ZATERDAG 6 JULI 1940 Binnenlandsch Nieuws De organisatie van de provinciale en periodieke pers in corporatief verband De raad van voorlichting der Nederlandsche pers zendt ons het volgende communiqué: Zooals reeds door dr. T. Goedewaagen mede gedeeld is in de bijeenkomst van den raad van voorlichting der Nederlandsche pers te 's-Gravenhage, heeft dezer dagen overleg plaats gevonden om te geraken tot samenwerking tusschen alle uitgevers van nieuwsbladen en tijdschriften in den lande. Dezen waren tot dusverre ten deele aangesloten bij een der twee bestaande organisaties, n.L de „Neder landsche periodieke pers" en de „Provinciale pers". Een belangrijk deel der nieuwsblad- en tijdschriftenuitgevers was echter niet georgani- Bedoeld overleg met den raad van voor lichting heeft tot resultaat gehad, dat door de besturen van beide organisaties is besloten mede te werken aan de stichting van een nieuwe organisatie, de „Provinciale en perio dieke pers", welke in corporatief verband de vakbelangen van alle uitgevers van nieuws bladen en tijdschriften in den lande zal ver tegenwoordigen. De leiding dezer organisatie is gelegd in handen van den algem. voorzitter, den heer H. J. Kerkmeester te Leiden (voorzitter van het dagelijksch bestuur der „Nederlandsche periodieke pers"), die wordt bijgestaan door den plv. voorzitter, den heer B. Th. Roosen boom te Cuyk a. d Maas (voorzitter der - „Provinciale pers"), terwijl als algemeen secre taris zal optreden de huidige secretaris der N.P.P., mr. Al J. C Vrij, te Amsterdam. De organisatie is aldus opgebouwd, dat de uitgevers zullen zijn aangesloten bij groepen, al naar gelang van het ka.rakter der door hen uitgegeven bladen en periodieken, te weten de groep nieuwsbladen; de groep vakbladen, en d.e groep diverse periodieken. De leiding van elk der drie groepen zal be rusten bij een groepsbestuur van 3 personen, te weten voor de groep nieuwsbladen de heeren B. Th. Roosenboom (Cuyk a. d. Maas), A. M. Banda (Kollum) en A. J. M. v. d. Drift (Delft), voor de groep vakbladen de heeren J. Moor man Cs-Gravenhage), J. M. Boom (Haarlem), en J. J. Lispet (Hilversum) en tenslotte voor de groep diverse periodieken de heeren A. J. C. Strengholt (Amsterdam), H. J. A. Hermens (Amsterdam) en J. J. J Bergmans (Tilburg». Met het oog op het belang eener regionale vertegenwoordiging der nieuwsbladuitgevers zal in de groep nieuwsbladen een geographische onderverdeeling worden ingevoerd. Door deze groepsindeeling en regionale maken elks belangen, in het kader algemeen belang eener goed en zuiver function- neerende Nederlandsche pers, tot gelding te brengen. Dit algemeen belang brengt mede, dat het ieder, die door het uitgeven van nieuwsbladen of tijdschriften deel wenscht te hebben aan de voorlichting en ontspanning van ons volk, niet langer mogelijk zal zijn buiten de organisatie te blijven. Aan het vegeteeren door den enkeling op het werk, dat door de organisatie der vakgenooten ten koste van opofferingen wordt tot stand gebracht, wordt aldus radicaal en voorgoed een einde gemaakt. Door de stichting dezer nieuwe organisatie, de „Provinciale en periodieke pers", waarbij eqn ieder, die een of meer nieuwsbladen of tijdschriften uitgeeft, zal dienen te zijn aange sloten, zijn waarborgen geschapen voor de ge- wenschte, doeltreffende en practische vertegen woordiging van alle uitgevers van nieuws bladen en tijdschriften bij den raad van voor lichting der Nederlandsche pers en straks bij de Nederlandsche perskamer, terwijl ook overigens deze organisatie gemeenschappelijke vakbelangen der leden op krachtige wijze zal behartigen en aldus het belang der Neder landsche volksgemeenschap dienen. Verschijningsverbod voor De Standaard Voor acht weken Het A. N. P. meldt uit Den Haag: Op grond van de verordening van den rijkscommissaris betreffende de uitoefe ning van de regeeringsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied van 25 Mei wordt het dagblad De Standaard (het a. r. orgaan, waarvan dr. H. Colijn hoofdredacteur is Red. R'dammer) met ingang van heden voor acht weken, dus tot en met 29 Augustus, verboden. Het verbod strekt zich uit tot alle nevenuit gaven, kopbladen en bijvoegsels van elk soort. Eveneens is het uitgeven van alle drukwerken verboden, welke als vervan ging van het dagblad De Standaard kun nen worden aangezien. Op overtreding van dit verbod volgen maatregelen van de zijde der SicherheitspolizeL DISTRIBUTIEBONNEN De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij, maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 8 tot en met 14 Juli a.s. de met 51 tot en met 60 genummerde bonnen van het brood boekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 14 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 18 Juli a.s. geldig. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis scberij, maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. de met 85 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 2 Vi ons koffie of ons thee. De toewijzingen voor koffie en thee De geldigheid van de aan instellingen en winkeliers uitgereikte toewijzingen voor koffie en thee, welke oorspronkelijk tot 5 Juli zou duren, isverlengdtot2 Augustus. Een sleepvaartcommissie ingesteld In het laatst verschenen Verordeningenblad kwam een besluit voor van den secretaris generaal van het departement van waterstaat betreffende de organisatorische samenvatting der sleepvaart. Blijkens artikel 4 van dit be sluit zou een commissie worden ingesteld met de taak het bevorderen van een juiste behandeling van Nederlandsche sleepvaart- aangelegenheden. Thans zijn in die commissie benoemd: G. C. Nuy te Rotterdam, vertegenwoordigende de rereeniging Centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart, en A. G. K. Schouten te Hille- gersberg, vertegenwoordigende de stichting Sleepvaart-centrale. Als voorzitter treedt op mr. K. Vonk, ver bonden aan de afdeeling vervoerwezen van het departement van Waterstaat, 's-Graven hage. NATIONAAL FRONT Naar in De Weg, het weekblad van Nationaal Front, wordt medegedeeld, zal genoemde orga nisatie met ingang van Maandag a.s. een dag blad ter beschikking staan. In hftzelfde blad wordt vermeld, dat de heer C. C. Küpfer, gep kapitein-vlieger van het Kon. Ned. Indische Leger, met ingang van 1 Juli is benoemd tot landelijk commandant van de dc*>r hem te organiseeren garde van Nationaal Front. Debet-rente van de Neder landsche Bank Voor effecten van 4 tot 6 pet. verhoogd De Nederlandsche Bank maakt bekend, dal zij de rente voor voorschotteft in rekening courant op onderpand van effecten, verstrekt bankep, bankiers of commissionairs inge volge de bijzondere regeling van Mei 1940. met ingang van den datum van heropening de beurs tot nader bericht heeft gesteld op 6 pet per jaar. Voor nieuwe voorschotten, in gevolge deze regeling te verstrekken, gaat de rente van 6 pet per jaar dadelijk bij afsluiting De rente voor gewone Deleeningen en voorschotten in rekeningcourant op onder pand van effecten en goederen blijft tot nader bericht op 3% pet gehandhaafd. (Deze mededeeling slaat derhalve op de regeling van 18 Mei, toen de Nederlandsche Bank, in verband met het bankmoratorium bankiers en commissionnairs de gelegen heid opende tot het herbeleenen van effecten, aarop de voorschotten sedert 10 Mei ge blokkeerd waren. Deze bijzondere voorschot- van de Nederlandsche Bank werden ver strekt tegen een rente van 4 pet en als basis de berekening van de waarde van het onderpand zouden de onderpandkoersen gelden en, voor zoover deze nog niet gereed ïn, de koersen van 9 Mei, een vorige koers of een andere koers, een en ander ter beoordeeling van de Bank, die op grond van deze koersen een surplus eischte van 25 pet Het was een maatregel, die feitelijk de be zwaren tegen heropening van de beurs weg nam, voor zoover deze bezwaren hun grond vonden in het bankmoratorium. Zooals elders wordt opgemerkt, moet men de verhooging van deze bijzondere rente fcüj de Nederland sche Bank in organisch verband zien met de beursvoorschriften, waarbij de prolongatie rente op 5 pet. is bepaald, hetgeen voor parti culieren op ca. 7 pet. uitkomt. In geen geval mag men derhalve in bovengenoemde rente- verhoogmg een aanwijzing zien voor den toe stand op de geldmarkt Voor gewone belee ningen en voorschotten blijft de rente bij de Nederlandsche Bank, althans tot nader be richt, dan ook op 3^4 pet. gehandhaafd. Alleen met betrekking tot de geblokkeerde prolon gatieposities moest de rente worden verhoogd, teneinde de afwikkeling te stimuleeren.) De leniging van nooden Een circulaire van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid De Nederlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid heeft een omzendbrief aan de instellingen-leden van deze organisatie doen toekomen. Hierin wordt betoogd