DE RUSSISCHE TROEPEN ZIJN ROEMENIË BINNENGERUKT N.V, v.h, J. GILTAY Zn. ZATERDAG 29 JUNI 1940 Eerst bezetting van het opgeëischte gebied, daarna mogelijk onderhandelingen an den dag. zijn Sowj el-Russische de gebieden, welke aangegeven Hedenmorgen, bij hel aanbreken troepen den opmarsch begonnen in waren in de nota van Molotow. Gemotoriseerde detachementen en afdeelingen infanterie begonnen met de bezetting van Bessarabië en de Boekowina. Volgens het uitge geven bevel zullen de Sowjel-lroepen zich voor hedenavond moeten meester maken van de stad Cernauti, de hoofdstad van de Boekowina en Chisinau, de hoofdstad van Bessarabië, evenals van de stad Celalea Alba, aan de monding van de Dn jester. Volgens de eerste berichten zouden zich geen incidenten hebben voorgedaan en zouden de Roemeensche troepen bevel hebben gekregen, zich ordelijk en zonder weerstand te bieden, terug ie trekken. Heele escadrilles vliegtuigen gaan vooraf aan. begeleiden en bescher men den opmarsch der Sowjet-Russische troepen. Het antwoord van de regeering der Sowjet-unie op de nota. die gisteravond is overhandigd door de Roemeensche regeering zou dus den Russischen wil weergeven, om eerst de opgeëischte gebieden te bezetten en daarna evenlueele detailkwesties te bespreken. (Siefani.) De Roemeensche nota In de Roemeensche nota, waarvan ln bo venstaand bericht sprake is en die wij nog in een gedeelte van onze vorige oplaag hebben kunnen opnemen, stelde de Roemeensche kroonraad het volgende voor: In het verlangen vreedzame be trekkingen met de Sowjet-unie te onder houden, heeft de kroonraad zijn goed keuring gehecht aan hel besluit der Roemeensche regeering tot de Sowjet- regeering hel verzoek te richten, plaats en tijdstip te bepalen voor een samen komst van vertegenwoordigers van beide regeeringen om de nota der Sowjet- regeering te bespreken. Het antwoord der Sowjet-regeering op dit voorstel wordt afgewacht. Reconstructie van het Roemeensche kabinet Naar het 'Roemeensche nieuwsagentschap^ Ra dor mededeelt, is het kabinet als volgt ge reorganiseerd: Afgetreden zijn de minister van buitenland- sche zaken, Gigurtu, staatssecretaris Gurda- rianu, staatssecretaris bij het minister-presi dium, Badu Protochla, de minister voor den buitenlandschen handel Christ, de minister voor eeredienst Ciobanu en de onderstaats secretaris voor eeredienst, Siviceanu. Tot nieuwe leden van het kabinet zijn be noemd: de voorzitter van de kamer, Vajda Vojvod, tot minister-staatssecretaris, de pre sident van den senaat, Argetoianu tot .minis ter van buitenlandsche zaken, Inculetz en Nistor tot staatssecretarissen. De minister voor oeconomische aangelegenheden, Canciov, belast zich ad interim met het ministerie voor den buitenlandschen handel. Giurescu gaat ad interim van het ministerie voor de pro paganda over naar het ministerie voor eere dienst, Sidorovici is nenoemd tot minister voor de propaganda. (D.N.B.) In het bericht, dat Stefani verspreidt over de Roemeensche regeeringsconstructie, wordt eiop gewezen, dat Inculetz en Nistor, die in het nieuwe kabinet zijn opgenomen, bekende Bessarabische politici zijn. Csaky confereert met den Duitschen en Italiaanschen gezant De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken Csaky en minister-president Teleki hebben gisteravond langdurige besprekingen gevoerd met den Italiaanschen en den Duit schen gezant. Deze besprekingen hielden verband met den nieuwen toestand, die in het gebied van den Donau en den Balkan ont staan is als gevolg van de nota, welke Molotow aan den Roemeenschen gezant te Moskou heeft overhandigd. (Stefani) Sofia in contact met Berlijn en Rome Na kennis te hebben genomen van de eischen, die de Sowjetunie aan -Roemenië heeft gesteld, heeft de regeering te Sofia zich terstond in verbinding