ZEEVAARTSCHOOL DELFZ INTERNAAT„ABELTASIfe ZATERDAG 6 JULI 1940 ZA =*h DE OVERROMPELING VAN DE FRANSCHE VLOOT VOOR ORAN Gevolg van de Britsch* vlootactie De Fransche regeering deelt officieel mede: De Donderdagmorgen onder voorzitterschap van president Lebrun bijeengekomen ministerraad heeft na kennis te hebben genomen van den niet te rechtvaardigen aanvaL dien een machtig Engelsch eskader heeft ondernomen op een Fransch eskader bij Mers el Kebir, en nadat hij zijn waardeering tot uitdrukking had ge bracht over den heldenmoed der vloot, besloten de diplomatieke be trekkingen met Engeland te ver breken. De Engelsche strijdkrachten bij Oran Uit Algeciras wordt aan het D. N. B. ge meld, dat aan den overval op de Fransche oorlogsschepen in Oran hebben deelgenomen de Engelsche slagschepen Hood en Resolution, benevens .nog een linieschip en acht tor- pedobootjagers. Verder wordt gemeld, dat Donderdag drie torpedoboot jagers met talrijke dooden en gewonden in Gibraltar zijn aange komen. Voorts zijn twee torpedobootjagers in Gibraltar binnengeloopen, welke ernstige beschadigingen vertoonen. Volgens de laatste berichten zou het zee gevecht voor Oran ook Donderdagavond nog hebben voortgeduurd. De eerste Lord der admiraliteit Alexander heeft intusschen gisteravond in een radiorede verklaard, dat de Britsche verliezen bij de actie tegen de Fransche vloot gering geweest zijn. Een officier en een mindere werden ge wond. De bemanning van een vliegtuig wordt vermist. De ontvangst in het Lagerhuis Over de Lagerhuiszitting van gisteren be richt Svenska Dagbladet we ontleenen dit aan het D.N.B. dat toen Churchill de over winning over de Fransche vloot gevierd en met tranen in de oogen weer plaats genomen had een triomf gehuil uitbrak, zooals men het volgens berichtgevers uit onzijdige landen in tientallen niet meer in het Lagerhuis beleefd had. Alle leden stonden op, riepen hoera en klapten in de handen. Het tumult duurde minuten lang.Honderden hebben geschreeuwd, gesnikt en met zakdoeken en papieren ge wuifd. Het Hamburger Fremdenblatt weerlegt de bewering van Churchill, dat het grootste deel van de Fransche vloot is onderworpen aan de Britsche controle, en constateert, dat de vol gende eenheden nog steeds de vlag van Frank rijk doen wapperen: Een nieuw slagschip, dertig kleine kruisers, vier en twintig torpedo bootjagers, een vliegkampschip en ruim zeventig zeven zware kruisers, tien lichte kruisers, duikbooten. ,Het nut, dat voor de Engelschen ontstaan is uit de misdaad van den premier, lijkt dus uiterst twijfelachtig. De Dunkerque en de Richelieu In den loop van de afgeloopen maanden had de Fransche vloot onvoldoende gelegen heid zich te laten gelden. Met het bouwpro gramma was het een opbieden tegen het Duitsche, een wedstrijd met de klok. Achter de Scharnhorst* en de Gneisenau waren de dreigende silhouetten van de Bismarck en Von Tirpitz verrezen. In het begin van den oorlog had Frank rijk vier -schepen van 35,000 ton op stapel staan, de Richelieu was in Januari van de helling geloopen. De Dunkerque reeds was niet meer of minder dan een voorwerp van nationalen trots. Een enkele minuut van zijn volle laag kwam wat gewicht betreft op 16,000kg, wat kosten aangaat op frs. 1,200,000 te staan. En, hield men zich voor, de Riche lieu van 35,000 ton wordt nog indrukwekken der. Marinedeskundigen hielden den lezers van couranten voor, dat volgens de lessen van de geschiedenis de overwinning ter zee altijd dengene toevalt, die de grootste schepen bezit. Geruchten/ dat de Italiaansche vloot is uitgeloopen, niet bevestigd Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Rome: Ten aanzien van de in het buitenland ver spreide geruchten over een uitloopen van de Italiaansche vloot naar aanleiding van de door Engeland geprovoceerde ongehoorde gebeurtenissen te Oran, is in welingelichte Italiaansche kringen geen bevestiging te verkrijgen. Men wijst er wel op, dat deze ge ruchten niet uit Italiaansche bron afkomstig zijn. In dezelfde kringen wordt er verder op gewezen, dat Fransche oorlogsschepen tijdens de vaart naar hun thuishavens op geen enkele wijze door de Italiaansche strijd krachten worden gehinderd, daar de betref fende oorlogsschepen instructies navolgen, dis in overeenstemming zijn met de be palingen van het wapenstilstandsverdrag. Zou deze voorwaarde niet aanwezig zijn, dan zouden natuurlijk de Italiaansche oor logsschepen een andere houding moeten aannemen. Overigens spreekt het vanzelf, dat de