AN DAG 1 JULI 1940 PAG. 6 OLDAf STADSNIEUWS rkrijgbo AFSCHEID P. I. DE MAAKER ioekhan heer P. I. de Maaker, die twaalf jaar inden is geweest aan de Chr. Opleidings- >1 Stadhouderslaan en benoemd is tot 'i van de Chr. Opleidingsschool te Almelo, JS 2:3 Zaterdagochtend afscheid genomen van -wijzend personeel en kinderen. I n A r1 ïens het personeel en de kinderen te het schoolhoofd, de heer G. Bakema 'diker woord, die wees op een prettige ver- *a ^SSlfrouding, die steeds bestaan had. Aug. 19^. V00rzitter van de Geref. Schoolvereeni- II sprak de heer J. Veenendaal enkele ENSTFTden van afscheid- nrpdtk*rieeezonSen werd Ps. 1343. Met een i Dienpl woord dankte de heer De Maaker ,'rna de heer Bakema in dankzegging voor- 5TB0I *n ■^..'ord-Zuid-Hollandsche Tramweg «"'.iS,' Maatschappij Jaarlijksche algemeene vergadering de gehouden algemeene vergadering van eelhouders in de N qo r d-Z uid-H o 1- ,'bere Tramweg Maatschappij de kan" werd verslag uitgebracht over het afge- van "-n. jaar en werden de balans en verlies- en :est ttfdstrekening per 31 December 1939 goedge- eriode vd. °S- et exploitatie-saldo bedraagt 653,830.49 a jaar 511,898.48). de normale afschrijvingen sluit de inplaki nadeelig saldo over vorige jaren iden y2,584,932.7214) met een nadeelig saldo van latengi(2.866.390.44. c pereojjïvidenduitkcering heeft niet plaats (als 1 °P *fig jaarl- üe-ledèrjt het jaarverslag over 1939 blijkt, dat dit /oor het bedrijf niet ongunstig genoemd worden. Waren de eerste acht maanden, mloudens een kleine vervoerstoename, vrijwel Tijk aan dezelfde periode in 1938, de op 29 n Unaigustus 1939 afgekondigde mobilisatie wij* [de echter het vervoersbeeld op de lijnen MB|tseling zeer sterk, daar wegens de vorde- llllliu g der spoorwegen ten behoeve van het [[|ll=s jitair vervoer vele N.S.-reizigers van de Z.H.T.M. gebruik gingen maken, terwijl ook S= t militaire vervoer vrij groot werd. Ook dat het gewone reizigersvervoer der spoor lij »gen was hersteld, bleef het militaire ver- er wegens periodiek verlof of bewegings- S= jjheid op verschillende lijnen zeer aanzien- =5 fc, zoodat de vervoersopbrengsten over 5S ktste vier maanden van het jaar sterk t 555 gingen. Hieraan is dan ook in hoofdzaak =5 danken, dat de inkomsten met rond 140,400 -'gen. Ook de stijging van de abonnementen- ËVbrengst met rond 22,000 mag als een Ijdend teeken voor de toeneming, ook [t geregelde gewone vervoer, worden gezien. Dat de exploitatie-uitgaven met 3000 ver- inderd konden worden, is in hoofdzaak het volg van de mindere vernieuwingswerken n den weg, die in dit jaar tot uitvoering =5 vamen. De onderhoudskosten van de weg 555 pen hierdoor met rond 57,000 terug. 4ls gevolg hiervan steeg het exploitatie- §55 erschot van rond 512,000 in 1938 tot rond §3 654,000 in 1939, dus met rond 142,000. Na =55 volledige rentebetaling op de leeningen 55 afschrijving der geleden verliezen op r 5555 nde en onroerende bezittingen, liet dit ov 555 hot echter slechts ten deele toe de noodige 55 irtingen in de afschrijvingsrekeningen van (g en materiaal te doen, zoodat 1939 sluit et een verliessaldo van 281,457.71 V4 tegen 429,325.62in 1938. - ZILVEREN JUBILEUM. Op 1 Juli a.s. hoopt de heer J. van Ek, Pr. ■ederikstraat 10, den dag te herdenken ttarop hij vóór 25 jaar als stalknecht in bnst trad bij den Gem. Reinigings- en Ont- (ïettingsdienst alhier. Het zal dezen jubilaris dien dag ongetwU- [d niet aan belangstelling ontbreken.. In aansluiting op het bericht betreffende ft aanvragen van ontheffing van Personeele (lasting voor motorrijtuigen in verband met it verbod tot het gebruiken van benzine, dee- wij mede, dat de wrnd. Secr. Generaal van it Departement van Financiën bij missive dd Juni j.l. heeft te kennen gegeven, dat geen jrmen aanwezig zijn bevonden, tengevolge Mn voormeld verbod, bijzondere maatregelen J treffen tot het verleenen van gedeeltelijke Itheffing op de aanslagen in de Personeele ilasting. (Het heeft derhalve geen zin aan het Departe- jent van Financiën of aan de Inspectie der Di kte belastingen alhier, brieven dienaangaan- t in te zenden. DE WERKLOOSHEID 5 Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij 5>n Gem. Dienst voor Sociale zaken bedroeg 6) 26 Juni 3883, benevens 52 gedeeltelijk werk- 8ozen en 36 in werkverschaffing. Op 30 Juni ®<39 en 30 Juni 1938 stonden ingeschreven sp. 1923 werkloozen (benevens 1245 in werk- irschaffing) en 3781 werkloozen. Voor de ver killende' groepen zijn de cijfers: aardewerk A> boekdrukkerij 111, bouwbedrijven 671, chem. I vetheid 13, houtbewerkers 141, kleeding 63, der 13, metaalnijverheid 524, papier 32, tex- llnijverheid 537, voeding- en genotmiddelen 10p, landbouwbedrijven 901, handel 136, ver- [[perswezen 402, verzekering- en bankwezen 16, jJJije beroepen 75, ongeschoolde handarbeiders 30, huiselijke diensten 9, personeel (geen andarbeiders, zonder voorkeur van beroep) 30, .V.O. 8, vrouwen 416. LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige aand (Juni 1940) ingelegd 118,854.41 en te- ïgbetaald 527,582.17; 49 nieuwe inleggers d naajn ingeschreven en 193 boekjes werden ge- fcwerjel uitbetaald. 