Eur°Pa Jde VRIJDAG 19 JULI 1940 De eerste Berlijrrsche divisie in de Rijkshoofdstad teruggekeerd Toespraak van minister Göbbels Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder het feestelijke gelui der klokken is gisteren de eerste d/visie Berlijnsche en Brandenburgsche troepen met de lauwer kransen van hun glorierijke overwinningen in Polen en Frankrijk door het Brandenburger Tor in de rijkshoofdstad aangekomen. Op het fraai versierde Pariser Platz werden zij verwelkomd in naam van den Führer, de riiksregeering en de Berlijnsche bevolking door den gouwleider van Berlijn, rijksminister dr. Göbbels en namens de Duitsche weer macht door den bevelhebber van het yangingsleger, den generaal der artillerie Fromm. Onder het onbeschrijfelijk gejubel der bevolking marcheerden de troepen met bloe men overladen twee uur lang door de histo rische straat van de Rijkshoofdstad, Unter den Linden. Voor de aan weerszijden van het Pariser Platz opgerichte eeretribunes, die voor de vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij, de familieleden van de Berlijnsche gesneuvelden en gewonden, de arbeiders in de Berlijnsche wapenfabrieken alsmede de binnen- en buitenlandsche pers zijn gereser veerd, hadden de Berlijnsche gewonden met hun verpleegsters een eereplaats gekregen. Om IS uur reed de commandant van de Berlijnsche divisie in een met bloemen over laden auto in langzaam tempo door de mid delste boog van het Brandenburger Tor. Hier achter volgde als eerste deel van de binnen trekkende troepen een regiment infanterie met zijn staf. Namens de weermacht werden zij hier verwelkomd door den bevelhebber van het vervangingsleger, generaal der artillerie Fromm. Daarna braoht rijksminister Göbbels hun den eersten groet van het vaderland. „Toen gü in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greept, aldus de minister, ging U een onbekend lot tegemoet. Een oorlog, die ons nationaal bestaan moest vernietigen, was het rijk opgedrongen. Onze vijanden wil den ons den socialen, cultureelen, oeconomi- schen en nationalea opbloei van ons land niet gunnen, die met het overnemen var de macht door den Führer was ingeluid. Zij wilden opnieuw, evenals in 1914, het Rijk omsingelen, door een overmachtige coalitie ons overvallen, onze nationale moraal ondermijnen, onze vrouwen en kinderen door een laffe blokkade aan een langzamen hongerdood prijsgeven en ons dan door een binnenlandsche revolutie de wapens uit de handen slaan. Dit gemeene plan hebben wij en hebt vooral gij, soldaten, verijdeld. Meer dan de helft van U heeft reeds in den wereldoorlog het leven van Duitschland met Uw eigen leven gedekt en beschermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oorlog uitbrak, was de omsingeling reeds miilukt De ver vooruitziende vooroorlogsche politiek van den Führer had den ring, dien onze vijanden om het rijk wilden leggen, doen springen. De blokkade, waarmede men ons ge dreigd heeft, werd door het geweld van onze wapens zeer spoedig in een worgende tegen- blokkade veranderd. Gij trokt als soldaten van de modernste weermacht, die de wereld geschiedenis kent, te velde. Gü waart met de beste wapens uitgerust. Officier of soldaat, gij waart vervuld van de beste soldat^nmoraal Gij behoefdet niet te vreezen, dat U in het beslissende uur van het vaderland uit de dolk in den rug ge- stoo ten zou worden. Ds binnenlandsche revolutie, waarop onze vijanden rekenden, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vast besloten en tot offers bereid vaderland, hebt gij den zegetocht door Polen kunnen beginnen. Gij vocht heldhaftig aan de Brahe en op de Tucheler heide. Gü hebt den strengsten winter in het gouvernement-generaal mede gemaakt Gij zijt naar het Westen getrokken, toen daar het uur der beslissing gekomen was. Gij hebt bet Uwe er toe bijgedragen. Frankrijk in een moedigen stormloop te ver slaan. Na een dagenlange zegerijke door braak door de voor onneembaar gehouden Konoje bezig met de kabinetsvorming Instemming in de Japansche bladen Prins Konoje, de Japansche kabinets formateur, heeft in een interview met de Tokio Asahi Sjimboen verklaard, dat hij geen haast heeft met de vorming van een nieuw kabinet. Het is de taak van het nieuwe kabinet de Japansche buitenlandsche politiek te reorganiseeren en een sterke bewapening uit te voeren. De opdracht aan Konoje tot vorming van een kabinet wordt in de geheele Japansche pers ten zeerste toegejuicht. Alle bladen publiceeren uitvoerige berichten