JHruurr ^TritlSfljr (Courant FOTO A.U.LJOEKH0LT "'APMlNjonncmentsprus ODEN per J maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.36 4 Per week 18 ct. Losse nummers 5 et Alle1 by vooruitbetaling. livertentiepryzen 2FA et. per regel Ingezonden Mede- deelingen 46 ct. P« regel. Minimum I pegels. Bewijsnummer 8 °L con- LKPHO&t 'raCt beIa''eriike k<,ra°* der la Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Admhiistratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23160). Postbox 20. Poetrek. 58036. No. 6183 VRIJDAG 26 JULI 1940 21e Jaargang "SSLi Nederlandsche Unie - Relcterdere dagen reeds werd uitgezien oorlog -nieuwe mededeelingen omtrent de n en Veiïlandsche Unie, waarvan vóór een eüendea weken werd medegedeeld, dat zij 'e Iïieern°mst was. Als één der voornaamste ergav*» en werd genoemd de jeugdige com- ■weekbis^ris ^er Koningin in de provincie ïen weïpinSen' van wien een goeden roep een iar onz« zijn h naar a ltaten woederaat. Deze, mr- J. Linthorst Homan, t verkrl enkele dagen later een kleine bro- •e verschijnen, waarin hij iets van denkbeelden ten beste gaf. Ons blad er breede gedeelten uit overgeno- Het bleek duidelijk, dat in groote gehoopt werd op een Unie of aangenojentratie, hoe men het noemen wil, le.r kfjjfe personen uit de voornaamste volks eer wyPen zou bevatten, en achter welke i bedrijf zich dan de groote meerderheid van 20 liter volk zou scharen. ^o vlot is het niet geloopen. Een nanschap heeft zich thans aangediend, den heer Homan, Prof. J. E. de Quay Tilburg, en den Rotterdamschen icommissaris van Politie, mr. L. ïoven. Ontegenzeggelijk eerste' klas rlanders, knappe mannen, en waar- [nlijk daadkrachtige figuren. Drie 'evuldi gen' we^e a^e van belang *f hofe oproep is kort, doch dit kan een 1 dienste zijn. Zij zegt: produ oppen,!Allereerst *s noodig: et drof^enning van de gewijzigde verhou- {en. ationale samenwerking op den aller- fcdsten grondslag. farmonische oeconomische opbouw, 4 ORQ°ciale rechtvaardigheid opdat er kome ik voor allen en arbeidsvreugde voor Lurt,nTl!n> voor jong en oud, voor den sterke gen Vyden zwakke. Bezieling van de jeugd argelb/yaderlandschen zin. gnetii)it willen wij verwezenlijken op ;raf| °43erlandsche wijze, eerbiedigende de 'u alditioneele geestelijke vrijheid en ver- aagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in itact met de Nederlandsche autoritei- ■VLrrtj en met de bezettingsautoriteiten."" hier gezegd wordt is aanvaardbaar, j3Ujtjfkan worden onderschreven, doch het gesicrete, hetwelk met het oog op de beteeikomst van ons volk, warmte had rtusUr16" °ProePen' en de groote meerder- if uit^d bij elkaar had geschoven, missen wij. tusmjfittemin zullen velen, en wij hopen van pr velen zelfs, zich achter dezen Oproep baren, om zoo steun te geven aan een langrijk deel der publieke meening. Er dan een begin van meer nationale ienwerking, en het behoeft niet on- >gelyk geacht worden, dat er uit deze Rie, of met behulp van deze Unie, of samenwerking met deze Unie, iets 'oren wordt, hetwelk op breeder basis t en vat concreter doelstellingen naar 'ren brengt 0p méér dan één gebied. Yt komt ons voor, dat het hier nog ichts een eerste stap geldt. Uit het erlandsche volk moet nog iets meer irtkomen. Dit driemanschap omvaamt nog niet groote meerderheid van ons voik, .gescheiden dan van de kleine groepen, [elke zich opzichtig afscheiden van het [Oote geheel. Wij missen er bij figuren It de Protestantsch-christelijke volks- roep. Het zullen eerbiedwaardige redenen sweest zijn, welke deze geleid hebben hun houding. Dit moet ons voorloopig tldoende zijn. Verheugend zal het voor ir velen zijn te vernemen, dat er een ïd contact bestaat tusschen de ver killende deelen, waarbij afzonderlijk ogen worden genoemd 'anti-revolutio- "ire en christelijk-historischen. Wij heb- •en zoo vaak de noodzakelijkheid hiervan jepleit, dat wij de vreugde thans