Jlietuur j~rikscljr (tTouraiü ementsprijs: r 3 maanden in Leiden en in plaatsen iar een agentschap gevestigd is 2.35 ',r week 18 ct. Losse nummers 5 et Je" bij vooruitbetaling. ientieprijzen 1^4 ct. per regel. Ingezonden Mede- Relingen 45 ct. per regel. Minimum regels. Bewijsnummer 5 ot Bij con- ect belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). 'Postbox 20. Postrek. 58036. No. 6181 WOENSDAG 24 JULI 1940 21e Jaargang Bijbel aan ons volk zaken we wezen daar reeds eerder SCHEf.pyl' onZe dagen een veelszins ver- i j belangstelling op te merken 1 ^keen de Bijbel ons te zeggen heeft. }t het in eigen omgeving, of ..vraag, uw predikant, of er niet ^eerig zijn naar het Woord Gods. 'dat ;jeten we wel. dat bij een ieder de i niet altijd even zuiver zijn, is bij het kaf ongetwijfeld veel iet koren van de verontruste ziel, dezen tijd van vergankelijkheid tar de vastheid van het geloof, foed is het, altijd, maar vooral in igen heel dicht te leven bij den Het wordt, wat dat aangaat, ons t moeilijk gemaakt. Meer dan drie r w reeds mogen wij bogen op een jrtaling van zeer uitnemende En sedertdien zijn almeer schat- r - opengegaan. Om bij den laatsten -lijven: we denken aan het streven, daar, om te geraken tot vertalin- jn bevattelijke taal gesteld zijn v/ - niettemin dicht houden bij den kst; we denken ook aan verklarin- - f het licht zagen en waarin man- t de wetenschap in het hoofd en ,e jegens Gods woord in het hart rizins verantwoorde wijze het over- de trachten toe te lichten. Even- rag hier wel worden gewezen op i Jaagde pogen, ons een parafrase belgedeelten te geven, een Bijbel- geheel gesteld in het raam van 'ln;~ijd, nochtans met de bekoring, ook - Sbekoring, van het waarmerk der (1. ,;kkig leeft bij velen diep en hecht -- -ïchte belangstelling voor Gods ge- 5, dat eeuwig zeker is en eenvoudi- wijsheid geeft, waaraan zij juist t een brandende behoefte hebben, uangstelling dateert van eeuwen kenlijk reeds uit de eerste tijden ntvinding der boekdrukkunst. Want 1 bij gelegenheid goed zijn, er aan meren, hoe God dit machtig middel, Itap ten hemel en ter hel, óók heeft benutten om ons Zijn Woord ij te brengen. >auwe band '^^hen p»^rm=tie kdrukkurrst is door velen ingezien; lenige jaren, in 1936, lazen wij in ritsche blad de „Völkische Beobach- ►n instrueerend artikel, waarin werd gezet, met welk een geestdrift Maar- ither zich ter verspreiding van de re leer" op de jonge boekdrukkunst Inderdaad, en de combinatie van ;van Hervorming en uitvinding der fukkunst, bewerkte, dat de Bijbel, de Middeleeuwen niet verboden de lijst van verboden boeken der :h-Katholieke Kerk een meer nde plaats kreeg. Ook daar onder men duidelijk de grootere ver ingsmogelijkheden. Gelukkig even- is men de laatste jaren ook in die in met het verspreiden van de |t belangrijk voorwaarts gegaan, eeuwen her dus, schreven we, rt de belangstelling voor den Bijbel, f aardig, hier een uitspraak te ver in uit den tijd, waarin ons land R soldaten van vreemde nationali- jinnen de grenzen had. In het begin lijk van den Spaanschen oorlog |:f de Spaansche kapitein Alonso uez naar huis: „Voornamelijk de i is zeer verspreid, en de Hollandsche ■'en leeren hem van haar prille jeugd i kennen hem uit het hoofd". En ver- „De Nederlandsche vrouwen zijn gierig en wel in die mate, dat allen 'ijwel allen uit deze streken, in het fder de nonnen en de begijntjes, -ket- 'ie denkbeelden hebben". Het oordeel pezen vreemden krijgsman is interes- genoeg om hier te worden weerge- n. En anderen schreven als hij. Msdien is de productie van het boek ft algemeen niet weinig toegenomen, lige