PONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 i-A3. Buitenland Na het overleg te Salzburg Roemenië, Bulgarije en Hongarije gaan spoedig onderhandelen Naar de Popoio di Roma in een brief uit Boedapest bericht, zullen de onder handelingen tusschen Roemenië, Bul garije en Hongarije spoedig beginnen. Men kan als vrijwel zeker aannemen, dat Bulgarije de Zuidelijke Dobroedzja zal terugkrijgen, doch daarentegen van de Noordelijke Dobroedzja zal moeten af zien, teneinde Roemenië niet af te snijden van de Zwarte Zee en zoodoende nieuwe verwikkelingen te scheppen. De Bulgaren in de Noordelijke Dobroedzja zullen naar het Zuiden ver huizen, waar zij de plaatsen zullen in nemen van de Roemenen, die naar hun vaderland zijn teruggekeerd. Het einde van de Balkan-entente De diplomatieke medewerker van de Ber liner Börsenzeitung, Karl Megerle, schrijft dat door de besprekingen te Salzburg en Rome een ontwikkeling is begonnen, waarin de Balkan-entente geen recht van bestaan meer heeft Als de grootste van alle moeilijkheden, die voor de ontwikkeling van deze entente ongunstig waren, noemt Mergerle, het kiezen van de Westelijke mogendheden door Turkije door het bondgenootschap met Engeland en Frankrijk. Want door deze keus zijn de overige deelnemers aan het Balkanpact in een on- mogelijken toestand gekomen en is Turkije ermede begonnen, zich zelf uit te sluiten van do verdere ontwikkeling op den Balkan. In Zuidslavië heeft men dit, naar Megerle verklaart, het duidelijkste zien aankomen. Met cle verdeeling der Engelsche garanties aan Griekenland en Roemenië zijn toen van de vier leden van de entente er drie van het Fngelsche oormerk voorzien en daardoor uiterlijk gekenmerkt als te behooren tot het systeem der Westelijke mogendheden. Na erop gewezen te hebben, dat de mili taire gebeurtenissen intusschen ook in deze gebieden alle illusies in rook hebben doen opgaan, wijst Megerle er met nadruk op, dat overeenkomsten als het Balkanpact, dat zich ondanks alle pogingen tot aanpassing aan den tegenwoordigen tijd niet heeft kunnen bevrij den van zijn compromitteerend verleden, vol ledig achterhaald zijn. Het kan zijn leden in de oogen van de mogendheden van de spil al leen nog compromitteeren. Naar Megerle verder opmerkt beteekenen de vrijwillige aansluiting van Roemenië aan de politiek van de spil en de aanstaande on derhandelingen met Hongarije en Bulgarije reeds het afzien van de politiek en de orga nisatie der Baikanentente. Zuidslavië en Grie kenland zullen zich niet aan deze consequentie willen onttrekken en ongetwijfeld zonder het te betreuren een zaak opgeven, die hun in het verleden weinig nut heeft gebracht en in de toekomst alleen maar kan schaden. Megerle geeft dan verder een uitvoerige uiteenzetting van den toestand, die onder deze omstandigheden voor Turkije ontstaat Hij merkt op, dat Turkije, na de Westelijke mo gendheden gekozen te hebben, weliswaar heeft geprobeerd, de fictie te handhaven, dat hierdoor in zijn betrekking tot den Balkan r.iets veranderde en dat zijn Balkan partners het hebben gesteund bij handhaving van de zen schijn „zonder echter iets aan het feit te kunnen veranderen, dat het wegtrekken van de Turken naar het Engelsch-Fransche kamp een wegtrekken uit Europa beteekende. Het einde van deze Balkanpolitiek en van de Ealkanentente stelt de Turken voor het vraagstuk, of zij zich onder de gegeven om- ftundigheden zullen aanpassen aan een ont wikkeling, waartoe hun huidige bondgenooten reeds hebben besloten of nog zullen besluiten, of dat zij door een ander besluit den terug tocht uit Europa willen voortzetten en dat dan definitief. Het moet aan Turkije worden overgelaten, zoo schrijft Megerle tenslotte in zijn artikel, na een rustige bestudeering van den totdus- verre gevolgden koers tot de slotsom te ko men, of het zijn nationale belangen niet even goed of beter kan behartigen in een vrij en verstandig vergelijk met den thans bestaan- den toestand in Europa, die onveranderlijk is. De arrestatie van Engelschen in Japan In het Engelsche Hoogerhuls is de minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax, ge treden in de arrestatie van Engelsche onder danen in Japan. De Japansche voorstelling betreffende den zelfmoord van den Reuler- correspondent in Tokio noemde de minister een „ongerechtvaardigd