Ilieuttie £riltórlyt(Jumrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Geen turf in je ransel, maar in je schuur Kiespijn? ===)m |d Nln ïentsprijs: maanden in Leiden en in plaatsen ir een agentschap gevestigd is 2-3® IEIDER] week 18 ct. Losse nummers 6 ct lenhotf W vooruitbetaling. entieprijzcn '?°r 13 D*r regel. Ingezonden Mede- n. regeI ell. Bewijsnummer 5 ot. Bij ocm- belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: ©REESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na Q uur 23160). Postbox 20. Postrek. 58936. edenisu lezei rondi listorii No. 6182 DONDERDAG 25 JULI 1940 21e Jaargang e studepfe" en de volkseenheid uieV6' _g we WCd.CH uuu.ul, V.V.W.U ft daJen wordt blijk gegeven van üijk ai naar centralisatie en concen- ïnzen; zou moeten dienen om onze ïiding'j^ sterker te doen uitkomen. dandïaarbÜ weer verschillende mo" n onderscheiden. Vereenigingen, een gescheiden bestaan hadden. en fusie ondergaan, zoodat de ALS slijke vereenigingen verdwijnen een Srootere' *n leven, gepen. Maar ook is het mogelijk, waójvergaat tot het vormen van een modhrus een band' waarbij de af- isrsch organisaties blijven bestaan, inden centrum vinden, dat aan alle irecie^ organisaties gemeenschappe- sche hebben reeds uiting gegeven vrees, dat zulk een concentratie huh.re gevallen wel eens tevens een he| van ons volksleven kon zijn, S^oede bedoelingen, die ongetwij- g en|len voorzitten, jven naar centralisatie heeft zich met edaan bij de studenten en het ie nofwas hier een „Nederlandsche federatie", die zich ten doel stelt jping van alle studenten in Ne- ajn wij wel ingelicht: universl- „je. Deze federatie zou dan ver- y'Sligend voor alle Nederlandsche optreden. Zij zal een contact- ag. ten zijn tusschen overheid en zoodat bij even- der Duitsche of Neder- «t- instanties in studentenaangele- evr deze instanties zich kunnen deze federatie, die dan ook ion 'sensch appel ij ke belangen zal be- anp^°orts zal de federatie het con- gjint zijn, waarheen alle inciden- lerde plannen tot een of andere {52s Ontplooiing geleid zullen worden, )3o^an daar na bespreking en leiding te geven aan de uitvoe- zoo mogelijk door alle stu- ^ejrganisaties). 10) als wij in dit verband een op- i0B vJtmogen maken, dan willen wij en' het2een w'i reeds eerder i.nuzïschreven: Het streven naar een- gjgjlk, welks eenheid men bedoelt, oon»op wordt, zoo verschillen, die Orgiën uit een vérschil in levens- en chta h°uwin2 m'n nieer gefor- 30 B(r. onder den indruk van omstan- iö°3o. worden ontkend of verdoezeld, het pleit niet van eerbied :e beschouwingen, die toch uit 1 moeten opkomen, zoo men ze in bij het eerste verlangen van •m ze in een bepaald keurslijf igen. 'ns, het blijkt ons, dat we met itting niet alleen staan. We ont- in kloek opgesteld stuk van den •an het Studentencorps aan de Hoogeschool te Kampen, laerit Intellectum", waarin te- federatie van Nederlandsche positie wordt gekozen en waar- opgemerkt, dat we moeten wa- oppervlakkig schablone-Neder- t in werkelijkheid voor inaal besef een innerlijke tegen- id is. inderdaad, waar mogelijk, ens een scherp onderscheiden, j eenheid onder ons volk betreft Ss voorkomen, dat de beteekenis mder onze studenten voldoende "d gevoeld. Wil men een bewijs, we kunnen wijzen op de idsconferenties, die reeds in 935 werden gehouden. De eerste beschouwen als een inleidende, eeds bleek uit de keuze van de n. Prof. Mr. W. P. J. Pompe „De beteekenis van de volks- Prof- Dr. J. Huizinga over ',Ne- geestesmerk" en Prof. Dr. P. „De geschiedenis van volk en Nederlanden". Let men op de 4s{"lde vereenigingen, dan was de onferentie nog belangrijker: deze ingen waren, alphabetisch, de asche Studentenbeweging, het Studentenverbond, de Federaesje ike Stud. For., het Nationaal Jon- ïrbond, de Nederlandsche Natio- ialistische Studentenfederatie, de jdsche Christen-Studenten Ver- De Soc.