Jlieuiue Crittórijr Courant Ui 'si <Z f* ll jonnementspnis; per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 13 ct. Losse nummers 5 et Alles bij vooruitbetaling. fslvcrtenlieprijzen: 2214 ct. per regel. Ingezonden Mede- deelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ot. Bij con tract belangrijke korting Dagelijks No. 6167 Bur. Redactie en Administratie: BREESTKAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 53936. verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MAANDAG 8 JULI 1940 21e Jaargang :|l grootste overwinning ie zich zelf overwint is sterker dan een stad inneemt. t oude woord van den wijzen Spreu- jichter is heden ten dage volkomen FSS eel en zal het blijven. e zijn bezet gebied geworden en leven ir een gezag, dat van elders gekomen naar waaraan wij niettemin gehoor- liheid verschuldigd zijn en hebben te pnen. Als goede christenen en vader- iers weten we dat en hebben er naar ptndelen. Dat is een plicht, waartegen- ons gelaten rechten staan, waarvoor kunnen opkomen. bo kort en eenvoudig als we het zeg- is het in de practijk echter niet. olksaard, historie en zede doen op flijkheden stuiten en maken het soms ia\ijk om zich ten allen tijde van de jnderde verhoudingen bewust te zijn pet daardoor gevorderde zelfbedwang ponen in den weg, dien God ons volk |t geleid, och moet de last worden aanvaard en jes worden geleerd, at1 is in het belang van ons gansche Men behoeft daarbij niet zich zelf 'erloochenen, maar wel is hier noodig o,' zich schikken naar de gangen van het k. Dat is niet zoo gemakkelijk met S& bn hang naar vrijheid van denken, ;iden en spreken, ons bewustzijn van 3" fhankelijkheid en den individualisti- g >,n trek in ons volkskarakter, dat met 3 inslag van gereserveerdheid tegenover andere en het nieuwe, door anderen g altijd geheel begrepen wordt. g1 In toch: zelfbeheersching is noodig. In n, spreken en schrijven. We moeten «S trachten te verstaan de psychologie g hen, die thans ons overheerschen en .enken, dat het uitglijden van één of j? i weinigen veten groote moeite kan ai ngen. Spontaniteit brengt soms tot Igen, die allerminst kwaad bedoeld zijn, W ar niets achter steekt dan alleen natio- g il bewustzijn cn bepaalde gevoelens. der omstandigheden kan ze echter een jewenscht effect hebben en treft dan t den onverantwoordelijken individu en burger of burgeres van jonger of per leeftijd, maar hen of hem, die wél verantwoordelijke positie tegenover bger'machten staan. flet spontane handelen realiseert zich |t altijd de gevolgen van zijn daden. Of I het anders te zeggen: de daad van jv enkeling kan in haar effect anderen - soms velen treffen. Ernstig treffen. IDeze dingen te bedenken is geen uiting n onderworpenheid, evenmin als een jtere vrijmoedigheid iets met waren bed te maken heeft. Noch nimmer was dachtzaamheid of begrip van verhou- figen een te laken eigenschap. Öit te bedenken is in dezen tijd wel |zonder noodig voor iedereen. Wellicht 1-fs in toenemende mate. Hoe de definitieve status van ons land I* teindelijk worden zal, valt nog niet te ggen. Dat zal afhangen van veel en llerlei. In het overgangstijdperk, waarin we ven, doen we goed ons te beperken tot at geoorloofd is en na te laten wat ver- iden of ongewenscht is. Deze gedachte prde eens ernstig overwogen door de I [ergroote meerderheid van ons volk. die 1st en orde en nationale waardigheid Igeert. Dat mogen oqk bedenken de "einigen, die zouden meenen en ook f ;el eens uitspreken dat ze zich aan I^en enkel verbod behoeven te storen. 