ook liet onder ons behoeven te houden. Ons protestantsche volk behoort niet de menschen, waaraan onze tijd iog al rijk is, welke even gemakkelijk ■an beginsel en van levensopvatting kun- «n veranderen als van kleed. Goddank let- 'Onze levensopvatting akt, dat wij een standpunt ebben, althans dienen te heb- etwelk vast ligt in de e®® ®n- Het hebben van dit stand- 'un ee t gemaakt, dat, wie zich daarop 'erlieten, alle eeuwen van ons volks- 'Staan onwrikbaar bleven in hun over- •Uiging. Voor een volkomen nationale lamenwerking in contact met de Neder- landsche autoriteiten en met de bezet- gsautoriteiten, is, zoo oordeelen wij, aarom onze volksgroep onmisbaar. Wij' 'open en vertrouwen ook, dat de wegen laartoe gebaand zullen worden. Hoezeer wij dus als ons groot verlangen gjjiitspreken, dat deze Nationale Unie in de richting moge helpen stuwen, en iet ons dus aangenaam zal zijn, als zij velen lokt en meetrekt, zijn de palen nog g niet wijd genoeg uitgezet. Moge ook dat, en binnen niet te langen tijd geschieden, in dezen vorm of vervormd. Werk voor werklooze hoofdarbeiders VERKEERSONGELUK TE BORNE Gisteravond omstreeks 6 uur is in de Groote „'straatte Borne ter hoogte van café Rottink een fietsende jongeman, genaamd A. de B.. door een auto aangereden. De jongeman is in' izorgwekkenden toestand naar het r.k. zieken huis te Hengelo vervoerd. WORDEN IN DRIE GROEPEN INGEDEELD EEN OPROEP AAN DE GEMEENTEN De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft den gemeentebesturen een brief gezonden betreffende de tewerkstelling van werklooze hoofdarbeiders. Hieraan wordt ontleend: Het behoeft tegenover u geen betoog, dat thans vele z.g. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wen- schelijk in dit probleem eenig inzicht te krij gen. weshalve het centraal bureau voor de statistiek door middel van een enquête zal trachten hier materiaal te verzamelen. Ter voorkoming van een misverstand wil ik er nadrukkelijk op wijzen, dat dit onder zoek niet in zich sluit, dat reeds maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig gaat het uitsluitend om het verzamelen van gegevens. Intusschen is het mogelijk, voortbouwende op wat reeds eenige jaren terzake geschiedt, ten behoeve van werklooze hoofdarbeiders, indien alsnog krachtige medewerking wordt verleend, een en ander tot stand te brengen. Het departement van sociale zaken streeft er n.l. reeds eenige jaren naar voor de hier- bedoelde groep werklooze hoofdarbeiders ob jecten te vinden, die, daar de betrokkenen uiteraard niet geschikt zijn voor het verrich ten van grondwerk, zich voor uitvoering door hen leenen. Deze hoofdarbeiders staan in het algemeen bij werkloosheid voor bijzondere moeilijk heden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstandaard, welke boven dien van de handarbeiders uitgaat waarby inzonder heid valt te denken aan hoogere huishuur, schoolgeld e.d. waardoor zij, indien zij aan gewezen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvangen, het zwaar te verantwoorden hebben. Welke werkzaamheden in aanmerking komen Een en ander is voor my aanleiding om de medewerking van uw college in te roepen, teneinde na te gaan, of er in uw gemeente bepaalde werkzaamheden kun nen worden gevonden, waarbij hoofdar beiders kunnen worden ingeschakeld. In de eerste plaats denk ik hier aan werk zaamheden ten behoeve van overheids instellingen of instellingen van algemeen nuV-alwaar wellicht velerlei arbeid ach terwege blijft, omdat de noodzakelijk heid niet direct aanwezig is en soms de middelen ontbreken om meer dan het strikt noodzakelyke te laten uitvoeren. