JHr uuir £eiteci)t Courant Abonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.36 Per week 18 ct. Lo9se nummers 5 ct A dvert entieprijzen 32% ct. per regel. Ingezonden Mede- deelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ot Bij con tract belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. No. 6162 DINSDAG 2 JULI 1940 21e Jaargang Goede woorden voor de Christelijke Pers Het is verkwikkend op te merken, dat thans veel goede woorden ten behoeve van de Christelijke Pers worden gesproken. Ook wel daden verblijden ons. Opgaven van nieuwe lezers; insluiting van een ;xtra bedragje voor het goede doel; aan vulling van verloren gegane archieven jrieven met hartelijke wenschen, en dank- letuigingen voor ondervonden zegeningen. Dit alles, waar critiek natuurlijk ook niet ïitblijft, wat op zichzelf nuttig kan zijn, ndien goed begrip van de omstandighe den aanwezig is, verblijdt den dagblad schrijver zeer, en geeft hem moed zijn van Sod hem opgedragen taak voort te zetten. let artikel van Ds. Schiebaan trok zeer e aandacht en werd meermalen overge- omen. Wij zelf nemen thans nog eenige ersstemmen over. In de Zeeuwsche Kerkbod ihrijft ds. A. C. H e y: Christelijke dagbladpers. Niet licht zullen we te hoog schatten den invloed, die uitgaat van een Blad, dat dagelijks in huis komt. De meeningen, daarin verkondigd, zullen door de meeste lezers vrijwel zonder uit zondering worden overgenomen en richting geven aan hun leven. Het kan ook al moeilijk anders verwacht ist. TT worden. Er zijn maar heel weinig menschen, nmuj die de gelegenheid en de bekwaamheid ■y®". hebben zich over allerlei onderwerpen een est.' I zelfstandig oordeel te vormen. Zelfs ge- VP leerden moeten voor vele dingen die liggen '■00buiten het terrein van hun eigen weten- schap, afgaan op het oordeel van anderen. 5 Rei Hoeveel te meer is dit dan het geval bij de gebot groote menigte. terich Daarom is van zoo groote beteekenis, welk dagblad er bfj ons in huis komt. AU u i in een Christelijk gezin eiken dag een Blad 8 15 v komt, dat van andere beginselen uitgaat, kan het niet anders of verkeerde begm- ab'adojl selen gaan het leven beïnvloeden, om het ï.oo E te leiden in verkeerde richting. 2.00—2' Een groot deel van ons volk heeft dan ook, gelukkig, al sinds jaren ingezien, dat Serichn we een Christelijke dagbladpers behoeven, sprekla En onberekenbaar is de zegen, die daarvan 'baüoujl uitgegaan om de Christelijke grondslagen Duitse'van ons volksleven te bewaren en voorlich ting te bieden over allerlei belangrijke vra gen van den dag. Zeer te bejammeren is, dat nog een niet zoo klein deel van de be lijdende Christenen, zich hier afzijdig En als ooit een Christelijk dagblad noodig was dan in dezen tijd, waarin zich moeilijk heden voordoen, zooals we die nooit gekend hebben en tal van nieuwe vragen een ant woord behoeven bij het licht van Gods Woord. Maar dan is het nu meer dan ooit noodig die Christelijke Pers te steunen. Daarin ligt één van de sterkste bolwerken tot verdedi ging van onze nationale goederen en tot be houd van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. En het zou wel zeer onver antwoordelijk zijn die bolwerken niet te be waren en te verzorgen. Des te meer is het noodig hierop bedacht te zijn, nu door de groote rampen, die ons volk troffen, een groot deel van het zaken leven is verstoord en daarom ook de adver tentierubriek, niet de bate oplevert van anders. En als dan ook nog het aantal abonne menten terug zou loopen, kan een kind be grijpen, dat zulk een blad niet kan blijven aestaan. Toch zou het kunnen zijn, dat de een of ander, in een tyd, waarin men op bezuini ging bedacht is, overwoog, om