jaren geleden wist de statistiek melden, dat in ons land gemiddeld minder dan omstreeks 3 romans, 4 Iboeken en 1^ kinderboek per werk- \erschenen, en over de geheele wereld men waren deze' cijfers zelfs 571 ten Per dag, dus bijna 24 boeken per of een nieuw boek na elke twee-en- Lalve minuut Werkelijk, deze pro- Se is ietwat overdadig, doch het doet I daarom zoo goed, dat de Bijbel het ft gelezen werk blijft. Hij toch bevat oorden des Eeuwigen Levens, en dat fijk om niet. Dit is voor ons ook let- j ilk te nemen. Het reeds genoemde tel in de „Völkische Beobachter" weet pelden, dat de prijs van het eerste ;|[we Testament, door Luther in 1522 iald en uitgegeven, anderhalven en bedroeg, voor de verhoudingen die dagen een vrij hoog bedrag. Ook langaa/ide is er sedertdien ver ende vooruitgang te constateeren. laatstelijk mogen wij melding maken een nieuwe uitgave, „De Bijbel, toe- Iht voor het Nederlandsche volk", tr redactie van de hoogleeraren F. W. heide en J. Ridderbos en van de ikanten P. N. Kruyswijk, A. Ring- a en J. A. Schep en uitgegeven bij n bekenden Kok te Kampen, waarin n»ge*i zien een w&arli^k populaire De oude kerk te Rhenen wordt gerestaureerd. De werkzaamheden daartoe zijn hervat, beroemde toren is geheel door steigers aan het oog onttrokken 55,000 WERKLOOZEN BIJ DEN OPBOUWDIENST Ook de beroepswerkloozen zijn er bij ondergebracht Tucht en arbeidslust moeten hersteld worden Majoor J. N. B r e u n e s e, de leider van den Opbouwdienst, heeft gister middag op de dagelijksche persconfe rentie een korte voordracht gehouden omtrent den Opbouwdienst. In dezen dienst zijn, onder militaire leiding en geëncadeerd naar militair model, onge veer 55,000 dienstplichtigen opgenomen. Het zijn werkloozen, d^e op eigen wensch wilden blijven en blijkens overgelegde verklaringen der burgerlijke autoriteiten, geen werk kon den krijgen. Ten deele zijn het slachtoffers van de huidige omstandigheden, waardoor verschil lende fabrieken en bedrijven stil kwamen te liggen. Daardoor was er voor hen geen plaats meer. Velen waren echter ook voor den oorlog reeds werkloos. Soms langdurig. Daardoor zijn dus, wat men noemt de beroeps werkloozen binnen het kader van den Op bouwdienst gebracht. Gebleken is wel, dat onze stempel- en steunregelingen een funeste uitwerking heb ben gehad op het moreel van vele werk loozen. Arbeidsschuwheid is er door be vorderd. Groote bedragen zijn hiervoor uit gegeven, doch zij hebben een schadelijke, en slechte moreele uitwerking gehad en bij niet weinigen een soort minderwaardigheids gevoel doen ontstaan. Dat moet veranderen. Hel doel. De Opbouwdienst heeft ten doel ge meenschapszin en saamhoorigheidsgevoel te bevorderen en eerbied en waardeering voor den arbeid aan te kweeken. Dat is een groote taak, waardoor hooge sociale waarden worden gediend. Een der eerste middelen, waarnaar moet worden gegrepen is het her stel van orde, netheid en tucht. De tucht zal gebaseerd moeten zijn op vertrouwen. Daartoe is noodig, dat de leiders voorgaan en dengenen, die deel uitmaken van den Opbouwdienst, de beteekenis van hun toekomstige taak bijbrengen. Met gestrengheid, doch rechtvaardigheid moet worden opgetreden. Er moet geen on- (Vervolg van de eerste kolom) in den goeden zin genomen ver schijning. Deze uitgave grijpt mèt andere terug naar de uitnemende gedachte der kantteekeningen (al staan deze hier ónder en niet naast den tekst), de kant teekeningen, waaraan ons Christenvolk zooveel goede herinneringen heeft. Moge deze toelichting, waarin wij met genoegen enkele gedeelten lazen, een ruimen ingang vinden. Wij moeten dicht bij