DINSDAG 23 JULI 1940 s 23 J1 De radiorede van Halifax •Voortzetting, ook het ons alles kost" In zijn radiorede heeft Lord Halifax het beroep van den Führer op het gezonde ver stand als een dreigement bestempeld. Enge land ziet, zoo vervolgde hij, zooals ook Roosevelt en Smuts reeds gezegd hadden, Europa als „een vrije vereeniging van onaf hankelijke staten". In elk deel van Groot- Britannië heerscht een onwrikbare geest van vastberadenheid. Engeland zal den strijd voortzetten, „ook wanneer het ons alles zou kunnen kosten". Engeland heeft den oorlog nooit gewild. Het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzakelijk voortgezet ■wordt Engeland wenscht zijn eigen leven te kunnen leven. „Wij willen een godsdienst en een vereering van God zooals het ons belieft. Alle volken van het Britsche gemeenebest zullen nooit de nieuwe wereld van Hitier aan vaarden". Na zalvende woorden over „de oneindig groote menschelijke tragedie", die een Duit- sche overwinning zou beteekenen, beweerde Halifax, dat de volkeren bidden, dat de Duit- sche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland stranden. „Zij zien reikhalzend uit naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitier slag voor slag teruggeven. Wij zullen hen zeker niet teleurstellen. En dan zal de dag der eindafrekening komen". Vervolgens sprak Halifax over de Ver. Staten, waarvan hij beweerde, dat zij voor de Engelsche overwinning even hartstochtelijk bidden. Hij twijfelde er niet aan, dat „de rede van den Koning, toen hij met Kerstmis zeide, dat wy onze hand in de hand Gods willen leggen, tot in hun ziel is doorgedrongen als in de onze". Tenslotte noemde Halifax den Eiigelschen oorlog een .kruistocht voor het Christendom". Na den aanval op Malta Een bizonder correspondent van het Stefani-agentschap geeft nader nieuws over de episode, in het jonaste Italiaansche staf- bericht vermeld. Een der Italiaansche driemotorige toestel len, dat over het eiland Malta gevlogen was om de^schade vast te stellen, die het bom bardement van de torpedofabriek veroor zaakt had, werd door afweergeschut getrof fen. Het trachtte Sicilië weer te bereiken, maar werd tot dalen op zee gedwongen. Een Italiaansch watervliegtuig kon de bemanning redden. Terstond daarna daalde een Britsch jachttoestel, dat een Italiaansch driemotorig toestel in zinkenden staat zag en uit al zijn machinegeweren vuurde, blijkbaar in de hoop de equipage doodelijk te treffen. Deze daad werd onverwijld door Italiaansche jagers gestraft, die het Engelscne toestel neerhaalden. Alleen een officier bracht er het leven af en werd opgenomen door het watervliegtuig, dat de equipage van het drie motorige vliegtuig gered had. Op de basis wist men niet wat te doen met den gevan gene. die op een neergehaald toestel gescho ten had. Men telefoneerde dernalve om instructies naar het commando en Kreeg ten antwoord: behandel hem als of het de koning van Engeland zelf is. Ontruiming van Gibraltar Indische kooplieden, die in Gibraltar hun zaken hebben, hebben het bevel gekregen met hun goederen de vesting te verlaten. Alle gebouwen in Gibraltar, die in de buurt van batterijen staan, zullen geheel of ge deeltelijk worden afgebroken, teneinde het schootsveld der batterijen te vergrooten. Het officieele blad van Gibraltar publiceert een besluit, waarbij alle vrouwen, met uit zondering van ziekenverpleegsters, wegge voerd worden. Zaterdag heeft opnieuw een schip met meer dan duizend vluchtelingen Gibraltar verlaten. Deze weggevoerden be- hooren tot het goed gesitueerde deel der be volking, die voor eigen rekening naar Ma deira vertrekken. (D.N.B.) Stefani meldt uit Madrid: Na den Italiaanschen luchtaanval en in de vrees, dat dergelijke aanvallen zich zullen herhalen, beleeft Gibraltar angstige oogen- blikken. De bevolking verlaat in massa de stad. Gisteren is een twi ede groep naar Ma dera vertrokken. De bewoners van de vesting bereiden er zich op voor, den nacht in de open lucht door te brengen. De winkels zijn gesloten en in de straten ziet men slechts soldaten en politiepatrouilles. Gisteren heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit boven de stad gevlogen. Het ver wijderde zich pas, toen het zijn opdracht vol bracht had. Overdag patrouilleeren Britsche vliegtuigen, des nachts glijden zoeklichten langs den hemeL Het D.N.B. meldt nader uit Rome: De Britsche bezetting van Gibraltar is, naar de Giornale d'Italia meldt, tot tiendui zend man verhoogd. Alleen reeds op 18 Juli zijn 2000 man ontscheept. In de laatste dagen komen ook talrijke munitie- en levensmidde lentransporten in Gibraltar aan. De zeeves ting bereidt zich voor op nieuwe luchtaan vallen en belegering, intusschen gaat de jacht op Spanjaarden, die in Gibraltar woonachtig zijn, voort Britsche duikboot verloren. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Britsche duikboot Salmon aanzienlijk over tijd is en derhalve als verloren moet worden beschouwd. Hitlers stem in de Fransche Kamerzaal Voor de eerste maal, aldus het D.N.B., uit Parijs, heeft de Fransche Kamer van afge vaardigden in haar halfronde zaal mannen aanschouwd, die nimmer de parlementaire ladder hadden beklommen. Op dezelfde plek, waar Paul Reynaud zich nog eenige weken geleden algemeene volmachten bet verleenen, •weerklonk nu de stem van den Führer, waarnaar officieren en soldaten van de Duit sche troepenafdeelingen, die in Parijs liggen, opgetogen luisterden. Over deze gedenkwaar dige vergadering, die hiertoe bijeen was ge komen, vertelde een deelnemer o.a., dat boven het spreekgestoelte de vlag van het Groot-Duitsche rijk was gespannen. De datum van de laatste Kamerzitting was nog te lezen in het halfdonker van de tribune: 16 Mei 194Q. In dit huis heeft eens Clemenceau woorden van haat gesproken, heeft een parlement ge vierd wat het hield voor de overwinning op het Duitsche leger in den grooten oorlog. Nu weerklonk er de stem van Adolf Hitler, die geen haat kent, omdat hij eenmaal soldaat was. Alle soldaten, die met schitterende oogen hoorden, hoe de Führer hun dank bracht, braken telkens weer in luid gejubel uit. PORTUGAL EN SPANJE. Ter gelegenheid van den verjaardag der Spaansche revolutie, heeft de Spaansche ambassadeur te Lissabon, Nicolas Franco, een radiorede gehouden, waarin hij hulde bracht aan de groote verdiensten van Portugal voor het slagen van de nationale revolutie in Spanje. Ambassadeur Franco keerde zich ver volgens tegen de geruchten en praatjes, waar mede gepoogd wordt de goede betrekkingen tusschen de beide Iberische staten te ver troebelen. Tenslotte verklaarde hij: nauv dan ooit mar^heeren Portugal en Spanje volkamen harmonie tezamen op. (D.N.B.) DE BRITSCHE VIJFDE COLONNE Het D.N.B. meldt uit New York: In een hoofdartikel waarschuwt de New York Enquirer voor een miskennen van den invloed der Britsche vijfde colonne in de Vereenigde Staten. De partijprogramma's, die geformuleerd zyn op de recente partij dagen der beide partyen, hebben weliswaar duidelijk rekening gehouden met den afkeer van het volk der Vereenigde Staten van den oorlog, maar desondanks moet men streven naar voortdurende waakzaamheid om aan slagen te verijdelen van den kant van hen, die weliswaar met luider stem hun liefde en vereenjng voor vrede en democratie prediken, maar die nooit ophouden met arglistige pogingen om het ongeluk van een oorlog voor de Vereenigde Staten op te roepen, een oorlog, die niet in het belang is van de Ver eenigde Staten maar van die imperialistische macht, aan wier handen de voorvaderen hun onafhankelijkheid hebben moeten ontrukken. Agenten van de Engelsche vijfde colonne zyn ook op de beide partijcongressen uiterst actief geweest ten gunste van het Empire. Gelukkig hebben zij echter geen succes gehad. Het blad besluit met te schrijven, dat het niet voldoende is, dat het volk der Vereenigde Staten vastbesloten tegen den oorlog is, het moet ook steeds weer met luider stem zijn wil tot vrede doen hooren en er op letten, dat het niet toch nog ten offer valt aan de „afschuwelijke intrigues" der Britsche vijfde colonne. HAILE SELASSIE TE KHARTOEM De Daily Telegraph en de Daily Mail mel den uit Kairo, dat Haile Selassie te Khartoem is aangekomen om „actief tegen Italië op te treden". Een geschil over 100 vliegtuigen De Fransche ambassadeur te Washington, Saint Quentin en de Britsche ambassadeur Lord Lothian, hebben, naar Associated Press meldt, ieder afzonderlijk een bezoek gebracht aan den Amerikaanschen vice-minister van buitenlandsche zaken, Welles, en hem ver zocht, bemiddeling te willen verleenen in den tusschen Engeland en Frankrijk bestaanden strijd over het eigendomsrecht van de hon derd vliegtuigen, die zich aan boord be vinden van het Fransche vliegtuigmoeder schip Bearn en in de Vereenigde Staten zijn gekocht De Fransche ambassadeur huldigt de op vatting. dat deze toestellen, die door Fran krijk zijn betaald, ook Fransch eigendom zijn. De Britsche ambassadeur is daarentegen- van meening, dat de vliegtuigen door de Britsch-Fransche inkoopscommissie zijn