DONDERDAG 11 JULI 1940 PAftER Luchtgevechten boven Noord-Frankrijk en het Kanaal Een Britsch konvooi met succes aangevallen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: De reeds bij het verslaan van Frankrijk be wezen Duitsche superioriteit in de lucht, komt thans ook tegenover Engeland duidelijker tot uiting. Zooals bekend, is het reeds Dinsdag in een speciaal bericht gepubliceerde aantal vaD twaalf neergeschoten vliegtuigen bij Stavanger in den loop van den dag na nieuwe luchtge vechten tot 28 neergeschoten vliegtuigen ge stegen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden Woensdag opnieuw alle vlieg tuigen van een aanvallende Engelsche ge vechtsgroep neergeschoten. De Duitsche luchtdoelartillerie dwong de zeven Britsche bommenwerpers voor het bereiken van het aanvalsdoel, n.L het vliegveld van Amiens-Glissy van koers te veranderen en hun bommen zonder te mikken en voortijdig neer te werpen. Schade aan militaire objecten werd dien tengevolge niet aangericht. Na het staken van het vuren van de luchtdoelartillerie vielen de Duitsche jagers aan en schoten alle vijandelijke bommenwerpers op den terugtocht den een na den ander neer. De eigen luchtmacht leed geen verliezen. Een Amerikaansch oordeel De Amerikaans che militaire deskundige Baldwin wijst in de New York Times op de recente verscherping van den duikboot- en bombardementsoorlog tegen de Britsche scheepvaart, van welke Jund de oorlogs maand met de meeste verliezen is geweest. Zelfs ingeval men de by de ontruiming van Duinkerken geleden Britsche scheepsverliezen aftrekt, aldus Baldwin, blijft voor de Engel- schen een verliesbalans, die voor de vol komen op beheersching der zee aangewezen natie een gevaarlijk teeken is. Met het oog op de ten minste 290 tot zinken gebrachte en 48 zwaar beschadigde Engelsche koop vaardijschepen moet er aan herinnerd wor den, dat wie Engelands handels- en voor- ra ads wegen afsnijdt ook Engelands voor naamste slagader doorsnijdt De Duitsche luchtaanvallen op Engeland zijn in den laatsten tijd buitengewoon toege nomen, aldus bericht het Stockholmsche blad Nya Dagligt Allehanda uit Londen. Dag en nacht, aldus dat blad, worden havens, vliegvelden, vliegtuigfabrieken en andere bewapeningscentra gebombardeerd. De verliezen aan materiaal stijgen voort durend. Krachtige actie in de Middellandsche Zee Aanvallen op een Britsch eskader De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos, dat Italiaanscbe zeestrijdkrachten gisteren slaags zijn geraakt met Engelsche zeestrijdkrachten, die de Italiaans che vloot- eenheden, welke een ïtaliaansch convooi naar een haven van Cirenaika hadden geës corteerd en thans terugkeerden, wilden aan vallen. De ontmoeting tusschen de vijande lijke strijdkrachten geschiedde om half drie in den .middag ten zuiden van Kaap Sparti- vento, .de uiterste punt van Calabrië. De slag duurde tot negen uur in den avond en er werd aan deelgenomen door talrijke for maties bommenwerpers, die de vijandelijke schepen in de achtereenvolgende golven met bommen van groot kaliber aanvielen. Bij het vallen van den avond zette het Britsche eskader koers naar het zuiden, achtervolgd door de Italiaans che oorlogsbodems. De vlootcorrespondent van Stefani meldt draadloos, dat een ïtaliaansch vliegtuig, dat een verkenningsvlucht maakte, Maandag radiotelegrafisch aan zijn basis meldde, dat nabij het eiland Kreta een Britsch eskader in de Middellandsche Zee voer. Het eskader bestond uit een linieschip, twee zware en twee lichte kruisers en andere eenheden, alsmede een vliegtuigmoederschip. Italiaan scbe luchtstrijdkrachten bereikten na een vlucht van 8QP km. over zee den vijand en bombardeerden de vijandelijke eenheden met bommen van zwaar kaliber, niettegenstaande het hevige vuren van het afweergeschut en de pogingen, zich achter een nevelscherm te verbergen. Een linieschip en een vliegtuig moederschip werden beschadigd en een krui ser werd tot zinken gebracht De bommen werpers keerden alle behouden op hun basis terug. Het