Idiettiiic £ritisdjr (iouraitt FOTO A.U.Ijoekholt A°1807 ''«rij»1 nooc in Leiden en in plaatsen Sjuclup u 11M 16?Low 5 gen,"uitbetaling van jien: kofc'regel b«ezonden Mede- inj^ ct. per regel. Minimum 10?>U«nuroiner 5 ot BU con- 'JteSlMk« koltiM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken No. 6159 VRIJDAG 28 JUNI 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Tel«foon 22710. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie iflg kinderen i of OP hem haar ■en gemaakt het woord roken door Frankrijks It Pétain: „Frankrijk I vrienden, te weinig il wapenen en te weinig wep1' Dit simpele drietal Jgcherp de kwaal aan, in steeds sterker mate dorre cijfers spre- taal en getuigen ondfonden achteruitgang, 1,034.000 geboorten, teruggeloopen tot in 1800 per gezin ge- ,£?n ren, in 1899 was diit doe0. 3 en in 1935 zelfs tot waajLUwkeurige berekenin- aireip8en tot conclusie, 'erhiiteruitgang aanhield, o^pmstreeks 42 millioen °e er er in 1980 niet meer doo^j tellen. Ter plaatse 'dojdeze cijfers steeds bij korjit Duitschland, en dan jQ^chman deze vergelij ken voordeel uitvallen. ^and heeft jaren van £ig gekend, doch het an fcn iets, dat zijn groote asaQ 39.000.000 inwoners hes 1935 67.000.000, dit ^us v°ór de inlij- ertrdk en andere deelen, ee de afkappingen van t iatste jaren geven het n we voegen er de d aan toe 1936 15,0 19,0 20,2 [1000 in: 1936 HU 8.7 1937 15,0 11.7 moest het opvallen, land was, arm aan ild waren er streken, I's een gunstige uit- loch anderzijds kende doode stadjes waren straten en poovere feitelijk ontvolkt tide men voor be- grenzen open, doch irgden als geheel niet het bevolkingsaantal, ile Polen en Tsjechen, [esteld als landbouw- igel waren dezulken iat tot het vormen Eens hebben wij in lie met 10 of meer doch dat was het ondernemenden laken zijn voor dezen *n. We kunnen wijzen )iale verhoudingen, die «getroffen. Het is wel ■het land van de groote 1 blijk moest worden rstand op gebieden, ver was gevor- |t men nog immer niet doch ook op maat- s niet bereikt, waar- bekomen. Dan kunnen pbrek aan huiselijk- roote steden. Vaak is n te slapen, doch voor ?n op straat of aan het pfeer, zooals wij die in gaarne aantreffen, is at ook dieper. We moe- I een materialistischen een belangrijk deel Wellicht werken hier je denkbeelden door, ^-^nt het intellectualisme, hoogty ging vieren. De de provincie, was een leneerend man, die it. Het behoeft geen Izoo langzaam aan zijn ïijkdom gaat missen. dit alles op zijn best gaat vormen, wordt idenkt, dat men tot fjk jaarlijks niet min- "Uen van abortus pro- it vele weidenkenden *den in het geweer een jaar richtten de een dringenden op- J8, waarin het kwaad [end: „Iedereen weet", ,dat het aantal sterf ik grooter is dan het Iïrwjjl onze naburige 2men op een voort- a het bevolkingscijfer, dat dit neergaande worden voor Frank- ;n van achteruitgang, der verschillen- 1 m°gelijk definitieve volk openbaren". RUSSISCHE EISCHEN AAN ROEMENIË SLOWAKIJE LtN °<r* M RUSLAND Ook vlootbases in Constanza en elders gevraagd De Roemeensche gezant te Moskou heeft gistermorgen om 10 uur van Molotow een nota ontvangen, waarin de Sowjetunie van Roemenië teruggave vraagt van ge heel Bessarabië en afstand van het ge- heele Noordelijke deel der Boekowina. Stefani voegt hieraan toe, dat de eisch van de Sowjetunie ten aanzien van de Boekowina zich beperkt tot de kleine zone, welke voornamelijk door Roethenen wordt bewoond. Omtrent de Sowjeteischen aan Roeme nië meldt het Duitsche Nieuwsbureau nog dat van Sowjetzijde ook vlootbases te Constanza en in eenige andere Donau- havens worden verlangd. (Vervolg van de eerste kolom) Thans weten wij, dat de nederlaag in derdaad is gevolgd, en ook, dat zij door een gezaghebbend man als Pétain in direct verband is gebracht met het slinkend kin dertal. Zal deze nederlaag inderdaad defi nitief zijn, in dien zin, dat Frankrijk voor de toekomst geen belangrijke taak meer kan vervullen in de volkerenwereld? Wij weten het niet, al zal de Fransche geest zeker blijven leven en nog tot veel in staat zijn. Maar ook deze geest moet dan wonen in een gezond lichaam, een gezond volks