van te voren ver onderstellen van schuld", hetgeen de Engei- sche regeering niet kan aanvaarden. De Engel sche ambassadeur heeft reeds in Tokio ener gieke protesten ingediend, terwijl de Japan sche ambassadeur in Londen er van in kennis is gesteld, dat de Britsche regeering de arrestatie als ernstig beschouwt Halifax noemde de verklaring van de Japansche re geering over een „Engelsch spionnagenet in Japan" volkomen ongegrond. Het Japansche blad Nitsji Nitsji schrijft: Engelands vijfde colonne heeft in het Verre Oosten een groote spionnage-organisatie inge steld. Ook verder wordt de Japansche pers beheerscht door de bespreking van de spion ne geaffaire. De Nitsji Nitsji meldt in dit ver band verder, dat de huiszoekingen bij den overleden Reuter-correspondent ook bewijzen voor militaire spionnage aan het licht hebben gebracht De Asahi Sjimboen meldt, dat bepaalde be richten van den spionnagedienst ook naar Tsjoengking zijn overgekomen. De Kokoemin Sjimboen beschrijft de actie van spionnage en propaganda, uitgeoefend door het „Japansch Engelsche instituut" en-"de „JapanschEngel sche vrouwenclub". Deze beide organisaties hebben er toe gediend om belangrijke poli tieke gebeurtenissen te ervaren en de achter gronden van de Japansche politiek te leeren kennen. De Asahi somt een aantal voorbeelden op van de bedrijvigheid der Britsche spionnen in Japansche verdedigingswerken. In tien geval len, zoo schrijft het blad, hebben Engelschen onder bepaalde voorwendsels verboden kust gebieden betreden, metingen verricht of foto grafische opnemingen gemaakt. In 1012 geval len hebben zoogenaamde buitenlandsche toe risten waaronder voornamelijk talrijke Engel schen. op verboden plaatsen fotografische op namen gemaakt. Tenslotte heeft zelfs een lid van de Britsche ambassade in de haven van Shikokoe gespionneerd en de bouwteeke- ningen van schepen gestolen. Uitvoer van vliegtuigbenzine uit Amerika verboden De Amerikaansche regeering heeft gisteren in het belang van de landsverdediging den uitvoer van vliegtuigbenzine naar landen, die niet op het Westelijk halfrond liggen, verboden. Van dit verbod zijn vrijgesteld Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen, die overzeesche luchtlijpen exploiteeren, zooals b.v. de Pan American Airways, die op Por tugal vliagt en de directe pacificroute be vliegen. Een verklaring van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken De Roemeensche minister van buitenland sche zaken, Manoilescu, heeft gister avond laan de pers verklaringen afgelegd, waarin hij betoogde, dat hij en de minister president Gigurtu in Duitschland en Italië niet slechts uiterlijk zeer goed ontvangen waren, doch dat men daar ook begrip voor het Roe- meensche volk in zijn moeilijken tijd van dit oogenblik getoond heeft De politieke en oeco- nomische onafhankelijkheid van Roemenië in het nieuwe stelsel van Zuidoost-Europa is vol. komen. Ter kenmerking van dit feit zeide de minister, dat men hun in Duitschland en Italië heel duidelijk de opvatting heeft mede gedeeld, dat Roemenië zijn oeconomie zelf uit eigen kracht en met eigen arbeiders moet organiseeren, waarin hij ook een erkenning de nationale krachten van Roemenië ziet Naast de oeconomie ligt de voornaamste zorg de asmogendheden in de handhaving van den vrede in het Zuid-Oosten. Betreffende een ontspanning met Hongarije en Bulgarije heeft de Roemeensche regeering op eigen initiatief besloten, zooals zij ook aan de spilmogendheden heeft medegedeeld, haar goede vooi me"* voor een vreedzame en vriendschappelijke samenleving met zijn buren te bewijzen. Verder wees de minister er op, dat de Roe meensche regeering besloten is naar een radi cale oplossing te zoeken van het minderheden, vraagstuk met nieuwe of reeds goed gebleken methoden. Ten slotte, zoo betoogde Manoiles- i, kan de oude leu2e der nationalisten „Roe- enië voor de Roemenen" geen werkelijkheid worden, indien men niet tot een energieke op lossing van de Jodenkwestie overgaat, voor welk doeleinde men ernstige goed voorbereide maatregelen zal nemen. Slowakije's plaats in Zuid-Oost- Europa Tijdens een Dinsdagavond gehouden groota betooging te Bratislava hebben de Slowaak- sche minister-president dr. Tuka en de mi nister van binnenlandsche zaken Sano Mach in toespraken gewezen op de beteekenis van de besprekingen te Salzburg, die het bestaan het zelfstandige Slowakije opnieuw be vestigd en zijn inschakeling in het in wording zijnde nieuwe Europa voltrokken hebben. Slowakije, zoo verklaarden beide sprekers, willen het echter niet laten bij den uiterlijken vorm van de inschakeling in het nieuwe Europa, doch zijn bevolking ook de zegeningen deelachtig doen worden, die het nationaal- socialistische gedachtengoed van Adolf Hitler het Duitsche volk heeft gebracht. In dit verband deelde ministerpresident dr. Tuka mede, dat de Slowaaksche staatsleiding haar voornaamste taak ziet in de volgende punten: 1. Wijziging van de grondwet. 