ts een 71-jarige, in de Ampèrestraat aldaar wo nende wielrijder by het oversteken van den weg door een vrachtauto, uit de richting Hil versum komende, aangereden. Hij was on- middelijk dood. De man moet de signalen niet gehoord heb ben. De bestuurder van den auto zou niet de minste schuld treffen. Het ongeluk geschiedde op de gevaarlijke oversteekplaats, waar reeds eerder een doodelijk ongeluk plaats vond. Engelsche en Fransche militairen teraardebesteld Op Schiermonnikoog is onder zeer groote belangstelling gistermiddag op de begraaf plaats voor slachtoffers der zee Vredenhof een groep van zestien militairen, onder wie Engel sche vliegers en Fransche officieren, die zyn aangespoeld, met militaire eer ter aarde be steld. Daar er op het eiland geen Engelsche en Fransche vlaggen aanwezig waren, konden de kisten niet daarmede worden gedekt. Aan de graven sprak allereerst ds. Canne- gieter uit Krommenie en vervolgens de Duit sche pastor Wels. Tenslotte legde de Duitsche kommandant een krans bij het oorlogsmonument, waarbij hij met een kort woord de gevallenen her dacht Gisteren zijn op Schiermonnikoog opnieuw twee lijken aangespoeld, waaronder dat van een Engelschen vlieger. Voor de tweede maal zyn de kapperspa troons in Nederland in den Haag by een ge komen. Nog steeds droegen de gehouden be sprekingen een informatief karakter, aldus het A.N.P. Een der organisaties, n.L de Ned. Kappers- bond, houdt zich nog steeds afzydig. De ge. zamenlijke organisaties, besloten nog een laat ste poging te ondernemen, ook hem te be wegen een volledige eenheid medo tot stand te brengen. Het A.N.P. meldt- Landbouwers in de buurt; van Utrecht en voornamelijk uit Montfoort komen bij het rooien van de aardappelen tot de onaangename ontdekking, dat er z.g. kwaad zit tusschen de aardappelen. Dit „kwaad" wordt toegeschreven aan de groote hoeveelheid regen, welke in de afgeloopen weken is gevallen. Naar wij uit tuinbouwkringen verder verne men is deze regenperiode evenmin gunstig ge weest voor de bruine boonen, welke op vele velden zijn gelegd Radioprogramma Vrijdag 2 Augustus. JAARSVELD. 414.4 m. VARA-Ultzendlng. 8,00 Be- 1.50 Gramofoonmuziek. dracht. iÖ,30 Deciai 11.00 Bom programma (opn 12.00 Êsmeralda 2.303,0* Declar a gedistribueerd or.muziek. 4 00 Gr_ ting): 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoon- c. 5.15 Ber-chten ANl- 5.30 Viool en piano. ie. 6.20 Örgel- aicnter A. C. W. .45 Orgelspel en zang. 7,00 Vra gen van der. aag lANP) 7.15 Berichten. 7.20 Feli citaties 7.3o Voor de kinderen 7.50 Gramofoon muziek 8,0o Berichten ANP. 8.15 Declamatie. 8.30 VARA-Meisjeskoor ,.De Krekels" en soliste. 8.50 Esmeralda er s«Jiste. 9.15 Radiotooneel. 9.30 De Ramblers 10.00 Gramofoonmuziek. 10.1510.25 Be richten ANP. n-OOTWIJK 1875 m. NCRV-Uitzending. 7.00 Be richten (Duitsch, ..15 Berichten (Engelsch). 7,30 Gramofoonmuziel 8.00 Berichten ANP 8.10 Schrift lezing, meditatie 8,25 Gewijde muziek. (Gr.pl.). 8,35 Gramofoi (Duitsch). 2.15 ïarm 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Zang begeleiding er gramofoonmuziek 4.15 Gramofoon muziek 4.30 Jac Stoffers Sextet. (5.0O—5.15 Be richten Duitsch: 5.15—5.30 Berichten ANP). 6,15 Berichten (Engelsch) 6,30 Gramofoonmuziek. 7.00 chten ANP 8,30 Berichten (Engelsch). 8,45 Gra mofoonmuziek <9, .5—9,30 Berichten Engelsch). 10,00 Berichten (Duitsch). 10.15—10,30 Berichten ANP. 10.30—10,45, 11.15- -11.30, 0.15—0,30 en 1,15—1,30 Be richten (EngeNcu). Feuilleton Wtakken op den Oceaan 12) In het volgende oogenblik greep hij met zUn linkerhand zich vast aan het linker schedeluitsteeksel van het dier, waarbij zyn gespierde vingers tot in het oog doordrongen, terwijl hU met de rechterhand zijn mes greep en dit herhaalde malen achtereen in de flan ken van zyn tegenstander stootte. Deze worstelde wanhopig, door nu eens in de lucht op te springen en dan weder te dui ken, maar hy kon den man niet kwUt raken, die hem met yzeren greep vast had, en hem tenslotte den genadestoot wist toe te dienen. Toen de neger eindelyk van zyn prooi afliet dreef deze aan het zeeoppervlak, en kleurde het bloed het water. HOOFDSTUK XXV. Gelyk wy reeds zeiden volgde Wil het verloop van de