DINSDAG 9 JUL I IS'9 IDA PAC= HET ONDERHOUD HITLER-CIANO Resultaten zullen zich niet laten wachten, schrijft de Italiaansehe pers Ook de Italiaansche middagpers heeft lange kolommen gewijd aan de gewichtige bespre kingen, die te Berlijn gevoerd zijn tusschen Hitier en Ciano. De bladen wijzen op de nauwe samenwerking tusschen de staten van de'spil aan den voor avond van het groote offensief tegen Enge land. De Tribuna schrijft, dat groote re serve ten aanzien van de gedachtenwisseling moet worden in acht genomen, maar dat het toch zeker is, dat zij zich niet heeft uitge strekt over een be perkt terrein, maar heeft geloopen over alle kwesties den oor log betreffende „den oorlog, die moet wor den voortgezet tot de verdwijning van de Britsche macht en haar verwijdering uit het Europe esche vredes- stelsel waarvan de voorwaarden beginnen door te schemeren." De Berlijnsche cor respondent van de La- vora fascista schrijft, dat na het sluiten van den wapenstilstand met Frankrijk en op den grondslag van den aanval tegen Engeland, Rome en Berlijn een be schouwing van de problemen van beide zijden niet hebben kunnen voorbijgaan. Het Ber lijnsche volk ziet in het bezoek Ciano de laatste voorbereidingspha: hebben een onderhoud gehad, waarvan de eerste resultaten niet lang op zich zullen laten wachten. De correspondent acht het niet uit gesloten, dat de Italiaansche minister van Graaf buitenlandsche zaken tijdens zijn bezoek aan van den het Westelijke front een kort oponthoud te strijd tegen Engeland. De Führer en Ciano Parijs zal hebben. Gespannen toestand voor Martinique Het D.N.B. meldde gisteren uit Washington: De Fransche zeestrijdkrachten, welke bij het Fransche eiland Martinique in de Carai- bische Zee liggen, waaronder ook eenige duikbooten en het 22,146 ton metend.e vlieg kampschip Béarn, verwachten, naar alhier bekend wordt, een Britsch ultimatum. Volgens alhier door Franschen ontvangen berichten is het eiland door de Britsche blok kade van iedere verbinding met de buiten wereld afgesloten. Men verwacht ieder oogen- blik, dat de Britsche schepen de vijandelijk heden zullen openen. Het Duitsehe frontbericht Het frontbericht van het D.N.B. luidt als Volgt: - - De handelsoorlog tegen Engeland werd •voortgezet De groote successen, waarvan het Duitsehe duikbootwapen in den laatsten tijd melding kon maken, zijn geen toevallige successen en niet de resultaten van een enkel optreden. Veeleer kan worden aangenomen, dat de Duitsehe oorlogsmarine van de tegenwoordig gunstige kustbases uit de handelsoorlog tegen Engeland met alle daarvoor in aanmerking komende wapens conseauent zal voortzetten en verscherpen. Geruchten te Tokio over een Fransche oorlogsverklaring aan Engeland Het D. N. B. meldt uit Tokio: Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft vandaag op de persconferentie verklaard, dat de Japansche regeering nog onbevestigde berichten ontvan gen heeft, volgens welke Frankrijk het voor nemen heeft Engeland den oorlog te ver klaren. Mocht het zoover komen, dan moet erop gerekend worden, dat ook in het Verre Oosten botsingen tusschen Franschen en Fngelschen ontstaan. Tevens verwees de woordvoerder naar de jongste persberichten, volgens welke de Fran sche autoriteiten te Haiphong reeds Britsche schepen zouden hebben vastgehouden. Japan zal dienovereenkomstig voorzorgsmaatregelen nemen. (Een dergelijk bericht zendt Domei uit Hanoi. Red. N. R. C.) De dond van generaal von Speek Er worden nu bijzonderheden bekend over den dooa, dien luitenant-generaal von Speek 15 Juni bij een verkenning in de nabijheid van Pont sur Yonne gevonden heeft. Het in- fanterievuur ten spijt begaf hij zich naar die plek met het oog op een overgang van de rivier. De Franschen, op ongeveer 100 pas afstands, beproefden hem en zijn staf den terugtocht af te snijden. Hij kreeg een schot dwars door den romp en stierf spoedig. De generaal stond pas 10 dagen aan het hoofd van