2. Vernietiging van den Joodschen invloed in de politiek en het oeconomisch leven. 3. Strijd tegen de corruptie en 4. Verbetering van de sociale positie van de boeren, arbeiders en employé's. Baltische delegaties te Moskou aangekomen De delegaties der Estlandsche, Litausche en Letlandsche volksvertegenwoordigingen, die bij den oppersten Sowjet het verzoek, opge- m te worden in de Sowj et-unie, zullen overhandigen, zijn bij haar aankomst te Mos kou plechtig ontvangen. Het Italiaansche legerbericht Legerbericht nummer 52 van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt: Onze luchtmacht in Oost-Afrlka heeft op- euw de haven van Aden gebombardeerd en twee schepen, alsmede een groote opslagplaats benzine getroffen. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Tijdens een vijandelijken luchtaanval op de basis van Assab, is een bommenwerper van het type Blenheim door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Het Duitsche legerbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mee: Door de slechte weersomstandigheden was het Duitsche luchtwapen gedwongen zijn activiteit te beperken. Desondanks werden, behalve verkenningsvluchten naar de Oost- en Zuidkust van Engeland, de vliegtuigfabriek in Filton, alsmede de haveninstallaties van Swansea en Plymouth in den nacht va op 31 Juli met bommen aangevallen. In den nacht van 30 op 31 Juli hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland gevlogen. Door de neer geworpen bommen werd geen materieele schade aangericht en werden geen personen getroffen. Twee binnenvliegende vliegtuigen werden door onze jagers neergeschoten. Naar eerst thans bekend geworden is, zyn op 29 Juli in totaal 21 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Hef Britsche protest te Boekarest Duiisch commentaar. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Britsche regeering heeft door haar gezant te Boekarest bij de Roemeensche regeering laten protesteeren in verband met het in beslag nemen van Britscne Donau- schepen, de uitzetting van Britsche Ingenieurs in de petroleumindustrie en de benoeming van een Roemeenschen regeeringscommis- saris voor de leiding der oliemaatschappij, die door Engelsch kapitaal wordt beheerscht. De Britsche regeering is van meening, dat Roemenië in al deze gevallen willekeurig tegen de Britsche belangen is opgetreden, zonder hierover eerst besprekingen te voeren met de Britsche regeering. In politieke krin gen te Berlijn verklaart men in dit verband, dat in Londen klaarblijkelijk wordt vergeten, dat Roemenië in staat is de rekening ook in omgekeerde volgorde op te maken. Londen kan er namelijk door Boekarest zonder veel moeite opmerkzaam op worden gemaakt, dat van Britsche zijde „zonder voorafgaande ruggespraak met de Roemeensche regeering" grootscheepsche daden van sabotage in de Roemeensche petroleumindustrie en op den Donau op touw zijn gezet, welke voor een deel eerst op het allerlaatste oogenblik door het ingrijpen van Roemenië zijn verhinderd. Kennelijk verliest de Britsche regeering ook het feit uit het oog, dat zij te Alexandrië Roemeensche schepen vasthoudt. De Ver.