MAANDAG I JULI 1940 RIJKSCOMMISSARIS RIJKSMINISTER SEYSS INOUART IN NOORD-NEDERLAND Inspectie van een bataljon S.S.-troepen in Groningen De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, heeft ook dit weekeinde gebruikt om ons land en zijn bevolking beter te leeren kennen. Werden de vorige week Zaterdag de provincie Utrecht en het Zuidelijke deel van Gelderland per auto doorkruist, Vrijdag is de Rijkscom missaris langs de geheele kustlijn naar Den Helder en vandaar via den Afsluitdijk naar Harlingen, Leeuwarden en Groningen ge reden. Vroeg in den morgen is het gezelschap, waartoe o.a behoorden Brigadeführer Rauter en Oberregierungsrat Hushahn, persoonlijk Pressereferent van den Rijkscommissaris, per auto uit 's-Gravenhage vertrokken en reeds om tien uur werd Den Helder bereikt. Hier bezocht de Rijkscommissaris de plaatsen, waar Engelsche bommen verwoestingen hebben aangericht. Hij werd daarbij voorgelicht door den plaatselijken Duitschen marine-comman dant. Onder een staalblauwen hemel werd ver volgens over den Afsluitdijk naar Harlingen gereden. In Den Oever heeft zich de verte genwoordiger van den Rijkscommissaris in de provincie Groningen en Friesland. Land- rat Conring, bij het gezelschap gevoegd. In Friesland Bijzondere belangstelling toonden Rijks minister Seys Inquart en de leden van zijn gevolg voer het monument van Nederlana- sche waterbouwkunst, den Afsluitdijk, als mede ook voor de oude Friesche stadjes Har lingen en Franeker, die werden doorkruist alvorens naar Leeuwarden werd doorgereisd. In de Friesche hoofdstad stapte de Rijks commissaris af bij hotel De Nieuwe Doelen, waar achtereenvolgens de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. P. R. V. baron van Harinxma thoe Slooten, en de burgemeester van Leeuwarden hun opwach ting maakten. Geruimer. tijd onderhield de Rijkscommissaris zich met de autoriteiten. In het bijzonder heeft hij zich doen voorlichten over de vraagstukken, die op dit oogenblik in deze provincie aan de orde zijn. Na de lunch wandelde het gezelschap naar het Friesche museum. De bezichtiging van dezen schat van Friesche oudheden, die in dit museum is ondergebracht, en een rondwande ling door de tentoonstelling van hedendaag- sche Friesche kunst, die in dit gebouw wordt' gehouden, vormden het slot van het bezoek aan de Friesche hoofdstad. Op den grooten straatweg naar Groningen stopte het gezelschap even voorbij Leeuwar den bij éen boerenhofstede van het type, zoo als het Friesche landschap er honderden telt en dat op deze mooie provincie zijn eigen stempel drukt. De rijkscommissaris vertoefde geruimen tijd op deze boerenhofstede. Hij liet zich door den eigenaar, den heer Oostenburg, uitvoerig voorlichten. Na een rondwandeling door de stallen en. schuren verbleef rijks minister Seyss Inquart eenigen tijd in de woonkamer, waar de leden van de familie Oostenburg vader, moeder en dochter den rijkscommissaris het Friesche volkslied voorzongen. Na dit aardige intermezzo werd de tocht naar Groningen voortgezet. Te Groningen Aan den voet van den Ouden Martinitoren op de Groote Markt, inspecteerde de rijks commissaris een bataljon S.S.-troepen. Een muziekcorps luisterde het geheel op met marschmuziek. Tijdens deze inspectie was dr. Seys Inquart vergezeld van den S. S. Brigadeführer Rauter en den Slandarten- fiihrer Reich. Na de inspectie hield de rijks commissaris tot de verzamelde S.S. man schappen een toespraak. De plechtigheid werd besloten met een parade. Evenals hun collega's in de Friesche hoofd stad, maakten ook de commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, en de burgemeester van Groningen, mr. Cort van der Linden, hun opwachting bij den rijkscommissaris. In het bureau van den Landrat