3tlnné^et tegoed der 17844 inleggers, inclusief 1499 Mimelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg Verlnde Juni 1940 7,396,394.48. In 1843 posten is deze maand door den Afhaaldienst ƒ4464.25. msteirTartier" in de Haarlemmertrekvaart bij de istbrug een vischwedstrijd gehouden. Om !*rigeveer drie uur vertrokken de zeventig deel- ra optocht met de vlag van Wester- i/ïi^sjj/artier voorop van uit de Genestetstraat naar ►erlen plaats van den wedstrijd. AOm ongeveer vier uur nam de wedstrijd, vjfTJe stond onder leiding van de heeren J. Pauw Meer K- Verlind van den Hengelaarsbond Leiden Valsu* omstreken, een aanvang. Er werd met veel arenflhno gevischt, maar weinig gevangen. Om r; Rtgeveer zes uur werd het eindsignaal ge- :argu<ven en werd de vangst gecontroleerd. De "ïspor'jjsuitdeeling heeft hedenavond plaats. -EIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Bovengenoemde dienst heeft in de afgeloopen aand 8755.66 aan den rijksontvanger afge- u.age r benevens 1043^39 aan den gemeente- Kon. Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix De jaarlijksche examens Geslaagd 0_ toelatingsexamen le klasse: Breda, Sassenheim; Th. Leyenaar, C. Meyers, Th. W. Pet, A. van Polanen, N. Sluis, W. van Weizen. Toel. 2e klasse: N. W. Hout. Toel. 3e klasse: C. Bogers, Voorschoten: H. F, Delfos, J. W. v. Duuren, W. l'Eclus^ I. Elker- bout, F. H. Friesema, J. Geenjaar, C. P. Hoo- geveen; A. G. Kemp, Alphen a/d Rijn; G. C. Kneyber, Voorschoten; H- J. Kruydenberg, Hil- legom; J. E. Leemans, W. G. v. d. Linden, J. Mader, J. A. Marijt, J. A. Markx, Alphen a/d Rijn; M. v. d. Mey, N. v. d. Mey, J. Monta, K. Neuteboom, J. de Nie, Th. C. Nieboer, G. Pet, W. H. Seis, A. Sjardijn, D. van Staden, W. Stol, Th. W. M. Swaak, D. Tilburg, M. J. Vos, H.Ouwerkerk, Th. Overmeer, A. J. C. Lagas. 1 Toelatingsexamen 4e klasse: Chr. J. H. Akkerman, den Haag; H. Breekveldt, Baarn; Th. F. P. J. Dellen, den Haag; H. Ebels, den Haag; R. E. I. Engel; W. v. Hemsbergen, Alphen a/d Rijn; J. J- Jansen; A. P. de Jongh, Arnhem; F. Krau, Noordwijk; M. W. Kulk; A. Lange- veld, Hazerswoude; J. H. v. d. Linde, Amster dam; K. R. Messnik, Beverwijk; P. Mioch; A. de Vries, Hilversum; P. C. v. d. Weyden, Noordwijk; E. Will, J. Zandee. Toel.ex. 5e klasse: E. H. Boddé, Rijssen; M. S. Bruinsma, Deventer; M. Koene, Haarlem; P. van Vliet, Oegstgeest. Geslaagd voor eindexamen 5e klasse: C. P. Andrea, Ede; P. D. Bigot, Amsterdam; P. A. Boter, B. M. v. Brummelen, J. A. v. Dijk; W. L. Elderson, Rotterdam; C. F. Fruman, S. Fuchs; P. C. Glasbergen, Leidschendam; J. de Graaf, Zoeterwoude; H. Haasnoot, J. Hane- graaff; H. Hegeman, Noordwijk; V. J. Hellen- doorn, Wassenaar; A. H. Huysman, Amers foort; R. v. Iterson, Katwijk aan Zee; A. Kave laar, den Haag; Th. A. N. v. d. Kley, Wassenaar; J. Kooien, C. G. Kriek; R. Krooshof, Deven ter; P. de Laaf, C. Larrewijn, P. J. v. Leeuwen, M. F. Ph. v. Lieshout, P. de Man, C. C. v. d. Nat, J. J. Nieboer, C. A. d. Ouden; J. v. d. Peppel, Voorschoten; P. Posthuma, Alphen a/d Rijn;E. S. Prins; W. Rhijnsburger, Oegstgeest; H. Roos, Meppel; G. W. van Rij, Ooegstgeest; D. Scherpenhuyzen, den Haag; H. Schoo; M. Segaar, Nieuwkoop; C. A. Smit, Hillegom; P. J. Smit, J. G. E. v. d. Spek, A. F. J. Strijk; A. A J. Suringa,Bodegraven; A. M, Uyterlinde, Wamel; Th. A. Vervoort, Schiphol; A. L. v. Veldhuyzen, Haarlem: N. de Water, W. F. de Wolf, B. C, Wijland; J. M. van Zee, den Haag; B. Zwiers, Avereest. Eindexamen 5e klasse. Bouwkunde: Chr. Briejer, A. J. Crama; P. C. Doedens. Alphen a/d Rijn; A. J. Houps; H. D. Huis, Hillegom; J. Karstens, E. Klinkenberg; M. W. Meyer, Voorschoten; E. E. Wessels, Hillegom; H. Th. Wijsman. Geslaagd voor Eindexamen Electrotechniek: M. K. L. Bon, M. W. Galjaard, M. van Gent, F. van Haarlem; C. Kuperus, Haarlem; J. G. Ponsioen, Alphen a/d Rijn; A Prins; J. Sloot weg; Oegstgeest; R. Stam, Oegstgeest; P. van der Steen; J. F. v. d. Voet, Rijswijk; F. Verlinde, den Haag; M. Vogt, Schiedam; H. Witteveld, Wijk aan Zee; D. K. Wobben; J. H. Wouterloot, Oegstgeest; B. Zondervan; Tj. Zondervan, Hoogeveen. Gesl. v. eindexamen