Buitenland ..11JDAG 28 JUNI 1940 Het Duitsche legerbericht Duitsche troepen oan de Dordogne Het oppercommando der Duitsche weer macht mapkt bekend: In overeenstemming met de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag zijn onze troepen opgerukt tot den sector van d.en Dordogne, ten Oosten van Bordeaux. Verkenningsaan vallen van vrij zwakke vijandelijke strijd krachten aan de Noord-Fransche kust, in den nacht van 24 op 25 Juni, werden zonder moeite afgeslagen. Een duikboot meldt 35,000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. In den nacht van 26 op 27 Juni vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw haven installaties en fabrieken der vliegtuigindustrie in Engeland met bommen aan. Een eigen vliegtuig keerde niet terug. Engelsche vliegtuigen zetten het neerwer pen van bommen in West-Duitschland ook dezen nacht voort, zonder militaire schade aan te richten. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Twee Engelsche vliegtui gen werden door luchtafweergeschut, een derde door jagers, neergeschoten. Het Italiaansche legerbericht Het Italiaansche legerbericht nr. 13 luidt als volgt: Onze bombardementsformaties hebben af wisselend vluchten gemaakt naar Malta, waarbij zij opnieuw een intensieve vernieti gingsactie uitvoerden op lucht- en vlootdoelen. In Noord-Afrika herhaalde luchtacties op depots en voertuigen. Al onze toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. Eenheden van onze marine hebben de Engelsche basis Solloem met opmerkelijk succes gebombardeerd. Vijandelijke luchtaan vallen op Massawa en Assab hebben geen enkel resultaat gehad. De nachtelijke Engelsche bombardementen De Duitsche bladen houden zich bezig met de Britsche nachtelijke bombardementen op niet-militaire doelen in Duitschland. Mocht men zich in Engeland verbeelden, zoo schrijft de Völkischer Beobachter, op die wijze eenigerlei indruk te maken op het Duitsche volk en de feitelijke zwakte van Engeland te kunnen doen vergeten, dan zou dat een zelfs voor Engelsche begrippen reusachtige illusie zrjn. Deze laffe overvallen bevestigen slechts de meening, die wij hebben van de Britsche gevechtsmethoden, en onze vastberadenheid om grondige opruiming te houden onder dergelijke methoden. Het Britsche lucht- wapen zal zeer snel inzien, welke slagen terug het uitdaagt door zijn erbarmelijk ge knoei. Het verloop tót dusverre van den luchtoorlog op het vasteland kan toch den Engelschen duidelijk hebben gemaakt, wat Engeland in dat geval te verwachten heeft. Ook de Berliner Lokalanzeiger verklaart: De slag terug van het Duitsche luchtwapen zal een duizendvoudig effect hebben. De door een onbekwame leiding van den Britschen luchtoorlog bevolen nachtelijke overvallen zullen daartegenover verbleeken. De rekening van de schuld, die Engeland door deze soort oorlogvoering dagelijks zwaarder belast, zal niet vergeten en vergeven worden. De houding van Ford. In het Canadeesche parlement zijn, naar uit Ottawa wordt gemeld, Woensdag verstrek kende represailles geëischt tegen Henry Ford, op grond van diens weigering om vliegtuig motoren te vervaardigen voor Engeland. In den senaat stelde senator Black voor, dat de Canadeesche regeering alle aankoopen bij Ford zou annuleeren en den verkoop van Fordauto's in Canada zou verbieden. Afge vaardigde Coldwill eischte in het Lagerhuis, dat de regeering alle industrieele installaties van Ford in Canada in beslag zou nemen. (D.N.B.) Nadat Henry Ford, zooals reeds is gemeld, definitief geweigerd heeft bewapeningsop drachten voor Engelsche rekening uit te voeren, heeft de door president Roosevelt kortelings aangestelde landsverdedigings commissie onderhandelingen geopend met de autofirma Packard over een gecombineerde Engelsch-Amerikaansche order van 9000 RolLs Royce-motoren. Zesduizend daarvan zijn be stemd voor Engeland, terwijl voor de overige drieduizend kortgeleden het congres in snel tempo 43 millioen heeft uitgetrokken. Als motiveering van zijn weigering