Itoliaansche legerbericht Het Italiaansche legerbericht van heden luidt als volgt: Op 8 Juli hadden verkenningsvliegtuigen waargenomen, dat Britsche marinestrijdkrach ten, verdeeld in drie groepen, waaronder zich o. a. eenige linieschepen en een vliegtuig moederschip bevonden, zich tusschen het eiland Kreta en de kust van Noord-Afrika bevonden en zich in Westelijke richting be wogen. Kort daarop bevestigde een van onze duikbooten de aanwezigheid van deze vloot- strijdkrachten en bracht met een torpedo een der vijandelijke torpedojagers tot zinken. Terstond vertrokken onze vliegtuigen van hun bases en onderwierpen onvermoeibaar ge durende den geheelen dag de vijandelijke vlootafdeeling aan een zeer doeltreffend en steeds terugkeerend bombardement. Eenige schepen werden getroffen en ernstig beschadigd. Duidelijk viel waar te nemen, dat aan boord brand was uitgebro ken. Men neemt aan, dat een schip, waar schijnlijk een linieschip, tot zinken is ge bracht. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd, uitgezonderd een, dat een noodlanding op Grieksch gebied heeft moeten maken, waarbij de bemanning ongedeerd bleef. De Britsche vlootfor- matie. hoewel verzwakt, zette haar reis voort, hetgeen deed vermoeden, dat zij beoogde in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee een overval te plegen ten einde uit de zee en uit de lucht eenige van onze belangrijke kustcentra aan te vallen. -• Dientengevolge waren belangrijke strijd krachten van de Italiaansche vloot uitgevaren om die poging te verijdelen. In den namiddag van 9- Juli slaagde onze vloot er in, ondanks het feit, dat de slechte weersgesteldheid verkenning door onze vliegtuigen had verhin derde, in de Ionische zee met den vijand contact te komen, waarbij belangrijke lucht strijdkrachten haar medewerking aan ons op treden verleenden. Na een kort maar hevig ■uren zag de vijand van zijn doelstellingen af ;n verwijderde .zich in Zuidelijke richting. Een enkele van onze marine-eenheden is ge troffen. De schade kan binnen enkele dagen hersteld worden. In 'het gevecht werden 29 leden der bemanning gedood en 69 gewond. Ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut- ïur achtervolgden onze vliegtuigen den vijand zonder hem rust te gunnen, waarby eenige eenheden verscheidene malen door bommen van zwaar kaliber werden getrof fen. De torpedojager Zeffiro werd tot zinken gebracht, maar de bemanning is in veilig heid. Een van onze duikbooten is niet op onze basis teruggekeerd. Eveneens op den 8sten Juli werd waargenomen, dat een andere Britsche vlootformatie uit Gibraltar was vertrok ken en koers zette naar het Noordoosten. Onze vliegtuigen wisten de formatie te achterhalen en op 9 Juli ten Zuiden van de Balearen den geheelen dag te onder werpen aan éen hevige actie van onze bommenwerpers, waarbij zeer doeltref fende resultaten werden verkregen. Drie toestellen zijn niet op hun basis terug gekeerd. De zeeslag in de Middellandsche Zee De Berlijnsche avondbladen maakten gis ter, onder groote opschriften als „zeeslag van 6 uur in de Middellandsche Zee", „Zeeslag de Zuidkust van Italië" of „De Engel- schen moesten wijken" melding van de bot sing tusschen deelen van de Britsche Mid dellandsche Zeevloot en Italiaansche marine- riiegtuigeenheden.. een commentaar schrijft de Börsen- zeitung: Met de opruiming in de Middelandsche Zee is een begin gemaakt De Italiaansche vloot en het Italiaansche luchUvapen hebben van de welkome gelegenheid, den Britschen indringer bij zijn kraag te pakken, een gron dig gebruik gemaakt Hem is thans in de Middellandsche Zee op dezelfde wijze de les gelezen als voordien al in de Noordzee en in de IJszee, bij Scapa Flow en bij Duinkerken geschiedde. Het blad herinnert verder aan de uitspraak van den Engelschen minister van marine, Alèxander, dat Engeland „nooit van -plan is" zijn zeemacht te verliezen en dat deze zeemacht eiken inval zal afslaan of aan plunderaars, die voet op Britschen bodem zetten, zal verhinderen te ontkomen. Ja gisteren nog, zoo