eenheden van de Italiaansche marine, steeds wanneer zij Engelsche oorlogs schepen tegenkomen, met deze den strijd aanbinden, en wel in het bijzonder ook dan wanneer zij Fransche oorlogsschepen trachten te beletten, naar hun thuis havens terug te keeren. Mededeeling van de Fransche admiraliteit Het D.N.B. meldt uit Genève: De Fransche admiraliteit deelt over den F.ngelschen aanval op de Fransche oorlogs schepen, die bij Oran voor anker lagen, het volgende mede: Vice-admiraal Gensoul heeft op het ultima tum van den Engelschen admiraal geantwoord, dat het eerste Engelsche kanonschot de ge- heele Fransche marine tegen Groot-Britanniè in het vuur zou brengen. In het communiqué van de Fransche admi- raliteit wqrdt dan verder gezegd: De Fransche admiraliteit heeft bevel gegeven geweld tegenover geweld te plaatsen. De regeering heelt het besluit der admiraliteit goedgekeurd en de wapenstilstandscommissie daaromtrent ingelicht Frankrijk heeft »ch niets te verwijten. Frankrijk herinnert er aa, dat Duitschland en Italië niet de uitlevering van de Fransch* vloot hebben verlangd, doch slechts de demobilisatie en concentratie daarvan in Fransche havens met Fransche bemanningen, onder Fransch commando en onder toezicht van de wapenstilstandscommissie. Frankrijk zou er ook nooit in hebben toegestemd zijn onoverwonnen vloot uit te leveren. Maarschalk Pétain, admiraal Darlan en de minister van buitenland- sche zaken, Baudoin, hebben deze opvat ting wel twintigmaal herhaald tegenover Churchill, Sir Alexander, den admiraal van de vloot en den Engelschen ambas sadeur. De Fransche admiraliteit heeft den pijnlijken indruk, dat de slagen, welke Frankrijk hebben getroffen, de leidende persoonlijkheden in Engeland, die er alleen maar op bedacht waren zich mees ter te maken van de Fransche vloot, onberoerd hebben gelaten. De vloot moest Fransch zijn of ondergaan. Zij heeft zeker niet verdiend in den rug te worden aan gevallen op bevel van Churchill, die in den laatsten winter de Fransche admira liteit heeft gesmeekt haar voornaamste krachten te wijden aan de bescherming van de Canadeesche schepen, daar de Britsche admiraliteit niet meer over vol doende middelen daartoe beschikte. Admi raal Darlan heeft den dank van Churchill nog niet vergeten. De Engelsche admiraal heeft zelfs nog voor den afloop van het ultimatum aan admiraal Gensoul door zijn vliegtuigen magnetische mijnen in de haven van Mers el Kebir laten leggen en heeft daardoor een typisch vijande lijke daad begaan. Uit berichten, die door de admiraliteit zijn ontvangen, blijkt, dat het oude pantserschip Bretagne in de lucht is gevlogen boord van de Dunkerque en van de Provence, evenals op de Mogador brand is uitgebroken. De Fransche zeelieden, die sedert maanden hun kracht hébben gegeven tot steun van die Britsche marine, die in haar taak heeft gefaald, hebben met ontzetting het verraad van hun vroegere wapenbroeders aanschouwd. Het verschijnen van de Britsche strijd krachten was de Fransche regeering, naai thans uit Vichy wordt vernomen, op geen enkele wijze, diplomatiek of anderszins, gekondigd. Het verschijnen van de Britsche vloot voor Oran was voor de Franschen dan ook als een volkomen overrompeling gekomen, aldus het D.N.B. uit Genève. Het D-N.B. meldt verder nog de volgende bij zonderheden. De Fransche eenheden lagen, geheel volgens de bepalingen van het wapenstilstandverdrag, voor anker. Zij waren nog niet ontwapend. De bemanning was echter reeds verminderd Ook lagen de schepen niet in strijdformatie. Bijgevolg waren zij in hooge mate kwetsbaar. Het was onmogelijk de bemanning aan land te brengen. Aan de komst van de Britsche strijdkrachten was zooals reeds is gemeld geen enkele waarschuwing vooraf gegaan. Nauwelijks twee uur na de overhandiging van het ultimatum was het geheele Fransche eskader door Engelsche magnetische mijnen ingesloten. Prouvost laakt den Britschen aanval Naar uit Vichy aan den corr. van het D.N.B. te Genève wordt gemeld, Prouvost, de Fransche hooge voor de propaganda, Donderdag tegenover Amerikaansche journalisten verklaard: „Churchill heeft een aanvalsdaad begaan, die in de geschiedenis geen voorbeeld heeft. Frankrijk, welks soldaten eenige weken ge leden nog schouder aan schouder met de Engelschen streden, moet met ontstéltenis vernemen, dat een Engelsch eskader het vuur op onze mooiste schepen heeft geopend". Nadat Prouvost herinnerd had aan den tekst van het officieele communiqué over den aanval, vervolgde hij: „Amerika