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor distributiekantoren enz., dat alles moet gerekend tot den normalen arbeid. Mijn vraag heeft dus betrekking op bijzondere werkzaamheden, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar vo ren worden gebracht, zooals b.v.: Het instellen van een onderzoek naar de In komens van bewoners van woningwetwoningen; onderzoek naar de vestiging in en het vertrek uit de gemeente: catalogiseering van de biblio theek van het internationaal instituut van sociale geschiedenis: budget- en voedingsonder zoek in de Wieringermeer; de uitwerking van de in de Wieringermeer verzamelde gegevens betreffende de spraak: ordenen en registreeren van een verzameling kinderliedjes: ordenen bibliotheek en archief; voltooiing van een reper torium van de Nederlandsche dialecten en volks kunde: samenstelling van een bibliographie der Nederlandsche letterkunde na 1880; het ordenen en opplakken van courantenknipsels, personalia, enz. aan het gemeentearchief; migratie-onder zoekingen; onderzoek naar de misdadigheid in een gedeelte van Nederland; completeering kaartencatalogus bibliotheek en leeszaal: orde nen stukken bureau waterschapsarchieven: ordenen doopregisters van de Waalsche kerk; inventariseeren van het oude archief: alphabe- tische klapper op de bevolkingsregisters van 1816—1861: het maken van kaarten betreffende stedebouwkundige ontwikkeling en teekenen van woningtypen woningstichting. In beginsel heb ik er geen bezwaar tegen, wanneer ook door particuliere bedrijven werkzaamheden aan werklooze hoofdarbeiders worden opgedragen al zal uiteraard moeten worden zorggedragen, dat geen normale arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft, waaronder de tewerkstelling plaats vindt, diene het vol- Drie groepen De werklooze hoofdarbeiders zijn dezer zijds ingedeeld in 3 groepen, t.w.: groep 1 academisch gevormden; groep 2 middelbaar gevormden; groep 3 eenvoudig administratief geschool den. De tewerkstelling mag in beginsel niet lan ger dan een jaar duren, opdat de tewerk- gestelden weten, dat het hier gaat om eer tijdelijken vorm van overheidshulp. Na ver loop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat opnieuw tewerk stelling kan plaats vinden. Voor elk van bovengenoemde groepen in overeenstemming met de plaatselijke om standigheden en rekening houdend met het normale werkverruimingsloon, een schaal van vergoedingen vastgesteld. Daarbij wordt mede acht geslagen op de meerdere of mindere practische ervaring van de tewerkgestelden. Groep 1. Hooger gevormden 'academici), zooals juristen, ingenieurs, oeconomen e.d., die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Bij het vaststellen van de belooning wordt gemeentewijze met de navolgende indeeling rekening gehouden: a. gehuwden met prac tische ervaring, b. gehuwden met geen of weinig practische ervaring, c. ongehuwden met practische ervaring en ongehuwde per sonen van 30 jaar of ouder. Groep 2: Middelbaar gevormden, zooals boekhoudkundigen, vakbekwame teekenaars, statistisch geschoolden e.d. Bij het vaststellen van de belooning wordt gemeentewijze met de navolgende indeeling rekening gehouden, a. Gehuwden met prac tische ervaring, b. Gehuwden met bescheiden practische ervaring, c. Ongehuwden van 30 jaar of ouder met practische ervaring. Groep 3: Eenvoudige krachten als kan toorbedienden, schrijvers e.a., die gehuwd zijn en reeds practische ervaring hebben. De loonen, aan de tewerkstelling verbon den, kunnen, zoo de uit te voeren objecten vooraf door mij zijn goedgekeurd, op de ge bruikelijke wijze voor subsidie uit het Werk- loosheidssubsidiefonds in aanmerking worden gebracht. Ik vertrouw, dat uw college zal medewer ken om voor de werklooze hoofdarbeiders in uwe gemeente zoo mogelijk een afzonder lijke werkverschaffing te stichten. Mocht uwerzijds nadere voorlichting vanwege mijn departement worden verlangd, zoo zal deze uiteraard steeds gaarne worden verleend. U kunt zich daarvoor rechtstreeks tot den chef der afdeeling werkverruiming wenden. Verdronken Gistermiddag ls de achtjarige Evert Mulder, die met kameraadjes bij een zwembassin te Veenendaal speelde, te water