den Bijbel leven, ja steeds dichter komen bij het ideaal: Heel den Bijbel aan heel het volk. Nog altijd zijn de velden wit voor den oogst. Er wordt tegenwoordig door velen om licht geroepen in het duister. En dikwijls nog moeten zij op de vraag van Filippus: „Verstaat gij ook wat gij leest?" met den kamerling antwoorden: „Hoe zou ik toch kunnen, zoo mij niet iemand onderricht?" Moge in deze felbewogen tijden ons leven een voortdurende illustratie zijn van het woord: „Wij dan, wetende den schrik des Heeren, bekeeren de menschen tot het geloof". En -mogen we de weldaden waar dig blijken, die ons geworden in uitgaven ais dezen „Bijbel, toegelftht voor het Nederlandsche volk"! Fouten en overtredingen moeten met kracht worden aangepakt. De afdeelin- gen moeten volkomen in de hand komen van de leiders, die met bezieling hun taak hebben te verrichten en daardoor in staat zullen zijn hel vertrouwen, te herstellen. Zoodra deze verbetering er zal zijn, zal aangepakt worden met den eigenlijken ar beid. Dat kan nog wel enkele weken duren, misschien wordt het wel half Augustus eer begonnen kan worden. Vooraf moet „de organisatie geheel gereed zijn en dienen tucht en orde krachtig te zijn gevestigd De werkobjecten zullen met zorg worden gekozen. Ze moeten zich leenen voor gemeenschappelijken arbeid van eenvoudigen aard, waaraan een ieder, ongeacht zijn oorspronkelijk beroep, kan deelnemen. De arbeid moet ook de gemeen schap, dus land en volk, ten goede komen. Oude stellingen aan het oostfront van de vesting Holland zullen worden opgeruimd, waardoor weer veel wei- en bouwland be schikbaar zal komen. Schade aan dijken en kaden zal worden hersteld, terwijl tevens versterking er van kan plaats hebben. Het zal mogelijk zijn den mannen dezen arbeid innerlijk anders te doen beoordeelen als hun duidelijk is gemaakt welk belang land en volk er bij hebben. Op het programma staan voorts nog be- bossching, cultuurarbeid, graven van kanalen e.d. Allemaal nuttig werk, waardoor arbeidsvreugde en daardoor levensvreugde zal ontstaan. Waardeering voor den arbeid zal er door worden vergroot. Naast den arbeid zullen ook lichaamsoefe ningen en de sport worden verzorgd. Een sportcentrum aan de Sportlaan te den Haag is bereids gesticht. Reeds zijn sinds 15 Juni 100 instructeurs onder deskundige leiding in opleiding. Er zullen nog enkele honderden volgen. Ook muziek en zang krijgen een plaats. De mannen moeten in een krac'htig lichaam be schikken over een frisschen geest en een warm kloppend hart voor land en volk, taal en cultuur. Opdat de vakbekwamen hun vaardigheid niet verliezen en ten slotte weer in het ge wone maatschappelijk leven een plaats zullen kunnen vinden, is contact gezocht met het be drijfsleven, vakscholen e.d. Onpolitiek. Met zekere stemverheffing verklaarde ma joor Breuriese, dat de opbouwdienst onpo litiek was. We begrepen dat eerst niet, omdat we meenden met een nationale instelling te doen te hebben, ten behoeve van alle zonen van ons volk en ten bate van het volksgeheel. De beteekenis van deze verklaring volgde echter spoedig. Alle politieke en kerkelijke propaganda zal n.l. verboden zijn. Wel zal de gelegenheid worden geboden om op Zondag godsdienstplichten te vervullen; zelfs zijn daartoe de auto's van den Opbouwdienst be schikbaar. De verklaring omtrent die kerkelijke en politieke propaganda werd nog iets uitge breid. In den opbouwdienst staan saam- hoorigheid en gemeenschapszin voorop. Na tuurlijk. En zoo gezien is er op dit gebied geen plaats voor kerkelijke en politieke pro paganda. Wie zou er anders over denken? Wie zal het in zijn