-Democratische Studen- de Studentenvredesactie, de Roomsch-Katholieke Studenten- ngen en de Vrijzinnig Christe- dentenbond. Hoe werd niet in r van vrije en openhartige be- igen gevoeld, dat we ondanks in bij elkaar behooren! anleiding van de tweede confe- ïreef ons blad destijds: „Wat het studenten beteekend heeft, ge- eenige dagen te mogen verkee- anderen, van wier opvattingen hts vage voorstellingen had of elders misschien fel bestreden slechts hij ingrijpen, die deze con- iheeft bijgewoond. In plaats van ;chp de beginselen te onderzoeken «feenover eigen standpunt te kun- ontuleeren. werd men hier geplaatst levende dragers van andere dj, tusschen menschen, die zich Hoeveel turven de Utrechtse Veenbedrijven leveren UTRECHT, 24 Juli. ALS er één product is, dat tengevolge ^an de tijdsomstandigheden een meer dan ongewone interesse van het pu bliek geniet dan ie het zeker wel de turf. Wij denken dat die belangstelling eerder toe te schrijven is aan stille vrees voor brandsloffenschaarste in de komende winter (een vrees die toch overigen! ongegrond is) dan aan een reflex op het bekende lied ,turf in je ransel". Het enige immers wat die belangstelling en de re flex op die schone melodie gemeen heb ben is: de turf. Het verschil is echter dat de turf niet in de ransel maar in de 3chuur gestopt wordt De turfjes ondergaan al hetzelfde lot als de hakhoutjes, waarover wij in een vorig artikel een en ander wisten te vertellen De statistieken hebben uitgewezen dat veel mensen doen alsof ze iets weten om dat het missen van de nodige kennis ge lijk zou staan met domheid. Dat geldt ook van de wetenschap ten aanzien van de fabricage van turv Vraagt het maar eens aan de turfstekers in de Noord Westhoek van Utrecht. Zij zullen u frappante staaltjes weten te ver tellen van mensen die denken dat de turf groeit als boontjes of geplant worden al aardappelen. Wie echter een goed beeld wil hebben van het turfbedrijf doet verstandig het Taagveengebied rondom Vinkeveen, Wilnis, Waverveen, e.o. te bezoeken. Hier ligt plm. 40.000 roe veenland dat in jaar meer dan zeventig millioen turven levert. Tengevolge van de tijdsomstandigheden is er een geweldige vraag naar turf ge komen zodat de veenderijen het onlzaglijk druk hebben. Dag in dag uit staan de mannen de „turven door te zetten", aan te zetten, te keren en op te zetten. De gehele bawerking van de turf duurt plm. vier maanden maar voordat de turf goed droog is, kan men nog gerust op twee maanden meer rekenen. Er zijn in de Noord Westhoek van Utrecht ongeveer vijftig zelfstandige ver- veners met eigen personeel. Teneinde de bezwaren van particulier aan een bagger machine te ondervangen (de aanschaf kosten van zulk een machine zijn n.l. zeer hoog) zijn er verschillende combinaties tot standgekomen van maatschappijen die met een of meer baggermachines „samen doen"'. De eerste werkzaamheden voor verve ning bestaan in het afsteken van een zwar ten bovenlaag. De baggermachine gaat ver volgens de vrijgekomen veenlaag omhooiz brengen. Een vierkante roe veenland geeft gemiddeld twaalf roe veenslik ter dikte van 48 j.M. en dus ook twaalf roe turf. De machines snijden regelmatig stukken van de veenlaag af. Deze stukken komen in bakken terecht waarin ze fijngemalen worden, waarna de specie in emmers wordt geworpen die langzaam omhoog zaan en hun last in een pijpleiding