SAMBO, DE OLIFANT WOENSDAG 31 JULI 1940 De behandeling van Duitschers in Indië Nieuwe mededeelingen van dr. Wissmann. Ia de persconferentie van gisteren heeft dr. H- Wissmann opnieuw mededeelingen geaaan over de behandeling van de Duitschers in Indië tijdens de eer-te dagen van den oorlog. De mededeelingen zijn afkomstig van drie leden eener paleontologische expeditie en zijn langs diplomatieken weg naar Berlijn ge zonden. De drie Duitschers zijn op 10 Mei in nun pension «pension Lohe te Bandoeng' samen met den hospes geinierneerd. De beambter die de. interneering uitvoerden en met revoiver.- gewapend waren, waren in civiel. De over brenging naar Batavia-Tandjong Priok ge schiedde in een coupé derde klasse en die van Priok naar Onrust in het laadruim van een K.P.M.-boot. Op Onrust bleef de bagage on uitgepakt. Meubilair ontbrak in de quaran tainebarakken, zoodat de geïnterneerden op den betonvloer moesten slapen. Er was per barak voor 75 menschen slechts één water- De eerste dagen werd slechts eenig karig belegd brood uitgedeeld, eerst op, 12 Mei 's avonds kreeg men een wannen maaltijd. Onder de geïnterneerden waren hehalve m N Ier en Probst waren er bij, een Duitsche zen deling, een pas herstelde jonge typhuslijder, ook de gedelegeerd-commissaris van Aneta F Brandenburg van Oltsende. Een der geïnter neerde artsen was bij een bevalling wegge haald zonder dat hem een termijn was toe gestaan. Op Onrust hebben de dTie zegslieden ver schillende malen oude personen, die het blijk baar niet konden uithouden, op baren zien Aanvankelijk droogden de geïnterneerden hun wasch aan de prikkeldraadversperringen, later kwam een verbod af om de heiningen aan te raken. Toen dit zonder eenige kwade bedoeling toch geschiedde, werd tweemaal zonder waarschuwing geschoten. Een schot ging mis, na een tweede schot werd iemand onder een doek op een baar weggedragen, waarna een begrafenis volgde. Het is voorgekomen, dat inlandsche solda ten de geïnterneerden schopten, omdat zij niet in den pas liepen. De blanke kampcom mandant heeft eenmaal een waarschuwing ge geven. dat de geïnterneerden, als zij 's nachts buiten sliepen, niet aan de prikkeldraadhei ningen moesten komen, anders zou een in landsche soldaat kunnen meenen te moeten schieten De geneeskundige verzorging geschiedde door drie geïnterneerde joodsche artsen. Twee maal daags werden kleinere wonden verbon den alleen voor de ernstigste gevallen stond het lazaret open. De drie zegslieden zijn na eenige dagen naar Soerabaja gebracht en zijn vrijgelaten. Tijdens, het transport zijn zij met geweren en revolvers bedreigd en hebben de reis Bata viaSoerabaja derde klasse moeten maken, voor de oogen van de inlandsche reizigers, met handboeien aan. Hun films en wetenschappe lijke instrumenten zjjn in beslag genomen. Hetzelfde is geschied met de archieven der Auslandsdeu'sche organisatie. De in hef pension Lohe vertoevend^ vrou wen zijn gedwongen in de hal samen te komen en mochten zich een tijdlang niet naar hun bezigheden, resp. schreiende kinderen bege ven. Eenige vrouwen zijn in hechtenis gesteld. Ook de consul te Soerabaja, de heer von Plèssen, is geïnterneerd en daarbij met revol vers bedreigd. De heer Wissmann zeide nog, dat de getrof fen repressailles zullen aanhouden tot de Duitsche geïnterneerden in Indië zullen zijn vrijgelaten. A. J. P. TEN HOOPENt In den ouderdom van 83 jaar is te Haaksber gen overleden de heer A. J. P ten Hoopen, grondlegger van het bekende Twentsche tex tielbedrijf Fa. D. J. ten Hoopen en Zn en een vooraanstaand figuur op verschillend gebied. De overledene heeft tal van jaren zitting gehad voor de A.R. -partij in den gemeenteraad en was wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand. Tot enkele maanden voor zijn dood placht de heer ten Hoopen nog eiken dag op kantoor zijn werkzaamheden te verrichten. De heer ten Hoopen was een van de meest vooraanstaande figuren in het Geref. kerkelijk leven in zijn woonplaats. Hij nam aan de institueering van de Geref. kerk op 3 Oct. 1899 een actief aandeel en diende haar tal van jaren als ouderling, terwijl het algemeen bekend was dat de financieele lasten van deze kleine kerk niet in de laatste plaats door hem gedragen werden. Utrecht laat niets verloren gaan Donderdag beginnen de ophaaldiensten voor afval Utrecht is als eerste stad in Nederland be gonnen met voorbereidingen voor afzonder lijke ophaaldiensten voor afval Hieronder werd verstaan het verzamelen van aardappel schillen. groentenafval, lompen, papier, me talen. glas enz. enz. De heer J. T. Jacobs, directeur van deu reiniging?