dan z'n abon nement maar op te zeggen, of om nu dan aar medelezer te worden. Laat men dat niet doen, als het niet heel erg noodig is. Laat men dan liever op wat anders zoeken uit te sparen, om z'n Chris telijk dagblad te behouden. We geven allen onze bijdrage, grooter of kleiner, voor her stel van wat verwoest werd; dat is dan een extra uitgave. Maar zou dan niet een extra- uitgave verantwoord zijn een extra uitgave om nog te behouden wat van zoo groote be- [teekenis is. Er staat hier metterdaad zeer veel op spel. En bij het waken en bidden, waar- e we in dezen benauwenden tijd by- zonder geroepen worden, behoort ook het ^at we ons niet door onze laksheid laten ontnemen wat voor het behouden van ufte achtenge88telijke goederen onmisbaar Mi bfahte°rt °°k* te bidden' dat God W SenTeUr ff £Jï ~v*; door voorlichting naar Gods Woord - Elk zij dan ook hierin getrouw doe» dlIn Sions Poorten, orgaan van de :werk(hristelljk Gereformeerde Kerk te Gouda, ;ul»uu£vat van de hand van Ds. A. D u b o i 8(' ie als veldprediker pas zulk nuttig werk errichtte, het volgende: „Ik heb de krant maar afgezegd Vader kwam uit dienstAfgezwaaid' Weer een heele overgang. Zoo geleidelijk moet hy weer wennen aan den gewonen huiselijken gang van zaken. En zoo met een enkelen dag, zegt de afgezwaaide-zich-aan- huis-wennende Vader: „Vrouwtje waar blijft toch de krant?" „O", is het ant woord: „ik heb de krant maar afgezegd, hU kwam zoo laat en soms heelemaal niet en het is allemaal hetzelfde!" Ach, ja, zoo ging het soms in die eerste dagen van ver warring. Maar toch, je had toen die oogen van Vader moeten zien. Hij stond er altijd zoo erg op, dat in elk C h r i s t e 1 ij k gezin ook kwam de Christelijke pers, en zei altijd: „dat is roeping, de Heere Jezus zei: „wie niet voor Mij is is tegen Mij", dat geldt ook van boek en pers". Daarom, zeer beslist zegt hij: „Nee, Vrouwtje, dèt doen we niet, als we ooit de Christelijke pers moeten steunen, dan is het nü in deze donkere dagen. Afbreken is gemakkelijk, maar wie bouwt weer op?" Er is nu behoefte aan!" De krant kwam er weer,Man", zegt Moeder enkele dagen later. „Het is waar. er staan toch soms erg aardige stukken in", en wijzend met de vinger, „je moet dat een lezen Het ging over G^cjs Voorzienigheid en de beleving daarvan, echt sterkend in deze dagen! Ja, ze lezen 'm nu weer gewoon. en steunen de zaak des Heeren, ook in persGij toch ook? Voorts wil ik ook gaarne opwekken tot trouw aan onze bladen. De Standaard kon weer spoedig fiks en frisch verschijnen. De Rotterdammer evenwel verloor zijn hoofd kantoor en drukkerij. Dit was 'n zeer zware slag. Wie eenigermate beseft, welke zware zorgen deze slag voor den ^nergieken directeur van dit blad bracht, zal met groote vreugde de wederopbouw van dit blad begroet hebben. De Rotterdammer had naast De Standaard een eigen plaats onder ons volk. Geleidelijk aan kreeg dit blad een groot aantal lezers uit onderscheiden lering. Het was sterk in de samenbinding. En daarom verheugt het ons zeer, dat ook dit blad, ondanks de zeer zware beproevin gen zijn uitnemenden arbeid voortzet ten bate van ons volk. Voorts denk ik aan onze streekbladen, die thans aanmerkelijk in waarde zijn ge stegen. De toekomst van alle christelijke pers- arbeid ligt in Gods Hand. Dit geloof maakt ons sterk en bezielt tot trouw. We hebben door Gods genade de eerste zware oorlogsschok kunnen doorstaan. De arbeid gaat voort. Ons dagblad. Steeds hebben we, met liefde en Ijver, gewerkt voor onze Christelijke Pers. Ook al waren er onder onze eigen menschen, die van die liefde en van dien ijver niets verstonden. Die doorgingen met hun nega tieve methode om eigen Pers