BESPREKINGEN TE BERLIJN Vie MAANDAG 8 JULI 1940 PA^HE FRANKRIJK'S ONTWAPENING WORDT VERTRAAGD Een communiqué van Havas maakt bekend, dat Italië er spontaan in heeft toegestemd de bepalingen in het wapenstilstandsverdrag betreffende de Fransche marine en het Fransche luchtwapen soepeler uit te leggen. Het Fransche telegrim, waarin hierom werd verzocht, heeft een telegram gekruist van de wapenstilstandscommissie te Turijn, waarin Frankrijk alle vrijheid werd gelaten wat betreft de voorloopige toepassing van de bedoelde bepa lingen. Berlijn had Rome de vrije hand gelaten om deze beslissing in de Middellandsche zee te nemen. Fransche vliegers hebben Gibraltar gebombardeerd Te Vichy Is de volgende mededeellng van de Fransche admiraliteit bekend ge- maakte „Twee vliegtuigeskaders van de ma rine, die reeds op het punt stonden ge demobiliseerd te worden, zijn weer be wapend en hebben deelgenomen aan het bombardement van Gibraltar, waar zioh de schepen bevonden, die den taffen aanslag bij Mers-el-Kebir hebben uitge- voerd. Minstens een groot Britsch oor logsschip werd getroffen." Zaterdagavond zijn verscheidene verken ningsvliegtuigen van onbekende nationaliteit op groote hoogte over Gibraltar gevlogen. Van middernacht tot zeven uur 's ochtends is te Gibraltar krachtens een nieuwe ver ordening elk geluidssignaal verboden om verwaring met alrmsignaleo te voorkomen. De „Algemeene Algerijnsche berichten dienst" meldde Zaterdag uit Algiers: De Brit- sche oorlogsschepen, die Woensdagmiddag strijd geleverd hebben met de op de reede van Oran liggende Fransche oorlogsschepen zijn Donderdagmorgen om negen uur in de buurt van het eiland Alderan, halverwege tusschen Oran en Gibraltar waargenomen. Zij voeren met de grootste snelheid naar Mers- el-Kebir, dat zij intusschen nog niet bereikt hebben. Drie van onze schepen, die geduren de den strijd op den derden Juli het zwaarste beschadigd werden, zijn gekenterd. Een licht vaartuig, waarvafc het achterdeel werd af gerukt, is eveneens gekenterd. Het linieschip Bretagne heeft twee overlevenden. De Dunkerque, Provence «n Mogadi hebben tweehonderd dooden of vermistetn alsmede 150 gewonden. Ingenieurs van de marine van Algiers en Oran onderzoeken de schepen, teneinde de schade vast te stellen, en, indien mogelijk, t» herstellen. Fransche oorlogsschepen te Toulon binnengeloopen i Volgens berichten van Fransche bladen zijn het slagschip Strasbourg, vijf kruisers van het type Georges Leygues (7000 ton), en een aan tel torpedoboot jagers, torpedobooten en duik- booten Donderdagavond de marinehaven van Tculöo binnengeloopen. In een te New York ontvangen bericht uit Algiers wordt gezegd, dat volgens een ©fficieele mededeeling tengevolge van de Engelschen aanvallen op de Fransche vloot te Oran meer' dan duizend personen gedood of gewónd zijn of vermist worden. Fransche kruiser tot zinken gebracht door Engelsche kruisers Uit Vichy wordt gemeld: „In de omgeving van het eiland Kreta is de Fransche kruiser Trondeur, die op grond van de bepalingen van het DuitschFransche wapenstilstands verdrag op den terugweg naar Frankrijk was, in volle zee aangehouden door twee Britsche Icruisers en na een gevecht van twee uur tot linken gebracht. De Engelsche kruisers ver volgden hun weg zonder zich om de schip breukelingen te bekommeren. Drie dagen later konden dezen door een Griekscb stoom- tebip gered worden.". De luchtaanval op de Dunkerque De Fransche admiraliteit deelt nadere bij zonderheden mede omtrent den Britschen overval op de Fransche oorlogsschepen voor Oran. De Dunkerque, die reeds ernstig be schadigd was, is later ook nog door Britsche vliegers gebombardeerd. De brug van het schip en de reddingbooten werden door de Britsche vliegers met machinegeweren be schoten. Daarbij werden meer dan 200 Fran sche zeelieden gedood. De admiraliteit voegt hieraan toe, dat men niet goed het verband ziet tusschen dezen laffen aanval op de bemanning van het schip van den vroegeren bondgenoot en het Brit sche voorwendsel, het schip te vernietigen, opdat het niet in handen van den vijand zou vallen. (D.N.B.) Fransch protest te Londen De Fransche regeering heeft door haar zaak gelastigde te Londen geprotesteerd tegen den aanval der Britsche vloot op de Fransche strijdkrachten in de Middellandsche Zee. De bijzonderheden der nota zijn niet bekend. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat men meent te weten, dat het pro test in uiterst krachtige bewoordingen ver vat is. De, Fransche radio omroep verspreidt een antwoord van den Franschen commissaris voor de propaganda, Prouvost, op de laatste rede van Churchill. Prouvost zegt, dat deze rede vol kwade trouw is geweest. Hij vraagt Churchill, waarom deze zich voor den aanval op Oran niet met de regeering-Pétain in ver binding heeft gesteld. Frankrijk heeft niet anders kunnen handelen dan het gedaan heeft Het heeft Frankrijk reeds te veel gekost, soldaat voor Churchill te spelen, dan dat het thans ook nog zijn zeeman zou worden. Dezelfde zeelieJen, die aan den Engelschen aanval ten offer zijn gevallen, hebben Vlaanderen de redding van het Engelsche leger mogelijk gemiakt. Frankrijk zal ae laat ste gebeurtenissen nooit vergeten. Naar Havas verder uit Algiers meldt, is de koloniale Aviso. Rigaut de Genouilly Vrijdag- j middag door een onbekende duikboot voor Algiers zonder waarschuwing getorpedeerd. Her aantal slachtoffers is onbekend. (D.N.B.) Uit Casablanca wordt gemeld, dat de Fran sche kustbatterijen het vuur hebben geopend op den Britschen torpedoboot jager Vicinity. De Engelschen legden een rookgordijn en ver dwenen. (D.N.B.) De Petit Dauphinois meldt, te kunnen be vestigen, dat in strijd met de mededeeling der Britsche Admiraliteit het vliegtuigschip Com mandant Teste niet door het Britsche eskader in brand geschoten en tot zinken gebracht is. Dit Fransche schip is onbeschadigd en heeft niet in de wateren bij Oran gelegen. Dogorder van admiraal Darlan Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft admi raal Darlan, de op-perbevelhebber der Fran sche marine, een dagord-ïr tot de Fransche 'loot gericht, waarin hij zegt: De laffe Engelsche aanslag, waaraan Fran sche schepen en Fransche bemanningen bij Mers-el-Kebir ten offer z.jn gevallen, zal de wereld getoond hebben, dat Frankrijk, wan- het zijn woord heeft gegeven, dat woord ook houdt wat er ook moge gebeuren." Darlan verklaart verder met hoogachting de kameraden te groeten, die moedig voor het vaderland zijn gevallen. Zij hadden er de voorkeur aan gegeven in een eerlijken stryd te vallen, in plaats van vermoord te worden. Hun offer zal echter niet vergeefsch zijn, het heeft bijgedragen tot grootere eer van het land. Men vraagt zioh af, waarom Churchill, Alexander en Dudley Pound hun schepen een weloverwogen moordaanslag hebben be volen. Maarschalk Pétain heeft van den tegenstander een wapenstilstand met eere gevraagd. Die is hem toegestaan. De voor waarden van den wapenstilstand zijn wel iswaar hard, maar niet onteerend. De vloot zou Fransch blijven en niet tegen de vroegere bondgenooten gebruikt worden. Churchill zal toch wel niet willen doen gelooven dat de heeren te Londen betere Franschen zijn dan de Franschen zelf. De Fransche admiraliteit deelt volgens een bericht uit Vichy mede: Wegens den laffen aanval der Britsche marine op onze vloot, die ontwapend werd, is het den Franschen zee-officieren verboden, Britsche onderscheidingen te dragen- Een verklaring van de Fransche regeering Volgens den Londenschen berichtendienst heeft de Amerikaansche journalist Knicker bocker ter rechtvaardiging van den Engel hen overval op de Fransche vloot beweerd, dat het voor Engeland een levenskwestie is geweest, te verhinderen, dat de Fransche vloot in Duitsche handen zou vallen. Volgens zoogenaamde mededeeling van Fransche zee-ofiicieren, kan hij. Knickerbocker, ver klaren, dat de Duitschers ieder middel heb ben aangewend om de Fransche zee-officieren te intimideeren en tot de capitulatie te be wegen. De Duitschers zouden dt Fransche admiraliteit hebben medegedeeld, dat. voor het geval de Fransche oorlogsmarine zich niet overgeven, alle vrouwelijke gezinsleden der Fransche marine-officieren en matrozen in een concentratiekamp gebracht zouden worden. De voorzitter van de Fransche delegatie van de wapenstilstandcommissie, generaal Huntziger, heeft op voorstel van het opper bevel van de