Conring besprak dr. Seys Inquart met deze Nedérlandsche autori teiten eveneens vraagstukken^ die voor de provincie en haar bevolking van belang zijn. Laat in den middag zette de rijkscommis saris den tocht voort naar Delfzijl, waar hij werd begroet door den plaatselijken Duit schen marinecommandant, onder wiers lei ding een rondvaart werd gemaakt door de haven. Via enkele dorpen in Noord-Gmnin- gen reed het gezelschap vervolgens naar Groningen terug. Via Oude- en Nieuwe Pekela werd de tocht voortgezet naar Gieten en vandaar naar Rolde. Op de grens der provincie Groningen en Drenthe namen de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in de provincie Gronin gen en Friesland, dr. Conring en de heeren prof. de Vries en ir. Meyers afscheid van dr. Seyss Inquart De plaats van dr. Conring in het gevolg werd thans ingenomen door den heer Hariung, vertegenwoordiger van den rijkscommissaris in de provincies Drenthe en Overijssel. In Rolde, een dier karakteristieke Drent- sche dorpen, bezichtigde de Rijkscommissaris de twee bekende hunnebedden, die zich in deze gemeente bevinden. Over Assen en langs de Smildervaart werd hierna in snel tempo doorgereden naar Zwolle, waar in hotel „Wientjes" de lunch werd gebruikt Tijdens de rustpauze, in Zwolle maakten de commissarissen der Koningin in de pro vinciën Drenthe en Overijssel, mr dr. R H baron de Vos van Steenwijk en mr. A E baron van Voorst tot Voorst hun opwachting bij den Rijkscommissaris die-zich met beide heeren langdurig onderhield 's Middags hééft het gezelschap een kruis tocht gemaakt over de Veluwe en werd Apeldoorn bezichtigd, waarna via Hilversum Bussum en Amsterdam naar Dén Haag werd teruggekeerd. Generaal Winkelman bezoekt gewonden Nadat hij reeds in den loop van de vorige week de gewonden, opgenomen in verschil lende ziekenhuizen en hospitalen te 's-Gra venhage had bezocht, heeft de opperbevel hebber van land- en zeemacht, generaal Winkelman, Vrijdag een bezoek gebracht aan de gewonden, die in het- St. Elisabeths- gasthuis en het Academische ziekenhuis te Leiden worden verpleegd. In dit laatste werd hij ontvangen door den directeur dr. H. H. Maas, terwijl alle professoren met hunne assistenten in hunne afdeelingen aanwezig waren en generaal Winkelman de noodige inlichtingen verschaften. CENTRAAL OVERLEG OP SOCIAAL GEBIED Samenwerking van werkgevers/ arbeiders, middenstand en landbouw Zooals bekend is, werd reeds gedurende een aantal jaren' geregeld overleg gepleegd tusschen de centrale organisaties van werk stukken op sociaal gebied. Onmiddellijk na het staken van de vijandelijkheden stelde dit overleg zich volledig ter beschikking van de Nederlandsche autoriteiten, terwijl voorts, ook de Middenstandscentralen werden uit- genoodigd m den vervolge aan dit overleg deel te nemen, welke uitnoodiging gaarne werd aanvaard. Ook de Nederlandsche Vak centrale is sedertdien tot dit overleg toege treden. Toen heid via contact nisaties i an de zijde van de oezettende over- het departement van sociale zaken yerd gezocht met de sociale orga- 3 den lande, vond de desbetreffende Duitsche autoriteit in bedoeld overleg het Nederlandsche contactpunt, om vraagstukken van sociaal belang in onderling overleg nader onder oogen te zien. Sedert dien werden ook de landbouwcentralen uit- genoodigd aan het overleg te willen deel nemen, welke uitnoodiging inmiddels is aan vaard. Uit het voorgaande moge blijken, dat de reeds bestaande samenwerking tusschen cen trale organisaties op sociaal gebied eenerzijds werd verstevigd en - anderzijds uitgebreid, zulks met de bedoeling naar Nederlandschen trant een centraal contact te 'vprmen, niet slechts voor onderling overleg, doch ook ten aanzien van de Nederlandsche en Duitsche