te weren uit hun huis. Dat we werkten, had z'n goede reden. Een krant is nu eenmaal niet alleen eén nieuwsblad meer. De Pers heeft leiding, er gaat invloed van uit. Een invloed in over eenstemming met den eisch van Gods Woord, of een invloed daaraan tegengesteld. Wie zich en z'n gezin aan zulk een anti schriftuurlijken invloed bloot gaf, terwijl de noodzaak daartoe ontbrak, die handelde i handelt nog verkeerd. Moesten we daar tegen niet waarschuwen? Zijn in dit opzicht school- radio en Pers niet op één lijn te stellen? Waarom, Ja waarom, begrepen velen hunner dat niet, die zich met ons belijders van den Christus noemen? We leven nu in zeer bijzondere tijdspm- standigheden. Er is veel veranderd. Er is ook nog heel veel onzeker. Maar niet on zeker is de eisch des Heeren: Werkt, zoo lang het dag is, want de nacht komt, waar in memand werken kan. Het is nu nog dag Of de nacht dichtbij is, weten we niet. De Heere heeft ons geen klok gegeven, waarop we dét kunnen zien. Hij heeft de tijden en gelegenheden in Zijn eigen macht gesteld. Doch we weten, dat we wer ken moeten. Daarom gaan we ook 'verder met onzen arbeid voor eigen Christelijke Pers. Het is nu dubbel noodig. Nog steeds bestaan dezelfde redenen, die tevoren tot dien arbeid noopten. Daarbij komen de redenen, die deze tijd ons aan de hand doet. De liefde van velen is gaan verkou den De krart, hun krant, heeft een merk bare vermagering ondergaan. Het interes sante is er grootendeels af De pers-bazuin geeft niet meer dat krachtige geluid van vroeger dagen. Deze en andere dingen meer worden genoemd als redenen, waarom men z'n dagblad niet meer waardeert. Nu moeten we echter nuchter en eerlijk blijven Dan zullen we ons oordeel zeker wel matigen. Zeker, de kranten zijn ver magerd! Maar dat is toch heel gemakkelijk te verklaren? Als het voedsel gedistribueerd wordt en sommige artikelen in het geheel niet verkijgbaar zijn, dan wordt men vanzelf wat slanker van lijn. Daar kan niemand wat aan doen. Dat Rebben we eenvoudig te accepteeren. Noodzakelijk is ook de mededeeling van allerlei verordeningen. Déaronder leven we nu en het zou een struisvogel-methode zijn, net te doen, Alsof dat niet zoo was. Het is ook niet waar, dat alle kranten nu gelijk zouden zijn. Als men dit zegt met be trekking tot de berichtgeving, da-n willen we niet tegenspreken. Maar in andere op zichten is er, en gelukkig, nog wel degelijk onderscheid te bespeuren. Rladen als „De Standaard" en „De Rotterdammer" zijn ook nu nog christelijke bladen, die een eigen geluid doen hooren. Misschien zouden wij het wel anders willen lezen en zeggen, maar wij zitten nu eenmaal niet aan de redactiebureaux en weten dus ook niet welke moeilijkheden er tegenwoordig zijn. Dit is hier de hoofdzaak: onze dagbladen hebben nog hun eigen karakter. Daarom moeten we ze blijven lezen. Weit u trouwens een adres, waar we beter terecht kunnen? Er is meer. Ook de kranten-bedrijven hebben het hard te verantwoorden in dezen tijd. Van „De Rotterdammer" is alles ver woest, en, zoowel voor dit blad als voor „De Standaard" is er sterke vermindering van inkomsten, doordat de advertentie-rubriek zoozeer is ingekrompen. Ons dagblad was vroeger onze trouwe vriend. Nu zit die vriend in moeilijke om standigheden. Zeggen we hem nu de vriend schap op? Dat gaat toch niet? Eerder moeten we naar anderen gaan en die aan sporen om voor hem óók wat te doen. Dén gaat het den goeden kant uit. Zooveel moge lijk ook ophouden met de methode van Nog meer dan tevoren hebben we nu ons christelijk dagblad noodig. Werkt er daar om voor, elk in eigen omgeving! Laten we niet ondankbaar en onverantwoordelijk wegwerpen, wat we nog