DINSDAG 9 JULI 1940 24- Tusschen Amstel en IJ Offervaardigheid De koude wintermaanden Er is veel veranderd (Van onzen Amsterdamschen redacteur.) Aan het einde van de vorige week is ook hier ter stede de nationale collecte ten bate van de door den oorlog geteisterde gebieden gehouden. De opbrengst van deze inzameling is mij nog onbekend. Ik maak er gewag van om twee opmerkingen te kunnen plaatsen. De eerste is deze, dat in kleinere steden en in dorpen naar verhouding allicht meer zal ge geven worden dan te Amsterdam, aangezien bepaalde groepen der bevolking zich gemak kelijk afzijdig houden. De Bijbelsche regel. „Het is zaliger te geven dan te ontvangen", wordt door tienduizenden in de hoofdstad niet begrepen en onder het schild der onbekend heid blijven velen op een afstand, als een col lectebus nadert of liepen ook dimaal hoofd schuddend voorbij. Hiertegenover staan wel groote giften uit goed gesitueerde kringen, doch dealgemeene deelname in een groote stad als de onze is meestal onbevredigend. Des te meer valt het op, dat een groote meerderheid zich niet onbetuigd liet om de plicht der naastenliefde te verstaan. Boven dien hébben velen op de een of andere wijze extra geofferd direct nadat de eerste berichten van de oorlogsrampen binnenkwamen Tallooze burgers hebben aanstonds geld, levensmidde len, huisraad enz. beschikbaar gesteld. Ande ren namen liefderijk vluchtelingen in hun huis op. Organisaties als het korps Vrouwe lijke Vrijwilligers, Liefdadigheid naar Ver mogen, e.d.g., hebben prachtig werk verricht en zijn in menig opzicht nog altijd paraat. Hiernaast mag bovendien gewezen worden op verhoogde offervaardigheid in kerkelijke kringen reeds voor de gewone uitgaven. In de Gereformeerde en Hervormde kerken waarbij ik mij van nadere onderscheidingen, voor- of toevoegingen ditmaal onthoud zijn verder duizenden bijeengebracht voor het lenigen van den nood van diaconieën en voor den herbouw van kerken. Een eerste schatting mag veilig op ƒ25,000 worden gesteld, terwijl de gaven blijven vloeien. Van hier uit zijn ook groote inzamelingen Bijbels, kerkboeken enz. speciaal naar Rotter dam vervoerd om hèn bij te staan, die hiervan waren beroofd of wier begeerte naar het eer tijds veronachtzaamde Woord Gods uitging. Bij zooveel wat donker en droevig is en nog altijd blijft, zijn dit lichtstralen die de duister nis van dezen tijd eenigszins doen opklaren- De officieele cijfers over het koude eerste kwartaal van dit jaar toonen aan den invloed van den winter en van den oorlogstoestand op het leven der bevolking. Wat de strenge koude betreft, de sterfte onder ouden van dagen was belangrijk hooger dan in dezelfde wintermaanden van het vorig jaar. Het verkeer een geheel ander onderwerp, hoewel toch ook door de felle vorst beheerscht onderging eveneens ver andering. De Rijnvaart is er, behalve door den oorlogstoestand, door belemmerd, terwijl ten gevolge van den ijsgang het vervoer per spoor toenam. Beide factoren zijn van ongunstige beteeke- nis geweest op vestiging in en vertrek uit de hoofdstad. Verder op het werkloozencijfer, hetwelk beduidend lager was, vooral ten aan zien van de jeugdige werkloozen. Het hoogere aantal huwelijken handhaafde zich, vergeleken bij het laatste kwartaal van 1939, toen het trouwcijfer buitengewoon hoog was als gevolg van den oorlogstoestand. Wanneer de statistische cijfers over het tweede kwartaal van 1940 bekend worden, Zulk een sprekend verschil zal zijn de terugkeer naar vroegere verhoudingen. Sedert half Mei heeft men kunnen bemerken, dat de terugtred naar hetgeen vorige generaties ge woon waren, met weinig drukte gepaard ging. Men schikte zich in tal van omstandigheden, hoewel zeer belangrijke factoren als onge stoorde levering van water, gas en electriciteit van kracht bleven tegelijk met het tram verkeer, de post, telefoon en telegraaf, welke laatste vier uitingen van het moderne open bare leven toch een poosje min of meer stag neerden. Al staakt de tram slechts één uur eerder den dienst, er is overigens sterk ver minderde bewegingsvrijheid. Nog altijd is de treinenloop beperkt en 's avonds betrekkelijk vroeg