1940 ending land nacht j nsplelnCn ve van! ribut ichten, emt, d zal bi Zuid-I) ruikt. icies i( fi.mrl I de dM k van de irr de i dii m de rij) te contró e- zag Ir e- een ar id pers - - d. vracht! de oepeade ge iteur 2n viK" ur hij, Lm t Qr eest w i- was i n- Hij f jfi. hij de De. J ito de r- van •f kon. E t, lag. G n an ge en is ai i s. F te de cor Be n gegevi, - rn n onder*, p. j 2 roo te olitie k Rijt >- r e Den Ho: ze bek Doorn e n zegj, -meente van ichter r zien ijn va* -j •t arbura waars :ijn, al - De or die- js KEN Dofdbü de 25->iurr met r'f ref' laan e den s dr 150 l het bondek rafrecf' elijkefc°' an det - laar I (NEElf Zaandam; B. Florijn ond. te Driebergen, allen met aant. C.N.S. en G.S.; A. Vogelaar, id. te Rouveen en J, Arkema, id. te Groningen, beiden met aant. C.N.S.; A. Duyser, id te Rotterdam; U. P. v. Beek, id. te Waalwijk, beiden met aant. G.S.; J. Toppen, id. te 's Gravenzande; H. Calkhoven, id. te 's Gra- venzande en C. A. de Walle, id. te Holten. Examens Vrije Universiteit. Propaed. theologie: de heeren L. W Muns. Den Haag; J. E. Hendriks, Amster dam; D. van oer Meulen, Amsterdam; P. J. S. Barends Zeist. Kampen. Theol. Hoogeschool. Cand. theol.: de heer F. Mul ti Amersfoort. Lelden. Candida nsexamen rechten; de heer M. C. van der Poel, Voorburg. Bevorderd tot apotheker: de dames E. M. Ch. van Buuren, Leiden; I van Heemskerck Diiker- Schönfeld, Lelden; G. J. Verboom, Poortugaal, en de heeren C. M. Buys. Den Haag; R. J. Noord- hoek Hegt, Den Haag. Leiden. Doctoraal examen rechten de heer J. J. de Rode. Hilversum, L. de Block, den Haag. Groningen. Geklaagd voor het artsexamen le gedeelte met. A. v. d. Ploeg te Leeuwarden; en de heer P. v. d. Eist te Groningen; Bevorderd tot arts J. K. Wlerenga te Eenrum. Utrecht. Doctoraal examen rechtswetenschappen. Mej. M. J. Istha. M. J. de Lange. Kerkelijk voorbereidend examen. M. C. Cavaljé. Propaedeutisch examen theologie. Mej. W. J Busschers, W. A. S. Laurense. E. J. C. Verbeek. F. Bloemhof, C. Fortgens, N. Warns, J. E. Brummelkamp, M. J. J. Bonting, J. A. C. D. van den Bosch. Amsterdam. Candidaatsexamen rechten de heeren A. W. Bakker. K. Dyserinck en J. A. M. Smit. Candidaatsexamen geneeskunde le gedeelte F. Appelman, mej. H. de Beer, H. Beima, J. W Beunders A. Th. Boerlage, Th. J. de Boo, G. P Bouws, mej. T. Buchter. mej. E. Dammers. J. A Groen, mej. M H. Hartemink, H. Heinemann, J» W. den Herder, H. F. Heymans, W. J. M. Hoots- mans, W. L. C. M. Hopmans, mej. J. F. Hulsman, J. Kakes, P. van Kampen, H. Kluvers, A. Lammers, A. M. M. van Loon, A. J. M. Löwenthal, mej. J. W. Maas, A. J. Muslert, mej. M. C. Peeters, A. F. Plas, P. Roodenburgh, W. H. van Rooy, mej. T M. M. de Roy van Zuydewijn, C. Th. L. Rümke, mej. E. H. Schreinemachers. J. W. Stok, A. Thomsen, M. van Veldhoven, H. Th, M. Verbeek. A L de Vetten J A de Wilde en L. L. Zaman Amsterdam. Viije Universiteit. Propaed. theol.: de heeren L. \V. Muns te Den Haag; J. E. Hendriks fe Amsterdam D v. d. Meulen te Amsterdam en J. S. Barends te Zeist. Amsterdam. Herv. kweekschool. Geslaagd de hee ren D. Kiburg en G. Wielinga. Afgewezen geen. De examens zijn geëindigd. Doetinchem. Laatste groep Groen van Prin- siererkweekschool. Geslaagd de heeren D. Reitsma. Assen, J. Scholten. Uithuizermeden, R. Smits. Bellen, H. Wieringa. Uithuizen, afgewezen geen In totaal Geëxamineerd 16. Afgewezen 1. Dordrecht. Chr Kweekschool. Geslaagd: de hee ren: J Koppenol. Papendrecht; L. Korteweg en C. van Meork-irk, Nicuw-Lekkerland; J. Rouwen- horst en C. Weltevrede Dordrecht. 