schrijft het blad, heeft Lord Addison in verband met de zeeroovers- daad tegen de Richilieu verklaard: wanneer men steeds weer hoort van zulke daden der Britsche marine, dan denkt men vergenoegd aan den dag, dat zulke daden ook zullen wor den ondernomen tegen de Italiaansche schepen, die zich nu nog heel verstandig in hun havens verborgep houden. Op hetzelfde tijdstip echter zat de Italiaan sche vloot den Britschen tegenstander al op de hielen en lieten Italiaansche vliegers hun bommenregen neerkomen op Engelands schepen. Reuter meldt uit Londen: De dagbladen publiceeren een artikel van een Engelsclrvlootoff icier' over de mogelijk heden van een zeeoorlog in de Middelland sche Zee. De officier, die tot voor kort een functie in Italië bekleedde, schrijft, dat. bij de Italiaansche marine een veel krijgshaf- tiger geest heerscht dan bij de beide andere wapens. De Italiaansche marineofficieren zijn trotsch op hun vloot en juichen iedere öor- logsgelegenheid te meer toe, daar de presta- van het Italiaansche leger en de lucht vloot in Spanje en in Abessinië een rivaliteit gewekt hebben. Italië beschikt over vijf pantserschepen en wel twéé nieuwe en drie gemoderniseerde Het vierde gemoderniseerde pantserschip zal waarschijnlijk eerst over zes maanden gereed zijn. De haven van Dakar door Engelsche vliegtuigen aangevallen De Fransche radio verspreidt een commu niqué van de Fransche admiraliteit, volgens hetwelk op 8 Juli Britsche zee- en lucht strijdkrachten voor de haven van Dakar verschenen en den Franschen admiraal, die aldaar het bevel voert een ultimatum stelden, dat deze voor onwaardig en geen antwoord waard achtte. Hierop is de haven van Dakar door Britsche vliegtuigen aangevallen, die waren opgestegen van een op zee gestation- neerd Engelsch vliegtuigmoederschip. De Fransche luchtafweer heeft een groote acti viteit ontplooid. De beschadiging van de Hood. Het D.N.B. meldt uit Madrid: Aan den Engelschen slagkruiser Hood moesten in de haven van Gibraltar verschei dene herstelwerkzaamheden worden ver richt, o.a. was de schoorsteen bij net zee gevecht met Fransche strijdkrachten ernstig beschadigd. In de haven van Gibraltar zou na het uit- loopen van -de Britsche vloot geen enkel Brisch oorlogsschip meer liggen. Gisternacht heeft men uit de richting van de Middel landsche Zee zwaar kanongebulder gehooid. D@ benoeming van den. Hertog van Windsor De benoeming van -den hertog van Windsor in de functie van gouverneur van de Ba- hama-eilanden heeft in Engeland overal den indruk gewekt, dat de'zè benoeming gelijk staat met een verbanning, daar deze functie beneden de waardigheid van een lid van het koninklijk huis ligt. In breede kringen in Engeland is men er van overtuigd, dat Chur chill persoonlijk het besluit daartoe heeft genomen, daar hij den terugkeer van den hertog van Windsor in zijn vaderland vreest. Toen eenigen tijd geleden bekend werd, dat de hertog, die zich in Frankrijk bevond, Frankrijk had verlaten en zich naai Spanje had begeven, van waar hij poogdt naar Engeland terug te keeren, deden on middellijk geruchten de ronde, dat Chur chill zou hebben besloten den terugkeer var den hertog met alle middelen te verhinde ren. In sommige Londensche kringen vertelde men zelfs, dat Churchill den hertog bij zijn terugkeer' zou laten arresteeren. Door de benoeming van den hertog van Windsor tot gouverneur van de Bahama-eilanden is hem feitelijk elke politieke activiteit in het open bare leven onmogelijk 'gemaakt. (D.N;B.) De Keizer van Annam niet vermoord Het bericht, als zou de keizer van Annam zijn vermoord, is vandaag door Radio-Londen tegengesproken en wordt bestempeld als ge heel uit de lucht te zijn gegrepen. Ciano, Teleki en Csaky te Munchen Het D.N.B. meldt uit Munchen: Gistermorgen om negen uur is Graaf Ciano, de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken op doorreis te Mun chen aangekomen. Te zijner ontvangst waren op het versierde station aanwezig Von Ribbentrop, de rijksminister van buitenlandsche zaken, Ritter