Bouwkunde: J. P. Breg- man, Voorburg; A. W. F. GGeerlings; P. Glas bergen, Leidschendam; L. Guyt, Katwijk aan Zee; B. A. v. Hartevelt, J. P. van Hoven; A, G. v. Osnabrugge, Leiderdorp; F. van Riet, D. van Staden. Gesl. v. eindexamen Beschrijvende Meet kunde en Perspectief: J. P, Bregman, Voorburg; W. F. Geerlings; P. Glasbergen, Leidschendam; L. Guyt, Katwijk aan Zee; B. A. Hartevelt, J. P. van Hoven; A. G. v. Osnabruggen, Leider dorp; F. van Riet, D. van Staten; A. M. Spoor, den Haag. Waar geen plaatsnaam wordt vermeld is deze Leiden. EINDEXAMEN GEM. H.B.S. M. Brilman, Aikke Croes, F. P. van Dijk, Hilda A. v. <1. Feltz van der Sloot, Coüicn Flentrop, J, Grafe, J. Krom, J. Laan» H. A. Meester, F. de Munter, E. Nolles, M. Ravelll. Alie Rep, C. A. Seharpff, Anna Schoppen, Cor Snel, B. A. J. Sonderen, Elly L. Versieyen, Kate de Winter, Annie C. Woerlee. Afgewezen 2. GEM. H.B.S. Tot de Gem. H.B.S. zijn alsnog toegelaten: voor de tweede klasse: W. Kerkkamp. Voor de derde klasse: J. R. Jolles. Voor de vierde klasse: M. M. Maartense Tineke. De navolgende leerlingen slaagden i Nederlandsche HandelscorrespondentieP. G. Dijk, J. H Douma,_ J. P. c Pracht, W, Serdijn, L. Sjardin. Mej. L Slootweg, Mej. F de Wit. Fransche HandelscorrespondentieW. Eduard, Mej. D. C. M Möhimann, E. A. Th. Vermond. Duitsche Handelscotrespondii ;n, H. A. Kc M. Möhlma Mej S. Vlaarddngerbroek. Engeleche HandelscorrespondentieW. C. van Dorp, D. B. Gaykema, Mej. H J. Harting, P. B. van den Hoven. A Janssen, S. J. J. Klein, M. van der Linden, Mej. G. Mizee, Mej J. Neutebom, W. Rietbergen, W. J. M. Schalks, Mej. L. Slootweg. Mej K. Timmermans. P. J Vletter, Mej. L. van Vliet, P. J. Witsenbungi, J. A. M. van Zonneveld. Boekhouden: D. B Gaykema, Mej. E. M. J. Hak kaart, A. Janssen» Mej. W. M. C. Kwesiro (met lof), A J."P. Rozemeijer, H P. Vogelezang. Mej, F. de Wit, J, G. Zwart. Algemeene Handelskennis: Mej. M. Brinks, W F. Oioufour, Mej. M P. J Dieben. C. W. van Dijk (met lof), Mej. A "C. Dijkman, J. H. Douma, N. A. C. den Haan, Mej E. M. J. Hakkaart, M. van der Horst, P. B. van den Hoven, Mej W. M. C. Kwestro (met lof), M. van der Linden, Mej. G. Mizee, Mej. J. Neuteboom, D. van Pijlen, Mej. H. Pracht, W. J. M Schalks, L. Sjardin, Mej. L Sloot weg, A. J. G. Ch. Staats, A W. H. Teeuwen, J. Vavier, P. J. Vletter, A v. d. Waals, P J. Witsen- burg (met lof), J. A. M. van Zonneveld. SchoonschrijvenP J. Vletter. Stenografie. Mej M. van Benten, Mej. J. Bouw man. J. Dool, Mej.' T. Durieux, M. J T i Egmond, J. Geijsman, D Heijnls, Mej Mei J. J. van Houten, S. o Mey G. H Marok, Mej. A. M. van Oudheusden, W. J. M. Schalks, W. M M. Snijders. J. W. de Wekker, J A. M. van Zonneveld. MachineschrijvenJ. Beekman, Mej. M van Berge Henegouwen. A. der Putten, J. Schiuchhard, S. P Theelen, N. Tim- mers, J. Treur, Mej. M. Verboom, J. Verhoeven, P. Verver. Mej A. G. H van Vonderen, D. J. Was senaar, J. F. Zwarts. VISCHWEDSTRIJD C.G.W. Onder buitengewone belangstelling had de eerste vischwedstrijd in dit seizoen plaats der C.G.W.-leden. Óm half tien vertrok men uit Leiden. De Ringvaart te Leimuiden werd uitgekozen als vischterrein. Alvorens het sein tot beginnen te geven deed de voorzitter der vereeniging de heer A. v. de Velden Jr. eenige mededeelingen inzake de wedstrijdsbepalingen. Hierna werd ingelegd en gaf de voorzitter het teeken tot visschen. Reeds in de eerste minuut mocht de heer J. v. Veen het genoegen smaken een visch je „op te halen" waardoor hij in 't bezit kwam van een extra prijs. Na anderhalf uur werd er gepauzeerd, waarna men opnieuw zijn geluk ging beproeven. De uitslag was als volgt: le prijs: J. J. de Keijzer met 470 gram (tevens een extra prijs voor de zwaarste visch .320 gr.); 2e prijs: N. Ouwerkerk met 405 gram (tevens extra prijs hoogste aan tal, 8 stuks); 3e prijs: N. Janzen met 400 gram; 4e prijs: J. v. Veen sr. met 310 gram. Ook de» overige visschers ontvingen alle een prijs. Ten huize van den voorzitter had de uitreiking plaats. WATERPOLO Morgenavond om 8 uur wordt in de zwem inrichting alhier gespeeld voor de K.N.Z.B.