kent de om standigheden, waaronder Frankrijk gedwon gen werd een wapenstilstand te vragen. Twin tig dagen van heldhaftigen strijd, een week dramatische onderhandelingen, welker verloop Engeland van uur tot uur gevolgd heeft, terwijl het Fransche leger, aan zich zelf overgelaten, zonder hoop bleef strijden voor de eer van zijn vaandels! Engeland had geen geldige motieven voor zijn aanval. Het kon ook niet vreezen, dat de Fransche schepen eens tegen Engeland zelf gericht zouden worden. Churchill had niets te vreezen van deze voor anker liggende schepen, die veel te van de Duitsche en Italiaansche troepen verwijderd lagen en machteloos waren. Gisteren heeft Churchill er in toegestemd, dat Londen tegelijkertijd een toevluchtsoord wordt voor de Fransche politici, die hun deel aan het leed van het vaderland niet wilden dragen en een haard van intriges tegen de regeering van Pétain vormen. Frankrijk is, aldus besloot Prouvost, zonder waarschuwing en zonder wettigen grond, door Engeland aangevallen. J. DUYVERMAN ACCOUNTANT Lid N. I. V. A. Graaf Florisstraat 80, ROTTERDAM Kievietslaan 27. WASSENAAR Belastingzaken De Fransche buitenlandsche politiek werd sedert lange jaren gedicteerd door den wensch, niets te doen, dat in tegenstelling tot de buitenlandsche ^politiek van Engeland zou staan. Wij zijn in'het kielzog van Engeland met Duitschland in oorlog gekomen. Enge land heeft het eerst den oorlog verklaard." Baudoin zette daarna uiteen, hoe de Fran sche Noordelijke legers en het Belgische leger door de Engelschen in den steek wer den gelaten. Hij sprak vervolgens over de houding van zijn regeering bij de wapen stilstandsonderhandelingen ten aanzien van de vlootkwestie. Maarschalk Pétain en ik zelf, aldus zeide hij, hebben in dit opzicht tegen over de Britsche regeering herhaaldelijk de plechtigste verklaringen afgelegd. De Duit sche regeering heeft geen uitlevering van onze vloot verlangd. Wy hebben jegens onzen vroegeren bond genoot steeds loyaal gehandeld. Churchill had zelfs by de vergadering van den opper sten oorlogsraad op 13 Juni verklaard, dat Engeland ook in geval van een afzonderlijken vrede Frankrijk volkomen trouw zou blijven, indien Frankrijk zijn oorlogsvloot niet aan den vijand zou uitleveren. Baudoin sprak van de smartelijke ver bazing, waarmede Frankrijk kennis heeft ge nomen van den Britschen aanval op zijn sohepen. Nog thans, zoo zeide hij, blokkeert de Britsche marine op de reede van Alexan- drië een ander Fransch eskader, dat bedreigd is met den ondergang, wanneer het tracht uit te loopen. Deze feiten kunnen niet anders dan een grooten invloed op de oriënteering onzer politiek hebben. Wij hebben vanochtend met smart het besluit moeten nemen, onze diplo matieke betrekkingen met het land, dat schuld heeft aan het bloedvergieten onder onze zeelieden, te verbreken. Felle verontwaardiging in Italië Het D.N.B. meldt uit Rome: De poging der Engelschen, zich van de Fransche vloot meester te maken, en de plot selinge aanval op de bij Oran voor anker lig gende schepen hebben op het Italiaansche volk diepen indruk gemaakt. Het schaamte- looze verraad der Engelschen, die het vuur openden op de schepen hunner bondgenooten van gisteren en die op een afstand bleven, in de wetenschap, dat de niet onder stoom liggende Franschen niet met hun zwaar ge schut konden antwoorden, teekent de eer- looze methode der Britten. De Lavoro Fascista publiceert met groote koppei? de eerste berichten over den zeeslag, die zooals het blad zegt, is uitgelokt door een nieuwe daad van willekeur van Engeland. heeft De Duitsche pers over de breuk tusschen Engeland en Frankrijk De Duitsche pers wijdt veel aandacht aan het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Frankrijk door de Fransche regeering. De bladen constateeren, dat de isoleering van het Engeland van Churchill daarmede volledig geworden is. Een deel der bladen ziet het besluit der Fransche regeering ook als een daad van ver traagd inzicht. Op een ander tijdstip, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, zou de verbre king der politieke betrekkingen het middel geweest zijn om Frankrijk buiten het omsin gelingsfront te houden en waarschijnlijk zelfs het middel, dat den Engelschen oorlog geheel onmogelijk zou hebben gemaakt. Eerst na de ineenstorting is het den meesten Franschen duidelijk geworden, dat er verkeerd gehan deld is. Vóór den strijd verleid, werden de Franschen tijdens den strijd in den steek gelaten, om na den strijd