von Epp, de rijksstadhouder en vertegenwoordigers van partij en staat. Voor het station schreed de hooge gast langs htt front van de eerecompagnie. Een uur na aankomst van den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken kwamen in een extra-trein de Hongaar- sche minister-president graaf Teleki en de minister van buitenlandsche zaken graaf Csaky le Munchen aan. Hitier ontvangt Teleki en Csaky Hitier heeft gisterochtend in aanwezigheid an den rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, en den sedert Zondag op uitnoodiging van de rijksregeering in Duitschland vertoevenden Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in den Führerbau op het koninklijke plein den op uitnoodiging van de rijksregeering in München aangekomen Hongaarschen mi nister-president Graaf Teleki en den Hon gaarschen minister van buitenlandsche zaken, Graaf Csaky ontvangen. De bespreking werd in den geest der traditioneele vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de drie staten gevoerd. Gisteravond zijn zoowel Ciano als de Hon- gaarsche ministers naar hun resp. landen DE DOOD VAN JORIS VAN SEVEREN Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Nadat eenigen tijd onzekerheid heeft be staan opitrent het lot van den leider van het Verbond van Dietsche nationaal-solidaristen, Joris van Severen, moet thans op grond van betrouwbare inlichtingen zijn dood als vast staand worden aangenomen. Na een huiszoeking, waarbij niets werd in beslag genomen, werd hij desondanks op 10 Mei uit zijn woning te Brugge overge bracht naar de gevangenis. 15 Mei werd "hij met een tachtig andere gevangenen, door de Belgische gendarmen aan de Fransche politie overgeleverd. Van Bethune werden zij naar Abbéville gevoerd, waar zij in den kelder van een muziektent werden opgesloten. Op 20 Mei in den morgen schoolde hier een groote menigte samen, die de onmiddellijke terechtstelling der gevangenen eischte. De soldaten, die op wacht stonden, haalden toen telkens een groep van vier gevangenen uit den kelder en schoten die neer- De gevangenen, die oorspronkelijk niet be seften, wat er ging gebeuren, dromden in den versten uithoek in paniek samen. Toen opnieuw vier menschen werden opgeroepen heeft Joris van Severen zich samen met Jan Rijckoort, leider der Dinaso-jeugd en eeti Brugschen communist vrijwillig naar buiten begeven. Nog voor dat zij den muur be reikten, waartegen de gevangenen waren terechtgesteld, werden zij neergeschoten. Pas drie dagen later toen dé Duitschers Abbé ville bezétten. werden de lijken begraven. Joris van Severen, die van 1921 tot 1929 in de Belgische Kamer als afgevaardigde zijn idealen verdedigd- heeft: De eenheid der Nederlanden de corporatieve orde, den autoritairen staat, kwafn in 1929 tot de overtuiging,, dat hij binnen het kader der oude partijen geen vruchtbaar werk kon doen en stichtte in 1981 het Verdinaso het verbond van Dietsche nationaal-solidaristen. In België is thans een nieuwe leiding ge vormd onder voorzitterschap van mr. E. Thiers, in Nederland van J. J. van der Hout. De Berlijnsche correspondent van de Deut sche Ztg in den Niederlanden vestigt er de aandacht op, dat daar te lande de zórg voor den kolonialen arbeid nooit door het verlies van de overzeesche 'gebieden verlamd is. Thans houden de bevoegde bureaux zich ijve rig met de voorbereidselen voor de hervatting van de koloniale bedrijvigheid bezig. Aange zien, heet het in een omzendbrief van de regeering, de overwinning van Duitschland de teruggave van de koloniën zal meebren gen, is het noodig te rechter tijd een over zicht te verkrijgen van de ambtenaren, die geneigd zouden zijn in de koloniën te dienen Daarbij wordt ook aan militairen gedacht; hoofdzaak is de gemeentelijke administratie. De circulaire heeft geen betrekking op man nen van de staatspolitie. Frankrijks verantwoordelijkheid Even groot als de Engelsche schrijven de Italiaansche en Duitsche bladen Het Italiaansche blad Tevere keert -zich tegen de pogingen om medelijden tegenover