lichaam. Daartoe is noodig algeheele er kenning van het kwaad. Men moet het lee- ren zien als een vergrijp tegen Gods hoog gebod, dat het menschdom zich zal ver menigvuldigen en het aardrijk beheer- schen. Men zal het leeren zien als een ze delijk vergrijp, ook in ruimen zin. In dit verband halen wij een woord aan, een jaar geleden door een Franschman met inzicht geschreven: „Het probleem is in de eerste plaats eeh moreel probleem. Het gaat hier om een geestelijke crisis, het gaat om een vreeselijke crisis van het individualisme. Onze maatschappij denkt niet meer aan het verleden en aan de toekomst, zy denkt niet meer aan een hel en een hemel, zij denkt niet meer aan het hiernamaals. Zij kent niet meer de gedachten, waaraan ve len de kracht ontleenen, om de lasten des levens te dragen, en waaruit anderen den moed kunnen putten, om ter wille van hoogere dingen afstand te doen van de goederen dezer aarde. Men denkt alleen nog aan zichzelf; men denkt alleen nog aan genot. En men doet, alsof de dood het einde van alles is!" Inderdaad, hier ligt de achtergrond. Doch dit beteekent niet, dat het vraagstuk geen andere aspecten heeft. Het gaat mede om het herstel van het gezin. Nogmaals citeeren wij den oproep der Fransche kar dinalen: „Het heidendom heeft zijn werk gedaan, het heeft aan de familie haar twee doodsvijanden gegeven: de echtscheiding en de abortus. Men moet de verwoestingen van de echtscheiding en van de abortus bestrijden door een betere wetgeving en door een moreele hernieuwing. En omdat het waar is, dat alleen de godsdienst hier het heil kan brengen, moet men daaraan ook zijn plaats geven in de opvoeding der kinderen". Moreele hernieuwing en betere wetge ving! Goede wetten baten weinig zonder goede zeden. Doch anderzijds kunnen deze zeden ondersteund worden door een juiste wetgeving. Laatstelijk is men ook in Frankrijk dezen weg opgegaan. We den ken aan „het wetboek van het gezin", dat daar voor omstreeks een half jaar in wer king trad. In deze wet is een stelsel van kinderbijslagen neergelegd, dat ruimer ga rantie biedt voor de erkenning van de waarde, die het grootere gezin heeft. Ook ons is zulk een stelsel van kin derbijslagen niet onbekend. En zulk een stelsel wordt gaarne aanvaard door wie als wij de beteekenis van den kinderrijk dom inzien. Ook hier heeft het houden van Gods geboden grooten loon, niet slechts voor het persoonlijk leven, ook voor het gezin, doch niet minder voor het volks bestaan. Dat dit ook in onzen tijd geen ijdele klank is. is iets. waarop wij in een volgend artikel nog nader moeten ingaan. Gistermiddag om half een is in het Koninklijk slot te Boekarest een Kroon raad gehouden. Tevoren had de Ko.iing den Duitschen en daarna den Italiaanscher: gezant in audiëntie ontvangen. Naar uit bevoegde bron wordt ver nomen, heeft de raad zich bezig gehouden met den Sowjeteisch tot teruggave van Bessarabië. Bij geruchte verluidt, aldus D.N.B. in een later telegram, dat de Roemeen sche Kroonraad besloten neeft, de Sowjeteischen ren aanzien van zekere territoriale kwesties m te willigen. Militaire voorzorg van de Sowjetunie Naar aanleiding van de wederinvoering van den acht-urendag en de week van zeven werkdagen meldt de Moskousche correspon dent van de Frankfurter Zeitung, dat hier mee een reeks voorrechten te niet wordt ge daan, die door velen als belangrijke resul taten van de revolutie beschouwd werden In 1927 werd de arbeidsdag van zeven uren in gesteld, de intrekking eischt een grondwets herziening De week van zes werkdagen werd daarentegen niet wettelijk vastgelegd De laatste jaren gold hij nog slechts ui zekere beschutte bedrijven, op het land hield men algemeen aan dien van zeven dagen vast. De centrale raad van de vakvereenigingen heeft in een oproep, welke de voorpagina van de Moskousche dagbladen innam, den dag van zeven uren onvoldoende genoemd voor de taak, welke de Sowjet-unie voor den boeg heeft Ook de week van zes dagen heeft de productie ingekrompen en een onderscheid tusschen arbeiders in de stad en te platten lande veroorzaakt. Van allen worden nu offers ter versterking van de weerkracht des lands