's-Gravenhage voor hel practisehe gedeelte van het hoofdachtcexamen van de vereeniging van Christelijke bewaarschoolonderwijzercssen in Nederland. Geslaagd de dames T. Zoet, den Haag; A. C. de Does den Haag; F. C. Woudstra, Gro ningen; W. van Noort, GroningenI. Broekhuizen, Hillegersberg; A. H. Meyer, Eindhoven; M. C. ter Hofstede. Rotterdam, M Bijle. Schiedam. Rotterdam. Kweekschool m. d. Bijbel. plein. Geëxamineerd 6 cand. Geslaagd de K. Bergsm?. Delft; A. Bredemeijer, G. Dijkstra, beiden Rotterdam; en de heeren J. P Augustijn. P. v. Eijsden, beiden Rotterdam: C. Berghout. Hillegersberg. Rotterdam. Koningin Wilhplmina Kweekschool. Rotterdam. Geslaagd voor de aanteekening nut tige handwerken de dames Ch. S. van Garderen te MaassluisA. de Roest, Rhoon; M. Schippers. Rotterdam; W, Vingerling. Rotterdam; H. M Volker. Maassluis. Geslaagd voor Handenarbeid: de heeren A. de Bruijn te Krimpen a d. IJssel D. Bijloo. Schiedam; A C. Canters, Rotterdam; H. W. Groenveld, Zeven huizen J. J. Hogebrug, MoerkapelleJoh. van Kampen, Poortugaal: A. Kok, Rotterdam; Ph. Kouwen, Rotterdam. Zwolle. Chr. Lyceum, afd. H.B.S B Geslaagd: J. Bruins, A. R. H. Funcke, J. Heimei, mej. J C v. Heun, D. J. v. Hoorn, M. Hovestad, mej, A Kaan, H Kloosterziel, A. Kralendonk, mej. C. H. E. Ploos v. Amstel, J E. Voorhoeve, W. de Vos, J. Wartena, W. Wolf en R. G. Wonink. Afgewezen 2. Amsterdam. Geslaagd voor het examen m.o. lichamelijke oefening de heeren J G. A. Smoren, burg, den Haag; A. van der Laan, Enkhuizen; A. J. Zandee, Voorburg; en de dames J. I. F. M. van Poppel. den Bosch; A. P. Metselaar, den Haag. 's-Gravenhago. Notarieel examen. Geslaagd voor deel 1. J. Huyssen te Terneuzen. Voor deel 2. mr. A. J. Kronenberg, Lelden en H. Groenveld. Hooge- 's-Gravenliage. Machinisten-examen. Geslaagd voor voorlooplg diploma de heeren R. de Beurs, Bilthoven; J. Oosterhuis. Leeuwarden: en J. Ver- maat. Amsterdam. ■s-Gravenhage. Examen Tesselschade. Diploma Ttsselschade Hulp der moeder. 12 candidaten. Ge slaagd: H. C. T. J. France te Zaandam. M. J. C. Gremmen, H. Gundelach, P. J. Hageman, M. L. Hoedenmakers. M. G. Hoornstra. A. Jansen. A. H. Kitsz, J. Koose en M. Kuipers, allen te Amsterdam. Rechtszaken RECHTBANK TE ROTTERDAM Diefstal van vrachtgoederen bij de spoorwegen Eind 1938 en in den loop van 1939 werden herhaaldelijk vrachtgoederen vermist, die me! den trein naar Rotterdam waren vervoerd. Een uitvoerig onderzoek bracht aap het licht wie de ontvreemders en de helers van de ver miste goederen waren. Gisteren hebben de hierbij betrokkenen terecht gestaan. In de eerste plaats L. K., besteller van Van Gend en Loos, die uit goederenloodsen van de spoorwegen had weg genomen wat van zijn gading was. De goede ren bracht hij naar een zijner kennissen, die er voor zorgde dat het gestolene werd ver handeld. Gedurende de behandeling van deze zaken ontstonden meer dan eens discussies tusschen den president, mr. De Bie, en den heer Velt- kamp, hoofdcontroleur van de Ned. Spoor wegen, over de controle in de goederen loodsen. De president, en ook de raadslieden van verscheidene der verdachten, gaven te kennen dat zij in het ontbreken van voldoende controle iets onbevredigends zagen. De ge legenheid maakt den dief. De verdachten in de onderhavige zaken hebben voor een groot deel nog geen veroordeelingen achter den rug. Dit was voor eenige verdedigers aanleiding voorwaardelijke straffen te vragen in plaats van de geëischte onvoorwaardelijke straffen. In totaal waren achttien verdachten gedag vaard, dieven en helers. De gestolen goederen waren van zeer uit eenloopenden aard: radiotoestellen, sigaren, dames- en hserenkleeding, stoffen, gloei lampen enz. Het podium in de rechtszaal lag er vol van. De president bracht huldeaan de Rotter- aamsche politie, die uitvoerig recherchewerk door het heele land had moeten verrichten om de diefstallen uit te zoeken. Inspecteur der recherche Zoek was ter zitting aanwezig en nam, evenals de heer Veltkamp, op ver zoek van den president vóór dé groene tafel plaats, om bij alle achttien zaken aanwezig te zijn en inlichtingen te geven. Een veel gehoorde uiting van de zijde dei- verdediging was in deze zaken, dat de ver dachten in sommige gevallen tijdens bombarde menten in voorloopige hechtenis hebben ge zeten, in andere gevallen dat de verdachten door den oorlog have en goed hebben verloren. De besteller van Van Gend en Loos, L. K., die als dief hoofdpersoon in dit complot van diefstal en heling was, had een vertrouwens positie, ook was hij vertrouwensman van zijn collega's als voorzitter van een vakgroep en hiervan heeft hij, aldus de officier van DE BRIEFWISSELING MET HET BUITENLAND Slechts mogelijk met door het correspondentiebureau