weermacht, op deze beweringen den Amerikaanschen journalist bet vol gende geantwoord: „Allereerst is het onjuist te beweren, dat de Duitsche regeering de uitlevering van de Fransche vloot heeft gevraagd. Artikel acht van het tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten wapenstilstandsverdrag verleent Frankrijk wat dit betreft uitdrukkelijke waarborgen, zoowel voor den duur van den wapenstilstand als ook voor den daarop vol gende vrede. Frankrijk behoudt dus zijn vloot. Het is besloten zijn vloot aan niemand ui' te leveren. Wat betreft de zeer schandelijke inti midatiemiddelen die toegepast zouden zijn om de Fransche vloot tot overgave aan Duitschland te bewegen, verklaar ik categorisch, dat deze geheel en al ver zonnen zijn. Vooral is op geen enkele wijze gedreigd met het interneeren van de vrouwen der Fransche marineman- schappen In een concentratiekamp, in dien de Fransche schepen niet aan Duitschland zouden worden uitgeleverd." In aansluiting hierop heeft de Fransche regeering generaal Huntziger opgedragen, de Duitsche wapenstilstandscommissie de vol gende verklaring te doen toekomen: *,De Amerikaansche journalist Knicker bocker heeft in een artikel van 4 Juli ver klaard, dat de Duitsche regeering de uit levering van de Fransche vloot heeft ge- eischt, dat de Duitschers geen middel onbe proefd hebben gelaten, de Fransche marine te intimideeren en haar tot overgave te be wegen, dat de Duitsche autoriteiten de Fran sche admiraliteit hebben medegedeeld, dat alle vrouwen van officieren en bemanningen van deze vloot in concentratiekampen ge ïnterneerd zouden worden, indien de Fran sche vloot zich niet overgaf. De Fransche regeering spreekt uitdrukke lijk al deze leugenachtige beweringen tegen. Zij zal in de pers een gelijkluidend commu- p'que publiceeren." De vernauwing in Frankrijk De Fransche minister van arbeid schijnt het volgende sociale program opgesteld te hebben: tusschen de landbouw- en de industrieele be drijvigheid moet het evenwicht hersteld wor den, de laatste moet, nu niet meer voor de landsverdediging behoeft gewerkt te worden, de behoetten van de boeren dekken; alle met 1 gespecialiseerde arbeiders, die de oorlogsbe drijven van het land weggetrokken hadden, moeten er teruggaan; er moet een algemeene politiek ter ontginning van het land komen, dat veel meer menschen kan bezighouden en voeden met den werkloozensteun moet het uit zijn, daar het herstel van de spoor- en andere wegen, bruggen en verwante werken evenals de seizoenarbeid op den akker zich moeten openen voor alle gedemobiliseerden zonder plaats en gezorgd behoort te worden, dat allen vast werk vinden; van het gezichts punt der familie uit moet het loon beter ver deeld worden, de huisvrouwen mogen niet vergeten worden, eindelijk worden alle arbei ders en kolonisten, die sinds het begin van de vijandelijkheden in Frankrijk voet aan wal zetten, naar het rijk teruggezonden en het aantal buitenlandsche krachten moet onver wijld verminderd worden. De dreigende toestand om Martinique De New York Times meldt uit Washington; Naar uit het staatsdepartement verluidt, zijn de Vereenigde Staten niet van plan een langdurige blokkade van het eiland Marti nique toe te laten. Men gelooft echter, dat. het geval vreedzaam kan worden opgelost. Het kernpunt is, dat de Engelschen niet al leen de daar liggende Fransche oorlogssche pen willen verhinderen uit te loopen. In Mar tinique ligt n.l. ook een voorraad goud uit Frankrijk, ten bedrage van een milliard dol lar. ID.N.B.) Amerikaansche oorlogsbodem» naar Martinique. Stefani meldt uit New York: Vijf Amerikaansche torpedobootjagers, die bij de Maagdeneilanden voor anker lagen, zijn naar Martinique v.ertrokken om den toestand aldaar te controleeren in verband met het dreigende Engelsche ultimatum aan de Fransche schepen, die daar gestationeerd zijn en die vastbesloten zijn om weerstand te bieden. In scheepvaartkringen te New-York ver luidt, dat de Engelsche admiraliteit met het oog op mogelijke EngelschFransche zee gevechten bij Martinique, aan alle onder Engelsche vlag varende schepen verboden heeft Fransche havens in West-Indië aan te Luchtaanvallen op open Deensche steden. Het