==5»-* TC M PP. transf0rtwerktu1gen. icmru fabriek soesterberg TeL Huls ter Heide 444 <2 lijnen) K 3403 Mechanische T ransportinrichtingen Rolbanen Hangbanen Project! op aanvraag. DINSDAG 30 JULI 1940 Tusschen Amstel en IJ Wot veranderde bij het socialisme Grootheid en val - „Innerlijk vermolmd" - Moeilijkheid bij werkverruiming (Van onzen Amsterdaipschen redacteur.) Bijna geruischloos heeft zich in de hoofdstad des lands een verandering voltrokken, waar van men zioh eenige jaren geleden geen voor stelling kon vormen. Ik bedoel de grondige wijzigingen in de S.D.A.P., de Communis tische partij, de R.S.A.P., de moderne vak beweging en de V.A.R.A. Het is niet mijn voornemen in een beoor deeling van het gebeurde te treden, wel om op het feit als zoodanig de aandacht te vestigen. Dat feit zal in den keten dei- tegenwoordige gebeurtenissen voor den lateren geschied schrijver te merkwaardiger zijn, indien hij zich dan rekenschap zal geven van de groote verandering in machtspositie, welke hier ruim een week geleden tot uiting kwam. Immers Amsterdam gold de laatste vijftig, zestig jaren als het centrum van het Marxisme. Hier hebben onze vaders en grootvaders de eerste buitelingen van het socialisme dier dagen aanschouwd. De eenzame figuur van Domela Nieuwenhuis, die men de geestelijke vader van de R.S.A.P. (Revolutionair-Socia- listisahe Arbeiders-Partij) zou kunnen noemen, leeft wort in diens standbeeld op het Nassau- plein. Men zou ook kunnen spreken van de versteening van deze revolutionaire beweging, die in den loop der jaren meermalen van naam veranderde, doch haar wezen behield. Sterker komt men onder den indruk van het ras vergankelijke in het Marxisme, indien men in dit verband de Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij noemt. Zij beoogde immers te zijn de consolideering van het aanvankelijk naïeve socialisme van „den ouden man", zooals de vroegere Socia- listenbonders hun leider Domela Nieuwenhuis aanduidden. De „twaalf apostelen", die de S.D.A.P. in de negentiger jaren stichtten, kwamen wel voor de eerste maal te Utrecht en een paar maanden later te Zwolle bijeen (1894), doch Amsterdam was reeds vrij spoedig de zetel van de sociaal-democratie hier te lande en is dit tot 20 Juli 1940 gebleven. De hoofdstad werd al meer het bolwerk van de S.D.A.P. Hier klom zij van de eene sport op de andere. Machtig bleek al meer haar organisatie, de „rpode pers" won aan invloed. De sociaal-politieke of politiek-sociale roode maoht concentreerde zich in de partij en in de zich modern noemende vakbeweging, in latere jaren nog versterkt door de V.A.R.A. (de radio-centrale van de sociaal-democratie). Het toppunt van macht meende zij in 1925 te hebben bereikt, toen de heer F. M. Wibaut zijn vermaarde tafelrede hield aan een gast maal in het Koninklijk Paleis op den Dam. Amsterdam herdacht toen zijn 650-jarig be staan en in bedoelde rede sprak de heer Wibaut over „vandaag", waarmede hij de „kapitalistische" maatschappij aanduidde, en over „morgen", waarmede hij de z. i. op komst zijnde socialistische samenleving karakteri seerde. Amsterdam zou, volgens hem, het orgaan van de macht der „arbeidersklasse" zijn. De strijd tussohen de „verburgerlijkte" S.D..A.P. met den communistisch en vleugel '«Ier socialistische gemeenschap hier te lande was toen reeds een aantal jaren te voren ontbrand. Hoog laaide telkens het twistvuur op tusschen de „revisionisten" en de „revolu tionairen". Het Russische bolsjewisme, door Wijnkoop en de zijnen aangehangen, vormde de scheids lijn, niet zoozeer principieel dan wel uit tactisch oogpunt Thans is aan dit alles wij geven hier slechts een zeer beknopt overzicht een einde gekomen. Op de middaghoogte van haar bestaan heeft de S.D.A.P. het hoofd in den schoot gelegd. Een andere macht is boven haar en boven het communisme gesteld. Het Marxisme is uitgeschakeld, het natio- naal-socialisme is aan een nieuwe taak be gonnen. Naar het woord van den heer A. d e Vries, voorzitter van de V.A.R.A., is een storm over Europa heengegaan, die heel wat heeft geveld wat uiterlijk krachtig