gesteld met de regee- ringe" te Rome en Berlijn. Medegedeeld wordt, dat hedenochtend een vergadering van den ministerraad zal worden gehouden, die uitsluitend gewijd zal zijn aan een bestudeering van den nieuwen toestand in het Donau- en Balkangebied, gezien in het licht der nationale belangen van Bulgarije, üalefani) De indruk in Turkije Het bericht over de aan Roemenië gestelde eischen is te Stamboel onverwacht gekomen. Het heeft grooten indruk gemaakt, en eenige ongerustheid veroorzaakt, die niet heelemaai is weggenomen door de radiomededeeling, welke inhield, dat het RoemeenschRussische conflict bezig is langs diplomatieken weg ge regeld te worden. Officieele kringen en de openbare meening volgen met groöte aan dacht de houding van Bulgarije, overwegen de, dat Turkije door de Balkanentente met Bulgarije verbonden is. De Turksche zware kruiser Jawoes, een kleine kruiser en verscheidene kleinere Turk sche oorlogsbodems, zijn uitgeloopen naai^de Zwarte Zee voor controle in de Turksche wateren. De Moskousche bladen publiceeren niets De Moskousche bladen publiceerden heden morgen nog geenerlei mededeelingen over de in den nacht gevoerde onderhandelingen be treffende de aanhechting van Bessarabië het Noordelijk deel van de Boekowina aan de Sowjetunie. (D.N.B.). Na een tijdperk van betrekkelijke kalmte, aldus de Popoio di Roma in een cursief ge drukt artikel van hedenmorgen, trekt de Bal kan opnieuw de internationale aandacht. Het „ultimatum", dat door Rusland aan de regee ring te Boekarest is gezonden en waarin df teruggave wordt geëischt van Bessarabië be nevens afstand van het Noorden der Boeko wina, heeft levendig beroering gewekt in Roe menië en een breede reactie in de andere Donauhoofdsteden. Het besluit der Roemeensche regeering besprekingen te aanvaarden, wordt uitgelegd als substantieele aanva^ding van de Sowjet- russische eischen. Men moet echter opmerken, zoo besluit de Popoio di Roma, dat Moskou tot gisteravond niet geantwoord had op dit Roemeensche aanbod en integendeel zijn troe pen had doen oprukken in gebieden van Bes sarabië. De Roemeensche Kroonraad overlegt In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de kroonraad opnieuw bijeengekomen in het koninklijk paleis te Boekarest. Alle vensters van het paleis waren verlicht en groepen belangstellenden stonden voor het gebouw den toestand te bespreken. Het Roemeensche publiek had door de avond uitzending van de Roemeensche radio om 20 uur 45 kennis gekregen van de Sowjet- Russische eischen en het Roemeensche voorstel. Bulgarije beschouwt zijn eischen „met realisme" Stefani meldt uit Sofia, dat de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken langdurig overleg heeft gepleegd met de Italiaansche en Duitsche gezanten over de Russische voor nemens nopens Roemenië. De ministerraad, welke eerst vanmorgen bijeengekomen zou zijn, zal vanavond of morgen worden ge houden. In Bulgaarsche politieke kringen zou men het vraagstuk van de Bulgaarsche eischen in het kader van den toestand, welken de Russi sche actie tegen Roemenië heeft geschapen, realistisch bezien. Russische publicatie der gewisselde nota's Gisteren is te Moskou het volgende offi cieele communiqué over de Sowjet-Russisch- Roemeensche onderhandelingen bekend ge maakt: Op 26 Juni heeft Molotow tot den Roe meenschen gezant te Moskou, Davidescu, het volgende vertoog jpricht: „In 1918 heeft Roemenië, gebruik makende van de militaire zwakheid van Rusland, de Sowjet-Unie met geweld een deel van haar gebied, Bessarabië. ontnomen en daarmede de eeuwenoude een heid van het in hoofdzaak door Oekrainers gekoloniseerde Bessarabië met de Oekrain- sche Sowjet-Republiek geschonden. De Sow jet-Unie heeft zich met dit gewelddadige afscheuren van Bessarabië nooit verzoend. Zij heeft