van het Ned. Roode Kruis uitgegeven formulieren De persdienst van het NederlandscheJtoode Kruis meldt: Maandag is aan de Carel van Bylandtlaan 10 te 's-Gravenhage (Tel. 114009) het corres pondentie-bureau van het Ncderlandsche Roode Kruis in werking gesteld, voor het publiek geopend dagelijks 1012 uur en 1416 uur, Zaterdags 1012 uur. Door mid del van dit correspondentie-bureau is het, met medewerking van het Duitsche Roode Kruis, mogelijk gemaakt een verbinding tot stand te brengen tusschen personen in Neder land met personen in de oorlogvoerende lan den, Duitscjiland en de neutrale landen. De mogelijkheid om door middel van dit correspondentiebureau van het Nederland- sche Roode Kruis contact op te nemen met personen in België en in de Nederlandsche overzeesche gewesten, zal nog nader onder het oog worden gezien. Aan het hoofd van dit bureau staat de secretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, mr. dr. F. W. Donker Curtius, terwijl de dagelijksche leiding ervan berust in handen van den gep. kolonel J. P. de Man. Het bureau draagt zorg voor de doorzending van correspondentie-formulieren aan het Duit sche Roode Kruis, dat de formulieren op zijn beurt aan het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève doet toekomen, welk comité de verbindingsschakel vormt tusschen de betrokken nationale Roode Kruis-vereeni- gingen. De formulieren zijn verkrijgbaar' bij het corres pondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gravenhage. en bij de afdeelingen te Alkmaar. Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Assen. Breda. Deventer Dordrecht, Eindhoven. 's-Graven- hagc, Groningen, Haarlem, Heerlen, den Helder, Hengelo. 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeuwar den, Leiden. Maastricht, Middelburg. Nijmegen, Rotterdam. Terneuzen. Utrecht West-Zeeuwsch- Vlanaderen (ni Oostburg). Zeist. Zutphen, Zwolle De voorschriften Ten einde den dienst zoo goed mogelijk te doen functionneeren, is het noodzakelijk, dat de volgende bepalingen stipt worden nageleefd. De tusschenkomst van het correspondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis kan alleen dan worden verleend, wanneer de aanwijzingen precies worden opgevolgd. 1. belde formulierhelften moeten eensluidend bij voorkeur met de schrijfmachine en anders in blokschrift duidelijk worden ingevuld en door den afzender onderteekend. 2. de inlichtingen mogen alleen betrekking heb ben op den persoon of de familie van afzender of geadresseerde. 3. de ïngewlde formulieren moeten worden toegezonden aan het correspondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis. Carel van Bylandtlaan 10. den Haag. 4. slechts eenmaal oer maand kan tusschen dezelfde personen gebruik worden gemaakt van zulk een formulier. 5. de ingevulde formulieren worden door tus schenkomst van het Ncderlandsche en het Duitsche Roode Kruis toegezonden aan een bepaald bureau van het internationale comité van hei Roode Kruis te Genève dat voor de doorzending zorg draagt aan de Roode Krüis- vereenigingen van het land waarin geadres seerde verblijf houdt. 6. dit inlichtingenverkeer is als regel alleen mogelijk, waar het juiste adres van den betrokkene ir het buitenland bekend is. Mocht hi] in een streek gewoond "hebben, die in verband met den oorlog ontruimd is. dan zal het formulier alleen dan kunnen worden doorgezonden, indien het gelukt zijn tegen- woordigi vertlljfplaa's op te sporen. 7. ten aanzien van personen, verblijf houdende in landen die met het Duitsche rijk in oorlog zijn. vormen deze formulieren het eenige middel van berichtgeving. 8. voor het schriftelijk verkeer met krijgsgevan genen of geïnterneerden kan van deze for mulieren geen gebruik worden gemaakt. 