dat door de jongste gebeurtenissen de organen van maatschap pelijke hulpverleening zich voor een zware en omvangrijke taak geplaatst zien. Velerlei nooden zullen moeten worden gelenigd, niet alleen in de geteisterde gebieden, maar ook elders, waar de oorlog indirecte schade heeft aangericht. De voorziening in de noodzake lijke behoeften der getroffenen zal tal van nieuwe problemen doen rijzen, die zoowel op 'de financiering betrekking hebben, als met het wezen en de organisatie der maatschap pelijke steunverleening tén nauwste samen hangen. Hetbestuur wijst vervolgens op de collecte, die op 6 Juli zal worden gehouden, en op het feit, dat de geiden zullen worden besteed in de eerste, plaats voor leniging-van den direc tor nood- samenwerking met plaatselijke en gewestelijke -comité's in de geteisterde ge bieden staat hierbij op den voorgrond. Het Nationaal fonds voor bijzon dere nooden zal de schade door oorlogs geweld als een bij zonderen nood aanmerken, zoodat deze voor hulpverleening bij qitstek geoutilleerde instelling met haar plaatselijke vertakkingen haar bemoeiingen ook zal uit strekken tot de slachtoffers van de oorlog voering. Overeenkomstig den opzet van het Natio naal fonds ligt het daarbij in de bedoeling, ten behoeve van kleine zelfstandigen en handswerklieden hulp in den vorm van een gift voor handelsgeld en voor den aankoop van winkelvoorraad, werktuigen, werkklee- ding enz. te bieden. Later, nadat de herbouw heeft plaats ge had. zal een a a mulling en een completeering van het bedrag, dat als vergoeding voor oor logsschade van de daarvoor in het leven ge roepen instanties is ontvangen, nog wel nood zakelijk blijken. Ook hiermede hoopt het Nationaal fonds zich te kunnen belasten. Het is overigens nog zeer moeilijk het ge- heele complex van steunverleening en armen zorg te overzien. Daarvoor is nog te onzeker, in hoeverre zich fundamenteele wijzigingen in de organisatie van het maatschappelijk steun- wezen zullen voltrekken. Het is niet onmogelijk, dat in nog sterker mate dan voorheen behoefte zal bestaan aan nauwer aaneensluiting van de verschillende instellingen, die op maatschappelijk gebied werkzaam zijn. Een centraal punt voor studie van sociale vraagstukken en bevordering van sociale maatregelen, dat zooals de Vereeniging voor armenzorg en weldadigheid de ont wikkeling van het steunwezen hier te lande heeft aanschouwd en bestudeerd, kan daarbij wellicht nuttige diensten bewijzen. Het bestuur acht nog niet het oogenblik ge komen om, zooals voorheen in de algemeene vergaderingen der vereeniging, ter gezamen lijke beraadslaging bijeen te komen en con crete vraagstukken aan de orde te stellen. Wel verzoekt het ervaringen en moeilijkheden ter kennis te brengen om te zorgen dat de in de practijk gerezen problemen zoodra mogelijk in algemeen verband en in vertrouwden kring aan de orde worden gesteld. De restitutie van motorrijtuigen belasting Practische moeilijkheden De A.N.W.B. en de K.N.A.C. schrijven dat zij de bevoegde instanties er op hebben gewezen, dat de onlangs krachtens de circu laire van 3 Juni 1940 no. 124 van het wnd. hoofd van het departement van financiën ingevoerde tegemoetkomende regeling betref fende de motorrijtuigenbelasting als gevolg van het sedert 1 Juli j.l. bestaande systeem der benzine- en rijvergunningen, niet meer kan worden toegepast. Vóór genoemden datum was het mogelijk aan de hand van de verleende vergunningen het aantal dagen waarop van den openbaren weg gebruik gemaakt was, aan te toonen; thans echter is dit practisch niet meer moge lijk. Belanghebbenden zullen uiteraard zoo veel mogelijk hun werkzaamheden zoo in richten, dat deze dagelijks normaal voortgang kunnen vinden met dien verstande, dat de op grooten afstand af te leggen bezoeken enz. op enkele dagen per motorrijtuig geschieden, terwijl op de overige dagen van andere ver voermiddelen gebruik gemaakt zal worde_n. Zelfs een zorgvuldig bijgehouden agenda of andere administratie levert echter geen bewijs ten aanzien van de dagen waarop het motor rijtuig is gebezigd. De A.N.W.B.' en de K.N.A.C. hebben scheidone oplossingen, teneinde uit deze moeilijkheden te geraken, in overweging ge geven. Prof. dr. H. J. van Ankum t Gisteren is. 94 jaar oud, te Zeist overleden, aldus het Hbd., prof. dr. H J. van Ankum. oud-hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Groningen Prof. Van Ankum was ridder in de