Frankrijk te laten gelden, de Franschen als slachtoffers eener goedgeloovigheid tegen over Engeland voor te stellen en het perfide Albion als de eenige schuldige te brandmer ken. De ware toedracht is werkelijk anders, zegt het blad. Frankrijk heeft zich met En geland verbonden om daarmede de hege monie en de heerschappij in Europa te dee len. De Entente Cordiale tusschen de beide mogendheden was op deze gemeenschappe lijke voorwaarde gegrondvest. Frankrijk wist, dat zyn leger niet tegén zijn taak was op gewassen, maar het rekende op de Poolsche divisies en op andere coalities. De zaak is echter scheef gegaan. Frankrijk heeft den oorlog voorbereid en gewild, evenals Enge land hem heeft voorbereid en gewild. De verantwoordelijkheid van den een en van den ander is volkomen gelijk. Volledige overeenstemming tusschen de spilmogendheden Naar de Romeinsche correspondent van de Deutsche Zeitung in den Niederlanden meldt, heeft Gayda in een hoofdartikel in de Gior- nale d'Italia het militaire en politieke stand punt van de spil, zooals dit na het laatste ophelderende contact gebleken is, als volgt omschreven: 1. Tusschen de beide spilmogendheden be staat volledige overeenstemming met betrek king tot de voortzetting van den oorlog tegen Engeland en zijn imperiale posities tot aan de definitieve overwinning; 2. De acties van Duitschland en Italië vin den plaats op grond van een verdeeling van werkzaamheden. Hun doel is de blokkade van de Britsche eilanden en het rechutreek- sche breken van het verzet op het nationale grondgebied, de overzeesche bezittingen van Engeland en op de zeeën; 3. Met het oog op de aanstaande ontwik keling van deze onverbiddelijk beslissende acties verdienen de mistastende buitenland- Avontuurlijke reis van Zweedsche torpedojagers De geruchten over een optreden van de Engelsche vloot tegen de vier torpedoboot- jagers, die Zweden in Italië heeft gekocht, en tegen de begeleidende schepen Patricia en Castor worden te Stockholm bevestigd. De Engelsche marine heeft de onder Zweedsche oorlogsvlag varende schepen bij de Faroër-eilanden in beslaggenomen. Verder zijn de torpedobootjagers, nadat zy weer waren vrijgegeven, op hun tocht naar Zweden door een Engelsch vliegtuig met bommen bestookt. Het officieele persbureau publiceert over deze voorvallen na aankomst van de torpedo bootjagers en de begeleidende schepen in de Zweedsche territoriale wateren het volgende officieele communiqué, waarin gezegd wordt: „De reis van de torpedobootjagers is bij zonder gevaarlijk en vol pnaangenaamheden geweest. Het ergste voorval deed zich voor bij de Faroër-eilanden. waar op 20 Juni een sterke Britsche vlootafdeeling de Zweedsche jagers in beslag nam. De niet geheel voor een strijd uitgeruste jagers boden geen tegenstand met de wapens. Nadat de Zweedsche regee- ving bij de Britsche regeering een scherp protest had ingediend, werden de torpedo bootjagers vrijgelaten. Intusschen hadden deze schepen verschillende beschadigingën opgeloopen, waardoor hun zeewaardigheid was verminderd. De Britsche regeering ver klaarde zich bereid; de schade te vergoeden, die door maatregelen van Britsche zijde zijn ontstaan. Op 8 Juli des morgens heeft een Britsch vliegtuig voor de Noorsche kust vier bommen op de schepen geworpen, die echter geen doel troffen. De Britsche regeering heeft haar spijt over het bombardeeren tot uitdrukking ge- Dracht en verklaard, dat dit op een misver stand berust. De Duitsche marine-autoriteiten hebben de reis op verschillende manieren vergemakkelijkt. Zoo hebben zij o.a. een vaargeul door het gebied aangewezen, dat door mijnversperringen gevaarlijk is. Deze officieele Zweedsche mededeehng heeft in de geheele Zweedsche openbare meening groot opzien gebaard. DE BERAADSLAGINGEN TE VICHY DE NATIONALE VERGADERING AANVAARDT HET VOLMACHTEN-ONTWERP Voorstellen van Tixier-Vignancourt Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche Nationale Vergadering heeft gisteravond, naar uit Vichy wordt gemeld, met groote mlerderheid het