om vliegtuigmotoren aan Groot-Britannië te leveren, heeft Henry Ford tegenover eenige journalisten verklaard: Wanneer ik er toe zou overgaan vliegtuigmotoren of ander oorlogstuig te vervaardigen en dit daarbij nog aan een of andere vreemde mogendheid zou verkoopen, ben ik er van overtuigd dat dit feit er toe zou bijdragen Amerika in den oorlog te betrekken. Een radiorede van Eden Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In een radioredevoering, die klaarblijke lijk ten doel had de gedrukte stemming van de Engelsche bevolking te verbeteren, heelt de minister van oorlog, Eden, verklaard, dat Groot Britannië een uiterst machtig lucht wapen bezat. Spr. was ej van overtuigd, dat de vijandelijke aanvallen zouden worden afgeslagen. Eden herhaalde vervolgens de bekende Engelsche propagandastelling, dat het Brit sche Imperium alleen staat „voor het behoud, het herstel en de latere uitbreiding van de grenzen der vrijheid". Engeland is thans een vesting, zoo zeide hij, tot de tijd komt, waarop men tot den aanval overgaat. Geen slag kan worden gewonnen, wanneer men in verdedigingsstellingen blijft. Eden troostte daarom zijn toehoorders met een onbepaalde toekomst, waarin de oorlog gevoerd zou worden tegen den vijand „met al onze krachten". Chamberlain In een bericht van het Noord-Amerikaan- sche Nieuwsagentschap Associated Press wordt gezegd, dat in Engelsche parlemen taire kringen beweerd wordt, dat tusschen de oorlogspartij onder leiding van Churchill en een „geboren wordende" vredespartij onder Chamberlain een belangrijke politieke strijd aan den gang is. Volgens deze voorstelling van zaken zouden de aanhangers van Churchill trachten Cham berlain uit het kabinet te verwijderen uit vrees voor een pacificatiepolitiek. De ver tegenwoordiger van de Associated Press te Lenden meldt verder, dat zijn berichtgevers verklaard hebben, dat Churchill zich slech.ts aan het stuUx kan handhaven met behulp van 200 veilige conservatieve stemmen in het Lagerhuis. Men gelooft, dat Chamberlain daarmede de regeering-Churchill ten val kan brenggn en een vredeskabinet kan vormen. In zekere kringen, zoo besluit dit bericht van de Associated Press, wordt tegelijkertijd het denkbeeld uitgesproken, dat mogelijk Lloyd George in plaats van Chamberlain in het kabinet-Chur/:hill zitting zal nemen. (D.N.B.) De vlucht naar Engeland Naar de bijzondere correspondent van het D.N.B. van de SpaanschFransche grens verneemt, heeft de vroegere Fransche mi nister-president Reynaud den Spaanschen autoriteiten om een doorreisvisum gewaagd. Naar verluidt, wil hij zich naar Amerika be geven. Voorts wordt bekend, dat de vroegere Fransche minister van binnenlandsche zaken, Mandel, aan boord van een Britsch schip is gevlucht, dat door Duitsche vliegers zou zijn aangevallen. Ook de journalisten Pertinax en madame Tabouis zijn naar Londen gevlucht Aan boord van een Britsch schip, op weg naar Engeland, bevinden zich verder de ge- emigreerde politici van het Spaansche volks front, Azana, Negrin, Casares Quiroga en de vroegere Spaansche president, Alcala Zamora, die zich tot voor kort in Frankrijk ophielden. De vluchtelingenstroom aan de SpaanschFransche grens. Om den nog steeds aanhoudenden stroom vluchtelingen uit Frankrijk zoo snel mogelijk over de Spaansche grens te brengen, hebben de Spaansche spoorwegen extratreinen inge legd tusschen Irun en de SpaanschPortu- geesche grensplaats Fuente de Onoro en tusschen Irun en Algeciras. De Daily Mail tegen Maginot- mentaliteit De Daily Mail valt in een artikel de zgn. Maginot-mentaliteit aan en eischt opvoering van de productie in Groot-Britannië. De Fran sche generaals gingen bij hun strategische plannen uit van de onverbreekbare Maginot- linie. Ook het Fransche volk stelde al zijn hoop op deze verdedigingslinie. Maar reeds na enkele weken oorlog werd de M^iginot-linie tot ontelbare betonnen eilandjes. Wat Frank rijk verraden heeft, is de Maginot-mentaliteit. De karakteristieke kenmerken van deze