het legerkorps. Door zijn meeslee- pende eigenschappen en persoonlijke ingrij pen in de voorste linie voerde hij zijn divisie van overwinning tot overwinning. Reeds in den vorigen oorlog had hij zich onderschei den. De tweede aanval op de Dunkerque 200 Zeelieden gedood of gewond. Het D.N.B. nfteldt uit Geneve: De Fransche admiraliteit publiceert de volgende officieele mededeeling over den tweeden aanval op de Dunkerque, die in de marinehaven van Oran aan den grond was gezet: Na den Britschen aanval van 3 Juli is op het schip een nieuwe hevige aanval gedaan door Britsche luchtstrijdkrachten. Verschei dene bommen en torpedo's zijn op de Dun kerque afgevuurd. De schade, die reeds door den eersten aanval was aangericht, is hier door nog vergroot. De brug en de reddings booten, die zich rondom het schip bevonden, werden met machinegeweervuur bestookt. Er zijn meer dan 200 zeelieden gedood of ge wond, die het aantal slachtoffers van den aanval Tan Mers-el-Kebir en op het aviso Rigoult de Genouilly verhoogen. Terecht vraagt men zich af, in welk ver band deze aanval op zeelieden, die de Britsche marine zooveel diensten hebben bewezen, staat tot het voorwendsel, dat de bedoeling is te verhinderen, dat de Fransche schepen door een derden staat gebruikt worden. De Fransche kamer vandaag bijeen Woensdag zitting van de Nationale Vergadering De Fransche Kamers zullen vandaag in Vichy afzonderlijk beraadslagen, waarbij zij een beslissing moeten nemen over de voor stellen tot samengaan in de Nationale ver gadering. Indien het aantal leden van beide Kamers, dat noodig is voor het nemen van besluiten, niet aanwezig zou zijn, dan is reeds in een wettelijke oplossing ^voorzien, waar door een verhindering van de vergadering van het parlement niet kan voorkomen. De bijeenkomst vart dé nationale vergade ring is bepaald op Woensdag. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval gegeven zal worden, een wetsont werp indienen, dat bestaat in een trouwbe- tuiging aan Pétain. De zitting zal waar schijnlijk van zeer korten duur zijn. Hierbij zal aan Pétain en zijn regeering volmachten worden verstrekt voor het uitwerken van een grondwet, gebaseerd op het respecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en, van het vaderland. Er zal een commissie worden ingesteld, die wordt belast met het uitwerken van de artikelen van de grond wet. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee Kamers, nl. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intellectueelen en van den handel zal ver tegenwoordigen en het geraamte van den staat zal vormen, en een Tweede Kamer, die door de vertegenwoordiging van de corpo raties, de standen en het gezin de benoodig- de waarborgen zal geven. De Fransche parlementsleden zijn in Vichy bijeen gekomen om de begrafenisplechtighe den van een regime, dat gefaald heeft, bij te wonen, aldus begint de Petit Dauphinois een stemmingsbeeld uit Vichy. Bij het publiek, zoo gaat het blad voort, genieten de parle mentsleden geen bijzondere hoogachting. Ter wijl bij het voorbijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblootten, werden bepaalde groepen van parlementsleden op de straat met niets dan scheeve gezichten en hoonend lachen aangekeken. Men had het vooral gemunt op Leon Blum, zoodat deze, om verdere incidenten te ontgaan, bij wijze van voorzorg zijn kamer hield. Het in parle mentaire kringen reeds besproken voorstel tot instelling van een commissie van onder zoek voor het vaststellen der verantwoorde lijke personen voor denederlaag van Frankrijk heeft grooten indruk gemaakt. In ingelichte kringen wordt het als zeker aan genomen, dat dit voorstel ir het parlement of in de nationale vergadering zal worden ingediend. De werkzaamheden der wapen stilstandscommissie Tusschen de Duitsehe wapenstilstandscom missie en de Fransche delegatie is een ovei- eenkomst aangegaan, volgens welke alle strafgevangenen en tot hechtenis