DINSDAG 16 JULI 1940 Hevige luchtgevechten boven het Kanaal Duitsche gevechtseenheden beschadigen vier schepen TIEN BRITSCHE JAGERS NEERGESCHOTEN Hel opperbevel van de Duitsche weer- mxht deelt mede: Een onzer oorlogsschepen meldt het tot xiiJcen brengen van ié.500 brt. vijande lijke handelsscheepsruimte in overzeesche wateren. In het kader der gewapende verken ning in het Kanaal vielen Duitsche ge vechtseenheden verscheidene konvooien aan en werden vier koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Hierbij kwam het tot verbitterde lucht gevechten. waarbij onze jagers tegenover een sterke vijandelijke overmacht slechts één vliegtuig verloren en tien Britsche jagers neerschoten. Bij een poging Noord-Duitschland bin nen te vliegen werden twee Britsche ge vechtstoestellen in een luchtgevecht neer geschoten. In den nacht van 13 op 14- Juli wierpen vijandelijke vliegers opnieuw in Noord en Wesl-Duilschland bommen die slechts geringe materieele schade aanrichtten, zonder militaire doelen te raken. Hel gelukte hierbij drie vijandelijke vlieg tuigen door luchtdoelartillerie neer te schieten. Het totale verlies van den vijand be droeg gisteren 15 vliegtuigen. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. Het frontbericht Het frontbericht van het D.N.B meldt: Door de beheersching van de Europeesche kust van de Noordkaap tot aan de Pyreneeën kan de leiding van de Duitsche marine thans gebruik maken van alle steunpunten tegen Engeland, die zij aan den Westelijken rand van Europa beheerscht. Daardoor heeft Duitschland ook den handelsoorlog over zee tegen Engeland met verrassend succes kunnen hervatten. Het oorlogvoeren van Duitschland overzee beperkt zich niét slechts tot de kaap vaart. In dwingende gevallen hebben de Duitsche zeestrijdkrachten, die op den open Oceaan optreden, ook moeten besluiten vijan delijk handelstonnage tot zinken te brengen. Deze oorlog, ver van het vaderland en van de eigen hulpbronnen eischt van de beman ning van de Duitsche oorlogsschepen durf en dapperheid en van de commandanten boven dien nog in hooge mate omzichtigheid en koelbloedigheid. Ook het luchtwapen heeft, evenals in de vorige dagen, zijn strijd voortgezet tegen mili: tair belangrijke doelen. In het Kanaal zijn opnieuw en met volledig succes, verscheidene convooien aangevallen. Ook de beveiliging hiervan door Engelsche jagers heeft het Duit sche succes niet kunnen verhinderen De Duit sche eenheden, die in het Kanaal en aan de Britsche Oostkust tegen het Engelsche scheep vaartverkeer in actie zijn, opereeren thans onder bescherming van Duitsche jagers. Jachtvliegtuigen in actie Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij de aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen op Britsche schepen in het Kanaal die in het legerbericht "van gisteren worden vermeld, is het. naar van bevoegde zijde nog wordt medegedeeld, tot zeer zware luchtge vechten gekomen, waarbij de Duitsche supe rioriteit aan personeel en materieel duidelijk aan den dag is getreden. Niettegenstaande de naar getal zeer groote overmacht van den vijand, gelukte het aan Duitsche jachtvlieg tuigen in drie verschillende gevechtshande lingen in totaal tien vijandelijke toestellen neer te schieten, waarbij er van de optredende Duitsche toestellen slechts één verloren ging. In het voornaamste gevecht stootten negen tien Duitsche jachttoestellen van het type BF 109 op veertien vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane. Den Duitschen jacht toestellen gelukte het hierbij zes Hurricane's te vernietigen. Tijdens een tweede gevecht ontmoetten tien Duitsche jagers, wederom van het type BF 109, achttien Spitfires, waarvan er twee werden neergeschoten, terwijl hierbij een Duitscb vliegtuig verloren ging. In een derde gevecht, op een andere plaats, werden wederom twee Spitfires neerge schoten. Van bijzondere beteekenis is hierbij de om standigheid, dat het hier gaat om luchtge vechten tusschen constructies, die voor het zelfde doel gebouwd zijn. Ook de Engelsche constructeurs waren er dus op bedacht hun toestellen zoo snel mogelijk te maken en zoo zwaar mogelijk te wapenen. Het Duitsche ontwerp heeft echter tegenover de beide door den vijand gebruikte typen, niettegenstaande een groote minderheid naar getal, in de hand van uitstekend geschoolde vliegers, zijn supe-' rieure kwaliteit opnieuw kunnen bewijzen. speciaie curre&ponueui van öteiam meldt: Onze