- Staten en de Sowjet-unie Naar verluidt zijn op het oogenblik tusschen de Amerikaansche ambassade te Moskou en het volkscommissariaat voor bultenlandschen handel onderhandelingen gaande over een verlenging van het Amerikaansch-Sowjet Russisch handelsverdrag. Het handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en de Sowjet- Unie, dat in Augustus 1937 is gesloten, moet elk jaar voor 6 Augustus worden verlengd De Amerikaansche zaakgelastigde Thurs' m, heeft gisteren in dit verband een onderhoud gehad met den volkscommissaris voor den buiten- i landschen handel, Mikojaa. Een interview met Rijksmaarschalk Göring De positie van het Duitsche luchtwapen gunstig beoordeeld Rijksmaarschalk Göring heeft den beken den Amerikaanschen journalist K. H. von Wiegand een interview toegestaan. Göring verklaarde in de eerste plaats, dat hij een inval in de Vereenigde Staten, zoowel van de zijde van den Atlantischen als van den Stillen Oceaan, als een militaire onmo gelijkheid beschouwde, ja, dat zulk een denk beeld bepaald belachelijk was. Met zijn reus achtige „vestinggracht" van 3000 tot 5000 zeemijlen breedte, waardoor het aan beide zijden omgeven is, kon Amerika, noch van de zee, noch van de lucht uit worden aan gevallen. In militair opzicht was een inval volkomen onzinnig. Het tijdperk van luchtoorlogen tusschen werelddeelen, zoo vervolgde Göring, is nog niet gekomen. Ook Groenland is als basis niet bruikbaar, zooals Lindberg) zelf ver klaard heeft Zelfs voor de vreedzame trans atlantische luchtdiensten heeft men het moe ten laten vallen. Bij een juiste uitbreiding van de luchtmacht kan Amerika aan elke mogendheid en aan elke combinatie van mogendheden het hoofd bieden. De rijks maarschalk zeide te hopen, dat het waan denkbeeld van een inval, die het Amerikaan sche continent van Europa uit bedreigt even snel zal verdwijnen als het gevoel van abso luut veilig te zijn op grond van voldoende bewapening en verdedigingswerken moge wederkeeren. Ten aanzien van den strijd luchtmacht of zeerpacht verklaarde de rijksmaarschalk: De luchtmacht is nog zeer jong en haar toe komst nog niet te overzien, doch op het oogen blik heeft zij nog haar grenzen. De prachtige luchtmacht van Italië heeft de Britsche vloot zware slagen toegebracht, en de Italiaansche luchtmacht beheerscht de Middellandsche zee evenzeer als de Duitsche luchtmacht het Kanaal en de Noordzee. In uitgestrekte zee gebieden en op den Oceaan zal de zeemacht altijd nog een groote rol spelen. De vliegtuig moederschepen zijn te gemakkelijke doelen voor de bombardementsvliegtuigen. Men moet rekening houden met een revolutionaire wij ziging in de scheepsconstructie. Over de ervaringen met het luchtwapen in dezen oorlog verklaarde Göring, dat het een beslissende factor is geweest, doch men dient in het oog te houden, dat het luchtwapen in zijn massa niet neerdalen en veroveren kan. Duitschland bezit op het vasteland de heer schappij ln de lucht en zal haar houden. De Duitsche luchtmacht is thans sterker dan op den lOen Mei en wel op grond van haar be trekkelijk geringe verliezen en de uitstekende Duitsche vliegtuigproductie. De Duitsche vliegtuigproductie is altijd nog grooter dan de Engelsche, de Amerikaansche leveranties er bij gerekend. Overigen^ zijn sedert het be gin van den oorlog meer dan 2000 ten volle te gebruiken vliegtuigen buitgemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening ge bruikt worden. Wat de Britsche beweringen over groote Duitsche verliezen aan vliegtuigen betreft, verklaarde rijksmaarschalk Göring, dat de berichten hierover wel niet van de voegers zelf afkomstig zouden zijn, doch om zuiver propagandistische redenen verspreid worden. De waarheid zal des te onaangenamer uit vallen. Göring vertelde nog, dat Duitschland in de landen van het Westen een hoeveelheid brand stof buitgemaakt heeft, die dubbel zoo groot is als die welke de Duitsche luchtmacht sedert den lOden Mei verbruikt heeft. De rijksmaarschalk uitte zijn verontwaardi ging over de Engelsche bomaanvallen op niet-militaire doelen en schreef ze toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Tenslotte kwam het gesprek op den komenden strijd tegen Engeland. De rijks maarschalk verklaarde ln verband hier mede: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het bevel van den Führer. Ik kan u de verzekering geven, dat de aanvallen, welke wij tot dusver op Engeland hebben gedaan, slechts ge wapende verkenningen waren en niets De militaire dienstplicht in Amerika Een ingrijpende maatregel De voorzitter van de Amerikaansche vak- vereenigingsorganisatie C.I.O. (commissie voor industrieele organisatie) heeft een toespraak gericht tot de jaarlijksche vergadering van de Amerikaansche arbeidersorganisatie in het automobielbedrijf. Hij oefende bittere critiek uit op het plan van Roosevelt tot invoering van den