uit storten, welke op haar beurt uitmondt op het land of liever op het eiland, want wie de veenstreken bezoekt krijgt de indruk te verkeren in een groot eilandenrijk. Het gewonnen slik moet enige tijd dro gen. Door middel van houten schotten wordt gezorgd dat de slikmassa op. de plaats blijft waar deze is gedeponeerd. SKILOPERS IN HET VEENGEBIED Is na een dag de slikmassa voldoende in gedroogd, dan komen de turftrappers. Het gelijken in de verte wel skilopers. Steu nend op twee stokken slappen ze over en trappen ze op de ingedroogde 6likmassa in casu de turflaag. De officieële term hier voor luidt: turftrappen. De mannen die zich met dit werk belasten hebben het niet gemakkelijk want onder hun schoenen zitten brede planken gebonden die aan de turflaag de nodige vastheid én vorm moe ten geven. Vervolgens krijgen de lijntrek kers een beurt Dat wil niet zeggen dat de turftrappers minder actief tewerk gaan en zich schuldig maken aan „lijntrekken" in de kwade zin van het woord Neen, het zijn echte lijntrekkers, gewapend met stukken hout waaraan spijkers bevestigd zijn. Deze spijkers worden over de turflaag getrokken en zodoende komt er al meer perspectief in het turfveld. De turfsteker die hierna volgt heeft niets andere te doen dan de getrok ken lijnen door te steken zodat de turven in de ons bekende afmetingen los komen te liggen. Met zijn steekijzers gaat hij eerst de zaak eens „doorhalen" (dit is dus een van de zeldzame gevallen dat er iets door gehaald wordt wat ook verlangd wordt..) en dan gaat de man afsteken De losgestoken turven worden opgesta peld en in den wind te drogen gezet. Na enkele maanden met de neus in de wind te hebben gestaan zijn de turfjes goed voor de kachel. Er zit in deze streken turf die zo goed is als steenkool, lieten we ons vertellen. Het publiek weet dat blijkbaar ook wel, want er is nog nooit zo'n vraag naar turf ge weest ais in de laatste maanden. Er wordt een behoorlijke prijs voor de turf betaalt en de verveners mogen niet klagen op het ogenblik. De mensen hebben het echter moeilijk omdat het bewerken van de turf een zeer zware arbeid is. Mil li- oenen turven moeten opgestapeld worden, turf voor turf moet worden gekeerd en he keken. En dat alles bij weer en wind, bij regen en zonneschijn. De arbeiders geven hier echter niet om. Zij zijn blij dat het veenbedrijf een on gekende opleving ondergaat want de laat ste jaren was 't in alle opzichten malaise. Wie gebruikte er nu nog turf? En ziet, naarmate de omstandigheden moeilijker werden ook voor de brandsfof- fenvoorziening. rees de vraag naar turf. Utrechts Noord Westhoek is een belangrijk gedeelte van het in ons land aanwezige eenbedrijf. Menig turfje dat hier gesto ken werd ligt nu al in de schuur van den Utrechtenaar, die met welgevallen neer ziet op zijn ongewone voorraad. Want u kunt zeggpn wat u wil: de meeste mensen wisten wel wat „Turf in je ransel" was maar niet wat het betekende: turf in je schuur te hebben. Ook dat hebbpn velen echter nu kunnen waarderen. Rotterdam offerde bijna 110.000. Nationale collecte een succes Rotterdam, 25 Juli. De nationale col lecte is in de Maasstad een groot succes geworden. Rotterdam moge zwaar getrof fen zijn, de burgerij heeft het geven nog niet verleerd. Er is Dinsdag ten behoeve van de oorlogsslachtoffers een bedrag van niet minder dan ruim 109,000 bijeen gebracht, zoodat de opbrengst van vorige groote collecten verre is overschreden. Zoowel Dinsdagavond als Woensdag is er voortdurend geteld. Gistermiddag om half vijf kon de voorzitter der collecte-commissie, (Vervolg i de eerste kolom) de overtuiging