dat herhaaldelijk en openlijk voor de geheele wereld verklaard. Daar thans de militaire zwakheid van de Sowjet-Unie tot het verleden behoort en de bestaande internationale toestand een zoo snel mogelijke regeling der vroeger niet be sliste vraagstukken eischt, en met het doel eindelijk de basis voor een duurzamen vrede tusschen de staten te leggen, meent de Sowjet-Unie, dat de noodzakelijkheid en het tijdstip gekomen zijn om in het belang van het herstel der rechtvaardigheid, in samen werking met Roemenië, over te gaan tot een onmiddellijke regeling van de teruggave Bessarabië. De Sowjetregeering verklaart, dat dit vraagstuk organisch verband houdt met dat van de teruggave aan de Sowjet-Unie van het deel der Boekowina, welks bevolking in overgroote meerderheid met de Sowjet- Oekraine verbonden is, zoowel door het ge meenschappelijke historische lot als door de gemeenschap van taal en nationale samen stelling. Een dergelijk feit zou te rechtvaardi gen zijn daar de afstand van het noor delijke deel der Boekowina aan de Sow jet-Unie, zij het ook in geringe mate, beschouwd kan worden als schadeloos stelling voor de reusachtige verliezen, die de Sowjet-Unie en de bevolking van Bessarabië zijn toegebracht door de 22- jarige heerschappij van Roemenië in Bessarabië. De Sowjet-regeering stelt de Roemeensche regeering voor Bessarabië aan de Sowjet- Unie terug te geven en het Noordelijke deel der Boekowina volgens ^e bijgevoegde kaart af te staaft. De Sowjet-regeering hoopt, dat de Roemeensche Tegeering dezen eisch inwil ligt en daardoor de mogelijkheid schept, dat langs vreedzamen weg het langdurige flict tusschen beide staten bijgelegd wordt. Zij verwacht het antwoord der Roemeensche regeering in den loop van den 27en Juni. De notawisseling Op 27 Juni heeft de Roemeensche gezant Molotow het antwoord zijner regeering over handigd, waarin gezegd wordt: „Evenals de Sowjet-regeering bezield door den wensch, door vreedzame middelen alle kwesties op gelost te zien, welke verschil van meening tusschen de Sowjet-Unie en Roemenië zou den kunnen veroorzaken, verklaart de Roe meensche regeering bereid te zijn onverwijld in den ruimsten geest over te gaan tot vriendschappelijke en gemeenschappelijke onderhandelingen over alle voorstellen, welke van de Sowjet-regeering zijn uitge gaan. In overeenstemming daarmede ver zoekt zij de Sowjet-regeering plaats en tijd voor besprekingen te willen vaststellen". In het Russische communiqué heet. Het dan verder, dat op de mondelinge vraag van Molo tow, of de Roemeensche regeering onmiddel lijk bereid was, Bessarabië en de noordelijke Boekowina aan de Sowjetunie af te staan, de Roemeensche gezant bevestigend antwoordde. In een nieuwe nota aan de Roemeensche regecring verklaarde de Sowjetregeering, dat het antwoord der Roemeensche regeering vaag was, dat het geen duidelijke aanvaarding der Russische eischen inhield. Uit de verkla ring van Davidescu leidde de Sowjetregeering echter af, dat de Roemeensche regeering er mee instemde en wenschte, dat met de Sow jetregeering overeenstemming werd bereikt. Zij stelde derhalve voor: De Russische eischen 1. De Roemeensche troepen zullen in den loop van 4 dagen (te beginnen op 28 Juni te 14 uur) het gebied in kwestie ontruimen. 2. De Sowjettroepen zullen op hetzelfde oogenblik met de bezetting van dit gebied beginnen: 3. De Sowjet-Russische troepen zullen in den loop van 28 Juni de steden Czerno- witz, Kisjinew en Akkerman bezetten; 4. De Roemeensche regeering zal waar borgen geven voor de bescherming en de onbeschadigde overdracht van alle open bare gebouwen, verkeersmiddelen enz., in het te bezetten gebied. 