Orde van den Nederiandschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Maandag te 12 u. 30 op de Nieuwe Algem. Begraafplaats te Zeist. Hendrik Jan van Ankum was te Groningen geboren op 7 December 1845. Hij studeerde in zijn geboorteplaats en promoveerde in 1871 tot doctor in de faculteit der geneeskunde. Hij was leeraar aan hoogere burgerscholen, onder scheidenlijk te Groningen en te Rotterdam, in de natuurlijke historie. In 1872 werd hij hoog leeraar te Groningen in de zoölogie, de verge lijkende anatomie en de physiologie. Het vermaarde Universitaire Natuurhisto risch Museum te Groningen was voor een groot deel de vrucht van het werk van dezen bescheiden geleerde en had zijn algeheele toe wijding, zóó, dat de brand, die het in 1906 verwoestte, een gevoeligen slag voor hem be teekende. In 1903 legde hij zijn hoogleeraars- ambt neer. Prof. v. Ankum is oprichter geweest van de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging. Uniformiteit in de betonning van de binnenwateren van Friesland. In de algemeene vergadering van de Kon. Schippersvereniging Schuttevaer is de wensch naar voren gebracht, te streven naar uniformi teit in de betonning van de binnenwateren zulks vooral met het oog op een afwijking in het Friesche betonningssysteem. Schuttevaer heeft thans tot het college van Ged. Staten in Friesland het verzoek gericht, een en ander aan het Friesche betonnings systeem te veranderen. Zij licht dit verzoek al- Zooals U bekend zal zijn, gelden voor 'het volgen van de Nederlandsche zeegaten, de ver der binnenvaarts gelegen vaargeulen van Wad denzee. IJselmeer, Zeeuwsche en Zuid-Holland- sche stroomen, zoowel als voor het bevaren der groote rivieren uniforme regelen, die uitdruk king vinden in het Nederlandsche stelsel van betonning. Het Friesche stelsel der betonning wijkt van het algemeene stelsel in ons land voor zoover de doelstelling betreft niet af, doch het Friesche stelsel bepaalt de scheidings- punten der vaarwegen door andere vormen _en kleuren, die voor den oningewijde een onzeker heid scheppen, die bij de vaart niet thuis be- Ter vergadering is voorts gewezen op de om standigheid, dat door het leggen van den af sluitdijk, die het IJsselmeer tot binnenwater deed worden. Friesland van uit zee slechts via Harlingen of via Dokkumer Nieuwezijlen kan worden ingevaren. Aangezien nu Harlingen als ngangshaven Nieuwezijlen in beteekenis- verre d ver treft, zou het aanbeveling verdienen de bepaling te maken, dat men wat de hoofdvaar wegen betreft Friesland invaart, komende uit de richting Harlingen, terwijl de zijwegen wor den geacht te worden ingevaren, indien men komt uit de richting van den hoofd-, den eerste klasse-weg. Op die manier kon worden voor komen. dat op den voornaamsten hoofdweg in het hart der provincie de betonning plotseling wisselt Ook dit verlangen der scheepvaart heeft Schuttevaer tot het college overgebracht, in de hoop, dat eerlang de eenheid van Nederland ook in de betonning in Friesland haar uitdruk king moge vinden. Nederlanders fe Stockholm Een hulpcomité aan het werk. Onze correspondent te Stockholm schrijft Midden Mei is op initiatief van den gezant mr. J. E. H. baron van Nagell. een comité onder leiding van consul A. M. de Jong ge vormd ter behartiging van de belangen van de. in verband met de bezetting van ons land, hiér in Zweden gestrande Nederlanders. In het geheéle land zijn dat er ongeveer honderd zoowat de helft daarvan, o.a. de beman ning van het te Narvik gezonken stoomschip Bernisse, vertoeft in de hoofdstad. Van den beginne af heeft het comité, dank i een van zijn leden, den heer Gerth van het bureau voor thee-propaganda, de beschik king gehad over twee zaaltjes van dit bureau 'n deze, onze eerste Néderlandsche Club op Zweedschen bodem, komen dage lijk" landgenooten bijeen om er bij de gastvrij geschonken thee wat te praten, om er té ping-pongen of te schaken of om er wat te lezen. De boekenkast is, dank zij de giften van leden van de Nederlandsche kolonie vrij aardig gevuld, de firma Philips heeft er een radio-gramofoon geplaatst en eens in de week ontvangt een groep leergierigen Zweedsche les. Door bijdragen van Nederlanders daar toe m staat gesteld verstrekt het comité die gestranden, wier voeding en onderdak door de legatie bekostigd wordt, geregeld zakgeld en kan het hen ook zoo nu en dan op een bioscoopje onthalen. Aan een oproep van heb comité tot