worsteling van den achter kant van de „Catamaran". Eerst toen hy het "levenlooze haaienlichaam boven zag drijven begreep hy, dat Sneeuwbal als over winnaar uit den strijd te voorschyn was ge komen. Hy kon zich niet langer inhouden en stiet een luiden triomfkreet uit. Maar bijna op hetzelfde oogenblik uitte hy een zucht van wanhoop; het drami was nog niet ten einde, een ander gevaar, en niet min der acuut, deed zich voor. De scheepsjongen was zoo opgegaan in het gevecht tusschen den neger en den hamer- visch, dat hij niet voldoende op het vlot had gelet, en dit was geleidelijk, daar de wind zyn vat op het groote zeil had hernomen, ver der en verder afgedreven, in stee van ter plaatse stil te blijven! De afstand tusschen de beide zwemmers en het vlot werd gaandeweg grooter, en het leven van allen was in de hand van een scheepsjongen. Ben, die het gevaar bespeurde, hief zyn hoofd zoo ver mogelyk uit het water, om zich beter verstaanbaar te kunnen maken, en riep: „Pak het roer vast, Wil, en probeer het vlot te laten draaien, of wij zyn verloren!" Sneeuwbal deed zyn best, denzelfden raad te laten hooren, maar hij was tengevolge van de doorgestane worsteling uitgeput, en de woorden wilden hem nauwelyks nog over de lippen komen. Wil sprong naar het roer, klampte zich met al zijn kracht eraan vast, en spande zich in, het vlot tegen den wind te keeren. Na eenigen tijd gelukte het hem, de vaart inder daad te verminderen, maar de afstand tusschen hem en de zwemmers verminderde nog steeds niet Zelfs de neger, die toch de beschikking over beide zyn armen had, zag geen kans dichter by te komen. Allen stonden doodsangsten uit; de beide zwemmers voel den hun krachten afnemen. Sneeuwbal zou het misschien nog eenigen tijd kunnen volhouden, maar Ben Brace, die Lily moest vast houden, zou weldra moeten wegzinken. Aanvankelijk had de neger nog hoop, het vlot te bereiken, alvorens zijn kameraad onder water zou verdwenen zijn. Hy zou dan het roer, dat Wil niet voldoende baas kon alleen, van dezen kunnen overnemen, en nog op die manier de beide anderen hebben kunnen te hulp komen. Doch weldra bemerkte hy, dat de wind 2yn vat OR de „Catamnran" wederom had hernemen, ra. dene zoo snel werd voortgestuwd, dat er voor de drenkelingen geen enkel uitzicht meer was, aan boord te kunnen geraken. Toen dit Sneeuwbal duidelyk werd, keerde hy opnieuw om, om zioh naar Ben en Lily te begeven. Zyn instinot zeide hem, dat Lily aan zyn zongen was toevertrouwd, en dat hy tot het laatste diende te probeeren, haar bU te HOOFDSTUK XXVI. De scheepskok en de zeeman zwommen op nieuw naar elkander toe. Ben kon niet langer veel snelheid ontwikkelen, en de wanhoop vertraagde de bewegingen van Sneeuwbal, maar zij bereikten elkander toch. Inmiddels was de „Catamaran" reeds op zulk een afstand, dat zy het zeil als een witte vlek tegen den horizon zagen afsteken en daar geheel verdwijnen. De beide schipbreukelin gen wisselden een blik, die veelzeggend was; elk las in de oogen van zyn makker welk lot hem wachtte. Je bent aan het einde van je kracht, baassie Ben! zei Sneeuwbal. Geef mij de kleine meid maar. Lily, kom tegen myn schouder leunen, dan kan Ben een beetje op zyn verhaal raken. Nee, nee, protesteerde de wanhopige zeeman, dat dient tot niets. Ik kan haar nog best dragen. Wij maken het geen van allen lang meer St.! Baassie Ben, mompelde de neger, die nauwlijks nog iets uitbrengen kon. Met een veelbeteekenenden blik op het kind ver volgde hij; Niet den moed verliezen. Wij zul len vroeg of laat de „Catamaran" nog wel halen, de wind gaat draaien! Ds beide mannen begrepen elkaar zonder veel verdere woorden. Eenparig veranderde! zy van richting, zoodat zy met de golven mee- gleden, en zich niet meer zoo zwaar hadden in te spannen. Sneeuwbal, die zich naast Ben bevond, nam zacht den arm van het kind, waarmee zy Ben omkneld hield, sloeg di° om am dezen last van Ben Brace over. Lily by kennis en zich heel goed bewust van de verschrikkelyke gevaren, waaraan zy was bloot gesteld. Doch zy bleef kalm, want zU was opgevoed in een land waar een menschen- leven nauwlijks schijnt te tellen, en boven dien had zij een onwankelbaar vertrouwen m de