Deensche tijdschrift Kritisk Ugerevue schrijft: „In hun wanhoop bombardeeren de Engel schen thans ook open Deensche steden". Het blad zegt verder, dat het voor degenen, die sympathie voor het Britsche wereldrijk ge had hebben, bedroevend moet zijn, te zien, hoe Engelsche vliegers des nachts naar Dene marken komen en open Deensche provincie steden, zooals Nyborg, bombardeeren. Wat wil Engeland daarmede bereiken? Heeft de waanzin der vertwijfeling in Engeland reeds zulk een hoogte bereikt, dat men nog slechts de gedachte heeft, dood en verderf over on schuldige menschen uit te strooien, voor Engeland ondergaat? Als dat het geval Is, zouden Engeland's vrienden in Denemarken moeten wenschen, dat het spoedig ten onder gaat Maar men kan verwachten, dat de Engelschen weldra iets anders te doen zullen hebben dan Deen sche steden te bombardeeren en Deensche vrouwen en kinderen te dooden. Bommen op Engelsch gebied. Reuter meldt uit Londen: Acht bommen zijn op een stad in het Zuid- Oosten van Engeland geworpen. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toestellen verschenen boven Noord- en Zuid-West Engeland. Engelschen halen post uil Dixie Clipper. Bij de aankomst van de Dixie Clipper vlieg- boot uit Lissabon is medegedeeld, dat ook deze vliegboot, derde in een week, in afwij king van de reisroute een tusschenlanding heeft gemaakt op Bermuda, en dat de En gelschen een groot deel der luchtpost van boord hebben gehaald. Belangrijk initiatief van Laval Hij wenscht een nieuwe grondwet en een eenheidspartij Het D.N.B. meldt uit Bern: Naar het Fransche nieuwsagentschap Havas mededeelt, heeft de plaatsvervangende mi nister-president der Fransche regeering, Laval, het initiatief genomen voor een stap, die het geheele politieke en sociale leven van Frankrijk revolutionneert. Hij heeft een resolutie voorbereid om die voor te leggen aan de nationale vergadering. Deze resolutie behelst de opheffing van de parlmentaire grondwet en volmachten voor minister-president Pétain tot afkondiging een „nieuwe grondwet van den Franschen staat.". In verschillende vergaderingen der in Vichy vertoevende parlementsleden heeft Laval voor deze resolutie gepleit, met er op te wijzen, dat Frankrijk zijn nieuwe regime moet aanpassen aan de totalitaire staten, opdat de samenwerking met hen tot welzijn van het land weer normaal zal worden. De nieuwe grondwet zal geen slaafsche na volging zijn, maar rekening houden met het Fransche karakter en den wederopbouw van het land vergemakkelijken. Vrij fvan iedere reactionnaire strekking zal de grondwet zeer vér reikende sociale beginselen verwezen lijken. De staat zal zijn souvereine autoriteit krijgen met gelijktijdig behoud van t vecht, den arbeid, het gezin en het vaderland. Deze hervorming maakt de opheffing van de tot dusverre bestaan hebbende partijen noodzakelijk, welke vervangen moeten worden do - een eenheidspartij. Het gaat. naar Laval tenslotte betoogde, om een „werkelijke revolutie in onze historie". Naar Havas vermoedt zal de aanvaarding der resolutie door de nationale vergadering wel aan geen twijfel onderhevig zijn. Een radiorede van Gigurtu Stefani meldt uit Boekarest: Minister-president, Gigurtu, heeft als leider van de partij der natie gisteravond een radiorede uitgesproken, waarin hij o.m. verklaarde, dat de Roemeensche oeconomie groote wijzigingen zal ondfergaan in'de nieuwe ordening van Europa. De nieuwe oriënteering van Roemenië zal gericht worden op de land bouwontwikkeling van het land en op de ver betering van het levenspeil der landbouwers. Sprekende over de buitenlandsche politiek, wees Gigurtu erop, dat de oriënteering van Roemenië in het kader van de twee groote naties der spil een voldongen feit is. Deze •oriënteering is geen gelegenheidszaak of een tijdelijke actie, maar Roemenië keert daar mede terug tot de oude tradities van zijn staat, tradities, die verbroken werden om overwegingen, die niet meer actueel zijn en die door de gebeurtenissen waren achterhaald .zelfs.voor het huidige conflict. Gigurtu besloot met eenheid en solidariteit te viagen aan de Roemenen ter verzekering van de orde en rust in het geheele land. Het Duitsche legerbericht Succesrijke aanvallen op vliegvelden en schepen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Kapitein-luitenant Prien heeft met zijn duikboot op een tocht tegen den vijand, waarvan hij zoo juist is teruggekeerd, in totaal 66,587 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Dit is het grootste resultaat, dat tot dusverre op een enkelen tocht tegen den vijand bereikt is. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben wederom in Zuid- en Midden-Engeland met goed gevolg vliegvelden, haven- en spoorweg installaties en tanks aangevallen. Bij Ply mouth zijn petroleumtanks in brand geraakt en ontploft. Andere doeltreffende aanvallen waren gericht op Britsche oorlogs- en koop vaardijschepen. In het Noorden van de Noordzee slaagden vliegtuigen van het type Arado 196 er in, een vijandelijke duikboot tot zinken te brengen en een tweede te beschadigen. In het Kanaal is een vijandelijk koopvaardijschip van 8000 tot 10,000 ton tot zinken gebracht, twee andare wachtschepen, tezamen 8000 ton me tende, werden beschadigd. Op verscheidene plaatsen aan de kust van Nederland en België, alsmede in Noord- en West-Duitschland hebben door den vijand neergeworpen bommen geen materieele schade van beteekenis aangericht, doch we derom werden eenige burgers gedood. Vijf vijandelijke vliegtuigen zijn neergeschoten door Duitsche jagers, twee werden des nachts door afweergeschut neergehaald. Een lucht doelbatterij der marine heeft bovendien aan de Westkust van Sleeswljk-Holstein een Britsch vliegtuig van het type Handley Page neergeschoten. Een eigen vliegtuig ging ver loren". Het Italiaansche leger bericht De bezetting van Cassola geconsolideerd Het Itallaansch legerbèrleht meldt: Js\ Noord-Afrik» bedrijvigheid van snelle colonnes en luchtmacht Twee krachtige vijandelijke aanvallen op de versterkingen van Capuzzo en Bir Sieman werden afge slagen. Vier onzer jachtvliegtuigen zijn niet bp hun basis teruggekeerd. In Gost-Afrika hebben wij de bezetting van Cassala geconsolideerd. Een vijandelijke luchtaanval op de basis Lugh Ferrandi ver oorzaakte geen schade. Een Engelsche luchtaanval op de basis van Augusta werd verijdeld door snel optreden van luchtmacht en afweergeschut, ten gevol ge waarvan de vijandelijke toestellen van hun actie moesten afzien. Ook een aanval op Palermo werd verhinderd. Vijandelijke vlieg tuigen hebben verscheidene bommen laten vallen op het vliegveld van Catania, waar door eer. ledige loods getroffen werd en eenige slachtoffers bij het personeel vielen. Herdenking van Balbo te Berlijn Ter eere van den m een luchtgevecht ge sneuvelden Italiaanschen luchtmaarschalk en gouverneur-generaal van Libye, Italo Balbo, is gisteren in de St. Hedwigskathedraal te Berlijn een plechtige requiemmis opgedragen, gecelebreerd door den apostolischen nuntius, aartsbisschop Orsenigo. Luchtaanvallen boven Zuid-Engeiand Duitsche zeestrijdkrachten actief Het „erbevel van de DuiU'he weermacht maakt bekend: Bij het eiland Wight heeft een Duitsche motortorpedoboot een schip van 6000 brt. tot zinken gebracht. Gevechtseenheden van het luchtwapen zetten haar aanvallen tegen militair belangrijke doelen in Zuid-Engeland met succes voort. In de haven van Falmouth gelukte het een koopvaardijschip van 8000 bi't. door een voltreffer van middel-kaliber in brand te steken. In het middelste gebied van de Noordzee vielen onze gevechtsvliegers een eskader Britsche zeetsrijdkrachten aan. Twee torpedo jagers werden zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Een kruiser van 10.000 ton werd «waar bescha- digd. In het Kanaal gelukte het een hulp-oorlogs schip en een bewakingsvaartuig tot zinken te brengen. De gisteren door vliegtuigen van het type Arada 196 zwaar beschadigde duik boot is intusschen eveneens gezonken. De be manning is door Duitsche patrouillevaartui gen en vliegtuigen aan boord genomen Nachtelijke vijandelijke bombardementen in Noord-Duitschland veroorzaakten slechts geringe schade. Britsche vliegers hebben Deensche visschersbooten mat bommen en machinegeweervuur zonder succes aange vallen. Een onbewapend Noorscn schip is door een Britschen bomtreffer op het dek getroffen Eenige leden van de bemanning zijn gedood. De vijandelijke verliezen bedroegen gis teren in totaal tien vliegtuigen, waarvan er drie m luchtgevechten, drie door de luchtdoel artillerie en twee op den grond werden ver nield. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door eskaders der oorlogsmarine neergeschoten Twee eigen vliegtuigen worden vermist. gi Tusschen Hitier en Ciano Het gaat over de nieuwe orde in Europa De diplomatieke redacteur van Stefani meldt uit Berlijn, dat de politieke ont moeting te Berlijn voorbestemd Is, histo rische beteekenis te krijgen, niet alleen voor de vraagstukken van den oorlog, doch ook voor de vraagstukken van den vrede en den herbouw. Om begrijpelijke redenen is het niet moge lijk iets te zeggen of voorspellingen te doen omtrent ae bijzonderheden der besprekingen. De diplomatieke redacteur van Stefani kan echter verklaren, dat de hooge vertegenwoor digers van de beide asmogendheden het vol komen eens zijn geworden, zoowel wat betreft de voortzetting en de ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. De afgezant van den Duce zal morgen het slagveld in het Westen bezoeken om aan de zegevierende Duitsche legers een groet over te brengen van het verbonden Italië. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, Graaf Ciano, is gisteravond per extra trein vertrokken om een bezoek te brengen aan de bezette gebieden in het Westen. Het plan is, dat deze reis twee dagen zal duren en door de belangrijkste gebieden van het vroegere Westelijk front zal voeren. Een zegetocht van Anhafterstation naar Rijkskanselarij Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gisteren uit Berlijn: Sedert den vroegen morgen staat de Rhkshoofdstad in liet teeken van den verwachten intocht van den Führer als zegevierend veldheer. Berlijn heeft allee in het werk gesteld om hem een triom- phalen ontvangst te bereiden, zooals de hoofdstad nog niet gezien heeft Reeds gedurende den nacht zijn de straten van het Anhalter-station naar de Rijkskanse larij versierd. In den ochtend gaven honder- deh menschen den straten een feestelijk ien. Hoe meer de middag naderde, des te schitterender werd het beeld. Guirlandes, doorvlochten met gouden linten, hangen aan witte masten over de straat. De huizen zijn met frisch berkengroen gesierd. In alle straten wapperen duizenden hakenkruisvlaggen. Het Anhalter-station is herschapen in een prachtige feesthal. Hier zullen de leidende oen van staat, partij en weermacht den Führer begroeten. Het perron van aankomst is met roode tapijten bedekt, de muren zijn met groen bekleed. Aan het einde van het perron hangen zeer groote vlaggen, voorzien gouden wimpels, als een groot baldakijn. Aan den uitgang van het station schalen en reusachtige vazen met hortensia's, fuchsia's geraniums. De trap is omzoomd door re eiken-guirlandes, het Duitsche symbool van de zege. Op straat trekken colonnes van S.S., S.A.. N.S.K.K., H.J. en B.D.M. en afdee lingen van het Roode Kruis op. Langs den weg hebben reeds de mannen, die voor de afzetting zorg dragen, en de wagens met de luidsprekers zich opgesteld. Alles is in koorts- ehtige afwachting van het oogenblik waarop de Führer zal aankomen. De aankomst Om drie uur is de Führer en opperste bevelhebber van de zegevierende Groot- Duitsche weermacht in de rijkshoofdstad aan gekomen. Daarmede keerde hij voor het eerst, sedert hij op 10 Mei de leiding van de GROOTE ACTIE VAN ITALIË'S LUCHTMACHT Felle aanvallen op Malta Onze jachtvliegers hebben Engelsche jacht vliegtuigen na een gevecht op de vlucht ge dreven. Al onze vliegtuigen zijD terug gekeerd. In Noord-Afrika werden de vliegvelden van Tisnidda, Biremsa en Mersa Matroe met zeer groot succes gebombardeerd. Vliegtuighangars, benzine-opslagplaatsen en zes op den grond staande Engelsche vlieg tuigen werden getroffen. Bovendien werden gemotoriseerde colonnes ten Zuidoosten van Solium gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen, ter wijl de versterking van de bezetting van Cassala wordt voortgezet, verkennings- en bombardementsvluchten gemaakt. Op het vliegveld van Aroma werd een, en op het vliegveld van Gaz Regeb werden zeven vijandelijke toestellen vernield. Bovendien werd aan de inrichting