'Er is maar één goede, echt-nationale buding: nalaten wat onze positie nu en r I de toekomst schaden kan. Daarmee lent men zijn land. Dat vordert zelfbedwang, zelfbeheer- thing, zelfoverwinning. tEen moeilijk werk, maar de uitkomst van gaat die van den stedenveroveraar 6 boven. Laat ons dan sterk zijn. Salomo's wijze spreuk zij ons een dage- ijksch macnwoord. Uit de Pers De vrijheid onxer kerken Onder dit hoofd schrijft Prof. d r. t Ku i De He Met dankbaarheid moet erkend worden, dat de bezettingsoverheid zich houdt aan de bepalingen van het Landoorlogsreglement, door de Haagsche conferentie vastgesteld en ons volk vrij laat in zijn religie.; Aan de wij heid onzer kerken wordt niet getornd. De verordening van 24 Juni 1940 ten opzichte van het houden van vergaderingen, zondert ten opzichte van de beperkingen, die zijn op gelegd, de vergaderingen met een zuiver re ligieus doel uit. Blijkbaar wordt dit in rui men zin opgevat. Niet alleen, dat onze open bare godsdienstoefeningen vrij mogen gehou den worden, maar ook wat onze classicale en synodale vergaderingen aangaat, is dit het geval. Het blijkt, dat daarvoor geen consent van de Overheid noodig is. Wat het brood voor het Avondmaal betreft, heeft de Regeeringscommissaris, die met de distributie belast is, reeds ttoegestaan, dat dit brood geleverd mag worden. Alleen wil de Regeeringscommissaris, dat de kerkeraden tijdig een opgave van het benoodigd aantal brooden, der, datum en het adres voor de toe zending aan het secretariaat der Hervormde Synode, Javastraat 100, den Haag, zenden. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de rede lijkheid en goede trouw der aanvragen. Of dit echter alleen bedoeld is voor de kerke raden van Hervormde gemeenten, dan wel ook voor kerkeraden van andere kerken, is niet duidelijk. Dr Kuyper denkt, dat het secretariaat dei Hervormde Synode wel bereid zal zijn aanvra gen ook van andere kerkeraden over te bren gen. "En ook kan in de behoefte aan brood voor het Avondmaal worden voorzien, wanneer en kele gemeenteleden hun broodbons bij den ker- keraad inleveren. In het vervolg van het artikel wordt gezegd: Meer moeilijkheid schijnt te bestaan ten opzichte van de Duitsche censuur, die wordt uitgeoefend op preeken, die in een godsdienst oefening worden gehouden en door de radio worden verspreid. Al bestond ook reeds vroeger eenigermatt zulk een censuur, de wijze waarop ze thans wordt uitgeoefend, schijnt een zeer ingrij pende te zijn, waardoor aan de vrijheid der prediking metterdaad wordt te.kort gedaan. Er zullen dan ook pogingen worden aange wend bij de Bestuurders, die over deze censuur te zeggen hebben, om hierin meer vrijheid te krijgen, al blijft het voor de pre dikanten eisch, dat bij bij de prediking, die uitgezonden wordt, tactvol optreden, om niet onnoodig aanleiding tot scherpe maatregelen te geven. Zooals, naar onze Kerkenorde voorschriijfl, op kerkelijke vergaderingen alleen kerke lijke zaken mogen behandeld worden en geen politieke, zoo behoort ook de predi king bediening van Gods Woord te blijven. Daaraan is in onze tijden ook het meest be hoefte tot troost in het lijden, tot bemoedi ging van ons geloof en tot onderwerping aan den wil des Heeren. Wij meenen, dat deze wenk geheel in over eenstemming is met wat ons blad in zijn hoofdartikelen te lezen gal De deviezenverordening De uitvoering van de bepalingen berust tevens bij het Duitsche deviezen- beschermingscommando. Onder intrekking van een vorige verorden ning ter zake heeft de Rijkscommissaris be paald (verordeningsblad no. 9): De uitvoering van de bepalingen van de deviezenverordening van 24 Juni 1940 (Ver ordeningenblad no. 27/1940) en van de hier over nog uit te vaardigen uitvoeringsvoor-' schriften berust, behalve bij de daar genoem de ambtenaren, ook bij de ambtenaren van het Duitsche