9. de invulling moet geschieden in de Neder landsche. Duitsche. Fransche of Engelsche taal. Formulieren, waarvan de invulling niet voldoet aan de hierboven gegeven aanwijzin gen, worden onherroepelijk afgewezep en aan den afzender ongefrankeerd teruggezonden. Bij informatie deelde het Roode Kruis ons mede, dat de postverbindingen ook met Duitschland en de neutrale landen thans nog van dien aard zijn, dat het wenschelijk wordt geacht, dat het Roode Kruis bemiddeling ver leent bij het verkrijgen van berichten over familieleden van Nederlanders in deze lan den. justitie, misbruik gemaakt. De eisch tegen dezen verdachte luidde 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Bij de behandeling van de helingen ontstond ten aanzien van radiotoestellen een discussie. Sommige helers zeiden te hebben gedacht dat de toestellen niet van diefstal, maar van „smokkel" afkomstig waren, d.w.z. toestellen welke hier te lande in verband met octrooi rechten niet mogen worden gekocht. Volgens uitlatingen van verdachten en getuigen bestaan er zelfs „normale" prijzen in den handel ln „smokkeltoestellen". Tegen de van heling verdachte personen werden verschillende straffen geëischt. In al deze zaken zal over twee weken uit spraak worden gedaan. Regeling van het deviezenverkeer De toepassing van de verordening. Het verordeningenbesluit van 27 Juni bevat de verordening van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van koloniën betreffende de regeling van het deviezen- verkeer. Volgens deze verordening zijn ingezetenen verplicht de volgende waarden, die hun bij ae inwerkingtreding van de verordening in eigendom toebehooren en welker waarde een bedrag van 5 gulden te boven gaat, recht streeks of door tusschenkomst van een devie- zenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen: goud, edele metalen, buitenland- sahe betaalmiddelen, buitenlandsche gelds waardige papieren. De aanbieding moet geschieden binnen 14 dagen na de inwerkingtreding van deze ver ordening. De koopsom wordt door de Neder landsche Bank bepaald op grond van de vast gestelde koersen, die worden vastgesteld in overleg met dea secretaris-generaal van het departement van financiën, en gepubliceerd op de beurzen van Amsterdam en Rotterdam. Voorts bevat de verordening een artikel, waarbij de aangifte van de volgende waarden bij den secretaris-generaal van het departe ment van financiën verplicht kan worden gesteld: a) buitenlandsche effecten, b) buitenland sche vorderingen, c) andere buitenlandsche onlichamelijke zaken, d) roerende goederen, buiten het bezette Nederlandsche gebied be rustende dan wel binnen het bezette Neder- landsohe gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd, e) buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. Voorts is het aan ingezetenen slechts met vërgunning van het deviezen-instituut geoor loofd: 1) te beschikken over, te bezwaren en te vervreemden: a) binnenlandsche betaalmid delen, b) binnenlandsche geldswaardige pa pieren, c) binnenlandsche effecten, d) bin nenlandsche vorderingen, e) andere binnen landsche onlichamelijke zaken, f) binnen het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroe rende goederen; 2) Crediet te verleenen, aval te geven en borgtocht of andere zekerheid te stellen, alles Voor zoover zulks middellijk of onmiddellijk geschiedt ten gunste van een niet-ingezetene. De uitvoer van: a) goud, b) edele metalen, c) betaalmiddelen, d) geldswaardige papie ren, e) effecten, f) in documenten belichaam de vorderingen, is slechts geoorloofd met ver gunning van het deviezeninstituut. De invoer en de uitvoer van roerende goe deren is slechts geoorloofd onder overlegging van door den secretaris-generaal van het de partement van financiën aangegeven docu menten aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen. Kr wordt ingesteld een deviezeninstituut. Het deviezeninstituut is een stichting, in het leven geroepen door de secretarissen-gene raal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart, van land bouw en visscherij en van koloniën. Het deviezeninstituut kan voor zijn bemoei ingen kosten in rekening brengen. De tarie ven van.deze kosten behoeven de goedkeuring van de secretarissen-generaal der in het tweede lid genoemde departementen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het verordeningenblad zelf. DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduistering: Zonsondergang 28 Juni 10 u. 07 min. Zonsopgang 29 Juni 5 u. 20 min. Radioprogramma ZATERDAG, 29 JUNI. JAARSVELD 41i.4 m NCRV-uitzendlng. 