5. Een gemengde commissie van Roemeen sche en Sowjet-Russische vertegenwoordigers zal bijeen komen om de vraagstukken, welke samenhangen met de evacuatie van het gebied in kwestie te regelen. Verder verlangt de Sowjet-regeering in deze nota een antwoord van de Roemeensche regee ring voor 28 Juni te 12 uur. Op 28 Juni te 11 uui overhandigde de Roe meensche gezant te Moskou het volgende ant woord: „De Roemeensche regeering verklaart in ie stemmen met de militaire bezetting van Bessarabië en de Noordelijke Boeko wina. alsmede met de bepalingen voor de evacuatie voor dit gebied. Zij verzoekt echter om verlenging van den '■oor de be zetting vastgestelden termijn unten 1) en 2) der Russische voorstellen)". De Sowjet-regeering heeft zich bereid verklaard de bezetting eenige uren uit te stellen. Tot vertegenwoordigers in de gemengde commissie heeft de Sowjetregeering de gene raals Koslow en Boldin benoemd. De commis sie heeft haar zetel te Odessa. Na de aanvaarding der Sowjet-Russische voorstellen door de Roemeensche regeering hebben de Russische troepen op 28 Juni te 2 uur de grens overschreden. Zij rukken op om de steden Czernowitz, Kisjinew en Akkerman te bezetten. Het Roemeensche parlement bijeengeroepen Bij koninklijk besluit is het Roemeen sche parlement tegen vandaag bijeen geroepen. Daar volgens de grondwet voor het afstaan van gebied een besluit van het parlement noodig is en dit niet door de kroon of door de regeering alleen kan gebeuren, wordt aangenomen, dat het Pa-lement een besluit zal moeten nemen over het afstaan van Bessarabië en de noordelijke Boekowina aan Rusland. De regeering, welke thans is gewijzigd, is nog vergroot door het toetreden van twee vertegenwoordigers van rechtsche nationale kringen. De leider van de vroegere IJzeren Garde en opvolger van Codreanu. Hona Sima. is benoemd tot onderstaatssecretaris in het ministerie van onderwijs, de leider van de eveneens rechtsnationaal gezinde „stu dentengeneratie 1922", dr. S'imionescu. tot onderstaatssecretaris in het ministerie van volksgezondheid. De telefoonverbindingen met Czernowitz en Kisjinew zijn verbroken. Het binnen- landsche luchtverkeer in Roemenië is ge staakt. Het spoorwegverkeer naar Bessara bië en de noordelijke Boekowina is geheel voor de doeleinden der evacuatie gereorgani seerd. Voor de ontruiming van Bessarabië en de noordelijke Boekowina waren van Roe meensche zijde vele maanden geleden voor bereidingen getroffen. Met name in Septem ber 1939 was de ontruiming overijld ge schied. Zij moest later weer ongedaan wor den gemaakt. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft voor het geheele land voor den tijds duur van drie dagen alle feestelijkheden, theater- en bioscoopvoorstellingen, alsmede alle openbare muziekuitvoeringen, verboden. De voornaamste steden reeds bezet Na een gistermiddag gehouden ministerraad is een communiqué gepubliceerd, waarin hel Roemeensche volk wordt medegedeeld, dat de regeering heeft toegestemd in den afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Verder wordt gezegd, dat de steden Czerno witz, Kisjinew en Akkerman gistermiddag door de Russen bezet zijn. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met de bestudee ring van maatregelen voor de vluchtelingen De bezetting van Bessarabië Geen invloed op de Duitsche oeconomische belangen verwacht Var. semi-officieele Duitsche zijde wordt gemeld: Op belangstellende vragen van buitenland sche journalisten, of door de oplossing van net Bessarabische vraagstuk tusschen de Sowjet-unie en Roemenië de oeconomische belangen van Duitschland geïnfluenceerd worden, is vandaag door welingelichte Duit sche zijde geantwoord, dat zulks niet ver wacht of gevreesd wordt, temeer daar Duitschland steeds begrepen heeft hoe het zijn oeconomische belangen in Zuid-Oost Europa op de juiste wijze moest behartigen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen zelf, die