deviezenbeschermingscommando. Ambtenaren van de bureau's van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied zijn bevoegd om in'het bezette Neder landsche gebied een onderzoek in te stéllèn, dat noodig is voor de opheldering en het ten einde brengen van in het rijksgebied aan hangige of aanhangig te maken opsporings- en strafzaken in aangelegenheden van devie zen, belasting en douanerechten. De Rood ven State eerste verordening van den Rijkscom- •is voor het bezete Nederlandsche ge bied betreffende bijzondere maatregelen op Jdministratiefrechtelijk gebied is gisteren fgekondigd in het 9e Verordeningenblad paragraaf 1 daarvan luidt: De Raad van State reeft zijn schriftelijke adviezen ter zake van (eschillen van bestuur aan den secretaris- reneraal van het ter zake bevoegdedeparte- van algemeen bestuur. De nationale collecte j De i.« de Ned. Herv. Kerk te N ij verdal gehouden collecte heeft 210 opgebracht I De Nationale collecte voor hulp aan de oor logsslachtoffers heeft in de gemeente S 1 e e n \f 1220,77: te Onstwedde (Gr.) ruim 5700 opgebracht De gisteren te Amersfoort gehouden Rationale inzameling heeft met inbegrip van [giro-stortingen en de opbrengst van een [orgelconcert opgebracht 20,640. Nog ver scheidene bedragen zijn toegezegd. De vergoeding van oorlogs schade Een tegemoetkoming voor eigenaren van panden van een bepaalde verkoopwaarde In aansluiting op de mededeelingen in het blad van Zaterdag over den wederopbouw kan worden gemeld, dat de vvnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, den regeeringscommissaris voor den wederopbouw de volgende mede- deeling heeftgedaan: „De wnd. 'secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën heeft, ten einde in die plaatsen, waar zulks mogelijk is, ten spoedigste wederopbouw te bèvorderen van door oorlogsgeweld beschadigde panden, dienende .tot woonhuis, winkel of werkplaats met inbegrip van daarbij behoorende bedrij ven, onmisbare loodsen en bijgebouwen, be sloten, in afwachting van de nader te treffen regeling inzake de verleening van een tege moetkoming van overheidswege in schade door oorlogsmolest geleden bekend te maken, dat het in het voornemen'ligt te bevordert dat een tegemoetkoming wordt verleend schade aan zoodanige panden geleden, vc zoover deze schade voor een en denzelfden eigenaar 10,000 niet te boven gaat en wel ten beloope van de verkoopwaarde, welke op 9 Mei j.l. aan de beschadigde panden toe te kennen, onder aftrek van de waarde van den ondergrond en van de evéhtueele restan-twaarde van de zich daarop bevindende opstallen. Het ligt niet in de bedoeling tegemoet koming te verleenen voor- schade aan glas ruiten, tenzij in bijzondere gevallen: evenmir is het' de bedoeling schade beneden 100 voor een geldelijke tegemoetkoming in merking te brengen". Op grond van deze mededeellng kan den aangenomen, dat in bovenbedoelde ge vallen een tegemoetkoming in de schade zal worden verleend tot het bedrag van de koopwaarde op 9 Mei 1940, indien dit bedrag per geval en per eigenaar 10,000 niet te boven gaat. Een uitzondering moet vóorloopig worden gemaakt voor die plaatsen, waai herbouw nog niet mogelijk is omdat daarvooi eerst een algemeen plan voor den opbouw van het verwoeste gebied moet zijn opge maakt. Voor schade aan onroerende goederen die het bedrag van 10,000 overtreft, is eer regeling in voorbereiding. De regeeringscom missaris zal aan de uitkeering de verplichting tot wederopbouw en andere voorwaarden kunnen verbinden. DE VERDUISTERING ln het belang van de. naleving vap de bepalingen ten aanzien van de verduistering: ins.ondergang 8 Juli: 10 u. 3 min. insopgang 9 Juli: 5 u. 23 min. 