jachtformaties leggen door hun voortdurende aanvallen op het vliegveld van Malta het plan ten uitvoer betreffende de systematische vernieling van de Britsche luchtstrijdkrachten, wien zij zeer aanzienlijke verliezen toebrengen. Telkens, wanneer de Britsche jagers optre den, lijden zij verliezen aan manschappen en toestellen. Trouwens, de Britsche jachttoestel len komen eerst tusschenbeide, wanneer dt Italiaansche formaties haar taak reeds heb ben voltooid. Roode Kruisvliegtuig boven Kanaal aangevallen Bemanning ternauwernood ontkomen Het D.N.B. meldt: Een Duitsch vliegtuig voor reddingen ter zee startte op 11 Juli om de in nood geraakte bemanning van een Duitsch gevechtsvlieg tuig te zoeken en te redden. Het was overeen komstig de internationale overeenkomsten der Geneefsche conventie wit geschilderd en voorzien van acht roode kruisen, benevens van de rijksdienstvlag. Het was ongewapend. Daarmede stond het onder de bescherming van het Geneefsche Roode Kruis. Desondanks werd het in den strijd met alle regels van het volkenrecht bij de uitvoering van zijn moeilijken opsporingsdienst boven het Kanaal plotseling aangevallen door een Britsch vlieg tuig van het type Bristol—Blenheim, dat ma chinegeweervuur opende, waarbij de bak boordmotor en het dwarsroer, benevers de drijfinrichting stukgeschoten werden. De vliegboot moest neerstrijken en de uit vier koppen bestaande bemanning moest in de rubberboot gaan. Het Britsche vliegtuig ondernam op deze nu zelf in nood geraakte, onder bescherming van het Roode Kruis staande reddingman schappen nog vier aanvallen, waarbij de Duitsche bemanning als door een wonder on gedeerd bleef. Na het verdwijnen van het vijandelijke vliegtuig roeide de bemanning in haar rubberboot met alle kracht naar het Zuiden, doch kon spoedig waarnemen, drt opnieuw Blenheim vliegtuigen verschenen, naar het schijnt om torpedoboot jagers der Britsche marine, dit kort daarop aankwamen en het wrak ramden, de plaats te wijzen Ofschoon een vijandelijk vliegtuig nog een kwartier cirkelde boven het gebied, waar de rubberboot voer, bleef de bemanning voor de Engelschen verborgen en kon na bovenmen- schelijke inspanning en na een strijd van 23 uur met wind en golven bij de Kanaaleilan den gelukkig weer aan land komen. Deze daad vormt, naar van Duitsche zijde wordt vastgesteld, opnieuw een schakel in den langen keten der Engelsche vergrijpen tegen alle regels der internationale volken rechten. Duitschland neemt er met afschuw kennis van. doch zal ze niet vergeten. De Duitsche luchtactie Aanvallen op Britsche konvooien Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Groepen gevechtsvliegers hebben in den loop van de gewapende verkenning boven het Kanaal Britsche konvooien aangevallen en drie koopvaardijschepen tot zinken ge bracht met in totaal 17,000 bruto registerton inlioud. Een torpedobootjager, een hulpkruiser en nog vier koopvaardijschepen werden met inslaande bommen zwaar beschadigd en deels in brand gezet. Herhaaldelijk kwam het tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche groepen jachtvliegtuigen, in den loop waar van vier Engelsche jagers van het type Hur ricane en twee eigen vliegtuigen werden neergeschoten. In den loop van den nacht van 14 op 15 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen haveninstallaties, vliegvelden en fabrieken der wapenindustrie in Zuid-Engeland aan gevallen. De uitwerking der bomaanvallen was bij alle doelen door branden en krachtige ontploffingen, vooral in Faversham, van verre zichtbaar. Engelsche vliegtuigen hebben ook in den naoht van 14 op 15 Juli in Moord- e*i West- Duitschland lukraak bommen neergeworpen. De aangeriohte materieele schade is"- onbe langrijk. Door luchtafweergeschut werden twee en door nachtjagers één vliegtuig neer geschoten. Hoe Jersey genomen werd Men weet, dat de Duitschers 1 Juli bezit namen van de Engelsche kanaaleilanden. De Westdeutscher Beobachter beschrijft hoe dat in zijn werk ging. Het moet een stout stukje geweest zijn. daar men niet wist, hoe veel Britsche soldaten uit St. Malo (jaarheen gevlucht waren. Eerste-luitenant K. landde op het vliegveld van Jersey en liep terstond, door het machine geweer van het toestel gedekt, naar het sta tion, zich afvragend of hij niet door een salvo zou ontvangen worden. Hij vroeg een telefoon verbinding met den commandant van het eiland. Dit geschiedde nadat tevoren uit vlieg tuigen proclamaties