MAANDAG 8 JUL! 1940 PA6, STADSNIEUWS Officieele publicaties OPBOUWDIENST f Voor den opbouwdienst moeten zich melden de sedert 15 Mei j.l. met groot verlof gezonden onderofficieren, korporaals en soldaten, wan neer zij tot dusver geen arbeid konden vin den of weder werkloos zijn geworden en een vrijwillige aanmelding voor arbeid in Duitsch* land niet heeft plaats gehad. Onder vorenstaand personeel moet mede worden begrepen studeerenden en zij. die zon der werk zijnde, zelf dan wel middels familie enz. in hun onderhoud zouden kunnen voor zien. Voor zoover dit nog niet geschiedde moet deze aanmelding plaats hebben Dinsdag 9 Juli es tusschen 9 en 16 uur. aan het Bureau Militaire Zaken enz.. Stille Rijn no. 3. Leiden, 8 Juli 1940. Ned. Herv. Kerk Commissie voor den openbare eerediensi. Vrijdag is in de consistoriekamer der Pie terskerk een algemeene vergadering gehouden van medewerkers en medewerksters voor de openbare eeredienst bij de Ned. Herv. ge meente alhier. Nadat de voorzitter, de heer J. F. de Heer de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend had, hield ds. H. C. Touw een korte toespraak naar aanleiding van 2 Konin gen 12 vers 415. Voor dat ik in Leiden kwam, aldus ds. Touw, was mij reeds bekend, welk voortreffelijk werk door de medewer kers en medewerksters voor den openbaren eeredienst te Leiden gedaan wordt. Spr. stond daarna stil bij gróote neergang en teleurstel lingen van het heden waarom hij als bemoedi ging dit woord uit de Heilige Schrift als onder werp gekozen had. De voorzitter deelde mede, dat de heer Ba tist als penningmeester had moeten bedanken. De heer Snet werd bereid gevonden deze functie te vervullen. Hij wordt dan tevens lid van de hoofdcommissie. De heer van 'Rooijen werd tot 2de penningmeester be noemd. Het resultaat der Paasch-actie onder de nieuwe lidmaten was zeer groot geweest: van de 184 lidmaten hadden zich 103 bereid verklaard maandelijks of jaarlijks een bij drage te geven. Kon. Genootschap „Mathesis Scientearum Genitrix" Jaarlijksche algem. vergadering In de groote zaal van Het Schuttershof werd de jaarlijksche algemeene gadering gehouden van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scientearum Geni trix". De vergadering werd namens het ge meentebestuur bijgewoond door wethouder M. G. Verwey. Voorts was aanwezig de specteur van het Nijverheidsonderwijs. De zaal werd voor het grootste gedeelte gevuld met de leerlingen en hun ouders. De notulen, gelezen door den secretaris, Mr. C. J. Goud smit, werden goedgekeurd. De penningmees ter, de heer H. v. Slooten Jr., werd, na gun stig rapport van de kascommissie, van zijr -gehouden beheer gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van Prof. Dr. W. v. d. Woude gekozen Prof. Dr. W. H. Keesom en in de plaats van Ir. G. A. van Klinkenberg Ir. M. C. de Jong. Her kozen werden de heeren Mr. C. J. Goudsmit, J. Heringa en Dr. S. F. Holst Weber. Vervolgens sprak Prof. v. d. Woude, die de vergadering presideerde, de rede uit die door den voorzitter, Prof. dr. J. Droste, die niet aanwezig kon zijns had zullen gehouden worden. In de eerste plaats werd een woord gespro ken ter nagedachtenis van de overleden leden, terwijl spr. voorts een woord van geluk- ■wensch uitte jegens de leerares, mej. Horst, die dezer dagen promoveerde. De voornaamste gebeurtenis in het af- geloopen jaar was de wisseling in het direc toraat. Ir. H. v. Dijk werd vervangen door den heer A. v. d. Hoogt. Op 1 Januari 1940 werd de school bezocht door 416 leerlingen fvorig jaar 422). Van de 90 leerlingen die eindexamen deden werden er 17 afgew en 13 trokken zich terug. Zestig leerlingen ontvangen het einddiploma. Eenige vernieuwde lokalen, een vernieu wing die noodig was door den in 1938 p' gehad hebbende brand, werden in gebruik genomen. Onder auspiciën van de Vereeniging Mathesianen werden verschillende excursies en lezingen georganiseerd. Het ledental der vereeniging bedroeg 6 leden van verdienste, 2 buitengewone leden, 221 gewone leden (vorig jaar 310). De sterke daling van ledental deed het bestuur het besluit nemen de contributie te verlagen van 4 tot 2.50. Het overleden lid van verdienste, mej. dr. W. C. de Baat, legateerde aan het Genoot schap 2000, uit de rente waarvan ten be hoeve van veelbelovende leerlingen, die dat noodig hebben, leermiddelen kunnen worden bekostigd. Tenslotte richtte spr. een woord van harte lijke gelukwenseh tot de jongelui die de school met het diploma gingen verlaten. Ze moeten nu toonen wat ze waard zijn. Vooral in dezen moeilijken tijd hebben ze alles in hel werk te stellen om de opgedane kennis zoc goed mogelijk in practijk te brengen. Prof. v. d. Woude ging daarna tot de uit reiking der diploma's over. Vervolgens