bezitten. Dan wordt het ons niet ontnomen, maar be- rooven we onszelf ervan. Zoo moet het niet! Laten we ons door het heden laten leeren. Allerlei onnoodige ballast aan den kant en een christelijk dagblad met goede kerke lijke bladen daarvoor in de plaats. Onze groote dank voor al deze uit het hart gekomen woorden. Wij behoeven er waarlijk niets aan toe te voegen. Alleen dit: een paar onzer Christelijke bladen worden met name genoemd. Doch natuur lijk geldt dit evenzeer voor de overige Christelijke dagbladen, waar zij ook ver schijnen, te Den Haag, te Utrecht, te Lei den, te Dordt, of in de verdere afgelegen provincies, doch evengoed, voor de streek- AARDAPPELEN-AANVOER GEREGELD Teneinde den aanvoer van nieuwe aard appelen aan de Westlandsche veilingen beter geregeld te houden, hebben de veilingen thans besloten om alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag gelegenheid te geven tot het aanvoe ren van nieuwe aardappelen. Hierdoor hoopt men te bereiken dat geen surplus ontstaat. Weliswaar bleven Maandag aan de veilingen nog enkele partijen onverkocht, doch de be doeling is juist om op de z.g.n. tusschendagen gelegenheid te geven, die hoeveelheden weg te werken. Ook gisteren konden weer partijen aard appelen naar het buitenland gezonden worden. De minimumprijs voor de aardappelen is thans iets verlaagd en gebracht op 5 cent per kilo. TROMPENBERG's PALACE HOTEL HILVERSUM - Tel 7941 (2 lijnen) HET GEHEELE JAAB GEOPEND GEP. VICE-ADMIRAAL T. L. KRUYS t Te 's Gravenhage is op 55-Jarigen leeftijd overleden gep. vice-admiraal T. L. Kruys. T. L. Kruys is geboren op 7 September 1884 te Amsterdam. Op 16 September 1905 is hij aangesteld als adelborst eerste klasse. In dien rang is hij met de oude Kortenaer naar West- Indië gegaan. Na zijn terugkeer werd hij bij der riviervaartuigendienst gedetacheerd te Nijmegen. In 1907 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee tweede klasse. Van 1908 1909 voer hij bij de visscherijpolitie. Einde 1909 ging de heer Kruys op de Hertog Hendrik naar Indië voor een tocht door de Aziatische wateren. Na zijn terugkeer in Nederland ver vulde hij verschillende functies, o. m. van 19151919 bij den torpedodienst. In 1917 was hij inmiddels bevorderd tot luitenant ter zee le klasse. In 1928 volgde zijn benoeming tot kapitein-luitenant ter zee in welken rang hij in 1929 als commandant van de Krakatau weer naar Indië vertrok. Na gedurende een jaar divisie-commandant van de torpedobootjagers te zijn geweest, werd hij commandant van den onderzeedienst in Soerabaja. Na zijn terugkeer in Holland in 1932 werd hij commandant van den onder zeedienst in Den Helder. In dat jaar was de heer Kruys ook bevorderd tot kapitein ter zee. In 1934 volgde zijn benoeming tot. schout bij-nacht en tot commandant van de marine te Willemsoord. Sedert Augustus 1936 was de heer Kruys vice-admiraal. Met ingang van 1 September 1938 heeft vice-admiraal Kruys den zeedienst met pen sioen verlaten. Vice-admiraal Kruys was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal geschieden Don derdag 4 Juli te half drie op Nieuw Eik en Duinen te 's Gravenhage. De overdracht der Roemeensche gebieden Russische troepen hebben de Pruth bereikt De Roemeensche generale staf heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat in den loop Zaterdag de operaties voor de ontruiming Bessarabië en van de Noordelijke Boeko- i worden voortgezet. In het verloop van deze operaties zal een gebied ontruimd wor den tot de linie Hoehen, ten Noorden van den kleinen Sereth-Kuczur. over punten ten Wes- iew-Pod, bereikt en zijn in het district Pyrlica, I 84 kilometer ten Noord-Westen van Kiesjenew 1 