geraakt en yer- dronken. Het lijkje is opgehaald en naar de ouderlijke woning overgebracht. Gistermiddag is een 24-jarige schippers knecht uit Amsterdam in de Werkhaven te Lemmer te water geraakt en verdronken. De man wilde uit een roeiboot aan boord van het schip gaan, doch gleed daarbij uit. Het ongeluk werd wel opgemerkt, maar aan boord was niemand aanwezig en degenen, die den ongelukkige te water zagen vallen, waren te ver af om onmiddellijk hulp te bieden. Na een kwartier dreggen heeft men den schip persknecht levenloos opgehaald. Gemeenteraad van Rotterdam ROTTERDAM, 26 Juli. De agenda van den gemeenteraad is gister middag zonder discussie afgewerkt. Alle i stellen inzake de drinkwatervoorziening Hoek van Holland, de tegemoetkoming houders van door de gemeente uitgegeven stukken aan toonder en tot uitbreiding var het politiecorps, zijn daarmee aangenomen. Eenige wrijving tusschen den voorzitter er den heer v. B u r i n k ontstond naar aanlei ding van ^en poging van den laatste om hel woord te voeren, nadat mr. Oud ir. C. N. v. Dis, den eenzamen vertegenwoordiger va staatkundig gereformeerde partij met eenige vriendelijke woorden had uitgeluid. De zitter had den heer van Dis gekenschetst als een man, die 9 jaar een afzonderlijke plaats had ingenomen in den raad en bij elke gele genheid op zijn eigen wijze voor zijn begin selen was opgekomen. Uit het feit, dat de voorzitter zelf by dit ingekomen stuk der ontslagaanvrage had ge sproken, concludeerde de heer Van Burink, dat de voorzitter zich niet aan het reglement van orde had gehouden en dat een raadslid nu hetzelfde recht had. De voorzitter gaf dit niet toe, de heer Van Burink legde, na eenig heen en weer praten, het hoofd in den schoot en vroeg toevoeging aan de agenda van formeele voorstel van B. en W. om de ont slagaanvrage van den heer Van Dis voor no tificatie aan te nemen. Tot een wat scherper incidentje tusschen den voorzitter en den vertegenwoordiger van de O.N.V. kwam het bij de aan de agenda toegevoegde voorstellen betreffende het ver zoek van een werklooze om verhooging var zijn steun uitkeering en het verzoek van een door de ramp van 14 Mei getroffene, om eer meer doeltreffende wijze van hulp. B. en W hadden voorgesteld om deze verzoeken in hun handen te stellen ter afdoening; de heer v. Burink trad in de materie zelf en beperkte zich niet, zooals het reglement van orde voorschrijft, tot de wijze van afdoening. Hij critiseerde de totstandkoming van het college van B. en W. op de wijze, zooals hij dat al herhaalde malen heeft gedaan en kwalifi ceerde den wethouder voor de sociale belan gen als onbekwaam voor deze functie in dezen tyd. Hij voegde daar nog bij, dat hy had ver wacht, dat het college zelf zou zijn afgetre den. Een voorstel van den voorzitter om der heer v. Burink het woord te ontnemen, werd aangenomen met 28 tegen 11 stemmen. Te half drie werd de vergadering gesloten. OPBOUWDIENST EN LUCHTBESCHERMING Loonregeling 27 22 21 26 21 20 /36 21 20 23 t Z1 19 22 20 18 21 19 17 20 18 I 16 20 18 16 De klasse-indeeling der gemeente houdt .'riband met het gewone werkverschaffings uurloon: a. uurloon van 35 cents of hooger b. uurloon van 32, 33 en 34 cents. c. uurloon van 27, 28, 29. 30 en 81 cente. <L uurloon van Omvangrijke reorganisatie in voorbereiding Aan een brief, welke de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, betreffende een reorga nisatie van den luchtbeschermingsdienst heeft gezonden aan de burgemeesters van onder scheidene gemeenten, is het volgende ont leend: De practyk van de laatste maanden heeft geleerd, dat het vrywilligerssysteem, waarop de organisatie van den luchtbeschermings dienst te onzent is gebaseerd, in meer dan eer opzicht tekort schiet, zoodra gelijk thans het geval is van het personeel voor geren tyd diensten gevraagd moeten worden. Tengevolge daarvan doen zich in vrijwel alle gemeenten