'it> Cbut&iatL BIERBROUWERIJ DE LEEUW N.v. VALKEN BURGCLJ BEKEND OM HAAR PRIMA BIEREN HET HORLOGE VOOR OEN DIENST WATERDICHT 1 STOFDICHTl ROESTVRIJ - EDELSTAAl Het K L M -bedrijf is thans ondergebracht in het nieuwe kantoorgebouw aan het Leidscheplein te Amsterdam lederen ochtend moet het personeel, waarvoor geen werk is, zich komen melden De Engelsche luchtaanvallen j op Nederland zoodat de totale opbrengst 11,500 bedraagt, collecte v heeft Cuyck bracht. ;t. nationaal hulncomité rsosscnenhoofd 7 105; te 62T en in 'rGoy ruim 4A. opge- In de persconferentie van Zaterdag heeft de Duitsche Pressedezernent, dr. W. Janke, uitgaande van het gezegde „Der Mohr hal seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen" een korte recapitulatie gegeven van het gedrag van de Engelschen jegens hun vroegere bondgenooten. Hij herinnerde eraan, dat de Engelschen achtereenvolgens niet alleen al hun bondge nooten in den steek gelaten, maar hun ver volgens ook nog een trap achterna gegeven hebben. Dit is wel op bijzonder drastische wijze geschied ten aanzien van Frankrijk, ge tuige het zeegevecht bij Oran, waar de Engel sche vloot zich heeft gekeerd tegen zich in een toestand van demobilisatie bevindende slechts ten deele bemande Franscbe oorlogs schepen. In eenigszins gewijzigden vorm heeft zich iets dergelijks in Nederland voorgedaan bij dr luchtaanvallen, die de Engelschen op Nederlandsch gebied hebben- ondernomen In strijd met het volkenrecht en de moraal heb ben Engelsche vliegers in tal van gevallen zware schade toegebracht aan eigendommen van Nederlandsche ingezetenen. Hierbij zijn ook tal van slachtoffers gevallen aan "dooden en min of meer ernstig gewonden. Om een denkbeeld van den omvang dezer schade te geven noodigde dr. Janke den op de confe rentie aanwezigen Duitschen kapitein Sohoen- leven uit, een overzicht'van het resultaat der Engelsche bomaanvallen te geven. Een overzicht. Ui-t het Schoenlev« volgende: In de periode van 1 'Juni5 Juli zijn er 191 Engelsche luchtaanvallen op Nederlandsch gebied voorgekomen, waarbij het uitsluitend gemunt was op civiele doelen zonder eenige militaire beteekenis. In 90 pet. van de getrof fen steden, dorpen en streken kwamen derge lijke objecten in het geheel niet voor. Bij de genoemde aanvallen zijn in totaal 103 personen gedood, 98 zwaar en 49 licht gewond. Men kan aannemen, dat er buitendien nog een aantal personen is geweest, die lichte verwon dingen hebben opgeloopen, waarvan niets is gebleken, zoodat er bij de opgaven geen reke ning mee gehouden kan warden. Vele Hollandsche families zijn door de aan vallen dakloos geworden; 38 woningen zijn geheel verwoest, 176 zwaar beschadigd, van verscheidene honderden andere woningen zijn daken en vensters beschadigd. Onder de vernielde gebouwen zijn 2 scholen, 3 zieken huizen en 1 krankzinnigengesticht. Zwaar be schadigd werden 2 kerken en 2 kerkhoven. In meer dan honderd gevallen zijn de uitgewor pen projectielen terecht gekomen op weiden, bosschen of op het strand, waarbij 12 koeien en 41 paarden zijn gedood. In 7 gevallen hebben laagvliegende Engel sche toestellen met bommen en mitrailleurs rijdende treinen aangevallen, waarin zich uitsluitend burgers bevonden. In 8 gevallen is door Engelsche luchtaanval len beschadiging van gas-, water- en electri- citeitsinstallaties ingetreden. Vele broeikassen en vruchtboomen zijn door de Engelsche aanvallen onbruikbaar ge worden, verschillende veerbooten vernield, ook een voetbalveld en een oefenterrein voor plaats. -Sprekers zijn dr. T. Goëdewaagen zweefvliegers zijn het doel van Engelsche van Haarlem, - over: „Dè Slagh der Guldene luchtaanvallèn geweest. Sporen en de Vereenigde Nederlanden", en Als voorbeeld van een geheel