-, markt- en havendienst, heeft thans nadere mededeelingen over de organi satie van dezen dienst verstrekt. Ten einde een overzicht te verkrijgen van het aantal personen, dat voor het verleenen van de op nader door burgemeester en wethou ders te bepalen datum noodige vergunning in aanmerking zou komen, zijn allereerst belang hebbenden door middel van de dagbladen uitgenoodigd zich te melden bij den heer Jacobs. Zestig personen hebben aan dezen op roep gevolg gegeven, doch het bleek al spoe dig, dat een aantal personen, dat hetzij een beroep van „schillenboer" hetzij het beroep van „voddenkoopman" niet regelmatig uit oefende (en derhalve niet tot de bonafide handelaren gerekend mocht worden) zien eveneens had opgegeven. Voor de schillenophalers is toen overleg ge pleegd met den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon en voor de voddenkooplieden met de vereeniging van grossiers in lompen. Rekening houdend met de omstandigheid, dat de vergunninghouder in de hem toege wezen wijk een weekl<xm moet kunnen ver dienen, is Utrecht voor beide categorieën ver deeld in veertig ongeveer gelijke wijken. Aan den vergunninghouder is een geel (voor vodden^ of wit «voor lompen) formulier uit gereikt dat zichtbaar op den wagen bevestigd moet worden en waarbij een lijst behoort, waarop aangegeven staat, in welke straten de koopman zijn emplooi mag zoeken. De regeling voor de schillen De ophaaldienst van schillen, welke in ver band met de binnen afzienbaren tijd te ver wachten schaarschte aan veevoeder, van zeer groot belang moet worden geacht, is zoodanig geregeld, dat de verzamelde hoeveelheden schillen enz. op een centraal punt moeten worden ingeleverd. De aardappelschillen wor den tegen een bepaalde, door de gemeente te bepalen, vergoeding per 100 kg van de schil lenophalers overgenomen en zoo noodig tijdelijk opgeslagen. Op het terrein van de veemarkt is voor dit doel van den luifel van de pluimveemarkt een gedeelte afgescheiden. Omtrent de distributie van de ingeleverde hoeveelheden aardappelschillen enz. is o.m. overleg gepleegd met den provincialen voed- selcommissaris van Utrecht, den heer de Goey. Met zijn volle instemming is een plan tot een meer intensieve verzameling van het voor het vee belangrijke %-oedsel tot stand geko men. Van zijn kant heeft de- voedselcommissa- den reinigingsdienst een lijst doen toekomen, waarop vermeld stonden de daarvoor in aan merking komende personen. Behalve de schillenophalers zijn in Utrecht, evenals in elke groóte stad, menschen werk zaam, die bij een of meer groote zaken (res taurants enz.) regelmatig de spoeling weg halen. Dezen menschen is vanwege de ge meente een speciale vergunning gegeven. De gemeente wil varkens houden Nu deed zich echter nog een moeilijkheid voor want de mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten dat de afvaldienst van tijd tot tijd met een overschot van aardappelschillen zal komen te zitten. Daarom heeft de heer Jacobs aan het departement van oeconomrsche zaken vergunning aangevraagd om een aantal var kens te mogen houden. Op die manier zal dan een eventueel overschot productief gemaakt worden. Lompen en vodden De groote verscheidenheid van artikelen en de steeds wisselende prijzen maken het vrij wel onmogelijk voor -den dienst van lompen enz. een zelfde regeling te treffen als voor de schillenophalers. Daarom mogen de vodden- kooplieden de daarvoor in aanmerking