neergeworpen waren, waarin de Duitschers de overheid op de eilanden aanzette zich over te geven. Op deze aansporingen was met witte vlaggen noch op andere wijze geantwoord. Den Duitschen officier werd toen meege deeld dat de Britten zich overgaven. K. ver wittigde den commandant tevens dat elk ver zet als verraad beschouwd zou worden, waar na hij weer rustig in zijn toestel klom. Den volgenden dag werd het eiland bezet. Een groote buit aan krijgstuig viel den Duitschers in handen. Het eiland Guernsey was door een andere afdeeling in bezit genomen; 60 Duit schers en 80 Italianen, al lang geinterneeru, werden bevrijd. Britsche torpedobootjager Escort verloren gegaan Reuter meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt met leed wezen mede, dat de torpedojager Escort in de Middellandsche Zee is verloren ge gaan. De Escort werd getorpedeerd en zwaar beschadigd. De Italiaansche verliezen in de lucht Volgens Engelsohe beweringen zou de Italiaansche luchtmacht alleen in de laatste week 100 vliegtuigen, in hoofdzaak jagers, hebben verloren. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt gewezen op het tendentieus karakter van dergelijke berichten. Hieraan voegt men toe, dat Italië in de afgeloopen week slechts elf vliegtuigen heeft verloren, zooals ook blijkt uit de Italiaansche leger- berichten van de afgeloopen week. Japan's buitenlandsche politiek Volgens een D.N.B.-bericht uit Tokio heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche za'ken gezegd dat met Neder- landsch-Indië handelsbesprekingen aan den gang zijn. De tijd om nadere mededeelingen te doen is nog niet aangebroken. Wel heeft de regeering van Nederlandsch-Indië het Japansche verzoek om beschikbaarstelling van grondstoffen aangenomen, maar er moet nog meer geregeld worden. Omtrent het door de Nitsji Nitsji Sjimboen uitgesproken verlangen de betrekkingen tus schen Japan en de spilmogendheden nauwer aan te halen zei de spreker, dat de regeering besprekingen met alle mogendheden, met inbegrip van die der spil wil aanknoopen. Ten opzichte van den oorlog in Euroag blijft de niet-inmengingspolitiek voor fiW oogenblik ongewijzigd, al kan niemand zeggen hoe ze zich in de toekomst zal ontwikkelen. In Duitschland had zich de meening ver breidt, dat na de overwinning op Frankrijk aan het verbod naar buitenlandsche radio zenders te luisteren niet meer de hand ge houden wordt. Hoe onjuist dit is, hebben de laatste dagen verscheiden overtreders aan den lijve ondervonden. Zij werden, blijkens een bericht in de Westdeutscher Beobachter. tot twee of drie jaar tuchthuis, sommigen boven dien tot enkele jaren eerverlies veroordeeld. Bij hen bevonden zich personen, die „avond jes" plachten te geven en deze meenden op te luisteren door het laten klinken van zulke berichten in het Duitsch van niet-Duitsche stations. Een ander, die zich deze vrijheid ver oorloofde, had waarschuwingen uit zijn kring van de hand gewezen met de woorden: in mijn hui ben ik nog baas. Het Japansche leger en de politiek Toespitsing van de moeilijkheden verwacht Na het onderhoud van den minister van oorlog, generaal Hata, met den chef van den generalen staf, prins Kanin, schijnt volgens de opvatting der politieke kringen te Tokio de houding van het leger tegen over de voorgenomen binnenlandsche politieke hervormingen en de nieuwe oriënteering van de Japansche buiten landsche politiek, thans definitief te zijn vastgelegd. Vandaag zal het kabinet besprekingen voe ren over de houding van den minister van oorlog en over den toestand, welke ontstaat doordat binnenkort prins Konoje aankomt. In Japansche politieke kringen is men van op vatting, dat belangrijke veranderingen niet meer kunnen worden vermeden, nu de minis ter van oorlog het kabinet voor ernstige problemen heeft gesteld en alle politieke partijen haar steun hebben toegezegd aan prins Konoje bij de politieke reorganisatie. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Het toegeven van Engeland inzake de af sluiting van den weg door Birma, zooals dat door Japan was geëischt, heeft m de natio nale Chineesche pers een storm van veront waardiging verwekt. De bladen schrijven, dat Engelands aanzien in China een zeer zwaren slag heeft gehad. Een der bladen verklaart de toegeeflijkheid van Engeland uit de toe nemende verzwakking van zijn Europeesche positie en houdt reeds rekening met een vol- ledigen terugtocht uit Oost-Azië, zoodat het voor China moeilijk wordt in het vervolg vriendschappelijke betrekkingen met Enge land te onderhouden. De Londensche correspondent van het Journal de Geneve merkt op, dat tusschen Groot-Britannië en Japan tot nu toe nog geen overeenstemming is bereikt. Craigie bij Arita De besprekingen maken vorderingen. De woordvoerder van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken heeft gister middag het volgende verklaard: „De Engelsche ambassadeui*, Sir Robert Craigie, heeft een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Arita, in diens officieele verblijf, hedenmorgen om 11 uur. De besprekingen duurden tot 14 uur en hadden betrekking op de maatregelen tot uitvoering van een verbod van transito voor materialen en goederen door Birma voor het verleenen van bijstand aan het regime van Tsjiang Kai-sjek. Als resultaat van de reeds op 12 Juli gevoerde besprekingen werden vorderingen gemaakt. Over enkele dagen zal een formeele mededeeling over de zaak worden uitgegeven. Italiaansche arbeiders in Duitschland Woensdag komt een trein met 716 Italiaan sche arbeiders aan te Rosenheim, vanwaar zij naar groote Duitsche fabrieken gebracht zul len worden. Op 18 Juli volgt een tweede trein, gevolgd door andere transporten. In totaal zullen 20,000 Italiaansche industrie-arbeiders in Duitschland werk vinden krachtens de overeenkomst tusschen de Fascistische fede ratie en den Duitschen minister van arbeid. Een eenheidspartij in Frankrijk Uit de Kölnische Ztg. blijkt, dat te Vichy zekere politici doende zijn een eenheidspartij te vormen, die naast een autoritaire regeering een autoritaire volksbeweging wil stellen. Er moeten vooral aanmeldingen komen uit de kringen, die zich tot dusver als steunpilaren van de democratie bestempelden. ENGELAND'S MILITAIRE EN OECONOMISCHE POSITIE Beschouwing van militaire zijde in de Börsenztg. De Berliner Börsenzeitung heeft van mili taire zijde over de militaire en oeconomische positie van Engeland het volgende ontvangen: Engeland leeft in afwachting van den Duitschen aanval. Wanneer deze aanval zal komen, hangt alleen van de beslissing van den Führar af. Het beeld van dezen oorlog is totdusver daardoor gekenmerkt, dat het initiatief in Duitsche handen was. Nieuw bij den tegenwoordigen toestand is echter het volgende: Hoewel liet tot aan het begin van het groote offensief in het Westen mogelijk was, dat onze tegenstanders het initiatief ge nomen hadden, schijnt een dergelijke poging van Engeland thans theoretisch en practisch uitgesloten. Engeland heeft ditmaal geen andere keus dan te wachten tot de beslis sende strijd begint Daarbij komt nog, dat zijn militaire en oeconomische positie van dag tot dag slechter wordt. De Duitsche aanvals- bases van Noorwegen tot aan den Atlanti- schen oceaan worden met de grondigheid en systematiek, die de Duitsche militaire leiding kenmerken, uitgebreid en versterkt De Duit sche troepen van alle wapensoorten hebben een strijd achter den rug vol van ongehoorde, successen. Zij hebben in drie geweldige veld tochten de wereld verbaasd doen staan en het onmogelijk schijnende, mogelijk gemaakt De Engelsohe vloot kon niet beletten, dat zij de Noorsche kust bezetten. De sterkste ver dedigingswerken der wereld, begunstigd door geweldige natuurlijke hindernissen, en de ver eende krachten van de legers der Westelijke mogendheden, vereenigd met België en Nederland, konden een ongelooflijk snellen Duitschen opmarsch niet ophouden. De Duit sche troepen van alle wapensoorten hebben in deze gevechten ervaringen opgedaan, die hun aanvalskracht nog verder versterken moet Zij hebben deze in de weken van rust na den wapenstilstand goed gebruikt en ge bruiken ze dagelijks om nog betere prestaties te kunnen volbrengen. Wanneer het bevel tot den aanval op Engeland gegeVen wordt zal het lot van Engeland bezegeld zijn. Engeland wacht op den Duitschen aanval en moet werkloos toe zien, hoe zijn oeconomische positie van dag tot dag slechter wordt. De nachtelijke vluchten boven Duitschland van Engelsche vliegtuigen kunnen geen be langrijke schade aanrichten, ook al veroor zaken zij nu en dan een stoornis. Het Duitsche luchtwapen heeft tot nu toe nog geen grooien aanval op Engeland ondernomen. Het heeft echter door dagelijksche vluchten belangrijke militaire doelen in Engeland en Schotland met goed succes aangevallen. Het Duitsche lucht wapen heeft zich in het geheele verloop van den oorlog, wanneer het