verwacht. En de Krasnaja Zwezda voegt erbij: meer metaal kolen, petroleum, machines, tanks, kanonnen, munitie, wagons en auto's, want dat beduidt minder menschen- offers in een toekomstigen oorlog. Tegelijk bevat de pers berichten over be toogingen m alle deelen van het rijk, waarin de vakvereenigingen hun instemming met deze maatregelen betuigen. Roemenië stelt onderhandelingen voor Officieel wordt te Boekarest het volgende communique gepubliceerd: 1 Onder voorzitterschap van den koning is vandaag om half een in het koninklijke paleis een vergadering van den kroonraad gehouden. II. De kroonraad heeft beraadslaagd over de gisteravond om 10 uur door de regeering der Sowjet-unie aan den Roemeenschen gezant te Moskou overhandigde nota, waarin de Sowjet-regeering den afstand van Bes sarabië en de noordelijke Boekowina eischt Ze verlangde in den loop van den dag een antwoord van de Roemeensche regeering. III. In hel verlangen vreedzame be trekkingen met de Sowjet-unie te onder houden. heeft de kroonraad zijn goed keuring gehecht aan hel besluit der Roemeensche regeering tol de Sowjet- regeering hel verzoek te richten, plaats en tijdstip te bepalen voor een samen komst van vertegenwoordigers van beide regeeringen om de nota der Sowjet- regeering te bespreken. Het antwoord der Sowjet-regeering op dit voorstel wordt afgewacht. Het communiqué is op de persconferentie door den minister van propaganda voorge lezen Het is door acht leden van den kroon raad. 18 leden van de regeertng en den chef van den generalen staf onderteekend De minister van propaganda besloot met de ver klaring, dat de Roemeensche natie zich vol vertrouwen m den koning en de regeering rondom den koning schaart. Bijna alle vliegdiensten in het binnenland van Roemenië zijn tot nader order gestaakt Uit Boekarest wordt vernomen, dat de nieuwe Sowjet-gezant, Lavrentiew. koning Carol vandaag zijn geloofsbrieven zal over handigen. Overzicht RUSLAND VORDERT Het is een merkwaardig ding om te obser- veeren, hoe na de verschillende, niet vrij van risico zijnde pogingen, welke Duitschlahd In den loop der laatste jaren heeft ondernomen, om in territoriaal opzicht verschillende be palingen van het verdrag van Versailles van geenerwaarde te maken, Sowjet-Rusland als terloops volgt, om zich eveneens van een deel van den buit te verzekeren. Tusschen het Duitsche en het Russische optreden intusschen is een markant verschil. De Duitsche staatslieden en militairen wisten, dat zij een arbeid aanpakten, die aanzienlijke risico's meebracht, toen zij achtereenvolgens Oostenrijk, Sudetenland, de Tsjechische woon gebieden, tot een gewijzigden status brachten, en dat zij tegen het hooge gevarencijfer niet opzagen, bleek tenslotte overduidelijk, toen ook Polen werd omver gestooten, welke daad het alarmsignaal voor de beide groote wester - sche democratieën was, en het begin van den tweeden grooten oorlog der twintigste eeuw beteekënde. De Sowjet-Unie heeft het uitbreidende en tot volle macht groeiende Duitsche Rijk als op den voet gevolgd, doch van meetaf aan heeft het daarbij het aanvaarden van te zwaar risico wenschen te vermijden. Zoo maakte het 't lot der Baltische randstaten. Litauen, Estland en Letland, mede tot den inzet van zijn onderhandelingen met Engeland er. Frankrijk, en wendde het zich naar den Duitschen kant, om op deze manier de vrije hand te verkrijgen in een gebied, hetwelk naar verluidt de democratieën niet aan den communistischen invloed wenschten prijs te geven Hitler en Stalin volgden hier een overeenkomstige politiek ten opzichte van de Duitsch-Balten, als Mussolini en Hitler ten aanzien van de Duitsche bevolking van Zuid-Tyrol. De in tens i veering van het Duit sche Rijk vroeg offers in de randgebieden, die zwijgend werden gebracht. Sedertdien heeft de Sowjet-Unie de lijn van haar opvattingen rustig verder doorge trokken. Van den Duitsch-Poolschen oorlog heeft zij gebruik gemaakt, om zich Oost- Polen zonder militaire inspanning toe te eigenen. Van den grooten strijd tusschen Engeland en Frankrijk aan den eenen, Duitschland aan den anderen kant wist zij te profiteeren, door zich van Finland