men taliteit zijn: voorliefde voor de verdediging, en gebrek aan vooruitziendheid. Deze zelfde mentaliteit overheerscht ook in Engeland en het is onvoorwaardelijk noodig zich van deze ideeën los te maken. In aansluiting hierop meldt de Daily Mail, dat de Engelsche regeering besloten heeft het onvermogen uit te roeien. Het is zwaar werk en de vastberadenheid van het geheele Engel sche volk is daarvoor noodig. Maar de na latenschap van het verleden werkt nog be lemmerend op de oorlogsinspanningen der natie. Met veel woorden wordt de oorlog niet gewonnen. Wij moeten meer dan ooit te voren werken. De dringendste noodzakelijkheid op dit oogenblik is produceeren en nogmaals pro- duceeren. Het kan nooit genoeg worden. De moed van het Engelsche volk zal niet afnemen, maar met het zwaard in de hand moet ge vochten worden. Dagorder van generaal Weygand Uit Bordeaux wordt vernomen, dat generaal Weygand een dagorder heeft gericht tot de Fransche legers, waarin hij, ondanks de nederlaag, het moedige gedrag en de vader landsliefde der troepen erkent, wien, zoo zegt hij, zelfs de tegenstander hulde heeft betoond. Na verklaard te hebben, dat de eer der Fransche legers gered is, wekt hij officieren en soldaten op trouw te blijven aan hun chefs en de discipline te bewaren ten einde aldus hun taak jegens het vaderland voort te zetten vooi het herstel van morgen. Hitier als opperbevelhebber In de Kölnische Zeitung bewijst generaal Hasse als het ware, dat de Führer niet alleen in naam opperbevelhebber over leger, vloot en luchtmacht is. maar gedurende de krijgs verrichtingen in het westen dag na dag in heldere en kernachtige woorden de richt snoeren trok, die de commandanten van de drie wapens volgden. De vermetelheid van de opvatting, de verblindende, den tegen stander overrompelende gerichtheid op het doel, die achtereenvolgens bij het neerwerpen en bezetten van Tsjecho-Slowakije, Polen, Denemarken enz. aan den dag trad, dit alles draagt naar de zienswijze van dien generaal onmiskenbaar het stempel van Hitler's per soonlijkheid. Voor de samenwerking van het luchtwapen met de voorwaarts dringende co lonnes de doortastendheid van de vloot tot naar Narvik verdient hij allen dank. Frankrijk onder den nieuwen koers Daar verschillende naar het buitenland ge vluchte Franschen op agitatorische wijze actie tegen de Fransche regeering voeren, heeft de regeering besloten, tegen deze per sonen een rechtsvervolging in te stellen, wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staat. De Daily Herald beklaagt zich er over dat de Fransche regeering op voorstel van Laval, de bevolking nog slechts onvolledig op de hoogte houdt van de gebeurtenissen in de wereld. Zoo is in opdracht van de regeering een begin gemaakt met het storen van de uitzendingen van de Engelsche radio in de Fransche taal. Generaal Doumenc, die benoemd is tot Fransch commissaris voor den wederopbouw, heeft opdracht ontvangen om onder alge- meene leiding van den minister van openbare werken, alle verkeersvraagstukken te rege len die door den overgang van oorlogs- naar den vredestoestand ontstaan zijn. Het behoort verder tot zijn taak het spoorwegnet en het straatwegennet van Frankrijk te herstellen. Tenslotte moet hij den terugkeer van de vluchtelingen naar hun vroegere woonplaat sen leiden en zorgdragen voor het herstel in functie van de bestuursinstanties. Uit Genève komt nog het bericht, dat de Fransche burgervluchtelingen alle Genève weer verlaten hebben, om zich naar hun woonsteden in Frankrijk te begeven. Pierlot Pierlot, de Belgische minister-president, heeft, volgens het D.N.B., te Bordeaux in een rede gezegd, dat het Fransche leger na dap pere verdediging den strijd gestaakt heeft. Pierlot zeide het thans als zijn voornaamste taak te beschouwen den terugkeer van de Belgische officieren, soldaten, ambtenaren en vluchtelingen te verzekeren. Het postverkeer in Frankrijk herstelt zich Frossard, de Fransche minister van open bare werken, heeft