tegenover het Engel sche luchtwapen kwam, superieur getoond. Dit en de niet mis te verstane superioriteit naar getal van het Duitsche luchtwapen bewijzen de zinneloosheid van de Engelsche verwachtingen op een succesrijken tegenstand. De laatste gebeurtenissen hebben bewezen, dat van een heerschappij van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee geen sprake meer kan zijn. In de Middellandsche Zee kan men hetzelfde zien als tijdens den oorlog in Noorwegen, nl. dat de Engelsche vloot niet opgewassen is tegen de strijdmacht van het sterke vijandelijke luchtwapen. Engeland wacht op den aanval. Uit alle uitlatingen »f!jkt, dat de stemming van het Engelsche volk steeds zenuwachtiger wordt en dat de leiding haar innerlijke onzekerheid door middel van dictatoriale maatregelen probeert te verbergen. Desondanks schijnt de Engelsche regeering besloten te zijn, den oorlog verder te voeren en op zinnelooze wijze het leven van honderdduizenden, ja zelfs van millioenen menschen in Groot- Britannië op het spel te zetten. Zij zal de verantwoording voor de geschiedenis hiervoor hebben te dragen. Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D.N.B. luidt: Het Duitsche luchtwapen zet haar aanval op Engeland onophoudelijk voort. Overdag en 's nachts bevinden zich Duitsche bommen werpers boven het Britsche eiland, zijn kus ten en zijn stroomen om militair belangrijke doelen aan te vallen. Het optreden van de luchtmacht heeft tweeërlei doel: de reeds merkbare uitwerking van de blokkade voort durend te verscherpen en de militaire kracht van Engeland door vernietiging van marine werven, vliegvelden, militaire kampen en belangrijke wapeningscentra te verminderen. Dat de blokkade in Engeland reeds op pijnlijke wijze wordt gevoeld, blijkt hieruit, dat het Kanaal door Britsche convooien ook ten koste van groote offers, nog wordt ge bruikt, omdat de belangrijke Theemshavens voor den aanvoer van goederen niet gemist kunnen worden. Daardoor vindt het Duitsche luchtwapen in de straat van Dover steeds weer gemakkelijke doelen. Op 14 Juli heeft de Duitsche luchtmacht drie koopvaarders met ruim 17,000 ton tot zinken gebracht en een groot aantal andere schepen, waaronder een torpedobootjager en een hulpkruiser, zwaar beschadigd, hoewel de Engelschen er al eenigen tijd geleden toe waren overgegaan hun convooien door jagers te doen vergezellen. Daar echter ook de Duitsche bommenwerpers, sedert de bezet ting van Noord-Frankrijk door jachtafdeelin- een worden begeleid en beschermd, vormen deze Britsche jagers een andere gemakkelijke prooi voor het Duitsche luchtwapen. Op het Engelsche eiland zelf zijn de aan vallen. die in den nacht van 14 op 15 Juli werden ondernomen, in de eerste plaats ge richt tegen havens, vliegvelden en centra der wapeningsindustrie in Zuid-Engeland. Zoo zijn het vlieeveld van Ramsgate, de marinewerf van Chatham, petroleumopslagplaatsen te Avonmouth en een munitiefabriek te Faver- ham aangevallen. Branden en ontploffingen bewezen, dat deze aanvallen succes hadden. De Japansche blokkade Verdere uitbreiding. In aansluiting op de stopzetting van het vervoer voor de regeering te Tsjoenking, door Fransch Indo-China, Hongkong en Birma heeft vice-admiraal Sjigetaro Sjimada, com mandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren aan het diplomatieke corps en aan de Chineesche douane, door den Japanschen consul-generaal, Yoshiaki Miura, laten meedeelen, dat van Maandag midder nacht af Siangsjanpoe in de baai van Hang- tsjan en de havens van Wegtsjouaan de Lotsingbaai, Santoeao en Lojoean door de Japansche vloot zijn geblokkeerd. De mede deeling houdt in, dat alle scheepvaartverkeer in deze kustgebieden is stilgelegd, terwijl elk schip, dat zou pogen de blokkade te breken door de Japansche vloot zal worden aange houden. Tevens wordt meegedeeld, dat Japan alle verantwoordelijkheid afwijst voor schade, toegebracht aan schepen, die het geblokkeerde gebied zouden naderen na Maandag midder nacht. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat met de blokkade wordt beoogd, het goederenvervoer over Sjekiang en den Kiangsispoorweg en over de havens van Ningpo, Wentsjan en Foetsjan naar Tsjoen king stop te zetten. DE REGEERING TE VICHY. De nieuwe Fransche regeering zal, naar uit Vichy wordt gemeld, vanavond in haar eerste vergadering bijeenkomen. Tot minister voor de industrieele productie en minister van ar beid is René Belin benoemd. ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN ae Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Commentaren op Churchill's rede „Angst voor het bittere einde", aldus de Duitsche pers Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De radiorede van Churchill wordt door de Duitsche bladen daarom besproken, omdat uit deze rede ondanks alle uitdagende uit latingen de angst voor het bittere einde dui delijk tot uitdrukking komt. Alleen hierdoor is, aldus de Berlijnsche bladen, de uit wan hoop geboren bewering te verklaren, dat hij Londen liever in puin ziet, dan vrede te sluiten. Door deze kern uit de radiorede wordt, naar de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, duidelijk, dat de „oorlogsmisdadigers aan de Theems ook het laatste bedrijf van den oorlog tegen het Britsche eiland in zijn volle vreeselijkheid wenschen". Ieder mensch denkt bij dit lichtzinnige woord onmiddellijk "aan Warschau en Rotterdam Ook- in War schau hebben gewetenlooze machthebbers niet te rechter tijd uit een kansloozen toe stand de consequenties getrokken, totdat de vroegere hoofdstad van Polen to puin en asch lag. De Nachtausgabe wijst op het geweldige gebrek aan verantwoordelijkheid tegenover het Engelsche volk, dat de eerste minister met zoodanige uitlating toont. De Britsche plutocratie, aldus het blad, is bereid, een geweldige massamoord op het Engelsche volk op haar verantwoording te nemen, ten einde een poging tot verdediging van haar reac- tionnaire positie te doen. Zij wil het door haar sedert tientallen van jaren gekwelde Engelsche volk aan de Duitsche wapens over leveren teneinde nog tijd te winnen voor een of andere zakelijke manoeuvre, zonder welke men het land niet gaarne zou verlaten. Wanneer het eenmaal ernst zou worden en Londen niet tot open stad verklaard zou worden, dan zal men zioh deze rede van Churchill moeten herinneren. Er zijn vol doende berichten uit Londen bekend, dat Churchill en zijn trawanten een franc-tireurs- oorlog voorbereiden. Het Engelsche volk wordt dringend gewaarschuwd. Critiek van de Giornale d'ltalia De Giornale d'Italia keert zich tegen de be wering van Churchill, dat Engeland zich geenszins ernstig bedreigd acht. Dit optimis me, aldus het blad, is vooral bestemd voov Amerika, om welks hulp zoo juist ook de minister van marine heeft gesmeekt. Duitsch land heeft thans een meerderheid aan strijd krachten en -middelen verkregen, die niet in te halen is. Aan den anderen kant wordt de verdediging der Britsche eilanden en de aan voer naar Engeland steeds moeilijker, doordat het geheele Britsche rijkssysteem van den Indi- schen en Stillen Oceaan tot de Engelsche eilan den toe geïsoleerd is. Men kan daarom met recht de vraag stellen, of het Britsche volk de gedemonstreerde onbuigzaamheid van Chur chill deelt. Intusschen bereiden Duitschland en Italië zich voor op den slotaanval tegen Engeland, op de Noordzee zoowel als op den Atlanti- schen oceaan en tegen de andere stellingen van het Britsche Rijk. Engeland moet kiezer, tusschen onderwerping aan de vernieuwende en herstellende krachten van Europa en een buitengewoon harden en hevigen strijd, waar in niet de jaren, waarvan Churchill sprak, maar de dagen en de uren met hun onop houdelijke verwoestingen de etappen op den weg der volledige nederlaag zullen vormen. Duitschland en Italië zijn er zeker van, dal zij de vernieuwende macht belichamen, waar toe ook de andere Europeesche volken steeds duidelijker neigen, en niet in de laatste plaats die, welke nog eenige weken geleden aan de zijde van Engeland stonden. Tevergeefs spreekt Churchill over de verdediging van universeele waarden. Engeland staat alleen bij de verdediging van zijn imperium. (D.N.B.) Verrassing in breede Amerikaan- sche kringen Het D.N.B. meldt uit New-York: De jongste rede van Churchill heeft in breeden Amerikaanschen kring verrassing ge wekt. Men had onder den indruk van de tal rijke Engelsche verklaringen aangenomen, dat de Engelsche regeering ervan overtuigd was, de kusten van Engeland tegen een Duit schen aanval te kunnen verdedigen. Deze in druk is, naar uit de uitlatingen van Churchill is gebleken, verkeerd geweest. Uit zijn woor den blijkt, dat de minister-president zelf geen 'tekening meer houdt met de m^gelijkneid van een doeltreffende verdediging van de Engel sche kusten en veeleer bereid is, Londen m puin en asch te laten leggen. In kringen alhier, die in politiek opzicht ge heel en al naar Engeland oveH.ellen, werden bedenkingen geuit, of een dergelijke catastro- phale politiek nog in ovei eens t"mming kan worden gebracht met de geboden van het verstand en de mensohelijkheid Men stelt de vraag, of het het Engelsche vMk duidelijk is, welke gevolgen een dergelijke verwoesting van geheel Engeland voor zijn eigen toekomst zal hebben, geheel afgezien van het feit, hoe de oorlog afloopt. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat Frankrijk en wel voornamelijk Parijs, dooi het ingrijpen van Pétain te elfder ure voor oer dergelijk lot is gespaard geble ven, nadat Reynaud bij het begin van het Duitsche offensief in een rede verklaarde, dat hij Parijs tot een puin.ioop zou laten worden. De Democratische partijdag^ begonnen d Sn Te Chicago is gisteren de met spanfe: verwachte Democratische partijdag begonfa; Ongeveer 95 pet. der afgevaardigden en Sij wezige journalisten zijn van meening, ur Roosevelt opnieuw candidaat gesteld zal 9tb den en zijn candidatuur zal aanvaarden. B pagandisten van den New Deal trekken dee de stad met groote rosetten op de btla waarop staat Alleen Roosevelt. De mintVi van de posterijen Farley, die de beide vcfen keeren de verkiezingscampagne voor Rote velt geleid heeft toont zich daarentegen a terughoudend. Hij schijnt zijn principieeleen zwaren tegen een derde ambtsperiode ni$e hebben opgegeven en neemt niet deel er de propaganda voor Roosevelt. Verscheen bladen te Washington zijn tegen een cave datuur van Roosevelt. De Washington p en de Evening Star schrijven dat Roose w een groote fout zou maken, wanneer hij (K verzette tegen de traditie dat een presito niet de regeeringsmachinerie mag gebruSei ten gunste van zijn candidatuur. De Franfurter Ztg. verwacht geen |st rassingen van den zoo even begonnen oljj veer 1100 gedelegeerden omvattenden j. mocratischen partijdag te Chicago. Het vle; oordeel tegen een derden ambtstermijn Roosevelt trachten vele democraten te zenuwen met het voorstel, dat de presika met het oog op den hachelijken toestanfe,. de wereld de benoeming moet aannenjj] maar de leiding aan den vice-president o; dragen, zoodra een ontspanning dit toejgj Het plan wordt gesteund door belang^ stroomingen, die staatssecretaris Huil! vice-president gekozen willen zien. Hij g£ als conservatief en is geen vriend q radicale proefnemingen. Weliswaar stibbh Huil tot dusver tegen, maar men achty» waarschijnlijk, dat hij zich zal laten praten, aangezien de voortzetting van buitenlandsche gedragslijn daardoor 'Vi waarborgd zou worden. n( Een van de democratische comment^,- omtrent den geest te Chicago vóór v opening van den partijdag beschrijft de n drukken als volgt: „geloof niet, Engekn, dat de V. S. u zullen redden als ge d strijdt in het geloof, dat Amerika u vod nederlaag zal behoeden", aldus een D.} bericht uit Berlijn. lui Senator Wheeler eischt afzijdigheid, d bi Aan den vooravond van den Democia; schen partijdag heeft senator Wheeler Ja eischt, dat het Democratische programmalij garantie zal geven, dat de Vereenigde Sti e zich verre houden van den Europeestal oorlog. Het vraagstuk der Amerikaanef' neutraliteit zal hij onmiddellijk voorles j aan de vergadering van gedelegéerdenjpt geval de commissie voor het programma jde niet duidelijk voor een non-interventioiaü sche buitenlandsche politiek uitspreekt, m. to Fransch commentaar Het D.N.B. meldt uit Bern: In bevoegde Fransche kringen wordt de passage uit de rede van Churchill, waarin hij sprak over Frankrijk, met de koelste terug houdendheid opgenomen. Na een aanslag, zoo wordt verder gezegd, die alle Franschen zoo diep heeft getroffen, heeft Churchill niet eens woorden gevonden, die deze afschuwelijke daad zouden hebben kunnen verzwakken. Een voormaligen wapenbroeder aan te vallen en te verwonden, om zijn veiligheid beter te waarborgen, is een overdrijving van de naastenliefde, die men den heer Churchill gaarne bespaard had. Indien Churchill ove rigens Frankrijk verzekert van zijn welwil lendheid, schijnt dit niet in verhouding te staan met de door Frankrijk voor Engeland gebrachte offers, temeer waar deze welwil lendheid slechts uit woorden bestaat. Aan Fransche zijde staa ngedecimeerde legers en een zwaar getroffen bevolking, aan Engel sche zijde onbepaalde verzekeringen var welwillendheid na de vernieling van Fran sche oorlogsschepen en het in beslag nemen van koopvaardijschepen. Frankrijk wacht