deel de spr. mede. dat de winnaars van de prijs vraag „binnenbetimmering" zijn: le prijs A. Swinkels, 2e prijs F. v. d. Mark en 3e prijs W. D. Caspers. Aan hen werden de prijzzen •ter hand gesteld. Namens hun klasgenooten spraken twee Jongelui woorden van dank voor het genoten onderwijs. Mr. Goudsmit dankte Prof. v. d. Woude, die het bestuur gaat verlaten, voor hetgeen hij voor het Genootschap heeft ge daan. Prof. v. d. Woude sprak een woord van afscheid. Middenstandsoffer 1940 Er heeft zich ook hier ter stede een com missie gevormd uit de Leidsche Midden standscentrale met het doel gelden in te zamelen bij de middenstanders voor de collega s, wier zaken en eigendommen, in lange jaren opgebouwd, in eenige uren wer den vernietigd. Van de Middenstanders die niet getroffen werden wordt een offer gevraagd, waarbij 'als ideaal gesteld wordt dat een ieder onge veer 1 pel. bijdraagt der waarde van zijn ge- spaard gebleven bezit. Elke middenstander zal binnenkort door twee leden zijner eigen organisatie worden bezocht en kan daarbij zijn' bijdrage afzonderen. De commissie bestaat uit de heeren: Arnold H Bergers, voorz., W. Bleuzé, secretaris, J. Th. Balkestein, penningmeester. I'. J. v. Dam, Ph v. d. Drift, C. J Eggink, H. P. Janssen, G v. Reenen en P J. v. d. Zanden. Zij werkt onder het motto, dat op de huizen op de hoek vari de Hoogstraat prijkt: „De trouw, der burgerij heeft hier 't geen dour geweld der vlammen wierdt gesloopt in bet'jen staat hersteld" H00FDPIJH? n-n Mijnhardtje Twee stuks 1 O et. - Twaalf stuks 50 ct. Vereeniging „Oud-Leiden" Nog even octief als voorheen Men schrijft ons: Ondanks de bewogen tijden blijken de rerkzaamheden van de Vereeniging „Oud- Leiden" op de gewone wijze voortgang te vinden. Reeds eerder gewaagden wij van haar po gingen tot het herstel van oude schoonheid in stad Het laatst betreffende het weder aanbrengen van de oude kleuren op het van Leyden van Leeuwen-wapen aan den gevel de R.K. Jongensschool aan het Rapenburg, verlevendiging van het stadsbeeld. On langs is op den hoek vaD deze gracht en den Vliet een oud woonhuis gesloopt, waarin als hoeksteen een engelenkopje zat. Dit goed ge houwen kopje van zandsteen is op verzoek Oud-Leiden" door den eigenaar op de zelfde plaats in het nieuwe pand herplaatst, nadat het op kosten van die Vereeniging was ontdaan van een dikke verflaag en weder was geconserveerd voor een tweede tijdvak van ongeveer drie eeuwen. Beschouwen we dit kopje goed. dan valt het op, dat het „buiten model" is. Het is geplaatst aan de zijde van den Vliet, doch het gelaat is zoo gebeeld houwd, dat het kopje wat naar de hoofd gracht. het Rapenburg, kijkt. Het is duidelijk, dat het. engelenkopje speciaal voor deze hoek- ïrsiering is vervaardigd. Nog een verfraaiing valt op het Rapenburg te vermelden. Toen de vorige week de eige- van het pand Rapenburg nr. 31 den gevel opnieuw liet schilderen, stelde „Oud-Leiden" !>n onderzoek in naar het thans blank zijnde apenschüd, dat de bouwheer van het pand in 1664 aldaar liet aanbrengen. Helaas kon door bijzondere omstandigheden dit onderzoek niet tijdig volbracht worden, zoodat het niet mogelijk was den betrokken eigenaar in over- eging te geven het wapen zijn oorspronke lijke kleuren te her-geven. Wel werd nu ver zocht de beide staande leeuwen (de z.g. schild houders van het wapen) hun natuurlijke kleu- te geven, zoodat deze wat afsteken bij den lichtgrijzen achtergrond. Dit is, zooals men wellicht al gezien heeft, gebeurd. De gevel an dit huis, waarin eens de groote Boerhaave woonde, ziet er nu zeer verzorgd uit. Onlangs kocht de Vereeniging te Voorscho- n aan den fraaien gevelsteen met de voor stelling van een oranjeboom, uit 1732. afkom stig uit den gesloopten korenmolen „d'Orariije- boom", gestaan hebbende aan den Vliet, eind Molenla'an. (Behoud van den totaal verganen korenmolen was niet mogelijk). Het ligt in de bedoeling den steen, die voorloopig, dank zij de goede zorgen van de Gemeente Voorschoten ■eilig is opgeborgen, een waardig plaatsje te ;even in eigen dorp. Hiernaar wordt gezocht. Op verzoek van „Oud-Leiden" werd verder de fraaie beschilderde avondmaalstafel uit 1702 in de Ned. Herv. Kerk te Voorschoten opgeknapt. Met veel zorg is het groote groene tafelblad met de drie gekleurde wapens, (o.a. ran Holland in den z.g. Hollandschen tuin) gerestaureerd. de leden, die a.s.gisseburgan golbvbgkqanv DE LEIDSCHE WINKELSTAND Automatiek ,,'t Centrum". Door den heer J. Hanenburg is in het per ceel Korevaarstraat 7 een automatiek-hal geqpend, die hij ,,'t Centrum" genoemd heeft, een naam die inderdaad op zyn plaats is, want de automatiek is wel zeer centraal gelegen op een voor dit doel uitstekend ge kozen punt van de stad. Men