gezegd, dat in overeen stemming met de Duitsche autoriteiten het postverkeer in Frankrijk tegen het einde van de week hervat wordt. De eeuwfeesten in Portugc! Uit Lissabon aan het D.N.B.: de eerste groote staatsplechtigheid naar aanleiding van de eeuwfeesten is vandaag gehouden. De hooge mis in het klooster van Dos Jeronimos te Belem werd door den kardinaal-patriarch in aanwezigheid van president Carmona, ministerpresident Salazar en de andere leden der regeering alsmede van alle bijzondere delegaties opgedragen. Toen na het einde de Duitsche delegatie onder leiding van den Duitschen gezant het klooster verliet werd ze door de menigte met den roep leve Duitschland begroet. De hertog van Kent, die den koning van Engeland vertegenwoordigt bij de viering, heeft president Carmona een brief over handigd. Vertegenwoordigers van andere landen overhandigden hun introductiebrieven erna. De hertog is ook door den aartsbisschop van Lissabon ontvangen en heeft het noen maal gebruikt met den Franschen gezant. De buitenlandsche handel van de Amerika's Een plan voor gemeenschappelijken uitvoer De Dienst aus Deutschland meldt, dat volgens een bericht uit Washington aldaa»- op 17 Juni een gonferentie is gehouden tusschen de ministers van buitenlandsche zaken, handel, financiën en landbouw, waarin een alleszins sensationeel plan besproken is. Volgens dit plan, dat met een aanbeveling aan den president is voorgelegd, zal een reusachtige maat schappij worden opgericht, die tot taak zal hebben, alle voor uitvoer geschikte productie-overschotten van Noord-, Mid den- en Zuid-Amerika op te koopen en aan andere landen te verkoopen. Het doel van de onderneming is, naar verder verklaard wordt, den na beëindiging van den oorlog te verwachten handels-politieken aanval van Duitschland op Zuid-Amerika onmogelijk te maken. Toegegeven wordt, dat het geheele plan tegen de autoritaire staten gericht is. Goed geïnformeerde kringen verklaren in verband hiermede, dat# zich het geval zou kunnen voordoen, dat Duitschland wegens de houding der Vereenigde Staten in den oorlog na het sluiten van den vrede er van afziet, in de Vereenigde Staten goederen te koopen. Dit moet verhinderd worden. Onder het motto van beveiliging van de handelspolitieke positie van alle Amerikaan- sche landen wordt tegelijkertijd de verwezen lijking van het streven naar absolute pene tratie in Latijnsch-Amerika bereikt. In Duitschland heeft men zich over het project niet uitgelaten. Aangenomen kan worden, dat de verklaringen van den Führer tegenover den Amerikaanschen correspondent von Wiegand, namelijk, dat Duitschland over eenkomstig de Monroeleer geen belang heeft bij inter-Amerikaansche gebeurtenissen, ook voor dit geval gelden. In Duitsche oeconomische kringen wijst men er op, dat de op te richten maatschappij door de meerderheid van stemmen door de Ver eenigde Staten zal worden geleid en dat van Washington uit bepaald zal worden, tegen welke prijzen de producten der landen zullen worden overgenomen. De ontwerpers van het plan houden reeds thans rekening met groote verliezen der onderneming, die naar gelang van de aandeelen zullen worden omgeslagen. Nog noodlottiger schijnt echter het denkbeeld te zijn, dat de Vereenigde Staten den Latjjnsch- Amerikaanschen landen niet slechts zouden voorschrijven, wat zij verkoopen en welke prijzen zij daarvoor berekenen mogen, doch hun ook door de monopolistische maatschappij zouden dicteeren, welke invoergoederen zij moeten betrekken. Duitsche oeconomische kringen gelooven voorts, dat men zich te New York principieel vergist ten aanzien van de noodzaak, die na den oorlog voor Duitsch land bestaat, Amerikaansche producten te koopen. Zooals in iedere zaak is namelijk niet de verkooper, doch de kooper de partij, die het voor het zeggen heeft. Overigens stelt men er prijs op vast te stellen, dat Duitschland voorstander is van een fatsoenlijk en fair handelsverkeer, dat beiden partijen het zijne geeft. In de rede van den