ongëmoti- de heer "Flórimond Grammens van Ronse veerden, maar noodlottigen aanval noemde (Vlaanderen) over: „Dietschland en de daad". kapitein Schoenleven het geval van -een laag- Zalerdagmiddag 13 Juli. houdt de Stich ting Noord-Nederland-Vlaanderen haar alge- meene ledenvergadering in de zaal van Meer en Bosch, einde Laan van Meerdervoort, Den Haag. Prof. dr. R. Speleers, oud-hoogleeraar der Vlaamsche Universiteit te Gent, spreekt over „De slagh der Guldene Sporen en de ver brokkelde Nederlanden". Des avonds vindt jaarlijksche Guldensporen-herdenking leurvuur een ouden man en 2 kinderén heeft gedood- Als een dergelijk geval van recenten datum kan de aanval op visschersschepen, die zich voor de Schevenihgsche kust heeft af gespeeld, gelden. In .verband met het voiensiaande noemde dr. Janke het onbegrijpelijk, dat er in -Ne derland blijkbaar nog altijd menschen zijn, hun harl met Engeland heulen en" dés te onbegrijpelijker is dit. zoo zij de Engelsche actie bevorderen door spionnage, daar zij dan mede verantwoordelijk worden voor het erlies van de levens van burgers, die bij de Engelsche aanvallen verloren gaan en voor de schade, die deze aanvallen aan burger lijke eigendommen toebrengen. Met het oog hierop verdient de gisteren ver schenen bekendmaking van den opperbevel hebber der Duitsche bezettingstroepen in ons land, de nauwkeurigste aandacht. Zij doet zien, dat niet alleen degenen, die de Engelsche aan vallers bij hun aanvallen behulpzaam zijn ge straft zullen worden volgens het Duitsche oorlogsrecht, maar dat dezelfde straffen ook hen kunnen treffen, die een dergelijke ver standhouding op eenigerlei wijze begunstigen, bijvoorbeeld in dezen vorm, dat zij er. van op de hoogte zijn, maar nalaten haar ter kennis de bevoegde autoriteiten' te brengen. De verduistering Met de nieuwe, thans meer gedetailleerde voorschriften van den rijkscommissaris met betrekking tot de verduistering is met ingang van Zaterdag een einde gekomen aan den overgangstoestand, die ten aanzien van de ver duistering van rijwiellampen bestond. Tot dusver werd nog genoegen genomen met een verduistering door middel van blauw glas ep waar men over een daarvan voorziene lantaarn niét de beschikking had werd het door de vingers gezien als men in het geheel geen lantaarn bezigde en dus zonder licht reed. Dit zal voortaan niet meer toegestaan zijn. Een gedetailleerd voorschrift omtrent de wijze waarop fietslantaarns moeten ver duisterd worden vindt men in den tekst van de verordening. In een Zaterdag op. de pers conferentie gegeven toelichting werd ei dc aandacht op gevestigd, dat het gewenscht is, de horizontale opening (spleet) tot de klein ste in de verordening genoemde afmeting te beperken, dus haar op 3 cm breedte en 1 cm hoogte te nemen, daar men bij het groote aan tal fietsers, dat zich in Nederland op straat pleegt te bevinden, anders nog een te sterke uitstraling van licht zou kunnen krijgen. Aangeraden wordt, geen andere verduiste ringsmiddelen voor fietslantaarns te bezigen dan die, welke vanwege den officieelen lucht beschermingsdienst uitdrukkelijk zijn goed gekeurd. Zonder twijfel zal. men hiervoor de medewerking van den tusschenhandel, van rij wielhandelaars en reparateurs kunnen ver krijgen. Op de richtige naleving van de verduiste ringsvoorschriften zal met gestrengheid wor den gelet. Men mag verwachten, dat. het pu bliek zich i zal beijveren, deze voorschriften zoo nauwgezet mogelijk na te komen, ten einde moeilijkheden te vermijden. Verbeurdverklaring van vermogens Van hen die een streven tegen Duitschland bevorderen of bevorderd hebben Een afgekondigde verordening van den Rijkscommissaris betreffende het verbeurd verklaren