binnengedrongen. Parachutisten hebben de I stad Bolgrad in Zuid-Bessarabië bezet. Tass meldt uit Czernowitz, dat de Russi sche troepen, door de arbeiders van de Boe- kowina met groote vreugde zijn ingehaald. Tass meldt van den anderen kant uit Moskou, dat de Russen in het Noorden der Boekowina aangekomen zijn op de met Roe menië overeengekomen grenslijn. In Bessara bië rukken de troepen op naar de nieuwe grens langs Pruth en Donau. Gemotoriseerde ten van Belzy en ten Westen van Leipzig Tatarbunar. De operaties voor de ontruiming, zoo luidt dit bericht verder, zullen op 3 Juli, om 12 uur zijn voltooid. Het oprukken van de Sowjet-Russische troepen in Bessarabië en in het Noordelijke gedeelte van de Boekowina geschiedt volgens een bericht van het Russische telegraafagent- schap geheel volgens plan. Zaterdag hebben de Sowjet-Russische troepen de steden Sto- rozynek en Herta in het Noordelijk gedeelte van de Boekowina ingenomen en de stations Nowosielica en Lipcan gelegen aan d3 Pruth ten Zuiden van Chotin, bezet. Gemotoriseerde tenheden hebben de Pruth, 55 kilometer ten Zuidwesten van de Mochi- strijdkrachten hebben het spoorwegstation Engheni aan den linkeroever van den Pruth hezet. Gemotoriseerde infanterie met tanks is in Cagoel aan den Pruth en in Reni aan den Donau binnengerukt. Parachutetroepen hebben de stad Ismail aan den Donau bezet. De opmarsch is overal zonder incidenten ge schied. De evacuatie van de overgedragen gebieden Volgens een communiqué van het Roe meensche ministerie van binnenlandsche zaken wordt de evacuatie van Bessarabië en het Noorden der Boekowina voortgezet. Zondag zijn, afgezien van de voor de evacuatie gebruikte auto's in Moldavië 80 spoortreinen aangekomen. Overal zijn com missies gevormd die maatregelen nemen voor hulp aan de vluchtelingen. De evacuatie van Zuid-Bessarabië wordt uitgevoerd met treinen en sleepbooten, die van Noord-Bessarabië met alle beschikbare middelen. Op de spoorwegstations Reni en Ungheni houden de Roemeensche autoriteiten contact met de Sowjet-commandanten en vergemakkelijken aldus de ontruiming. Gisteren hebben zich over Ungheni en Cristiti 7600 en over Galatz en Reni 2000 Joden naar Bessarabië begeven. De minister van binnenlandsche zaken heeft bevolen, dat aan alle in het land aanwezige Betsarabische arbeiders vergunningen moeten worden uitge reikt om naar Bessarabië terug te keeren. In het geheele land heerscht volkomen orde. De openbare meening wordt gewaarschuwd tegen fantastische geruchten over z.g. ont ruiming van andere gebieden des lands. Ordemaatregelen De Roemeensche minister van binnen landsche zaken heeft bevolen, dat alle per sonen, die op een of andere wijze agiteeren tegen de veiligheid van den staat en tegen de openbare orde, gearresteerd kunnen worden. Tot 3 Juli zijn alle door muziek begeleide tooneelvoorstellingen verboden. In alle café's is het verboden van 23 uur te tappen. Op straat zijn samenscholingen van meer dpn vier personen verboden. Alle ver gaderingen zijn verboden zonder schriftelijke goedkeuring van de militaire autoriteiten. Definitief is vastgesteld, dat het Roemeen sche parlement Woensdagmiddag zal bijeen- Bulgarije en de nieuwe toestand Koning Boris van Bulgarije heeft een rap port ontvangen van den minister van buiten- landsche zaken, Popof. In politieke kringen te Sofia doet men uitkomen, dat de houding der regeering te Sofia ten opzichte van de verdediging der vitale belangen des lands bin nen het kader van den nieuwen toestand op den Balkan, zooals die is geworden door het optreden van Rusland in Roemenië, ingegeven wordt door den werkelijkheidszin en de kalmte, waarvan de politieke kringen in Sofia