Braziliaanschen minister-president Vargas over de afstervende democratie en het oeconomische liberalismé ziet men een opmerkelijke aanwijzing voor de houding, die Latijnsch-Amerika zou kun nen aannemen, wanneer Roosevelt het zijn plan zou voorleggen. Een verklaring van Pittman De voorzitter van de commissie voor buitqn- landsche zaken van den Amerikaanschen senaat, Pittman, heeft de pers een verklaring overhandigd, waarin hij spreekt over de „waarschijnlijkheid" van de Duitsche eind overwinning. Naar zijn, Pittman's, persoon lijke meening is het niet meer de tijd voer halve maatregelen. Het is geen geheim, dat Groot-Britannië volkomen onvoorbereid is voor de verdediging en dat alles, wat de Ver eenigde Staten kunnen geven, het resultaat slechts zou vertragen. Pittman herinnert vervolgens aan de ver klaring van Churchill, dat Engeland zich nooit zal overgeven en dat het, ingeval eenigerlei deelen der Britsche eilanden zouden worden onderworpen, met zijn vloot uit de nieuwe wereld verder zou strijden. Ten aanzien hier van spreekt Pittman de hoop uit, dat dit plan niet door nuttelooze opmontering tot verderen strijd te land vertraagd zal worden. Het is volkomen duidelijk, zoo besluit de verklaring van den senator, dat het Bondscongres geen goedkeuring zal hechten aan een interventie der Vereenigde Staten in den Europeescher oorlog. (D.N.B.) Japansche „Monroe-leer" voor Oost-Azië Commentaar op het autonomie- programma De Japgnsohe pers geeft gister commentaar op de beteekenis, welke thans wordt gehecht aan „de buitejilandsche politieke richtlijnen van Japgn, welke de autonomie in het Oost- Aziatische gebied ten doel hebben'". De bladen wijzen daarbij vooral op de vol gende punten: 1. Het behoud van de funciamenteele poli tiek der niet-inmenging in den Europeeschen oorlog. 2. Het belijden van actieve politiek tot het verhinderen van een uitbreiding der vijande lijkheden tot Oost-Azië, waarbij zijn inbe grepen Indo-China en Nederlandsch-Indië. De pers spreekt in dit verband van een Oost- Aziatische Monroeleer. 3. Japan geeft moreelen steun aan de nieuwe orde, waarnaar de as streeft. Zooals vanzelf spreekt volgt hieruit een vriend schappelijk samenwerken met de landen van de as. 4. Noodzakelijke militaire en politieke maat regelen tot het verhinderen en het wegnemen van elke inmenging in Japansche vraagstuk ken. Dit laatste punt wordt beschouwd als een beslissende factor voor een herordening in het Verre Oosten. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Japan nog geen antwoord heeft gekregen van Engeland ten aanzien van de wapentransporten naar China via Birma. Hij voegde hieraan toe, dat Japan tot dusverre niet het voornemen heeft gehad Rusland te verzoeken de wapenlevering aan Tsjoengking langs den zgn. Noordwestweg te staken. TSJOENGKING WEER GEBOMBARDEERD Ongeveer honderd Japansche bommenwer pers hebben Woensdagmiddag wederom een aanval ondernomen om Tsjoengking. Van Chi- neesche zijde wordt in verband hiermede ver klaard, dat geen militaire schade is aange richt. (D.N.B.) Planhuishouding in Zuid-Slaviö Matsjek geeft richtsnoeren aan De leider der Kroaten en plaatsvervangen de Zuid-Slavische minister-president dr. Matsjek, heeft tegen den vertegenwoordiger van het D.N.B. te Belgrado verklaard, dat de bevolking van Zuidslavië verheugd is over het staken der vijandelijkheden tusschen Duitschland. Italië en Frankrijk. Men mag hopen, dat dit het begin zal zijn van een langdurige vredesperiode in Europa, die bij zal dragen tot een algemeene ontspanning der geesten, alsmede tot een ontlasting der schatkisten, nu voortaan het grootste gedeelte der belastinggelden niet meer voor de eigen lijk gezegd onproductieve bewapeningsdoel einden, doch voor het verhoogen van den welstand der bevolking zal kunnen worden gebruikt. Mei betrekking tot de binnenlandsche vraagstukken van Zuidslavië zeide Matsjek. dat wanneer een volk een eigen staat niet alleen kan hebben, het zich met andere vol ken op rechtsgelijken