kan er te kust en te keur terecht voor allerlei lekkere hapjes en kan deze in de hal rustig ver orberen. Rijwielxaak A. C. M. v. d. Bosch Zaterdag heeft in het perceel Kadserstraat 7 de heer A C. M. v. d. Bosch zyn rijwielzaak, vroeger gevestigd in de Vrouwensteeg, her opend. De zaak moest indertijd doordat de eigenaar werd gemobiliseerd, worden gesloten. Thans is hij in een ander pand weer begon, nen. Achter de winkel, die er goed uitziet, is een werkplaats voor rijwielreparaties ingericht CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL Geëxamineerd zijn vijf candidal» de heeren: A H. Hoekstra te Noordwijk, W. J. Kruit te Lelden, J. Sleeboom te Noordwijk, J. H. Vijlbrief te Warmond en B. W. Ziegelaar te L&iden. OUDE MAN VERDRONKEN hebbende in de Oosterstraat. Zaterdagavond was de oude man bij zijn broer op bezoek geweest. Waarschijnlijk is hij. door d« duis ternis misleid, te water geraakt en ver dronken. ORGELCONCERT HENNÏE SCHOUTEN Dinsdag 9 Juli geeft de organist Hennie Schouten een concert in de Luthersche kerk Het programma vermeldt werken van Swee- linck. Kerckhoven, Le Bègue, De Grigny, Pa- chelbel en Bach. Alphen a/d. Rijn EEN PRACHTIGE PRESTATIE. De 20-jarige M. Belt heeft dezer dagen het bewijs geleverd uitstekend de zwemkunst machtig te zijn. Samen met zijn broer trok hij naar de Brasemermeer toen het plan bij hem rijpte dit groote water dwars over te zwem men. En inderdaad heeft hij deze tocht keurig volbracht. Na zeven kwartier gezwommen te hebben kreeg hij bij Leimuiden wesr vasten grond onder de voeten. Zijn oudste broer vergezelde hem op dezen sportieve» tocht per roeiboot. De zwemmer was bij het bereiken van zijn doel nog volkomen fit. Katwijk a/d. Rijn GEITENFOK VEREENIGING Zaterdag 1.1. werd door de Geitenfokver- eeniging „Vios" onder leiding van den voor- zitterd de heer Nic. Fonnes de jaarlijksche zomerstamboekkeuring gehouden. Als keur meesters traden op de heeren S. de Jong Szn. Ass. Rijksveelteeltconsulent te 's Gravenhage en J, Hoogendoorn uit Woerden. In geheel werden aangevoerd 39 dieren. De uitslag was als volgt: in klasse lammeren werd no. 1. Nic. Fennes. 2. P. Freke, 3. Nic. Fennes, 4. W. Kralt. In klasse meerderjarig wit ongehoornd no. 1. C. Hogewoning, 2. G. Klaveren, 3. C. Hogewoning, 4. C. Freke, 5. E. Kuyt, 6. Jac. Heemskerk. In klasse 1-jarig ':t ongehoornd: 1. J. C. Krijger. 2. Nic. Fen 's, 3. C. Haasnoot, 4. W. Kralt, 5. L. Lane. In klasse 1-jarig bont en gehoornd: 1. Jac. Freke, 2. J. B. de Best. In klasse meerder jarig bont ongehoornd: no. 1. C. Freke, 2. P. Freke, 4. Jac. Freke. Katwijk aan Zee STAND DER WERKLOOSHEID. Bij het bureau voor arbeidsbemiddeling stonden heden 493 personen als werkloos ingeschreven. Geplaatst werden 9 arbeiders. Noordwijk MELKWAGEN OMGEKANTELD. Zaterdagavond is op de Noord Boulevard een melkwagen van den heer de V. omge kanteld, doordat een draai tekort werd ge- De wagen brak doormidden, zoodat nogal wat schade aangericht werd, daar flesschen melk, eieren enz. op de straat terecht kwa men. De bestuurder, een militair, kwam met den schrik vrij, terwijl de beide dochters van den melkbandelaar enkele ontvellingen op liepen. Oegstgeest ONZE MILITAIRE TEHUIZEN. Nu de militaire tehuizen in Oegstgeest ge sloten zijn, stelt het Comité dezer instellingen er prijs op een kort verslag van zijn werk zaamheden te geven. In September werd met drie tehuizen be gonnen. n.l .in lokalen van de Pauluskerk, de Gereformeerde Kerk en de Willem de Zwijgerkerk; het eerste was spciaal als lees zaal ingricht, in de andere lokaliteiten was gelegenheid voor anderssoortige ontspanning. De eerste paar maanden kenmerkten zich door zeer druk bezoek. Toen dit door vertrek van tal van militairen later verminderde, werd eind November de Pauluskerk gesloten. Zoo nu en dan zijn er andere bijzondere avonden gegeven (lezingen, causerieën), twee maal werd een film vertoond. Dat dit werk zonder onderbreken heeft kunnen plaats vinden, dankt men in de eerste plaats aan den financiëelen steun van ingezetenen van Oegstgeest Voorts brachten velen boeken voor de bibliotheek, schaak- dam- en andere spelen, de kerken stonden hun lokalen af alleen tegen vergoeding vuur en licht en eindelijk stond een groote schare van dames en heeren steeds gereed om geheel belangeloos allerlei hulpdiensten te verrichten. Het is het Comité dan ook een ware be hoefte om allen, die in welk opzicht ook tot het welslagen van zijn werk hebben bijgedragen, zyn hartelijken en wel- gemeenden dank te betuigen. Voorschoten RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni werd aan het post kantoor, alhier, bij de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ4242,83. Terugbetaald werd in totaal 15743.41. COLLECTE NATIONAAL HULP COMITÉ ,1940 De straat- en huiscollecte voor het natio naal hulpcomité 1940 heeft in onze gemeente opgebracht 794.96. ARBEIDSBEMIDDELING Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling, alhier blonden Zaterdag 6 Juli j.l. als werk zoekenden ingesohreven: 1 betonwerker, 3 grondwerkers. 