volmachten- ontwerp aangenomen, dat de regeering mach tiging geeft tot uitwerking van een nieuwe grondwet. Daarmede heeft het laatste parle ment van de Derde-Republiek ook zijn eigen afdanking onderteekend. Een groot aantal der parlementsleden heeft zich reeds reisvaardig gemaakt. Wellicht vloeien uit de voorstellen van senator Reibel en afgevaardigde Tixier-Vignancourt nog eenige discussies voort. Beiden hebben in hun voorstellen de regeering uitgenoodigd om zonder verwijl de opsporing ter hand te nemen en de bestraffing van degenen, die verantwoordelijk zijn voor het ontstaan, de leiding en de voortzetting van den oorlog. Overigens is thans het woord aan de regee ring. Zij zal de nieuwe grondwet opstellen volgens de beginselen, die in de eergisteren aan het parlement voorgelegde motiveering zijn samengevat. In Vichy zullen alleen de in aanmerking komende parlementaire commissies de regee ring ter raadpleging ter beschikking staan en aldus de achterhoede Vormen van het schei dende parlement. De voorbereidende zitting van de leden van de Nationale Vergadering in Vichy is door den vice-voorzitter van den Senaat. Valadier, geleid. Laval legde een verklaring af, waarin hij uiteenzette, dat hij het initiatie) tot het voorstel heeft genomen, de nieuwe grondwet door het volk té laten ratificeéren. Deze passage is in het reeds gemelde reso- Lutie-ontwerp van de regeering, waarover do nationale vergadering een oordeel heeft uit gesproken, worden ingelascht. De wijze waar- t adempauze niet eens 4. Tegelijkertijd met den strijd tegen Engeland zorgen de spilmogendheden voor de uitvoering van den wapenstil stand, waarom Frankrijk op grond van zijn erkende nederlaag en in het bewust zijn van de noodzakelijke consequenties heeft gevraagd. De dramatische ineen storting van het Engelsch-Fransche bond genootschap vermag in de voorwaarden niets te wijzigen. De overwonnene blijft met zijn geheele politieke schuld in zijn positie tegenover Duitschland en Italië; 5. Duitschland en Italië zullen overeen komstig hun gegronde rechten en die hunner vrienden rechtvaardigheid oefenen. op de ratificatie door het volk zal geschieden, zal door de nieuwe grondwet bepaald worden. Laval las een brief voor yan Pétain, waarin deze verzoekt, hem in de zittingen van het Parlement en de Nationale Vergadering te vertegenwoordigen, omdat het hem moeilijk valt zelf daaraan deel te nemen. Uit Vichy wordt geméld, dat gistermiddag de vice-premier Laval een onderhoud heeft gehad met den voorzitter der kamer, Herriot, betreffende parlementsleden, die begin Juni met het s.s. Massillia-uit Bordeaux waren gevlucht en zich thans in Marokko zouden bévinden. Zooals men zich herinneren zal, bevinden zich onder deze parlementsleden ook Daladier en Mandel. In regeeringsknngen zou, naar vernomen wórdt, een volksstem ming over de nieuwe grondwet van Frankrijk in het voornemen liggen. Het agentschap? Stefani meldt uit Vichy. De jonge rechtsche afgevaardigde Tixier- Vignancourt heeft in de Fransche Kamer voorgesteld de voor de catastrophe verant woordelijke politici' op te sporen en te be straffen. Herriot heeft dit voorstel ter zijde willen leggen onder het voorwendsel, dat het onvereenigbaar was met een clausule in het reglement van orde. Daarop verweet Tixier- Vignancourt hem onder stormachtigen bijval van het Huis, dat hij zich tot medeplichtige .maakte van degenen die met misdadige licht zinnigheid geëischt hadden, dat de oorlog zou worden voortgezet tot den definitieven onder gang van Frankrijk Bovendien protesteerde Tixier-Vignancourt tegen de aanwezigheid van Reynaud en van den multimillionnair Dreyfuss als twee der grootste oorlogsop ruiers. De woorden van Tixier-Vignancourt deden een zoodanig tumult ontstaan, dat de voorzitter zich gedwongen zag de zitting op te heffen. De grondwetsherziening in Frankrijk Één aristocratie: het intellect; één verdienste: de arbeid Het D. N. B. meldt uit Bern: In de motiveering van de ontwerpreso lutie van de Fransche regeering inzake de