8.00 Be richten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8 25 Gewijde muziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Pianovoordrarht en gramofoonmuziek 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gra- mofoorimuziek. 11.15 Marcando-ensemble en gra mofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Marcando- ensemble. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel en gramofoonmuziek i..-5 Zang met pianobegeleiding en gramoiocnmuziek 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Quatremams en gramofoonmuziek. 3.50 Gramofoon muziek 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO. Bijbelvertellingen. 6.45 Molto Cantabile. (Ca 7.00 Berich'enj. 7.20 Reportage. 8.00 Berich ten ANP 8.15 D-> Postillons 9.Ó0 Lezing- „Het gesprek met Christus in dezen tijd" (opn.) 9.20 KOOTWIJK, 1875 m: VARA-Uitzendlng. 8.00 Berichten ANP. Hiorna: Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten (Fransch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en Diano. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Be richten (Engelsch). 11.30 Zang en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berich ten ANP. 1.00 VAR A-orkest. 1.45 Berichten (Fransch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 VARA- orkest. 3 15 Berichten (Fransch). 3.30 Orgelspel en zang. 4.00 Tuinbouwhalfuur. 4.30 Esmeralda. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 VARA-orkest. 5.50 Cau serie „Onze voeding in deze tijd". 6.10 Gramofoon muziek. .15 Berichten (Engelsch). 30 VARA- orkest. 7.10 Reportage 7 30 De Ramblers. 8.00 Berichten (Duitsch). 8 15 Berichten (Engelsch) 8.30 Berichten ANP. 8.45 Rosian-orkest. 9.15 Be richten (Engelsch). 9.30 Rosian-orkest. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP. 11 1511 30 Berichten (Fransch). PAG, i VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE VERZORGING VAN GEESTES- EN ZENUWZIEKEN Stichtingen: psychiatrische- en neurologische kliniek, Valeriusplein, Amsterdam, le, 2e en 3e kL ockenburgh-kliniek. Loosduinen sanatorium „de hooge riet" te Ermelo. le. 2e en 3e klasse. kliniek „neder-veluwe" te Wolfheze. 3e KL noorder-sanatorium te Zuidlaren. sanatorium-afdeeling te Bennebroek. 3e klasse, tusschen-afdeeling. „VELDWIJK" te Ermelo, le, 2e en 3e klasse. „BLOEMENDAAL" te Loosduinen. 3e klasse. „DENNENOORD" te Zuidlaren. 3e klasse „WOLFHEZE" te Wolfheze. 3e klasse. „VOGELENZANG" te Bennebroek, 3e klasse Aanvragen te richten tot den Geneesheer- Directeur. HET ENGELSCHE BOMBARDEMENT VAN HAARLEM EN DEN HELDER De schade te Haarlem Den Helder: een verlaten stad Op uitnoodiging van den Duitschen pers dienst in ons land hebben wij gisteren onder geleide van dr. W. Janke, den perschef van den staf van den Duitschen rijkscommissaris voor de bezette gebieden in Nederland, een snel bezoek gebracht aan Haarlem en Den Helder, om in deze beide plaatsen het een en ander te zien van het effect der Engelsche bombar demen ten. Te Haarlem heeft het bombardement de Leidsche Vaart getroffen en, in ergere mate, de daarop uitkomende Edisonstraat. Voor zoo ver we van enkele burgers, die daar wonen, hebben vernomen, zijn er blijkbaar een stuk of vier bommen geworpen. Van twee zijn de duidelijke sporen zichtbaar in een stuk wei land aan de overzijde van de Leidschevaart, het water dat langs de aldus genoemde straat loopt. Heeft de tot dusver genoemde schade weinig of niets om het lijf, belangrijker is die, welke bij de ontploffingen blijkbaar door den lucht druk, respectievelijk door rondvliegende scherven, eventueel ook mitrailleurkogels aan de huizen langs de Leidschevaart is toege bracht. Over een afstand van ruim honderd meter zijn daar vrijwel huis aan huis de rui ten vernield, een hoekhuis vertoont zeer dui delijke sporen van scherven (resp. kogels) in den vorm van groote en kleine gaten in den gevel. Wel zeer noodlottige gevolgen heeft de vierde bom gehad, die in de Edisonstraat is terecht gekomen op nummer 4 waar de fami lie K woonde. Het huis nummer 4 is vrijwel met den grond gelijk gemaakt, de aangrenzen de nummers 2, 6 en 8 zijn ten deeie