overheidsinstanties. Gebleken is, dat de ver kregen samenwerking zoowel door de Neder landsche als door de Duitsche overheid met waardeering is begroet. Het cqntact-adres vóór de in het overleg samenwerkende centralen bleef, evenals tot dusver, berusten bij mr. B. C. Slotemaker, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De aan bedoeld overleg deelnemende cen trale organisaties zijn de volgende: Werkgeverscentralen: Verbond van Neder landsche Werkgevers, Centraal overleg in arbeidszaken voor Werkgeversbonden: Alg. Kath. Werkgeversvereniging, R.K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen, Verbond van Prot.-Christ. Werkgevers in Nederland. Arbeiderscentralen: Nederlandsch Verbond van Vakverenigingen. R.K. Werkliedenver bond in Nederland. Christ. Nationaal Vak verbond in Nederland, Nederlandsche Vak centrale. Middenstandscentralen: Kon. Ned, Midden standsbond, Ned. R.K. Middenstandsbond. Christ. Middenstandsbond in Nederland. Landbouwcentralen: Kon. Ned. Landbouw Comité, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland. Doodelijk ongeluk ie Ede - Tengevolge van het plotseling, schichtig worden van zijn paard raakte het tweejarig zoontje van den landbouwer E. B. te Ede, die aan het mestrijden was, bekneld tusschen den mestkar en een schuur. Toen het den vader gelukte het paard weder in bedwang te krijgen zag hij tot zijn ontsteltenis dat zijn kind tusschen den kar en de schuur was bekneld geraakt. De levensgeesten waren geweken. DE BROODDISTRIBUTIE Nog geen bonnen noodig in hotels enz. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrekking van brood in ho tels, restaurants, broodjes winkels, enz. nog toegestaan is, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. De hotels enz. kunnen dus tot nader aan kondiging de hoeveelheid brood, die ze noo dig hebben tot de tot nu toe gebleken be hoefte nog vrij van hun leverancier tbakker) betrekken. Dr. Haverkorn van Rijsewijk gaat heen Vandaag legt dr. Haverkorn van Rijsewijk te Renkum zijn functie als geneesheer aan het sanatorium Dennenrust aldaar, neder. Dit feit zal door velen in den lande met groot leedwezen worden vernomen. In den loop van de ongeveer 40 jaren, ge durende welke di\ Haverkorn aan dit sanato rium is verbonden geweest, is hij door zijn groote kennis en toewijding velen patiënten tot zegen geweest. Naast zijn groote kennis op het gebied van longziekten, waardeerden zijn pa tiënten vooral den geestelijken en moreelen steun, dien zij bij zijn dagelijksche bezoeken van hem ontvingen Er behoeft hier niet op gewezen te worden, hoeveel dit waard is bij deze patiënten. Ongeveer 40 jaren geleden heeft dr. Ha verkorn van Rijsewijk, nadat hij zich als arts te Renkum had gevestigd, voor eigen reke ning in een viila die heerlijk rustig te mid den van de prachtige Renkumsche bosschen was gelegen, een sanatorium voor longlijders ingericht. Ofschoon de sanatoriumverpleging in eigen land toen nog in de kinderschoenen stond en velen sceptisch tegenover de resul taten daarvan stonden, heeft dr. Haverkorn met jeugdig idealisme bezield, doorgezet en zijn groote kennisen werkkracht aan do goede zaak gegeven. Al spoedig bleek hoe goed hij had gezien. Zijn inrichting bloeide zoodanig, dat het bestaande huis eenige ma len vergroot moest worden, terwijl steeds verbeteringen werden aangebracht, zoodat het sanatorium bleef voldoen aan de eischen van den tijd. Echter heeft dr. Haverkorn opzettelijk de uitbreiding van het gebouw beperkt, omdat hij de inrichting niet te groot wilde hebben, zoodat steeds een nauw con tact tusschen dokter en patiënt mogelijk en individueele behandeling gewaarborgd was. Het sanatorium genoot zoo'n goede repu tatie, dat het steeds geheel met