grondwetsherziening wordt, naar uit Vichy gemeld wordt, nog het volgende gezegd: De regeering verlangt van het als nationale vergadering bijeenkomende parlement, dat het minister-president maarschalk Pétain in overweging geeft, onder zijn verantwoording de grondslagen van den Fransohen staat te verkondigen. Het gaat in de eerste plaats er om, den staat in zyn souvereiniteit en het regeeringsgezag in zijn onafhankelijkheid te herstellen. Het staatsgezag zal van den druk der oligarchie bevrijd worden. De regeering zal het lot van het land voortdurend in han den houden, gesteund door een nationale ver tegenwoordiging, en zy zal zich tot taak stel len, het gezag met eerbiediging van de noo dige vrijheid in overeenstemming te brengen In dezen geest, en door te breken met mis standen en verouderde methoden, zal de regeering de bestuurs- en justitie-organen des lands op moderne en eenvoudige grond slagen opbouwen. Als scheidsrechter over de belangen vad alle Franschen zal zij er bij deze taak naar streven, door de groote spaarzaamheid den last der openbare uitgaven te verminderen. Zij zal zorgen voor de nationale opvoeding der jeugd en met alle kracht de instellingen bevorderen, die het geboortecijfer kunnen verhoogen en het gezin beschermen. Het oeconomische leven van Frankrijk zal beslist in nieuwe banen worden geleid. Inge schakeld in het continentale productie- en üitwisselingssysteem zal Frankrijk overigens tot zijn voordeel Weder in de eerste plaats een landbouw- en boerenland worden, en zijn industrie zal terug moeten keeren tot de kwaliteitsproductie. De wijziging der beroeps standen zal de regeering natuurlijk ertoe brengen, een niéuwe sociale ordein gerech tigheid op te. bouwen. Iedere Franschman, in het moederland of in het koloniale rijk, moet op de plaats gezet worden, waar hy Frankrijk het beste dient Slechts één aristocratie zal erkend worden, die van het intellect eri slechts één verdienste, de arbeid. Roemenië uit den Volkenbond getreden Roemenië is uit den Volkenbond getreden. De minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, hééft hierover de volgende ver klaring afgelegd: Door het uittreden van Roemenië uit den Volkenbond wordt definitief een streep ge trokken onder een politieke illusie, die men langen tijd heeft nagejaagd. Van den Vol kenbond heeft Roemenië ondanks luidruch tige uiterlijke teekens nooit eenig nut metter daad gehad. Daarentegen werd het in een automatisch mechanisme van schadelijke politieke acties getrokken, die in strijd waren met zijn ware gevoelens tegenover eenige bevriende groote naties. Roemenië, dat een politiek voert van zijr ware belangen en van een Europeesch realisme, is van opvatting, dat zijn blijven in den Volkenbond geen doel meer heeft DE KINDEREN VAN KONING LEOPOLD Het D.N.B. meldt uit San Sebastian. Gene raal Franco heeft den in het hotel Maria Cristina wonenden kinderen van den Belgi schen koning aangeboden verblijf te houden in hét historischekoninklijke paleis San Ildefonso in Lagranza. ten Noorden van Madrid/ KARMASIN NAAR BERLIJN De leider van de Duitsche vólkspartij in Slowakije staatssecretaris Karmasin, heeft zich naar Berlijn begeven. DE NOORDSCHE BER, LOTSGEMEENSCHS rklas Een rede van Rosenberg f°M lg di< Rijksleider Rosenberg heeft gisterenyegii vertegenwoordigers van de binnen-2, A buitenlandsche pers een rede gehoudena m de Noordschë lotsgemeenschap. ibere De nationaal socialistische beweging, Rosenberg, heeft getracht zoo veel mol Scandinavische kringen met het nj Oc Duitschland bekend te maken. De wedejurg. sche gedachtènwisseling moet den effenen voor de diepere kennis van de g - Germaansche lotsgemeenschap. Deze prW. gen heeft het grenzenlooze imperialismé>pt 1 Engeland trachten te verhinderen. Doc( He groote botsing van het Eüropeesche kèrite met Engeland is het vraagstuk van dejrt gemeenschap opnieuw aan. de orde ges Rosenberg zei verder letterlijk: op de gaderingen in Liibeck heb ik gesprokenf°°^ het Noordelijke Oostzeegebied en het Dg*1 gebied, die eens