- competitie, afdeeling G, de wedstrijd" De Zijl II tegen Poelmeer II. De Leidsche commissie voor hulpverleening aan Valkenburg en Omgeving bericht ons, dat bij haar nog de volgende giften zijn ingekomen: Leidsch Studentencorps 500, personeel der Lichtfabrieken en het Slachthuis te Leiden 660.32. Met inbegrip van vorenstaande bedragen is in onze gemeente voor leniging van den nood der oorlogsslachtoffers thans in totaal bijeen gebracht: Ingezameld door het Leidsch Dag blad 4300, idem door de Leidsche commissie: Inzameling voor Valkenburg en omgeving 6755.28, rechtstreeks ingezonden aan Valken burg 1000, inzameling voor het Nationaal comité 5866.50, totaal 17,921.78. Bovendien hield de Leidsche commissie een inzameling van huisraad en kleeding, waarbij zooveel is bijeengebracht, dat daarmede in de behoefte van ongeveer 200 gezinnen kon wor* KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN De ontvanger der Invoerrechten en Accijn zen te Leiden zal te zijnen kantore Langebrug 20, gelegenheid geven tot het aanvragen van kostelooze rijwielmerken, eiken werkdag van 912 en van 2 tot 5 uur, uigezonderd Zater dags van 9—12 uur en voor hen die werk heb ben: des avonds vam 5 tot 7 uur op Dinsdag 1623 en 30 Juli en Donderd. 1825 Juli en 1 Augustus. BURG. STAND ONDERTROUWD: J. H. de Bruin, jm. 23 j. en A. Sjardijn, jd. 21 j. P. v. d. Voort, jm. 30 j en J. C. M. de Laaf, jd. 35 j. W. Wald- kötter, jm. 31 j. en M. J. C. v. d. Lainden, jd. 26 j. L. v. Wingen, jm. 25 j. en K. v. d. Voorde, jd. 28 j. H. Stol, jm. en J. Bave- laar, jd. A. v. Norden, jm. 24 j. C. S. Buutfeld, jd. 23 j. W. M. v. Keulen, wedr. en G. Albers, jd. GEBOREN: Jacoba Johanna, dr. v. P. J. v. Leeuwen en J. Blansjaar. Marius Daniel, zn. v. W. Serdijn en J. Burgers. Rebecca Marijtje, dr. v. J. de Jong en D. v. Rhijn. OVERLEDEN: L. S. Karreman, dr., 26 j. GEHUWD: geen. Alphen o/d. Rijn GROND VOOR VOLKSTUINEN Het gemeentelijk grondbedrijf beschikt nog over een beperkte oppervlakte grond, bestemd voor de uitgifte als z.g. volkstuinen. Gegadigden kunnen zich vóór 4 Juli a.s. melden ter gemeente-secretarie aan het loket „grondbedrijf". SPELDJESDAG Woensdag a.s. wordt de jaarlijksche collecte dag gehouden ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten", afdeeling van het Chr. Nationaal Vakverbond. Wij vertrouwen dat ook dit jaar de offer vaardigheid van de burgerij voor dit uitste kende doel zal blijken. KOSTELOOZE INENTING. Op Woensdag 3 Juli a.s. zal er weer ge legenheid bestan voor kostelooze inënting en herinënting en wel: le. voor de ingezetenen van het dorp Aar- landerveen ten huize van den heer W. van der Wind, arts, des voormiddags 9 uur. 2e. voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam in het ge bouw voor den Luchtbeschermingsdienst aan de Schoolstraat no. 7, des voormiddags 9 uur. 3e. voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met inbegrip van de Ridderbuurt tot aan de grens scheiding van Koudekerk en Woubrugge ten huize van den heer W. van Wermeskerken, arts, alhier des namiddag^ uur. 4e. voor de ingezetenen #ln de Hooge Zijde vanaf degrensscheiding met Zwammerdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het gebouw voor den Luchtbe schermingsdienst aan de Schoolstraat, des na- 5e. voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot de grens van Hazers woude in het gebouw voor den Luchtbescher mingsdienst aan de Schoolstraat des voormid dags 11 uur. Het is gewenscht dat de ouders hun trouw boekje en geboortebewijzen bij de aanmelding der kinderen medebrengen en dat van te voren overleg gepleegd wordt met de huisarts. JAARVERSLAG MARTHA-STICHTING Aan het heden verschenen jaarverslag van de Martha-stichting, inrichting voor onver zorgde kinderen, alhier, ontleenen wij het volgende: 1939 heeft niet die ontspanning gebracht in de financiën der inrichting waarop het bestuur had gehoopt. De oorzaak was wel de oorlog in September en het alge meen stijgen van de goederenprijzen. De algemeene onkosten zijn dan ook gestegen van 186,000 tot 201,000. De post voeding steeg van 36,500 op 41,000, kleeding en schoeisel van 7700 op 16,700 en huish. artikelen van 3400 op 4700. De post voeding is wat de verhooging be treft voor een groot deel ook toe te schrijven aan een sterkere bezetting en toeneming van het aantal verpleegdagen. De inkomsten zijn vrijwel gelijk gebleven bij het vorige jaar, alleen de post verpleeggelden is 1000 lager, o.m. een gevolg van de verlaging van de rijkssubsidies voor de voogdijkinderen. Al deze omstandigheden hebben er toegeleid dat het tekort over 1939 is opgeloopen tot een bedrag van 36,684.48. Het bestuur merkt dan ook in haar verslag op: meer dan ooit hebben wij den steun van onze vrienden en begunstigers noodig om de gevolgen van dit groote tekort te verzachten. Aan legaten werd het afgeloopen jaar ontvangen 9000. Deze werden gebruikt voor dekking van tekorten van vorige jaren. In 1939 werd een aanvang gemaakt met den bouw van het laatste en 3e paviljoen. Dit is thans zoo ver gevorderd, dat het weldra gereed zal zijn en officieel ingebruik zal worden genomen. Hiermede is in vervulling gekomen de lang gekoesterde wensch van het bestuur om huisvesting te verleenen aan de jongste werkjongens op het terrein van Rijnstroom zelf. Öok de restau ratie en de verbouwing van de oude jongens huizen kwam tot stand. Achteraf blijkt der halve, dat de bouw der paviljoens en ver bouwing op het juiste tijdstip zijn uitgevoerd, daar de kosten nu veel en veel meer zouden hebben bedragen. BURGERLIJKE STAND. Albert Wensemius 25 jr. wor met Wilhelmina Breeveeld 27 ar. GEHUWD J. H. Rodenburg 25 jr. wonende te Boskoop met Elizabeth van den Hoorn. 