aanzienlijke schade toegebracht. De vijand heeft een luchtaanval ondernomen op het vliegveld van Tobroek. Door de luchtafweer van de marine werden drie vliegtuigen neergeschoten. Twee ledige koopvaardijschepen werden getroffen. Port Bardia s door Engelsche marine-eenheden aangevallen, waardoor aan de militaire ge bouwen slechts geringe schade werd toege bracht. Ons luchtwapen greep onmiddellijk in. Een vijandelijk oorlogsschip werd door bommen getroffen. Maarschalk Graziani heeft te Benghasi de vooraanstaande personen van de stad en de Mohammedaansche notabelen ontvangen. In 'n korte toespraak herdacht Graziani den hel dendood en de groote prestaties van maar schalk Balbo. Hij legde den nadruk op de prestaties van de Libysche divisie, die onder zijn bevel in Abessinië streed en riep allen op, zich voor het behalen van de groote over- winning in -aam van den Duce rondom hem te scharen, rondom den overwinnaar, die allen volken van het Italiaansche imperium welvaart en den thans nog onder Engelsche heerschappij staanden Mohammedanen de vrijheid zal geven. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De militair politieke medewerker van Aftonbladet constateert in de buitenlandsche politieke kroniek van dit blad, dat de toe stand van Engeland eenvoudig wanhopig is. Groot-Britannië is door alle vrienden verlaten en zelfs in het imperium doen de tegenstel lingen zich steeds sterker gevoelen. Men moet vaststellen, dat Engeland in verschillende opzichten zeer verouderde opvattingen over den oorlog heeft, in het ver trouwen op de groote schepen, op de slag schepen en pantserkruisers in den oorlog, waarin de vestingartillerie doorslaggevende beteekenis heeft. Thans is „activiteit" het Britsche parool, maar welke ctiviteit? Zij geeft den buitenstaanders den indruk van systeemloosheid in haar doelstellingen even als in haar draagwijdte. Men heeft den indruk, dat ondanks alle groote woorden hulpeloos heid heerscht. De wil tot verdediging is sterk, maar de mogelijkheden staan daartegen over in geen verhouding. Wanneer Engeland zou toegeven, zou dat de beste, ja misschien de eenige uitweg zijn om de ineenstorting van het groote imperium te verhinderen. operaties aan het front op zich had geh« naar Berlijn terug. trt al Te zijner verwelkoming waren aan** ei generaal-veldmaarschalk Goring, gen von Brauchitsch, admiraal Rader, de p] vervanger van den Führer, ryksmir evp Rudolf Hess, de gouwleider van groot-Beid. F rijksminister dr. Göbbels en met he hoogste vertegenwoordigers van weerro staat en partij. De bevolking van Berlijn brak, toen zijes r Führer zag, in een geestdriftig gejübeS i n en vergezelde hem op zijn weg langs do ove bloemen bezaaide straten met stormao ha ovaties van vreugde en dankbaarheid, 'an de Führer aankwam, begonnen alle lover klokken van Groot-Berlijn te luiden. intr ker Geweldige geestdrift >tie langs den weg [®"k) Na zijn aankomst begaf Hitier zich, jn,L gejuicht door de toeschouwende raensc3 menigte, na de begroetingsplechtigheiq1,31t het perron, naar het eerebataillon voor, J ria'iari. Hij liep langs de gelederen. Het ,;7?fpoor bataillon bestond uit een compagnie leger, de luchtmacht en de marine. Dit 1l omvatte de bemanning van twee torpedo? jagers, die deelgenomen hadden aan do g vechten in Narvik. Onder de formaties! 1S V mede opgemarcheerd waren, zag men oo^mj, Berlijnsche fascio met vaandels. De makordi toeschouwer's op het stationsplein wuifden juij honderdduizenden vlaggetjes. |~h»» De Führer, die gekleed was in zijn luize grijze uniform, dankte glimlachend naar 1 en groette naar de zwaar gewomj p eereplaats hadden gekregen. Hij vervolgens plaats in zijn wagen en reel wij langzaam tempo over een zee van blosrdik. door de Saarlandstrasse. Voor alle ven! wee stonden dichtopeengepakte groepen juichjsen en wuivende menschen. In een weergal© V triomftocht reed' de Führer, staande in edik auto en naar alle kanten groetend, naaoms Wilhelmplatz door een zee van juiohnn menschen. Bijna de geheele Berüjnscheeleg volking was uitgeloopen om den triumfeede den veldheer te verwelkomen en gelunee wenschen. Voor de rijkskanselarij was een eereflUB pagnie van de Leibstandarte opgesteld. O) de