ge kocht en krachtens het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag Britsch eigendom zijn geworden. Een rede van Smuls. De Zuid-Afrikaansche minister-president Smuts heeft een radiorede gehouden, waarin hij zijn persoonlijke zienswijze gaf. Hij ver klaarde, dat hij een vrede verwacht, die Europa van het nationaal-socialisme zal be vrijden en die met een nieuwen Volkenbond een „centrale controle" instelt. (D.N.B.) Het Fransche verkeer herstelt xich Piétri, de Fransche minister van verkeers wezen, heeft volgens de Petit Dauphinois we ontleenen dit aan den Geneefschen cor respondent van het D.N.B. in een rede de wanorde en vernielingen in het licht gesteld, die de oorlog het Fransche verkeer berok kend heeft. Er zijn meer dan 700 bruggen vernield. Eerst moeten deze en soortgelijke werken hersteld worden. Maanden lang kun nen honderdduizend arbeiders daarmee bezig zijn. De minister voegde erbij, 'dat het be trokken personeel in grooten getale op zijn post terugkeert, de centrale administratie zich opnieuw te Parijs vestigt en twee derden van die mannen den dienst hervat hebben. De grootste taak betreft het terugvoeren van de vluchtelingen en gedemobiliseerde mili tairen, ongeveer zes millioen bij elkaar, die meer dan 5500 normale treinen zouden noodig hebben. De minister eindigde zijn uiteenzet ting met een verwijzing naar de verbetering, die reeds in het Fransche trein- en telefoon verkeer haar beslag gekregen heeft en met er den nadruk op te leggen, dat hij van zyn menschen naarstigen arbeid verlangt. Italiaansche zeelieden zwalken 13 dagen op zee rond Overlevenden van den jager Espero. De vlootcorrespondent van Stefani meldt, dat in een Italiaansche haven zes schipbreukelingen zijn aangekomen van den Italiaanschen torpedobootjager Espero, die op 7 Juli na een moedig gevecht met veel sterkere vijandelijke strijdkrachten in de Middellandsche Zee is gezonken. Volgens de verklaringen van de geredden werd de Italiaansche torpedobootjager door drie Engelsche kruisers, begeleid door een tor pedobootjager, aangevallen. De Espero slaagde er in, een kruiser te treffen, doch na drie uur moest zij den strijd opgeven. Zij bleef echter tot het laatste oogenblik vuren, niettegenstaan de het grootste gedeelte van de bemanning ge dood of gewond was. De commandant weigerde zich op een der drie uitgeworpen reddings vloten in veiligheid te brengen en ging met zijn schip onder. Op de vlotten hadden onge veer 70 man plaats genomen, die voor het mee- rendeel gewond waren. Zij waren niet alleen verplicht te roeien, doch daar de vlotten niet alle schipbreukelingen konden dragen, moest een gedeelte der met-gewonde mannen zwem mend volgen, om. zoodra zij vermoeid raakten, te worden vervangen door anderen, die zich op het vlot bevonden. Op den derden dag verloren de drie vlotten het contact met elkaar. Intusschen stierven verscheidene der gewonden. Hun lijken werden in zee geworpen. Allen werden verschrikkelijk door dorst gekweld en bovendien moesten de haaien, die de vlotten omver trachtten te wer pen, op een afstand gehouden worden. Op een der vlotten, waarop 36 man hadden plaats ge nomen, waren na vijf dagen «og slechts zeven man over. Deze overlevenden hadden toen het buitengewone geluk, een leege reddingboot te gen te komen, afkomstig van een passagiers schip, aan boord waarvan zich o.a. vier vaatjes water bevonden. In deze boot zwalkten zij we derom vijf dagen rond, zonder iets of iemand te ontmoetten. Een hunner overleed aan in den strijd bekomen verwondingen. Den elfden dag vloog een watervliegtuig over, waarmede zij seinen wisselden. Den volgenden dag ontmoet ten zij een ander watervliegtuig, dat eveneens hun seinen opving. Op den avond van den dertienden dag, toen de zes man aan het einde van hun krachten waren gekomen, werden zij door een Italiaansche duikboot gered. Zij hadden zich al die dagen slechts gevoed geschoten Reuter meldt uit Londen: Gisteren verschenen boven een haven in Zuid-Engeland plotseling Duitsche bommen werpers. Er werden zeventien vijandelijke vliegtuigen geteld, die talrijke bommen lieten vallen. Duitschland en de Baltische landen Van semi-officieele Duitsche zyde verluidt: In verband met de nieuwe politieke rege lingen in de drie Baltische staten en met het verzoek door deze staten gedaan, om te worden opgenomen in de Sowjet-Unie, zij er op gewezen, dat het vraagstuk op welke wijze de betrekkingen tusschen de Baltische staten en Sowjet-Rusland zijn geregeld, uit sluitend deze staten en Sowjet-Rusland