beëindigd. Taxi's komt men weinig tegen. Het bezit van een „wagen" heeft alleen nominale beteekenis- Allerlei ouderwetsche voertuigen worden te voorschijn gehaald. Een bruidje in de tram is niets bijzonders meer. In het Vondelpark plukt men lindebloesem om een voorraad „thee" te vormen. De door velen niet meer gevolgde gewoonte om aan de gasfabriek cokes te halen, wordt in breeden kring hersteld. Men kan er voor in de rij staan om zoo met een halve hectoliter per week te gaan „opdoen" voor den winter, niet hooger dan tot 20 pet van het vorige verbruik. Van zelf kan men zich ook met zijn brandstoffen- leverancier verstaan. De schillenboer, ver trouwde figuur van jaren her, wordt er op aangezien of hij zijn nuttige functie kan blijven uitoefenen, zulks in verband met het streven van overheidswege om keukenafval tot vee voeder te verwerken. Zoo bevinden wij ons te midden van allerlei veranderingen, bepalingen en wat dies meer zij. Beeld van de bewegelijkheid der ver gankelijke dingen en typeerend onderscheid met het onvergankelijke, waarvan de H. Schrift troostend gewaagt Persfotograaf vermist Sedert 27 Juni wordt de heer H- M. E. Sagers, persfotograaf, verbonden aan de n.v. fotopersbureau Polygoon, vermist De heer S. was des morgens uit Amsterdam naar Den Helder vertrokken, waar hij foto's zou maken. Nadien heeft men niets meer van hem ver nomen. Namens de echtgenoote verzoekt de waar nemend commissaris van het bureau Leid- scheplein te Amsterdam opsporing. Men vreest dat een ongeluk is gebeurd. DE SPOORWEG DOOR DE BETUWE. Voorlaan Diesel-eleclrische tractie. Men meldt ons: Tot nu toe werd de spoorlijn door de Betuwe, de verbinding tusschen Nijmegen (Lent1 over Kesteren en Geldermalsen naar Sliedrecht. met stoomtreinen bereden. Dat bracht veel ongerief met zich omdat het, wanneer de trein te Lent was aangekomen, niet mogelijk was de locomotief weer voor den trein te plaatsen en deze naar Eist moest worden opgedrukt, om dan via De Vork weer in de gewone route te komen. Men had overwogen in Lent een z.g Engelsche wissel aan te leggen, maar de uit voering is niet mogelijk gebleken. Met ingang van Donderdag a s. zullen nu de stoomtreinen op het Betuwetraject vervangen worden door Diesel-electrische tractie, waardoor de rijtijd kan worden bekort en een meer regelmatige dienst verzekerd is. Aan den voet van den spoordijk, waarop het stationnetje Lent zich bevindt, heeft de restaurateur van het station Nijmegen een wachtkamer ingericht, waarvoor hjj de be schikking heeft gekregen over een cantine- barak, die vroeger bij het Nederlandsche leger in gebruik was. DE NIEUWE BEPALINGEN VOOR DE VERDUISTERING Wielrijders opgelet Ter aanvulling van de nieuwe verduiste ringsverordening van den Rijkscommissaris, opgenomen in het verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1940, maakt de bevelhebber van de Ordnungspolizei beim hoheren SS- und Polizeiführer" offici eel het volgende bekend: De voornaamste nieuwe bepaling van de verduisterings ver ordening is, dat fietsers terstond na het invallen van de duisternis niet meer zonder licht mogen rijden. Para graaf 10 van de verordening bepaalt daar over, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moeten rijden en dat de lantaarns van de fietsers zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 cm lange en 1 cm hooge recht hoekige opening het licht uit de beneden helft van de lantaarn doorlaat. Door deze bepaling is een zoodanige ver lichting van den rijweg beoogd, dat den wielrijder veilig rijden mogelijk is en tegen liggers het rijwiel als zoodanig kunnen her kennen. De afmetingen van de toegelaten lichtspleet komen overeen met de in Duitsch- land geldende bepalingen. Daar schier in Nederland veel meer van fietsen gebruik wordt gemaakt, wordt verwacht, dat in ieder geval slechts de kleinste spleetlengte, name lijk die van drie centimeter, zal worden toe gepast. In samenhang hiermede wordt er op gewezen, dat de vervaardigers van verduiste ringsmateriaal voor voertuigen, fietsen inbe grepen, dit, voor het in den handel wordt gebracht, bij de materiaalkeuringscommissie van de rijksinspectie