'üPjiiS DONDERDAG 27 JUNI 1940 DE VERORDENING BETREFFENDE DE OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Gestaeefd zal worden naar uniforme toepassing De verordening, waarbij o.m. het vereni gingswezen en het houden van vergaderingen wordt geregeld en waarbij aan de procureurs generaal ruime bevoegdheden zijn toegekend, zal op een dezer dagen te houden bijeenkomst van de vijf functionnarissen onderwerp van bespreking uitmaken. De bedoeling is hierbij te komen tot richtlijnen voor een zooveel mo gelijk uniforme toepassing van de verordening in de ressonten van de procureurs-generaal. Het Vaderland heeft met den Haagschen procureur-generaal een onderhoud over de verordening gehad. Aan het verslag daarvan ontleenen wij het volgende: Reeds thans bereiken de procureurs-gene raal lawines van aanvragen voor te houden vergaderingen. De hierbij gevolgde gedrags lijn is echter meestentijds niet juist. Men be hoeft aan den procureur-generaal geen toe stemming voor een vergadering te vragen. Men behoeft sléchts mededeeling te doen van het voornemen om een vergadering te houden. Deze mededeeling moet den procureur-gene raal 7 dagen voor den datum der vergadering bereikt hebben. Komt er geen afwijzende be slissing, dus hoort men na die mededeeling niets meer, dan kan de vergadering voortgang vinden. Heeft de procureur-generaal bezwaren dan is de vergadering onherroepelijk ver boden. Eenzelfde gedragslijn moet worden gevolgd, als men een vereeniging wil oprichten. Ook hiervan behoeft slechts mededeeling te wor den gedaan, zes weken voor den oprichtings datum. Al deze mededeel ingen kunnen schriftelijk worden ingediend en behoeven niet op zegel te worden gesteld. Eventueele bezwaren der procureurs-generaal zullen zich uit den aard der zaak in hoofdzaak richten tegen vereeni- gingen met een politiek doel. De geheele verordening beoogt het trekken van een vaste lijn in het recht van vereenigen en vergaderen, zooals dat is vastgelegd in de wet van 1855. Vandaar ook, dat men al deze bevoegdheden heeft gelegd in de handen van slechts vijf menschen, in plaats van, zooals het tot nu toe was, ruim 1100 burgemeesters. De burgemeesters zijn dus op dit punt geheel uitgeschakeld, al blijven zij natuurlijk de ver antwoording houden voor de openbare orde in de gemeente, welke verantwoording hun bij de Gemeentewet is opgelegd. In verband daarmede zal het dan ook, vooral in de groote plaatsen, voorkomen, dat overleg tus- schen procureurs-generaal en burgemeesters ten aanzien van verga deringen zoowel als vereenigingen zal plaats vinden. Ten aanzien van verga'deringen, uitgaande van staatkundige vereenigingen of van plaat selijke afdeelingen daarvan, of waar staat kundige onderwerpen worden besproken, is voorgeschreven, dat de deelnemers in het bezit möêten zijn van een op naam gestelde schriftelijke uitnoodiging. Dit geldt niet alleen voor eventueele ge'fntroduceerden, doch ook voor de leden der vereeniging. De pro cureurs-generaal kunnen van deze bepaling dispensatie verleenen, doch dit is, naar mr. Brants van oordeel was, niet te verwachten. Het uniformverbod Ook ten aanzien van het uniformverbod zal door de procureurs-generaal zooveel mogelijk een lijn worden getrokken. Zooals men weet, zal het desbetreffende artikel van het Wetboek van Strafrecht slechts van toe passing zijn, indien de bevoegde procureur- generaal een verbod in den geest van dat artikel uitvaardigt. Over deze aangelegenheid zal op de a.s. bijeenkomst van de vijf procu reurs-generaal overleg worden gepleegd. Ook hierbij zal het belang der openbare orde op den voorgrond worden gesteld. Men zal de touwtjes niet te strak aanhalen, maar men wenscht toch voor alles te voorkomen, dat er op den openbaren weg onaangenaamheden door zouden kunnen ontstaan. Mr. Brants wees er ons voorts nog op, dat voor openluchtvergaderingen en voor op tochten een simpele mededeeling, zooals voor vergaderingen niet voldoende is. Hiervoor is bindend voorgeschreven, dat een goedkeuring is vereischt, welke dus tijdig tevoren dient te worden aangevraagd. Uitzonderingen Voorzoover de nieuwe verordening voor schriften bevat ten aanzien van vergaderingen zijn deze niet van toepassing voor vergade ringen met een zuiver godsdienstig of artistiek karakter, noch voor besloten gezelschappen. Ook hierbij