aan gaat en dat de Duitsche oeconomische betrek kingen met deze landen en met Rusland hier door in geen enkel opzicht worden geschaad. Bovendien zyn voorzorgsmaatregelen getrof fen om de oeconomische belangen en vraag stukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen overeenkomstig de nieuwe ver houdingen. Te Rome werd naar aanleiding van het verzoek tot inlijving der randstaten bij de Sowjet Unie in politieke kringen verklaard, dat hier kwestie is van een gebeurtenis in een gebied, waarin Italië geen directe belangen heeft. De Führer laat den Duce een pantsertrein aanbieden Aan de Thyrrheensche kust, niet ver van Rome, heeft generaal ridder von Pohl aan den duce een lucht-afweer-pantsertrein overge dragen, welke de Führer den duce geschonken heeft. Deze was verschenen in de uniform van eerste-maarschalk van het imperium. In zyn gezelschap bevond zich generaal Sodu, de staatssecretaris van oorlog. Aanwezig waren o.a. de Duitsche ambassadeur von Mackensen, de minister voor volksopvoeding Pavolini en de staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart generaal Pricolo. Na de inspectie van de eerewacht werd de pantsertrein in naam van den Führer overgedragen, waarbij generaal von Pohl een rede hield, waarin hij o.a. zeide, dat de pantsertrein Mussolini op zijn reizen zal begeleiden om zijn leven te beschermen, dat van zoo groote waarde is voor het Italiaansche en het Duitsche volk. In zyn antwoord stelde de Duce vast, dat dit geschenk van den Führer een nieuw bewijs is van de onverbrekelijke waperbroederschap, die Groot-Duitschland en Italië in vrede en oorlog bindt. Nadat de Duce alle installaties van den pantsertrein bezichtigd en de Duitsche manschappen van den trein evenals de T,aliaansche artilleristen, die hem zullen over nemen, geschouwd had, sloegen de duce en zijn gevolg van een tribune af een schietoefe ning gade. Al bij het eerste salvo werd een schietschijf enkele meters boven het zee-oppervlak ge troffen Bij de verdere schietoefeningen, die met lichtspoormunitie werden uitgevoerd, bleken de buitengewone trekzekerheid en draagkracht van het Duitsche afweergeschut. Hierna werd de pantsertrein, die zestien stukken van het allermodernste geschut bevat, aan de Italiaansche bezetting overgedragen. Tijdens de terugreis werd de duce langs den geheelen weg hartelijk door de samenge stroomde landarbeiders toegejuicht. Het kabinet-Konoje geïnstalleerd Krachtig streven naar vrede met China Konojo is om 7 uur naar het keizerlijk paleis te Tokio gegaan en heeft den keizer de lijst ministers voorgelegd, welke door den soeverein is goedgekeurd. Om 8 uur is Konoje door den keizer in de Fenixzaal van het keizerlijk paleis geïnstalleerd als minis ter-president. Hierbij was de minister van marine in het aftredende kabinet, vice-adini- raad Josjida, die in het nieuwe kabinet de zelfde portefeuille houdt, aanwezig. De in stallatie van de andere leden van het nieuwe kabinet volgde om 9 uur. De portefeuille van landbouw en bosch wezen wordt tijdelijk waargenomen door Konoje en zal worden overgedragen aan Tadaatsoe Isjigoere, die Dinsdag per vlieg tuig uit Mantsjoekwo wordt verwacht. Naokai Moerase, die onder-minister voor handel en industrie was in het eerste kabinet Konoje, is benoemd tot directeur van het wetgevend bureau, terwijl Rokoezo Tabeke, die vice-voorzitter is geweest van het natio nale bureau voor ontwerpen, is benoemd tot directeur-generaal van den raad der regee ring van Mantsjoekwo, in welke functie hij Naokai Hosjino opvolgt, die toetreedt tot het kabinet Konoje als minister zonder porte feuille. De Japansche minister van oorlog, Tojo, heeft gisteravond verklaard, dat met het oog op den ernstigen toestand het Japansche front en het vaderland in den waarsten zin van het woord in ge lijke mate gemobiliseerd moeten wor den. Er moeten onmiddellijk doeltref fende diplomatieke stappen worden ondernomen, ten einde in overeenstem ming met de tegenwoordige positie der wereld het conflict met China ts eindigen, eindigen. Het orgaan van het Japansche hoofdkwar tier Joeng Pao schrijft in een hoofdartikel het volgende: China moet zijn voordeel trek ken uit het feit, dat Engeland en Frankrijk geen adempauze krijgen om hun belangen in het Verre Oosten te behartigen. Chma moet de ketenen verbreken en zijn lichaam laten genezen. De gelegenheid zal weer verdwijnen, wanneer zij niet bijtijds wordt aangegrepen. Op alle fronten moet de vrede tusschen Japan en China zoo snel mogelijk worden hersteld, omdat