voor de bescherming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht, Heerengracht 23, den Haag, ter goedkeuring moeten voorleggen. De materiaalkeuringscommissie controleert, of het aangeboden verduisteringsmiddel beant woordt aan de bedoelingen van de verduiste ringsverordening. Daarbij is het voor ver duisteringsmiddelen voor fietslantaarns niet steeds noodig, dat zij bepaald de in paragraaf 10 genoemde rechthoekige lichtspleet hebben; de commissie kan ook andere verduisterings middelen goedkeuren, die de in paragraaf 10 voorgeschreven lichtsterkte niet overschrijden en ook overigens aan de voorschriften voor de verduistering voldoen. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteringsmiddelen aan te schaffen, die door de keuringscommissie zijn goedgekeurd. De goedgekeurde afschermingsmiddelen zijn gemerkt met een ingeponsten rechthoek van 20 bij 15 millimeter >met de letters J.LJ3. en daaronder het keuringsnummer. In den handel gebrachte afschermingskappen, die dit merk niet drdgen, gelden als niet in overeenstem ming met de voorschriften. Over de handhaving van de verduistering zullen binnenkort verdere bekendmakingen volgen. Er wordt verwacht, dat de bepalin gen van de nieuwe verduisterings-verordening door de bevolking zeer nauwgezet zullen worden nagekomen want ten slotte dient de verduistering slechts de bescherming van de bevolking en haar eigendom. ..NEDERLANDSCH DAGBLAD". Dagblad van nationaal front. In Den Haag is gisteren het eerste van het „Nederlandsch Dagblad", orgaan van het nationaal front (leider Arnold Meyer), verschenen. Naast het weekblad „De Weg" zal dit dag blad in den vervolge de doelstellingen en beginselen van deze beweging in grooter kring bekend maken. De uitzending van kinderen naar Salzkammergut Een affiche van het Centraal Bureau voor de kinderactie Nederland- Oostmark. Het Nederlandsch Centraal Bureau voor de Kinderactie NederlandOostmark heeft op dracht gegeven, op tal van plaatsen (in den vorm van een affiche) een mededeeling aan te plakken van den volgenden inhoud: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss- Inquart, heeft in zijn te Rotterdam gehouden rede uitdrukking gegeven van zijn bijzondere voldoening, daar hij thans de gelegenheid heeft tot het in het leven roepen van een kinderactie voor kinderen van behoeftige Nederlandsche gezinnen, en zijn dank te kunnen toonen voor de in de na-oorlogsjaren van Nederlandsche zijde doorgevoerde kin- derhulpactie voor Oostenrijksohe kinderen. Toentertijd waren duizenden Oostenrijksche kinderen voor ontspanning in Nederland. Thans heeft de Rijkscommissaris toegezegd, dat 6000 kinderen naar de mooie gouw Opper- donau (Salzkammergut) kunnen gaan. Met de voorbereidingen voor deze reis is het Nederlandsch-Duitsch Comité gereed. De eerste vacantietreinen voor deze ont spanning behoevende kinderen kunnen ver trekken op 15 Juli a.s. De duur van het verblijf is gerekend tot October, zoodat een absolute ontspanning gewaarborgd is. In Oostenrijk staan de kinderen onder toe zicht van Nederlanders. Bovendien staan alle kinderen onder geneeskundige controle, en worden ondergebracht in vrijgemaakte hotels, vacantieoorden en bij gegoede families, en wel uitsluitend in de meest mooie gedeelten van Opper-Oostenrijk. Op verren afstand van den oorlog en zijn gevolgen kunnen en zullen zij genieten. Uitsluitend uit sociaal oogpunt worden de kinderen uitgezocht, d.w.z. die kinderen die een ontspanning het meest noodig hebben De politieke en godsdienstige richting der ouders speelt hierbij geen rol. De gouw Opperdonau zal alles doen wat in haar vermogen ligt te vergoeden wat Neder landers destijds voor de Oostenrijksche kin deren hebben gedaan. De ouders moeten zoo spoedig mogelijk op gave doen bij den burgemeester van hun ge meente. Er mag niemand geweigerd worden. Om transportredenen mogen op het oogenblik maar 6000 kinderen worden opgenomen. Men wende zich in geval van twijfel tot het Neder landsch Centraal Bureau voor de kinderactie Nederland-Oostmark, Den Haag, Binnenhof 19, Telefoon 18.38.20. toestel 26. De Distributie-courant Bij de Oprechte Haarlemsche