hoofd krijgen op dit terrein .kerkelijke of politieke propaganda" te drij ven? Geen verstandig mensch! Majoor Breunese was dit echter niet vol doende. Hij vond het noodig te verklaren, dat partijpolitiek verdeeldheid bracht en dat de zielszorg vaak werd gevolgd door de politiek. Het Christendom is verheven en heilig, maar de belijders er van hebben dat niet altijd in het oog gehouden. We willen niet in oude polemiek verval len en volstaan daarom met als ons gevoe len uit te spreken, dat hier werd uitgegaan van een sinds lang verouderde liberale op vatting, die aan de groote meerderheid van ons volk vreemd is, Godsdienst is niet iets van de binnenkamer en van den Zondag alleen, dat zes dagen van de week maar heeft te zwijgen. Religie doortrekt den ge- heelen mensch en in wezen zijn diens be hoeften op den Zondag geen andere dan op werkdagen. Met politieke en kerkelijke pro paganda heeft dat niets te maken en even min met verdeeldheid. De natuur kent on eindige variaties, maar is zij daarom geen eenheid? En de symboliek van Hollands Leeuw met den pijlenbundel heeft ons toch pog steeds iets te zeggen. Nationale eenheid en saamhoorigheid en een breed geschakeerd volksleven vormen geen strijdigheid. De „Vierdaagsche" had in het verleden toch steeds de belangstelling van alle geledingen van ons volk, hoe ze ook politiek en gods dienstig georiënteerd waren! We vonden deze passage van de gehouden rede niet de gelukkigste en niet in het belang van den Opbouwdienst zelf, waarin we veel goeds zouden kunnen waardeeren. Dat tucht en orde worden aangekweekt, het werken met vreugde weer wordt geleerd, dat de sociale uitwassen van de steunrege lingen worden afgesneden, dat het maken van rekensommetjes hoe men het voordeeligst zonder werken de hoogste inkomsten kan verkrijgen, afgeloopen is, zie dat alles kan slechts wmst voor ons volk brengen, nu voorheen improductieve arbeidskrachten worden ingezet ten profijte van onze geheele volksgemeenschap. De heer Breunese sprak wellicht e godsdienstig inzicht uit maar toonde, onze wijze van zien, daarmee een tekort aan respect voor dat van anderen. Óns dunkt: een zeer disputabele stelling had gevoegelijk kunnen rusten. Voor den stijl, waarin de Opbouwdienst heeft werkzaam te zijn was zij niet noodig en onze oogen zijn te zeer geopend voor het goede, dat deze instelling kan brengen, dat we meenden ter wille van de zaak deze opmerking in opbouwenden zin bedoeld, niet achterwege te mogen laten. Want gaarne stemmen we in, met wat Dr. J a n k e ten slote nog opmerkte: de opbouw is overal actueel en zal nog veel- zijdiger moeten worden en zich hebben te bezinnen op zijn plaats in den nieuwen tijd, die in Europa_is doorgebroken. Die tijd vraagt om daden. Niet praten, geen verslagen en rapporten gelijk de heer Breu nese terecht heeft opgemerkt. Men roepe, zoo zouden we er aan toe willen voegen, ook niet onnoodig controversen op, waarmee het aankweeken van gemeenschaps zin niet wordt gediend. DE DEVIEZEN VERORDEN ING 1940 Vereffening, scheiding en deeling van boedels en nalatenschappen van ingezetenen, wa niet-ingezetenen gerechtigd zijn. Overeenkomstig artikel 35, derde lid. der Deviezenverordening 1940, wordt met mach tiging van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, door het deviezeninstituut bepaald: 1. Onverminderd het bepaalde bij andere wetten en verordeningen is het aan execu teurs-testamentair en aan notarissen, belast met de vereffening van boedels en nalaten schappen van ingezetenen, waarm niet-inge zetenen gerechtigd zijn, zonder vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd alle ge rechtelijke en buitengerechtelijke handelingen te verrichten, welke noodig zijn om den boe del tot effenheid te brengen. Betalingen in binnenlandsche betaalmiddelen aan execu teurs-testamentair en aan notarissen, zoomede andere handelingen, als bedoeld in artikel 15 der Deviezenverordening 1940, ten gunste van den ooedel zijn eveneens zonder vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd. 2. Scheiding en deeling van boedels en na latenschappen van ingezetenén. als bedoeld in het eerste lid, kan zonder afzonderlijke vergunning van het deviezeninstituut worden tot stand gebracht, niet dien verstande, dat het slechts met vergunning van dat instituut geoorloofd is aan de deelgerechtigden-niet- ingezetenen een grooter deel van de in den boedel aanwezige buitenlandsche waarden toe le scheiden dan met hun aandeel overeen- 3. Beschikkingen over de bij de boedel scheiding door de deelgerechtigden-niet-inge- zetenen verkregen waarden blijven onder worpen aan de bepalingen van de Deviezen- verordening 1940. Deze bekendmaking is gisteren in werking getreden. DE NATIONALE INZAMELIN Overzicht Huil te Havanna De ministers van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten en van de twintig overige Amerikaansche republieken zijn deze- dagen te Havanna bijeengekomen, tot verdere be studeering van de pan-Amerikaansche belan gen. Gelijk men zich zal herinneren, is dit niet de eerste conferentie van dezen aard. Reeds eenige malen eerder kwamen de kop stukken der Amerikaansche groote politiek in soortgelijk verband bij elkander, om lot en vooruitzichten der beide Amerika's in studie te nemen. Een van de resultaten daarvan was bijvoorbeeld het besluit, gezamenlijk de hand having ter hand te nemen van een wijde neutrale zeezone, waarbinnen geen oorlogs daden van vreemde mogendheden tegen elkander zouden worden toegelaten. De lijn der jongste geschiedenis werd hier zeer duidelijk getrokken. Roosevelt en Cordell Huil bleken de beide stuwende figuren voor een actie, welke Noord- en Zuid-Amerika nader aan elkander wenschte te binden, aller eerst in economisch en financieel opzicht, maar daarnaast toch ook ten opzichte van eventueele gevaren, die van ver overzee, uit Europa of uit Japan, vroeger of later zouden kunnen opdoemen. Zoo men het geheele complex der tot dusverre gehouden besprekingen en geopperde plannen tracht te overzien, dan ontwaart dat daarvan de ruggestreng de befaamde Monroe-leer is, namelijk de theorie, dat Amerika voor de Amerikanen moet zijn. Deze theorie is in den laatsten tijd practisch ook over Zuid-Amerika uitgebreid, en daarvoor hebben de leidende kringen in het Witte Huis te Washington duidelijk omschreven motieven. De oorlog in Europa heeft in het Ameri kaansche leven evenzeer als elders ter wereld zijn terugslag doen gevoelen. De Amerikaan sche im- en export heeft grondige wijzigingen ondergaan. Practisch is Uncle Sam van handel op Europa weinig anders overgebleven dan een deel van zijn afzet aan Groot- Brittannië, terwijl hij daarnaast John Buli's groote wapenfabrikant en -leverancier gewor den is. Maar de keerzijde van deze lang niet fraaie medaille is, dat er in Zuid-Amerika goede markten zijn leeggekomen, markten die eertijds willige stapelplaatsen waren .Duitsche goederen, en die de Amerikanen, die voor alles zakenlieden zijn, in de toekomst, als er wederom geregelde toestanden zullen zijn teruggekeerd, wel gaarne voor zich alleen zouden monopoliseeren. Een van de tenden- zen, waarmee de Amerikaansche minister var buitenlandsche zaken Cordell Huil thans te Havanna naar voren komt is .dan ook, de