grondslag in een fede ratief staatsbestel moet aaneensluiten. In Zuidslavië heeft men deze oplossing ter hand genomen. In oeconomisch opzicht streeft Zuidslavië naar een nieuwe ordening in het binnenland met het graan als grondslag. De boer moet namelijk weten, dat hij bijv» voor een dub bele centenaar rogge of mais een bepaalde hoeveelheid goederen krijgt, onafhankelijk van de wereldprijzen of de speculatie. De einde Juni afgekondigde bepaling over een vastgestelden aankoopprijs van het nog aanwezige graan van den laatsten oogst, heeft hiermede een begin gemaakt. Onmiddellijk bij het begin van den nieu wen oogst zal een soortgelijke verorde ning worden uitgevaardigd, waarbij de prijzen vpor rogge en mais voor het ge heele igar worden vastgesteld. Deze bepa ling cfer prijzen zal rekening houden met de grootte en de kwaliteit van den oogst. De opperste raad ter bescherming van het oeconomische leven, gesticht door minister president Tswetkowitsj en door Matsjek, zal ook voortaan als hoogste instantie worden gehandhaafd bij de steeds verder door te voeren oeconomie volgens een bepaald plan. Voor een dergelijke oeconomie is echter, be halve de stabiliteit der prijzen, ook nog een inwilliging van langdurige verdragen nood zakelijk. Dit geldt voornamelijk voor het sluiten van overeenkomsten tusschen de af zonderlijke oeconomische organisaties van den staat. Evenals het goud als waardemeter reeds is overwonnen, zoo moet ook de ge heele klaploopende tusschenhandel opge ruimd worden, die in ieder opzicht de egoisti- sche particuliere belangen hooger stelt dan het welzijn der gemeenschap. Hierdoor is te vens ook duidelijk, dat d# boeren democratie, die door de Kroatische boerenpartij is nage streefd, niets gemeen heeft met de ten einde loopende bourgois democratie in West- Europa. De volken van Zuidoost-Europa moeten daarom probeeren op politiek en oeconomisch gebied, alsmede voor den vorm van hun staatsorganisatie, en voor de samenwerking tusschen de staten onderling, een dienover eenkomstige oplossing te vinden. De Republikeinsche partijdag In een advertentie in de Amerikaansche bladen, die een geheele pagina beslaat en die onderteekend is door „een commissie van Republikeinen voor de verdediging der Ver eenigde Staten", heeft de Republikeinsche afgevaardigde Hamilton Fish, die volgens anciënniteit het oudste Republikeinsche lid van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van afgevaardigden is, bekend gemaakt, dat hij de candidatuur voor het presidentschap ambieert. In een interview verkaarde Fish, dat zijn candidatu.urkansen gunstig zijn, ingeval de Republikeinsche partijdag niet spoedig tot overeenstemming kan komen over de can didates waarover thans gesproken wordt. De Amerikanen, zoo zeide Fish, moeten be ginnen met aan Amerika, In plaats van aan Europa te denken. Oud-president Hoover heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat hij niet het voornemen had om zich candidaat te stellen voor het presidentschap. Hij weigerde echter te antwoorden op de vraag, of hij een benoe ming zou aanvaarden, wanneer zij hem werd aangeboden. De week van zeven dagen in Rusland hersteld En een werkdag van 8 uur. D.N.B. meldt uit Moskou: De radio heeft een oproep verspreid van den centralen raad van vakvereenigingen. waarin voorgesteld wordt, voor de «rbeiders en ambtenaren van alle fabrieken en bedrij ven der Sowjetunie den arbeidsduur van zeven tot acnt uur per dag te verlengen, alsmede van de sedert 1929 in de Sowjetunie gebruikelijke week van zes dag.en weer over te gaan naar de week van zeven dagen en allen arbeidejrs en employé's op straffe van gevanggnis te verbieden eigenmachtig van betrekking te veranderen. De Sowjetregeering heeft, zoo werd voorts medegedeeld, deze voorstellen reeds goed gekeurd. Naar Reuter nog uit Moskou meldt, roept de centrale raad van den bond van syndica ten de arbeiders op, de wapenproductie der Sowjet-Unie te verhoogen. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat het oorlogsgevaar vpor Rusland is toegenomen. Dientengevolge moet men op verrassingen voorbereid zijn en daar om zoowel de landsverdediging als ook het oeconomische systeem versterken. De Vereenigde Staten en België Het Amerikaansche ministerie van finan ciën heeft vandaag een besluit uitgevaar digd, waarbij de voorrechten herroepen wor den van de Belgische regeering en van de Belgische nationale bank om Belgische eigen dommen, zonder toestemming van de schat kist, uit de Vereenigde Staten terug te trekken. Amerikaansche kruisers in Zuid-Amerika Het Amerikaansche departement van marine meldt het vertrek van den kruiser Phoenix voor een vriendschapsreis naar Valparaiso (Chili). De kruisers Quincy en Wichita be vinden zich reeds in Zuid-Amerikaansche havens aan den Atlantischen Oceaan.. Tijdens het hevige bombardement op Den Helder, tn den nacht Is o.m. het hoofdbureau van politie op het Stationsplein. Het Is geheel uitgebrand. HET ZWITSERSCHE PROTEST IN LONDEN. Het Zwitsersche ministerie van buiten landsche zaken deelt mede, dat in antwoord op den Zwitserschen stap in Londen met be trekking tot het luchtbombardement op Renene en Genève op 13 Juni de Britsphe regeering de volle verantwoordelijkheid voor de uitgeworpen bommen op zich heeft ge nomen. Zij heeft zich bereid verklaard zorg te dragen voor het herstel der geleden schade. VERKOOP VAN KOFFIE IN ITALIË GESTAAKT Van 1 Juli af zal de verkoop en het schenken van koffie weer worden gestaakt. Gebak en ijs mogen met ingang van dien datum nog slechts op Zaterdag, Zondag en Maandag worden verkocht DE DUITSCHE TROEPEN AAN DE FRANSCH—SPAANSCHE GRENS. Gisterochtend zijn Duitsohe troepen aan de Fransch—Spaansche grens bij Hendaye aangekomen. Binnenlandsch Nieuws A. van Walsum Eervol ontslag verleend alt burgemeester van Zwolle. Bij besluit van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, van 26 Juni, is met ingang van dien datum aan den heer A. van Walsum eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Zwolle. De heer A. van Walsum werd 30 Januari 1890 te Krimpen aan den IJssel geboren. Hij genoot lager en middelbaar onderwijs en werd vervolgens opgeleid in de gemeente administratie ter secretarie van Ouderkerk aan den IJssel door burgemeester Jas van Waning. In 1912 werd hij benoemd tot adjunct-commies ter secretarie van Zand- voort. Bij Kon. besluit van 26 Juni 1915 volgde Zijn benoeming tot burgemeester der toen 3500 zielen tellende gemeente Krimpen aan den IJssel. Met ingang van Mei 1920 werd hij daarnevens benoemd tot dijkgraaf van den polder Prins Alexander. Met ingang van April 1921 werd hij benoemd tot hoofd ingeland van Schieland. Met ingang van 1 Februari 1928 verkreeg hij eervol ontslag als burgemeester van Krimpen aan den IJssel wegens zijn benoeming tot burge meester van Vlaardingen. Hij nam toen ook zijn ontslag als dijkgraaf van den polder Prins Alexander. Ongeveer tien jaren is de heer van Walsum te Vlaardingen gebleven. Sedert Februari 1938 was de heer van Walsum burgemeester der gemeente Zwolle. De suikerdistributie De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 28 Juni as. tot en met Donderdag 25 Juli a.s. de met 80 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. De leider Ma' Als leider van' dienst zal, naar majoor J. N. B zijp leiding van f 1 afstandsmarscheii Distribut Dezer dagen is' butie te wachten, Vad. verneemt, c\.i vankelijk zal b» Noord- en Zuid-Ij deze provincies j: wordt verbruikt.! dere provincies ii zal gepaard gaaifL varkens. Doel van de d^* het verbruik van lijk is, nu de irn de fabricage van,.,1' Een di| Terwijl de ril ei brug voor contrqor nr. 12 was, zag me tegenover een ai' auto. Twee pers) naar den vracht) den carburateur pen. Op een vije". antwoordde hij, ba. vader geweest w autoriteiten wasp, van 300. Hij 1' weg, toen hij dej; in Zaandam zouT- dal de auto d» thans maar van gebruiken kon. I teur in beslag. G kon de man ge wegenkaart en J niet van den ai