bewijs geven. Voorts wijst men er op. dat evenals in Boedapest, men ook in Sofia vol ledig vertrouwen heeft in de actie van Her stellende rechtvaardigheid, die ten grondslag ligt aan de politiek der regeeringen te Rome en Berlijn. Tenslotte legt men er den nadruk op, dat de berichten betreffende Russische eischen ten aanzien van zekere havens aan den Donau en de Zwarte Zee van iederen grond ontbloot blijken. De nieuwe orde in Oost-Azië De Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken A r i t a heeft dezer dagen een belang wekkende radiorede gehouden, waarin hy doel en streven van de Japansche politiek nog eens duidelijk heeft geformuleerd. Sinds jaar en dag werkt Japan aan de ves tiging van een nieuwe orde in het Verre Oosten. Niet altijd hebben de Japansche regeeringspersonen even duidelijk hun doel einden geformuleerd. Zoolang in Europa de rosse gloed van den oorlogsbrand zich niet tegen den hemel afteekende, had men immers de belangen der Westersche mogendheden te ontzien. Die periode behoort tot het verleden, en Arita heeft deze gelegenheid aangegrepen de Japansche politiek duidelijker te precisee ren dan ooit tevoren het geval was. De nieuwe orde in Oost-Azië moet men zien in het licht van de Japansche visie op het begrip „levens- ruimte" voor de volkeren. Wil men een sterke wereldvrede bereiken, aldus Arita, dan lijkt het „zeer natuurlijk, dat volken, die op aard rijkskundig, cultureel, en oeconomisch gebied en ten aanzien van het ras nauw met elkaar verbonden zijn, allereerst eeneigenkring vormen, waarin zij leven en welstand genie ten en in dezen kring orde en vrede opbou wen. Tegelijkertijd kunnen betrekkingen van gemeenschappelijk volksbestaan en welvaart met andere kringen worden aangeknoopt. Dit stelsel veronderstelt, dat de groepen elkanders specialen aard op politiek, cultureel en eco nomisch gebied eerbiedigen en willen samen werken in het belang van haar gemeenschap pelijk welzijn'. Deze zienswijze sluft in, dat Japan zich als de stabiliseerende factor in het Verre Oosten beschouwt, doch sommigen willen, aldus Arita, maar niet inzien, op welk grondbeginsel de groote onderneming in China berust, aange- men hel regiem van Tsjang Kai Sjek blijft steunen. Wij zijn echter vastbesloten, aldus de Japansche Minister, niets ongedaan te laten om alle actie tot ondersteuning van Tsjang Kai Sjek uit te roeien. De bedoeling van Arita's woorden is duidelijk. Vroeger ont zag Japan de belangen van vreemde mogend heden fn China. Dat is afgeloopen. Inmen ging van derde mogendheden wordt niet lan ger geduld, al formuleert men het nog wat voorzichtig: „Japan verwacht, dat de Wester sche mogendheden niets zullen doen, dat een ongewenschte uitwerking op de stabiliteit Oost-Azië zou kunnen hebben". Men mag aannemen, dat de mogendheden zich bij deze Japansche politiek zullen neer leggen, al zullen sommigen dat dan ook tegen wil en dank doen. Immers ligt Frankrijk machteloos ter neer. Reeds heeft het moeten toestemmen in een Japansche contróle op den ;n uitvoer van Indo-China. Steunverlee- ning aan Tsjang Kai Sjek langs dezen weg vorm van allerlei wapentuig is voortaan onmogelijk. Ook Engeland is thans niet ii staat in het Verre Oosten een krachtige poli tiek te voeren, aangezien men in Europa vol slagen is gebonden. De terugslag daarvan ziet in Hongkong, dat aan de landzijde door de Japanners van China is afgesloten. Zoowel economisch als politiek heeft deze vooruitge schoven post van het Britsch imperium aan beteekenis ingeboet. Wat de andere mogendheden betreft, neemt Duitschland ten aanzien van Indo-China een gedesinteresseerde houding aan, hetgeen uit de wapenstilstandsvoorwaarden