zijn enkele punten, welke een nader overleg vereischen. In de eerste plaats moet worden vastgesteld, of een vergadering van leden van zeer groote Vereenigingen, kan worden aangemerkt als een besloten vergadering. Voorts vraagt men zich af, wat onder een zuiver godsdienstig karakter behoort te worden vei-'aan. Bijvoor beeld vergaderingen van wijkvereenigingen, onder leiding van een predikant, waar onder werpen van verschillenden aard worden be sproken. Men kan deze moeilijk zuiver godsdienstig noemen en toch is de verordening tegen soort gelijke bijeenkomsten stellig niet bedoeld. Het is dan ook niet de bedoeling om het derge- lijken menschen lastig te maken, aoodat een soepele toepassing van de verordening als ge heel mag worden verwacht. De practijk zal hier veel moeten leeren. Zoo is er bijvoorbeeld reeds thans een vraag van de r.k. vereeniging De Graal, of deze haar leidstercursus zal mogen houden, welke geen zuiver godsdienstig karakter draagt Ook hier zal men natuurlijk den menschen geen ttroobreed in den weg leggen. In algemeenen zin zal men by de toepas sing der verordening blijk geven ran een ruime opvatting, indien geen gevaar bestaat voor verstoring van de openbare orde. Zooals men weet, is onder leiding van kapi tein Penders een bureau ingesteld, waar alle inlichtingen worden verstrekt aangaande onze militairen. Dit bureau was aanvankelijk ge vestigd in de Marnixstraat 18, Den Haag en telefonisch te bereiken onder no. 301111 of voor hen die van buiten de stad opbelden onder letters PK. Het bureau van kapitein Panders ts than* gecombineerd met een ander bureau op dit terrein en overgebracht naar het Algemeen Hoofdkwartier, Generale Staf, Lange Voor hout 97, Den Haag. Het is nu'niet meer mogelijk telefonisch om inlichtingen te vragen; dit zal voortaan uit sluitend kunnen geschieden per dubbele brief kaart, waarop men nauwkeurig dient aan te geven naam, voornaam, geboortedatum en legeronderdeel van dengene over wien men inlichtingen verlangt. De vleeschvoorziening Een distributieregeling voor varkensvleesch. De Nederlandsche Slagershond heeft te Utrecht zijn 49ste jaarlijksche vergadering gehouden. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer E. Weima uit Leeuwarden, mede, dat voor het steunfonds ten behoeve van de getroffen bondsleden in de door den oorlog geteisterde streken, tot dusverre reeds 23,000 door vijftig bondsafdeelingen is bijeenge bracht, terwijl uit de bondskas zelf 5000 beschikbaar is gesteld. De bijdragen van pl.m. negentig andere 3fdeelingen van den Nedei- landschen slagershond moeten nog binnen komen. De eerste uitkeeringen aan slagers, die alles hebben verloren, zijn reeds gedaan. De aftredende hoofdbestuursleden werden herkozen. De bondsse;cretaris, de heer Th. Cuiper, heeft mededeelingen gedaan over de vleesch- voorziening in Nederland en speciaal over een op handen zijnde distributie-regeling voor varkensvleesch. Hij gaf een uiteenzetting van het terzake plaats gehad hebbende overleg met de Neder landsche veehouderij-centrale en de andere bonden over de wijze waarop de bedrijven en de organisaties bij de distributie zullen worden betrokken. Uit de vergadering kwamen bezwaren naar voren tegen het verbod om de verkoopprijzen van vleesch te verhoogen nu de inkoopprijzen van vee in belangrijke mate zijn gestegen. De bondssecretaris heeft in het licht gesteld, dat men bij de Nederlandsche veehouderij centrale en ook aan het departement van handel en nijverheid toegeeft, dat deze situatie voor het slagersbedrijf onhoudbaar is en er dan ook is toegezegd, dat er voor het winkelbedrijf spoedig een regeling zal komen, welke deze moeilijkheden zal ondervangen. Villa te Velp afgebrand G«j». lerg.