over de eerste besprekingen van Konoje. Op den -voorgrond staan daarbij de vermoedens om trent de personen, die aangesteld zullen worden tot minister van buitenlandsche za!:en. van oorlog en van marine. De Mijako Sjimboen schrijft, dat over het algemeen de grootste beteekenis wordt gehecht aan de be noeming van den nieuwen minister van buitenlandsche zaken. Het blad twijfelt er aan of Matsoeoka de president van de Zuid- m-jntsjoerijsche spoorwegen, die reeds als minister van buitenlandsche zaken was ge doodverfd, met deze functie belast zal worden. Alle bladen wenschen Konoje succes bij de samenstellen van een kabinet, krachtig genoeg den waren zin des woords. De Nitsji Nitsji Sjimboen wenscht Konoje voorspoed bij het samenstellen van een kabinet krachtig genoeg orr het hoofd te bieden aan alle moeilijk heden. De Asahi Sjimboen spreekt de hoop uit, dat het nieuwe kabinet zal handelen, in plaats van hooggestemde verklaringen af te leggen. Het blad wijst er op, dat de regeering vijf keer wisselde sedert het begin van den oorlog in China. Naar. Domei meldt blijft vice-admiraal Josjida definitief ook in het kabinet Konoje in functie als minister van marine. Voorts is oo grond van een conferentie der legerleiders luitenant-generaal Eiki Tojo aangewezen voor den post van minister van oorlog in het kabinet-Konoje. Later werd gemeld, dat de bespreking van Kcnoje met de nieuwe ministers van oorlog en buitenlandsche zaken, welke op hedenmiddag was vastgesteld, tot morgenmiddag is uitge steld, daar Tojo, de nieuwe minister van oorlog, niet voor morgerutiiddag in Tokio kan aankomen. Maginotlinie, hebt gij het gevangen nemen van 74,000 Franschen kunnen melden. Gü behoeft U in geen enkel uur, zooals in 1917 en 1918 voor het vaderland te schamen. Wü in het vaderland hebben gewerkt, zooals men slechts werken kan. Ook in December 1918 werd gü, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats ontvangen. Landsver raders en Joden hebben U toen ontvangen. In hun begroetingsreden verklaarden zij den oorlog, dien' gij 4V4 jaar met een heldenmoed, zooals de wereldgeschiedenis dien tot dusverre nog niet kende, had gestreden, voor een zinnelooze massa-slachtpartij. Gy', soldaten van onzen oorlog, vindt daar entegen het vaderland zoo terug als U het verlaten hebt. En diegenen, die in Uwe voor waarts stormende rijen vielen, zün niet ge storven vooc een leeg schijnbeeld, doch voor het grootere. mooiere, vrüe vaderland. Wij buigen ons in eerbied voor het heldhaftige offer, dat zy voor het rijk en zün toekomst hebben gebracht. Wij groeten hun familie leden en beloven him, dat hun ditmaal wer kelijk de dank van het vaderland zal ge worden. Nog is de oorlog niet ten einde. Zün laatste etappe moet nog gewonnen worden. Dan zullen de vredesklokken in het vaderland luiden, dan zullen wü een grooter rijk en een beter Europa opbouwen. Bij de verwelkoming der Berlijnsche divisie heeft de generaal der artillerie Fromm o. a. gezegd „Uw trotsche divisie, opgesteld als een der eerste reservedivisies, heeft de oude stel ling bevestigd, dat de oude reservisten gehjk- waardig aan de jonge actieve troepen zijn. Gy hebt daarmede aangetoond, dat onze opperste bevelhebber op elk oogenblik zooveel soldaten kan hebben als hij wil. Twee slagen rijzen omhoog uit Uw rijk krijgsmansleven: de strijd op de Tucheler heide, waarmede gij Duitschland heroverd hebt, en het overtrek ken van den Boven-RUn en de gevechten tn den Boven-Elzas, die U in oud, Duitsch gebied gebracht hebben. De oudsten van diegenen onder U, die in den wereldoorlog reeds vier jaar voor Duitsch land hebben gestreden, zullen thans den grijzen wapenrok voor altijd afleggen. Hun geldt onze büzondere dank. De anderen zullen met verlof gaan, daarna terugkomen en zich voorbereiden voor nieuwe opdrachten, die de Führer het leger gegeven heeft. Want nog voeren wij oorlog. Gy blyft voortdurend be reid, de eindoverwinning te beveohten voor Führer, volk en vaderland.'' De Britsche actie in de lucht Sinclair, de minister van luchtvaart, heeft volgens het D.N.B. een rede gehouden, die ook door de radio uitgezonden is. Sinclair begon te zeggen, dat de strategische positie van Engeland op het oogenblik niet heel gun stig is. Hij schetste uitvoerig de actie van de Britsche luchtmacht en gaf hoog op van de successen, die behaald zouden zijn en van de superioriteit over de Duitsche luchtstrijd krachten. Verder sprak de minister zijn bij zondere erkentelykheid uit jegens de domini