18 jr; J. H Noomen 27 jr. met Johanne C. Huisman 24 jr; H. Kleijbeuker 25 jr, wonende te Nieuwkoop, met J v. d. Ent 24 jr. GEBOREN; Cornelis, z. van D. Boekhout en N. de Jager: Philippus, z. van H, Wysman en M. Gielen; Hendrika, Wilhelmina Maria, d. van L. van Denk Varik; Elizabeth Maria v. Grunsvcn. j., wed van H. J. F. Heezius: Gerrlt Oskamp, 70 j., gehuwd met Adriaantje v. Vliet (overleden to Utrecht) OVERLEDEN G. v. Ofwegen 4 ir. BEVOLKING. wed. W. Hoogteyllng, z. ber. Visserstr. 41: wyk, T A d. Leden, schilder. Wilhelminast 25a: Baiv waarder, Margaretha E v. d. Berg, ber. Leliestr. 12; Loenersloot, C. v. Leeuwe Hoorn 7; Wassenaar. J. P. Belt, wlnkelbed. I'oi Margje Vermeulen z. ber. Willemstr. 4 naar, J. C. Roos melkventer. Noordeinde sterdam, L. v. d, Quast, boerenknecht, Gi 61; Haarlem. B. van Huik, bakkerskn. Hoe Vertrokken naar: 's-Gravenhace. Roos, scheepmkn., Noordeinde tr. 27; Breda. W. Pauw. Hoorn 3. ;n naar Wr-slerbork, Wed. E. Broekema Boetselaerstr. 27 Utrecht. D. v. d opv. ambt. Raadhuisstr. 44; Bode' v. d. Vliot, veeh.knecht, Jaagpad 1. Katwijk COLLECTE De collecte voor de Noodlijdende Kerken heeft opgebracht de som van 639.62. REGENT GASTHUIS ïnplaats van den heer J. Dubbeldam, die als regent van het Herv. Gasthuis heeft belankt is uit het drietal, door Heeren Regenten den Kerke- raad aangebodei benoemd de heer H. P. Bloot. Katwijk atji Z'-e. Examens Visscherijschool. Ge- Lisse COÖPERATIEVE VEILING H.B.G. (G-A) Algemeene vergadering. Vrijdagavond werd de algemeene leden vergadering der Coöp. Veiling H.B.G. (G.A.) gehouden. De voorzitter, de heer P. Warmerdam, wijdde eenige ernstige woorden aan de ge beurtenissen van de laatste dagen. Hij wekte op om allen deemoedig het hoofd te buigen en hoopte, dat door gebed zal worden ver kregen, dat Gods toorn worde afgewend en er weer vrede en rust terugkeert. In de vorige ledenvergadering was de heer A. v. Oosten, commissaris, afwezig wegens ernstige ziekte, Zondag j.l. is hij overleden en Woensdag d.a.v. begraven onder aanwezigheid van het geheele bestuur, commissarissen en personeel. Spreker wijdde waardeerende woorden aan zijn in het belang van de Vereeniging verrichte werk. Nog een tweede sterfgeval wil spreker memo- reeren, namelijk van zijn zoon Rinus, die ge vallen is voor het Vaderland. Reeds vanaf de oprichting van het eerste gebouw zag men hem als jeugdige toeschouwer. Gedurende de laatste jaren was hij dikwijls op velerlei ge bied werkzaam aan de Veiling. De boekhouder, de heer Doeksen, brengt het financieele verslag uit. Het blijkt, dat het afgeloopen jaar een mooi winstsaldo geeft, waaraan door machtiging der vergadering nog een nadere bestemming zal worden ge geven. In totaal zijn 28 schuren surplusbollen opgeslagen. De uitbetalingen van de ge veilde bollen geschiedde als volgt: geveild plantgoed per Nov. 100 pet., geveild plantgoed per Maart 100 pet-, groene veiling en in- en verkoop per November 95 pet. Van de per Mei j.l. geveilde bollen is uitbetaald 80 pet. en 6 pet., dus totaal 86 pet. Het verslag werd met een dankwoord goedgekeurd. Het veilingpercentage over het afgeloopen seizoen, dat voorloopig was vastgesteld op 6 pet., werd als definitief gehandhaafd. Bij de verkiezing werden bij acclamatie herkozen de heer J. Kortekaas als bestuurs lid en de heer J. W. A. Lefeber als com missaris. Hierna volgen eenige mededeelingen. Twee der gebouwen, welke door de militairen gevorderd waren bij de mobilisatie worden thans ontruimd. Wat betreft de te houden veilingen in het a.s. seizoen werd mede gedeeld, dat hiermede eerst dan zal worden begonnen, indien de handel behoefte krijgt aan de verschillende artikelen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Th. J. Mesman en G. v. d. 3eig GEHUWD: J. W. M. Braun en C. H. C. Korte- »aas: Th. P. v. d. Ploeg en H. W. Koelewijn. OVERLEDEN: Petronella van Dijk, wed. van J. e laan87 _j Simon Petrus Half schepel, echtg., 57 j.; Jan Hulsbos. 19 j, Zon, 78 p.; Cornelis Gerardus Schraag! 