ingestort, althans onbewoonbaar geworden. En afgezien van deze materieele schade zijn er bij dezen bominslag onmiddellijk 4 per sonen om het leven gekomen, te weten mevr. K en haar getrouwde dochter, die te Castricum woonde en die met haar man, eveneens omge komen, den nacht bij haar moeder doorbracht alvorens op een vacantiereisje te gaan. Een wel zeer tragisch geval naar men ziet. Het vierde onmiddellijk gedoode slachtoffer is een Haarlemsche politieagent, dien de bom op den hoek van de Leidschevaart en de Edisonstraat heeft verrast. Ook de heer K. werd getroffen en wel ernstig, zoodat daar naar ons werd verzekerd reden tot vrees voor zijn leven bestaat. Vluchtelingen Onzen tocht naar Den Helder voortzettende kwamen wij bij de nadering dezer gemeente een groot aantal personen tegen, die kennelijk vluchtelingen waren. Zij vervoerden op fiet sen en met andere middelen kleeding, huis raad en beddegoed en schenen allen ten zeer ste gehaast om den weg achter zich te laten. Van de 37,000 inwoners, die den Helder heeft, is het overgroote gedeelte zuidwaarts, naar Schagen, Breezand, Koegras, Anna Pau- lowna iz. uitgeweken, zoodat er thans wel licht nog slechts een 5000 personen over zou den zijn. De ontvolking van de stad, was, toen wij haar gisteravond om een uur of zes betra den met mistroostige duidelijkheid aan te zien. Heele straten waren kennelijk verlaten, met neergelaten gordijnen, gesloten blinden enz. Achtergeblevenen bevestigden dezen in druk. Wat ook aanstonds trof was het groote aantal met planken dichtgetimmerde vensters, welker ruiten blijkbaar gesprongen waren. In de Weezenstraat zijn vier huizen ver woest, in de Spuistraat liggen de rookende puinhoopen van verschillende uitgebrande huizen, evenzoo in de Plantsoenstraat. Ook van het hoofdbureau van politie is slechts een puinhoop over. In de Prins Hendriklaan, langs de spoorlijn, zijn eveneens verschillende huizen getroffen en verwoest of, op zijn minst zwaar beschadigd. Evenzoo in de Wilhelmina- straat en haar dwarsstraten, de Cornells Dito straat en straten die bij dit complex in wijde ren omtrek aansluiten. Ook elders zooals in de z.g. officierswijk moet er min of meer aanzienlijke schade wezen. De slachtoffers Over het aantal slachtoffers liepen de lezingen zeer uiteen. Men noemde ons wat het aantal dooden betreft het cijfer 36 maar ook een aantal van 60 en wel even groote aan tallen gewonden, waarbjj de veronderstelling werd geopperd dat nog niet alle slachtoffers gevonden zouden zijn. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat de verslagenheid onder de bevolking diep is. Met vrees zagen wij de achtergeblevenen naar de lucht turen wanneer zij meenden het geronk van een vliegtuigmotor te ver nemen. Zij vroegen zich af waarom hun reeds zwaar getroffen stad ook dit nog be schoren moest zijn en verbittering was op veler gelaat te lezen. Ten eerste onder den indruk van hetgeen wij haddci: gezien hebben wij het op het oogenblik doode den Helder verlaten, terwijl zich in het station voor de loketten nog de menschen verdrongen, die met den trein weg wilden en de droevige stoet der vluchtelingen ons, onder den drang weg te komen van de plaats des verderfs, zuidwaarts vooruit snelde. De uitzending van kinderen naar de Oostmark Oproep van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnen landsche zaken heeft de volgende circu laire gericht tot de burgemeesters van alle havensteden (in het bijzonder de ge troffen plaatsen) eiland-gemeenten en andere streken, waarvan bekend is dat zij in meerdere of mindere mate getrof fen zijn, alsmede tot de steden van meer dan 20,000 inwoners. De gouwleider van Boven-Donau (Boven- Oostenrijk) heeft aan den Rijkscommissaris voor de Nederlanden de uitnoodiging doen toekomen 6000 kinderen, voor wie voor her stel van gezondheid uitzending naar buiten noodzakelijk of wenschelijk is, in den ouder dom van 8 tot 14 jaar in den rijksgouw Boven-Donau voor den duur van 2 tot 3 maanden in kinderherstellingsoorden en wel gestelde gezinnen onder te brengen. Hier voor is een centrale Duitsche instantie in het leven geroepen genaamd „Kinderaktion