zich, naar wordt opgemerkt, zonder storing van de rust op den Balkan afspelen, is er op het oogenblik noch van officieele, noch van semi-officieele zijde een standpunt bekend. In politieke kringen kan men echter de op vatting hooren, dat de oplossing van het Bessarabische vraagstuk in de thans gevolgde vorm een verstandige regeling beteekent. Men herinnert er aan, dat door het vestigen van belangen in Zuid-Oost Europa, die niet in dit gebied passen, zich nu en dan ontwik kelingen hebben voorgedaan, die in het be lang van de onmiddellijk hierbij betrokkenen beter vermeden hadden kunnen worden. Zoo komt de vraag naar voren, of juist het Bessarabische vraagstuk in de Sowjet-Russi- sche-Roemeensche betrekkingen zich zoo zouden hebben toegespitst, wanneer de Engelsche invloed in Roemenië een van werkelijkheidszin getuigende en nuchtere, met de gegeven omstandigheden rekening houdende beoordeeling van de kwesties, die op een .oplossing wachtten, niet had tegen gewerkt. Blijkbaar heeft men in Boekarest het gevaar en de schadelijkheid van dezen Engelschen invloed niet bijtijds onderkend. Men herinnert zich hier, dat bepaalde groe pen van het Roemeensche parlement geest driftig hebben geklapt, toen destijds het aan nemen van het Engelsche garantieaanbod, dat zooals bekend duidelijk tegen Duitsch land was gericht, werd bekendgemaakt. Thans erkent men in Roemenië, dat de Engelsche politiek in Zuidoost Europa een nederlaag heeft geleden. Herhaaldelijk hoort men hier ook de meening, dat Engeland, toen het met zijn garantieaanbiedingen ook Zuidoost Europa in zijn invloedssfeer pro beerde te betrekken, evenzeer rekening hield met een misbruik van Roemenië als van de andere gegarandeerde landen. In dit verband wijst men op een Reuterbericht, waarin werd gezegd, dat na het aannemen van de Sowjet- Russische eischen door Roemenië, operaties overeenkomstig de Engelsche garantie niet meer in aanmerking komen. In politieke kringen alhier wordt opgemerkt dat een dergelijke liquidatie van de Engelsche poli tiek van garanties op den Balkan, weliswaar door den huidigen toestand van. Engeland af gedwongen, ook door de onmiddellijk hierbij betrokkenen in geen geval kan worden be treurd. Algemeene mobilisatie in Roemenië Gisteravond sijn te Boekarest twee koninklijke besluiten insake de algemeene mobilisatie gepubliceerd. In het eerste decreet wordt de algemeene mobilisatie ▼an de geheele Roemeensche weermacht te land, ter zee en in de lucht gelast. Het tweede behelst bepalingen tol uitvoering van het eerste decreet. O.a. worden alle verleende verloven terstond ingetrokken. Aan de militaire autoriteiten wordt on beperkt vorderingsrecht verleend. Stefani meldt nog uit Boekarest: Gisteravond om half zeven heeft een Sowjet- Russische generaal bezit genomen van de stad Cernauti. Hetzelfde geschiedde even later te Kiesjenew en Akkerman aan de monding van de Dnjester. Er hebben zich enkele incidenten voorge daan, o.a. te Cernauti, waar Joden met steenen hebben geworpen naar twee vrachtauto's, die Roemeensche soldaten vervoerden. De soldaten openden hierop het vuur, waarbij verscheidene Joden gedood werden. Te Cluj, de hoofdstad van Transsylvanië, zijn betoogingen gehouden voor een onmiddel- lijken oorlog tegen Sowjet-Rusland. De politie dreef de betoogers uiteen. Volgens den tekst van de nota, die gisteren door Moskou aan de Roemeensche regeenng is overhandigd, blijkt dat zoodra de bezetting van de door de Sowjet-Unie geëisdhte ge bieden voltooid is, de Sowjet-Unie het c: n- flict met Roemenië als geregeld zal be schouwen. Het Roemeensche parlement eerst Maandag bijeen Naar officieel te Boekarest wordt mede gedeeld, was het parlement oorspronkelijk tegen Zaterdag bijeengeroepen, doch aange zien het dan een wettige feestdag en de