veroor deelden, die door de Franschen gearresteerd of veroordeeld zijn wegens een daad ten gunste van het Duitsehe Rijk. op vrije voeten moeten worden gesteld en wel, onafhankelijk van hun nationaliteit, dus ook Elzassers. DR. EORMS OP WEG NAAR VLAANDEREN Het A.N.P. verneemt uit goeden bron, dat de Vlaamsche strijder dr. August Borms in goeden welstand te Parijs is aangekomen en op weg is naar Vlaanderen. Dr. Borms was op 10 Mei door de Belgische autoriteiten gevangen genomen en aan de Franschen uitgeleverd. Op 10 Juni hebben politieke gevangenen, die uit Fransche ge vangenschap te Parijs waren teruggekeerd, dr Borms ontmoet in het concentratiekamp St Cy^rien bij Perpignan. Hij was slecht behan deld, de Franschen hadden hem mishandeld waarbij zijn bril was vernield. Zijn gezond heidstoestand was naar omstandigheden rede lijk weL De huidige positie van Engeland Een ulans van het Hamburger Fremdenblatt Na iïfet afsluiten van de tweede oorlogs phase, die met de totale nederlaag van Frankrijk is geëindigd ?n de laatste phase, nl. de definitieve afrekening met den vijand nummer een, Engeland, inluidt, publiceert het Hamburger Fremdenblatt een uitvoerig algemeen overzicht over den tegenwoordigen politieken hoestend met zijn veelzijdige vraagstukken. Hierin wordt gezegd, dat net eiland Groot- Britannië thans voer een afrekening s'aat, waarvoor het slechts de volgende debetposten mag boeken. 1 De ineenstorting van het oorlogsschuld probleem. Het bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk kon, zoolang het stand hield, in de wereld den verkeerden indruk wekken, dat twee groote volken zich geroepe.i voelden, tegenstand te bieden aan een. Duit schen aanvaL Het wegvallen van Frankrijk van het front der Britten, heeft het iedereen duidelijk gemaakt, dat de oorlog het werk was van een boven den staat uitgaande kliek, waaraan de belangen van het Fransche volk werden opgeofferd. 2. De ineenstorting van de democratische ideologie. Deze vormt in Europa de kenmerkende ontwikkeling van het oogen- blik. Frankrijk heeft besloten de Nationale vergadering bijeen te roepen, wier taak het zal zijn, de sedert 1871 van kracht geweest zijnde grondwet van de Derde Republiek bui ten werking te stellen De Fransche democra tie zal door een autoritairen staatsvorm wor den vervangen, geinspireerd op het Duitsehe en Italiaansche voorbeeld. 3. De ineenstorting van de Entente cordiale Het is Churchill met zijn hysterische mate loosheid gelukt, het werk van de Britsche diplomatie van 36 jaar te vernielen. Het uit breken van openlijke vijandschap tusschen Engeland en Frankrijk is wel de verbazing wekkendste bevestiging van den geweldigen ommekeer, die in de Europeesche politiek is gekomen. 4. De ineenstorting van de Britsche con tinentale politiek. Het oude spel, de Engelsche strijd om macht als een verdedigingsstrijd voor be dreigde staten van het vasteland tegen de hegemonieaanspraken van het rijk voor te stellen, is in al zijn gevolgen doorzien. En geland ziet zich thans op zijn eigen eiland door een militaire invasie, door een politieke isoleering en door een oeconomische uithon gering bedreigd. Engeland kan het rijk niet meer over winnen. omdat het rijk tezamen met Italië de erkende beschermer van het geheele vaste land geworden is. Het lersche vraagstuk In verband met het bezoek van Lord Craigavon bij Churchill schrijft de Daily Mail, dat de uitzichten op een accoord tusschen Noord-Ierland en Eire op het oogenblik ge ring schijnen. Het blad wijst er op, dat de politiek in Ierland voortdurend hoogst onbe vredigend blijft Lord Craigavon is na de conferentie teruggekeerd naar Ulster. Het is voor Engeland onmogelijk de rol van een passieven toeschouwer te spelen, daar een eventueele Duitsehe aanval op Eire uitslui tend ten doel zal hebben den hoofdaanval op Engeland voor te bereiden. Daarom is het voor Engeland plicht de Britsche troepen in Noord-Ierland belangrijk