246; C. Fauèi, van Rotterdam. Kanaalstraat 202; C. J. Schalk, var R( tterdam. Kanaalstraat 202; J. v. M. Ulingeradeel, Julia Vertrokken: J, H. Daudey en echtg., naar Haarlem; C. P. Geerlings, naar Noordwijkerhout; A. M. v. d. Lans, naar Heemstede; T. de Vries, naar Emmen; C. Faas, naar Leiden; P. v. Groen, naar Utingeradeel; J. C. Faas, naar Achttienhoven; J. C. J, d. Groot, naar Sassenheim; J. H. Ver meulen, naar Eindhoven; M F. Duivenvoorden Hogervorst, naar Noord- Leidschendam OPENBARE RAADSVERGADERING De dooden herdacht De raad van Leidschendam kwam in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van wethouder de Koning. Deze wijdde allereerst eenige woorden aan de gebeurtenis sen sedert 10 Mei en vermaande allen te be rusten in Gods ondoorgrondelijk raadsbesluit om deze dingen alzoo te doen geschieden. Hij herdacht ook hen, die voor het vaderland ge vallen zijn. Gelukkig zijn slechts 4 inwoners gesneuveld, onder wie de heer Cox, volontair ter secretarie; een enkele wordt nog vermist. Aan de Westvlietweg is veel materieele schade aangericht en veel angst uitgestaan; de openbare school is zwaar gehavend, doch zal spoedig gerestaureerd worden. Voorts herdacht de voorzitter den heer Schouten, directeur van het Lichtbedrijf, die zoo kort na den burgemeester en even onverwacht, na kortstondige ziekte is overleden. Hij heeft het bedrijf vooruitgebracht en veel, wat niet in orde was, opgebouwd. Het bedrijf is thans volkomen gezond. De raad ging accoord met het voorstel een stukje grond in Park Leeuwenbergh te aan vaarden, waar een monument voor gevallen militairen zal verrijzen bij het Herstellings oord „Dorrepaal". De heeren Vink (a.r.) en Zuydwijk (r.k.) maakten er bezwaar tegen nu reeds gedeeltelijke restitutie van pacht voor visch- water te verleenen en stelden voor dit ver zoek in het najaar opnieuw te bekijken. De voorzitter deelde mee, dat de geheele pacht reds betaald is en daarom wilde het college de helft teruggeven. Het voorstel tot uitstel werd echter met 3 stemmen tegen aan genomen. De heer K o e r t s (lib.) verklaarde zich tegen het voorstel tot opheffing van de open bare lagere school Prinses Julianaweg. De heer Kerkhoff (s.d.) meende dat hand having niet mogelijk en ook niet wenschèlijk is; hij verzocht te bevorderen, dat de leer lingen, die te ver van de andere openbare school wonen, op een Voorburgsche school geplaatst kunnen worden. De heer Vink (a.r.) ondersteunde dit ver zoek en betoogde dat de wet de opheffing duidelijk eischt. Bovendien loopt het aantal leerlingen steeds terug. Mocht er weer toe name zijn, dan kan voor 1 Februari a.s. nog maals een jaar uitstel, dus tot 1 April 1942, aangevraagd worden. Met één stem tegen werd het voorstel goedgekeurd. Zonder hoofdelijke stemming werden de volgende punten 'goedgekeurd: Voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van den Stompwijk- scheweg, ten behoeve van de nieuwe rijks- voorstel tot verlenging van subsidie aan de Afd. Leidschendam van het Roode Kruis ten bedrage van 50; voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den raad; voorstel tot aanvaarding van een stukje grond aan de Damlaan; voorstel tot vaststelling van de rekening 1939 van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon tot een bedrag van 39,535; aanbieding van de bedrijfsrekeningen 1939 met verslag; wijziging van de gemeentebegrootingen 1939 en 1940; voorstel Ntot verstrekking van extra hulp aan werkloozen (B-steun); subsidie aan het R.K. Lyceum voor meisjes in den Haag voor 2 leerlingen uit de ge meente. Na een besloten vergadering werden B. en W. gemachtigd zoo spoedig mogelijk over te gaan tot openbare aanbesteding van de her stelwerkzaamheden aan de openbare school Westvlietweg. Noordwijk WERKLOOSHEID Op 26 Juni waren by de openbare Arbeids bemiddeling ingescchreven: 2 pottenbakkers (2), 4 grondwerkers (4), 14 metselaars (15), 23 op perlieden (30), 3 schilders (8), 4 stucadoors (4), 2 machinehoütbewerkers (5), 2 badlieden (3), 2 electriciens (3), 2 bakkers (4), 208 landar beiders (250), 75 visschers (99), 3 venters (3), 17 chauffeurs (24), 2 kellners (3), 2 koks (2), 3 schippers (3), 2 voerlieden (2), 39 los arbei ders (50), 13 zonder beroep (15), 1 timmerman (0), 1 kistenmaker (1), 1 mandenmaker (1), 1 machinepolderwerker (1), 1 schelpenvisscher (1), 1 machinebankwerker (0), 1 smid (1), 1 zuivelarbeider (1), 1 brandstoffenhandelaar (1), 1 hotelknecht (2), 1 journalist (1), 1 kantoorbe diende (3). Vrouwen: 1 hulp in de huishouding (1). Algemeen totaal 435 (548). MIJN AANGESPOELD Voorschoten ARBEIDSBEMIDDELING zoekenden ingeschreven: 1 betonwerker, 2 grondwerkers, 3 metselaars, 3 opperlieden, 2 timmerlieden, 2 schilders, 1 stoffeerder, 6 ge reedschap-makers, 12 goud en zilversmeden, 1 lasscher, 1 loodgieter, 2 monteurs, 1 scheeps maker, 1 smid, 1 radiotechniker. 