tonen van het Deutschlandlied presenteimc zij het geweer, toen de auto van den Füin c voorbijrolde. Ook hier waren de straat eni di trottoir voor den tuin van de Rijkskans«bili bezaaid met bonte zomerbloemen. De WUhiuli platz was zwart van de menschen. Moerthi tilden haar kinderen op, alle toeschouxsch riepen den Führer hun geestdrift toe. het Toen de auto van den Führer de poort Inge den tuin dei- rijkskanselarij passeerde, .Ucc men hoe Adolf Hitler de hier opgestelde,^" wonden van den wereldoorlog en van, e] tegenwoordige worsteling toewenkte. v Kort na zijn aankomst in de kanso^ie verscheen de Führer met zijn gevolg op ue balkon. Nu was er voor de menschen op a plein geen houden meer aan. De afzettiijv*, werden doorbroken, een reusachtige golf gC menschen stortte zich naar het balkon, 1 c stroom van geestdrift zonder weerga s[°, op naar den Führer, die glimlachend Berlijners begroette. er Onder de menigte op den Wilhelmplatz an' vonden zich ongeveer 250 gewonde soldjeru van alle fronten en alle wapensoorten, jer' op het oogenblik in hospitalen te Be# verpleegd worden. I g Na zijn aankomst in de rijkskanselarijn v Adolf Hitler de gewonden naar het frlük eereplein der nieuwe rijkskanselarij brenger waar hij hen begroette en eenige harte! woorden tot hen richtte, die door de soldi met een geestdriftig „Sieg Heil" werden vangen. In aansluiting hierop zaten de gaps van den Führer aan een koffietafel aan. igd' Roemenië's nieuwe f1) politiek Besliste oriënteering naar da H spilmogendheden £i\ De nieuwe minister-president, GifU'g^ heeft ook als leider van de partij der niL. gisteravond een radioredevoering uitgest?0 ken, waarin hij o.m. verklaarde, dat lsie Roemeensche oeconomie groote wijziging ge zal ondergaan in de nieuwe ordening "q* Europa. De nieuwe oriënteering van Roemt zal gericht worden op de landLouwontwik ling van het land en op de verbetering het levenspeil der landbouwers. Sprekende over de buitenlandsche, polit g' wees Gigurtu er op, dat de oriënteering Roemenië in het kader van de twee grC.. naties der spil een voldongen feit is. EL oriënteering is geen gelegendheidszaak IJS., een tijdelijke actie, maar Roemenië ki daarmede terug tot de oude tradities van: staat, tradities, die verbroken werden B1 overwegingen, die niet meer actueel zijn.4a> die door de gebeurtenissen waren achrfe] haald zelfs voor het huidige conflict rec Gigurtu besloot met eenheid en solideb teit te vragen aan de Roemenen ter verze^ ring van de orde en rust in het geheele l^,- De bijeenkomst van het Roemeensche ]f 1 lement is gesloten, waardoor kamer L senaat op zomerreces zijn gegaan. De «r° ting van het parlement is in zooverre beteekenis, omdat daardoor thans vaststf dat een debat over het afstaan van Be:aE rabië en de Noordelijke Boekowino in openbare parlementszitting, waarmede ^ie in politieke kringen rekening hield, niet n£ja< plaats vindt f Weer luchtpost via Lissabon e' New York Thans kan weer luchtpostcorrespondejj met den Clipperdienst LissabonNew YH worden verzonden naar de Azoren, alle H stemmingen in Noord-, Midden- en Amerika, met uitzondering van Nederlandip West-Indië en de Britsche en Fransche k|p niën, protectoraten enz., en naar Hawaï, Giftl (met Midway en Wake-Island) en Philippe™ schen statenbond. De met dezen dienst naar de Azorengl Amerika verzonden correspondentie dient opschrift „per transatlantischen lucht diep te dragen. De voor Hawai. Guam en den F lippijnschen statenbond bestemde luchtpi correspondentie moet bovendien nog worf° voorzien van de vermelding „via United f1 tes Air Mail Service and Transpacific rouH'i Boven het gewone internationale port dieda deze zendingen met het extra luchtrecht da frankeerd te zijn. Dit bedraagt voor de Staten 32-14 cent per 5 gram. Inlichtingen trent de tarieven voor de overige bejtemn; gen verstrekken de postkantoren. De voor i Clipperdienst bestemde luchtpostcorresp dentie wordt 2 maal per week via Duitschl, verzonden. Voor eventueele mogelijkheid luchtpost# respondentie naar Zuid- en Midden-Amei1 •■>ver den Italiaanschen luchtdien nrar Zt - Amerika te verzenden, raadpleg ie.depj,| kantoren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2