Niederlande Ostmark". Deze leeftijdgrens kan moeilijk lager ge steld worden, aangezien jongere kinderen de lange reis van Nederland naar Oostenrijk niet zonder bezwaar kunnen maken. Voor de verzorging der kinderen zijn op allerlei wijze de noodige voorzorgen getroffen. Ieder kind staat onder de persoonlijke bescherming van den gouwleider Eigruber van den Boven-Donau. Ik verzoek u in uwe gemeente ten spoe digste te doen nagaan, welke kinderen voor uitzending in aanmerking zouden kunnen komen. Hiervoor ware onverwijld contact te zoeken met eventueel in uwe gemeente be staande organisaties voor kinderuitzending. Een opgaaf van de voor uitzending voor te dragen kinderen behoort met spoed te worden gezonden aan de door mij daarvoor aangewezen centrale instantie n.l. de com missie van samenwerking (C.O.S.A.). Secre taris van deze commissie is de heer H. van Mens, die zijn bureau heeft te mijnen depar- temente. Binnenhof 19. telefoon intercom munaal letter t. Deze commissie is steeds belast geweest met kinderuitzending van Nederlandsche kinderen in Duitschland en heeft de noodige praktijk. De commissie heeft, zooals gezegd, haar bureau op mijn departement en alle corres pondentie behoort door u derhalve uitslui tend tot genoemd bureau te worden gericht. Belanghebbenden in uwe gemeente behooren zich echter uitsluitend met u en/of de door u in uwe gemeente aangewezen persoon of instantie in verbinding te stellen. Zooals vanzelf spreekt moeten de kinderen allen geneeskundig worden onderzocht. Hier toe kan een formulier, waarvan een aantal exemplaren zal volgen, worden gebruikt. Het formulier is in de Duitsche taal gesteld, aangezien het bij aankomst van de kinderen in Oostenrijk eveneens dienen moet. Het bureau der C.O.S.A. ziet uw opgave ten spoedigste tegemoet en wel uiterlijk binnen een week. Wordt de zaak niet ten spoedigste ter hand genomen, dan verloopt de tijd en komt de uitzending niet tot haar recht. Ik zou gaarne zien, dat uwerzijds alle medewerking werd verleend, opdat de uit zending kan slagen. Ik 'eg er nog den nadruk op, dat de uitsluitende bedoeling van deze uitzending is, leed te verzachten en de kinderen door een goede verzorging, verple ging en luchtverandering, een prettige en rustige vacantie in een heerlijke natuur te laten genieten. Voor een veiligen overtocht, eveneens voor rekening der Duitsche autoriteiten, wordt ten volle zorggedragen. Verdronken Gisteravond om 7 uur is het 3-jarig zoontje van den heer P. Boon te Lekkerkerk bij het spelen achter het huis te water geraakt en verdronken. motor-ongeluk te hattem Woensdagmiddag om half vier kwam een Nederlandsche militaire motorrijder met vrij groote snelheid over den Nieuwen weg bij Hattem gereden in de richting Zwolle. Bij de Ridderstraat vloog hij uit de bocht en reed hij ter- een huis op. Vrij ernstig gewond is hij, nadat dr. Sypkens Smit de eerste hulp had verleend, naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De gemeentepolitie heeft onder leiding van den burgemeester een onderzoek ingesteld naar de juiste oorzaak van het ongeluk. Ede 9 •lijk 4 rallen )e knr reedsc verk|ii rticvjli n Ze 27-jarji 3 7 ti als Jezus bekleed is dan niet in! Als die h r ind dan sterven? Hij te geven, den vader elf volkomen bewust, bloedt zijn gekrenkte ïslotte toch maar zóó; '"werpini n Wouter van Raven- irgeet, dat een Koning er niet is, >rzamen - Lge .rek op Wout's gezicht iij bij Dolf's omhulsel r ijk oog. Als de nacht r en waakt er, zooals - is lang, buitengewoon ik zou er zelf bijna in i X3»langen van hem meester, mee te mogen in de donkere diepte van het graf. Weg te zijn, nooit meer de stralende zon te zien, nooit meer het ont luikende leven, niet meer te hoeven verkeeren onder de menschen! Wat wórdt zijn leven? Een groeien van dagen tot maanden en jaren, zonder uitzicht, zonder hoop. Niemand heeft hem meer noodig. Het land kan even goed of beter door een ander worden bebouwd, kinderen om voor te werken zullen er nooit zijn en zelfs zijn vrouw kan het wel buiten hem stellen, nu ze haar Jezus heeft. Dwaas, die hij was, om zich gelukkiger te achten dan anderen, die