de hier gevestigde landgenooten om kleeren te schenken voor de opvarenden van de Bernisse, die te Narvik vrijwel al hun bezittingen waren kwijtgeraakt, hebben velen gehoor gegeven. Voorts hebben deze zeelui kleedingstukken kunnen uitzoeken uit een voorraad, die hier door de Noorsche kolome voor verzending naar Noorwegen was bijeengebracht zulks ter beantwoording van de hulp, die de mannen van de Bernisse te Narvik aan Noorsche matrozen verleend hebben bij het vergaan van de pantserschepen Norge en Eidsvold. De noodbeurs Voortzetting mogelijk. De kamer van koophandel en fabrieken voor het gebied Utrecht en omstreken deelt officieel mede. dat de belangstelling voor de Donderdag in de handelbeurs gehouden nood beurs van dien aard bleek te zijn, dat er volgende week wederom een beurs zal wor den gehouden. Over het algemeen zijn de organisatoren tevreden over den gang van zaken. Natuurlijk was hei voor de vele fabri kanten en grossiers nog wat onwennig om op deze wijze zaken te doen, maar er zijn tee kenen welke er op wijzen, dat voor de toe komst voldoende perspectief geopend is, de beurs iederen Donderdag te houden. GRANAAT IN KEUKEN. De laatste dagen zijn op verschillende pun ten in Maassluis scherven van afweergeschut terechtgekomen. Bij den heer A. van Ettin- ger aan den Zuidvliet kwam een onontplofte granaat van klein kaliber op hét keukendak terecht. De granaat sloeg er doorheen, kwam in de keuken terecht en hoewel nog steeds niet ontploft, richtte het projectiel nogal wat schade aan. De menschen waren zoo wijs, het projectiel niet aan te raken en terstond de politie te waarschuwen, waarna het gevaar lijke voorwerp op deskundige wijze werd verwijderd. Mochten dergelijke gevallen zich herhalen, dan is het voor een ieder raadzaam op de zelfde wijze te handelen. ZORG VOOR JONGE WERKLOOZEN Ter landsdrukkerij is verschenen een rapport inzake zorg voor jeugdige werkloozen en wederopneming van oudere werkloozen in het bedrijfsleven. Het rapport bevat een overzicht van het werk ten behoeve van de jeugdige werkloozen, zooals dat zich van 1931 af met medewerking en onder leiding van de overheid, ontwikkeld heeft en voorts een overzicht van hetgeen op het gebied van de wederopneming in het be drijfsleven (scholing, herscholing, etc.) is ge- Voor de schoenmakers Men meldt ons uit Amsterdam: Door de Federatie van schoenmakers patroons is een aam tal goederen en gereed schappen tot een waarde van 2 ton bijeen gebracht, ten bate van de getroffen collega's te Rotterdam. Tot de gereedschappen be- hooren o.m. een 6-tal uiteraard kostbare stik machines. Vanmorgen worden al deze zaken per vrachtauto van de Amsterdamsche politie naar Rotterdam gebracht De Nationale inzameling De opbrengst van de collecte te Z u t p h e n, 7085 gulden, vormt met de rechtstreeksche hulp aan De Hoven een totaal van 20,000 gulden. De nationale inzameling voor de geteisterde streken heeft in Weststellingwerf in totaal f 4148.78 opgebracht. Ten behoeve van de geteisterde gebieden is in de Friesche gemeente Heraelumer Oldeph aerten Noord wol.de f 1020.63 gecollecteerd. In de gemeente Menaldumadeel (Fr) heeft de nationale inzameling bedragen 1767.61. De nationale collecte heeft in de gemeente Hennaarderadeel f 1978.50 opgebracht. De opbrengst der nationale inzameling in Leiderdorp bedroeg 1584.90, buiten het geen de kerken en de veehouders afzonderlijk hebben ingezameld. Bommen bij Scheveningsche schokkers neergekomen Het A.N.P. meldt: Gisteravond zijn eenige schokkers, thuisbe- hoorende te Scheveningen, op zee aan groote gevaren ontsnapt en het is een wonder, dat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Van de kustvisscherij waren deze schepen op weg naar de Scheveningsche haven en om 7 uur bevonden zij zich 214 mijl uit de kust. Plotseling kwamen uit de wolken drie vliegtuigen te voorschijn en een aantal bommen naar de visschers meenden wel tien viel in de onmiddellijke nabijheid der scheepjes. Eén bom kwam op enkele meters afstand van de SCH 49 terecht. De ontploffing veroorzaakte een groote waterzuil en de ruiten en de stuurhut van het schip werden versplin terd, terwijl granaatscherven op het dek sloe gen. Ook floten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet dui delijk. of men hier met eeq luchtgevecht te doen had, waarbij een achtefvolgd vliegtuig zich ontdeed van zijn bommenlast, of dat het een aanval op de schepen betrof. De vlieg tuigen verdwenen weer snel. De vissohersschepen voeren hierna naar de haven, waar i i en ander groote opschudding .