meester te maken, zy het ten koste van meer offers, dan door de meeste lieden werd voorzien. Na Finland volgde de verdere machtmit- breiding in de Baltische r-ndgebieden, doch het verlangen naar terugname van Bessarabië. Maatregelen t.a.v. Engelsch en Fransch vermogen Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Het gisteren verschenen Verordeningen blad bevat de volgende verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be handeling van vijandelijk vermogen. Na omschreven te hebben wie als vijande lijke staten en als vijanden moeten worden be schouwd, geeft de verordening als vermogens- bestanddeelen, wanneer zij rechtens of econo misch aan vijanden behooren, aan: A. 11 onroerende goederen, onroerende rechten en roerende zaken, die zich in het bezette Nederlandsche gebied be vinden; 2) waardepapieren, aandeelen en winst bewijzen van elke soort, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; obligaties van het Duitsche rijk. van het Koninkrijk der Nederlanden, evenals van andere schuldenaren, die hun domicilie of hoofdkantoor in het bezette Nederland sche gebied hebben, ook al bevinden de documenten zich niet in het bezette Ne derlandsche gebied; 3) betalingsmiddelen, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden; 4) deelnemingen in ondernemingen, die, of in het bezette Nederlandsche gebied hun zetel of hoofdkantoor hebben, of waarvan de oorspronkelijke rechtspersoon lijkheid op Nederlandsch recht berust, on verschillig of zij in waardepapieren beli chaamd zijn of niet; voorts opties op zulke deelnemingen 5> vorderingen op schuldenaren, die hun domicilie of duurzaam verblijf in het bezette Nederlandsche gebied hebben en vorderingen, die in het bedrijf van een zich in het Nederlandsche gebied bevin dend kantoor van den schuldenaar ont staan zijn; 6) rechten en aanspraken, die In een Nederlandsch openbaar boek of register zijn ingeschreven; 7) in het bezette Nederlandsche gebied afgegeven bedrijfsvergunningen; 8) industrieele patenten ea auteursrech ten, die in hel bezette Nederlandsche ge bied beschermd zijn; 9> het overige vermogen, strekkende ten behoeve van het bedrijf van een zich in het bezette Nederlandsche gebied bevin dend kantoor of van een in het beztte Ne derlandsche gebied uitgeoefende beroeps werkzaamheid, voorzoover het niet valt onder A. nrs. 1 tot en met 8. B 1) rechten op de onder A genoemde vermogensbestanddeelen 2) rechten uit overeenkomsten over de onder A. genoemde vermogensbe**-""1 deelen. Verbod van betalingen aan vijanden Dan volgen eenige belangrijke artikelen omtrent verbod van betalingen aan vijan Art. 4. (1) Het is verboden, direct of indirect betalingen aan vijanden, buiten het bezette Nederlandsche gebied, in con tanten, in wissels of chèques, door giro of op andere wijze fe verrichten. (2) De commïssaris-generaal vooi finan ciën en oeconomische zaken kan uitzon deringen op het betalingsverbod van lid 1 toestaan. (3) Het voorschrift van artikel 2 vindt overeenkomstige toepassing. Verplichting tot aangifte Art. 5. Het zich in het bezette Neder landsche gebied bevindende vyandelyk vermogen (artikel 3) moet worden aange geven. Art. 6. Tot aangifte zijn verplicht: 1) -mdeli'ke onderdanen met uitzonde ring van krijgsgevangenen die zich in he: bezette Nederlandsche gebied ophouden; 2) degene, die in het bezette Nederlandsche gebied vijandelijk vermogen beheert of bezit, in bewaring heeft, controleert of bewaakt; 3) degene, die aan een zich in het bezette Nederlandsche gebied bevindenden vijand een prestatie schuldig is; 4) de leiders of de overigens tot vertegen woordiging of beheer bevoegde personen van die privaatrechtelijke rechtspersonen, ver- eenigingen van personen, instellingen, stich tingen en verdere doelvermogens, waarin vijanden deelnemen en die hun zetel of een kantoor in het bezette Nederlandsche gebied hebben. Art. 7. (1) De aanmeldingen moeten binnen een week by de Deutsche Revisions- und Treuhand A. G., kantoor 's-Gravenhage, Alexanders traa* 22, onder juiste opgave van het vijandelijk vermogen geschieden. (2) Aan de :n lid 1 genoemde instantie moe ten op verzoek over