met Frankrijk is af te leiden. Het beheer der koloniën wordt immers geheel aan de Fransche regeering overgelaten. Ter bescherming daarvan wor den zelfs eenheden van de vloot toegestaan. Blijven tenslotte Rusland en de Vereenigde Staten. Moskou sloot juist een maand geleden een regeling met Japan inzake de reeds lang loopende grensincidenten in Noord-Azië bij de overeenkomst van Nomonhan. Voorloopig wordt Rusland bezig gehouden in het Westen en is men daar bezig de grenzen der Sowj et- Unie af te ronden. Wat de Vereenigde Staten betreft, deze hebben de laatste jaren scherp geprotesteerd tegen de Japansche politiek in het Verre Oos ten. Zij hebben deze protesten ook kracht bij gezet. De Amerikaansche vloot werd naar de Pacific gezonden, terwijl in Januari van dit jaar het handelsverdrag van 1911 ten einde liep, nadat dit een half jaar tevoren was op gezegd. De Regeering der Vereenigde Staten kan thans op elk moment scherpe tarief- en havenmaatregelen afkondigen, welk de Japan sche handel en scheepvaart kunnen fnuiken. Zal het echter ooit zoover komen en zal het bij dreigementen blijven? De Europeesche oorlog is Japan zeer van pas gekomen. Steeds nauwer voltrekt zich de ring rondom Tsjoengking, het centrum van de regeering Tsjai-Kai Sjek, waarmee men over enkele weken thans drie jaar in oorlog is. Steeds nader wordt Tsjang-Kai-sjek het vuur aan de schenen gelegd. Daarvan getuigen de hernieuwde hevige luchtaanvallen op Tsjoen- king, die klaarblijkelijk ten doel hebben het laatste verzet van den generaal ter neer te slaan. Loopt de Japansche onderneming in China ten einde? Hoe het antwoord op deze vraag ook moge luiden, niet te ontkennen valt, dat de nieuwe orde in het Verre Oosten met Japan als stabiliseerende factor zich steeds duidelijker afteekent en dat Japan er in slaagt de doeleinden van zijn politiek steeds meer te verwezenlijken. Kas-Vereeniging N.V. ANNO 1865 Amsterdam C. Spuistraat 172 Bewaren van Effecten met Administratie Onze nieuwe Brochure „Be wind en Execuleele" wordt gaarne op aanvr. toegezonden NIVA JiarfJ+4* TANDPASTA p <-st*nichopp«R|V* boti* notvurCjke efberiich» otiëo b*r«id, reinigt, de»ln- ferteert. en poM]it het gtbil xonde* het glozvur <rf te tKfpen, door lij gaen icharp» el horda baitooddaafao baret Tth o d eTifk a bo*eï?rf»r Ctndt^ rvikee NIVA ook goorna ronwaga daa ganomen paparmumjmook. Varkri]^ r bij opolhakar» ea drogman Ie Igben Officieele Wisselkoersen vastgesteld Van indicatieve beteekenis De Nederlandsche Bank heeft gisteren de volgende aan- en verkoopskoersen voor vreemde valuta gepubliceerd Berlijn 75.28—75.43 New York 1.88A— 1.88A Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.46—42.54 Bankpapier Stockholm 44.7644.94 Zürich 42.42—42.58 Men ziet, dat deze prijzen feitelijk niet af wijken van die van 9 Mei, toen de dollar 1.88A noteerde, de Zweedsche kroon 44.95 en de Zwitsersche franc 42.24. Vraagt men nu, welke beteekenis aan deze koersen moet worden toegekend, dan zou men kunnen zeggen, dat zij voorloopig slechts van informatieven of indicatieven aard zijn. Zonder een speciale vergunning daartoe, het geen echter nog nader moet worden geregeld, zal niemand immers tot aan- of verkoop van vreemde deviezen mogen overgaan. Integen deel, dit bezit bij de Nederlandsche Bank aan te melden. Zoodra de Nederlandsche Bank evenwel tot aankoop van dit bezit overgaat, weet men nu althans, tot welken prijs deze aankoop zal geschieden. Opheffing van contingenfeeringen De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de contin- genteeringen van kunstmeststoffen, papier en papierwaren, rijst en rijstvoedermeel, schroef bouten en isolatorsteunen en