daaropvolgende dag een Zondag is, zal het parlement pas Maandagmiddag bijeenkomen. BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEL. 4991 Het Duitsche legerbericht Duitsche troepen aan de Dordogne Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: In overeenstemming met de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag zijn onze troepen opgerukt tot den sector van den Dordogne, ten Oosten van Bordeaux. Verkenningsaan- vallen van vrij zwakke vijandelijke strijd krachten aan de Noord-Fransche kust, in den nacht van 24 op 25 Juni, werden zonder moeite afgeslagen. Een duikboot meldt 35,000 ton Vijandelijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. In den nacht van 26 op 27 Juni vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw haven installaties en fabrieken der vliegtuigindustrie in Engeland met bommen aan. Een eigen vliegtuig keerde niet terug. Engelsche vliegtuigen zetten het neerwer pen van bommen in West-Duitschland ook dezen nacht voort, zonder militaire schade aan te richten. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Twee Engelsche vliegtui gen werden door luchtafweergeschut, een derde door jagers, neergeschoten. Willkie, Republikeinsch candidaat Wendell Willkie is op den partijdag der Republikeinsche partij met 594 van de I 1000 stemmen benoemd tot Republikeinsch j candidaat voor het presidentschap De aanwijzing van Willkie tot Republi keinsch candidaat voor het presidentschap, is geschied bij de zestiende stemming en wel in hoofdzaak ten koste van -andidaten, die weinig vooruitzichten hadden. Alleen senator Taft was in den eindstrijd een gevaarlijke tegenstander voor Willkie. Nadat het resul taat vaststond, hebben de deelnemers aan den Republikeinschen partijda onder groo bijval een besluit aangenomen, waarin wei vastgelegd, dat de aanwij ng van WilU eenstemmig tot stand is gekomen. Willkie, die directeur-generaal is van een electriciteits- fabriek en 48 jaar is, heeft onmiddellijk, nadat hij was aangewezen, verklaard, dat hij alles zal doen om de Amerikaansche welvaart en de nationale eenheid te herstellen en om de landsverdediging te volmaken. De beteekenis van de bezetting van Frankrijk Voor de Duitsche oorlogvoering Het D.N.B. meldt in zijn dageljjkschen commentaar op het Duitsche legerbericht: In overeenstemming met het bezettingsplan sedert het van kracht worden van den wapen stilstand zijn, evenals voorheen, overal in Frankrijk geweldige hoeveelheden wapens en oorlogstuig van allerlei soort alsmede groote voorraden benzine en belangrijke grond stoffen voor den oorlog i^, veiligheid gesteld. Door het vlugge tempo, waarmede de Duitsche divisies overal voorwaarts stormden, is het tot dusver nog niet mogelijk geweest ook maar slechts een globaal overzicht over den totalen buit te verkrijgen. Vast staat, dat de groote voorraden aan oorlogsbuit, voor namelijk van industrieele grondstoffen van groote waarde zijn voor de voortzetting van den strijd tegen Engeland. In dit verband moet er aan herinnerd worden, dat zich thans de geheele Fransche ijzerertsproductie, met een jaar-; lijksche productie van dertig tot vijftig millioen ton erts van prima kwaliteit in Duitsche handen bevindt en ten goede komt aan de Duitsche oorlogvoering, ter wijl voorheen een aanzienlijk gedeelte van de Fransche productie aan ruw ijzer en ruw staal naar Engeland werd uitge voerd. Daar Engeland sedert de bezetting van Narvik door de Duitsche troepen ook geen Zweedsch erts meer kan betrekken, staat de Britsche oorlogvoering voor een bijzonder groot dilemma. Met bijzondere genoegdoening heeft de Duitsche openbare meening kennis genomen van de mededeeling, dat kapitein-luitenant Prien meer dan 40,000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft gebracht Hierbij vergeet