alle zakelijke aange legenheden en inlichtingen worden verstrekt; evenzoo moeten haar de boeken en bescheiden ter inzage worden voorgelegd. Algemeen béschikkingsverbod Art, 8. (IJ. Over het zich ui het bezette Nederlandsche gebied bevindende vijan delijk vermogen mag niet worden be schikt. Met een beschikking ingevolge het burgerlijk recht staat gelijk een be schikking door middel van een executie, ui het bijzonder de voltrekking van een vonnis of van een anderen voorloopigen gerechtelijken maatregel. (2). Als beschikking geldt ook het aan nemen van een verschuldigde prestatie. Art. 9. (IJ. Het beschikkingsverbod van artikel 8 geldt niet voor de beschikkingen, die in het bezette Nederlandsche gebied. 1. Binnen het kader van het bestuur van een bedrijf of onroerend goed of ter voort zetting van een huishouding noodig zijn; 2 door een volgens de artikelen 13, 19 of 20 benoemden beheerder worden getroffen. (2) de commissaris-generaal voor financiën en oeconomische zaken kan verdere uitzonde ringen op het beschikkinesverbod var artikel 8 toestaan Art. 10. Uit oeschikkingen ovei ne vuigens artikel 5 aan den aanmeldingsp! en onder hevige vermogen, welke in den tijd van 9 Mei 19^0 'to: aan den dag van inwerking treding dezer verordening hebben plaats ge vonden, kunnen geen rechten geldend worden gemaakt. Art 11 l. wordt de aanspraak op een prestatie, waarvan de aanneming in strijd is me: het verbod van artikel 8. door middel van een dagvaarding geldend gemaakt, dan mag een veroordeeling tot het verrichten van de prestatie alleen uitgesproken worden, wanneer van te voren een uitzondering op het verbod is toegestaan Dit geldt dienover eenkomstig voor gerechtelijke zekerheids maatregelen (beschikking, enz.J 2. Dit voorschrift moet ambtshalve wor den toegepast. Geldend maken van vorderingen Art. 12. (IJ In het bezette Nederland sche gebied kunnen vijanden, die buiten het bezette Nederlandsche gebied hun domicilie of woonplaats hebben, geen vor deringen geldend maken tegen IJ Duitsche onderdanen, die hun woon plaats of gewone verblijfplaats in het ge bied van het grootduitsche rijk hebben; 2J Rechtspersonen, evenals vereenigin- gen van personen, stichtingen en overige doelvermogens, die hun zetel of hun hoofdkantoor in het gebied van het groot- Duitsche rijk hebben. De overige artikelen regelen de aanstellin gen van beheerders en bevatten strafbepalin gen, aan het slot waarvan de volgende artike len zeggen: Art 25 (1) de commissaris-generaal voor financiën en oeconomische zaken neemt de voor de uitvoering dezer verordening noodige maatregelen en vaardigt de voor de uitvoering of aanvulling vereischte voorschriften uit Hij kan de hem toekomende bevoegdheden over dragen (2) De commissaris-generaal voor financiën en oeconomische zaken kan in gevallen van twijfel, die zich bij de toepassing van de voor schriften dezer verordening voordoen, binden de beslissing nemen. Art. 26. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Regeling deviezenverkeer Het verordeningenblad van 27 dezer bevat de verordening van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën, van jus titie, van handel nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van koloniën betreffende de regeling van het deviezenver keer. De nationale inzameling De voor het geheele land op 6 Juli vastgestelde nationale inzameling wordt gehouden onder auspiciën van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenland- sche zaken, met medewerking van den commissaris der Koningin in de onder scheidene provinciën. De opbrengst kan gestort worden op gironummer 388000 ten name van de Nationale Inzameling te 's-Gravenhage, terwijl ook de ver schillende bankinstellingen zich onge twijfeld gaarne met het incasseeren van bijdragen zullen belasten. Het bureau van de nationale inzameling is gevestigd ten kantore van het nationale fonds voor bijzondere nooden, Koningskade 17. Den Haag, telefoon 721892 en 775455 SCHAAP Co. AMSTERDAM - ROKIN 106 MOOIERE AFCRUKKEN 6x94 ets. TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN ORAAGROLLEN A II6R0NINGEN ERHARDT DEKKERS Reeders en Cargadoors