de verwezenlijking van den vrede gelegenheid geeft, om te zien naar de gemeenschappelijke belangen in het buiten land. Het motief voor de Engelsche handel wijze ligt in de moeilijke positie, van Enge land in Europa. De Engelsche overeenkomst met Japan De Londensche dagbladen geven openlijk uitdrukking aan hun teleurstelling over het feit, dal de Britsche regeering toegegeven heeft aan de Japansche eischen. De dagbladen spreken de hoop uit, dat de tijd er toe zal bij dragen een vrede tot stand te brengen op den grondslag van de Chineesche onafhankelijk heid. (Reuter.) Bullitt bij Roosevelt Bullitt zou niet naar Frankrijk lerugkeeren. Bullitt, de ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, is te Washington aange komen, waar hij in het Witte Huis gedineerd heeft Bij deze gelegenheid gaf Bullitt een uitvoerige uiteenzetting aan Roosevelt over de huidige toestanden in Frankrijk. Roosevelt zou hebben besloten Bullitt niet meer als ambassadeur naar Frankrijk te doen terugkeeren, aldus meldt Stefani uit Washington. President Roosevelt is naar Hydepark vertrokken. Donderdag keert hij naar het Witte Huis terug om den prins-gemaal en de groothertogin van Luxemburg te ontvangen. De rede van gouwleider Eigruber In het vervolg van zijn rede in de pers conferentie te 's-Gravenhage gisteren ge houden, heeft gouwleider Eigruber, rijks stadhouder van de gouw Oberdonau, nog ge zegd: Ook de eerste divisies, die Parys zijn bin nengetrokken waren Oostenrijksche divisies. Het zelfvertrouwen, de fierheid van den Oostenrijker, aldus de heer Eigruber, zijn in ongemeene mate gestegen. De Gbstenrijker is er trotsch op, is er gelukkig over, deel uit te maken van het Groot-Duitsche rijk. De gouwleider van den Ober-Donau was nog nimmer in Nederland geweest. Het con trast met het bergland met zijn eeuwige sneeuw is treffend. Wie zal echter zeggen, wat schooner is, het alpengloeien op hooge bergen of een zonsondergang aan zee, gelijk de heer Eigruber hier had mogen aanschouwen? De reinheid, helderheid en vriendelijkheid van het landschap en van de steden en dorpen hadden hem het meest getroffen. Voor zyn gevoel waren dc Nederlanders naar inborst en uiterlijke verschijning verwant .«an de Zuid- Duitschers en de Oostenrijkers. Hetzelfde type menschen, dezelfde kleur van oogvJi en De heer Eigruber gaf den Nederlanders, ien hij zoo na meende te staan, de ver zekering, dat de Nederlandsche kinderen in Oostenrijk het goed zouden hebben, en hij voegde er aan toe, dat elke gedachte aan propagandistische actie vreemd was aan deze uitzending. Wat veeleer den doorslag had ge- de eerste plaats de erkentelijk heid voor hetgeen Nederland in 1920 en 1921 voor Oostenrijk gedaan had en in de tweede plaats het gevoel, dat de menschen daar en hier op den keper beschouwd niet ver van elkaar afstaan, dat tusschen hen geen haat- of vergeldingsgedachte moet heerschen, maar veeleer vriendschap en gevoelens van aan hankelijkheid. Het kind, aldus de heer Eigruber, ver zekert de toekomst van h^ volk. Dank zij den Führer is het volk van de Ostmark weer vervuld van levensvreugd en vindt men er weer kinderrijke gezinnen. Weenen had nog kortgeleden zoo ongeveer het grootste sterftecijfer en het kleinste geboortecijfer van de geheele wereld. Nu is het precies anders om. Dat kan men niet kunstmatig organi- sèeren, dat is slechts mogelijk als een volk levenskracht, dqrf en moed en blijheid herwonnen heeft. Welbeschouwd, zoo besloot de heer Eigruber zijn toegejuichte rede, is den Duitschers en den Nederlanders het streven naar rust en vrede 'gemeen, naar arbeid en brood ook voor het eigen volk. De diepere bedoeling nu Van de kinderuitzending is hierin gele gen, dat men aldus hoopt te bewijzen: Wij zijn geen vijanden doch vrienden. Washington en de regeering-Pétain Roosevelt heeft eergisterenavond langdu rige besprekingen gevoerd met ambassadeur Bullitt, die uit Frankryk is teruggekeerd en die den president voor den duux van drie dagen heeft begeleid naar Roosevelt's buiten verblijf in Hyde Park. Men vermoedt, dat de besprekingen tusschen Roosevelt en Bullitt hoofdzakelijk draaien om de erkenning van de regeering Pétain door de Vereenigde Staten. Uit welingelichte bron te Washington ver luidt, dat Bullitt zal pogen Roosevelt te over tuigen van de noodzakelijkheid de goede be trekkingen met Frankrijk te handhaven. Ook het departement van staat wil, volgens de New York Times, alles nalaten waardoor de betrekkingen tot de regeering-Pétain vertroe beld zouden kunnen