Courant is net eerste nummer verschenen van de „Distributie courant", die een zich wekelijks vernieuwende encyclopedie op het gebied der distributiemaat regelen bedoelt te worden. Genoemde maat regelen geven den detaillist rechten en leggen hem verplichtingen op. Komt men zijn verplich tingen niet na, dan loopt men niet alleen de kans om met den strafrechter in aanraking te komen, doch tevens verspeelt men in vele ge vallen zijn rechten. Men dient dus den weg m „distributieland" te kennen. Hiervoor heeft men een gids noodig, die in eenvoudige taal vertelt hoe de distributiemaatregelen werken en welke rechten en plichten men heeft. Hetzelfde geldt voor hoteliers, voor caféhouders en voor vele anderen, die op de een of andere wijze in de distributie zijn ingeschakeld. A.N.W.B. Algemeene vergadering te Utrecht De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft zijn jaarlijksche algemeene vergadering, welke ditmaal, in verband met de tijdsomstandig heden, niet gepaard ging met de andere daar bij gebruikelijke feestelijkheden, te Utrecht gehouden, onder voorzitterschap van den heer H P. J. Bloemers. In een korte openingsrede heeft deze her innerd aan de verleden jaar te Maastricht ge houden algemeene vergadering en de daaraan verbonden welgeslaagde bondsdagen en me degedeeld, dat het aanvankelijk plan om dit jaar een dergelijk bondsfeest te Haarlem te houden niet kon doorgaan, omdat het bestuur meende, dat het in de huidige omstandigheden beter was. bij het uitschrijven van vergade ringen de uiterste soberheid en zuinigheid in acht te nemen en de algemeene vergadering te beperken tot een eenvoudige samenkomst in het centrum des lands, ter voldoening aan de bepalingen der statuten en ter formeele afdoe ning van de agendapunten, welke reglemen tair noodzakelijk zijn. Bij de hierna volgende behandeling van de beknopte agenda is tot lid der balans-commis sie gekozen de heer d'Ailly, directeur der Kasvereeruging te Amsterdam en is het jaar verslag uitgebracht De gebruikelijke uitreiking van onderschei dingen wegens 50-jarige lidmaatschap en we gens 25-jarige vervulling van de consuls functie is verschoven naar de afdeelingsverga- deringen in het a.s. najaar. In een aan de algemei voorafgegane vergadering bestuur van den A.N.W.B. is de balans 1939 met een eindcijfer van ƒ551,258 goed gekeurd. Ter voorziening in de vacature in het alge meen bestuur, ontstaan door het overlijden van de heeren J. Bergmans te Barger en ir. H. A. H de Ronde te Maastricht en het bedanken van den heer E. Pool te Hengelo, werden ge kozen de heeren J. G. Legro, burgemeester van Eelde, J. Bn. de Weichs de Wenne, burge meester van Wanssum (Limburg) en C M. Gelderman te Oldenzaal. Tot leden van de financieele commissie wer den gekozen de heeren Ch. Rédelé te Dor drecht en mr. S P. C. L. Meijer Wiersma te 's-Gravenhage. Tot stemgerechtigden werden gekozen: in afd. III (Zuid-Holland) de heer C J. van Schaardenburg te Rotterdam en in afd. VIII (Overijssel) de heer A. Ledeboer te Almelo. Goedgekeurd werd het voorstel tot instel ling van een lidmaatschap tegen een contributie van 2.50 van 1 Juni t/m. 31 Dec. 1940. De buitengewone tijdsomstandigheden waren oor zaak, dat het dagelijksch bestuur het wen- schelijk achtte, de contributie voor nieuw- toetredende leden voor de resteerende maan den van dit jaar van 1 Juni af te brengen op 2.50, teneinde degenen die met hun nieuw aangeschafte fiets tochten willen maken te be wegen, daarvoor bij den A.N.W.B. voorlich ting te vragen en dus lid te worden. FIETSENDIEF OP HEETERDAAD BETRAPT De politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in een schuurtje op den Ooster- ringdijk een 47-jarigen koopman gearresteerd, die op heeterdaad werd betrapt toen hij uit dit schuurtje een rijwiel trachtte te stelen, na dat hij de deur had opengebroken. De man is een oudé bekende van de politie, die zich reeds eerder wegens soortgelijke dief stallen had te verantwoorden. Hij zal ter be schikking van den officier van justitie worden gesteld Kinabast De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het.inge volge bekendmaking van 6 Juni 1940 van kracht zijnde verbod tot aflevering etc. van kinabast wordt ingetrokken, voor zoover het pharmaceutische kinabast betreft DE VERDUISTERING In het belang van de naleving val palingen ten aanzien van de verduis Zonsondergang 9 Juli: 10 u Zonsopgang 10 Juli: 5 u. 29 i u De gasslang was losgero Gisternacht is te Leersum een ongeluk gebeurd, waarvan het v. d. B. het slachtoffer is geworden.