patiënten was gevuld. Ongeveer 10 jaren geleden heeft dr. Ha verkorn van Rijsewijk zijn sanatorium over gedragen aan de Vereeniging Dennenheuvel tot het exploiteeren van Herstellingsoorden en Sanatoria voor Handels- en Kantoorbe dienden, Handelsreizigers en Handelsagenten, te Rotterdam. dcch hij bleet zelf als genees heer aan de inrichting veroonden. Thans acht dr. Haverkorn 'net oogenblik gekomen om zijn functie neer te leggen. Allen die met hem in eenigerlei betrekking hebben gestaan, zooals het bestuur en de leden van genoemde vereeniging, het verple gend en ander personeel, patiënten en oud patiënten, herdenken zijn zegenrijken arbeid dankbaar. Verdronken Zaterdag omstreeks drie uur is een negen jarige jongen uit de von Zesenstraat te Amsterdam bij het spelen op een schuit in de Singelgracht tegenover het Koloniaal Instituut door onbekende oorzaak te water geraakt. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, waarschuwden onmiddellijk den g.g. en g.d., terwijl enkelen van hen zich gekleed te water begaven om te trachten hel slachtoffer te redden. Het duurde echter ge- ruimen tijd voordat men den jongen aan den wal had.' Een dokter van den g.g. en g.d. heeft hem nog behandeld, doch het was reeds te laat. Het lijkje is per brancardauto naar het binnengasthuis overgebracht. De heer J. Slagrter, uit Utrecht was Donderdagavond te Egmond aan Zee in zee gaan zwemmen. Waarschijnlijk is hij daarbij in een mui geraakt. Hij werd door de sterke strooming van de zee meegesleurd. Alles ging zoo plotseling in z'n werk, dat zijn metge zellen geen gelegenheid meer hadden hem te hulp te komen. Enkele uren later is het stoffelijk over schot aan het Egmondsche strand aange spoeld. De koschbessenpluk begonnen De prijzen lager dan het vorige jaar De eerste aanvoeren van boschbessen op de Velüwe zijn vrij omvangrijk. De prijzen, die de plukkers van de opkoopers krijgen, zijn lager dan het vorige jaar,.zij verschillen, nu van 8 tot 13 cent het pond" bessen. Het vorige laar werd er in den eersten lijd 12 tot 20 cent per pond voor besteed. Als de pluk over een paar weken in vollen gang is en ook de bosschen van het kroondomein voor de plukkers geopend zullen zijn. zullen de prijzen zeker nog belang rijk dalen. Zooals steeds, bestaat het leger van plukkers ook dit jaar voor een groot deel uit kinderen De moeilijkheden van het vervoer van de bes sen van de afgelegen deelen van de Veluwe af, doen zich ook reeds gevoelen. Het tekort aan suiker werkt belemmerend op den afzet aan particulieren. ONGELUK BIJ MUIDEN Zaterdag omstreeks half 5 wilde de 25- jarige landbouwer Meyer, die van een land weg uit de richting van Weesp fietste, den rijweg te Muiden bij de Hakkelaarsbrug, over steken, ondanks hel feit dat er een auto naderde. De automobilist trachtte uit te wijken maar de fietser werd gegrepen. Hij had in wendige kneuzingen gekregen en werd na dcor dr. Kuperus uit Muiden te zijn be handeld. naar zijn nabijgelegen woning ge bracht. Den chauffeur treft geen schuld. ONDER DE TRAM GEKOMEN Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vtèr is een circa veertigjarige fietser op het kruis punt CelebesstraatInsulindeweg te Amster dam door een motorwagen overreden. De man kwam onder den baanschuiver terecht en kori slechts worden bevrijd, nadat de tram was opgevijzeld. Hij bleek een schedelbasisfractuur, eenige hoofdwonden en een rechter midden- handbreuk te hebben opgeloopen. In ernstigen toestand is het slachtoffer door den g.g. en g.d. naar het O.L. Vrouwengasthuis overgebracht Het kerkbestuur te Alkmaar heeft een schrijven ontvangen van den regeeringscom- missaris voor den wederopbouw afdeeiing voortzetting van werken als antwoord op zijn schrijven van 25 Mei