men niet, dat in het buiten land herhaaldelijk geruchten verbreid zijn, volgens welke kapitein-luitenant Prien met zijn duikboot door Engelsche zeestrijdkrachten of vliegtuigen was vernietigd. Luchtaanvallen Het oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: Zooals in het wapenstilstandsverdrag was bepaald, hebben onze in de kuststrook optrek kende snelle afdeelingen gisteravond ter Zuiden van Bayonne de Spaansche grens be reikt. Daarmede is de geheele kust van hel Kanaal en den Atlantischen Oceaan var Frankrijk in ons hechte bezit Kapitein-luitenant Prien meldt het tot zinken brengen van 40,100 ton vijandelijke koopvaardij tonnage. Gevechtsgroepen van het luchtwapen heb ben ook ln den nacht van 18 Juni wapen fabrieken en haveninstallaties in Zuid- er Midaen-Engeland met succes met bommen aangevallen. Ontploffingen en felle branden werden voor een deel nog lang na de aan vallen waargenomen. Op 27 Juni vlo ven overdag op verschei dene plaatsen van de Necerlands:h-Belgische kust Britsche vliegtuigen binnen. Zij werden door onze jachttoes lellen aangeva: n, waarbij op een plaats alle 6 naar binnen gevlogen toestellen neergeschoten werden. Twee anderen vliegtuigen gelukte het gedekt door laag hangende afwisselende wolkbanken door te dringen tot in de streek van Hannover er bommen neer te werpen. Er vielen verschei dene dooden en gewonden en er werd eenige materieele schade aangericht. Ook in den nacht cp 28 Juni vlogen wederom Britsche vliegtuigen West- en Noord- Duitschland binnen. Op verscheidene plaatsen, onder meer ook op woonhuizen, werden bom men geworpen, waarbij verscheidene personen werden gedood of .:ewond. Onze nachtjagers schoten drie vijandelijke vliegtuigen ne Bij een aanvalspoging op het vliegveld Stavanger-Sola werd eer. Engeiscb vliegtuig nog tijdens de nadering boven zee geschoten. Het luchtafweergeschut der marine haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. In totaal verloor de tegenstander ~op 27 Juni 12 vlieg tuigen in luchtgevechten en 4 door afweer geschut. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het Italiaansche legerbericht Activiteit ln de lucht Legerbericht nr. 17 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: "schitterende en intensieve actie der lucht- cht in Noord-Afrika en Italiaansch Oost- ika. De gebieden achter het vijandelijk it en gemotoriseerde Engelsche afdeelingen i-rden met succes gebombardeerd en be- sci^digd aan de grens van Cirenaica. In luchtgevechten werd een Britsch toestel gedwongen te landen nabij Asmara. De onge deerde inzittenden werden gevangen genomen. Bij Assab werd een toestel neergeschoten, twee andere toestellen werden ernstig beschadigd. Staking der vijandelijkheden in Syrië Reuter meldt uit Jeruzalem, dat de Fransche opperbevelhebber in Syrië, generaal Mitlelhauser, de staking der vijandelijkheden in Syrië heeft aan gekondigd. Zeven Engelsche vliegtuigen neergehaald Gisteren zijn in den loop van den middag over de Nederlandsche kust zes Britsche vliegtuigen binnengekomen. Zij werden ter stond door de Duitsche jagers aangevallen en rr korte luchtgevechten neergeschoten. Twee andere Britsche vliegtuigen zijn er daaren tegen in de voor- en namiddaguren van den zelfden dag in geslaagd, onder hiervoor bijzonder gunstige omstandigheden tot Han nover door te dringen en eenige bommen op olietanks te werpen. Op den terugtocht werd eer. dezer vliegers eveneens door de jagers neergeschoten. Dat de afweer der Duitsche jachtvliegtuigen voor bijna honderd procent succes heeft ge had, zoo verklaart men van Duitsche militaire zijde, bevestigt opnieuw het feit, dat het den Engelschen bij eenigszins helder weer niet gelukt is, hun aanvalsvluchten ook maar één keer de gewenschte uitwerking te verleenen, en dat daarbij al