-majoor Sutherland om het leven gekomen Gistermiddag omstreeks half vijf sloeg de bliksem in het landhuis van jhr. Röell, oud notaris, gelegen aan de Kluizenaarslaan te Velp. Het huis, dat met riet was gedekt stond weldra in lichter laaie. Men heeft pogingen in het werk gesteld om den kostbaren, antie ken inboedel in veiligheid te brengen, doch doordat het vuur zich snel uitbreidde, slaagde men hier in slechts gedeeltelijk. Inmiddels was de brandweer van Velp aangekomen, welke met veel materiaal den strijd tegen het vuur aanbond. Eerst tegen half acht had nv® den brand geheel gebluscht. Bij een onderzoek vonden de brandweer lieden op de eerste verdieping het lijk van den gep. sergeant majoor Sutherland, die ver moedelijk behulpzaam was bij de redding van den inboedel, doch daarbij door den rook werd bedwelmd en verbrandde. De heer Röell bevindt zich in een zieken huis, zijn echtgenoote was met een dienstbode alleen thuis. Huis en inboedel zfjn tegen brand verzekerd. Het verkeer in Zeeland Middelburg, 25 Juni. Onze provincie bood steeds veel moeilijkheden op het gebied v<*r het verkeerswezen. Deze zijn door de bescha digingen van den spoorlijn en de tramlijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen nog sterk vermeer derd. Voegt men hierbij de benzineschaarsch- te, dan krijgt men een denkbeeld van dp moeilijkheden waarvoor de Rijksverkeers inspectie komt te staan, die met ingang van 1 Juli a.s. ook het goederenvervoer voor haar rekening krijgt. Ondanks alles is men er toch in geslaagd, den aanvoer van levensmiddelen en benoo- digdheden voor het bedrijfsleven zonder al te veel vertraging in stand te houden. Ook het personenverkeer is weer geregeld. Zeeuwsch- Vlaanderen is weer uit zijn isolement verlost, door de bootverbindingen VlissingenBres- kens en HoedekenskerkeTerneuzen, terwijl er alle hoop bestaat, dat de dienst vanaf Hansweert binnenkort zal hervat worden. In deze streek is de tram BveskensMaldeghem weer gaan rijden en ook de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramweg Maatschappij zal eerstdaags haar diensten hervatten met het beschikbare tram-materieel en. de overgeschoten bussen. Met de andere, niet gevorderde, bussen hoopt men op beperkte schaal een geregelde com municatie tusschen de verschillende deelen in stand te houden. Wel dwingt de benzine-beperking iot groote zuinigheid, doch de hoofdverbindingen in ons gewest blijven intact. De meeste autobusdien sten blijven rijden. Zij het met een sterk be snoeide dienstregeling. Meer dan voorheen zal men gebruik moeten maken van tram en trein. Dit geldt vooral voor hen, die gewoon waren geregeld voor zaken of besprekingen te reizen. Bij het goederenvervoer zal meer dan voor heen gebruik gemaakt moeten worden van trein of schip. De herstelling van den Zeeuw- schen spoorlijn is gelukkig binnen afzien- baren tijd te verwachten. Dit is vooral van belang voor het vervoer op langen afstand, daar dit niet meer per vrachtauto kan ge beuren. Autoriteiten en belanghebbenden zullen al hun krachten inspannen hiervoor een goede oplossing te vinden. De praktijk zal in dezen veel moeten leeren. Veel overleg en samenwerking zal wel noodig bliiken, maar ook mogelijkheden scheppen. Daar voor alles het oecnomische leven voortgang moet hebben, zal vooral gelet wor den op het vervoer van levensmiddelen en bedrijfsbenoodigdheden. Waren aan snel be derf onderhevig, zooals melk en fruit, zullen het eerst de aandacht vragen. Maar voor andere goederen moet zooveel mogelijk ge bruik gemaakt worden van trein of schip. Dit laatste is voor onze door stroomen door sneden provincie zeker een belangrijk ver voermiddel, zoowel voor het verkeer met Holland, als voor dat tusschen de eilanden onderling. Aan zijn brandwonden overleden In een perceel aan den Gouwsiulschenweg te Alphen aan den Rijn ontstond dezer dagen brand toen de bewoner de 70-jarige boeren arbeider G. Oskamp op den zolder met een petroleumlamp naar kleeren zocht De man geraakte daarbij zelf in brand en liep zulke ernstige verwondingen aan hoofd en boven lichaam op dat hij naar het academisch zie kenhuis te Utrecht moest worden overge bracht Thans is hij aldaar aan de gevolgen van deze verwondingen overleden. De terugkeer van vluchtelingen De werkwijze van de Nederlandsche missie naar Frankrijk Gisteren is de heer A. van Nijnanten, voorzitter van de commissie voor de vluchte lingen te Breda, met den heer J. Meeus, evacuatiecommissaris, en den heer van Dijk naar Frankrijk vertrokken, teneinde de vluchtelingen aldaar te verzamelen en hun alle hulp en steun te verleenen voor een spoedigen terugkeer. De hulpactie strekt zich niet alleen uit tot de Bredasche vluchtelingen, maar tot alle Nederlanders. Met behulp van nauwkeurig bijgehouden lijsten van de vluchtelingen uit Breda en omstreken, en vele honderden gegevens van personen buiten Breda, zal de commissie al het mogelijke doen cm allen op te