ons, in het bijzonder Britsch-Indië, dat een groote rol in den luchtoorlog speelt, zoowel in Engeland als ook tegen de Italianen. Sinclair noemde het numerieke overwicht van de Duit sche luchtmacht een zeer ernstig gevaar. Hy is er zeker van, dat Engeland een luchtaanval op veel grootere schaal heeft te verwachten dan de vijand ooit had ondernomen. Ten slotte heette de minister, ,hen, die van gene zijde van den Oceaan komen om metterdaad aan den luchtoorlog deel te nemen", in de Brit sche luchtmacht welkom. De uitbreiding van de Japansche blokkade (D.N.B.) Terwijl de Japansche aanval uit de Golf van Hangtsjau op Ningpoe, door de bezetting van verschillende forten bij Tsjin- hai snel vordert, zün de operaties 7oor de blokkade van de Chineesche kust sedert Woensdag ook uitgebreid tot den sector Foekien, waar 40 mijl ten Noorder van Amoy Japansche eenheden aan land zijn gegaan en meer dan 20 km landinwaarts doordrongen. Tegelijkertijd zyn Japansche eenheden ge land op 20 rayl ten Oosten van Tsjoeantsjau d:e eveneens succes hebben behaald Het Duitsche legerbericht In Overzeesche wateren opereerende Duit sche oorlogsschepen hebben nog 30,000 ion scheepsruimte der vyandelijke koopvaardy in den grond geboord. Met vaartuigen der marine zün Duitsche troepen geland op het voor Bretagne liggende eiland Ouèssant. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben het exercitieterrein Aldershot benevens vliegvel den, fabrieken en haveninstallaties in Zuid en Midden-Engeland aangevallen. Op het vliegveld Tunbridge Wells, in een fabriek te Eastbourne en in de haveninstal laties te Portland werden byzonder zware branden waargenomen. Op een groote wapen fabriek in Greenock werden verscheidene treffers geplaatst Bij aanvallen op schepen in het Kanaal ge lukte het een koopvaardijschip in brand te schieten, benevens een tweede koopvaardü- schip en een patrouilleboot met bommen zoo zwaar te beschadigen, dat de bemanningen de schepen moesten verlaten. Gedurende den nacht het Ryn- en Roer gebied binnenvliegende vijandelijke toestel len werden door luchtafweer verdreven of verhinderd hun bommen neer te werpen ou de beoogde doelen. Eenige lukraak neerge worpen bommen richtten noch persoonlijke, noch materieele schade aan. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bris- tol-blenheim werd in een luchtgevecht ten noorden van Cherbourg neergeseftoten, een eigen vliegtuig is boven het Kanaal neerge stort. De daden van het Duitsche luchtwapen Het Duitsche luchtwapen zet zyn aanvallen tegen Engeland met onverbiddelijke hevigheid en trefzekerheid voort. Op 16 Juli kregen groote gebieden van het Britsche eiland als gevolg van het buitengewoon slechte weer een korte adempauze. Tooh werden ook op dezen dag nog verscheidene doelen in Noord- Schotland en bij Scapa Flow op succesrijke wijze met bommen bestookt. In de Firth of Forth werden vier groote koopvaardyschepen met een totalen inhoud van ongeveer 24,000 ton in brand geschoten. Eveneens werden de haveninstallaties van Thourso met groote trefzekerheid gebombardeerd. Op 17 Juli waren de aanvallen op een fabriek In Eastbourne en op de haveninstal laties van Portland, waar groote branden het vernietigingswerk der Duitsche bommen vol tooiden, van bijzonder doorslaggevende uitwerking. Een groote wapenfabriek bij Greenock werd door duikbommenwerpers aangevallen en door verscheidene voltreffers grootendeels vernield. Het door de Duitsche troepen bezette eiland Ouèssant ligt vlak voor de Westkust van Bretagne en vormt in het algemeen het meest Westelyke punt van Europeesch Frankrijk. De beteekenis van dit eiland ligt in het feit dat van hier uit de geheele scheepvaart naar en van Brest gecontroleerd Wen worden. Troepenconcentraties aan de grens van Transjordanië Naar de Messagero meldt liggen troepen van Ibn Saoed aan de Golf van Akaba en aan de drinkplaatsen van de Nedsjd. Deze troepenconcentratie aan de grens van Trans jordanië, waar de van Engeland afhankelijke Emir Abdoellah een schijnbewind uitoefent, zün volgens het Italiaansche blad het ant woord van koning Ibn Saoed op het Eneelsch- Joodsch» geheime verdTag. Da „Church ill - linie". Volgens Aftonbladet heeft de News Chronicle de Engelsche verdedigingslinie den naam „Churchill-linie" gegeven. Een Britsche offi cier heeft het blad gezegd, dat „de landing op Gallipoli kinderspel was, \ergeleken bij een poging tot landen in Engeland" CD.N.B.) Finsche troepen van de Alands- eilanden teruggetrokken Naar het Finsche telegraafagentschap van bevoegde züde verneemt, is een begin ge maakt met het terugtrekken van troepen en materiaal uit de neutrale Aland-zone, nu de oorlog rondom de Oostzee geëindigd is en een einde is gekomen aan den onrustigen toestand, die Finland aanleiding gaf, in over eenstemming met de Aland-conventie voor zorgsmaatregelen in deze zone te nemen, (DJ4.BJ Het Italiaansche legerbericht Luchtbombardementen in Noord en Oost-Af ri ka Het Italiaansche opperbevel maakt commu niqué no. 39 bekend: In Noord-Afrika werden de bombarde menten in het gebied van Mersa-Matroe met succes hervat. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In Oost-Afrika werd de vüand, die zich uit Mojale had teruggetrokken naar Buna volgd door eenheden van de landmacht van het luchtwapen, die vluchtende auto- afdeelingen onder vuur hebben genomen en verspreid. Wapens, munitie en vrachtwagens vielen in onze handen. Met veel succes hebben onze vliegtuigen het vliegveld van Waijer gebombardeerd. De vyand heeft het kamp by Agordaat gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een Engelsche machine is door onze jagers neergehaald. De toestand in Italië De positie in de Middellandsche Zee zeer verbeterd De strijd in de Middellandsche Zee speelt zich heel anders af dan bevoegden en ónbe- voegden voorspeld hadden. Voor den verte genwoordiger van het Hamburger Fremden- blatt was deelneming van Italië aan den oor log sinds het begin van de vijandelijkheden een uitgemaakte zaak. Italië moest volgens deze redeneering de gelegenheid aangrijpen om zün aanspraken te verwezenlüken, die steunden op ligging, bevolkingsoverschot en wil tot de heerschappij. Te Londen en Parijs zou men iri de eerste dagen het gunstige oogenblik voorbij hebben laten gaan. Aldus liet men den tegenstander het initiatief Duitschland heeft van het begin af Italië nooit aangemaand zich bij de oorlogvoerenden aan ie sluiten. Rome behield zich volkomen vryheid zelf het geschikte oogenblik daartoe te kiezen. Dit oogenblik bood zich volgens de zen correspondent aan, toen de daaraan ver bonden risico's aanmerkelijk verminderd wa ren ondanks de natuurlijke moeilijkheden, die voortspruiten uit aardrijkskundige gesteld heid, armoede aan grondstoffen en de leem ten, door vorige oorlogen veroorzaakt. Aan den anderen kant moest op dat oogen blik de weegschaal van het oorlogslot nog wiegelen. De binnenlandsche overgang van vrede in oorlog kreeg m Italië bijna zonder wrijvingen zün beslag. De vervanging van werkkrachten in industrie en landbouw we gens de mobilisatie was voorbereid en de burgermobilisatie zorgde ervoor, dat vooral by het binnenhalen van den oogst geen stoor nis optrad. Nieuwe inperkingen van de voed selvoorziening waren nauwelijks noodig, af gescheiden van het feit, dat brood nog slechts uit eenheidsmeel bereid wordt en koffie noch in den handel noch in de openbare gelegen heden te krijgen is. Slechts drie dagen in de week mag zoetigheid verkocht worden, al maanden geldt hetzelfde verbod voor vleesch. Iets nieuws was de verduistering, maar terstond op 10 Juni bleek het daarmee in orde. Bij luchtalarm in vele steden heeft men zich stipt aan de voorschriften gehou den. De tekst van de strooibiljetten, door En gelsche vliegers uitgegooid, werd weldra door de Italiaansche couranten afgedrukt Deze journalist bevestigd, dat de gevechten van 21 tot 24 Juni voldoende waren om in Savoye een linie te bereiken, die uit strate gisch oogpunt een stuk beter is dan de grens met Frankrijk, waar ze tot dusver liep. De caoitulatie van Frankrijk heeft de situatie in de' Middellandsche Zee voor Italië verbeterd, vooral in verband met de veranderde houding van Turkije en Spanje, welk land volgen* zekere waarnemers In den toestand, die aan een oorlogsverklaring voorafgaat, zou getre den zyn. Dan stemmen de spanningen tus- schen Engeland en Egypte in Italië tot te vredenheid en men heeft goede hoop, dat de Aiabieren zich niet opnieuw voor den Brit- schen wagen laten spannen. De Engelschen zouden niets vuriger ge- wenscht hebben dan een Italiaanschen aan val op hun stellingen in Egypte, om dan uit het Engelsch-Egyptische bondgenootschap alle voordeel te kunnen trekken. De benoeming van maarschalk Graziani tot gouverneur en opperbevelhebber van Libye moet deze hoop verijdelen, alle andere factoren daargelaten. Italië wacht thans het oogenblik af om krach tig bij te dragen tot Engelands nederlaag. Maar de eigenlijke taak van het