hun aanvallende vliegtuigen lang voor het bereiken van hun doel aan de Duitsche jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie ten offer vallen. De door de geworpen bommen veroorzaakte brand kon in betrekkelijk korten tijd localiseerd worden en gebluscht. Helaas zijn echter eenige dooden en gewonden te be treuren. (D.NJ3.) De Engelsche luchtaanvallen kwam, belette het te doen. Even snel gekomen, verdweei Stefani meldt nog De buitenlandsche j in oogenschouw hel vijandelijke bomaai ben er zich ten vol dat geen enkel geraakt. Zij hebben offers van den a en dat de materiee Te Sestri Ponente, bevindt, heeft de i waardoor 11 huizer terwijl 3 dooden en betreuren. Nader meldt het met de officieele m sche ministerie van de Engelsche vliegei zouden hebben aani bevoegde Duitsche een aantal bombare dagen, waarbij objecten werden ge Zoo zijn te Munstt op de brouwerij W waardoor geringe eenige branden o gebluscht konden Duisburg zijn op 11 geworpen. De branc bluscht. De schade Noorden en ten Oos kleine plaatsen brandbommen gewor beschadigd. Op Wal 9 brandbommen ge\ gedood werden. Ove aangericht Zelfs Lippspringe werd 10 bommen op het o Duitsche aanvallen in Engeland zijn da< laties en fabrieken vernield. De Duitsche tr< in de De chef van he in de Neder Pyren om 5 uur op de i aangekomen. Hij Duitschen militair Van zes uur af ai eer gemotoriseen sche leger. De gen* sche divisie, Lopez uit Irun naar de gi Als eerste Duitse de Spaansche gren correspondenten t aan den orrespond Dinsdagmiddag over Vei Bordeau> en E Tijdens enkelen F: nschen de buurt v H ndi zwaar bew pende middellijk t e Duitsche o< rlogscor zeer verb; asd. Zij wat voor soldatei VToegen zij iets aan deze vroeg of zij Toen zij zien beken bleef hij van verbaz Daarop zeide hij, bo dus werkelijk al hi daarop op de intern sche autoriteiten be De avondbladen het teeken der aank< aan de Spaansche gi thans aan den Fran: rivier Bidassoa is den Spanjaardei vlaggen van Spanj* het symbool van tw zei de ideaal zijn be: In den middag van 26 Juni, zoo meldt het D.N.B., dook uit laaghangende wolken Britsch vliegtuig op boven het centrum van de stad Harne in Westfalen en wiep 8 explo sieve bommen op een woonwijk. Vier perso nen werden gedood, 10 zwaar gewond en ver schillende licht gewond. Onder de dooden waren 3 kinderen, die op straat speelden. Twee woonhuizen zijn zwaar beschadigd. In den verren omtrek bevindt zich noch een militair doel, noch een fabriek. Het luchtaf weergeschut, dat onmiddellijk in werking Gevangenei Geen druk op Het D.N.B. meldt De geweldige genoemd zijn in afgeloopen weken, stelling kunnen lei voor een moeilijk plaatst In dit Börsen Zeitung Groote aantallen naar hun vaderlan het geval met Pol* land. Een groot dellijk in het proi vooral in den lai stoord bedrijfsleve van de inwoners ting is. Het streve vangenen zoo veel land te doen voede eisch van eei mijn is men opgew gewoon groote waarover Groot-D mag ook niet veri behoeften va slechts een fractie de verzorging van lioen noodig is invloed kunnen positie. Voorts zijn de bezette gebieder gebruikt worden burgers en soldat* bieden bevinden, raden hebben gele Verwacht werd. De bo De Duitsche bot D.N.B., heeft zich neel doorgevoerde ontwikkeld, dat hiervoor in aanme rantsoen van 125 staan. De ip de kc raden boter zijn, wordt medegedeelc nooit bereikte hoe toestand op andere delenvoorziening i: De Hongaar Stefani meldt Gistermorgen hee terraad vergaderd ste verdedigingsraa beurtenissen met Gisteravond werd gaarsche regeering Roemenië ontstane gehelderden toesta de geheele Roemee controle in te steil* Machtiging nemen van s< President Roosev gens de Associated financiën gemachtig van een binnenland „wanneer dit nood tegen beschadiging

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2