3 metse laars. 2 opperlieden. 1 schilder. 1 lasscher, 2 monteurs. 1 smid, 1 radio-techniker, 1 spin ner, 1 electricein. 1 sla gei-, 6 land- en tuin- bouwarbeiders, 1 winkelbediende, 7 chauf feurs, 1 schipper. 4 kantoorbedienden, 1 werkster, 3 losse arbeiders, 1 slijper, 1 onder wijzeres, in totaal 43. Woubrugge BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Geerlruida, d. van A. Wolvers en M. Borst Cornells Jacobus, van P. H. Hoogenboom en J. C. Koek J. hanna M,aria, d. van P. J. L. Witteman en M. Jansen. OVERLEDEN: Geessien Nannmga, wed. vf W Swama, 74 jaar DIEFSTAL IN OORRLOGSNOOD Binnenlandsch Nieuws De oudste Nederlander overleden Hij werd 103 jaar en vijf maanden Zacht en kalm, in den vrede van een patriarchalen ouderdom, is Zondag te Dor drecht overleden, de heer J. M. Lettig, Dor drecht's oudste inwoner en tevens de oudste Nederlander. De heer Lettig heeft ten huize van zijn zoon en dochter in de ouderwetsche kruide nierszaak op den hoek van het Kromhout en de St, Jorisbrug den leeftijd van 103 jaar en 141 dagen mogen bereiken en groot voor recht zijn laatste levensdagen, die tien tallen van jaren zijn geweest, gezond en hel der van geest kunnen doorbrengen. Zóó kras was deze patriarch, die er ook uiterlijk als een aartsvader uitzag,, dat hij op zijn 102den verjaardag de N.C.R.V. een vraaggesprek kon toestaan en dat hij tot nog heel kort geleden zijn vele visite nauwkeurig wist te vertellen wat er toen en toen in Dordt, zijn geboorte stad, was gebeurd. Dat hij dit kon, is niet slechts te danken aan zijn kinderen, maar ook aan zijn arts, (ie heer J. A. Delhez die hem tal van jaren zorgvuldig heeft verpleegd en geen dag verzuimde om hem te komen opzoeken. Het leven van den heer Lettig is veelbewo gen geweest: hij heeft Patrimonium bestuurd en de werkliedenver. „Eendracht" opgericht, hij assisteerde wijlen ds. Jonker in zijn her derlijken arbeid en was propagandist voor de Chr. scholen. Over al dezen arbeid kon hy smakelijk en levendig vertellen, maar vooral was hy 'n echte Dordtenaar op dreef als hij van Dordrecht's jongste historie verhaalde. Dan bleek de ruim honderd-jarige 'n zóó uitste kende prater, dat men niet wist waar men zich meer over verwonderen moest: over zijn geheugen of over zijn geest, over het feit, dat hij alle preeken, die de radio uit zendt. volgde of over zijn trots, dat hij nog zonder bril kon lezen. Ziek is deze aartsvaderlijke grijsaard eigenlijk niet geweest en vredig is hij gestorven. Oude inbraak tof klaarheid gebracht De politie is er in geslaagd klaarheid te brengen in de inbraak, welke in den nacht van 10 op 11 Juli 1937 is gepleegd bij de n.v. v/ta Gebrs Geenen, groothandel-in koloniale waren, aan de Paviljoensgracht in Den Haag. In bedoeld perceel was dien nacht brand uit- gebroken, die door de brandweer met twee i stralen op de waterleiding werd gebluscht. Bij onderzoek werd een zuurstofcylinder aangetrof- j fen, die gebruikt was om de kluis te forceeren. Dezer dagen kreeg de politie een mededeeling, welke er op wees dal het niet onmogelijk was dat een aantal bekende inbrekers, voornamelijk verblijfhoudende te Amsterdam meer van deze inbraak zouden weten. Eenige rechercheurs De steenkoolvoorziening van continentaal Europa Engeland laat een leegte achter Het continent van Europa kent twee groote kolenleveranciers, te weten Duitschland en Engeland, die ondanks hun groot eigen gebruik toch als exporteurs op kunnen treden. Tegen over de hoeveelheden, welke deze landen be schikbaar kunnen stellen, vallen die van andere exporteurs vrijwel in het niet. Nu het Europeesche continent van Engeland is afgesneden, is daarmede de grootste expor teur voor de Europeesche markt komen te vervallen. De vraag rijst nu, of en zoo ja hoe, de Duitsche leiding in deze leegte zal kunnen voorzien. Engeland zond de laatste jaren voor den oorlog een veertig millioen ton kolen (de hoe veelheden cokes en briketten zijn in dit verband te verwaarloozen) buiten zijn lands grenzen. De cijfers van Duitschland's export toonen voor de laatste jaren opmerkelijke verschillen. Kolen Cokes Briketten 1937 38,628,925 8.792,869 1.029,769 29,639.149 ton 5,294.937 1.129,604 Door de politie is dezer dagen aangehouden den 29-jarigenP. K. alhier, terzake van dief stal bij gelegenheid van oorlogsnood. K. had, terwijl de bewoners van een winkelhuis in de woonwijk ..Buitenlust" waren geëvacueerd zich huis