in mindere of meerdere mate moeilijkheden gevoelen met betrekking tot de bezetting van de noodzakelijk geachte lucht beschermingsposten, terwijl anderzijds de voortdurende wisseling in bezetting van deze posten de vorming van voldoende geschoold personeel in den weg staat In verband daarmee ls een reorganisatie van de luchtbeschermingsdiensten hier te lande in overweging genomen, waarby als einddoel een regeling voor oogen staat waarbij de thans als gevolg van de bij zondere omstandigheden noodzakelijke continudienst wordt verricht door per sonen, die uitsluitend voor deze werk- zaamheden zijn aangesteld en voort durend ter beschikking staan en als zoo danig de kern van de luchtbeschermings organisatie vormen. De uitvoering van dit voornemen wordt vergemakkelijkt, doordat voor het vormen deze kernen gebruik kan worden ge maakt van de door de demobilisatie aer Nederlandsche weermacht vrijkomende krach ten. Besprekingen met den commandant van den Opbouwdienst hebben er toe geleid, dat deze zich in beginsel bereid verklaard heeft het personeel van dezen dienst tot een nader te bepalen aantal geëncadreerd, beschikbaar te stellen voor de luchtbeschermingsdiensten de daarvoor in aanmerking komende ge meente. Daarbij dienen o.a. de volgende punten in acht te worden genomen: 1. De minimum-bezetting van een kern be draagt in kleinere gemeenten zes man (twee groepen van drie, waarvan elke groep om beurten nachtdienst verricht, en wel twee man voor de surveillance bijéén voor de be zetting van den commandopost, met onder linge aflossing). De Opbouwdienst kan echter geen kleinere verbanden beschikbaar stellen dan groepen van ongeveer 40 man. De commandant van den Opbouwdienst stelt zich evenwel op het standpunt, dat het verband in een groep be houden blijft, indien de ploegen van de groep geen grooteren wegafstand dan ongeveer 15 km behoeven af te leggen, teneinde het oefencentrum te bereiken voor de lichame lijke oefening, welke voor de manschappen van den dienst verplicht is gesteld. In verband hiermede zullen door de rijks inspectie voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen uit de daar voor in aanmerking komende, niet te ver uit elkaar liggende kleine gemeenten in over leg met de burgemeesters, „rayons" worden gevormd, waarby aan de vorenbedoelde voor waarde voldaan wordt. Voor de grootere gemeente zal de be schikbaarstelling beperkt moeten blijven tot ten hoogste twee afdeelingen, elk ter sterkte van vier groepen van ongeveer 40 man. Gelyk ook reeds te Amsterdam met betrekking tot de brandweer is ge schied, zullen in laatstbedoelde gemeen ten de manschappen gekazerneerd wor den. 2. De Opbouwdienst zal er naar streven, dat zooveel mogelijk personeel woonachtig in, of afkomstig van de be treffende gemeente, voor die gemeente beschikbaar zal worden gesteld. 3. Het rijk betaalt de personeelskosten met dien verstande, dat de kosten van legering en voeding ten laste der gemeen ten komen. 4. Bij de normale diensten draagt het personeel de kleeding en uitrusting, welke voor den Opbouwdienst zijn voor geschreven. Voor het verrichten van brandweer-, gas- en andere bijzondere diensten verstrekken de gemeentebestu ren de hiervoor vereischte kleeding en uitrusting. 5. De inschakeling van het personeel van den Opbouwdienst by de gemeente lijke luchtbeschermingsdiensten zal niet eerder kunnen plaats vinden dan eind Juli a.s. Het wil mij voorkomen, dat op de hier boven aangegeven wijze een bevredigende en voor de gemeenten tevens financieel weinig bezwaarlijke reorganisatie van de luchtbe schermingsdiensten kan worden verkregen. Vanwege den commandant van den Opbouw dienst is daarbij het vertrouwen uitgespro ken, dat de gemeentebesturen zich bij wijze van contra-prestatie moreel verplicht zullen gevoelen om het in hun gemeente voor den luchtbeschermingsdienst beschikbaar gestelde personeel van zijn dienst