Duitsch-Ita- liaansch verbond begint eerst na de overwin ning, waaraan niemand twijfelt. DE AMBTENAREN IN FRANKRIJK. Krachtens een verordening van de Fran- sche regeering kunnen voortaan bij de admi nistratie slechts Franschen aangesteld wor den, wier vader reeds de Fransche nationa liteit bezat Het Democratisch partijcongres stelt Roosevelt candidaat Hef officieele partijprogramma bekend gemaakt Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft de Democratische partijdag met een groote meerderheid van stemmen Roosevelt aangewezen als candidaat voor het presi dentschap. Voor de benoeming van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap hebben 947 van de 1095 afgevaardigden gestemd. De minister van P.T.T., Farley, kreeg 72 en vice-president Garner 61 stemmen. Onder minuten lang aan houdend gejuich deden Garner en Farley afstand van hun stemmen, zoodat de benoeming van Roosevelt kon worden aangeteekend als met algemeene stem men tot stand gekomen. De Partijdag benoemde vervolgens de commissie, die Roosevelt van het besluit van het Partycongres in kennis zal stellen en hem zal verzoeken de benoeming te aanvaarden. Men twijfelt er niet aan, dat Roosevelt de candidatuur zal aannemen. Naar Associated Press meldt heeft president Roosevelt gisteren den geheelen avond by zijn radiotoestel de gebeurtenissen in Chicago gevolgd. Op het Democratische partycongres is het officieele partijprogram voorgelezen. Ter inlei ding wijst het program op de „gewelddadige" wijzigingen, die thans in de wereld aange bracht worden. Geen democratische regeering kan blijven bestaan, welke deze ontwikke lingstendensen niet inziet en geen tegenmaat regelen neemt. Buiten Amerika worden oude erkende instellingen ten val gebracht, en democratische philosophieën afgewezen. Op de huidige generatie der Vereenigde Staten rust de taak om het naar binnen door ver keerd beheer en v n buiten door de totalitaire ideologie uitgedaagde democratische geloof te verdedigen. De wereldrevolutie, waartegen de Vereenigde Staten verdedigingsvoorberei dingen treffen, is zoo dreigend, dat de waak zaamheid eerst mag worden verminderd, wanneer deze revolutie op de aarde uitge brand is. In de laatste zeven jaar is het de democratische party gelukt de democratie door defensieve bewapeningen te versterken tegen openlijke of verkapte aggressie, evenals door verbetering van het oeconomische prestatievermogen en door opheffing van de sociale positie. Op deze verdiensten is men trotsch. ZU vormen de verdienste van het „schitterende en moedige leiderschap van Roosevelt en van zyn staatkunde en die van het Congres". Verder wordt woordelijk in het program gezegd: „Het volk der Vereenigde Staten is vastbesloten er zorg voor te dragen, dat de in Europa, Azië en Afrika woedende oorlog niet overslaat naar Amerika. Wü willen niet deelnemen aan de overzeesche oorlogen en wij zullen onze strüdkrachten te land, ter zee of In de lucht niet uitzenden naar gevechten in vreemde landen buiten het Amerikaan- sche continent, uitgezonderd in geval van een aanvaL Wij bepleiten de Monroe-leer, die wy meedoogenloos zullen uitvoeren en verdedigen. Richting en doel van onze buitenlandsche politiek zal evenals in het verleden ook in het vervolg bestaan in de veiligheid en verdediging van ons land en in het behoud van den vrede. In verband met de voorlezing van het partijprogram is het op den democratischen partijdag tol een groot tumult gekomen, toen afgevaardigde Ryan een voorstel indiende, dat gericht was tegen een derden ambtstermyn van Roosevelt. Senator Wheeler zag vervolgens af van zün candidatuur voor het presidentschap, aange zien het partijprogram, naar hy verklaarde, rekening hield met zijn wenschen ten opzichte van de buitenlandsche politiek, zoodat niets meer in den weg stond aan een benoeming van Roosevelt. Noor een totole defensie In het programma wordt dan verder ge zegd: Het strekt de vooruitziendheid van Roo sevelt tot eer, dat de landsverdediging der Vereenigde Staten thans op het hoogtepunt staat van haar prestatievermogen in tijd van vrede. Amerika moet zoo sterk zijn, dat geen enkele combinatie van machten een aanval kan wagen. Men zal Ameroka een onover nelijk luchtwapen, een voor de bescherming van al zijn zeekusten en nationale belangen bekwame marine en een volledig uitgerust, gemechaniseerd leger geven. Ervaringen andere naties leeren, dat alleen een totale defensie aanvallen kan afwijzen. Om te waar borgen, dat de bewapening der