van vermogens luidt: Par. 1. (1) Het vermogen van personen of vereenigingen, did een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat ,zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. (2) Hetzelfde geldt vopr goederen en rech ten, die ter bevordering van het in alinea 1 genoemde streven gediend hebben, dienen of geschikt zijn om te dienen. Par. 2. (1). De organen der Duitsche veilig heidspolitie kunnen, ter voorbereiding van de verbeurdverklaring, een vermogen, een goed ol een recht voorloopig inbeslagnemen. De inbeslagneming geschiedt door openbare bekendmaking of [door schriftelijke mededee- ling aan den eigenaar van het vermogen, den directen bezitter van het goed of den eigenaar van het recht. (2) De ox-ganen der Duitsche veiligheids politie kunnen tegelijk met of na de inbeslag neming een voorloopigen beheerder voor het inbeslaggenomen vermogen, het inbeslag- genomen goed of het inbeslaggenomen recht, aanstellen. De voorloopige beheerder kan ae gewone, in het kader van een behoorlijk beheer passende maatregelen nemen. (3) Door de inbeslagneming verliezen de in alinea 1, tweeden zin, genoemde personen de bevoegdheid om over het inbeslaggenomene zonder goedkeuring van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval, dat een voorloopige beheerder aangesteld is, van den voorloopigen beheerder, te be schikken. (4) Wanneer van een inbeslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recht in een openbaar register ten behoeve van het rechts verkeer aapteekening wordt gehouden, moet de inbeslagneming op eisch van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen beheerder, terstond kosteloos in het register worden aan- geteekend. (5) Een inbeslaggenomen goed ol een inbe slaggenomen recht kan niet te goeder trouw verkregen worden, wanneer ten aanzien daar van een aanteekening, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de inbeslagneming openbaar be kend is gemaakt. (6) De inbeslagneming moet worden opge heven, wanneer zij naar het oordeel van he; orgaan, dat de inbeslagneming bepaald heeft, met het oog op de omstandigheden van het geval, noodeloos of onmogelijk is geworden. De opheffing van de inbeslagneming geschiedt op dezelfde wijze, als waarop de inbeslag neming is geschied (alinea 1, tweede zin). Is een aanteekening, aangeduid in alinea 4, ge schied, dan moet deze terstond kosteloos worden doorgehaald. Bevindt zich een goed op het tijdstip van de inbeslagneming daar van niet in het daadwerkelijk bezit van der eigenaar, dan kan het niet verbeurd ver klaard worden, wanneer de -eigenaar binnen één maand aan den hoogeren S.S.- en politie leider, of in het geval, dat een voorloopige beheerder is aangesteld, aan dezen, van recht kennis geeft, tenzij de eigenaar de be doeling heeft gehad om door de overgave van het goed het in par. 1 genoemde streven te bevorderen. Par. 4. (1). De verbeurdverklaring ge schiedt bij beschikking van den rijkscom missaris of van de door hem aangewezen in stanties. de verbeurdverklaring wordt van kracht door de openbare bekendmaking of door de mededeeling daarvan aan den be trokkene. Par. 2, alinea 4, vindt overeen komstige toepassing. (2) Het verbeurdverklaarde wordt aange wend voor doeleinden van algemeen belang in het bezette Nederlandsche gebied. De Rijkscommissaris vaardigt ten aanzien hier van bijzondere voorschriften uit. Par. 5. Vereenigingen van personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt verbeurdverklaard, zijn ontbonden/Liquidatie vindt niet plaats. Par. 6. (1). De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een verbeurd verklaard vermogen en voor de verplich tingen, die aan verbeurdverklaarde goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voor zoover deze dóór de hoegrootheid van bet vermogen of dóór de verkoopwaarde der goederen en rechten gedekt zijn. Rechten op verbeurdverklaarde zaken blijven bestaan. (2) ln het geval dat de schulden de baten overtreffen, moet het verbeurdverklaarde overeenkomstig het geldende Nederlandsche faillissementsrècht onder de, ingevolge alinea 1 rechthebbende schuldeischers worden ver deeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (6 .Juli). Overzicht BOND VAN CHR. HOUTBEWERKERS ENZ. Het bondsbureau van den Bond van Ned. Chr. Houtbewerkers,, meubelmakers, behangers en aanverwante vakgenooten is nu het kantoor gebouw te Rotterdam is verwoest, verplaatst naar 's-Gravenhage, Prinsegracht 75. Registratie van vrachtauto's, enz. D® houders zijn verplicht voor Dinsdag aangifte te doen. Het Zaterdag uitgegeven Verordeningenblad (no. 9) bevat de volgende verordening van den secretaris-gfeneraal van het departement van waterstaat, betreffende de registratie van vrachtauto's, tractoren, opleggers, aan hangwagens én landbouwtractoren. Houders van genoemde vervoermiddelen zijn vérplicht van dat houderschap voor Dinsdag 9 Juli aangifte te doen, ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor onmiddellijk gebruik gereed zijn. Het doen inschrijven geschiedt door invulling en onderteekening van een inschrijvingsformulier (dat kosteloos ver krijgbaar is bij de distributiediensten) en door opzending van dat formulier aan het Centraal Bureau voor de Statistiek, bureel verkeer Oostduinlaan 2, te 's Gra- venhage. Met betrekking tot overtreding van d voorschriften van dit besluit is van toepassing hel bepaalde in de artikelen 3, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939. Nieuwe koers in Roemenië Het verlies van Bessarabië en de Noórd- Boekowina heeft voor de binnen- en buiten landsche politiek van Roemenië reeds tot .ngrijpende veranderingen geleid. In de ia-oorlogsche jaren is de Roemeensehe politiek steeds op Frankrijk georiënteerd geweest. Men herinnere zich o. a, de dagen van Titulescu. De laajtste jaren heeft Boekarest in verband met dé toenemende macht van Duitschland en onder den indruk van de ineenstorting van de kleine Entente, zijn Franschen koers late.n Van innige betrekkingen met Duitsch land en Italië kon intusschen nog niet worden gesproken. Bij het uitbreken van den oorlog Roemenië, dat zich zijn moeilijke positie volkomen bewust was, een neutrale houding in, hbewel het land door Engeland én Frank- ik was gegarandeerd. Roemenië heeft steeds zijn best gedaan tal in lastige klippen te omzeilen. Vooral de kwestie van de olie-uitvoer bracht tal van moeilijkheden'mee. De nederlaag van Frank rijk in het Westen noopte de Roemeensehe regeering haar houding te herzien. Het aftreden van den Fransch-gezinden minister van buitenlandsche zaken Gafencoe was het sein tot een heroriëntatie ook op het gebied van de binnenlandsche politiek. Men zal zich nog wel herinneren, dat twee jaar geleden koning Carol gebruik maakte van zijn dictatoriale bevoegdheden door de „rechts"-nationale organisatie, de „IJzeren Garde" te ontbinden. De voornaamste leiders werden gevangen genomen. Meedoogenloos werd opgetreden tegen leiders en leden van deze partij. Codreanoe werd met zestien mede gevangenen „op de vlucht" doodgeschoten. Daarmee leek de ondergang van de „IJzeren Garde" een feit. Het was echter slechts schijn. Onder den druk der groote gebeurtenisssen in Europa is de organisatie nieuw leven inge blazen. Thans is ze door den koning erkend en opgenomen in de „partij der natie", de Roemeensehe eenheidspartij. Er is thans een nieuwe regeering gevormd, waarvan de