worden zooals bijv. door het aftreden of terugroepen van Bullitt. Herinneringen aan 1870 Vrijdag was het 70 jaar geleden, dat de Pruisische legers zich op marsch begaven tegen Frankrijk tot den Fransch-Duitschen oorlog. In bevolkingsaantal stonden de tegen standers ongeveer gelijk, de een en de ander telde een 40 millioen inwoners. De Fransche minister van oorlog Lebceuf riep uit, dat in de krijgsmacht alles in de puntjes was. Het grootste deel hiervan onder aanvoering van de maarschalken Bazaine en Mac Mahon zou het Rijnland en Baden moeten binnenvallen. De wapening was goed, maar bij de mobi lisatie kwamen vele leemten aan den dag en de officieren schenen in het algemeen niet tegen den strijd met een sterken tegenstan der opgewassen te zijn. De Duitsche organisatie schijnt weinig te wenschen overgelaten te hebben. Het ope ratieplan van Moltke werd nauwkeurig toe gepast. Bijna 400,000 man werden in het veld gebracht tusschen Rijn en Moezel onder leiding van Steinmetz, prins Frederik Karei en kroonprins Frederik Willem. Den 19den September werd Parijs inge sloten. Een deel van de regeering vluchtte naar Tours, Gambetta volgde in een lucht ballon. Vlootartillerie werd ter verdediging van de stad gebruikt en Dupuy de Lome bouwde de eerste pantsertreinen met tjvee draaibare torens en zwaar vlootgeschut. Ook zoeklichten' werden, naar we in de Völki- scher Beobachter lezen, opgesteld en op Rijn en Seine kanonneerboo'en ingezet Te velde verloor Frankrijk 150,000, Duitsch land naar een Duitsche opgave 48.000 doo- den; bijna anderhalf millioen Duitschers waren gemobiliseerd, van wie ongeveer 900,000 in Frankrijk streden. RIJKSMAARSCHALK. De Deutsche Allgemeine Zeitung merkt naar aanleiding van maarschalk Göring's be noeming tot rijksmaarschalk op, dat deze titel voor de eerste maal wordt toegekend. Volgens voorschrift m dq zeventiende eeuw zou in het toenmalige Duitsche rijk het rijks leger door een rijks-generaal veldmaarschalk gecommandeerd worden, die in rang vóór alle maarschalken van de landsvorsten zou gaan. Dientengevolge was prins Eugenius rijks-generaalveldmaarschalk en veie Oos tenrijksche generaals droegen tot 1308 even eens dien titel. Die van rijkmaarschalk be stond niet In de middeleeuwen kwam een rijksaartsmaarschalk voor, maar deze waar digheid was niet militair, doch had betrek king op het hof en was in sommige adellijke families erfelijk. Binnenlandsch Nieuws GEEN VERZENDING VAN POST NAAR INDIË Reeds ter post bezorgde stukken zullen nog worden doorgezonden De reeds aangekondigde intrekking van de mogelijkheid tot verzending van brieven er briefkaarten naar Nederlandsch-Indië is van daag ingegaan. Reeds ter post bezorgde stukken voor Indië zullen echter nog worden doorgezonden. Het verkeersongeluk bij Ede Nog een der betrokkenen overleden. De chauffeur H. ««Jansen uit Doesburg, één van het zestal zwaargewonde personen bij het auto-ongeluk, dat Zaterdagavond op den rijksweg bij Ede is gebeurd, is in het Gemeen telijk Ziekenhuis te Arnhem overleden. Daarmede is het aantal dooden tot twee stegen. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN GARANTife-STANDR O O D GARANT1E-STANDZWART GARANTIESTAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel &Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Transferbetalingen uit Duitschland hervat De departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van financiën maken bekend, dat de transfer van kapitaalopbrengsten van Duitschland naar Nederland wederom in den tot dusverre gebruikelijken omvang worden hervat. De uitbetalingen hier te lande zullen, even als tot dusverre, geschieden door de Vereeni ging voor den Effectenhandel en door den postchèque- en girodienst, naar gelang van de de Konversionskasse für Deutsche Aus- landsschulden ontvangen opgaven van aldaar gedane stortingen. 1 De verliezen van onze zeemacht in de oorlogsdagen Wij lezen in Onze Vloot: De verliezen onzer zeemacht tijdens de oorlogsdagen laten we hieronder volgen: Bij de verdediging van Rotterdam werd i een heldhaftigen strijd Hr. Ms. torpedo bootjager Van Galen tengevolge van lucht aanvallen der Stuka's zwaar beschadigd. Hij zonk na verloop van eenigen tijd. Verder werd onder de kust Hr. Ms. kanonneerboot Johan Maurits van Nassau tot zinken gebracht. Op het IJsselmeer gingen verloren de oude kanonneerbooten Brinio en Friso alsmede de torpedoboot Z 3. Verder werden tot zinken gebracht de oudere mijnenlegger Hydra en de nieuwe mijnenvegers Pieter Floriszoon en Abraham van der