Vereenigde Staten zal bestaan uit wapens des vredes, zal men de tradioneele politiek der goede buurschap voortzetten, de rechten van a ren en de verdragsverplichtingen eerbiedi gen, den buitenlandschen handel cultiveeren door handelsverdragen en de oeconomische samenwerking met de republieken van het Westelijk halfrond bevorderen. Om redenen van zelfverdediging en een goed geweten, zoo gaat het programma verder, kan de grootste democratie ter we reld zich niet veroorloven de „aangevallen" volkeren te ignoreeren en „wij verplichten ons derhalve dien volkeren iedere materieele hulp te verleenen, voor zoover dat vereenig- baar is met de wetten en de belangen van onze eigen landsverdediging". Op binnenlandsch politiek gebied zegt het program voortzetting toe van de tot dusverre gevoerde landbouwpolitiek en een verhooging van het inkomen der boeren, uitbreiding van het program tot behoud van den bodem, ver mindering van den schuldenlast, die op het land drukt, exploitatie van waterkracht, her- bebossching enz. Wat de arbeidspolitiek betreft, wordt de nadruk gelegd op het recht der arbeidenden op collectieve onderhandelingen. Evenals ïr het verleden zal een ongebreidelde concentra tie van oeconomische macht en uitbuiting van den verbruiker en den spaarder ook in het vervolg bestreden worden. De oeconomie der Vereenigde Staten staat op den drempel van een groot nieuw tijdperk op alle gebieden. Ter uitbreiding van de werkgelegenheid stelt het program dan voor een conferentie bijeen te roepen, voor de oplossing van de werkloosheid onder leiding van Roosevelt. Een afzonderlijk hoofdstuk van het pro gramma is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijke behandeling bij aanstelling in regeeringsdiensten en bij de verschillende wapens wordt geëischt. De overeenkomst tusschen Engeland en Japan Een verklaring van Churchill Churchill heeft in het Lagerhuis de vol gende verklaring afgelegd: „Op 24 Juni verzocht de Japansche regee ring de Engelsche regeering schikkingen te treffen voor het staken van het vervoer van oorlogsmateriaal en bepaalde andere goede ren naar China via Birma. Een dergelijk verzoek volgde voor Hongkong. Thans is de volgende overeenkomst gesloten: „Sedert Januari 1939 was de uitvoer van wapens en munitie uit Hongkong verboden. In feite is geen oorlogsmateriaal van de soort, waaraan de Japansche regeering beteekenis hecht, uitgevoerd. De regeering van Birma is bereid voor een periode van drie maanden den doorvoer van wapens en munitie te staken. De voor het vervoer via Birma ver boden artikelen en goederen zyn ook voor Hongkong verboden." In het verdere verloop merkte Churchill op, dat de Engelsche regeering de verschillen de door Groot Britannië aangegane verplich tingen, voornamelijk die tegenover de Chinee sche regeering en tegenover de hierbij betrok ken Britsche souvereine gebieden, niet heeft verwaarloosd. De Engelsche regeering heeft daarby ook rekening moeten houden met de tegenwoordige positie van de wereld en heeft zich niet kunnen ontveinzen, dat Engeland zich gewikkeld ziet in een stryd op leven en dood. Engeland heeft zich in zyn politiek tegenover het Verre Oosten voornamelyk laten leiden door den wensch, voor China een vrüe en onafhankelyke toekomst gewaarborgd te zien en daarbij ook den wensch uitgedrukt, de betrekkingen met Japan te verbeteren. Om dit doel te bereiken, aldus ging Chur chill verder, zijn twee dingen van groot be lang, nl. de tijd en een verminderen van de bestaande spanning. „Wat wy gedaan hebben, is derhalve het sluiten van een tydelyke regeling, in de hoop, dat de hierdoor gewon nen tijd tot een rechtvaardige en drageüjke oplossing voor de beide belanghebbenden zal leiden, een regeling, die door beiden, naar wü hopen, vrijwillig zal worden aangenomen." Engeland wenschl, dal het bestaan en de ongeschondenheid van China be houden blijft en is bereid met de Chinee sche regeering na het sluiten van oen vrede te onderhandelen over het terug geven der concessies en een herziening der verdragen op grondslag van de wederkeerigheid en rechtsgelijkheid. Engeland wil echter tevens, dat Japan tot een toestand van welvaart komt, die «ijn bevolking welstand en oeconomische veiligheid waarborgt. „Wy zyn bereid tot medewerking en steun, opdat beide landen hun doel bereiken. Maar het moet duidelijk zün, dat, wil dit doel be reikt worden, dit door vreedzame en ver gevingsgezinde regelingen moet geschieden en niet met oorlogsdreigementen. Churchill