te versterken en op elke mogelijkheid te zijn voorbereid (D.N.B.» Het Stockholmsche blad Nya Dagligt All^ banda meldt uit Londen, dat in Engeland hét- probleem Ierland steeds brandender wordt. Men gelooft dat ook de Valera naar Londen zal komen. Van lersche zijde wordt geëischt. dat een sterk inlandsch Iersch leger zal wor den gevormd zonder eenigerlei Engelsche in menging, doch met inbegrip van de Ieren, die in Engelsche troependeelen dienst doen. Ter verbloeming van het feit dat Engelsche troe pen Ierland bezetten, heeft men, volgens ge noemd blad, een plan opgesteld om „katho lieke troepen" in Noord-Ierland te station- neeren en wel „met het oog op de openbare meening in de Ver. Staten". Noord-Ierland zou in ieder geval vastbesloten zijn om niet neutraal te zijn. Naar het D.N.B. nog verneemt, heeft Lord Craigavon na zijn terugkeer naar Belfast over de kansen van een „afhandeling" der lersche kwestie verklaard, dat Noord-Ierland zich moet concentreeren op ziin eigen ver dediging. Volgens een Havasbericht uit Algier». wordt officieel medegedeeld, dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran Fransche jacht vliegtuigen en kustbatterijen twee Britsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slag- schiD Hood werd meermalen getroffen er. twee Britsche torpedojagers werden zoo zwaar beschadigd, dat zij wellicht gezonken zijn. ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Koninc Ka.el ontvangt den iowje: ^axont awrentjew. de nieuwe sowjet-gezant is door ..•ning Karei met he gebruikelijke ceremo- >.eel :er overhandiging van zijn geloofsbrie ven ontvangen. Lawrc.Ujew is sedert langer tan twee jaar weer de eerste sowjetgezant te 3oekare?t. In den tusschentijd was de sowjet- jnie er slechis door een zaakgelastigde ver- .egenwoordigd. Lawrentjew was reeds vóór het overhandi gen van het sowjet-ultimatum aan Roemenië te Boekarest aangekomen. Tengevolge van bet op 26 Juni aan den Roemeenschen gezant te Moskou overhandigde ultimatum werd de oorspronkelijk op 28 Juni vastgestelde audientiè bij den koning uitgesteld. Engeland wil het wapenvervoer via Birma niet staken Domei meldt uit Tokio: Het Britsche antwoord met betrekking tot net transport van goederen en materieel via Birma en Hongkong, bestemd voor de Chi- neesche regeering te Tsjoenking, is een ver werping van het Japansche verzoek. De woordvoerder van het Japansche minis terie van buitenlandsche zaken heeft mede gedeeld, dat de Britsche ambassadeur. Sir Robert Craigie in opdracht van zijn regeering een bezoek heeft gebracht aan den Japan- schen minister van buitenlandschen zaken. Hij zette uiteen, dat de regeering te Hongkong er altijd zorgvuldig voor had gewaakt, dat geen militaire goederen door Hongkong ver voerd werden en dat de Britsche regeering van meening is op dit punt tegemoet te komen aan de Japansche verlangens. Wat betreft een verbod van militaire goederen door Birma, de regeering heeft deze zaak onderzocht, maar aangezien hierbij producten uit Birma en Britsch Indië zijn, is het moei lijk om dezen wettigen handel te verbieden. Bovendien maken de omstandigheden van het regenseizoen, het dit jaar onmogelijk om veel langs dezen weg te vervoeren. De Japansche minister van buitenlandsche zaken heeft zijn diepe ontevredenheid met dit antwoord tot uitdrukking gebracht en met nadruk de meening van de Japansche regee ring ten aanzien van deze kwestie uiteengezet. De Japansche regeering kan niet anders doen dan de Britsche regeering krachtig in overweging te geven haar standpunt nader te bepalen. De Britsche ambassadeur verzekerde dat hij deze opvatting aan zijn regeering zal overbrengen. Roosevelt en de Monroe-leer Hij pleii voor overleg tusschen de Europeesche, Amerikaansche en Asiatische naties Roosevelt heeft zijn secretaris Early op de persconferentie het voorstel laten lanceeren, Europa en Azië het principe van de Monroe- leer als „gulden middenweg" te laten aan