politie noteerde hun weg konden Na telefonisch^ echter tot de con zelfs de opgegevi, minutieus onderk lukte de politie dam nog denzelic sporen. Deze bek De jongeman volgens zijn zegh Hij was echter vrachtauto zien f niet van zijn vafcn toen den carbura sloopt en waars afgehaald zijn, al verschenen. De verbaal voor Prijzencommissies op de veemarkten Naar wij vernemen overweegt de Veehouderij Centrale de instelling van prijzencommissies op de veemarkten. De zaak is, dat de slagers in de knel raken. De winkelprijzen zijn ge fixeerd op het niveau van 9 Mei, maar op de veemarkten beheerschen vraag en aanbod de prijzen. De marktprijzen nu vertoonen een neiging tot stijgen. Distributie van terpentijn, enz. voor grafische ondernemingen Het Centraal bureau voor de grafische be drijven, van Eeghenstraat 70 te Amsterdam, deelt mede, dat het is aangewezen om ver scheidene rijksbureaux te adviseeren bij de toewijzing van grondstoffen en hulpstoffen. Daarvoor is het nqodjg, dat alle boek,, steen* offset- en diep.dcukkerijen, chemigrafische be drijven, boekbinderijen, liqieerderijen en car- tonnagebedrijyen ingeschreven zijn bij het centraal bureau. Thans is een distributie voor terpentijn, enz. in voorbereiding; de grafische ondernemingen dienen hiervoor een enquêtelijst in te vullen, welke verkrijgbaar is bij bovenstaand bureau Zij, die geen enquêtelijst hebben ontvangen, kunnen er een aanvragen. Honden- en Kattenbrood Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd brengt onder de aandacht van honden- en kattenhouders, dat per officieeie publicatie in de dagbladen een regeling wordt bekend gemaakt voor het binnenkort ter be schikking stellen van honden- en kattenbrood van uniforme samenstelling voor houders V3n honden en katten voor zoover deze dieren be- hooren tot een van de in de publicace ge noemde groepen. Degenen, die volgens bedoelde regeling voor een toewijzing in aanmerking komen, moeten vóór 1 Juli a.s. een briefkaart inzenden aan de sectie bijzondere diergroepen van het rijks bureau voor de voedselvoorziening, 't Spel- derholt 22 te Beekbergen, met verzoek om toezending van een Inschrijvingsformulier. Op dat formulier zijn nadere aanwijzingen gegeven ORANJE NASSAU'S OORD Uit het jaarverslag over 1939 van de stichting Oranje Nassau's Oord bij Renkum, blijkt dat op 1 Jan. 1939 208 patiënten aanwezig waren, opggnomen werden er 269 patiënten er ver trokken 273 patiënten, zoodat op 31 December aanwezig waren 204 patiënten. Het resultaat der behandeling was, dat practisch hersteld waren 132 pat.; verbeterd 45, niet verbeterd 20. De eexploitatierekening van het sana um sluit met een bedrag van 210,044.50, over schot 53.04. n, al-j De I di»> 11 DRONKEN j In het hoofdbu opgesloten de 25-f in verband met F invloed van sterk stuur van een qd'. is gaan zitten, w van A. S. uil de de Paradijslaan e v. d. T. uit den a reed en tegen dr gevolg, dat 150 vernield. v. d. T. bekwaS'i en moest in het worden verbondek naar het hoofdbu' Het is geblekef met den strafreef- voor soortgelijkep' schikking van dei en wordt naar I bracht GERAFFINEEïf Een geraffineen succes zijn praktij ren door de politi c merstraat te Ams een zekere B. det meestal uit voor(.( lijken stand of ami steun. Waren er beide instellingen bekocht hij hen er dank zij zijn radk gen, dat men he uit den weg te rui en gewoonlijk ble vrouw, die geschek van haar gewezefü ontving, wist hij it liefst 1100 los te Ook de politie i; kade had nog een* te schillen Hij hac een aantal obligate welke zij niet kol voor haar op te G van verzilvering De man is opge* KIND DOOR l) Gistermorgen hat ait Rotterdam, het spelen op een tra Poortlaan te Ede l is vermoedelijk en er af gevallen ging zette. De kn. Slachtoffer op den waren toen reeds VERKj: Op den partieul duii) bij den Ze middag de 27-jai fietste, aangeredr door den 48-jarif kwam hoofdwoni schudding en we ziekenhuis te Be' van het ongeluk bocht van den

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8