scheen, maar wat innerlijk was vermolmd. Inmiddels doet Amsterdam ook aan den opbouw mee. In den- letterlijken zin heeft dit, betrekkelijk gesproken, niet zooveel te betee- kenen. De walbeschoeiingen aan den Blauw burgwal en het gehavende wegdek zullen worden hersteld, terwijl eerlang aan den opbouw van sommige en aan de restauratie van andere huizen aan deze oude gracht zal moeten worden begonnen. Wie de stad doorloopt, ziet hier en daar sterke veranderingen in het stadsbeeld. Waar eens het Weesperpoortstation stond, moge het nu nog niet veel minder dan een woestenij zijn, er wordt hier mettertijd een geheel andere buurt opgetrokken. Aan eenige andere grootere gebouwen is men druk bezig, terwijl het tunnel-vraagstuk in de afgeloopen week opnieuw in den Raad is te berde gebracht. Van bouwen is hier vooreerst geen sprake, doch aan de voorbe reiding kan wel het een en ander worden gedaan. Binnenkort, in het najaar, zal de directeur van Publieke Werken, Ir. W. A. de Graaf, gelegenheid ontvangen den Raad met zijn interessant rapport hieromtrent meer ver trouwd te maken. En dan zal de officieele voordracht van B. en W. volgen, heeft wet houder Boissevan toegezegd. Een groote moeilijkheid bij alle plannen tot werkverruiming is het gebrek aan materialen. Van ongunstige invloed is dit ook op de practische vorming van jonge vaklieden, waarover de Roorosche heer Dingemans inden Raad behartigenswaardige woorden heeft gesproken. FRISO. Tegen een auto opgereden In den nacht van Zaterdag op Zondag xs de voeger G. S. uit Broek op Langendijk, onder den invloed van sterken drank, met zijn fiets tegen een vrachtauto van den heer D. B. uit Noordscharwoude opgereden en zoodanig gewond, dat hij eenige oogenblikken later is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. DE DISTRIBUTIE Eenige mededeelingen over de bepalingen voor boter en vel en brood. De volgende week texlielkaarlen. De heer S. de Hoo, de leijler van het cen trale distributiekantoor, heeft gisteren op de persconferentie eenige bijzonderheden medegedeeld over de boter- en vetkaarten en over de distributie van brood enz. De uitdeeling van boter- en vetkaar ten is, naar hij zeide, behoudens een zeer énkele uitzondering, overal zeer goed verloopen. De eerste indruk is. dat de schatting van de ver houding tusschen de uit te geven boter en vetkaarten wel in overeenstemming is geweest met de werkelijkheid. Eenige onzekerheid schijnt er nog te be staan over de vraag wat de winkeliers moeten doen voor het verzilveren van de zg. i 'uc- tiebons. By inlevering daarvan ontvangen zij twee biljetten, t.w- een bestelbiljet voor het aanvullen van hun voorraad en een betaal- biljet, waarop bij de Nederlandsche Midden- standsbank en haar filialen betaling kan ont vangen worden In geval van onzekerheid kunnen winkeliers zich tot hun plaatselijke distributiebureau wenden om te informeeren, waar zij betaling op de reductiebons kunnen ontvangen. Naar onderwijl reeds is gebleken zijn klach ten over het zonder bon verkoopen van boter, die bij het Centrale Distributiekantoor waren ingekomen als zeer overdreven te beschouwen Zoo er in dit opzicht al overtredingen voorge komen zijn, dan behooren deze thans fbch "tot het verleden. Wat de nieuwe broodkaart betreft vestigde de heer de Hoo er de aandacht op, dat zij eenigszins van het vorige model afwijkt, men kan thans ineens 4 bons afscheuren, overeen komende met een hoeveelheid van 100 gram per bon. of in totaal een half brood. Voor kinderen tot en met 4 jaar wordt een halve broodkaart beschikbaar gesteld, echter ook een bijslagkaart waarop hét geldende rantsoen rijst, havermouth en gort in ont vangst genomen kan worden. Deze kaarten zijn voor een gedeelte reeds uitgereikt of zullen in den loop dezer week uitgereikt moe ter zijn. Terloops kondigde de heer de Hoo voor de volgende week de uitreiking van textiel- kaarten aan. Om het verbruik van rogge te stimuleeren is op de nieuwe broodkaart per bon 125 gram roggebrood tegen 100 gram witbrood beschik baar gesteld. Dit ter tegemoetkoming aan het bezwaar, dat de verhouding