Hulst, de zeer oude kanon neerboot Bulgia en de bewakingsvaartuigen B.V. 34 (zeesleepboot Noordzee) en B.V. 37 (zeesleepboot De Schelde). Al deze eenheden hebben met groote dapperheid gevochten. Tenslotte dient ook vermeld te worden het verloren gaan van het opleidingsschip Noord- Brabant, dat te Vlissingen voor den wal was gelegen. Wij kunnen hierbij aanteekenen, dat het verlies van genoemde schepen niet het verlies van de bemanningen insluit Een deel der opvarenden is aan boord van andere schepen gegaan; berichten omtrent hen ontbreken. Hamster- en Distributiewet overtreden Zaterdag heeft de politie alhier een inval gedaan bij een winkelier in het Westen, over klachten waren binnengekomen. De man verkocht namelijk thee zonder bon. Daarvoor berekende hij het dubbele van den gewonen prys. Zijn theevoorraa d is in beslag genomen. Bovendien is proces-verbaal opgemaakt ten eerste wegens overtreding van de hamsterwet ten tweede wegens overtreding van de distributiewet. Wijziging in de leiding van de Arbeiderspers Als uitvloeisel van de maatregelen, genomen door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, met betrekking tot S.D.A.P en N.V.V., is ook de leiding der n.v. Drukkerij en uitgeversmaatschappij De Arbeiderspers in andere handen overgegaan. De directie van deze naamlooze vennootschap wordt voortaan- gevoerd door den heer H. J. Kerkmeester, op wien derhalve alle bevoegd heden. bij wet, statuten of gebruiken aan de directie toegekend, op 20 Juli 1940 in vollen omvang zijn overgegaan. Ordening van den autohandel Tusschen de besturen van de Nederlandsche vereeniging De rijwiel en automobiel-industrie (afd. automobielen R. A. I.) en van den bond' van automobielhandelaren en garage houders (B.O.V.A.G.), is een bespreking ge voerd waarbij na de onderhandelingen der laatste jaren volledige overeenstemming is verkregen ten aanzien van de algeheele orde ning van den automobielhandel. Er zal een centraal orgaan worden opgericht onder neu trale leiding, waarover binnenkort nadere bijzonderheden zullen worden bekend ge maakt. Centralisatie in het Ziekenfonds wezen Te 's Gravenhage is de oprichtingsverga dering gehouden van de vereeniging Neder landsche bond van ziekenfondsen, waarvan, volgens de statuten, het doel is, de beharti ging in geheel Nederland van de belangen van het ziekenfonds- en ziekenverplegings- wezen in den meest uitgebreiden zin van hel woord. Tot deze vereeniging zijn toegetreden alle ziekenfondsen, behoorende tot den Bond van Amsterdamsche ziekenfondsen, den Bond van Rotterdamsche ziekenfondsen en den Bond van Haagsche ziekenfondsen, met alle afdee- lingen, welke de hierbij aangesloten zieken fondsen ook in andere plaatsen in Nederland hebben, met een totaal aantal verzekerde personen per 31 December 1939 van 650,000. Tusschen de genoemde bonden bestond reeds een contactcommissie. Teneinde een meer geregelde samenwerking te verkrijgen is thans een organisatie gevormd. Van het gekozen bestuur, bestaande uit leden, werden de heeren W. A. M. Korink (directeur Rotterdamsch ziekenfonds) en ir A. J. Versvelt (directeur Alg. verz. mij. Vic toria, te Amsterdam) benoemd resp. tot voor zitter en vice-voorzitter. Het secretariaat van den bond is gevestigd te Amsterdam, ten kantore van den bond van Amsterdamsche ziekenfondsen, waarvan de secretaris-pen ningmeester, de heer R. H. M. Koene3, in dezelfde .functie is benoemd bij den Neder- landschen bond van ziekenfondsen. Onvoorzichtig overgej^ gn Jongen door een aulo aang^^ HER. n: Naa In de Van der Vennestraa Honthorststraat in Den Haag, 01J middag even voor vijf uur hetfost te 's jongetje J. S. uit de SegherstraaVoor Niein door een personenauto. De jorfw achter een tram vandaan en sUgEREF* den rijweg over. Met een s fractuur werd hij overgebracht Ambt Ziekenhuis Zuidwal. Zijn toest^a^me^ wekkend. jfKslï, ^Te Kal !HR. GEI BINNENBRAND TE ZEI| Door tot op heden onbekend ge de schilderswerkplaats der firma e" gelegen aan de Middellaan te Zeis! T B8 Hoewel de brandweer spoedig mq: te materiaal ter plaatse was, is de 'onker te schade zeer belangrijk. r v00r S id.) BRAND TE LEIDEN !ene Gistermiddag om ongeveer half 6 Her bekende oorzaak brand uitgebrokes zolder van de meubelopslagplaats vs De vi Lasschuit aan de Burchtsteeg te L vond in de opgeslagen stoelejnt open gretig voedsel, zoodat de vlammet» ging Y' laaiden en het gevaar voor uitbreidii der la brand in de nauwe steeg een oogen de. Door krachtig ingrijpen van isse, die brandweer die het vuur met drie s