algemeenen dienstplicht, zeggende dat de Instelling van een staand leger van 2 millioen man het begin van het einde der Vereenigde Staten zou zijn, want een zoo ingrijpende militaire maatregel zal, zelfs wan neer hij ingevoerd zou worden onder den dek mantel der zelfverdediging, vroeg of laat een eerzuchtig president aanleiding geven het de fensieve karakter van de militaire taak te vergeten en het reusachtige leger in het veld te brengen voor de verwezenlijking van im perialistische droomen. Lewis waarschuwde zijn toehoorders er voor zich niet te laten brengen in een oorlogshysterie, omdat de een of andere politicus of staatsman voor Ameri- ka's probleem geen andere oplossing ziet dan den oorlog. Lewis stelde in plaats daarvan voor een plan voor een vrijwilligén militairen dienst tegen hoogere soldij dan 21 dollar per maand, welke een Amerikaansch soldaat op het oogenblik ontvangt. Hij verklaarde, dat een betere bezoldiging den stroom van vrij willigers zou opleveren, over welks uitblijven de militaire autoriteiten tot dusverre klach ten hadden. Het D.N.B. meldt nog uit New York: De ongewone stijging van het aantal huwe lijken, dat in de groote Amerikaansche ste den in de laatste week is gesloten, wordt uit gelegd als een bewijs, dat talrijke Amerika nen vreezen, dat het aanhangige ontwerp op de invoering van c m militairen dienstplicht zal worden aangenomen en nu trachten zich door een huwelijk aan den militairen dienst te onttrekken. De burgerlijke stand in Boston gaf de laatste week bijna drie maal meer huwelijkslicenties uit dan in denzelfden tijd van het vorige jaar en de toeloop overtreft volgens den burge-Ujken stand zelfs procen tueel dien van hei voorjaar van 1917, toen Amerika ging deelnemen aan den wereld oorlog. Soortgelijke berichten komen binnen uit Philadelphia, Chicago en Los Angeles. In New York City is de toeloop tot dusverre ir 'nder geprononceerd, in Virginia, den ecnigen =taat in het Noordoosten, die geen wachttijeischt van de huwelijkscandidaten.1 moesten de ambtenaren van den burgerlijken stand echter onder hoogen druk werken. Amerikaansche chemische fabriek door ontploffing vernield In Camden, in den staat New-York, is in een kleurstoffenfabriek door een ontploffing een brand ontstaan, tengevolge waarvan tien menschen om het leven kwamen en ruim tweehonderd werden gewond. Een uit zeven verdiepingen bestaande fabriek werd in de asch gelegd, evenals 56 woonhuizen en vier kantoren, terwijl nog 65 woonhuizen en zes tien huizenblokken geteisterd werden. Ruim dertig motorspuiten waren voor de bestrij ding van het vuur uit Camden en het nabije Philadelphia, benevens uit een reeks andere plaatsen gealarmeerd. De explosie, waarop talrijke kleinere ont ploffingen volgden, deed geheel Camden schudden en vernielde in een omtrek van een halven mijl alle vensterruiten. Pas na tien uur kon men den brand, die in ontploffende che micaliën steeds nieuw voedsel vond, meester worden. Eenigen tijd lang was de waterleiding van Camden uitgeput. Ruim driehonderd menschen zyn dakloos geworden. De totale schade wordt geraamd op twee millioen dollar. De betrokken firma werkte sedert kort aan de uitvoering van groote leger opdrachten. Men ontkent echter, dat de geruchten over sabotage juist zouden zijn. Ter bescherming tegen plunderaars en ten teeken van het later in te stellen onderzoek, heeft de burgemeester den uitzonderings toestand afgekondigd en door den gouverneur van den staat militie dpen ontbinden. (D.N.B.) De aardbeving in Turkije 300 Dooden. Het D.N.B. meldt uit Stamboel: Thans zijn de eerste bijzonderheden bekend over de aardbeving in de streek van Yozgat, waarbij 300 menschen zijn omgekomen en 360 gewond. Twaalf dorpen zijn verwoest Onder de puinhoopen liggen nog vele lijken. Er spelen zich hartverscheurende tooneelen af. Ook veel vee is omgekomen. De bevol king, die in paniek gevlucht is, bivakkeert in de open lucht De beving is bij de Zwarte-Zeekust duide lijk gevoeld. Mer vreest, dat de schade in de millioenen loopt Hulpmaatregelen zijn ge- De Condoriri beklommen De Duitsche bergbeklimmer Wilfried Kühm is er volgens een bericht uit La Paz in ge slaagd om voor den eersten keer den 5800 m hoogen Condoriri, de „Matterhorn van de Andes" te beklimmen. Tot aan het op 150 meter onder den top naar alle rientingen