1 spinner, 1 electricien, 2 bakkers, 2 slagers, 7 land- en tuinbouwarbeiders, 4 winkelbedienden e.a., 13 chauffers, 1 schipper, 1 transportarbeider, 9 kantoorbedienden e.a., 1 werkster, 1 fa brieksarbeider, 4 losse arbeiders, 1 scheikun dige, 9 slijpers, 1 onderwijzeres, in totaal 97 personen (y.w. 106 personen). Over hetzelfde tijdvak verleden jaar bedroeg het aantal werk loozen 76 personen. Sassenheim GEMEENTERAADSVERGADERING (Vervolg.) De rede van den Burgemeester (waarvan we Zaterdag reeds verslag gaven) werd staande aangehoord. Medegedeeld werd verder dat op 3 Juni ten Gemeentehuize een conferentie heeft plaats gevonden met een hoofd-commies ter Provinciale Griffie en afgevaardigden van de Besturen der Bijzondere scholen naar aanleiding van een bezwaarschrift dezer be sturen tegen de door den Raad vastgestelde vergoeding van 8.80 per leerling. De voorz. deelde mede, dat de bedoelde hoofd-ambte- naar toegezegd heeft te zullen trachten 10 per leerling op de begrooting te doen votee- ren, waarmede door de schoolbesturen ge noegen genomen zou worden. Voor extra hulp aan werkloozen z.g. B. steun werd geraamd 907.64, dit bedrag kan met ruim 700 verhoogd worden tot ruim 1600. De commissie tot Wering van Schoolver zuim moet met een lid worden uitgebreid. Benoemd werd mej. E. M. A. van der Voort, onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool. De heeren Beye, Schrama en Vogelaar werden benoemd tot leden der commissie tot nazien der Gemeenterekening over 1939. Het kohier hondenbelasting 1940 werd vastgesteld op 708.75, voor 24 waakhonden en 85 luxe honden. Daarna kwam ter tafel het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van den heer C. J. K i e b e r t om medewerking tot het verkrijgen van een 2de hypotheek op 16 woningen aan de nieuwe laan tusschen Berkenlaan en Iepenlaan. Ten slotte wordt besloten het verzoek om 2de hypotheek op de thans in aanbouw zijnde woningen af te wijzen; de Kiebert echter te berichten, dat hij van de nog te bouwen woningen een nieuw verzoek kan indienen Uit den Raad kwam het advies: geef den werkloozen ieder een stuk land dat zij zelf bewerken, dat mag zeker. Voor dit jaar is het reeds te laat; er komt nu een commissie om het voor het volgend jaar in orde te krijgen. Deze commissie bestaat uit de hee ren Warnaar, Vay Zonneveld, Verkley en Van Reysen. Tegen het uitbreidingsplan was een drietal bezwaren uitgebracht, n.l. van „Erica" te Noordwyk, Gebr. v. Zonneveld alhier en de gezamelijke bouwondernemers. De eerste vraagt schadevergoeding daar zijn perceel in waarde zal verminderen; de tweede vraagt bebouwing van de Wasbee- kerlaan, te meer, daar reeds zooveel grond voor de bebouwing werd afgestaan; de derde vraagt enkele dingen van bouwtechnischen aard. Het advies van den ontwerper luidt voor alle bezwaren gunstig, doch daar door een verzuim de bezwaren niet ter inzage hebben gelegen, wordt dit punt aangehouden. Hierna sluiting. Binnenlandsch Nieuws De algemeene vergadering. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van den Chr. Middenstandsbond in Neder land besloten om de in Juli a.s. bepaalde algemeene vergadering uit te stellen tot het najaar. In Juli zal nu een ontmoetings samenkomst plaats vinden van het hoofdbe stuur met de leden van den bondsraad en de voorzitters en secretarissen van de vak bonden en de afdeelingen. WERKVERRUIMING OP GROOTE SCHAAL Loon-intensiviteit staat op den voorgrond De secretaris-generaal, waarnemer# hoofd van het departement van Sociale zaken, heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht: Zooals u bekend is, wordt er met kracht naar gestreefd om de vermeerdering van de werkgelegenheid in ons land te bevorderen. Een van de middelen daartoe is de uitvoering van werkverruimingsobjecten op grooter schaal dan tot nu toe het geval was. Voor de daartoe geëigende objecten zal op de gebrui kelijke wijze subsidie in den loonpost kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovengenoemde werken dient op hun waarde als middel tot werk verruiming t- worden gelet. Dit beteekent in de eerste plaats, dat de kosten voor het grootste deel uit loonen dienen te bestaan. Dat maakt het werk niet alleen uit een oog punt van directe werkverruiming aantrekke lijk, doch beteekent tevens en dat vormt in de huidige omstandigheden een tweeden eisch dat qen naar verhouding geringe hoeveelheid aan materiaal behoeft te worden gebruikt. In