•erwekte onder de visschersbevolking. De andere schepen hebben geen schade gekregen. Ondanks dit wedervaren, zijn vanochtend weder acht schokkers naar zee vertrokken. Vliegtuigbom ontploft bij het demonteeren Een doode en twee gewonden Bij hei demonteeren van een niet ontplofte vliegtuigbom in de Brunsummer heide nabij het zwembad te Brunsum is de bom ontploft. Een Duitsch soldaat werd "gedood, twee anderen werden zwaar gewond en moesten naar het. ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht Een agent van politie uit Brunsum en een Nëderla'ridscfce douane-beambte liepen lichte verwondingen op. Huisvredebreuk Men meldt ons uit Alphen a d. Rijn: Donderdagavond deelde "het hoofd van de m u.l.o.school aan den Oudhoornschen weg tele fonisch aan den burgemeester mee, da"t een groep van ongeveer twintig mannen, voor het meeréndéël in zwart hémd gekleed, het school plein als exercitieterrein: gebruikten. Daar het gemeentebestuur hiervoor geen toestemming had gegeven, begaf de burgemeester zich, ver gezeld door deh inspecteur van politie en twee agen'en. naar de school, waar inderdaad bleek, dat men zich wederrechtelijk toegang had verschaft tot het schoolplein. Onder leiding van een heer in uniform werden vrije en ordeoefeningen gedaan De politie gaf den heeren last, zich van het niet voor het pu bliek toegankelijke schoolplein te verwijderen, doch hieraan wenschte men geen gevolg te geven. Eerst later op den avond, toen de oefe ningen waren geëindigd, verliet het gezelschap het plein. Tegen den leider, iemand uit Voor burg, is proces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. Motorrijder tegen een boom gereden Hei slachtoffer aan de gevolgen overleden Gistermorgen om ongeveer tien uur is de 25-jarige van W., afkomstig uit Tilburg, "mét zijn motorrijwiel op den straatweg Apel doornAmersfoort, tusschen Garderen en Voorthuizen, in volle vaart tegen een boom gereden. Toen een arts en een geestelijke ter plaatse arriveerden, was de jongeman reeds overleden. Het slachtoffer was op weg naar BaSrn Het stoffelijk overschot is naar Amersfoort overgebracht De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De motor werd geheel vernield. DENK OM DE NATIONALE COLLECTE. - Donderdag heel» te Amsterdam de uitreiking van collectebussen, speldjes en bloempjes plaats gehad, waamede da eolleetrices en collectanten een aanval zullen doen op de liefdadigheid der burgers. Brandstichting Zoóals wij" hebben gemeld heeft gistermor gen te Hengelo in het heerenhuis Paul Kru- gerstraat 41 van den heer ir. K. Kroll, direc teur van de n v. Hazemeyers fabriek van signaalaparaten brand gewoed op de zolder verdieping Het dak stortte in en het bene dengedeelte van de woning kreeg aanzien lijke water- en vuurschade. De schade wordt door verzekering -gedekt. Een gedeelte den inboedel ging verloren. Door het optreden van de brandweer kor» het vuur spoedig worden beperkt. Er zijn vermoedens van brandstichting. In verband hiermede beveelt de officier justitie te Almelo opsporing en aanhouding een man van het volgende signalement: Lang pl.m 1.75 m. slank postuur, donkere gelaatskleur, mist pink en ringvinger van een der handen, draagt bruine pet en vermoedelijk bruin costuum, bril met donkeren rand, geen baard-of knevel, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar. Was in het bezit van een actetasch. Een bedrag van 500 gulden is uitgeloofd voor diengene, die aanwijzingen geeft, welke tot s mans arrestatie leiden AAN HET WINKELEN! Twee Scheveningsche meisjes van 13 jaar trokken er Donderdagmiddag op uit met boodschappentasch Ze zouden winkels kijken, aldus vertelden zij thuis. Daar is het echter niet bij gebleven. De meisjes brachten verschillende winkels een bezoek, waarbij de eene het winkelpersoneel aan den praat hield, terwijl de andere alles wat onder haar bereik kwam, in de boodschappentasch liet verdwij nen. Dit ging zoo een poosje goed. Ze hadden al een flinke collectie aangelegd, bestaande uit doosjes tandpasta, rouge, badzout, chocolade- reepen e.d., totdat een postzegeldoosje hen noodlottig werd Een winkeljuffrouw betrapte de jeugdige dieveggen en haalde de politie erbij. De wandeling eindigde op het politiebureau, waar de tasch met inhoud in beslag werd ge- vnorloopig wel