toegang verschaft en eenige Hij heeft thans bekend en overgebracht naar Den Haag oier van justitie geleid. den C.O.D. stelden te Amsterdam een voorloo pig onderzoek in, waarbij diverse verhooren wer den afgehandeld. Het gevolg hiervan was dat drie verdachten naar Den Haag werden overgebracht Het zijn de 36-jarige autogeen lasscher A. G. M de 41-jarige monteur P. J. E„ en de 34-jarige smid M. van de K de werkwijze van deze drie bekende inbrekers is bekend. Het zijn „vak hedenmorgen j menschen". die op verzoek van andere inbre- r den offi- WATERPOLO Hedenavond om 8 uür wordt in de Zwem inrichting alhier gespeeld voor de competitie van den Kring den Haag K.N.Z.B. de wedstrijd De Zijl III tegen H.Z.PC. IV (Den Haag». Na floop worden nog gespeeld de vriend» cahsppelijke wedstrijden: De Zijl I tegen De Zijl II en De Zijl IV tegen De Zijl V. Morgenavond om 8 uur worden m de Zwem inrichting alhier voor de competitie K.N.Z.B. gespeeld de wedstrijden De Zijl I tegen Zian II (den Haag) en de Zijl II tegen L.Z.C. II. GEREF. KERK Tot ouderling der Geref. Kerk zijn gekozen de heer W. G. Beef tink, H. G. v. Doorn, G. Vreeken en A, Lagendijk. GEBOREN: Adrianus Hubertus Antonius, zoon van: van der Meer. Johannes Willebrordus en van: van Rijn. Ida Maria. Antonius Adrianus. zoon van: van den Berg. Nieolaas Adrianus en van: Kroon. Antie Cornelia Johanna, doch ter van: Loos. Wilhelmus en van: de Jong, Cor nelia Maria. Antonius Maria. Hogenboom, Martinus en van: Bakker. Cornelia Johanna Maria. Cornelia Hcndrina, dochter van: Hoo genboom, Jacobus Johannes en van: van der Meer. Antoinette Gerarda Adriana Wilhel- mina Josepha. dochter van: van der Meer, Hcn- drikus Adrianus en van: van dor Hoorn. Maria Wiinanda Josepha OVERLEDEN: Schouten. Anna Maria, oud 44 jaar. echtgenoote van: de Vries. Aijse Willem. Bouwmeester. Hubertus. oud 66 jaar, echtge noot van: Wolvers. Geertruida. ONDERTROUWD van der Kroft. Johannes A oud 32 jaar. j.m. en Boret, Theodora Corn oud 28 jaar, jd Volwuter. Cornehs H M.. oud 29 jaar. j.m. en Loos. Angelina B. M oud 25 i i.cl. Oude Wetering Jaarvergadering Boerenleenbank. Vrijdagavond werd in Hotel Van den Bosch de algemeene vergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank, alhier. In zijn openings woord schetste de voorzitter de heer W. Tim- mers de tijdsomstandigheden; de wereld onder gaat een verandering, die wij nog niet kunnen overzien, maar wij moeten vertrouwen blijven stellen in de toekomst. Gedurende de eerste oorlogsdagen hadden geen angst-opvragingen van eenige beteekenis plaats Vervolgens deelde de voorzitter mede. dat sedert de heer Penning de Vries niet meer als kassier in functie was, de Bank ook niet meer de beschikking had over het pand, waarin de Bank gevestigd was. Tijdelijk is de Bank nu gevestigd ten huize van den heer Klein. Na overleg en met de goedkeuring van de Centrale Bank tc Utrecht wordt echter met spoed gewerkt aan den bouw van een eigen gebouw, waarin een uiterst solide en moderne kluis wordt aangebracht en waarin safe-loketten zullen worden verhuurd. Sinds 1 Jan. 1940 is tot kassier aangesteld de heer M. R. v. d. Veld. Uit de rekening en balans blijkt, dat de tijdsomstandigheden ook hier hun J doen gevoelen; de omzet is ongevi Hü IWJÊÊ124°000 teruggeloopen, terwijl de winst, welke in 1938 3930.99 bedroeg is verminderd tot 3039.65 Dit bedrag wordt wederom voor de reserve dubieuse debiteuren aangewend. Tot leden van den Raad van Toezicht en van het Bestuur worden hevkozen respectievelijk de hoeren W. Timmers en W. Roodenburg Cz. Bij de rondvraag deelt Dokter van der Bijl mede, dat het adres, hetwelk aan de Centrale Bank was gezonden, dat door 225 leden was ge- teekend en waarin werd verzocht het ontslag aan den heer Penning de Vries ongedaan te maken, niet het gewenschte resultaat had op geleverd Er werd voorlezing gedaan van de be trekkelijke correspondentie. vp—een de- Inspec teurs der Centrale Bank nog een algemeen over zicht gegeven van de situatie der Rank. waarin hij sneeiaal wees op het coöperatief karakter der Boerenleenbanken cn op de noodzakeliik- heid van samenwerking. De spaarders fournee- ren de middelen, waarmede de voorschotnemers geholpen /.iln, maar daartegenover behooren de laatsten ook te torgen in samenwerking mei de borgen, dat rente en aflossing prompt worden voldaan Hierna sluiting Voorhout DE NATIONALE COLLECTE ient®.werd gehouden, bracht, f 289 pp. ■erleenden. waarbij vooral werken in de groote fabriekscentra. Na een langdurig verhoor legde M. een vol ledige bekentenis af verklarende dat hij schoon schip wilde maken. Het bleek dal het drietal destijds een tip had gekregen van een bekenden Hnagschen inbreker, den 46-jarigen werkman W S. Hij beweerde