in een hoek van 75 graden hellende rotsmassief werd Kühm vergezeld door den Duitscher Heinz Gahrmann. Het laatste deel van den scherpen bergkam werkte hij zich alleen naar boven. Aan Kühm is het, zooals bexend is, gelukt als eerste den Illimani van uit La Paz, waar de gevaarlijkste helling van dezen berg ligt, te bestijgen. Vroegerh eeft hij den moei lijksten berg in Ecuador, dea Iliniza en den 6318 meter hoogen Chimbora zoo bestegen. (D.N.BJ Russisch protest te Washington De plaatsvervangende Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Welles, heeft in de persconferentie medegedeeld, dat Sowjet-Rusland geprotesteerd heeft tegen het blokkeeren van de saldi der drie Oostzee- staten in de Ver. Staten. Op dit protest was tot dusver evenwel nog niet geantwoord. De waarnemende Amerikaansche minister n lyitenlandsche zaken, Welles, heeft zijn meening gegeven over de berichten uit Lon den, volgens welke het Amerikaansche s.s. Excalibur, met den Hertog van Windsor aan boord, waarschijnlijk een escorte van Britsche oorlogsschepen mee zou krijgen. Welles zeide, dat zulk een optreden de neu traliteit der Ver. Staten zou schenden en dat hij het ondenkbaar achtte. Naar zijn weten had de regeering der Ver. Staten nog geen enkele desbetreffende mededeeling ontvan gen. Binnenlandsch Nieuws I Beuzsoveiaci ONDER EEN TREIN GEKOMEN Dinsdagmiddag is in de Loonerstraat bij Assen, juist naast den onbewaakten weg, het bijna 2-jarig zoontje van de familie T. dat op de rails speelde, overreden door een trein. De machinist had van het ongeluk niets bemerkt en was doorgereden. Het kind 'werd op slag gedood. Weer telefoonverkeer met Duitschland Het A. N. P. meldt: Na opheffing van eenige technische moei lijkheden zal het voortaan opnieuw mogelijk zijn telefoongesprekken met Duitschland te voeren, evenwel onder dezelfde voorwaarden en bèperkingen, welke voor 10 Mei golden. BOMMEN OP NEDERLAND Engelsche bommenwerpers hebben gister nacht, in tegenstelling met de voorafgaande nachten, slechts weinig aandacht aan ons'land besteed, aldus meldt het A.N.P. Er zijn in totaal slechts 12 bommen gevallen, welke alle op akkerland of in het water vielen en slechts weinig materieele schade hebben aingericht. Het 12-tal werd over de provincies Limburg en Zeeland verdeeld. Persoonlijk lettel is niet veroorzaakt. Muziek voor den opbouwdienst Het ligt in de bedoeling zeer binnenkort uit de leden der stafmuziekkorpsen, vo»r zoover deze zich voor den Opbouwdienst bachikbaar hebben gesteld, 4 districtsmuziekkorpsen te formeeren, welke korpsen in beginsel bestemd zijn om te worden gelegerd in de standplaat sen der districtscommandanten. Kinderen naar Osfmark In verband met de talrijke verzoeken om inlichtingen betreffende het vertrek nn Schie- damsche kinderen naar de Ostmark meenen wij te weten, dat, bijzondere omstaidigheden voorbehouden, zeer binnenkort (begh van de aanstaande week) de kindertrein, velke ook Schiedamsche kinderen zal vervotron, zal vertrekken. De ouders van de betrokken kinderen ont vangen nog persoonlijk bericht Een lang gezochte ingerekend De politie van het bureau Warmo6straat te Amsterdam heeft Dinsdagavond een nan Inge rekend, naar wien zij reeds gerifmen tijd zocht. Deze man was in het begin v» dit jaar aangehouden wegens overtreding va art 432 ten derde van het wetboek van stnfrecht en in het huis van bewaring ingeslota. In den oorlog was hem de vrijheid tenggegeven wegens gebrek aan plaatsruimte in het huis van bewaring. Korten tijd geleden moest hij zich voor de rechtbank verantwoirden. Het was echter niet mogelijk den man oj te sporen en hij is daarom bij verstek veroo-deeld tot een gevangenisstraf voor den tijd vai drie Jaar. Hoe de politie ook speurde, hel was niet mogelijk den man te vinden. (Ssteravond echter werd bekend, dat hij in eei café aan de Lange Nietzel was gezien. Onmidïelüjk trok een aantal agenten naar het beluste café, waar allen aanwezigen werd verzodt mede te gaan naar het politiebureau, om zich te legi- tlmeeren. Het bleken allen brave burgers te zijn, zoodat zij weer naar huis konden gaan. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST gewonds Gistermorgen om tien uur is op den rijks weg van Breda naar Etten, even voorbij het Liesbosch, een auto van den opbouwdienst door gladheid van den weg geslipt en tegen een boom terecht gekomen. De beide inzit tenden, sergeant Duinstee uit Den Haag n korporaal van Oosterum uit Utrecht, werden gewond. Zij werden ter plaatse door dr. Chr. Mot uit Etten behandeld, waar» zij naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Brtda werden overgebracht. De heer Duinstee bleek zwaar gewond te zijn; de andere inzittende kwam er met lichtere verwondingen af. Diefstallen, enx. Te Amersfoort is in den nacht van Maandag op Dinsdag uit het kantoor van de rijwiel- fabriek van de firma E. uit een open lessenaar een geldkistje met 200 weggenonen. Er zijn geen sporen van braak aanwezig. DE AANSTAANDE TEXTIELDISTRIBUTIE Het sedert 28 Mei gekochte wordt op de textielkaort in mindering gebracht De volgende week zullen, zooals bereids gemeld, de textielkaarten, waarbij voor een distributie van textielgoederen het punten- stelsel wordt toegepast, worden uitgereikt. Verschillende kleedingstukken (boven- kleeding), welke men na 28 Mei heeft ge kocht, worden naar een zeker aantal punten in mindering gebracht op het totaal aantal punten, dat men op zijn textielkaart krijgt toegewezen. In verband met deze regeling worden deze week aanvraag formulieren voor de textiel- kaart uitgereikt aan houders van distributie- stamkaarten. Dit formulier moet worden in gevuld en bij het afhalen van de textielkaart tegelijk met de distributiestamkaart worden overgelegd. Op dat formulier wordt een textielkaart aangevraagd voor: a. mannen en jongens van 15 jaar en ouder, b. vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, c. jongens van 3 tot 15 jaar, d. meisjes van 3 tot 15 jaar. Men verklaart daarbij vanaf 28 Mei 1940 de volgende textielgoederen te hebben ont vangen zonder speciale vergunning: regen-- jassen, -mantels en -capes (niet ui' gummi of gegummeerde stoffen gemaakt); wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest); af zonderlijke wollen of halfwollen jassen (col bert-, jacquet, sportjas e.d.); afzonderlijke wollen of halfwollen broeken (inbegrepen rij broeken en plus-fours); wollen gebreide slip overs en pullovers (met mouwen); idem zonder mouwen of met mouwen; wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen); idem zonder mouwen of met mouwen; wollen en half wollen japonnen en jurken; wollen en half wollen rokken, rokbroeken en broeken van stof; idem tricot of gebreid; wollen en half wollen mantelpakken; wollen en halfwollen complets; wollen en halfwollen truien; wollen en halfwollen stoffen voor bovenkleeding. Op dit formulier komt een kolom Waar deering" voor, onderverdeeld in 4 smallere kolommen a, b, c, en d. Deze letters komen overeen met de c .tegorieën, waarin houders van stamkaarten zijn ingedeeld. Onder a. vindt men derhalve de waardeer..ig der betr. stuk ken voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder, onder b voor vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, enz. Het invullen van de gevraagde gegevens dient als volgt plaats te vinden. In de eerste kolom vult men vóór de benaming van het ontvangen kleedingstuk het aantal stuks in, aat men daarvan in de aangegeven termijn heeft ontvangen. Dit aantal stuks wordt ver- VASTER BIJ GROOTERE BELAh STELLING 31 Juli. Staatsfi cJ«en r, Wanneer wij o: .gen - n o. hei aspect dat de bei zien gaf, dan zouc- aanzien van de belaogtteüing van het pu bliek niet ongemov rui De stemming overdreven zijn, maar er was toch zonder twijfel sprake va waaraan het pub formaties juist zij u-- s i :c-it -en. Deze affaire lei- van de hoeken, fondsen hun bes geven, maar er - toch weer enkele af» deellngen, waar n w:afdeed. Ook de koerser advieskoersen, wa ;<.n 1 i i\ voor zoover er handel v gehandhaafd won Op de Amerikaansche afdeellng was de betere ho ling ran Wall Street een van de factoren, •- o - clai:;..