door den grooten bondgenoot eerst beleedigd en daarna be schoten te worden. De Duitsche wapenen, aldus het blad, zullen er zorg voor dragen, dat een volk van het vasteland nooit meer dergelijke dingen behoeft te doorstaan. f(D.N.B.) Minister Baudoin over hot verbreken der betrekkingen Het D.N.B. meldt uit Bern: Baudoin, de Fransche minister van buiten landsche zaken heeft gisteren voor de pers te Vichy verklaard, dat Frankrijks betrek kingen tot Engeland op een nieuw plan komen. Hij zeide onder fneer: „Op het oogen- blik, dat op onze vloot een aanval gedaan werd, die een onuitwischbare smet op de Engelsche eer zax blijven, lijkt het ons noodig, in het kort de geschiedenis oer betrekkingen met onzen vxe^eren bondgenoot te schetsen. De nieuwe koers in Roemenië Een oproep van de regeering Gigurtu De nieuwe Roemeensche regeering-Gigurtu heeft een oproep gericht tot het volk, waarh gezegd wordt: Roemenië staat in buitenlandsch en bin- nenlandsch opzicht voor beslissende proble men. In buitenlandsch politiek opzicht is de regeering voornemens een politiek van eerlijk toetreden te bewerkstelligen tot het door de spil BerlynRome geschapen systeem, dat niet slechts als uitdrukking van een poli- tiekrealisme, maar als logische consequentie der politieke en ideologische opvattingen van de leden der regeering als trouwe tolk de gevoelens der natie. Tevens is de regeering vastbesloten met alle naburen de beste en hartelijkste betrek kingen te onderhouden, omdat zij den vrede in dit deel van Europa beschouwt als een onmisbare voorwaarde voor een hoogere politieke orde. In dezen zin moeten onze re gionale bondgenootschappen worden be schouwd als étappes op den weg van deze politiek. Ten opzichte van de andere landen acht de regeering het haar plicht thans en in de toekomst mede te werken aan alles, wat de hoogste doelstellingen van den vrede en den Europeeschen wederopbouw kan dienen. In binnenlandsch politiek opzicht is de regeering vastbesloten vrede, orde en rust te waarborgen. Wie valsche berichten ver spreidt om onlusten of een desoriënteering teweeg te brengen of gaande te houden, zal onmiddellijk tot stilzwijgen worden gebracht. Wij doen een beroep op de Roemenen zich te scharen rondom den troon en de re geering. De regeering zal alles doen wat haar vermogen ligt om de weermacht te v sterken. De oeconomische problemen zullen tot oplossing worden gebracht door een uni forme leiding. In het nieuwe regiem zal de regeering er naar streven, dat arbeid en pro ductie een rechtvaardiger loon vinden. Het probleem der vluchtelingen uit Bessarabië en de Boekowina zal snel worden opgelost. Als uitdrukking van alle stroomingen en natio naliteiten van het land heeft de regeering het voornemen alle voornaamste beginselen van een integraal nationalisme te volgen. De toe passing daarvan zal methodisch geschieden binnen het kader van algemeene en program matische maatregelen, opdat de orde ver zekerd zal zijn. lersche havens onder militaire bewaking Naar Reuver uit Londen meldt, heeft de lersche regeering bevel gegeven de havens van Dublin, Dunlaoghaire en Cork onder militaire bewaking te stellen. Het havenper soneel moet de bevelen der officieren op volgen. De hervorming van de Deensche regeering De onderhandelingen over de hervorming van de Deensche regeering hebben gisteravond laat geleid tot een overeenstemming ovei kleining van het kabinet van 18 tot 12 minis ters. De verdeeling der 12 portefeuilles zal waarschijnlijk vandaag worden bekend ge maakt. Men verwacht geen veranderingen van belang in de samenstelling van het kabinet De luchtaanvallen op Tsjoengking Volgens schattingen van Chineesche mili taire autoriteiten hebben de Japanners sedert den 28en Mei veertien luchtaanvallen op Tsjoenking en omstreken ondernomen en daarbij ongeveer 800,000 kilogram bommen op de stad gegooid. Van Chineesche zijde ver- I klaart men dat de schade, het groote aantal I bommen in aanmerking genomen, gering Men verklaart tevens dat 30 van de Japan- sche vliegtuigen zijn neergeschoten. DE OORLOG IN EUROPA Het Duitsche legerbericht Successen Ier zee. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Een duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Endrasz heeft een torpedo treffer geplaatst op het nieuwste Britsche vliegtuig moederschip „Illustreous". Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 3 Juli in het Kanaal en aan de Noordzee Britsche haven installaties, kustfortificaties, vliegvelden, ba rakkenkampen, en inrichtingen van de bewa peningsindustrie aangevallen. Zoo werden het manoeuvreterreiri Aldershot, de vliegtuigfa briek Reading en zware kustbatterijen bij Newhaven met succes met bommen bestookt. een aanval op een Britsch konvooi op het kanaal kreeg een groot schip twee zware bomtreffers. Britsche vliegtuigen wierpen, be schermd door laag hangende wolken, in den loop van den dag van gisteren, op verschei dene plaatsen in Noord- en West-Duitschland bommen neer. Hierbij hielen zij op geweten- looze wijze de burgerbevolking aan, waarbij in Hamburg-Barmbeck 11 kinderen, 3 vrou- en 1 man gedood en 11 kinderen en 9 vrouwen zwaar gewond werden. Ook in den nacht op 4 Juli vlogen eenige vijandelijke vliegtuigen België en Nederland binnen, zonder echter noemenswaardige scha de aan te richten. Zes vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd, 4 Duitsche vliegtuigen werden vermist. Het Duitsche legerbericht meldt: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den laatsten tijd weer een reeks treffende succes sen behaald in den strijd tegen Engeland. Zoo heeft een door kapitein-luitenant Liebe gecommandeerde duikboot kortelings 34,400 bruto registerton scheepsruimte der vijande lijke koopvaardij in den grond geboord. Een tweede duikboot bracht 21,043 bruto register ton tot zinken, een derde 31,100 bruto reg. ton, waarbij vijf stoomschepen, die in krach tig beschermd convooi voeren. Onze motortorpedobqoten torpedeerden bij n aanval in het zeegebied, ten zuidwesten in Portland de gewapende Britsche stoom schepen Hartlepool, groot 5500 bruto regis terton en British Corporal, groot 6900 bruto registerton. Bovendien haalden zij met hun uit een convooi een tankschip van 12,000 bruto registerton en een gewapend koop vaardijschip van 8000 bruto registerton weg. n voorpostenflottilje slaagde erin aan de Noorsche kust een vijandelijke duikboot te vernielen. In den loop van 4 Juli en in den nacht .an 4 op 5 Juli viel het luchtwapen in En geland haveninstallaties, vliegvelden en fa brieken der wapenindustrie met bommen aan. Duikbommenwerpers en groepen gevechts toestellen brachten bij aanvallen op convooien aan de zuid. en zuid-westkust van Engeland transportschepen van 5000 ton elk tot zin ken en beschadigden een oorlogsschip en negen andere transportschepen met inslaande bommen. Engelsche vliegtuigen ondernamen op 4 Juli weer, beschermd door laag hangende wolken, verscheidene vluchten boven Neder land, België en Noordwest Duitschland. Ook in den nacht van 4 op 5 Juli vlogen ze boven het gebied van Noord- en West-Duitschland. Uit militair oogpunt belangrijke doelen wer den niet aangevallen, daarentegen werden woonhuizen, boerenhofsteden, enz. door neer geworpen bommen beschadigd of in brand gestoken en werden verscheidene burgers ge- Zes vijandelijke vliegtuigen zijn bij lucht gevechten, een zevende door luchtafweerge schut neergeschoten. Bij een hernieuwden luchtaanval op Kiel is bovendien door het luchtafweergeschut der marine een vijande lijk vliegtuig neergehaald. Twee eigen vlieg tuigen worden vermist. Het Italiaansche legerbericht Aan de grens van Cyrenaica heeft ec ïzer kolonnes Musaid bereikt. In het gebied van Soloem werd een afdeeling pantserauto'r teruggeworpen; onze luchtmacht heeft eer gemechaniseerde colonne van den vijand aangevallen en verspreid. Verder in het zuiden is een hernieuwde Engelsche aanval tegen de vesting Capuzzo met succes afgeslagen. Een van onze duik booten is niet op haar basis teruggekeerd. In Oost-Afrika hebben onze dubats te Moiale een Engelsche versterking genomen ondanks een aanval van het vijandelijke luchtwapen, welke zonder resultaat bleef. Weygand niet in Syrië Hij bevindt zich te Vichy Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Genève: Het door verscheidene buitenlandsche radio stations verspreide bericht, als zou generaal Weygand zich in Syrië bevinden, is, naar uit Vichy gemeld wordt, geheel onjuist. De Fransche minister van defensie verblijft te Vichy. I Opleiding tot Stuurmansleerling ToeL A-afd.: M.U.L-O. A; 2 jar. H Toel. B-afd.: M.U.L.O. B: 3 jar. I%er<: VRAAGT PROSPECTUS Ier te Het Italiaansche legerbericht meldt: Een van onze jacht-escadrilles heeft on danks het slechte weer een vliegveld op Malta aangevallen. Acht toestellen, die er zich bevonden, werden buiten gevecht gesteld, Al onze vliegtuigen keerden terug. Een andere luchtsmaldeel bombardeerde met succes Engelsche schepen in de baai van Alexandrië. Ze