Noord- en Zuid-Amerikaansche staten in een soort van uitgebreide handelsovereenkomst samen te vatten. De eerste kant van deze overeenkomst zou moeten wezen, elkander steunen om de gevolgen van het tijdelijk teloorgaan van de Europeesche afneihers veel mogelijk te niet te doen, zulks o. a. door de zich opstuwende voorraden elders onder te brengen, of door credietverstrekking. Een andere kant zou wezen, de toekomstige export door afspraken gezamenlijk te regelen, zoodat er een gesloten handelsfront zou ontstaan. De strekking van deze Amerikaansche voorstellen is zonder meer duidelijk. De zeer zakelijk ingestelde Vereenigde Staten trachten tot een soort van groot-Amerikaansch kartel te geraken, hetwelk zich eventueel met kans op succes zou kunnen handhaven tegenovt een Europa, dat onder invloed der Duitsche overwinningen geunifieerd, en eveneens een sterke commercieele macht zou geworden zijn. In Noord-Amerika heeft men de laatste decenniën steeds met ongerustheid en een zekere afgunst moeten gadeslaan, hoe het 1918 verslagen en krachteloos gemaakte Duitschland allengs 'weder ertoe geraakte, een belangrijke positie op zekere Zuid-Amerikaan- sche markten te veroveren. Deze afgunst en onrust namen toe met den Duitschen opbloei, ^die een gevolg was van het optreden van "Adolf Hitler. Men ging in Nieuw-York er Washington beducht worden voor een even eens politieke beïnvloeding van het Zuid- Amerikaansche leven van Duitschen kant. Hoezeer deze beduchtheid inmiddels is aan gewassen moge ten overvloede blijken uit eer ander voorstel, dat thans te Havanna aan hangig is, en hetwelk beoogt, een eventueele bverdracht van Europeesch bezit in de nieuwe wereld niet te gedoogen. Wat daar thans Fransch of Britsch territoir is, mag derhalv- met onomwonden woorden gezegd, na een verloren oorlog in Europa in geen geval Duitsch worden. Dan zal het geheele Amerikaansche gemeenebest daarover de beschermende hand gaan uitstrekken, en deze koloniën onder een soort van Ameriikaansch protectoraat stellen. Te Havanna is men vooral over dit laatste punt nog niet eens van zin. M e 1 o, de woord voerder der Argentijnsche delegatie, heeft den eisch gesteld, dat de Amerikaansche staten zich alleen om hun eigen aangelegenheden zullen bekommeren en niet zullen grijpen naar problemen, die ook andere mogendheden raken. Dit zou gevolgen kunnen hebben, die men van tevoren niet kan overzien. Het blijkt ons, dat sommige lezers den slotzin van ons overzicht van Maandag minder juist hebben verstaan. Allerminst is het onze bedoeling geweest, zonder meer er onze voldoening over uit te spreken, dat de drie Baltische republieken in het Russische staatsverband zijn teruggekeerd. In velerlei opzicht, doch vooral godsdienstig bezien, kent ™en onze onoverkomelijke bezwaren. Wij wilden slechts zeggen, dat de vreemde nationaliteiten het onder het Tsjarenjuk hard hebben gehad en dat wij voor Esten, Letten en Litauers hopen, dat zij thans niet een nieuwe fase van druk tegemoet gaan. VISSCHEN MET DE ANSJOVISFUIK. HET ANSJOVIS-SLEEPNET EN HET STAAND ANSJOVISWANT Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, van 18 dezer, is be paald, dat in de Zeeuwsche stroomen tot en met 31 dezer mag worden gevischt met de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet en het staand ansjovis want. N.V. FABRIEK TOT HO UT BEREIDING TEGEN BEDERF C. MIRANDOLLE GECREOSOTEERDE PALEN GEZAAGD HOUT PERKOENEN. DWARSLIGGER8 Piekslraal 4345. Tel. 71732, Rotterdam Dalenoord 8t Co.. Kneedweg 49a. Enschede De Nationale collecte te Rotterdam Gemiddelde opbrengst per bus hooger dan ooit De verwachtingen