ko mende stoffen en materialen eventueel door aankoop in hun wijk verzamelen en hun waar dan weer verkoopen aan de te Utrecht gevestigde grossiers. Tegen een dergelijke wijze van handeldrijven bestaat geen bezwaar, omdat de grossiers in lompen volledig Inge schakeld blyven. Het groote voordeel van een vergunnings stelsel bestaat wel hierin dat in de toekomst zoo weinig mogelijk verloren gaat. Met betrekking tot het inzamelen van oud papier door de verschillende instellingen, zooals het Leger des Heils, het r.k. liefdewerk Oud Papier en dergelijke vereenigingen is een zoodanige regeling getroffen, dat deze instellingen, die uit dit bedrijf inkomsten ge nieten. hun werkzaamheden rustig kunnen blijven voortzetten. Want aan deze instanties is voor een bepaald aantal personen een ver gunning uitgereikt, waarmede het mogelijk is gemaakt, dat het afhalen van oud papier aan de te voren bekend gemaakte adressen, kan blijven geschieden. Deze ophaaldiensten blijven derhalve beperkt tot tevoren bekende adressen; het huis aan huis inzamelen is ab soluut verboden. Ten slotte zijn er aan enkele stadgenooten, die tot dusver bij groote zaken hun brood verdienen, door aldaar het oude papier weg te halen, vergunningen gegeven, dat zij kun nen blijven voortgaan met hun werk; de af valdienst voor Utrecht gaat 1 Augustus be ginnen. De bevolking wordt aangeraden haar volle medewerking te willen verleenen- Spe ciaal wordt er op gewezen, dat het gewenscht is de verschillende afvalstoffen gescheiden te houden. De eerste weken zal aan de huis moeders de waarschuwing worden gegeven geen huisvuil meer in de vuilnisemmers te gooien. Het ligt echter, in de bedoeling om indien daaraan niet voldoende dè hand wordt gehouden in de desbetreffende ge meenteverordening een bepaling op te nemen, waardoor men eenvoudig verplicht wordt te doen, wat verlangd wordt. Men rekent er op, dat iedere koopman per week per gezin ge* middeld 3 kg afval zal kunnen weghalen en dat hiermede een einde is gekomen aan het weggooien van afval, dat voor andere doelr einden nog uitstekend geschikt, is. Op een gezonken stoomketel gestooten Aanvaring voor da haven van Urk. De Urker postboot Insula is gisteren voor de haven van Urk op de stoomketel geloopen, die, zooals wy in het ochtendblad van gis teren hebben gemeld. Maandag 'engevolge van het ruwe weer, van een dekschuit was af geslagen en in de diepte was verdwenen. Op de dekschuit had zich, naar hij thans ver nemen, ook nog een tweede stoomketel bevonden, die eveneens van het dek in het water was gegleden. Deze stoomketels, die groot van omvang zijn, bleven juist onder het wateroppervlak drijven en toen de Insula, met post en pasagiers aan boord, gisteren om drie uur de haven van Urk verliet om naar Kampen te gaan, stootte zij op een van de ketels. De aanvaring was ernstig, in de boeg was een groot gat geslagdn en het schip begon snel water te maken. Onder de passagiers ont stond een paniek; men dacht dat de Insula op een mijn geloopen was. Daar men echter slechts 400 meter van de haven verwijderd was, wist men al pompende Urk behouden te bereiken en eenigen tijd la ter kon een andere boot naar Kampen ver trekken. D* molen .De Dne Korenbloemen" te Schiedam als dankbaar onderwerp v< een werkloos Rotterdamsch kunstschilder. De jeugd ziet belangstellend Iw Landarbeiders naar Duitschland Velen «ijn er noodig De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat bij brief van 25 Juni j.l". werd bericht, dat arbeid in Duitschland in het vrije bedrijf „passend" :nïoet wórden geacht. Thans wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht der ge meentebesturen er op gevestigd, dat zulks ook geldt voor landarbeiders. De vraag n landarbeiders is thans aldaar zeer groot bijzonder dringend. De secretaris-generaal voornoemd noodigt de gemeentebesturen uit hun krachtige medewerking er aan te ver leenen, dat zoo spoedig mogelijk door het orgaan der arbeidsbemiddeling ter plaatse aanbiedingen van landarbeiders voOr Duitsch. land