in de eerste plaats in aanmerking te doen brengen voor het ver vullen van vacante gemeentelijke dienstbe trekkingen, waarvoor zij in aanmerking kun nen komen, en -ich tevens zullen beijveren om dit personeel bij de werkgevers in de ge meente aan te bevelen. Ik stel er prijs op, dit laatste met den meesten nadruk te onderstreepen. ANTIREV. KIESVER. IN NOORD-HOLLAND Zaterdagmiddag 10 Augustus e.k. wordt vanwege het Provinciaal Comité van A. R. Kiesvereenigingen in Noord-Holland, in sa menwerking met de Christelijk-Historische organisatie, in de Apollohal te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin als spre kers zullen optreden: Dr. H. Colijn, Prof. Dr. J. R, Slotemaker Bruine en Mr. A. B. Roosjen. De vergadering is toegankelijk voor leden van C. H. en A. R. Kiesvereenigingen in Noord-Holland en hun genoodigden op ver toon van een toegangskaart. Behalve bij de betrokken Kiesvereenigingen kan door leden en geestverwanten buiten Noord-Holland een formulier voor een toegangsbewijs schrifte lijk worden aangevraagd bij den secretaris van Het Provinciaal Comité voornoemd, den heer H. R. Zijlstra, Bosboom-Toussaintstraat 67. Amsterdam-West. DOODGEVALLEN Gistermiddag om één uur is in het perceel Kalverstraat 200 te Amsterdam een 55-jarige man van de keldertrao gevallen. Daarbij is hij zoo ongelukkig terecht gekomen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Tijdens het overbrengen naar het Binnen gasthuis is hy aan de gevolgen van den val overleden. De positie van het aoud Amerika is meer en meer het goudland vai de wereld geworden. Niet wat de productie betreft, maar wel wat het bezit en koopen er van aangaat. In het begin des jaars sprak men reeds van een goudvoorraad van 17 milliard dollar; de schatting van thans gaat de 20 milliard te boven. Dat beteekent, dat de rest van de wereld over 5 milliard dollar beschikt. Hoe Amerika aan al dat goud gekomen is? In de eerste plaats is het crediteurland van vrywel alle landen. Voorts is gedurende de oorlogsmaanden veel goud naar Amerika overgebracht en in de derde plaats was Ame rika sinds jaren de voornaamste kooper var goud op de wereldmarkt. Reeds een aantal jaren lang kocht het belangrijk meer goud dan de wereldproductie bedroeg. Gerekend de laatste zes jaren overtrof de Amerikaan- sche aankoop ten bedrage van 13.2 milliard de productie met 5Vx milliard. Deze feiten hebben het vermoeden doen ontstaan, dat Amerika binnen een paar jaar in het bezit kan zijn van al het goud der wereld. Meer dan één land is er uit dezen hoofde reeds toe overgegaan om althans een deel van zijn goudbezit om te zetten in dollar- of andere deviezen. Is Amerika nu zoo gelukkig met dat goud- bezit? De staatsschuld is in ieder geval in snel tempo gestegen en zal zoo txisschen de 45 50 milliard bedragen. Economisch kan aller minst van een hausse-periode worden gespro ken, binnenslands niet en voor den buiten- landschen handel evenmin, nu een belangrijk deel van het internationaal verkeer is weg gevallen. De werkloosheid heeft nog steeds een grooten voorrang en is relatief nergens grooter dan in de Vereenigde Staten. Goud op zichzelf blijkt dus geen waarborg voor groote volkswelvaart, nu we staan voor een gestremde circulatie van goederen en geld in een belangryk deel van de wereld. Het is tot een vrijwel dood bezit geworden en zal zelfs, zoo is uit het goudrijke Amerika al voor speld, bij voortgaande opstapeling het wereld- geldwezen ontwrichten. We moeten goud blyven koopen, verklaarde indertijd de Amerikaansche minister van financiën Morgenthau; doen we dat niet, dan valt de grootste opkooper weg en zou de prijs sterk dalen. Maar dat beteekende meteen, dat de waarde van ons eigen goudbezit sterk zou verminderen en de goudproducenten zich hun opbrengsten voor een deel zouden zien ontgaan. Dezelfde bewindsman erkende, dat het groote goudbezit allerminst een