niets Brand te Zaandam Een woonhuis verwoest. In den afgeloopen nacht heeft aan het Boom gaardpad alhier een felle brand het woonhuis van de familie Roffel totaal verwoest. De be woner?, man, vrouw en drie kleine kinderen, konden zich slechts op het laatste oogenblik in veiligheid brengen door zich uit het raam aan de voorzijde van het huis te laten zakken in een tuintje. Van den inboedel, welke slechts laag verzekerd was, kon niets worden gered. De brandweer, die met veel materiaal was uit getrokken, slaagde er in de schade aan de be lendende perceelen tot een minimum te be-. Jongen verdronken Gistermiddag is" de zeventienjarige A. Her mans. gewoond hebbende aan" den rijksstraat weg te Geleen bij het zwemmen in het Julianakanaal te Urmond verdronken. Het lijk van den jongeman kon spoedig opgehaald worden. Het is naér de ouderlijke woning overgebracht. BEZICHTIGING VREDESPALEIS Het Vredespaleis, voorzoover niet in gebruik, is tot nadere aankondiging voor publieke be zichtiging opengesteld alle werkdagen en den eerstén en derden Zondag van de maand, tel kens van 24 uur Land- en Tuinbouw Onze veestapel Afslachting heeft i deel plaats In de hedenmorgen gehouden pers conferentie hebben we van den commis saris-generaal minister Fischböck een algemeene uiteenzetting aangehoord op agrarisch gebied. Zij werd nader aange vuld door den „Bauernführer" graaf Gfotbe. De verzekering werd gegeven, dat het groot-Duitsche Rijk in steeds grooter mate het overschot van onzen tuinbouw zal kunnen opnemen en tegen billijke prijzen. We be hoeven geen afzet-zorgen te hebben. Voor den zuivel zullen we eveneens moeten aanleunen tegen. Duitschland. Noodig zal het zijn, met het oog op de beschikbare voederartikelen, het rantsoen voor het vee té verminderen en bestaande voedering door andere te vervangen en voorts den veestapel te ver minderen. De noodige slachtingen zullen echter de prijs niet drukken; eer zal deze worden ver hoogd Kapitaalverlies zal de boer niet lijden. Op agrarisch gebied zullen voorts, door het gemis aan veredelingsproducten, allerlei om zettingen noodig zijn. Onderzoekingen met net oog daarop zijn in gang. In het algemeen zal de verandering den boeren niet tot schade zijn. De afslachting zal vooral koeien betref fen en in mindere mate varkens, ver klaarde minister Fischböck ten slotte. Het deficit aan voedermiddelen, dat i Europa steeds- aanwezig was, zal moeten worden beperkt door de voorgenomen maat regelen en door het gebruik maken van ver vangingsartikelen. Deze maatregel sluit aan bij wat in het groot-Duitsche Wirtschaftsraum thans noodig is. Nederland kan -daarop bezwaarlijk een uit zondering maken J)E COLORADOKEVER. Nu de bespuiting van alle aardappelvelden in het gedeelte van ons land-ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den NieuwenWaterweg met calstumarsenaat, dat van rijkswege kosteloos ter beschikking van de aardappelverbouwers wordt gesteld, tusschen 1 en 12 Juli ter bestrijding van den Coloradokever is voorgeschreven, vestigt de Plantenziektenkundige Dienst de aandacht van alle verbouwers er op. dat deze bespuiting nood zakelijk is en vooral ook. dat zij nauwgezet moet worden uitgevoerd. Op verschillende plaatsen zijn thans kevers en larven van den Coloradokever gevonden. Door een zeer zorgvuldige bespuiting waarby zeer zeker de volle hoeveelheid vloeistof, waarop gerekend is. nl. ten minste 750 liter per hectare, gebruikt moet worden, kunnen eventueel aanwezige larven ge dood worden. Wij weten allen, hoe gevaariyk de aanwezigheid van den Coloradokever, niet alleen voor onze aardappelcultuur en -uitvoer, maar ook voor den uitvoer van andere tuinbouwproducten ia. Alleen door zeer stipte uitvoering der voorge schreven bestrydingsmaatregelen zullen wij uitbrei- kunnen tep»"- moeilijkhe de beide voorgeschreven be- SPLaat men^ok'tydess de bespuiting goed opletten of men de aanwezigheid" van het insect in het aarrfanneleewas kan vaststellen, n.1 of men den 1 sm grooten ovalen, geelgekleurden kever fnet 10 zwartestrepen op de dekschilden of de roode larven op de bladeren vindt. Als men gaatjes ln de bladeren waarneemt, moeter op die plaats Van elk geval, dat kevers of larven A-orden, moet mededeeling gedaan worden t«aagav neentehulze, daar dan door den PlantenzieHoor C tundigen Dienst nog krachtiger bestrydingsi^öhn^ regelen op die plaats genomen zullen w°rdentoega Gunstige vooruitzichten