thans op de handelingen van Engeland. Op grond van deze handelingen zal het oordee- len en deze handelingen zal het met hande lingen vergelden, óok indien het slagen zijn. Het doel van de Britsche propaganda Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens berichten uit Londen concentreert de Britsche propaganda er zich thans op, ter kalmeering van de Engelsche bevolking, hoog op te geven van de Amerikaansche leveranties van oorlogsmateriaal en van de militaire verdedigingsmaatregelen, welke in het land zijn getroffen. Men is hier van meening, dat de rede van Churchill het binnenlandsch politieke doel had de gevaar lijke uitbreiding van de onrust en onzeker heid onder de bevolking van het eilandenrijk te bestrijden. Voorts is men van opvatting, dat deze rede ten doel had, door te wijzen op de vastbeslotenheid van Engeland om met alle kracht aan den Duitschen aanval weer stand te bieden, de stemming in de Ver eenigde Staten te tofluenceeren en den plan nen van Roosevelt voor de conferentie van Havanna psychologischen steun te verleenen. Het is bekend, dat Engeland met de hou ding der Vereenigde Staten geenszins tevre den is en dat onder invloed van de steeds heviger Duitsche luchtaanvallen en van de stijgende verliescijfers van schepen, zich een defaitisme begint te ontwikkelen, dat den Engelschen strijdwil afbreuk doet. Dat de eerste lord van de admiraliteit, Alexander, de Vereenigde Staten heeft bezworen den Engelschen oorlog te beschouwen :ls „een strijd ook voor de Amerikaansche idealen", bewijst hoe ernstig men in Engelsche regee- ringskringen den toestand beschouwt. Binnenlandsch Nieuwfi REGELEN VOOR RADIO" DISTRIBUTIE jrj Voor elke centrale een {j verantwoordelijke persoon fc jni In het gisteren verschenen Verordenirfib blad is opgenomen een verordening van'.al rijkscommissaris voor het bezette Nederlfg, sche gebied betreffende de voorloopige Jet ling der radiodistributie. ei Hierin wordt het volgende bepaald: nei Par. 1. Voor elke to het bezette landsche gebied werkzame radiodistrib centrale moet binnen zeven dagen, na h^a werking treden van deze verordening, den radioraad een leider worden aangewi die voor de keuze der programma's ei technische verzorging van de uitzendip, verantwoordelijk is. (dé Een mogelijke wijziging in de persoon:sb den leider moet aan den radioraad binn^h uur worden medegedeeld. hn Par. 2. 1. De in het bezette Neder! sche gebied werkzame radiodistributiece les mogen uitsluitend uitzenden: ter a. uitzendingen, waarvan de ontvjin, overeenkomstig de bepalingen van de 5. ordening no. 35/1940 van den rijkscoiïtij saris voor het bezette Nederlandsche ge l toegestaan is; J, ee b. gramofoonplaten, die door den r d raad toegelaten zijn; ind c. marktberichten of aankondigingen luchtbeschermingsmaatregelen, voor zi G deze voor de aangesloten abonné's van b^e zijn. t a 2. De leider van een radiodistributiileg trale, die het verbod van alinea 1 opzei overtreedt, wordt gestraft met een gevf i nisstraf van ten hoogste twee jaren erem geldboete van ten hoogste 10,000, of" een dezer straffen. In bijzonder ernstig^ vallen kan een gevangenisstraf van ten i ste tien jaren en een geldboete van ten ste 50,000, of een dezer straffen worde: gesproken. 3. De in alinea 2 genoemde strjgj handelingen worden als m i s d r ij fST schouwd. |p Par. 3. Op vordering van den rijksco®. saris voor het bezette Nederlandsche gf|| van den Duitschen Weermachtsbeveltep in Nederland, als mede van hun dienstf|| organen, is iedere in het bezette Nedei sche gebied werkzame radiodistributj trale verplicht om terstond, binnen h<p* bied van haar concessie, een radiodistrib aansluiting kosteloos tot stand te breng in technisch goeden staat te houden. Par. 4. Deze verordening treedt heq j werking. j,*h Vraag naar beukenhout Uit Hattem wordt aan het A.N.P. g« h Het is gebleken, dat vooral beukenb, r aanmerking komt voor het opwekken houtgas, dat gebruikt wordt voor moti drijving. Ter voorziening in de behoef beukenhout, zijn verschillende houtzapUI in den omtrek van Hattem, waar het bjele hout in oveivloed aanwezig is, cr re&J overgegaan zich m tt stellen op de i op vraag. Men heeft daartoe machinerieë geschaft, welke het hout in blokken 1 ie zagen, in de afmetingen, welke zich h»eb voor motorgebruik leenen. De vraajelo deze blokken beukenhout is zoo groija men er nauwelijks aan kan voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2