ROTTERDAM H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN hetwelk Roemenië zich in 1919 ten koste van Rusland toegeëigend had, kon niet aanstonds worden gestild. Immers, Italië noch Turkije hadden zich reeds door deelname aan den strijd de handen gebonden, en bleven ieder van eigen kant den Balkan bewaken, naijverig op hun positie daar, en op het toenemen van vreemden invloed. Italië heeft inmiddels het tijdstip zien aanbreken, waarop he zich van terzijde op Frankrijk moest werpen, om tevens aan Engeland front te bieden. Welnu, de Russen hebben thans hun vordering te Boeka rest ingediend, en die zelfs nog verhoogd. Niet langer wenschen zy zich tevreden te stellen, met wat na afloop van den wereldoorlog aan Russisch territoir teloor ging, doch zij willen, daarbij aansluitende, eveneens het gebied van Noord-Boekowina, dat voorheen Oostenrijksch domein was. Roemenië is, nu door den loop der recente gebeurtenissen de geallieerde veiligheids garanties uitgeschakeld werden, een land dat aan zijn lot is overgelaten in een uithoek van Europa. Het lot van andere zwakke naties moet het hebben geleerd, dat verzet niet het geringste zal baten, doch eer de zaak nog zou verslechteren. Rusland zal vermoedelijk het gevorderde territoir zonder slag of stoot in handen krijgen. De nieuwe Russische machtsuitbreiding brengt het geheele gebied boven de Proet, een belangrijken zijtak van den Donau, in Russische handen, en stelt tevens den Donau- mond en den Zwarte Zee-oever onder Rus- sischen invloed. Waar Donau en Zwarte Zee beide den laatsten tijd van ongeëvenaarde beteekenis zijn geworden, men denke slechts aan de toegenomen transporten over deze rivier, met Duitsche bestemming, en aan de olieverschepingen, daar mag men niet voorbijzien, dat de Sovjet-Unie hier meer heeft bereikt, dan zuiver een gebiedsuitbrei ding. Zy bezet daarmee een eerste klas stelling, gelijk zij zulks ook in de Oostzee landen heeft gedaan. Rusland bereidt zich een toekomst voor, waarin een groot-Slavisch woongebied is afgepaald, en met waarborgen omgeven, als onderdeel van een nieuwe orga nisatie en machtsverdeeling in Europa. De twee groote oogmerken die reeds de Tsaren voor den geest stonden, vrije beschikking voor Rusland over verbindingen met Atlan- tischen Oceaan en Middellandsche Zee, zijn hiermee echter nog niet bereikt. Het is te betreuren, dat het lot der kleine staten hand over hand van het machtsbesef der grooten afhankelijker wordt; wij leven in een geheel veranderde wereld! Herstel van de havenwerken van Delfzijl Het is, naar Ged. Staten van Groningen aan de provinciale staten mededeelen, geble ken, dat van het op last van het Nederland sche militaire gezag op 10 Mei 1940 onbruik baar gemaakte hijschmateriaal der haven van Delfzijl slechts weinig meer voor wederop bouw in aanmerking komt. Aangezien het een landsbelang is, dat de haven-outillage zoo spoedig mogelijk weer in orde wordt gebracht, is met den regeeringscommissaris voor den wederopbouw bereids overleg gepleegd over de aanschaffing van nieuwe hyschwerktuigen. Globaal geschat zal met het uittrekken van een nieuw crediet van 815.000 kunnen wor den volstaan. In afwachting vart de regeling van de van het rijk voor de genomen vernie lingsmaatregelen te vragen schadevergoeding, zal de provincie de noodige gelden aan het bedrijf dienen te verstrekken. Ged. Staten hebben daarom een suppletoire begrooling voor den Provincialen Zeehavendienst bij de Staten ingediend. Er was op de begrooting voor uitbreidingswerken reeds een bedrag uit getrokken van 185,000. Voor 2000 valsche kwitanties geschreven Wegens oplichting van een ingezetene onzer woonplaats, heeft de politie te Hengelo den 29-jarigen N., die geen onbekende voor haar is, in arrest gesteld. De aangehoudene had nml. 5 valsche kwitanties uitgeschreven en deze op de achterzijde betaalbaar gesteld bij een bank alhier Hieronder had hij een valsche handteekening gezet van bovenbe doelde ingezetene, die by deze bank een rekening had. Het gezamenlijk bedrag der kwitanties be droeg ruim 2000. N. is naar Almelo over gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7