van het collectecomité ten aanzien van de opbrengst der nationale collecte te Rotterdam waren hoog gespan nen. Het ziet er naar uit, dat die verwach tingen niet beschaamd zullen worden. In de sociëteit Hermes, waar, zooals men weet, allen en alles wat met de collecte te maken had, gecentraliseerd was, heerschte gisteravond een drukte van belang. Geregeld kwamen de collectanten en collectrices hun bussen inleveren en aan de lange tafels in de bovenzalen was het ervaren personeel der groote bankinstellingen druk bezig met het tellen van het ingezamelde geld. In verband met het invallen van de duisternis moest dit werk omstreeks negen uur gestaakt worden. Het totaal der opbrengst viel op dat moment nog met geen mogelijkheid te voorspellen, niet alleen omdat mén met de telling nog niet zoo ver gevorderd was, maar ook omdat op dat tijdstip de bussen nog lang niet allemaal ingeleverd waren. Doch wel kon toen al vastgesteld worden, dat de gemiddelde opbrengst per bus hooger was dan bij penige vorige te Rotterdam ge houden collecte. Zoo werd geconstateerd, dat er verschillende bussen waren, die naast veel klein geld bankbiljetten van f 500 bevatten. Merkwaardig was ook te kunnen ervaren, dat menigeen gouden munten geofferd had. En waar er ook over de giro reeds tal van belangrijke giften waren binnengekomen, was de algemeene indruk van het collectecomité, dat 'Rotterdam spontaan en met gulle hand gegeven heeft. Kredietverleening aan niet-ingezetenen Voor onderhoud en studiekosten van hier verblijvende gezinsleden, zoomede ondersteuning en pensioenen voor ingezetenen Overeenkomstig artikel 35, derde lid, der deviezenverordening 1940 wordt, met mach tiging van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, door het deviezeninstituut be- 1 Het is aan ingezetenen zonder vergun ning van het deviezeninstituut geoorloofd ten gunste van niet-ingezetenen krediet te ver- leenen, voor zoover zulks geschiedt ter be taling van: a. kosten van onderhoud en studie van hier te lande verblijvende leden van het ge zin van een niet-ingezetene; b. verplichte of vrijwillige ondersteuning van ingezetenen; c. pensioenen, verschuldigd aan inge zetenen. 2. De ingezetene, die op grond van het eerste lid krediet verleent, is verplicht bin nen een week na de beëindiging van ieder kwartaal aan het deviezeninstituut schrifte lijke opgave te doen van alle gedurende dat kwartaal op grond van zoodanig krediet ver richte betalingen. 3. Het deviezeninstituut kan in bijzondere gevallen bepalen, dat kredietverleningen, als bedoeld in het eerste lid, slechts met ver gunning van dat instituut geoorloofd zijn. Deze bekendmaking is gisteren in werking getreden. De Kon. militaire kapel bij den opbouwdienst Naar wij vernemen, is een grobt aantal leden van de Koninklijke Militaire Kapel Maandag opgeroepen en ingedeeld bi) den Opbouwdienst Dit muziekcorps zal onder leiding staan van den onderkapelmeester der K.M.K., den heer H. van Vessem. Een lezer schrijft ons: Bij het voorschrijven van verduisteren van rijwiellantaarns en ook bij auto's is voorge schreven een spleet van 3 tot 5 cm lengte en 1 cm breedte. Nu zag ik lantaarns, die zwart geverfd glas hadden, waarvan een spleet weer schoon gekrabd was. Veel beter Kan men dit bereiken door een gegomd strookje (van postzegels b.v.) op te plakken met een z.g. ezelsoor, daarna 't glas te verven en het strookje aan het ezelsoor weer er af te trek ken. 't Resultaat is veel beter, men heelt van te voren een goed overzicht waar men het plakken moet, en is in één keer klaar. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1