— Toen de melkboer gistermorgen bellen aan de woning van het echtpa B. geen antwoord kreeg, verschafte met geweld toegang tot het huis. Hij man en de vrouw bedwelmd in de slaï^ aan. Bij onderzoek, bleek, dat een ;%J van de leiding was losgeraakt, waart gas tot in de slaapkamer was doorget De melkboer paste onmiddellijk matige ademhaling toe, hetgeen allee 67-jarige vrouw nog baatte. |en De 69-jarige man was reeds overle e, vrouw verkeert in levensgevaar. lij Begrafenis van gevall«ti\ Engelsche vliegers ed* Op de nieuwe Oo9terbegraaf] teren twee Engelsche vliegers, c van de hoofdstad gevallen zijn, r militaire eerbewijzen ter aarde bestelde De Duitsche predikant bij de Luther,iie meente te Amsterdam leidde den diens de plechtigheid in de groote aula mier) spel was geopend, bad de predikant h v- Vader. De stoet begaf zich vervolgei waarts, waar de predikant, na het uiistr van den officieelen Engelschen begrafe te een korte toespraak hield. Ongeveer tien dagen geleden zijn R gelsche en Duitsche soldaten tegelijker h graven, aldus de predikant. Het is ei^e de overwinnaars de overwonnenen eerei Duitsche soldaat zorgt, dat ook zijn tejks ders een ridderlijke, christelijke ber. krijgen. Een oordeel over zijn daden hij daarbij niet uit. Wij gevoelen eerb®1 den dood. De Engelsche soldaten zijn een len van hun regeering nagekomen en«w hen als soldaten. Namens den Ortskommandant legde 16e Messerschmidt, commandant van het v|e ton, twee kransen op de graven. Hij ba, plechtigheid met de woorden: „Wir elr sere gefallenen Feinde". len ce OP HEETERDAAD BETRAPTÜ, Gisteravond om zes uur hebbJ*V rechercheurs van het hoofdbureau vat cu te Amsterdam in de omgeving van hi^i rak een rijwieldief op heeterdaad betr. bleek een jongeman van twintig jaar. te 's-Gravenhage, te zijn. die in den k den dag per rijwiel naar Amsterdam komen. Hij is thans op het hoofdbure. sloten en zal vermoedelijk morgen vjvo officier van justitie worden geleid- lne DOOR EEN WAGEN OVERRED- Doodelijk ongeluk in De BilL,^ Op den Waterweg in De Bilt is Za|m avond mevr. P. K., die met haar rap] fietstochtje maakte, door een met ee^ bespannen wagen aangereden. Zij kwaï de wielen terecht en werd op slag ge Oosterbegraafplaats ljs Lsche vliegers, die in t gevallen zijn, met de Pte LIJK OPGEHAALD •tv m Uit de Maas bij Venlo is Zaterdag _)gehaald van den arbeider M. J. jer die j.L Woensdag bij het ongeluk aan v, ■as verongelukt. De aanvoer op de Aalsmeersche veiling, een der voornaamste centra van de Nederlandsche bloemenkweekerij, stond Maandagmorgen in het teeken van den oproep, dien de groep „Bloemisterij" van den Nederlandsohen Tuinbouwraad aan het publiek heett gedaan, om zooveel mogelijk bloemen te koopen en daarmede een nationaal bedrijf, dat thans moeilijke dagen doormaakt, te helpen. Een overzicht in de groote hal. De „Friesland", die dezen winter hachtelijke avonturen beleefde op het IJsselmeer toen het schip in het ijs bekneld geraakte en zonk, is weer In de vaart. De boot voor het vertrek gereed in de Amsterdamsche haven. Bij duizendtallen keere* de vluchtelingen in Frankrijk naar hun woonsteden terug. Ook per goederenwagons heeft het vervoer plaats, welk t-ensport In dankbaarheid wordt aanvaard. EEN WERK VAN BARMHARTIGHEID. De tallooze vluchtelingen, die in d< Le Havre terugkeeren, worden onmiddellijk na aankomst van levensmiddelen bij de daarvoor bestemde Duitsche hulpcolonnes. ai aappelen, welke tegen den minimumprijs op de veilingen niet verkocht kirj wörd-n, "vinden nu een loonende bestemming, daar ze geëxporteerd worden naar üul land Ongeveer een miüicen kilogram wordt zoosoende per dag verwerkt. Het lade** e n tte Broek op Langendijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6