j.l. Daarin wotdt medegedeeld, dat de voortzetting van de restauratie van het koor en het schip met zijbeuken van de Groote of Sint Laurenskerk te Alkmaar wordt goedgekeurd. WELKE BONS? Bons 41 tot en met 50 (broodbonboek- je) geldig tot en met Zondag 7 Juli (ev. tot en met 11 Juli), rechtgevcnde op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 nog geldig tot en met 4 Juli. Thee o f ko f f ie Bon 69 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 5 Juli, recht gevende op *4 pond koffie of !i ons thee. Bloem of bakmeel: Bon 75 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 12 Juli, recht gevende op 2',i ons tarwebloem of 2'A ons zelf rijzend bakmeel. Bon 80 (algemeen distributieboekje). Geldig tot en met 25 Juli, redhtgevende op één kg suiker. Petroleum „Periode 2", voor hen, die over geen andere kerkgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig tot en viet 14 Juli, recht gevende op 2 Door een vrachtauto overrede Zaterdagmiddag om vier uur werden tienjarige J. Roeli'sema en de zesjarige Kuipers, die per fiets de St. Walburgbi passeerden aangereden door eon vrpchta uit Leens. Eerstgenoemde jongen kwam der den vrachtauto terecht en werd er t ernstige inwendige kneuzingen onder v. daan gehaald. Tijdens het transport naar academisch ziekenhuis is de jongen cy leden. De andere jongen kreeg slechts liente v wondingen en kon na verbonden te zijn nj huis worden vervoerd. Radioprogramma DINSDAG. 2 JULI. JAARSVELD. 414.4 m. AVRO-Uitzendim Berichten ANP. giamofoonmuziek. 910 Con bouw-orkest <opn 10 00 Morgenwijdinj Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 De Palladians 1100 Huishoudelijke wenken. 11.20 Gran.„. muziek. 11.45 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 1 Pianosoli. 12.45 Berichten ANP, grainofoomnuj 1.00 Puszta-orkesl. 1.30 Orgelspel. 2.00 Lyra- 2.45 Omroeporkest; solist mafic); 5.00 AVRO-d; AVRO-atnuscmenlsorkest .en sólisle Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuz Mr Dr. L. N. Deckers.spreekt voor Comité voor den gewonden en zi. 7.30 „De jacht op een schim" causen 6 30 VP I ck (7,00— het Cent ken soldi ANP. KOOTWIJK. 1875 m KRO-Ultzending. 11.1 8 00 Berichten ANP. 8.15 .30 Gewijde, muziek (gr.p k (11.15—11.30 Berichten Kristel en zijn Troubadoi| richten AN! 1-*5 G. amotoonmuzieK, iz.w—v Berichten - Duitsch. 3 15—3.20 Berichten Engelsch o.oO— o.L Berichten Duitsch). 5.30 Jo Kristel en ziin Troubadours. 6.15 Bericht! Engelsch). b.30 RVU: Lezing. 7.00 Vraaggesprek» over het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum] Amsterdam. 7.15 John Kristel en zijn Troubadouj 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitse' 3.15 Berichten (Engelsch). 0.30 Berichten ANP. en zijn Troubadours (9 15—9 30 ingelseh). 9 55 Wij sluiten den dag. 1 Nederland bouwt bruggen. De nieuwe brug in den Rijksweg Leiden Utrecht ter hoogte van Bodegraven, welke hier den weg Den Haag - Utrecht kruist, is in wording. Het gewapend beton is in de bekisting gevat Da Jaarlijksche St. Jansmarkt to Hertogenbosch kon zich ook deze week in een bijzondere belangstelling verheugen Geïnundeerde polders worden .bouwklaar" gemaakt. Een caterpillar doet j zijn zwaren arbeid in de Graftermeer, waar op het oogenblik, evenals in dfc, Sapmeer, Bannemeer en aangrenzenden polder met man en macht gewerkr wordt, om het land, dat thans weer droog is. ïne' mogelijk in cultuuf te brengen Met have en goed zijn vele inwoners van Den Helder uit hun stad vertrokken, om aa bombardementen te ontkomen. Het huisraad wordt op groote wagens geladen, om i Een oud beroep herleeft. Nu er steeds mèer paarden voor het rijverkeer worden gebruikt, krijgen ook de hoefsmeden druk werk

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6