onverdeeld genoegen was. Graag wilde hy een deel kwyt door aankoop van goederen, die, in goud be taald zouden moeten worden. Maar daartoe is het nooit gekomen; wel is de goudstroom meer i meer gestegen. Ook zijn herstel van den internationalen vrijhandel en credietverstrekkingen achter wege gebleven. Het goud bleef rusten en groeien. Een andere poging om het goud in circulatie te brengen, is afkomstig van een Ameri- xaansch senator, die enkele maanden geleden een wetsontwerp indiende om het goud weer te verdeelen onder de „credietwaardige" sta de wereld. Doen we dat niet, zoo vreesde hij, dan zal binnen afzienbaren tijd een ineenstorting van het geldwezen moeten volgen in de goud-arme, goud-beroofde landen opgewekt klinkt deze beschouwing niet. Hoewel aan den senatorialen wensch niet is voldaan, is echter nog geen algemeene goud ruïne ontstaan, evenmin als Amerika, dank zij zijn goud, tot een fenomenale welvaart is gekomen by den milliardendans, waaraan het zich sinds jaren heeft overgegeven. n en ander zou men kunnen afleiden, dat zonder meer tusschen goudbezit en wel vaart geen direct verband aanwezig zou zijn. Goud en geld moet circuleeren, het moet in de productie actief gemaakt worden. Dan doet het wat als waardemeter en zelfs is de hoe veelheid dan niet primair, omdat ten slotte het vertrouwen zoo'n groote beteekenis heeft op dit gebied. De Duitsche, Italiaansche en Rus sische volkshuishoudingen leveren hiervoor bewijs, maar eveneens die in verschillende andere landen, die in hun vroegere interna tionale verbindingen gestoord zijn, hun goud niet meer kunnen gebruiken om valutaver houdingen te reguleeren en waar ook goud en geldomloop los van elkaar kwamen te staan en devaluatiepolitiek niet kon leiden tot overwinning van allerlei economische moeilijkheden. Ook kapitaalarme landen heb ben zich kunnen handhaven. sinds eenigen tijd veel veranderd in de wereld en we zien het zoo, dat het niet on denkbaar is, dat de ervaring en de praktijk dier kapitaalarme landen een grootere plaats de economische wereldverhoudingen zullen krijgen en in de mate van voorheen goud niet de uitdrukking zal zijn van de ruilwaarde van goederen. Dat zou beteekenen een groote ver andering in de vroegere crediettheorieën, waarop b.v. de genoemde Amerikaansche denkbeelden ten deele nog gebaseerd zijn. De economische toekomst wagen we niet te voorspellen. Daarvoor is de toestand van thans te onzeker. De resultaten van de wer king van allerlei krachten in den tijd, dat de log zal zijn gelikwideerd, schijnt ons niet bij benadering vast te stellen. Niet ondenk baar is het echter, dat de komende verhou dingen in economischen zin sterk het karak ter van internationalen goederenruil, produc ten zoowel als grondstoffen, zullen vërtoonen met een zeer beperkt beroep op buiten- landsch kapitaal. Dat dan de positie van het goud sterk .gewijzigd zal worden, ligt voor de hand, al zal dat niet aangenaam zijn voor Amerika met zijn milliardenbezït aan goud en voor allen, die meenen, dat de wereld maar als na 1918 rustig op den ouden voet kan doorgaan, steeds hooger. Dat wordt anders. We zullen goed doen ons vertrouwd te ma ken met de gedachte, dat gewyzigde poli tieke en economische machtsverhoudingen zoodanige conse! wenties kunnen meebren gen, dat we komen te staan voor een geheel veranderde structuur van de nationale en internationale wereldverhoudingen. De waar de van den arbeid «ls economische faoto- H0LLANDSCHE A01OA7 SOCIËTEIT tl lOUf Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN SCHAAP Co. AMSTERDAM - ROKIN 106 MOOIERE AFDRUKKEN 6x94 ets. TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN DRAAGROLLEN A II 6R0NIN6EK ERHARDT DEKKERS Reeders en Cargadoors ROTTERDAM Druiven eten in het Westlafttf Kweekerijen worden er weer voor geopend Het Westland: Druivenland! De tyd, dat in heel ons land, en ook over de grenzen het „Westland-Holland" kistje met zyn aanlokkelijken inhoud te vinden is, begint te naderen. In de kassen van de tuin bouwstreek rijpen de vruchten en de blauwe trossen zijn de fraaiste versiering op de kweekerijen. Velen zijn er in ons land, die nimmer nog een blik in die natuurlijke fruitfabrieken hebben mogen slaan. Het is de Westlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer die enkele jaren geleden daartoe de gelegenheid opende, door de instelling van druiven-eet- gelegenheden. De eerste jaren hebben toen duizenden touristen de kans benut om het kweekersbedrijf in oogenschouw te nemen, doch door allerlei omstandigheden is later de activiteit verminderd, en bleef deze pro- inda voor het Westlandsche product by uitnemendheid, op den achtergrond. Wij vernemen echter, dat dit jaar de ge noemde vereeniging weer de belangstellende stedelingen zal gaan ontvangen op de kwee kerijen, die hiervoor beschikbaar zyn gesteld. met de diverse afdeelingen in de streek overleg gepleegd, en een beter samenwerking dan voorheen zal het werk der Westlandsche vereeniging steunen. - zoo zullen dan met ingang van 1 Augus tus de vlaggen van de W.V.V. weer gaan wapperen op die kweekerijen, waar zy haar toezicht uitoefent op de kwaliteit van het pro duct dat den gasten wordt voorgezet, en de prys die er voor berekend wordt. Vooral nu fietstochten de vacantiegangers eer naar het platteland zullen brengen, kan het Westland de propaganda voor zyn druiven goed benutten. Vereeniging tot Christelijke Liefdadigheid te Wagenborgen De Vereeniging tot Christelijke Liefdadig heid te Wagenborgen, waarvan de bekende Christelijk Philantropische stichtingen te Wa genborgen uitgaan, hield te Groningen baar jaarlijksche algemeene vergadering. Ds. G. K e r s s i e s te Wildervank, voor zitter der vereeniging, sprak een welkomst woord en wees er op dat de arbeid der ver eeniging ongestoord voortgang kon vinden, terwijl hij een bijzonder woord van welkom sprak tot Dr. K. J. Schaafsma, den nieuw be noemden geneesheer-directeur, die voor enkele weken zyn arbeid aan de stichtingen kon aan vangen. De waarn. directeur, de heer Groene- e 1 d, bracht daarna het jaarverslag uit. Hier in ontleenen we dat de directeurs-wisseling veel arbeid van het bestuur vroeg. Had men vroeger een directeur-geestelijk verzorger, nu aan het hoofd geplaatst een geneesheer- directeur, Dr. K. J. Schaafsma, terwyl de geestelijke leiding berust bij ds. W. Tim er te Wagenborgen. Een drieuil employés herdacht dat het 40 jaar lang aan de stichtingen verbonden was. Het aantal verpleegden bedroeg op 1 Ja- jari 1939 591 en vermeerderde in den loop m dit jaar met 56. Het eindcyfer bedroeg op 31 December 647, welk getal in de eerste helft van 1940 nog omhoog liep tot 675. Het aantal verpleegd a gen was 227,956, zijnde 12,458 meer dan in 1938. Het paviljoen Rehoboth werd verbeterd, terwijl tevens een nieuwe groote rasscherij werd gebouwd. Uit het jaarverslag van den penningmeester den heer J. W. B o s te Wagenborgen bleek dat de rekening in ontvangst en uitgaaf sluit met een bedrag van 303,544. Door den heer F. S. Wolters te Bedum werd gunstig verslag uitgebracht namens de commissie van controle. Tot lid van het bestuur werd herkozen de heer J. D. F. van Halsema te Assen en geko zen de heer C. O. Knotnerus te Midwolde (O.), zulks in de plaats van den heer S. de Groot te Appingedam, die bedankte. Als lid der commissie van controle werd benoemd de heer M. Joustra, burgemeester van Bedum. zal sterk stygen; die van geldbezit zal een geheel andere worden, minder overheerschend vrij zeker dan in het verleden. De terugslag daarvan op het goudbezit in de onderschei den landen zal niet gering zijn. Vaag teekenen deze wijzigingen zich tot nu toe a.'. De lijnen zullen echter steeds markanter in het wereldbeeld, dat in wolding is, gaan spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1