een mooie zaak te hebben, daar in de kluis van Gebrs. Geenen aanzien lijke bedragen werden bewaard. Dit was inder daad waar, dóch het is niet gelukt zich daarvan meester te maken. Voor deze zaak werd nog een vijfde persoon in vertrouwen genomen, de 25-jarige losse werkman uit Den Haag H. J. W van S. Op den bewusten avond kwamen deze vijf te Amsterdam bijeen waarna zij per auto naar Den Haag vertrokken. Zij waren volledig uit gerust, o.a. hadden zij cylinder, een snijbrander flinken zuurstof- _i andere instrumen- stalen buizenstelsel, waar van tentje konden opstellen an den snijbrander ie mas- mede zij een soo: om het schijnsel keeren. Zij wisten het perceel binnen te komen door met een valsche sleutel een staldeur te openen. In de stal gekomen bleek zich daar een paard te bevinden, waarvan zij geweldig schrokken, maar, weer wat bij gekomen werd de zaak toch voortgezet en bereikten zij, door het forceeren van enkele binnendeuren, het kantoor waar zich de kluis bevond. Nadat de tent was op gezet ging M. met den snijbrander aan het werk. Reeds waren twee platen van de kluis verwijderd en wilde hij beginnen aan de derde plaat, toen de steekvlam terugsprong waardoor het zeil van de tent vlam vatte. Geschrokken van den lichtgloed namen zij overhaast de vlucht langs denzelfden weg als waarlangs zy waren binnengekomen. Daarbij werden een colbertjasje en een gabardine-regenjas achtergelaten, die later gedeeltelijk verbrand door de politie zyn gevonden Zij gingen met den auto naar de duinen, waar zij den dag afwachtten om daarna met den auto via een omweg over Delft en Utrecht naar Amsterdam terug te keeren. Na deze bekentenis konden de twee andere Amsterdammers niet langer ontkennen en zoo legden E. en van de K. eveneens een bekentenis af. Alle aangehoudenen zijn bekende inbrekers M. en E. waren o.a. veroordeeld wegens de inbraak in het belastingkantoor te Zeist in het najaar van 1937. E„ die pas 10 April in vrijheid was gesteld, werd daarvoor tot 2's Jaar ver oordeeld en M. tot 14 maanden. S. bevond zich nog in de gevangenis in ver band met een inbraak aan de Stadhouderslaan in Augustus 1938 waarvoor hij tot 4 jaar gevan genisstraf was veroordeeld. Hij is een zeer be rucht inbreker die reeds in totaal ongeveer 20 jaar gevangenisstraf onderging Ook van S is 'een bekende van de politie. Hij was betrokken bii de inbraak bij de firma Vetiewinkel aan hel Groene Wegje in Der. Haag. welke werd ge pleegd in November 1939 De uitspraak in deze zaak is bepaald op 10 Juli a.s, Hij was na den bominslag in hel huis van bewaring in Mei j.l. tijdelijk op vrije voeten gesteld, doch Is thans .'weer gearresteerd!'-. - Deze achteruitgang in een tijd, toen aller wegen kolenschaarschte heerschte en de Duit sche mijnbouw op volle productie werkte, is juist in dit verband belangwekkend. Hij toont immers aan, dat Duitschland's binnenlandsche behoeften zoodanig toenamen, dat de pro ductie daarmede geen gelijken tred kon houden en dit derhalve ten koste van den uitvoer gaan moest. Ook is de benzineproductie uit steenkolen geenszins vreemd aan dit proces, dat nochtans reeds dadelijk een ant woord geeft op de vraag of Duitschland wellicht nog extra-capaciteit ter beschikking kan stellen. Geen markt in Europa is te noemen, waar Engeland en Duitsohland niet met elkaar concurreerden. In West-Europa had Duitsch land door vele jaren heen den voorrang. .Engeland nam daarentegen in Scandinavië en de Baltische landen Verreweg de eerste plaats in, waaraan handelsafspraken niet vreemd waren. In de Middellandsche Zee waren de verhoudingen in de laatste jaren omgedraaid, waaraan politieke factoren niet vreemd waren (de sanctiepolitiek). In Midden-Europa nam ten slotte Duitschland weer de eerste plaats in, op den voet door Engeland gevolgd. Hoewel Engeland's kolen over de geheele wereld gingen wat voor de huidige situatie een geluk mag worden genoemd liet het zich op het Europeesche continent geenszins onbetuigd. Een groot gedeelte van zijn 40 mil lioen ton export weid daar afgezet. Een enkele greep in de cijfers over een vrij nor maal jaar (1937) laat ons dat zien. Toen exporteerde Engeland naar Scandinavië (Noorwegen, Zweden, Denemarken, Finland) 9.6 millioen ton; naar de Baltische landen 0.4 mill, ton; naar Duitschland ruim 3 mill, ton; naar Nederland, België en Portugal elk ong. 1 mill, ton; naar Frankrijk by na 9 mill, ton; naar Zwitserland, Spanje, Italië en Griekenland resp. 0.4. 