tusschen het verbruik van roggebrood en dat van witte brood ten nadeele van het wittebrood was. In het belang van de vacantiegangers was de mededeeling van den heer de Hoo, dat men ook buiten zijn woonplaats zijnde zijn kaarten op bet distributiekantoor ter plaatse kan gaan halen, mits men er maar voor ge zorgd heeft, dat men zijn stamkaart bij zich heeft wat heden ten dage een vanzelf spre kende zaak is. STOOMKETEL IN HET IJSELMEER GEZONKEN. Door net ruwe weer is gistermiddag op net IJselmeer een groote stoomketel bestemd voor de Zuiderzeewerken, van een dekschuit afgeslagen en gezonken. De juiste plaats kon gisteren door de woelige zee niet worden vastgesteld, zoodat ter plaatse nog geen boei werd aangebracht Zoolang dit nog niet is geschied, zij de scheepvaart gewaarschuwd. De ketel ligt 300 a 350 meter ten Zuid- Oosten van den Urker haveningang <n de Kamperroute- Vorming van een werkgemeenschap der wetenschap in Nederland Gisteren heeft in het Trippenhuis te Am sterdam op uitnoodiging van de Kon. Nederl. Akademie van Wetenschappen plaats gehad een vergadering van afgevaardigden van een groot aantal van de belangrijkste weten schappelijke genootschappen en instellingen hier te lande. Besloten is over te gaan tot de vorming van een werkgemeenschap der wetenschap in Nederland. Een voorloopig be stuur is aangenomen tot het ontwerpen van statuten. Wetenschappelijke vereemgingen of instel lingen, die wenschen toe te treden, kunnen zich aanmelden by het bureau der Kon. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam. Nader zal dan kunnen worden beoordeeld of deze vereenigingen aan de te stellen eischen voldoen. Schulden aan DuitscMand Betaling dient via de clearing te geschieden. Het Nederlandsche Clearinginstituut deelt mede, dat, voor zoover niet ander.- wordt be paald, alle betalingen van Nederlandsche schuldenaren aan Duitsche schuldeïschers thans door storting in de Nederlandsch-Duit- sche clearing dienen te geschieden. Dit -betreft o.a. ook betalingen voor rente en andere financieele verplichtingen, pen sioenen ed. en voor eventueele overmaking van kapitaal-bedragen naar Duitschland De bemoeiingen van het Nederlandsch Clearing instituut blijven in het bovengenoemde kader op de gebruikelijke wijze gehandhaafd De bijzondere regeling voor den verkoop van reis-cheques en registermarken voor on dersteuning etc blijft bestaan MOORDAANSLAG TE VENLO De dader voortvluchtig In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Schutteroestraat te Venlo een moord aanslag gepleegd op den ongeveer 30-jarigen arbeider W X., die als soldaat bij den op- bouwdienst in het leger werkzaam is. Zaterdagavond was X. met verlof thuis gekomen om den nacht in zijn gezin door te brengen De aanslag is gepleegd, terwijl het slacht offer te bed lag en heeft waarschijnlijk kort na middernacht plaats gehad. Toen X. omstreeks 5 uur Zondagmorgen wakker werd bemerkte hy, dat zijn vrouw verdwenen was. en hij zware wonden aan het hoofd had, terwijl zyn geheele lichaam met bloed was bedekt Mei moeite slaagde hij er in zich naar buiten te begeven en zijn ouders, die in de buurt wonen te waarschuwen. Deze hebben onmiddellijk de hulp van de politie en een dokter ingeroepen. Het slachtoffer, dat veel bloed had ver loren, is in ernstigen 'oestand naar het ziekenhuis vervoerd Bij een ingesteld onderzoek in de woning van den verslagene, heeft de politie in een der vertrekken een met bloed bevlekte bijl gevonden. Deze bijl is in beslag genomen. De vrouw bleef evenals haar vriend, een zekere D. B. met wie de vrouw betrekkingen onderhield, onvindbaar. De politie neemt aan. dat deze laatste de aanslag op X. heeft gepleegd. De voortvluch- tigen zijn tot dusver nog niet opgespoord. schelnan 13G—138, Rotterdam Gratia begrooting en teekenfng Verbod tot het verkoopen, enz. van turf Met ingang van heden is de dispensatie van het verbod tot het verkoopen, afleveren en vervoeren van alle soorten turf ingetrokken, zoodat het mitsdien verboden is turf te koopen, af te leveren en te vervoeren zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijkskolenbureau, die