nemen, teneinde tot een overeenkomst be treffende de verdeeling van de territoriale bezittingen der overwonnen naties te geraken. Roosevelt neemt, naar Early verklaarde, het standpunt in, dat de Europeesche, Aziatische en Amerikaansche naties voor het waarbor gen van haar belangen en invloedssferen bijeen moeten komen, teneinde haar vraag stukken betreffende de territoriale bezittin gen onder elkaar op te lossen, „inplaats van den overwinnaar te veroorloven, deze beslis singen te nemen". Roosevelt stemt in met de interpretatie van Hull van de Monroeleer, dat de Vereenigde Staten, indien Duitschland rechtsaanspraken op Fransche, Engelsche of Nederlandsche ter ritoriale bezittingen op het Westelijk halfrond zou laten gelden, geen aanstalten zouden maken deze gebieden te annexeeren Alle Amerikaansche naties zouden veeleei opgeroepen worden om te beslissen, of dei- gelijke bezittingen ónder een mandaat gesteld of onder een soort bescherming genomen zouden moeten worden, tot het tijdstip, waar op zij aan de „rechtapatige" bezitters terug gegeven zouden kunnen worden. Roosevelt is van meening, dat de volken van Europa en Azië een regeling moeten treffen Een arbeidsfront in Japan Naar Domei uit Tokio meldt, is een nieuwe Japansche arbeidersorganisatie gesticht, die in de plaats wil komen van de vakvereenigin- gem Deze nieuwe arbeiders-organisatie zal <n den vorm van een „liga voor den dienst aan den staat met steun van de industrie" een permanent bureau hebben met hoofd--en bij kantoren in Tokio en de industriecentra. Ze beoogt een „harmonische samenwerking tus schen arbeid en kapitaal" Aanstaande Zondag zal de „unie van transportarbeiders" worden opgeheven. De arbeidersvereniging van Japan heeft vrijwillig tot opheffing besloten: de liquidatie van deze dertig jaar oude vereni ging beteekent de ineenstorting der vakver- eenigingsbeweging in- Japan De regeeringswijziging in Denemarken Radiorede van minister Stauning Minister Stauning heeft gisteravond voor de radio een redevoering uitgesproken over de reorganisatie van de Deensche regeering. Hij zette o.m. het volgende uiteen: Het feit, dat het nieuwe ministerie bestaat uit leden der vier grootste partijen en uit partijlooze personen, vormt een breuk met de gewoonte van vele jaren, ontstaan door de buitengewone omstandigheden. Het nieuwe kabinet heeft een belangrijke politieke kracht. Het zal vele moeilijkheden moeten over winnen. Het werk zal verder verricht worden op den grondslag van den vrede en de over eenstemming. Denemarken hoopt, dat het ook goeden wil tot samenwerking zal vinden bij de naties, met wie een samenwerking onder de heerschende, veranderde omstandigheden mogelijk is. De groote werkloosheid moet door arbeid worden overwonnen. Wanneer de noodige aanvoeren verkregen kunnen worden, zal veel gewonnen zijn, zoowel voor den binnen- landschen toestand als ook voor de aanpas sing aan de veranderde oeconomische ver bindingen. die thans beproefd moeten worden. Er zullen veranderingen intreden in het leven van de volkeren als gevolg van het gewijzig de beeld van Europa, dat aan het einde van dezen oorlog door Denemarken wordt ver wacht. Het zal slechts mogelijk zijn te vol doen aan de eischen van den tijd, wanneer het Deensche volk den wil toont deel te nemen aan de noodige wijziging van stand- Taak van het nieuwe ministerie is he? vooral loyale samenwerking met de naburige natie en de autoriteiten ten uitvoer te leggen, die op het oogenblik in het land zijn Het Deensche volk heeft ster Ie nationale gevoe lens. Maar het staat met sympathie en goe den wil gereed om de goede en vriendschap pelijke betrekkin; in de eerste plaat? met de Duitsehe natie in stand te houden, mét wie de samenwerking de natuurlijkste zaak is.- Het Deensche volk moet voortgaan in zijn rëeds eerder bevestigde loyaliteit. Alleen daardoor kan het recht behouden blijven om de Deensche zelfstandigheid in de toekomst ;n stand te houden. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat na het onderteekenen van de ontslag- en bemoeiïngs- decreten door den koning een officieele mede deeling is uitgegeven over de reorganisatie van de regeering. Benoemd zijn o.a.: tot minister van buiten landsche zaken, de vroegere minister Erik Scavenius, tot minister van binnenlandsche zaken, de afgevaardigde van het Folketing Knud Kristensen, tot minister van verdedi ging. de tegenwoordige minister zonder porte feuille Brorsen. Op hun post blijven: Stauning als minister van staat, Buhl als minister van financiën, Bording als minister van landbouw en Jörgen Jörgensen als minister van onderwijs. Ont slag genomen hebben o.a. de minister van. buitenlandsche zaken, Munch, de minister van binnenlandsche zaken Dahlgaard en de minis ter van verdediging Andersen. In het nieuwe kabinet, da thans twaalf ministers telt tegen vroeger achttien, zijn evenals voorheen de vier gnoote rijksdagpar tijen vertegenwoordigd, n.l. de sociaal-demo craten. de radicalen, de conservatieven en de Venstre. De minister van buitenlandsche zaken, Erik Scavenius, heeft deze functie reeds tweemaal bekleed, n.l. in de regeering, die zitting had van 1909 tot 1910 en die van 1913 tot 1920 In den tusschentijd was hij Deensche gezant in Weenen >>n Rome ge weest. In de iaren 1924 tot 1935 was hij ge zant in Zweden, terwijl hij voorts vijf laar ter beschikking stond van hei Deer>cche ministerie van buitenlandsche zaken ter deelneming aar internationale -onterenlies van politieken ird. De 63-jarige ministei was-van 19'2 tol :920 en van 1925 tot l-°27 lid -van het Landsting. Binnenlandsch Nieuws De oudste Nederlander overleden Hij werd 103 jaar en vijf maanden Zacht en kalm, in den vrede van een pstriarchalen ouderdom, is Zondag te Dor drecht overleden, de heer J M Lettig, Dor drecht's oudste inwoner en tevens de oudste Nederlander. De heer Lettig heeft ten huize van zijn zoon en dochter in de ouderwetsche kruide nierszaak op den hoek van het Kromhout en de St. Jorisbrug den leeftijd van 103 jaar en 141 dagen mogen bereiken en groot voor recht zijn laatste levensdagen, die tien tallen van jaren zijn geweest, gezond en hel der van geest kunnen doorbrengen. Zóó kras was deze patriarch, die er ook uiterlijk als een aartsvader uitzag,, dat hij op zijn 102den verjaardag de N.C.R.V. een vraaggesprek kon toestaan en dat hij tot nog heel kort geleden zijn vele visite nauwkeurig wist te vertellen wat er toen en toen in Dordt, zijn geboorte stad, was gebeurd. Dat hij dit kon, is niet slechts te danken aan zijn kinderen, maar ook aan zijn arts, de heer J. A. Delhez die hem tal van jaren zorgvuldig heeft verpleegd en geen dag verzuimde om hem te komen opzoeken. Het leven van den heer Lettig is veelbewo gen geweest: hij heeft Patrimonium bestuurd i en de werkliedenver. „Eendracht" opgericht, hij assisteerde wijlen ds. Jonker in zijn her derlijken arbeid en was propagandist voor de Chr. scholen. Over al dezen arbeid kon hij smakelijk en levendig vertellen, maar vooral was hij 'n echte Dordtenaar op dreef als hij van Dordrecht's jongste historie verhaalde. Dan bleek de ruim honderd-jarige 'n zóó uitste kende prater, dat men niet wist waar men zich meer over verwonderen moest: over zijn geheugen of over zijn geest, over het feit, dat hij alle preeken, die de radio uit zendt, volgde of. over zijn trots, dat hij nog zonder bril kon lezen. Ziek is deze aartsvaderlijke grijsaard eigenlijk niet geweest en vredig is hii gestorven. Staatshoschbeheer verwerft nieuwe bezittingen Daartoe in staat gesteld door het departe ment van sociale zaken, heeft het Staatsbosch- beheer in eigendom verworven een complex, ter grootte van plm. 385 ha, gelegen ten Oosten van den Haarlerberg, als uitbreiding van de onlangs aangekochte boschwachterij Haarle. Voorts is ten behoeve van de werkverrui ming dezer dagen in handen van den staat overgegaan het