troffen verscheiden eenheden ondanks de hevige luchtactie. Een vijandelijk jachttoestel is neergehaald. Al onze toestellen keerden op hun bases terug. Een onzer verkenningstoestellen heeft Britschen kruiser bestookt en velde in eer vecht een jager, die de actie trachtte te dwarsboomen. C Aan de grens van Cyrenaica ontwikkelde zich bij Moesaid een gevecht te onzen gunste. Een Engelsch viermotorig toestel werd ii luchtgevecht neergehaald. In Oost-Afrika hebben onze troepen na een aanval op M.temma gekeerd te hebben de versterkte stelling Galabat op het gebied van Engelsch-Egyptisch Soedan bezet; verder noordwaarts werd nadat taaie tegenstand ge broken was Cassala bezet. Bizonderheden van deze schitterende actie zullen in het volgen de communiqué vermeld worden. Eveneens op Soedaneeschen bodem werden vele vijandelijke posities met succes gebom bardeerd zonder verliezen onzerzijds. Een Britsch verkenningsvliegtuig werd door ïze jagers boven Massaoea geveld. Uit neutrale bron wordt bevestigd, dat ge durende de aotie van onze toestellen tegen een vijandelijk convooi in de oostelijke Middel- landsche Zee een Britsch oorlogsschip door een bom van proot kaliber vol-op geraakt werd. De verovering van Cassala door de Italianen Het D.N.B. meldt uit Rome: De verovering van Cassala, waarvan het Italiaansche legerbericht melding maakt, is van groote beteekenis, omdat deze plaats is gelegen aan den spoorweg, die Port Soedan aan de Roode Zee met het Zuidelijke deel van den Soedan verbindt. Cassala is een stad in den Soedan, 40 tot 50 km ten Westen van de grens van Erythrea- Met den val van Cassala is, naar de correspondent van het D.N.B. voor de Middellandsche Zee meldt, in dit gebied, dat arm aan spoorwegen is, een der belang rijkste trajecten voor ,de Engelschen verloren gegaan. De verbinding tusschen den Zuide lijken Soedan en de Roode Zee moet thans over Khartoen onderhouden worden. Cassala heeft overigens niet in de laatste plaats van zich doen spreken als centrale var de Britsche Intelligence Service tegen Ita- liaansch Oost-Afrika. Van hieruit begaven zich de agenten naar Erythrea en Abessinië om rijkelijk geld onder de stamhoofden te verdeelen en te trachten, hen te winnen voor een opstand tegen Italië. De centrale van de Secret Service te Kaïro had zijn beste agenten naar Cassala gezonden, om oproerige be. wegingen op Italiaansch gebied te doen ont staan en ook om den Italiaanschen opmarsch in Erythrea en Noord-Abessinië te verkennen Als vlieghaven en uitgangspunt voor de Brit sche luchtoperaties tegen het Italiaansche ge bied in de nabijheid, was Cassala ook van groote beteekenis voor de Engelschen. Het verder de zetel van het commando der troepen, die tegen Erythrea moesten operee- De verovering door de Italianen zal ook het prestige van Engeland in den Soedan en Egypte aanzienlijk benadeelen. Engeland en Ierland Het D.N.B. verneemt uit Dublin: De berichten over het Engelsche voornemen, Ierland onder „Britsche bescherming" te plaatsen en de lersche havens militair te be zetten, hebben in breede kringen van het ler sche volk de grootste ongerustheid gewekt De ongerustheid is te grooter, daar men reeds sedert eenigen tijd in kringen van ingewijden de onderhandelingen tusschen de regeering Ulster en Londen met groeiend wantrou- volgt en vreest dat Belfast zou kunnen toestemmen in het binnenrukken van Britsche troepen, die dan van het Noorden uit geheel Ierland zouden kunnen bezetten. In nationale lersche kringen gelooft men, dat in Ulster oude plannen tot hereeniging van het eiland onder leiding van Belfast en m de nauwste samenwerking met Engeland worden overwo gen. Men weet immers, met hoeveel afkeer te Belfast de lersche vrijstaat beschouwd wordt. Men vreest, dat Londen en Belfast samen spannen om een vry Ierland te vernietigen. Laval over de a.s. grondwets herziening Uit Vichy wordt volgens het D.N.B. gemeld: In het kleine casino van Vichy zijn Donder dag ongeveer 50 senatoren onder voorzitter schap van den eersten ondervoorzitter van den senaat Valadier bijeengekomen om een uit eenzetting aan te hooren van den vice-pre mier, Pierre Laval, over den politieken en diplomatieken toestand. Nadat Laval de leden van den senaat op de hoogte had gebracht van de laatste internationale gebeurtenissen en met name van het verbreken der diplo matieke betrekkingen met Engeland, deelde hij de voornemens der regeering ten aanzien van de toekomstige herziening der grondwet Zijn uiteenzetting heeft diepen