hadden, dat hun be schouwing de juiste was. En dan moest de strijd aangedurfd. Willen we nu hier mee zeggen, dat een dergelijke conferentie dient om elkaar slagvaardigheid bij te brengen in het debatteeren? Dat zal nie mand gewild hebben, maar wel weten we, dat men na een verblijf van eenige dagen onder andersdenkenden, in plaats van zijn beginselen van zich te werpen, men ze nog intenser is gaan waardeeren. Onze stu denten hebben nu in de praktijk gezien, dat ze een oplossing geven op vragen, waar andere levensbeschouwingen geen weg mee weten, en welke door die andere beschouwingen, hetzij genegeerd worden, hetzij op ondoelmatige wijze beantwoord." Werkelijk, hier was de volkseenheid geen vreemd begrip, zooals ze ook naar voren kwam in het verdwijnen van tegen stellingen tusschen „studentenmaatschap- Pij" en burgermaatschappij. Afgesloten werd steeds meer de eenigszins romantisch aandoende afzondering van het studenten leven van dat der medemenschen. Weini gen, die daarover treurden! Niemand on zer zal het afkeuren, zoo deze eenheids gedachte al duidelijker tot openbaring kwam. Maar dat behoeft niet te gaan in de richting van één convergentie-punt, dat weinig in overeenstemming is met de onderlinge verscheidenheid in levensover tuiging, een verscheidenheid, die het na tionaal besef niet in den weg behoeft te staan, en welke zoo echt-Nederlandsch is. In een toespraak ten overstaan van com missieleden, medewerkers en vertegenwoor digers van de pers, heeft hij er aan herin nerd, dat het comité geen hoopvolle verwach tingen koesterde, toen er een berogp op ge daan werd om zich met de organisatie van de collecte te belasten. De overweging gold immers, dat vele stadgenooten door het ver strekken van huisvesting, kleeding of gelde- lijken steun, reeds het een en ander voor hun getroffen medeburgers hadden gedaan. Des ondanks heeft het comité de van haar ver langde taak op zich genomen, waarbij het van alle kanten prettige samenwerking en loffelijke medewerking ondervonden heeft. Maar niet alleen daarom is er reden tot te vredenheid. De opbrengst van de collecte heeft daartoe in niet geringe mate bij gedragen. Mr. Bolkestein deelde vervolgens mede, dat er buiten de straatcollecte om via de giro een actie, die nog wordt voortgezet, weshalve wij het nummer, 368800, nog eens in herinnering brengen tot nog toe 9900.15 ontvangen is. Een andere actie, die parallel liep met de actie van de collecte-commissie en die een inzame ling in zakenkringen behelsde, heeft 64,100 opgebracht. En tenslotte de straatcollecte: te Hoek van Holland be vatten de bussen 238.08, te Pernis 603.96 en te Rotterdam waar met 926 bussen gecollecteerd werd 34,365.88. Het totaal van de opbrengst te Rotter dam bedraagt derhalve 109,208.07. De hoogste gift, die in een bus ontvangen werd, was een bankbiljet van 1000; voorts waren er enkele bussen, die bij de telling biljetten van 500, en vijftien bussen, die biljetten van 100 bleken te bevatten. De heer Bolkestein heeft dank gebracht aan de milde gevers in de eerste plaats en daarnaast aan de ijverige collectanten en collectrices, de dames, die het geld geteld hebben, de heeren van de spaarbank en van R. Mees Zoonen, aan den senaat van het Rotterdamsch studentencorps, die de sociëteit ter beschikking van de commissie stelde, aan de V.V.H. en aan alle anderen, die meege werkt hebben aan het welslagen der collecte. Gebleken is, aldus eindigde hij, dat, wat Rot terdam ook verloren heeft, zijn vrijgevigheid niet! ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND Het hoofdbestuur van den Alg. Ned Chr. Ambtenaarsbond heeft een commissie inge steld voor het organiseeren van een steun- actie aan de collega's die bij de jongste oorlogsomstandigheden have en goed verloren hebben, bestaande uit de heeren C. Guyt te 's Gravenhage, bondspenningmeester, Joh. H. Straub te Amsterdam, 2e penningm. en F. v. Egmond te Haarlem, secr. van de com missie voor het ondersteuningsfonds. o.. ■- Mijnhardtje all stubs 50 ct. De evacuatie van Den Helder Maatregelen om de gevluchte bevolking in de omliggende gemeenten te huisvesten De moeilijkheden waarin de gemeente Den Helder verkeert tengevolge van dë vlucht van duizenden harer inwoners, hebben den secre taris-generaal van het ministerie van binnen- landsche zaken genoopt een dringend beroep te doen op de medewerking van de burge meesters der onderscheidene gemeenten, tot herstel, voor zooveel mogelijk van het sociale en oeconomische leven in die gemeente De bevolking van Den Helder heeft zich voor een goed deel verspreid over geheel het land en de terugkeer wordt belemmerd door de vrees voor hernieuwde luchtaanvallen. Het oeconomische leven in Den Helder ondervindt hiervan thans zeer nadeelige gevolgen en het gevaar is geenszins denkbeeldig dat èen vol komen ontwrichting zal ontstaan, indien niet tijdig wordt ingegrepen. Teneinde te kunnen geraken tot een be- heersching van het vluchtelingenvraagstuk, welke het mogelijk zal maken geleidelijk een algeheel herstel te verkrijgen, is een plan ontworpen tot onderbrenging van de gevluch te bevolking, voor zoover zij niet aanstonds naar Den Helder terugkeert, in gemeenten, die in den omtrek van Den Helder zijn ge legen. - De medewerking der burgemeesters zal kunnen worden verleend in dier voege, dat door hen de noodige aandrang wordt uitge oefend op de in hun gemeente verblijvende vluchtelingen, opdat deze, voor zoover zij nog niet naar hun woonplaats terugkeeren, zich tijdelijk in een van de bovenbedoelde vlucht oordgemeenten in de nabijheid van Den Hel der vestigen. In verband met het groote aantal vluchtelingen zal het plan tot onder brenging in de bedoelde vluchtoorden slechts geleidelijk in uitvoering komen. Met het oog op de oeconomische belangen der gemeente Den Helder zullen de burge meesters in de eerste plaats op die vluchte lingen aandrang uitoefenen, die in normale omstandigheden een beroep of bedrijf in Den Helder uitoefenen of aldaar in eenige betrek king werkzaam zijn. De commissaris afvoer burgerbevolking in de provincie Noord-Holland, Keizersgracht 588, Amsterdam is belast met het centraal verzamelen van gegevens omtrent dergelijke onderbrenging van vluchtelingen. 9 Bij de keuze van het vluchtoord dienen be langhebbenden rekening te houden met de wenschelijkheid van een hervatting van den dagelijkschen arbeid in Den Helder. Daarom zullen zij die in staat zijn zich per rijwiel van het vluchtoord naar Den Helder te begeven, zooveel mogelijk in den naasten omtrek van Den Helder ondergebracht moeten worden, terwijl zij die gebruik zullen moeten maken van een of ander openbaar vervoermiddel, bij voorkeur hun keuze zullen moeten bepa len bij eengemeente, waarmede een trein-, tram- of autobusverbinding bestaat. De commissaris afvoer burgerbevolking zal dan aan de hand van de hem verstrekte ge gevens en zooveel mogelijk de aangegeven voorkeur volgende, voor ieder van deze vluch telingen een vluchtoord aanwijzen en daarvan door tusschenkomst van den burgemeester van de gemeente, waar hij thans verblijft, aan den vluchteling mededeeling doen en tevens aan den burgemeester der aangewezen vluch toordgemeente. Het is de bedoeling dat de vluchtelingen, voor wie op deze wijze een vluchtoord is vastgesteld of die naar Den Helder wenschten terug te keeren, bij hun vertrek onmiddellijk worden voorzien van een bewijs van aangifte, terwijl tevens de gemeentebesturen zullen moeten zorgen voor het opzenden van inlich tingen aan de rijksinspectie van de bevol kingsregisters. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reis geld ter hand worden gesteld voor rekening van het departement van binnenlandsche zaken, terwijl voor een huisvesting en ver zorging in de aangewezen vluchtoorden de op dergelijke gevallen toepasselijke regels ana loog zullen kunnen worden toegepast Als de kat weg is, dansen de muizen Men schrijft ons: Het beste middel tegen de muizen is de kat. Als iemand een kat houdt, doet hij dat als regel omdat hij anders last heeft van muizen. Slechts de kleine minderheid houdt een kat, omdat zij werkelijk van het dier houdt. In kantoren, fabrieken, opslagplaatsen vooral in graan- en meelpakhuizen wordt de kat uitsluitend gehouden als eenig afdoend middel tegen muizen en ratten. Voordat een speciaal kattenbrood in den handel kwam, was het met de voeding van deze katten treu rig gesteld en de katten stierven als ratten. Een eenigszins doelmatige voeding was er niet en bovendien had de jongen, aan wien de zorg voor de kat was opgedragen, nog de merk waardige eigenschap om zelf de melk op te drinken, die voor de kat bestemd was. De meeste van deze katten stierven in hun eerste levensjaar. Sedert echter een speciaal kattenbrood in den handel kwam, kwam er in dit kattenleven een totale verandering. Bijna alle katten in kantoren, fabrieken en opslagplaatsen worden thans met dit kattenbrood gevoed, in de eerste plaats omdat het zoo gemakkelijk te voere maar daarnaast omdat de katten het graag eten en veel langer in leven blijven. Een de grootste zaadhandelaren in Nederland gaf als volgt zijn ervaring weer: „Vroeger was hef voor mij een probleem, hoe telkens weer aar voldoende katten te komen om in mijn ver schillende pakhuizen mijn voorraden vol doende te beschermen. Als in een van mijr pakhuizen de kat dood was, liet ik onmidde- lijk de asyls afrijden om een andere te halen. Want was ik er niet vlug bij, dan beliep de schade door ratten en muizen al spoedig ii de honderden guldens. De katten gingen als regel binnen een jaar dood. Ik dacht altijd, dat het aan de omgeving lag, aan de tochtige, kille pakhuizen. Toen ik echter op een goeden dag kattenbrood ging voeren, bemerkte ik na loop van tijd, dat er geen katten meer dood gingen. De fout had blijkbaar altijd bij de voeding gelegen. Ik heb katten, die nu al acht jaar trouw mijn voorraden bewaken en de kat is het eenig afdoende middel tegen de Als nu om voedsel te sparen geen katten brood meer gemaakt of afgeleverd zou mogen worden, dan is dit het paard achter de wagen spannen. Want binnen enkele maanden zal een groot deel van de katten uit de pakhuizen verdwenen zijn, omdat, nu de levensmiddelen gedistribueerd worden het moeilijk zal zijn iemand te vinden die van zijn eigen portie een deel aan de katten in de pakhuizen zal willen geven, Als de katten na enkele maan den sterk verzwakt zijn door ondervoeding, sterven zij bij de geringste ziekte, die hun overkomt en dan is het voor de muizen, pas recht feest. Als de kat weg is, dansen de muizen. In korten tijd zullen ze méér opge geten en vernield hebben dan bespaard is, door voedsel aan de katten te onthouden. Eén muizenpaar toch kan per jaar méér dan 200 nakomelingen krijgen! Is het kwaad eenmaal geschied en zijn de katten verdwenen, dat duurt het zeker een jaar eer alle plaatsen weer voldoende