weefsels van wol en halfwol, waarvan d. geldigheidsduur op 30 Juni jl. afliep, niet voor een nieuwe periode zijn verlengd. Invoer van de betref fende goederen zal derhalve na genoemden datum zonder vergunning ingevolge de Crisismvoerwet 1937 zyn toegestaan. De Nederlandsche Tuinbouw in 1939 Een nieuwe koers Wy ontleenen nog aan het Jaarboek van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen: De tuinbouw, die in de voorgaande crisis jaren door de belemmering van den export een proces van mtering en achteruitgang in welvaart heeft doorworsteld, heeft ook in 1939 bij de regeering om steun moeten aan kloppen, teneinde de kloof tusschen de opbrengst van het product en den kostprijs te overbruggen. Hoewel men in tuinbouw- kringen voor dezen steun erkentelijk was, sloot dit toch het onderkennen van het gevaar van dezen toestand niet uit. Herhaal delijk heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen gewezen op de nood zakelijkheid om te blijven streven naar het terugvinden van de krachten die den tuin bouw in staat zullen stellen weer op eigen beenen te staan. Aan deze gedachte is in 1939 practische inhoud gegeven. De alge- meene vergadering heeft namelijk het be stuur gemachtigd tot het nemen van al die maatregelen, welke het noodig acht ter be vordering van de belangen van den tuin bouw en den afzet zijner producten, alsmede tot het nemen van voor de veilingen bin dende besluiten ter uitvoering van die maat regelen. Voor de practische uitvoering werd een fonds gevormd, waaraan de veilingen voor eenmaal een bijdrage zouden verleenen van 1 pet. van den omzet over 1938, zijnde 67 millioen. Doorgevoerde ordening. Het jaarverslag geeft voorts een uitvoerige beschrijving van den aard en de toepassing der talrijke maatregelen, welke ofwel door de overheidsinstanties, ofwel door het georgani seerde veilingwezen werden genomen om de belangen van het vak en den afzet van groenten en fruit te bevorderen. Daaruit blijkt wel, dat de ordening in den tuinbouw de be oefening van het vak beheerscht. Door de belemmeringen bij den uitvoer zijn er verleden jaar nogal wat producten „door gedraaid", waarvoor getracht is een zoo nut tig mogelijk emplooi te vinden; zoo is een groot deel van den aanvoer van tomaten, waarvoor langs den normalen weg op de markt geen plaats te verwachten viel, weder om tot tomatensoep in blik verwerkt; in de afgeloopen maanden heeft deze voorraad, 9 millioen literblikken, gretig aftrek gevonden. De tuinbouw is nog steeds een gesloten vak; men moet van overheidswege als kweeker toegelaten zijn, terwijl men geen grootere oppervlakte mag betelen dan bij teeltvergunning is toegestaan Deze regeling is verleden jaar gehandhaafd en geldt thans nog, doch binnen deze grenzen van de teeltregeling kan de productie-capaciteit van izen tuinbouw zeer hoog worden opgevoerd. Het verslag geeft een uitvoerig overzicht van de bijzondere maatregelen, welke in ver band met het uitbreken van den oorlog ten behoeve van het bedrijfsleven in den tuin bouw moesten worden genomen. Een der be langrijkste daarvan is ongetwijfeld de regel matige vooraiening van kunstmest, waarvan het verbruik sedert den vorigen oorlog in onzen land- en tuinbouw sterk is toege nomen. Ook de regeling van het zakenverlof voor gemobiliseerde tuinders vroeg de aan dacht der veilmgsorganisatie. Evenals de vorige jaren is het verslag op genomen in een Jaarboek, waarin behalve de verslagen van de provinciale afdeelingen, uit voerige statistische gegevens zijn opgenomen omtrent de aanvoeren van groenten en fruit ter veiling, de omzetten dier veilingen en van den uitvoer

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1