voegde hieraan toe, dat de Brit sche regeering met de geheele tegenwoordige positie van de wereld rekening moet houden en zich daarbij niet mag verhelen, dat Groot- Britannië voor een strijd op leven en dood In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax over de overeenkomst met Japan dezelfde verkla ring afgelegd, die Cnurchill in het Lagerhuis heeft uilgesproken. Het Labourlid Addison noemde de overeenkomst een „uiterst onge lukkige regeling". Wij hopen, aldus zeide hij, dat zij nergens in China de ernstige uitwerking zal hebben, waarvoor wij vreezen. Burggraaf Samuel zeide te hopen, dat de vrede tusschen China en Japan in de eerst volgende maanden nog niet tot stand komt, omdat de regeling anders voor onbepaalden tijd moet blijven bestaan. Op de vraag, of de Britsche ambassadeurs te Washington en Moskou tevoren geraadpleegd waren over de mogelijke gevolgen voor de betrekkingen tusschen Engeland en de Ver. Staten en Sowj et-Rusland, zeide Halifax, dat men dit overleg niet achterwege had gelaten. In een geheime zitting zou een debat over de punten in kwestie gehouden worden. Sympathiebetuigingen voor koning Leopold Namens de civiele bevolking en de oorlogsinvaliden Onze correspondent te Brussel meldt ons: Zoowel in den gemeenteraad van de hoofd stad als door het gemeentebestuur van Ant werpen, die dezer dagen, voor de eerste maal sedert de bezetting van het land door de Duitsche troepen byeenkwamen, werd mei algemeene stemmen een adres van sympathie voor koning Leopold aangenomen. De wn- burgemeester van Antwerpen, mr. Delwaide betuigde den vorst bij deze gelegenheid de onwankelbare trouw en de diepe ge"e®5®5*Jf van de bevolking der Vlaamsche Scheldestad. De koning heeft, in antwoord op deze adres sen, aan de beide gemeenteraden zijn Innige erkentelijkheid uitgedrukt voor de hem deze moeilijke tijden betoonde sympatme. Na talrijke andere vereenigingen van irom veteranen uit den oorlog afdeeling Antwerpen van het Nationaal ver bend van Oorlogsinvaliden thans op Ja beurt een brief getonden Ban den koning waarin o.m. het volgende voorkomt. Juist zooals Uw Majesteits doorluchtige en onvergetelijke!, Vader onze atmvoerder 7üne Maiesteit Koning Albert, heeft Uwe M'Sestelt in even pijnlijke als tragische ge- 'StenLn, als Menschals Aanvoerder a s Vorst enkel en uitsluitelijk Haar plicht ver "uwe Majesteit weze er innig van overtuigd dat allen die de zware beproeving van dicht bij hebben meegeleefd, achter Haar staan en hartsgrondig het door Haar genomen besluit 8°Inaller hart heeft Uwe Majesteit een troon gevestigd van onvergankelyke erkentelijkheid geschraagd door de liefde van zoovele Moe ders. Vaders, Vrouwen, Kinderen en Ver loofden, wier leven en toekomst gered werd door het leven te bewaren aan hun, thans teruggekeerden soldaat. Uwe Majesteit, die, door treurige ondervin ding, beseft wat lijden is heeft door H^r grootmoedig gebaar duizenden een zelfde leea willen besparen. Wij oorlogsmvaliden en oorlogsweduwen die ook geleden hebben, wy zegenen er Uwe Majesteit om. EEN VOORSTEL VAN HAMILTON FISH De Republikeinsche afgevaardigde Hamilton Fish heeft een rede «ehoud?^aar!?OI. ver- het belang van de landsverdediging der Ver eenigde Staten pleitte voor het overeen van alle Britsche en Fransche bezittingen op het WesteSk halfrond, als tegenprestatie het schrappen van de „overigens toch al oninbare oorlogsschulden. JBesk .ieuw De Paus en het De Corriera del Ticlno i aanpassing Sc Het D.N.B. meüdt uit Bern: Ef bel De Corriera del Ticino publionodu bericht van zyn correspondent in is stad over „aanpassing van den HeiUf V^1 aan het nieuwe Europa". De correspondent schrijft iA dit i „De Heilige Stoel moet zicii er oj£ reiden, niet afzydig te staan, overwinnaars de bases vaststellen Een: nieuwe Europa. Het Vaticaan heeft I 1 een belangrijke, zich over een langcf^ uitstrekkende, taak. e De afloop van den oorlog zal nl( a; een totale ommekeer op de la» Europa en van de Europeesche beT"sy op andere continenten teweeg brengfgene ook een diepgaande sociale, geestejjjj^J ethische ommekeer. fr jg; Met de macht van haar geestttdmii religieuze activiteit bereidt de Heilif, zich derhalve er op voor, millioenef|jflti de kracht en de geestelijke basis té ore opdat zy tot nut voor de cultuur inPdij.dl betrekking komen tot de nieuwe leve ,50" staven, en hij bereidt zich er tevens 0pg: den overwinnaars de medewerking v, vooi duizendjarig ever. .vicht te verleene# ,toe De staatsorden, die thans