indruk ge maakt op de senatoren van wie een groote meerderheid na een korte gedachtenwisseling de verklaringen van Laval goedkeurde. Gisteren nog 'zou Laval voor de te Vichy aanwezige senatoren een nieuwe verklaring afleggen. De Britsche bombardementen op Duitsch gebied Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De berichten omtrent aanvallen van Brit sche vliegtuigen op niet-militaire doelen in Duitschland hoopen zich steeds meer op. Bij het bombardement van een plaatsje In West-Duitschland door Britsche vliegers den nacht van 1 op 2 Juli kwamen drie bom men terecht in een graanveld. Door een dezer bommen werd een in de nabijheid staande boerenwoning beschadigd. In een ander ge val, waarbij acht bommen werden geworpen, werd omvangrijke schade aan huizen aange richt. Bijzonder ernstige gevolgen had een aanval van de Royal Air Force op dé he rbouwde kom van een Noord-Duitsche stad. Hier werden twintig dynamiet- en dertig brandbommen uitgeworpen (waaronder blindgangers) waardoor twee burgers gedood en drie gewond werden. Bovendien werden tien gebouwen door brand verwoest en ver scheidene huizen door bomscherven be schadigd. Voorts wordt een luchtaanval op het woon gedeelte van een Rijnlandsche stad gemeld. Er vielen 25 brand- en vijftien dynamiet- bommen. Van vijf blindgangers ontplofte er een pas na zes uur. Een huis werd verwoest en verscheidene andere gebouwen werden beschadigd. De materieele schade was zienlijk. Op de woonwijk van een andere stad werden veertien bommen geworpen. Hier waren, afgezien van schade aan huizen, doode en zeven gewonden te betreuren. Minder „succes" hadden de Engelschen in het gebied van Hunsbrück. Hier deden de bommen twee hooibergen in vlammen op gaan. Al deze daden van de Britsche lucht macht werden onder bescherming van het nachtelijk duister volbracht. De schulden rekening van de R. A. F., zoo stelt men van Duitsche zijde vast, loopt van dag tot dag op. Het bombardement van Gibraltar Naar Reuter uit Gibraltar meldt, is gisteren voor den eersten keer in dezen oorlog de vesting Gibraltar door vlieg tuigen aangevallen. (D.N.B.) Een bericht uit Algeciras bevestigt, dat Gibraltar gisteren is gebombardeerd. Het bombardement werd om 6 uur des morgens uitgevoerd door vliegtuigen, waarvan de nationaliteit onbekend zou zijn. Reeds om 1 u. 30 des nachts waren verkennings vluchten boven de vesting gemaakt. De Engelschen openden een hevig afweer- vuur, dat echter naar het scheen zonder succes bleef. Algemeen wordt vermoed, dat de aanvallen werden uitgevoerd door Fransche vliegtuigen. (D.N.B.) Geheim verdrag tus Londen en de Je' Agency Een Joodsche vrijstaat J Bax Het D.N.B. meldt uit Lissabon: larop De correspondent van de Wo" lurits Union te Londen is in staat, den ii, 5 eei een geheim verdrag tusschen de ku. Britsche regeering en den uitvoerei erkc van het Jewish Agency mee te dg Egyptische Het D.N.B. meldt uit Rome: De Messaggero bevat nadere bijzonderheden o\er incidenten tusschen Engelsche en Egypti sche troepen. Volgens dit blad waren op 15 Juni de Egyptische soldaten van een grensfort aan de Libysche woestijn reeds twee dagen zonder drinkwater. Zij zagen toen, hoe de Britsche soldaten in een naburig Engelsch kamp in volkomen gemoedsrust hun bad namen. Zij deden dat in het water, dat bestemd was als drinkwater voor de Egyptenaren. De Egyptenaren vroegen den Engelschen om ophel dering, deze gaven arrogante antwoorden er Êaven een Egyptisch officier een pak slaag. De gyptenaren schoten daarop woedend op de Engelschen, van wie vijf gedood en 20 gewond bleven liggen. Den dag daarop deden de Italianen een lucht aanval op Mersamatroe. Het Egyptische lucht afweergeschut greep niet in. Hierop verscheen de Engelsche commandant op het vliegveld en schoot den Egyptischen officier, die stand vastig weigerde op de- Italianen het vuur te openen, met vijf revolverschoten dood. Generaal de Gaulle voor den krijgsraad Het D.N.B. verneemt via Genève uit Cier- mont Ferrand: Generaal de Gaulle, die wegens zijn hou ding was afgezet, is ervan in kennis gesteld, dat hij voor den krijgsraad moet verschijnen. Tegei rk bi s8' 1 irdt i dat elev 9 in verdrag heeft de Britsche regeer op 22 Juni onderteekend. Het di in de Engelsche en de Hebre gesteld. Het draagt het karak staatsverdrag tusschen souvere In de preambule wordt geze tegenwoordigers van de konii regeering en van den uitvoerer? den Joodschen vrijstaat Judaea, de Balfour-verklaring, Joden voor de eerste maal t tehuis