worden doorgeeonden. In aanmerking komen allereerst ongehuwde melkers en paardeknechten en knechten voor gemengd bedrijf, die kunnen mel ken en overigens bruikbare krachten zijn voor het akkerbouwbedrijf, eveneens knech ten. die geschikt zijn om onder goede leiding allerlei minder geschooldheid eischende land- bouwwerkzaamheden ie verrichten; onge huwde tuinarbeiders voor groententeelt, boomkweekers en bloemenkweekers. Voorts is er gelegenheid tot het plaatsen van seizoenarbeiders, arbeiders dus voer den graanoogst, het aardappelrooien en het bie- tenrooien. Verder kunnen in beperkter aantal melkersgezinnen en gezinnen van paarde- knechten geplaatst worden, vooral als in die gezinnen medewerkende kinderen zijn. De' secretaris-generaal voornoemd noodigt de gemeentebesturen uit er voor zorg te dra gen, dat thans zoo spoedig mogelijk door het orgaan der arbeidsbemiddeling in de ge meente wordt nagegaan, welke landarbeiders in de gemeente voor aanbieding van deze werkgelegenheid in aanmerking komen. Bij weigering behooren de in een brief van 25 Juni j.l. genoemde maatregelen op hen te worden toegepast. Het vorenstaande geldt ook bij weigering van werk door inwonende zoons van land arbeiders of kleine boeren, die in zorg zijn, met dien verstande, dat bij het bepalen van het steunbedrag of bij plaatsing bij een werk verschaffingsobject van het hoofd van het ge zin of den kostwinner rekening dient te wor den gehouden met het inkomen, dat de in- inwonende zoons hadden kunnen verdienen, indien zij den arbeid in Duitschland hadden aanvaard- Hetzelfde dient te geschieden in dien zoons van andere gesteunden weigeren arbeid in Duitschland te aanvaarden. Het goede voorbeeld der provincie Groningen Het initiatief, dat de commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan in de pro vincie Groningen de laatste maanden heeft genomen, heeft het sociale besef merkbaar doen toenemen. Het aantal kinderen, dat in de provincie Groningen een gastvrij tehuis wordt verleend, zal deze week opnieuw stijgen. Kleine berichtjes leggen getuigenis af van een goeden geest: De Hervormde Meisjesvereeniging te Oost- wold besloot haar reiskas van 50 gulden af te staan aan de zieke en gewonde militairen. De Noord-Groningsche Tennisbond heeft onlangs de opbrengst der onderlinge wed strijden ter beschikking gesteld van Neder- landsche oorlogsinvaliden. Het bedrag aan inleggelden van tenniswed strijden te Haren, dat anders voor winnaars- prijzen werd besteed, is, in onderling overleg der deelnemers afgestaan aan de noodlijdende bevolking van Rotterdam. Het strand verboden Tussahen Hoek van Holland en Monster. De Duitsche commandant te Hoek van Hol land maakt bekend, dat het strand van den Waterweg af tot voorbij de gemeentegrens van Monster van hedep. af ten strengste verboden is voor het publiek in verband meri mijnen gevaar. Op sleeptouw. Geen vrachtschepen, doch motorbooten op non-actief passeeren den Amstel te dam, getrokken door een sleepboot DE MOORDAANSLAG TE 's-GRAVENHAGE De dader te Utrecht aangehouden Naar het A.N.P. verneemt is de dader van den moordaanslag op de 34-jarige vrouw M. B.-H. in de Groenesteinstraat te s Graven- hage, de zeventienjarige S., gisteravond laat te Utree.,; aangehouden, op aanwijzing van een burger, die het signalement van den vluchteling gisteravond in de krant had getezen. Toen hij den jongen man op den Catharijne- singel zag loopen viel het hem op, dat diens uiterlijk sterk overeenkwam met «iit signale ment. Hij volgde den jongen eenigen tijd en waarschuwde vervolgens een agfent van politie. De jongen werd overgebracht naar het hoofd bureau van politie, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Hij zou vanochtend op transport naar 's Gravenhage wórden gesteld. De toestand van de zwaargewonde vrouw was gisteravond nog onveranderd ernstig. Hef rijwielplaafje Bij beschikking van den wnd. secretaris generaal, wnd hoofd van net departement van financiën, is bepaald, dat gedurende het tydvaK van 1 tot en