beide mannen, die zich tot het uiterste in spanden om haar te kunnen behouden. Wat Ben Brace aangaat, die was doordron gen van de nutteloosheid van verdere pogin gen, om elkanders leven te rekken. Hy zag geen uitzicht meer. De neger echter bewaarde diep in zyn hart, een laatste sprankje hoop. Hy had zich reeds zoo dikwijls als in de kaken van den dood bevonden, en had telkens op nieuw zUn kans schoon gezien, te ontsnappen, dat hij nog iets van zyn oude vertrouwen eD van zyn veerkracht behield. HOOFDSTUK XXVH. De bUna totaal uitgeputte zwemmers ble ven volharden in hun pogingen, om boven water te blijven. Men hoorde niets anders dan het lichte geruisch van den bries over de golven, en de schrille kreten van de meeu wen, wier verlaten geroep een naargeestigen indruk maakte. Eensklaps weerklonk echter eveneens een menschelyk geluid; het stemmetje van Lilly! Het kleine meisje, dat aan den schouder van den neger leunde, had het hoofd iets hooger boven water dan haar beide makkers, en kon derhalve verder zien. Zoo had zy een donker punt op het water in het oog gekre gen, op niet verren afstand van waar zij zich met hun drieën bevonden. Het was een voorwerp, dat op de golven dreef, dat haar aandacht had getrokken. Wat zie je Lily, vroeg de neger, kijk nog eens goed! Een vierkant ding is het, antwoordde het kind, een doos lijkt het of een koffer. Ook Ben probeerde het voorwerp in het oog te krijgen, door zich met inspanning wat uit het water op te heffen. Toen zei hij: Ik zou zeggen dat het myn eigen Vist is! Die heeft Wil overboord gezet, om ons te helpen! Met vernieuwde kracht sloegen de zwem mers wederom de armen uit om de zeekist te bereiken, die hoog op de golven dreef, alsof zU van tevoren door den scheepsjongen van haar Inhoud was ontdaan. Het was een stevige houten koffer, met zeildoek bekleed, zoodat zy voor het water ondoordringbaar was, en aan weerskanten voorzien van stevige hand grepen, waaraan de beide mannen zich kon den vasthouden, om wat op adem te komen. Toen deze geïmproviseerde reddingsgordel veilig bleek, zette Sneeuwbal het kleine meisje er boven op, met den raad, zich stevig vast te klemmen. Ons drietal kreeg toen weer nieuwen moed, dat het toch nog zou worden HOOFDSTUK XXVIII. In minder dan drie minuten hadden de drie schipbreukelingen zich van den koffer mees ter gemaakt Zij vormden zoo een vreemde Rechts bevond zich Ben, die zyn linkerarm tot aan den elleboog door een handvat van touw had heengestoken, en nu, daar zijn lichaam een steunpunt had gevonden, met den anderm ann snaar weinig beweging behoefde te maken om -<% i aan de oppervlakte houden. Ofschoon hy heel moe was, was hy er zonder te ve moeite in geslaagd, zich op deze wyze vast te maken; nu had hij ge legenheid, om op adem te komen. Aan den linkerkant had de kok zich op dezelfde manier een plaats verzekerd, en op het deksel van den koffer lag Lily plat op den buik, waarby zy zich zoo goed mogelyk vasthield. Zy kon daar rustig liggen en had bovendien, omdat zij zich een weinig boven het water bevond, een vryen blik tot aan den Overbodig te zeggen dat deze verandering van omstandigheden ook een verandering in de gemoedsgesteldheid had teweeg gebracht Wel leek de dood nu even onafwendbaar als kort te voren, doch zy hadden voorloopig toch nog eenig respyt, Zoo lang zy geen last van honger en dorst kregen, een storm opstak of een haai zich in de nabijheid vertoonde kon den zij zich betrekkelijk veilig gevoelen. Ieder hunner voelde een nieuwe hoop in zyn hart Ik ben er zeker van, Sneeuwbal, begon Ben Brace, dat Wil dezen koffer met opzet heeft overboord geworpen, om ons een hou vast te geven, toen hy het vlot niet kon baas worden. Hy stond immers midden op de „Catamaran" en kan niet zoo maar in zee zyn terecht gekomen. Bovendien was hjj toen vol, en nu is er niet veel meer in, anders zou hy ons onmogelijk kunnen dragen. De jongen heeft hem dus leeg gemaakt voordat hy hem in het water wierp. Flink, dat hy daaraan gedacht heeft! Ja. zoo zal het wel zyn, beaamde de Ik weet wat hy verder gedaan heeft, zoo vervolgde Ben zyn gedachten. Nou, wat dan? C1Ï8IÜ KSÏ9W4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3