zg. Vijlenerbosch. groot plm. 204 ha. gelegen in het móóiste gedeelte van Zuid-Limburg, onder de gemeente Vaals. Het vormt de kern van het eenige aaneengesloten groote boschcomplex in Zuid-Limburg. Deze bosschen, welke behalve voor de hout productie ook uit hoofde van natuurschoon en recreatie van veel betèekenis zijn, zullen in werkverruiming worden verbeterd. Voor genoemd doel verwierf het Staats- boschbeheer bovendien een terrein, groot plm. 60 ha, gelegen nabij het station Mook, ter uitbreiding van de reeds eenige jaren be staande boschwachterij Groesbeek. Diefstal van militaire goederen Twee personen gearresteerd. Het was de gemeentepolitie te Laren ter oore gekomen, dat een oewoner van een per ceel aan den Melkweg aldaar, zekere J. A. L.. gedurende de laatste dagen groote hoe veelheden haver te Hilversum verkocht pe man werd Zondagochtend gearresteerd en naar het politiebureau te Laren overgebracht Rij een huiszoeking werden nog verscheidene zakken haver 'ln het perceel aan den Melk weg aangetroffen alsmede eenige militaire rijwielen, dekens en een groote hoeveelheid nieuw hout. Al deze artikelen, die afkomstig zijn van de in Baarn destijds gelegerde mili tairen zijn des morgens met een verhuisauto, die vrijwel vol werd geladen, naar het politiebureau overgebracht. Bij het verhoor heeft I. bekend dat de goederen van diefstal ten nadeele van de militairen afkomstig waren. Een gedemobili seerde uit Nunspeet, wordt verdacht van medeplichtigheid en is opgesloten. Een derde verdachte, zekere L. S. uit Almelo- even eens een gedemobiliseerde militair, wordt wordt thans nog gezocht. Het valt te verwachteni dat nog meer per sonen bij dezen diefstal op grooten schaal betrokken zijn. Zooals bekend, is in verschillende bedrijven van ons land een verkorte werkweek inge steld Dit brengt voor hen. die in een andere olaats wonen dan waarin zij hun werkzaam heden verrichten, moeilijkheid mede. omdat hun spoorweekkaarl telkens eenige dagen nutteloos zal zijn De Nederlandsche spoorwegen hebben hier voor een oplossing gevonden. Maandag zullen voor afs'anden van ten hoogste 65 km zooge naamde "erkorte werkweekkaarten verkrijgbaar worden gesteld, welke kaarten gedurende 4 of 5 opeenvolgende dagen van een kalenderweck geldig zii.i De prijs dezer kaarten is naar even redigheid lager dan.die der weekkaarten. Zij zirn geldig voor een reis heen en weer ppr dag m de voor houders van weekkaarten toeganke- 'ijke treinen DE SLUITINGSTIJDEN MOETEN GEHANDHAAFD WORDEN De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van blnnenlandscne zaken, heeft aan de burgemeesters een briel gericht, waarin hij het volgende mededeext' Van Duitsehe zijde is de opmerking gemaakt, dat het in verschillende gemeenten zou voor komen. dat aan de vastgestelde sluitingsuren niet voldoende de hand wordt gehouden. Mede uit een oogpunt van de bescherming van de bevolkine tegen luchtaanvallen word» nauwgezette handhaving van ca sluitingstijden nrcrizakeliik geacht Met klem wordt verzocht voor zoover noodig de ter zake noodzakelijke maatregelen te nemen, om nauwgezette handhaving van de li-i'ingstijden te bevorderen HET SLACHTVERBOD VARKENS De geleidelijke invoering voor hef" geheele land. t- v Zooals men weet is voor Holland, U| en Zeeland tegen 15 Juli een slachtvai; voor varkens aangekondigd. Het doel tn I komen tot distributie van varkens oven slagers. De slagers moeten vandaag opi' hoeveel zij noodig hebben en alles wF vragen wordt hun toegewezen. Naar wij thans vernemen, zal het sl verbod niet beperkt blijven tot Noord Zuid-Holland. Utrecht en Zeeland. 