in levende betrekkinge?an^ elkander moesten komen te staan en ikj? h daarbij het feit in-het licht gesteld, dat]11011 gelijke betrekkingen van oeconomischei cultureelen aard alleen via het Duitscm mogelijk waren. De toestand van vaii dwingt allen hun uitvoer opnieuw te .re*? G. alle mogelijkheden af te wegen om deVfuti ducten van hun land voortaan in EiL zelf te verkoopen. In Duitschland worcLliira geweldig kanalenstelsel aangelegd, Noord- en Oostzee met de Middellanc en Zee zal verbinden. Het net der ryksj^id wegen zal opnieuw de verkeersmogelijkhn tusschen Noord en Zuid doen toenemei, ,ja het vergroote aantal luchtverbindingerjgmï dit ruim overbruggen. Hierdoor ontstaat j continentaal Europeesch belangengebied,,g Het kan begrijpelijk zijn, aldus gingord rijksleider voort, dat een klein land zichpkk door een ander, even klein land wil blij) regeeren. Daarentegen zijn wij van meebl i dat een kleine natie niets van haar eer jten geeft, wanneer zij zich onder de beschertfdb stelt van een zeer groot volk en een )nd; rijk. De grootte van een. rijk als bet Duij nc te erkennen is geen teeken 'van een ie ij karakter, maar het erkennen van een gebod van het Eüropeesche bestaan. Hetz« D bied. Het lot heeft gewild, dat het Duit rijk het geheele gebied, waaruit eens? Germaansche volken zijn uitgeweken, o| zijn hoede heeft genomen. Het spreekt zelf, onverschillig welken vorm de bescf^ ming van dit grootgermaansche gebied aannemen, dat,het Duitsche rijk nooit nv° ervan kan afzien zich te beschermen tJ 7' een herhaling van een soortgelijken ovq als Engeland in April 1940 via Noorwegei q Duitschland beproefde. Hier teekent zich voor alle germaansche volken duidebch levensnoodzaak af, naar buiten een gemjerf schappelijk politiële en oeconomisch froi4 c vormen, een front, dat aan de belangen Vl een ieder recht kan laten wedervaren, oife de behartiging van de belangen van ieWg natie ook een totale versterking van 0o] Eüropeesche vasteland beteekent en - on^ail keerd binnen een groot militair-politiek door de wetten der ruimte beheerscht lot t-v staat pok een levendige samenwerking g verwante culturen. jn Rosenberg herinnerde in dit verband O een brief van Henrik Ibsen aan den Sleesnn< Holsteinschen schrijver Adolf Strodtmann cijn Duitschland en Scandinavië, waarin staatï r beschouw de Scandinavische menschtrl slechts als een Overgangsstadium naar en< aaneensluiting van de groote Germaansc,k\ stam. Wanneer ik zou weten, dat wij 5. slotte geïsoleerde Scandinaviërs zouden heg ven, zou ik nooit meer de pen in den ie koker doopen om deze zaak te bevordereh Rosenberg noemde het volkomen nati n lijk, dat de grootgermaansche aaneenslui'or der volken van het Noordelijke OostzeegePn' valt in den tijd der grootste Europee#0' revolutie. Hij hoopt op begrip ervoor, datvc duizend jaren de totale Germaansche njv te thans staat onder een énkelen gemf11 schappelijken wil, die uitloopt op de ve?13 diging van het heele land van herkomst l01* Indo-Germanen. „Wij zijn ons bewust 1 dezen weg van het lot", zoo besloot Ros111 berg, „en wij hopen, dat alle Germaan^" volken dit historische oogenblik evenals e zullen begrijpen en tezamen met ons komende nieuwe Europa zullen helpen l 1 bouwen. f11 pi Een volkscommissaris afgeze De volkscommissaris voor de mëtiv industrie, Samoch\Valow, is van zijn ale] ontheien omdat zijn volkscómmissariaatir eenige takken van productie een slechttr kwaliteit had toegelaten teneinde te kur|r pronken met de vervulling van het prodiii program waf de hoeveëlheid 'betreft. In j plaats is benoemd Grapjes op eigennamen getuigen niet van veel smaak In dit geval i leiding echter te sterk orn niet t dat Samochwalow in het Néderlandsch hans zou hebben geheaten' :e-volkscommissaris T. tuigen mee [eval isde 4e t te vermeil® rlandsch Frfci Reorganisatie i Uit Vichy wordt nog i-ieke kringen aldaar vo< week een reorganisatie verwachten. vernomen, dat poli- r het einde van deze in het kabinet-Pétain

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2