ten ond^dra 1 die hierdoor bewijzen, dat zy rfvoo: schiedkundige taak definitief hebt*Jn v vuld, zullen door de kerk steeds als f or, lige en voorbygaande verschijningen coll beschouwd en zy heeft gedurende 1.937 heele «fgeloopen eeuw, die de eeuw overwinning van dit regime was, st irdt verkeerde en brooze bestanddeelenprale licht gesteld. Men kan zeggen, dat 4t nu tieke geschiedenis van de kerk in loopen eeuw niets anders was dan tegen de leerstellingen der Fransch^bijd lutie en dat de sociale politiek van d zich juist op de overwinning hiervaj ontwikkeld. Vele katholieke denkersJj nauw contact staan met de politieke |De in het Vaticaan, zyn geneigd een f parallel te zien tusschen de jongster, practyk van de kerk en de grootste ties van het nationaal-socialisme fascisme op sociaal gebied, prestatl volgens de meening in deze kringel^ anders zijn dan de ten uitvoer datgene, dat onder het socialisme verBOO. lykt kon worden om zonder noodlottif^c woestende schokken «en nieuwe *eur schappy op te bouwen." wee HÜk |itk€ De rede van generaal Fraij^e, In zijn Woensdag gehouden rede, wjo ti de officieele tekst thans beschikbaar És ii klaarde generaal Franco o.a. nog: litkc Het bloed van de Spaansche gesneul 8 is niet vergoten om in de voorbije tijdjvan verval terug te vallen. De verweekelijrEr den, die de treurige dagen van CubaLj Philippijnen hebben gebracht, zijn v Spaansch bloed is vergoten gewordgn 0 natie te vormen en een imperiumsi De politiek der regeering zal de potiti» ;n Spanje der eenheid zijn. f De Caudillo wees ook op de tegenwd. «wentelingen in Europa en zeide, dat r daaruit leering zal trekken. Spanje's rZE en zijn eerzucht zijn nog niet verjaan natie is weer sterk en twee millioen s staan bereid om de rechten van Spanje dedigen. Aan het slot van zijn rede sprak gefj^ Franco over de militaire deugden, die l Spanje moeten bezielen en verklaarde a0 g Spaansche leger de spiegel van de natii,-:. zün. (D.N.B.) gr Italiaansche persstemmen. en De rede van generaal Franco met d?1 1 haalde bevestiging der Spaansche asjPer wordt door de Romeinsche bladen ze*orc waardeerd. Alles wijst er op, aldus de Lavorcto 1 cista, dat Spanje op het oogenblik wafH^ de totale bevrijding van zijn nationaber bied te verwezenlijken en hierdoor ziji^- tureele missie in het nieuwe Europa tP j vullen. f. De Tribuna verklaart, dat de falangi#^ revolutie niet kan toelaten, dat Gibralpch vreemde handen blijft, evenmin als hjsct financieele afhankelijkheid kan toegevenj buitensporige privilegiën kan erkennenflan De Giornale d'Italia schrijft over dengn tienden Juli als een beslissenden dajrg allen voor de geschiedenis van Spanjefler ook voor het nieuwe Europa. (D.N.B.) s v De parade voor Franco. mei Het D.N.B. meldt uit Madrid: h-C De parade der nationale syndicatenm generaal Franco werd door delegaties da d weermachtsonderdeelen met haar vlaggj in standaarden geopend. De diploma ten ci was volledig hezet. Een lid van de 1<j der Falange te Madrid eischte in eei^ spraak het onmiddellijke actief dee' van Spanje aan de nieuwe ordenir Europa. Een vertegenwoordiger der f ten herinnerde er aan, dat er in Spa vele „oecondhiische Gibraltars bestaat moeten verdwijnen. De Ballische verkiezingen. Volgens een definitieven uitslag verkiezingen in Estland hebben 84.1 pcj{ de stemgerechtigden aan de verkie- deelgenomen. Hiervan hebben 548,6^- 92.8 pet. gestemd voor den candidaat va Bond van het arbeidende volk. Bü vrtil verkiezingen bedroeg het percentage va— aantal deelnemers nooit meer dan 6 70 pet. Britsch schip door Japansche vlooi aangehouden. Volgens het Japansche telegraafagent Domei, is in de buurt van Ningpo by Tsj een Britsch schip door de Japansche aangehouden. I Het Britsche betalingsver^ Met de Ver. Staten over bijzon).; rekeningen C Zooals wij in het Avondblad van 16 f hebben medegedeeld, zou hot vrije J sterling met ingang van vandaag vL afgeschaft. D Thans meldt het A.N.P. -uit Berlijije volgens een telegrafisch bericht uit New.1 van vandaag af het vrüe pond sterling I Britsche betalingsverkeer ïoowel met d|v Staten van Amerika alg met de wereld vervalt. Voor het verkeer met de Ver. Staten bijzondere rekeningen worden ingested •'echts over deze rekeningen en met' keuring van elke afzonderlijke betalinj de Britsche autoriteiten, kan het plaats vinden. De banken in Wall Street koopen v daag af het pond sterling tegen 4.02 jj ver koopen het te/gen 4.04.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2