leider der nationale eenheids partij G i g u r t i minister-president is. In deze regeering is ook de opvolger van Codre anoe, Horia Simia als minister opgenomen. Gigurti heeft een radioredevoering gehouden, waarin hij o. a. verklaarde, dat de Roemeen sehe oeconomie groote wijzigingen zal onder gaan in de nieuwe ordening van Europa. De nieuwe oriënteering van Roemenië zal gericht worden op de landbouwontwikkeling van het land en op de verbetering van het levenspeil der landbouwers. Sprekende over de buitenlandsche politiek, wees Gigurtu er op,, dat de oriënteering van Roemenië in het kader van de twee groote naties der spil een voldongen feit is. Déze - oriënteering is geen gelegenheidszaak of een tijdelijkeactie, maar Roemenië keert daar mede terug tot de oude tradities van zijn staat, tradities, die verbroken werden om over wegingen, die niet meer actueel zijn en die door de gebeurtenissen waren achterhaald zelfs voor het huidige conflict. Over de binnenlandsche politiek zeide Gigurtu, dat de regeering er naar zal strèven arbeid en productie een rechtvaardiger loon te doen vinden. Het probleem der vluchte lingen uit Bessarabië en de Boekowina zal snel worden opgelost. Verder zal de regeering alles doen om de weermacht te versterken." Cpncludeerende kan men zeggen, dat "Roe menië het roer volledig heeft omgeworpen en al zijn beschikbare krachten concentreert. Zal het daardoor een verdere deeling kunnen voorkomen, nu ook Hongarije en Bulgarije slechts het gunstige oogenblik afwachten om aan hun revisionistisohe verlangens te kunnen voldoen? Vooral ten opzichte van de Hongaar- sche minderheden heeft Roemenië altijd een politiek gevolgd van miskenning van rechten, zoodat het waarschijnlijk is, dat eens ook deze de natie tenslotte toch vijandig gezinde elementen zullen wegvallen. Hier staat echter tegenover, dat het land dan, hoewel kleiner, toch sterker uit de crisis kan voortkomen. Dat de nieuwe regeering tenslotte een scherpe antï-Britsche koers zeilt, moge blijken uit het besluit dat dertig vreerpdelingen, die de Engelsche petroleumbelangen vertegen woordigden, het land binnen 24 uur hebben moeten verlaten. Diplomatieke stappen van het Engelsche gezantschap hebben in dit besluit geen verandering kunnen brengen. Het besluit is veroorzaakt, doordat de Roe meensehe autoriteiten kennis hadden gekregen van een ontworpen aanslag op de petroleum- installaties-als antwoord op de opzegging van de Engelsche garantie door de Roemeensehe regeering. Hoewel de vrede tot dusver op den' Balkan gehandhaafd bleef, toch woelt en gist het onder de oppervlakte. Met spanning mag worden afgewacht, hoe de Balkan er na dezen oorlog zal uitzien en hoe de daar aanwezigs problemen, zullen worden opgelost. Bommen op Rijnsburg Het A. N. P. meldt: Zaterdagmorgen zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Een daarvan kwam op een weiland tot ontploffing, tengevolge waarvan een landbouwer, de 30-jarige N. van Egmond, die ter plaatse aan net werk was en een paard werden gedood. De Bond van Chr. Geref. Meisjes vereeni gingen zou 19 Aug. a.s. den dag herdenken waarop hij vóór 10 jaar werd gesticht In verband met de huidige omstandigheden heeft het bondsbestuur echter elke feestelijk» herdenking afgelast. De viering van het tweede lustrum zal zich nu beperken tot de verschijning van een gedenknummer van het orgaan van den bond „Belijden en beleven". De verkiezing van leden van het bonds bestuur en. de commissie van advies zal nu schriftelijk plaats vinden. In Noord-Holland is een Prov. afdeeling van den bond in' het leVftn geroepen, omvat tend 3 kringen met elf vereenigingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1