- 'ng voor Republic te» opnieuw an: kerde. Het fonds iroflteerde hiervan met een koersstijging tot MMr, wolk; dig Ie: .3% werd opgedreven. In andere Am- i' nog weinig om, n dan prijshoudend. Dit voorbeeld v srd op de binnenland- sché aandee'enmarkt, althans wat het koerspell betr C. wo'.gd door aar, .en Aku, die na een orig slot van 53, vandaag in de eerste tape voor den dag kw? zeer gering, zoo ai ïssi ruimen tijd onver n In aandeelen B hooger genoemd stuk om, evenmin ^onink« 1 IJke, die met een biedkoera van 160 geea aanbod ontmoette >.d ;ai -\er een vaste sfamm' L - - ste gedane koers gisu 103 wa Scheepvaai in de betere stem ur.;.. Ned. Schee art Unie noteerde o.m. een punt ho< op 91 In Philips g niets om; de advieekoer» as onveranderd Ook Am s te r r u - loopig zonder aff >re hoewel r ge waardeerd op 15f Ook de beleggingsmc.1 daag levendiger e f ewend zijn gewet t. V b - ing voor 3 (3 land 1938, die na gisteren 1 c '8%, thans 79 7! Voor de twee bel. fac. werden i 30J genoemd, nadat ?u hoogsten koers vr f' 'r De 3 p c t. 1 9 3 70%; de 1940/2 sloot op 94%, wa iraoda klommen tot 95. In het verder de -.r mm vast, hoewel er zeer weinig affaire was. Vorr A k u's was gerin verdere koersstijj 1 Steel, waarin -ld :i was, 'i- v; noteerden. Koninklijk viseerd. De hoek Ook voor s t - stemming gunstig De veronderste de meerdere pub b n- aan koersen wordt g< invloed op den :u he jij der op de vraag ot Prolongati BEURS V/N AMSriiRD, l Oü. noteering, me WOEI jDAG 31 JUL l I bieden, laten, en bied., t *eA en lat FONDSEN i 1 .ie STA/ fklM. menigvuldigd met het aantal ponten, dat in de kolom „Waardeering" is aangegeven onder de letter, waar de betr. houder oader valt. De uitkomst van deze vermenigvuldiging wordt Ingevuld in de laatste kolom, (verschuldigde punten). Wat betreft de kleedingstoffen, zoo dient men lengte en breedte van de stof met elkan der te vermenigvuldigen ten einde het ge vraagde aantal m' te verkrijgen. Dit aantal wordt dan wederom vermenigvuldigd met 10, zijnde de waardeering per m3 wollen of half wollen stof, waarna de uitkomst eveneens in de laatste kolom wordt ingevuld. Komt men hierbij tot een breuk, dan moet deze worden afgerond naar beneden tot het naastbyliggen- de geheele aantal punten. Dit behoeft echter alleen dan te geschieden, wanneer de ontvan gen stoffen voor den 5en Augustus 1940 nog niet tot een der opgegeven kleedingstukken zijn verwerkt. In het laatste geval dient het vervaardigde kleedingstuk als ontvangen in den opgegeven termijn te worden ingevuld. Kleedingstukken, vervaardigd van stoffen, welke men vóór den 28en Mei 1940 reeds in zijn bezit had, behoeven niet te worden opge geven. ook indien de vervaardigmg daarvan heeft plaats gevonden tusschen den 28en Mei en den 5en Augustus. t.„«vaartpn Voor minderjarige houders van stamkaarten an 3 jaar en ouder teekent het gezinshoofd. Voor het bepalen van de leeftijdsgrenzen, gelden de leeftijden, welke op den öen Augustus 1940 zijn bereikt. Heeft men dei- halve een kind, dat na den 5en Augustus 1940, doch voor den len Februari 1941 den leeftyd van 3 jaar bereikt, zoo is voor dit kmd toch geen textielkaart noodig. aangezien alle het kind benoodigde textielproducten (behalve stoffen, weefsels en garens) vrij betrokken kunnen worden. Het is raadzaam bij aantt pen van textielproducten voor dergelijke Kin deren de stamkaart bij zich te hebben, omdat de winkelier bij twijfel aan den leeftijd nei recht heeft inzage hiervan te eischen. Wanneer het totale jaarlijksche inkomen van het gezin kleiner is dan f 350 per per soon, kan het hoofd van het gezin een toeslag- kaart aanvragen. Onder gezinsleden worden begrepen, naast de ouders, de volgende in familieverhouding tot het gezinshoofd staande: inwonende familieleden, inwonende natuurlijke, wettige en aangetrouwde kinderen, inwonende stiei- kinderen, pleegkinderen en kleinkinderen. Onder gezinsleden worden niet begrepen inwonende dienstboden, bedienden en/of andere in dienstverband staande personen. L»e toeslagkaart wordt derhalve ni-4- verstrekt aan alleenstaande personen, ongeacht hun inkomen. Het aanvraagformulier voor deze toeslagkaarten is vanaf de" 19en Augustus 1940 kosteloos bij de plaa ilijke distr butie- diensten verkrijgbaar. Onder] Koen 401e/1000 4 93H 191134 Gr tb.- O. 34 1896/1906. 3 Cvlnschr. 3 Grootb.0.3 1936 f 1000 3 1937 f 1000 3 1938 f 1000 3 T8H 9X-K 9H-H N. W. S. 34 68)4 Grtb.-O. »4 68X Ned 1936/1000 34 86>i 1937/1000 3 79H 37A/1000 I 7TX 89H M.H ttH M't 0VM 67K WK#7- 87H 88)4 78* «W K 7»H 8-K 'A-h vw. 01 1940 ie 100 4 1940 le 600 4 1940 2e/ 100 4 '40 blf. 100 4 1940 2e 600 4 '40 blf./600 4 1936 100 3 1938 600 3 1937 f 100 3 1937 f 800 3 1938 f 1003 1938 5003 1986 500 34 1937 100 3 1937 600 3 1937A 100 8 1937A 600 3 76 GELDKOERS 6 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2