voo j, het imkersbedrijf lermic F. J. Men schrijft ons: ig in Hoewel het, na den buitengewoon «t^ige gen winter, scheen, dat het met de hon^m b winning dit jaar maar zeer poovertjes zou ijBje i zoo blijkt meer en meer, dat, als er fjagta bijzondere dmgen gebeuren, het juist goed honingjaar belóóft te worden. gewc Tóen in het vroege voorjaar de im^ de hun korven en kasten inspecteerden, kwa^ de bij'na allen tot de ontdekking dat meer d( de helft van -hun bijenvolken hun- -tol waa] den strengen winter hadden- moeten jg- Gold dit voor de volken, die in koir^ huisden, nog erger bleek het met de b gesteld te zijn, die kasten bewoonden; deskundige zijde vernaman wij dat de E! levende bijen slechts ongeveer 10 pet. het oorspronkelijke aantal uitmaakten, nstel nimmer te voren hebben de imkers ecl, cuj een dergelijken aanwas van hun bijenvoJc- meegemaakt als dit voorjaar, met het get. Bt dat reeds nu aangenomen kan worden, ïjloo, het geleden verlies aan getalsterkte al wrwa volkomen is ingehaald. 1'tp Was bovengenoemde ontwikkeling voor f-- honingwinning reeds gunstig, ook het pri c. tige voorjaarsweer werkte er toe mee om F) honingyoorraad in alle soorten bloesem vuré, haast onuitputtelijk te doen zijn. 7 A. Zoo overvloedig was de honingwinning bijen in de Meimaand dat vele korven 1 reeds gestreken vol waren en vin het rt was ontdaan moesten worden. Voor de eigenlijke honingwinning voor £OR verkoop heeft de bijenhouder nog zijn hchs; gevestigd op den bloei der heide. De stand ir het heidegewas is. voor zoovér nu al té beiuter is, ook zeer belovend. Slechts één ding vr^ J. de imker, namelijk te groote droogte iri( Ms eerstkomende 6 weken. Af en toe een regsen; bui op de heide komt den bloei zeer ten goëk Het zal velen misschien vreemd in" de oo;;. klinken, maar de geroutineerde bijenhou der ziet „een heidebrand", mits niet in het vc W. seizoen, altijd met vreugde woeden, want ERI er b.v. in den laten zomer na den bloei «is, groot stuk heide verbrandt, dan kan hij verzekerd van zijn, dat het jong ofttspropOI heideveld hem het volgende jaar een zort rijken bloei, dus honing, zal brengen. Ook t de prijzen van den honing en van het v£Rl mag verwacht worden, dat deze dit jaar zivan bevredigend zullen zijn, want door den o-WE logstoestand ondervindt de invoer van B j. Japansche product sterke belemmering. De aardbeiencampagne in hej Kennemerland 1 Men schrijft ons uit Beverwijk: w De aardbeiencampagne in de streek Keni.j merland heeft een bevredigend verloop aanvoer aan de veilingen is gunstig en l zelfde kan ook gezegd worden van de prijzéel Wel zijn deze iets teruggeloopen sinds d' aanvang van de campagne, maar toch woi voor de soort Moulin Rouge, welke vi verrassend groot van stuk is, nog altijd 60—85 cent per slof van 3 kg besteed en- de Jucunda van 5580 cent Bij de conservenfabrieken bestaat dit ji weinig animo tot koopen. Het overgroote d< der vruchten is ditmaal alzoo bestemd vo j binnenlandsche consumptie. Het valt hierbij o|js dat vooral voor Den Haag aanzienlijke pa; tijen hier worden gekocht. j t Was de laatste tien jaar nagenoeg de glfc - heele Beverwijksche aardbeienoogst besterjl voor conserveer ing, de_ grootste /,io A tuinder thans v. slofferf en van~de bekende car tonnen doosj< bij het begin en tegen het einde der ca pagne, hebben gemaakt, dat Beverwijk n zijn aardbeien geleidelijk weer een belangrij: plaats gaat innemen op de binnenlandsci markt en daardoor niet langer nagenoeg vc ledig afhankelijk is van de conservenfabriekei Ir. toenemende mate consumeert Nederlai Beverwijksche aardbeien en men mag rr. reden aannemen, dat het zich er wel bij vindt Duurde vroeger een campagne gewoonlijk ze weken, het is opvallend, dat het oogstfeest di laatste jaren nauwelijks vierweken haalj j _jrg die aan de vruchten besteedt, de i. de handige kratten met drf-v Ongetwijfeld zal dit laatste ook dit geval zijn, want reeds op dit oogenblik wo den de aangevoerde partijen kleiner, welk ve schijnsel zich volgende week in nog snelli tempo zal voortzetten. Naar men mag verwacr ten, zal omstreeks 20 Juli een streep onder d huidige campagne worden geplaatst Geen mond- en klauwzeer meej In de week van 23 t/m. 39 Juni heeft ziel11 noch bij de runderen, noch bij de kalverend noch bij varkens, biggen, schapen en geiteiP een sterfgeval tengevolge van mond- r klauwzeer voorgedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6