0.8, 2.2 en 0.1 mill, ton. Telt men dit tezamen en neemt r kleine marge voor de niet genoemde landen, dan komt men tot omstreeks 30 millioen ton, welke nu hun bestemming niet zullen be reiken. Dit beteekent een hoeveelheid, wellce niet zoo ver af is van den totalen uitvoer van Duitschland. Wat Duitschland vrij krijgt Ook Duitschland's kolen waren over de geheele wereld gezien. Zy vonden hun weg naar Noord- en Zuid-Amerika, naar Afrika en Australië. Maar al deze hoeveelheden, welke Europa's continent verlieten, vormen tezamen; hoe belangrijk ook op zichzelf, nog geen 3 millioen ton. Dat wil zeggen, dat deze hoeveelheid nog niet voldoende is om kwanti tatief (in deze globale beschouwing laten wij kwesties over kwaliteit achterwege) de hoe veelheid te dekken, welke Duitschland vóél den oorlog zelf uit Engeland betrok. Hieruit zullen de importeerende landen op het Europeesche continent dus geen voor- deelen kunnen trekken. Zoo blijft er nog 27 millioen ton kolen, waarvoor, wil de normale .voorziening gewaarborgd zijn, een leverancier moet worden gevonden, d, w. z. een hoeveelheid, welke niet veel verschilt van den totalen export van Duitschland. Vergelijkt men deze hoeveelheid met de totale productie van continentaal Europa, dan is zij waarlijk relatief gesproken niet zoo groot. n.l. ongeveer 10 pet. Maar de moeilijk heid is, dat men in die productiegebieden de laatste jaren reeds een toenemende vraag ontmoette in het eigen binnenland. Hoe Duitschland's export achteruitging, hebben wij reeds gezien. Rusland met zijn productie van ongeveer 80 mill, ton komt steeds minder - op de internationale markt. F r a n k r ij k, dat bijna 50 millioen ton voortbrengt, is zelf nog een groote importeur. Nederland expor teert weliswaar, maar importeert even veel, terwijl zijn productie niet te handhaven bleek op het peil van 1937. Zoo zit men dus met een handelsapparaat, waarvan het eene deel geheel op het andere is afgestemd, waarin nu plotseling een verwarring ontstaat, omdat een ieder meer wil hebben. Nog een andere moeilijkheid doet zich hierbij gevoelen! In een aantal landen is de productie niet op peil te houden. Men is niet overal zoo gelukkig als in Nederland, waai de mijnindustrie onbeschadigd is gebleven. Nog afgescheiden daarvan zijn in verschillende landen alle arbeiders uit hun normale werk geroepen. Beide oorzaken dragen er toe bij. dat de productie beneden het vroegere niveau blijft. Ook al heeft Duitschland dan voor het oogenblik vrijwel alle kolenprodu- ceerende gebieden bezet, dan is het dus geenszins zeker, dat men de productie zal kunnen uitbreiden. In de meeste gevallen is het plafond van de productie onder de ge geven omstandigheden vrijwel bereikt. Moge lijk zou in Polen, dat vroeger een veel grootere productie had, nog eenige uitbreiding kunnen plaats vinden. Het verbruik krimpt in Nu is de situatie wel zoo, dat Duitschland niet heeft te zorgen voor het geheele tekort, dat Engeland heeft achtergelaten. Voor ver schillende doeleinden is minder noodig. Zoo krimpt bijv. het verbruik in de zeescheep vaart in. Verduisterd Europa besteedt ook minder voor verlichtingsdoeleinden, al zal dit alles geen zoden aan den dijk zetten Om verschillende redenen is het evenmin mogelijk, de hoeveelheid, welke men tekort komt, over de verschillende landen in gelijke mate om te slaan. Verschillende factoren spelen hierbij in eersten aanleg een groote rol. Men moet in de eerste plaats niet vergeten, dat Duitschland in oorlog is. Voor de oorlogvoering belangrijke industrieën gaan in ieder geval voor bij de verdeeling van de beschikbare hoeveelheden. Daarbij spreekt het vanzelf, dat Duitschland bij zijn leveranties aan andere landen in be langrijke mate rekening moet houden, eener- zijds met de doeleinden waarvoor deze pro- ducten worden verbruikt en anderzijds met de .hoeyeej.hëdfln /gopdgjm. wetkc .uit iwaden; 'ermijdelijk en kunnen dwingen van pad der evenredige verdeeling af te ga an Een andere factor van beteekenis w» gevórmd door de moeilijkheden van het trj port en de ongelijkheid, waarin de téfcoi als gevolg van het uitblijven van Engelj kolen zich in verschillende landen-zullen ou baren. Het transport van het massa-arp geschiedde grootendeels per schip, het) nu althans ten deele onmogelijk is gewor Het vervoer per spoor, dat hiervoor in plaats moet komen, levert uiteraard groote moeilijkheden op. Voor ieder land zal het vraagstuk ten sr nog eigen kanten hebben, gezien de ongé heid van het Engelsche aandeel in de v ziening van het betreffende gebied. Dit deel loopt zeer sterk uiteen. L Berlijn zal richtlijnen geven e Uit verschillende uitingen in de Duitf' pers van de laatste weken kan men den in(i[» krijgen, dat Duitsche kirngen zich opfl standpunt stellen, dat de kolenindustrie de bezette gebieden een welkome versterf1 is van de Duitsche verkoopsmacht op de Ei1 peesche markt. Uit deze zienswijze zou kunnen afleiden, dat de Duitsche verkoii leiding zich voorstelt opdrachten te kum verstrekken aan de producenten in de be? gebieden, opdat zij hun producten aan beir de bestemmingen afleveren. In dat gevaF dus Duitschland de voorziening van gel» Europa bepalen. Welke maatstaven het d\ bij zal aanleggen, is niet bekend. Men met zijn verwachtingen het beste verw" schap te zoeken met de in Duitschland0' bestaande regelingen. 