plechtig is toegezegd, bes. ben, tot een duurzame regeling c' kingen. Tot dit doel zijn de volgende komsten getroffen: 1. De koninklijke Britsche regeering het Jewish Agency als de regeering va tests toekomstigen Joodschen vrijstaat Juda«eeni; als dominion deel zal uitmaken British Commenwealth of Nations, aljd in souverein bestanddeel hiervan. De E ring van den vrijstaat Judaea erkent ,Llrcb Britsche Majesteit als Koning van Ju^6^ 2. De Joodsche vrijstaat zal de vol«uss( territoriale en politieke souvereiniteit >eria: ten in een gebied, dat in hoofdzaak dd „zu grenzen van het tegenwoordige PaLprel bepaald wordt Het tegenwoordig uital^'S61 door Arabieren bewoonde Oostelijke^sl® ■van Zuid-Palestina, het zoogenaamde f®er' (Beersjeba), wordt ingedeeld bij het «]een Transjordanië, dat als kroonkolonie |g m het Britsche ministerie van kolonühen staan. De vrijstaat wordt -schadeloos gerde door het afstaan van een ov*re«nkbtest gebied in Zuid-Syrië, waarvan de bij de herverdeeling van dit manda*t^L nog nader zullen worden bepaald. ng;n Verder verklaart de Britsche regeerin^-ge, bereid, het hoogland van Abessinië, mq Lu zondering van het gebied rond het 1 meer, als kolonisatiegebied ter besch^cA: van den zionistischen vrijstaat te stelle Arabische bevolking van Palestina «Pe 1 Zuid-Syrië wordt binnen 12 maanden hvoc sluiten van den vrede naar naburige gekP^a overgebracht, onder schadeloosstelling u[ de nog te vormen Britsch-Zionisttech g«een schapsfonds. igeli 3. Terstond wordt begonnen met heLi ei men van een eigen zionistische weerappl' tot welk doel Engeland het noodige perfe* voor de opleiding en het materiaal W®11] schikking stelt. Voor den duur van vijL. dl na het sluiten van den vrede zal de Bï[nte weermacht zich belasten met de beschef (Ee den vrijstaat en tot dit doel nog bats te wijzen vloot- en vliegtuigsteunpnp bezet houden. 4. Onder garantie van de Bank van land zal een, Engelsch-zionistische hoL maatschappij worden gevormd, welke alf za den overgang en den herbouw veferei houdende vraagstukken dient te regeleruvoi een Britsch-Zionistisch handelsverdrag zUle goederenverkeer tusschen Groot-Britanijen, den vrijstaat Judaea verzekerd worden.d: De Britsche regeering garandeei uitvoering van dit verdrag met alle te beschikking staande middelen. Het vae21 treedt bij de beëindiging van de oqeei handelingen in werking en zal een intjaai rend deel van de toekomstige vredesverdder vormen. Terstond worden de noodige J- regelen getroffen om den opbouw vafe Zionistischen vrijstaat voor te bereider®V De ondergang van de Arandfen Star L? Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In verband met het tot zinken briaai in het Engelsche schip Arandora Staqge een Duitsche duikboot, heeft de offidd Britiche propaganda bericht over thuv kwikkelijke tooneelen, welke zich bil m ondergang van het schip tusschen de la>eli het schip geïnterneerde Duitschers en i a nen zouden hebben afgespeeld. De Duitler Italianen zouden zich, zoo wordïde Britsche zijde beweerd, wederkeerig vi reddingbooten hebben weggeduwd. Di zouden zich in het bijzonder de Duit^ hebben onderscheiden. Jèt Van Duitschen kant wordt nopensc Engelsche berichten het volgende vastgeaf Met ontzetting moet Duitschland de furi stellen, hoe de Engelsche regeering cjaa kon komen, Duitschers en Italianen, dF" geïnterneerden en krijgsgevangenen reci bescherming hebben, bloot te stellen ai gevaren van den oorlog. Engeland kent de gevaarlijke zone d Britsche eilanden precies. Als die zone A bestond, dan zouden de Vereenigde Statifl handelsschepen niet buiten dit gebied h®| gesloten. Dubbel schandelijk is het, deze slacht^ van den oorlog nog na hun dood met te beleedigen. De Fransche vloot behoeft nl^ worden ontwapend Het D.N.B. meldt uit Wiesbaden: Vr Als gevolg van de gebeurtenisseiiei Oran heeft de Duitsche wapenstilsta^a commisie in een nota de Fransche <Jm gatie doen weten, dat het opperbevel '01 de weermacht bereid is, den in artikl_C van het wapenstilstandsverdrag vervah eisch tot ontwapening van de Fran/ oorlogsvloot voorioopig op te schortel/ ADMINISTRATIE MINISTERIE VF 4 OPENBARE WERKEN WEER NAJjb' PARIJS. Uit Vichy wordt officieel gemeld, i/i centrale administratie van het Franscl - nisterie voor openbare werken weer ha trek heeft genomen in de vroegere li te Parijs. De Duitsche bureaux, die deze£L len gedurende eenigen t!jd hebben gen hebben deze onmiddellijk weer ter bel

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2