moeite met hun kinderen hadden of door hun vrouw werden bedrogen. Hy zal nooit moeite met zijn kinderen hebben, hij zal nooit door zijn vrouw worden bedrogen, neen, maar hij staat alléén. Als hij het geen lafheid achtte, aan zijn leven een einde te maken, zou hü er over den ken het te doen. Om God noch menschen zou hij het laten. Hij laat het enkel uit zelfrespect. Hij zal voortleven onder den vloek. Veel kan hem in elk geval niet meer ontnomen worden. Vooral, wat de begrafenis betreft, staat Jannie zoo goed als alleen. Wanneer ze Wout iets vraagt, krijgt ze ten antwoord: „Doe maar", of: „My laat het koud". Zoo is zij het, die den dominee vraagt, en ze gaat dankbaar in op zijn voorstel, de grootste kinderen van de Zondagsschool te laten zingen aan het graf. „Als het kan, laat het dan zyn: „Op Uw stem, staat op gy dooden!" Dat is een van de laatste versjes, die hij voor de Zondagsschool leerde en vaak nog hebben we het gezongen, eerst samen, later toen hij niet meer kon, zong ik het alleen vow ^em,* Dominee vindt het goed en mevrouw, die nu zelf weer Zon dagsschool houdt, geeft er een extra-uurtje aan, om Dolf's lievelingslied met een kleine variatie in den tekst te doen instudeeren. Het is een wondermooie Februari-morgen, als Dolf wordt uitgedragen. De teer-blauwe lucht, de koesterende zon, het blanke wit van de crocus, het bleeke geel van het speenkruid, de bottende boomen en kwinkeleerende vogels, alles stemt samen in het voorspel van het lied der lente, alles zingt van nieuw leven. Maar achter het zwart van den witbebloemden wagen heerscht de dood. Daar ligt een lachend kindergezicht weggesloten onder een houten deksel, en wat de dominee ook gesproken heeft over leven en opstanding, voor Wout is alles voorbij. Dezen nacht konden zyn lippen dat koude voorhoofd nog kussen, konden zyn vingers de gevouwen handen nog stree- len, maar dezen morgen nam hij afscheidvoor altyd. Wat nu volgt zijn dwaze ceremoniën, waaraan een mensch niet te ont komen weet. Wat is een mensch? Slaaf van wetten en conventie. Als Wout zijn eigen wil mocht volgen, zou er een graf gedolven zyn in de aarde, die zijn eigendom is. Dat mag niet. Te midden van vreemden moet zyn jongen rusten, tot. „Tot den morgen der verryzenis", zegt dominee, als de kist is neergelaten. „De Heere heeft aan dit kind groote dingen gedaan, dus zijn we, ondanks onze droefheid, verblijd. Dit kind ging het pad achter den Heiland, Dien hy liefhad en in Wien hij met heel zijn hart geloofde. De ziel van dezen lieven jongen is thans bjj dien Heiland, geniet er een zaligheid, waarvan we ons hier geen voorstelling kunnen vormen." Och ja, daar kan dominee mooi over spreken. Al die vreem den (half Zuidermeer staat op den doodenakker) genieten er van, maar aan het hart van den vader gaan de woorden voorbij. De vader kan niet naar boven zien. Diens blikken blijven ge bonden aan de kist daar beneden. Dat is het aller-allerlaatste van zijn kind. Laat dominee maar spreken over Gods wondere leiding, Wout heeft geen wonder ervaren. „....en op den grooten morgen zal ook dit lichaam in onver- derfelykheid worden opgewekt. Zoo zeker als onze Heiland uit het graf verrees, zoo zeker zullen de Zijnen opstaan, zoodra Hij ze roept. Nu zien we hier gesloten graven, maar onder het schallen der bazuinen op den dag des gerichts zullen ze geopend worden allemaal, zullen allen, die nu dood zijn en allen, die sterven zullen, samen met degenen, die dan nog leven, Christus zien komen op de wolken. Welk een vreugde voor de Zijnen, welk een vreugde ook voor hem, van wien we nu moeten schei den, als de stem van den Meester dit zyn lichaam ontwaken doet, om het, vereenigd met de zalige ziel, in volmaaktheid te doen leven tot in alle eeuwigheid." Dan zetten de kinderen in en zingen: Op Uw stem: staat op, gy dooden, Staat de dood zijn zeeg' U af Op Uw stem: staat op, gy dooden, Rijst het leven uit dit graf. Leven, leven, eeuwig leven Zal Uw liefde hem dan geven. En geen zonde, smart of pijn Zal in eeuwigheid meer zyn. Dit treft zelfs Wout, Maar lnj geeft er geen blyk yam

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9