met kat ten bezet zijn. De schade over heel het land door rat en muis aangericht, zal zeker in de millioenen loopen. Daarom moet voor deze nuttige dieren zeker voldoende voedsel be schikbaar gesteld worden. De Nationale collecte In de maanden Juni en Juli is by de Oranje-Nassaumijnen 12,600 bijeengebracht; hiervan wordt 10,000 aan het plaatselijke comité te Heerlen en 2600 aan dat te Schaesberg afgedragen. Betaling dividend- en tantième belasting Niei meer op de postkantoren Betaling van verschuldigde gelden inzake de dividend- en tantièmebelasting zal met ingang van Augustus a.s. niet meer aan de postkantóren, doch uitsluitend by den be trokken ontvanger der directe belastingen kunnen geschieden. Eveneens bestaat de mogelijkheid het ver schuldigde te voldoen door storting resp. overschrijving op de postrekening van den bedoelden ontvanger. PONTIER KARREMAN Makelaars in Assurantiën. DEFINITIEVE ADRESWIJZIGING van: GELDERSCHEKADE 21 naar WESTERSINGEL 9b, Rotterdam Onze administratie is verloren gegaan. Teneinde de belangen van onze Verzekerden te kunnen behartigen, verzoeken wij hun om toezending of inzage aan bovenstaand adres van: le. Origine'ele polissen of voorloopige sluitbriefjes 2e. De volledige wederzijdsche correspondentie van onafgewikkelde zaken. Levensmiddelen en voedermiddelen voor de Duitsche weermacht De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt in aansluiting op hetgeen ter zake reeds is gepubliceerd bekend, dat ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nederland, Wehrmachtbezugscheine en Wehrmachtmarken beschikbaar worden ge steld. De Wehrmachtbezugscheine vermelden de soort en hoeveelheid van de te koopen goederen en zijn onderteekend door den betrokken commandant. De detaillist, bij wien tegen afgifte van Wehrmachtbezug scheine (militaire distributiekaarten) gekocht is, behoort dit formulier bij den plaatselijken distributiedienst op de voor vorderingsbewij- zenn gebruikelijke manier in te leveren. Op basis van deze Wehrmachtbezugscheine zullen dan toewijzingen worden verstrekt. Er zijn voorts zes soorten Wehrmachtmar ken, n.l. blauwe voor 50 gram brood, bruine voor 100 gram koffie of 20 gram thee, groene voor 200 gram suiker, paarse voor 100 gram meel, lichtblauwe voor 100 gram vet en grijze voor 100 gram van onderscheiden levensmiddelen (uitsluitend grutterswaren). De Wehrmachtmarken dient de detaillist, door wien zij zijn ontvangen, in te wisselen bij den plaatselijken distribu tiedienst tegen losse distributiebonnen. Deze losse bonnen kunnen vervolgens op de ge bruikelijke wijze op opplakvellen bij de distributiediensten worden ingeleverd. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Wehrmachtmarken zelf niet op de opplakvellen mogen voorkomen. De geldigheidsduur van de Wehrmachtbezug scheine en de Wehrmachtmarken is onbe perkt, zoodat deze bescheiden steeds kunnen worden ingewisseld. Bijna duizend nieuwe douane ambtenaren Bij den dienst der douane zijn door het departement van financiën in totaal 930 nieuwe ambtenaren aangesteld, van wie circa 700 voornamelijk in het Züiden des lands. Het zijn vrijwel uitsluitend gewezen beroeps onderofficieren en minderen, die als capitu- lant aanspraak hadden kunnen maken op een plaatsing in 's rijks dienst. Zij zullen hoofdzakelijk worden belast met de bewaking van het deviezenverkeer. Het aantal is wel wat grooter dan de oogenblikkelijke behoefte vereischte, doch deze menschen kwamen nu vrij, zoodat men him thans een kans wilde geven. Over enkele jaren zal het teveel echter niet meer bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1