bijwoon tastte gelukte het den brand na ruist voor uur meester te worden. De schade, conönn verzekering gedekt is, is vrij aanzii en. als s< n Den Aanrijding met doodeliji Jge SS"" Zondagmiddag fietste de heer het al Goor in gezelschap van zijn zoon in der k Delden over den straatweg GoorDjjed. He werd daar door een auto aangept ds. J gevolg dat hij tegen den grond vice-p: worpen. in den Nadat hij ter plaatse van de laab dee menten was voorzien, is hij op aëv een dokter naar het R.K. ziekL Hengelo vervoerd, waar men hofj jj'li chirurgisch ingrijpen het leven to-acht redden. Toen echter de chirurg, dr. aangekomen, was de man reeds :org wi VRIJGELATEN GEDETINEEBue jhr AANGEHOUDEN. L De Haagsche politie heeft Zaterdi ^s'^e^ den 28-jarigen koopman E. E., die van oorlogsdagen te Rotterdam uit het syn. bewaring was vrijgelaten en zich n* het op vrije voeten bevond, aangehouder godge De officier van justitie te Rotteriwei zijn opsporing en aanhouding verzof lodali de man nog drie jaren gevangenissl '-'n V1 ondergaan. Hij is naar Rotterdam^' foot d bracht. Verdronken DS. i Gisteravond om ongeveer elf uur ;n 34-jarige machinist van een te Zi tste gelegen sleepboot van de Zuiderzej -'rk bij het overstappen van de eene op dl .mei boot te water. De man is verdronk^ l. ik lijk is vanochtend opgehaald. ,jk DOOD GEVALLEN. In de Sonovstraat in Den Haag is gister middag de 71-jarige juffrouw W. E. M. O. B. aan de achterzijde van haar woning op de eerste verdieping uit een raam gevallen. Zij kwam terecht in den tuin van de bene denburen en werd zeer ernstig gewond. De G.G. en G.D. heeft haar naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aan komst is overleden. Met f 245 op stap tua< De politie te Amersfoort heeft i jarigen scholier uit ApelUwurii aangti '"T* die op 10 Mei aldaar de ouderlijke 'f*g was ontvlucht met ƒ245, welk bedrag ~ho een geldkistje van zijn ouders had nomen. Hij heeft eerst her- en de, ig gezworven en logeerde nu voor een i g per nacht bij een landbouwer aan den -ve weg te Amersfoort. Hy is naar Ap^ - overgebracht. Er was nog ongeveer ,d: het geld over. ZMï AAN BRANDWONDEN O VERLEI?' lopsg Te Axel had een 15 maanden oud c- u tje van den winkelier W. van Hilö ongeluk in een onbewaakt oogenbl' y ketel met kokend water omver te trek), kleine kreeg den inhoud over het lich^. j moest naar het ziekenhuis te Sluiskil t;,, i vervoerd, waar het kind aan zijn te i wonden is overleden. rv"r VAN HET DAK GEVALLEN. PE Gistermiddag omstreeks 12 uur belb'^' meisje L. van der Burg zich me? broertje op het dak van haar woning r Rijsoordstraat te Rotterdam, teneinde, bij vliegende vliegtuigen goed te V gadeslaan. Door onvoorzichtigheid k kind van het dak gevallen. Het meisje het Zuiderziekenhuis opgenomen, waaip''' dat zij een hersenschudding had opge!' KLEINE DRENKELINGE Men meldt ons uit Gouda: Zaterdagmiddag is de 3-ja.ige Elly Jot" lein, wonende Groenendaal 99, Acht Vischmarkt spelenderwijs te water gë:. De heer T. v. d. Beij, wonende Acht Vischmarkt, sprong in de gracht en w" kleine te redden. AANRANDERS GEGREPEN. Men meldt ons uit Schiebroek: fci Toen Zaterdagmiddag de 21-jarige^ M. M. B., wonende te Berkel, reed o koolaschpad loopende van Rodenrijs n^-. Adrianalaan, werd zij aangehouden twee jongelieden, die haar wilden spjpj De juffrouw vertrouwde het zaakje nU reed door. Toen de jongens dat opme: gingen zij haar achterna, trokken haa^J het rijwiel en sleurden haar tegen den p Mej. B. was evenwel niet gemakkelij weerde zich geducht door uit alle maq trappen en te slaan om uit de greep v%, aanvallers te ontkomen. Haar geroep, gelukkig gehoord, want kort daarna nadi^ in de verte eenige personen per rij t Toen de daders dat ontdekten, trachte per rijwiel te ohtkomen, doch.... i precies in de armen van de politie, di< waarschuwd was en in minimum van arriveerde om het slachtoffer te bevrr De juffrouw, die zeer onder den indruk' werd naar haar woning gebracht en de daders naar het bureau van politie, waa ingesloten zijn. Het waren de 16-jarige U en de 17-jarige S. H. M.. beiden wonernj Rotterdam. Zij hebben bekend zich i vier maal aan een dergelijk feit te heV schuldig gemaakt. GELDKISTJE MET 300 GESTOLE^ Men meldt ons uit Gouda: Een onbekend gebleven man is ingesll in een tweetal kantoren te dezer stede,1 de Gouwe en aan de Kuiperstraat. In kantoor van den heer B. J. van Rhijn o| Gouwe heeft hij een geldkistje met 30C stolen. In het ander: kantoor v/ordt i fraaist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2