met 8 Augustus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, dat niet voorzien is van het vereischte en volgens de voorschriften bevestigde belasting- merk. DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Gisteravond is m de Wilhelrtiinastraat te Alphen aan den Rijn de 65-jarige mej. van Heusden toen zij weifelde bij het oversteken, door een militairen vrachtauto aangereden. De zware wagen ging haar over het lichaam. Met ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen en een gebroken been is zij, nadat eerste hulp verleend was, in zorgwek kender! toestand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de politie te Gaanderen een feoede vangst gedaan door twee goede bekenden van de politie te arresteeren, n.l. de 41-iarige B W. R. uit Silvolde en de 45-jarige O. v. M uit Gaanderen. Reeds geruimen tijd werden te Gaanderen verschillende inbraken gepleegd, waarbij vooral balen suiker meel, graan en verschil lende andere producten vermist werden. Toen ou in den nacht van Zaterdag op Zondag een agent van politie zich, ua de ronde gedaan te hebben, oaar huis wilde begeven, bemerkte hij in de buurt van het gebouw der Coöp. Landbouwvereenigmg twee mannen, die zich bij nadering van den agent ijlings uit de voeten maakten. Een der man nen wierp bij de achtervolging 'ijn rijwiel voor de voeten van den agent, waardoor deze de twee mannen uit het oog verloor De fiets werd in beslag genomen, 'erwijl in de nabijheid daarvan 'enkele meelzakken wer den aangetroffen In samenwerking met den Rijksveldwach ter werd nu onmiddellijk een inval gedaan in een woning te Gaanderen. Inderdaad werden daar genoemde mannen aangetroffen Zij werden naar het politiebureau te Doe- tinchem overgebracht, van waar zij naar hel huis van bewaring te Arnhem zullen worden getransporteerd Het onderzoek duurt nog Oeconomie en Financiën BOUW MIJ DE VRIENDSCHAP Aan het verslag over 1939 van de Bouw maatschappij De Vriendschap te Rotterdam ontleenen wij het volgende: In ons verslag betreffende het boekjaar 1938 hebben wij vermeld, dat de handel in onroerende goederen over het algemeen meer levendigheid vertoonde dan de direct vooraf gaande jaren. Deze grootere levendigheid nam in het afgeloopen boekjaar geleidelijk weer af. Men kon den teruggang het geheele jaar waarnemen. Deze moet voornamelijk worden toegeschreven aan de onzekerheid op economisch terrein. De moeilijkheden namen ten gevolge van den oorlogstoestand zooals vanzelf spreekt - - ook in ons bedrijf toe. De prijzen der grondstoffen liepen omhoog, ook die van de materialen in de bouwnijverheid. Het bouw bedrijf werd door deze ongunstige invloeden bemoeilijkt en de kosten van onderhoud en van restauratiewerken werden hooger. Ons wei^cplan, de onverhuurde perceelen te restaureeren en op peil te houden om deze zoodoende in verhuurbaren staat te brengen, kon echter systematisch worden voortgezet. Het is een noodzakelijke voorwaarde en van groot belang voor de vennootschap, dat de perceelen aan de eischen van den tegenwoor- digen tijd blijven voldoen en dat mitsdien voor aanpassing wordt zorg gedragen. Op de woningmarkt was nog steeds een aanzienlijk percentage woningen voor ver huring disponibel. Dit overschot aan onver- huurde perceelen liep niettemin ook in ons bedrijf terug. De mutatie onder de huurders was in het afgeloopen jaar niet zoo groot als in de direct daaraan voorafgaande jaren. We memoreeren, dat afschrijving op de rekening „Onroerende Goederen" of toevoe ging aan „de reserve" achterwege is gebleven, aangezien het noodzakelijker en thans van groerter belang voor "dè vennootschap is de beschikbare geldmiddelen aan te wenden voor het restaureeren en op peil houden der per ceelen. De bedrijfsinkomsten zijn, na aftrek van alle lasten, aangewend voor afschrijving op en tóevoeging aan het „Fonds voor buitenge woon onderhoud"'. Het winstsaldo ad 185 gaat. op de nieuwe rekening ovei. Ass. Mij. Nieuw Rotterdam Opgericht met een kapitaal van twee millioen gulden De Staatscourant