22 pen; zullen weer vier provincies worden berr1a ken bij het besluit en op 29 Juli de ov| T RE De Nationale inzameling |ser Aan nagekomen giften voor het i hulpcomité is te Oisterwijk nog men een bedrag van 94.25. .aiipr Letteren en Kunst Marie van Zeggelen fteih Tl! di De schrijfster Marie Christine van Z$n i gelen vierde gisteren haar zeventigsttlen verjaardag. Zij heeft aanvankelijk les in de schijr kunst gehad en bezocht de Academie jrd Beeldende Kunsten in den Haag. Zij hijr C met den heer H. A. Kooij en volgde hemn p Indië. Het avontuurlijke van haar loop e 1 begon m?t de schipbreuk van de Priris t're drik, op 24 Juni 1890 in de Golf van Bis» a Toen haar echtgenoot in het vaderland W"° kwam, om de studiën aan de Hoogere Kiï v school volgen, had het zwervende leven» tw reeds over Java gevoerd, in de Westeoorl deeling van Borneo en Benkoelen. Van»P weer naar Meester Comelis en toen naai va derland. Hier werd het contact gelegd Acl Nelly van Kol. voor wier Kinderbibliot k zii ?r e?v.-~ rerrevruchten schreef, en. TWEEDE KAMER Uit dien tijd dateeren de Brieven van éve Zwervelinge, naast tal van kleine schefj-k Weer terug in Indië, moest ze heel wat zv t ven, vooral toen haar man de Boni-expednj naakte. Toen hii civiel bestuurder hs het landschap Soppeng, mocht zij r|: ook komen en uit het contact met <jé Inlq 1 sche bevolking ontstond een nadere studie t de Boegineesche literatuur, vooral door deelnemen aan tal van belangrijke contac met Inlandsche hoofden enz. Hieruit ontsll „De Gouden Kris". In 1907 weer terug op Java, nam ze werkzaam aandeel in kinderlectuur en 1 z dervacantiekolonies. Toen haar man wej r ekte met spoed naar Holland moest, vei derde het tooneel weer geheel. j Haar werkzame geest ker.de geen rust. 1 begint het optreden van den heer Groesbr chef van de firma Scheltema en Holkema. haar als het ware haalde uit de weinig kende kinderbibliotheek van Nelly van en De Gouden Kris, zoomede de Brieven eene Zwervelinge opnieuw uitgaf, doch laatste onder een anderen titel: Het leven J*1 een Hollandsche vrouw in Indië. Weer terug in Indië, tegen '912, wordt P de familie Van Deventer alles verzameld, rl noodig was voor een Hollandsch Huis in Inei zooals dit was te zien op de wereldtenta stelling te Amsterdam kor: daarop. In K<| Radja nam ze een werkzaam aandeel in monteeren van de herdenking van de OraiLj in Nederland. Ook daar is de Prins geland^, werd een historisch spel gegeven van Lj dagen. L Tijdens naar verbliji ie Buitenzorg ma^ zij een theosofischen jaardag mee te Dj°L waar de toenmalige Prins Akoe Alam het F kende mysteriespel Minta Raga gaf, zor' dat alleen in de Vorstenlanden onder de <f kundige leiding van den Pakoe Alam moge was. Hier kreeg men voor het eerst een r peren blik in het Javéansche zielelevën. L plan van haar echtgenoot, den dienst te laten, viel samen met een aanood, redactJC te worden van De Hollanasche Lelie, zooals 'oen nog onder den uitgever Veen uitkwE Dit gaf in Nederland een andere aan haar werk. Nog een tijdje werkte Indis[ leven door, doch het levende contact 1 niet meer. Nadat haar echtgenoot in 1921 i maals naar Indië was gegaan, ving haar z standige arbeid aan. nu. na de scheidp onder haar eigen naam. Ook de onderwerp die zij daarna behandelt, oriënteeren zich! leidelijk meer op het oud-Hollandsche fam| leven. Veel van haar pennevruchten zijn leefd" aan de zijde van haar man. Later v, den het herinneringen en dan komt de hip rische roman. Verdere bib1iographie worpenen: De schat van den armen jonj Koloniaaltje; Aan de kruiswegen: Averij: het hart van Indië; Twee Amsterdamsche fers; Indische levens; Indische mysteriën; broedertwist uit 1815; De vrede van het Mi, landt; De zoon des huizes; Marianne Hoogl i (Mevrouw Marianne); De plaetse aan Veght; Maria van Oranje; Alles paraat; liefde in Kennemerland; Een dessajon: Oude glorie; Een hofdame uit de 18de ee3 De Erven Burdee. Tooneel: Een kostt;. sproke: Mama; Boeddhakind. D-R. W. MENGELBERG. Eenige Duitsehe bladen o.a. Das Reichj de Völkischer Beobachter, bevatten naar leiding van Mengelberg's verschijnen het hoofd van het Philharmonisehe Or Res Berlijn huldigende artikelen, waarin o.a| nadn.k op diens Nederlandsche karaki trekken gelegd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2