de derde plaats valt te overwegen, in hoeverre het werk na gereedkomen voor de toekomstblijvende werkverruiming tot gevolg zal hebben. U gelieve met voortvarendheid er naar te streven, dat dergelijke objecten eventueel in samenwerking met waterschappen en andere worden voorbereid. Over de plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den rijksdienst voor de werkverruiming in uw provincie. Mijnerzijds wordt gaarne de verzekering gegeven, dat voor een snelle beoordeeling en goedkeuring van daarvoor in aanmerking komende dat wil in verband met het bovenstaande zeggen loonintensieve, weinig materiaal eischende en zoo mogelijk blijvende werkverruiming biedende plannen zal worden zorg ge dragen. Bij werken, welke aan de eerste twee der bovengenoemde maatstaven voldoen, zal de financiering in het algemeen geen moeilijk heden bieden, daar bet grootste deel der kos ten voor subsidie in aanmerking kan worden gebracht. Wanneer echter onder bepaalde omstandigheden de financiering van de niet uit loonen bestaande kosten moeilijkheden zou opleveren, dan noodig ik uw college uit ook die plannen indien zij overigens uit het oogpunt van directe of blijvende werkver ruiming aantrekkelijk zijn ter beoordeeling voor te dragen met vermelding van even- tueele financieele bezwaren. Ik vertrouw, dat uw college er met kracht toe zal medewerken, dat het in dezen brief bedoelde middel tot bestrijding van de werk- loosheid te weten door uitvoering van werk- j verruimingsobjecten, op korten termijn tot belangrijke resultaten zal leiden. Petroleumdistributie Gedurende het tijdvak van Maandag 1 Juli tot en met Zondag 14 Juli zal de met „periode 2" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petro leum. Werkgelegenheid voor Belgen in Duitschland Tweederden van het loon mag worden overgemaakt Het D.N.B. meldt uit Brussel: De bevoegde Duitsche autoriteiten maken bekend, dat het van nu af aan voor Belgen mogelijk zal zijn in Duitschland te werken. De aanbiedingen van werkwilligen, welke geheel vrijwillig geschieden, worden in ont vangst genomen door de Belgische bureaux voor arbeidsbemiddeling, die alle verdere stappen doen. Gevraagd worden geschoolde en ongeschoolde arbeiders, in de eerste plaats mijnwerkers, metaalarbeiders, lasschers, tex tielarbeiders en daglooners. De arbeiders worden in Duitschland verzorgd en behuisd. Van hun loon kunnen de arbeiders twee der den naar België overmaken. Duitsche luchtaanvallen op Engeland Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer: Het opperbevel van de weermacht deelt mee: In Frankrijk en op zee geen bijzondere gebeurtenissen. In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Duitsche gevechtstoestellen de havenwerken en wapenfabrieken in Enge land en Schotland met bommen aangevallen. Op vele plaatsen werden ontploffingen en branden waargenomen, voornamelijk in de havens van Cardiff en Bristol, waar ver scheidene benzineopslagplaatsen in vlammen opgingen. Vliegvelden bij Lincoln, Notting ham en York waren het doel van nieuwe succesrijke luchtaanvallen. Britsche vliegtuigen hebben des nachts in Noord- en West-Duitschland op verscheidene plaatsen niet-militaire doelen met bommen aangevallen. De aangerichte materieele scha de is onbeteekenend. In een West-Duitsche stad beschoot een Britsch vliegtuig de voor het blusschen van een brand uitgerukte brandweer met machinegeweren. Vier vijandelijke vliegtuigen zijn door luchtdoelartillerie neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Visscherij DE KUSTVISSCHERÏJ. SCHEVENINGEN. 29 Juni. In de afgeloopen week «-—- Scheveningen i gezamenlijke i met tezamen 90 besoi schokkër"s"~T 68~p.'w voorafgaande werd dooi 4252 aan versche visch besomd. zooi 3536 meer is besomd. Een drietal kustvisschers zijn dez HARDINXVELD, 28 Juni. 426 finten 811 sche -Jddel .70—21 schar 2.70—3.90, bot 4—10.90 p. 40 kg. Aan de markt waren hedenochtend 20 kustvis schers. t.w.: Sch. 108. M. Korving, met I 54' HD 160. A. Woert, met I 50; UK. 105. K. Ras, met 71; Sch. 33 L v/d. Toorn, met 64; RO. 40, A. v,'d. Laan met 66; Sch. 62, P. Pronk, met 30; ZA. 21, j. Poisius, met 82; Sch. 18, S. Bakker, met 105; Sch 12, G. den Heyer. met I 78; Sch. 56. C Verbaan niet t 64;Sch. 85 T. Pronk, met 47; Sch. 202, A. v/d. Berg met 75; Sch 177. >nd. do Jong met 53 Sch. 31 Sch 61. Wakker, met 109: Sch 49. D. Ras' met 39: Sch 82, G. Spaans met 59 en ff Hetfen met tezamen 51. besomming. WIERINGEN, 23 Juni. Heden alhier aangevoerd; 224 pond bot 2Z4— 24 ets.. 97 pond snoekbaars 11^4—12 ets., alles per pond;

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5