sporen en behouden thuis te brengen. Daar de volledige medewerking der Duitsche autoriteiten tot in finesses geregeld is, zal de terugkeer al zal die door de groote afstanden natuurlijk vele dagen in beslag nemen betrekkelijk snel geschieden. Is de heer van Nijnanten in staat om lijsten van hen, die zich in Frankrijk bevinden, al eerder naar Nederland te zenden of hun namen radiografisch door te geven (er gaat een kortegolf-zender mee), dan zal hij dit stellig doen en wordt er te Breda voor ge zorgd, dat deze lijsten zullen worden gepubli ceerd en ter inzage gelegd op het gemeente huis en op Koninginnestraat 80. Zouden tijdens zijn afwezigheid de lijsten worden ontvangen, die de Zwitsersche gezant voor Breda zou trachten te verschaffen, of die de heer van Nijnanten via het inter nationale Roode Kruis in Genève heeft gevraagd, dan zullen deze eveneens worden gepubliceerd. Men va 11e het lenigingscomité te Breda niet lastig met aanvragen om inlichtingen, die nu toch niet te geven zijn. maar wachte evi geduldig af. De voeding van honden en katten De raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland, die met de door dat college gestelde commissie vfeor de voeding der hon den in oorlogstijd van het begin van den oor log in direct contact is geweest met de be voegde regeeringsinstanties voor de voeding der honden en katten, heeft aan den leider van het rijksbureau te Beekbergen verzocht den termijn voor de indiening der formulie ren te verlengen, waardoor de eigenaars der bij dien raad geregistreerde kennels, waarvan opgave wérd gedaan aan den leider te Beek bergen, nog in de gelegenheid zullen zijn hunne aanvragen in te dienen. Bovendien heeft de raad van beheer verzocht aan de er kende kynologische vereenigingen aan bureau te Beekbergen opgave te zenden van de leden der erkende vereenigingen, opdat het bureau ook aan deze personen de des betreffende formulieren kan toezenden. De raad van beheer raadt voorts de eige naars aan rustig af te wachten, tot de beslis singen zijn genomen, omdat verschillende juiste mededeelingen in omloop zijn. Defini tieve beslissingen over de hoeveelheden, de verhoudingen of de samenstelling van het te verstrekken voeder zijn nog niet genomen. HONDEN ZONDER BAAS In Zeeuwsch-Vlaanderen treft men thans nog talrijke honden aan, die door de Belgische Fransche troepen naar deze streek zijn m gevoerd. Sommige dieren hebben hier nieuwen baas gevonden, doch de dieren die niet zoo gelukkig waren, dwalen thans nog rond, voorzoover ze niet reeds zijn afgemaakt, om een einde aan hun lijden te maken. Reizd In de kom tal van Ned<f zijn, hun door te overwegingen! sommigen hier en gerezen, dat I vel i uitvl door DuitschJ hoeven. 1 worden minste kans. Zij, die reisgenot r ning te houcl het Nederlan! het vreemde! wegen, tram\I Van Duitse! het verleven! achterland, tff zoodanige intj leven, dat ren) die er I uitbreken, d:! heid meer stelle vacantiereiz strikte noodzl Vervolginl Het A.N.P. dat de audi| houding drie militaire! bevinden, bcB heer Rademar 9 Mei j.l. op I N.S.B. werd J werd, zooals! medegedeeld, volgenden da doodgeschotei onmiddellijk De drie i zijn nog ni zij naar Frankrijk Omtrent de neemt het A.I winr arrestat gei. ^t, tot ht dat het bevel van muiterij VERDWAJ Een burger twee jongens Zwanenburgv het bureau Ji politie zich c zij afkomstig na den koffie de sleutelstad vrachtauto r opknappen de twee jong in Amsterdan hem m Terwijl de c deed, gingen gelijk heeft overweldigd, duurde dan d Het resultaa op het punt vrachtauto we In den looj naar Leiden Waar het vrachtvervoer cJporZeeland een knooppunt heeft. Op het Kerkplein te Goes komen dagelijks de vrachtrijders bijeen, om de aangevoerde goederen uit te wisselen v-M .ja—.. -I - '1 'II Nederland bouwt wegen. Het snelverkeer blijft zijn eischen stellen. De werkzaamheden aan den grooten verkeersweg van Joure naar den afsluitdijk zijn in vollen gang Het kleine station van Waardenburg is plotseling een belangrijk eindpunt van Ned. Spoorwegen geworden. Er heerscht heel den dag een groote drukte reizigers op het traject Nooid-Zuid Het personenvervoer over de groote rivieren stelt zijn aparte eischen, nu de bruggen geen dienst kunne. aan den Rijn bij Arnhem, waar bootjes voor communicatie _tVjgen

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6