1 Land- en Tuinbouw» D Onze veestapel 'j Afslachting heeft voor een deel plaaljs if gehouden p«i an den commt saris-generaalminister Fischböck algemeene uiteenzetting aangehoord agrarisch gebied. Zij werd nader aana' vuld door den „Bauernführer" gr^ Grothe. De verzekering werd gegeven, dat groot-Duitsche Rijk in steeds grooter i het overschot van onzen tuinbouw zal kup opnemen en tegen billijke prijzen. Wej hoeven geen afzet-zorgen te hebben. n Voor den zuivel zullen we eveneens mt aanleunen tegen Duitschland. Noodig zal het zijn, met het oog opB beschikbare voederartikelen, het rants# voor het vee te verminderen en bestaaif, voedering door andere te vervangen rts de stapel te minderen. De noodige slachtingen zullen echtd prijs niet drukken; eer zal deze wordend hoogd. Kapitaalverlies zal de boer niet lif. Op agrarisch gebied zullen voorts, doo,, gemis aan veredelingsproducten, allerlei'' zettingen noodig zijn. Onderzoekingen oog daarop zijn in gang. a In het algemeen zal de verandering boeren niet tot schade zijn. De afslachting zal vooral koeien bctr. fen en in mindere mate varkens, v*1 klaarde minister Fischböck ten slof' Het deficit aan voedermiddelen, dal Europa steeds aanwezig was, zal mi, worden beperkt door de voorgenomen n regelen en door het gebruik maken van' vangir.gsartikelen. Deze maatregel sluit aan bij wat iir groot-Duitsche Wirtschaftsraum thans is. Nederland kan daarop bezwaarlijk eei^ zondering maken. t De aardbeiencampagne In h Kennemerland >1 Men schrijft ons uit Beverwijk: De aardbeiencampagne in de streek KK merland heeft een bevredigend verloop/ aanvoer aan de veilingen is gunstig ei^j zelfde kan ook gezegd worden van de pr. Wel zijn deze iets teruggeloopen sindë11 ang van de campagne, maar toch ji» de soort Moulin Rouge, welke v assend groot van stuk ls, nog altij# 15 cent per slof van 3 kg besteed enn de Jucunda van 5580 cent. Bij de conservenfabrieken bestaat dit) einig animo tot koopen. Het overgroot^' der vruchten is ditmaal alzoo bestemd,, binnenlandsche consumptie. Het valt hierf dat vooral voor Den Haag aanzienlijke tijen hier worden gekocht. f Was de laatste tien jaar nagenoeg d heele Beverwijksche aardbeienoogst bff' voor conserveering. de grootste zorg dj tuinder thans aan de vruchten besteedt, L voering van de handige kratten metr sloffen en van de bekende cartonnen dit bij het begin en tegen het einde der: pagne. hebben gemaakt, dat Beverwij|j zijn aardbeien geleidelijk weer een belay plaats gaat innemen op de binnenlaiv. markt en daardoor niet langer nagenoe) ledig afhankelijk is van de conservenfabr», In toenemende mate consumeert NedP Beverwijksche aardbeien en men mag! reden aannemen, dat het zich er wel bij p Duurde vroeger een campagne gewoonll weken, het is opvallend, dat het oogstfej] laatste jaren nauwelijks vier weken Ongetwijfeld zal dit laatste ook dit seizor geval zijn, want reeds op dit oogenblik")! den de aangevoerde partijen kleiner, we% schijnsel zich volgende week in nog 1 tempo zal voortzotten. Naar men mag ver ten. zal omstreeks 20 Juli een streep onfr huidige campagne worden geplaatst. DE COLORADOKEVER. Nu de bespuiting ideolte van Lek. de Ni aardappelvelden,- land ten Zuiden van de/ Maas en den NtcuwenWari rijksv ege ka likking van de aardappelvevbouwer#' gesteld, tusschen J en 12 Juli ter bestri.idi|s den Coloradokever is voorgeschreven Plantenziektenkundige Dienst de aa: alle verbouwers er op. dat deze bespu zakelijk is en vooral ook, dat zij nauv worden uitgevoerd. Op verschillende plaatsen zijn thans kevt larven van den Coloradokever gevonden. D<* zeer zorgvuldige bespuiting waarbij zeer z4-j volle hoeveelheid vloeistof, waarop gerekend ten minste 750 liter per hectare, gebruik^ worden, kunnen eventueel aanwezige lsrvir dood worden. Wij weten allen, hoe gevaaf aanwezigheid van den Coloradokever, niet voor onze aardappelcultuur en -uitvoer. miJ voor den uitvoer van andere tuinbouwpvodi Alleen door zeer stipte uitvoering der schreven bestrijdingsmaatregelen zullen wij ding van het insect over ons land kunnen" Laat men dus, ondanks de moeilijk ook tijden- oorgeschrei ting goed larven op de blader VV^cmI. eval, dat kevers of larven gjc l mededeeling gedaan worden daar dan door don PltnttiC enst nog krachtiger bestrijding ie plaats genom aardappelverbou voor de uitroei 2®1 bereikt worder

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6