bevoegd is ontheffing te verleenen van dit verbod. Voor het verkrijgen van een zoodanige vergunning dient men zich te wenden tot de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf te Assen, welke deze vergunning namens den directeur van het rijkskolenbureau zal afgeven. Overtreding van dit verbod kan ingevolge art. 18 der Distributiewet 1939 gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldhoete van ten hoogste 10.000. Fransche soldaten teraarde- besteld Op Schiermonnikoog zijn gistermiddag om vier uur in aanwezigheid van Duitsche mili taire autoriteiten op de begraafplaats voor slachtoffers der zee Vredenhof vier van de tien aangespoelde lijken van Fransche mili tairen, waaronder een officier, ter aarde be steld. Aan de groeve hebben twee Duitsche officieren en ds. Cannegieter, uit Krommenie, het woord gevoerd. De belangstelling was De andere lijken zijn geborgen en zullen Woensdag eveneens op Vredenhof worden begraven. Men vermoedt, dat de lijken door den har den N.W. wind uit een wrak zijn gespoeld. De aflevering van Jm®® Wanneer de Duitsche soldaten in de open lucht moeten overnachten gebruiken kleine lage tenten, die zoo zijn gecamouileerd, «Ut *e van de lucht uit niet Het rijksbureau voor de \o» p®1"8 in oorlogstijd deelt mede, dat ffaar gestaan, de verschillende soorfc welke zijn vermeld op den bt: ^er W periode van 22 Juli tot 19 ef nemen in andere dan de op i geven hoeveelheden, mils hetiorfl. en met dien verstande, dat noamgftCD voeder, opfok- en overgangsvotf en kuikens, alsmede gemend «u o mag worden afgenomen, dsn' lim soorten'op den bon vermelde U Deze regeling geldt ook voc, «j*ge wijzingsperioden. j GEREF. JEUGDBED De af deeling Zuid-Hollen Bond van Jongelingsvet grondslag zal Donderdag 1~1 meeting houden in de Zuidetl Als sprekers zullen optreden dr. J. H. Bavinck van Biltf onderwerp: „Bijbelstudie Bijbelonderzoek"; mr. J. 's-Gravenhage, olid-minister's onderwerp: „Het geestelijke doe R. C. Harder van loeiden, dic^ f spreken zal. M De jaarlijksche openlA- 1 van de Gerei'. Jongelings- in cv eenigingen in Twcnthe zal ooj on til bii den Dikken steen te Del( ïfm houden. Als sprekers Geref. predikanten d«. K. Id Borne die het openingswoord! ds- D. v. Dijk, idem te Grori zgn. referaat houden zal, terwij" van een slotwoord een "dei zal worden uitgenoogdigd. Amersfoort en Ede en de yelepPW gelegene dorpen, was eenige dveler gezet wegens het ontbreken en a gunning. Men was spoorwegen voldoende bindingen tusschen genoemde P ,.ur Het zal duizenden verblijdenlrijd vernemen, dat de diensten vahjert p begin dezer week v eer herval T op de Veluwe, is dan in menig ander der Vele pensions zijn reeds dVT0 hoopt men, dat het ien g deren naar de Veluwe - 'Ajd d de; kor De opbrengst der noodcolltóskl Herv. Gemeenten heeft volgens; eer antwoording Opgebracht 142,714 dere verantwoordingen volgen, lelt. Strijc DOODELIJKE AANRI. js Zaterdagmiddag werd de J. Hendriks op Hushoven ondtfh r hij aan de overzijde van detir. ck aan een karretje melk wilde h, auto aangereden. De man vl00sCiin- door de voorruit en werd daav wegdek gesmakt. !er 1 In deerniswekkenden toestil Vi overgebracht naar het St. Jat eers waar hij na een paar uur aa^ zj overleed. In de buitenwijken van Parijs, bij de groote toegangswegen hebben de Duitschers controleposten gestationneerd. Bij de Porte d'Orléan». Voor het eerst sinds vele Jaren rijn de deuren van het groote orgel In deNteuwe Kerk te Amsterdam wegens werkzaamheden gesloten en daarmede ic de door van Bron kh or si beschilderde voorzijde zichtbaar geworden. Met den N.O. polder krijgt Stad VoHenhove, zooals bekend, een geheei nieuwe haven met sluis, gemaal, overslagbedrijl, enz. Tot onder de oude ophaalbrug is de oude binnenhaven afgedamd! zij wordt thans leeggepompt Op den achtergrond riet men de nieuwe buitenhaven. De werkzaamheden voor den aanleg van het viaduct in Rijksweg No. 4 onder de gemeente Oegstgeest zijn in vollen gang. - Zware betonnen pilaren zullen het wegdek torsen

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6