nr. 146 van gisteren be vatte de verklaring van geen bezwaar ten aanzien van de n.v. Assurantie Maatschappij Nieuw Rotterdam, gevestigd te Rotterdam. Zij heeft een maatschappelijk kapitaal van twee millioen gulden, verdeeld in twee duizend aan- deelen van duizend gulden, waarvan by de oprichting zijn geplaatst 1275 aandeelen. op elk waarvan binnen een week na de oprichting twintig procent in Nederlandsch geld moet worden gestort. Het doel van de vennootschap is de uitoefe ning van het verzekeringsbedrijf in den ruim- sten zin des woords, herverzekering daaron der begrepen, alsmede alle handelingen/welke met het verzekeringsbedrijf verband houden of. daaraan bevorderlijk zijn, alles evenwel met uitzondering van het levensverzekerings bedrijf. De vennootschap zal ook kunnen deel nemen of zich op eenigerlei wijze financieel interesseeren bij andere vennootschappen- of ondernemingen, welke een gelijk of soortge lijk doel beoogen al§ deze vennootschap, ot waarvan het doel kan strekken tot bevorde ring van het hiervoor omschreven doel. De oprichters zijn de heeren: W Ruys Bz., reeder en cargadoor, te Rotterdam, ten ueze handelend als lasthebber van den Rotterdam- schen Lloyd, W. Ruys, te Wassenaar; B. E Ruys Senior, te Rotterdam; de Internationale Crediet en Handels-Vereeniging „Rotterdam"; D. G. van Beuningen, te Rotterdam; G H. Crone, te Amsterdam; W. H. Hudig, assura deur, te Rotterdam, als beheerend vennoot van de firma D. Hudig Co.; J. Ruys, hru- delende als directeur der te 's-Gravenhage g - vestigde n.v. Assurantie Bedrijf v.h. N E Kröller en Co. 1931; H. M. Knight, assuradeur, handelende onder de firma Knight Co.; J. H. van Hoboken, voor de firma A van Hobo ken Co.; jonkheer J. A. G. Sandberg. als beheerend vennoot van de firma Heldring Pierson; J. A. de Monchy, als beheerend vennoot der te Rotterdam gevestigde handels vennootschap onder de firma Pakhuismees- Onze T extielindui FIRMA TIRION C (Opgericht 1868) NUENEN Postbus 282 Eii UITZETTEN en AANVULL LINNENKAST Levering rechtstreeks aan pai Weekstaat Nederl. Stijging van de biljettencire De nieuwe weekstaat van de Ne Bank biedt betrekkelijk weinig heden. Zoowel de binnenlands portefeuille als de beleeningen ziji geloopen, doch het betreft hiér b< weinig beteekenis Practisch ge deze posten onveranderd gebleve en f 226,4 millioen. De goudvoorraad blijkt met f te zijn toegenomen, waaraan de niet vreemd is. Het totaal bel f 1120,3 millioen tegen f 1118 mill week en f 1129 millioen een jaar Het rechtstreeks bij de Bank ond schatkistpapier is onveranderd gel f 66 millioen. Per 1 Augustus heef vrij groote betalingen te d®en, zoodi vreemd zou zijn geweest, wanneer een stijging had vertoond. De nadi den ultimo heeft zich thans doen een stijging van de bankbiljettei met f 24 millioen en een dalii rekening-courantsaldi van anderen millioen. De biljetten-circulatie thans f 1276 millioen tegen vorige millioen en f 1037 millioen op 31 zoodat in een jaar tijds de circula stegen met f 239 millioen. De ctfurantsaldi van anderen bedra) f 196 millioen. hetgeen eveneens contrast staat met een paar jaar gel het braakliggende geld een bedr; milliard benaderde. 141 Hup. daar zat de Toekan op den rug van Langt Jan. Hij klapperde nog even met de vleugels om zich weei wat lenig te maken En nu vlug de berg af. riep Flip. Zc namen een dikken tak en zetten de Toekan daaj'op. Heerlijk zit ik zoo, zuehte de Toekan. Ik ben- moe en ik -heb honger. - Ik kreeg" geeh "eten. D&ngingen ze met hun drieën de berg af waar ze zooveel angsten hadden doorstaan. 142. Den heelen nacht hadden ze noodig om onderaa den berg te komen Eindelijk toen de zon opkwam stonden )J onderaan den berg bij een rivier. Hier eerst drinken, riepe ze alle drie tegelijk. Toen ze lekker opgefrischt waxen. 3 Flip Nu ktmnen we dië" dwaze mufsen "wel missen, "hnfl daar gaat de mijne. Ook Jan gooide zijn muts in het water ff zuchtte Wat zou ik graag weer een gewone jongen zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6