Verstopping JUNI 1940 llEUWS nkelstand C' /eslgeest. perceel Mare 90 de ,n runder-, lams- en j Het pand heeft een ijdergaan, waarbij de Weuwd. Het resultaat Kerk is een ruime, Tpisch ingerichte win- Éomatische electrische Jworstxnakeiij en de td met machines van f voldoen aan hooge het ontwerp voor de heer J. A. Beyers- as de -fa. Vogel qn _j. de winkelinrichting Pgeleverd door do ia. t Haag. terwijl de la. J de electrische instal- ^die er in alle opzichten PA6. 6 5 - CH Bdelsk. pnma itonds Diploma J. D. v. d. Akker Lisse J. Amersfoort h; mcj. A. B. de Bruyn. Keukelen, Zoeterwoude; C G. Burgeraaff, Bode- i, C. H. Cramer. J. J. stoor f L- v d Deyl- Noord- riP u^5,gce5l: A LLE. 1 ^--sspnaar. Katwijk a. d 'oorzltt ïcretari «gcr agme< j| L-yoden stuur ••n wi rachllg -JE eeren. 5 per fnunw [f k, NóordwUk a. Zee 5-jarigen cursus Th. J. Boerstra. B. ns, A. D. H. Heenk, Juncenberg de Jong, :roes, A. van Iterson. G. Jung, Rietje Nam W. H. Oswald, P. G Sluiter, H. Hablg, zan Schljndel. H Tober, Vestra, W. J. Behaard. 20. Je..3e. klasse: L. Bos- ivnlngs Ingenhoes, H. J. Duyst-r J _en Heuvel, R. H. P. L. Jung, K. P. Fuchs, J M. W. Kriest, H. G. «henburg. J. Phlllppo, G. cher, R, M. A. de Lalve. ~t. F. Snieder. A. J. Met2, inert, H. t Rijm J. J. ndt, Tlne Spilker. Marca- J. D. Koch. Herexamen; ïaar de 4e klasse: E. J D. Bosma. C. Bloot. A. Etty M Coomans de Enthoven. Nitha D. Entrop. Toederen, Saartje L. Maf- de Graaf. Irma E. Meijer. Akkert. W. J. Hoek. C. H ins. Els Jongkees. H. W. 1 Schayck, P. Klepper, J F. Snel. J. D. M. van J. F. den Tonkelaar. G •uer, J. Vermeulen. G. Vos J. W. Weynman, C "nans. d. van der Werff. H Wesselo, E. van der pl 71 Jetty Heymana. sse B naar de 5e kl. B: G. Bouwman. D. Can- J. Garvcllnk. J. H. Gin- ikotté. F. J. M. van Hiele. ïkstra, J. H. C. Hilgers, G W. Jagerman, Tineke Kips. L. J. Landkroon. t. E Meijsr. H. J. Maas. Riedel. F. G Polak. C. C. Putten. H J Schou- H. b Fransen Herdersch. Jiks. M. J. Nout Koophandel Modern", Leiden, Hooi- joemde zaak is met in- 40 omgezet in een ven- pa onder den naam: fa. in.: J. S. Lips en J. Lips, Noordwijkerhout. Hee- »ij en handel van dahlia's commanditaire vennoot- 939 ontbonden. Het be- 'oortgezet door den hear I gjjpnig eigenaar, onder den Courant" Dagblad voor Leiden, Papengracht 32 P- A. Th. van der Weij- C. J. F. Dolk, Leiden terswoude. .Hooge Woerd". Leiden, F1*. E: A. E. C. van der G- C. Eilander, Leiden. ij ving. E# 't Leiden, Gangetje 6. lam. Ferd. Bolstraat 21. JJ/Rlijke stand Lvi St.01-lm. 24 i. en J. G. de plugl' lm. 29 j. en A. W. C r 0fl Jan«n. jm. 43 j. en A. J. Mansveiders Jm. en M. v. J.m cn o e. rle Vries, Jd.: i a. M Jansen, jd ir Jm, en A.J.v J t.^en A^ L Jd.: d. Zee E. Sloo. t LdlJn' ld'= BOLfdt jd aoon van H. M. Schreudcr Joseohus Johannes Willem, en M. E. v. Went: Pleter Kooijman en L. v. Delft; k ,1,r ya" A. J. Nagtzaam - Alula Johanna, dochter van C. Zoel UIT HET RAAM GEVALLEN Het anderhalfjarige kind S. H. K. uit de Alexanderstraat viel in een onbewaakt oogen- blik uit het raam der ouderlijke woning en kwam van 4 M. hoogte op straat terecht. Het had een hoofdwond en een hersenschudding en is door den E.H.D. naar het Acad. Zieken huis gebracht. WILDE DIEREN EN TAPIJTKLOPPERIJEN Wij vestigen er de aandacht op, dat de verordening op het hebben van wilde dieren en de verordening tot aanwijzing van een plaats voor het oprichten, hebben of ge bruiken van tapijtklopperijen binnen de ge- meentè Leiden, welke door den Gemeente raad zijn vastgesteld den 6en Mei 1940 en met ingang van heden gedurende drie maan den voor een ieder op de secretarie dezer gemeente ter lezing zijn nedergelegd, den 30en Juni a.s. in werking treden. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting De Zijl 19° C. WATERPOLO. Hedenavond om 8 uur wordt in de zwem inrichting „De Zijl" gespeeld de wedstrijd L.Z.C II—H.G.A. II. Alphen a/d. Rijn Aan de steuntrekkenden in onze gemeente is gisteren medegedeeld dat een groot deel van hen in Duitschland te werk kan worden gesteld onder de vastgestelde voorwaarden. Dit betreft in het bijzonder fabriekstransport- en bouwvakarbeiders. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich bij den agent der arbeidsbemiddeling ter gemeente-secretarie alhier, opgeven. KNAAPJE VERDRONKEN Gistermiddag omstreeks kwart voor 3 is te A1 p h e n a. d. R ij n de 4-jarige Gerrit van Ofwegen, wonende in de Grijpensteinstraat in den Ouden Rijn te water geraakt en ver dronken. De jongen was met enkele andere jongens, waaronder een broertje van 11 jaar, op een zolderschuit van fa. Oosthoek aan hel spelen. Toen enkele jongens even weg waren is hij vermoedelijk in het water gevallen. Na 10 minuten slaagde men er in het ventje op te halen. Hoewel door dr. v. W. nog kunstma tige ademhaling werd toegepast, moent dit niet meer baten. De verslagenheid in het gezin, waarvan de vader in militairen dienst is, is groot. Een geëvacueerde uit Tiel had den laatsten oorlogsdag onderdak gevonden bij den 28-ja- rigen handelsreiziger L. M. alhier. Bij zijn terugkeer had hij een goed heerenrijwiel achtergelaten. Na enkele dagen verzocht hij dit op te willen zenden, doch M. berichtte dat de fiets gestolen was en dat hij daarvan aan gifte gedaan had bij de politie. Voorts gaf hij af op andere geëvacueerden die zich zouden vergrepen hebben aan het eigendom van enkele families waar zij onderdak gevonden hadden. De man uit Tiel heeft zich toen tot de po litie alhier gewend waarbij vast kwam te staan dat M. geen aangifte had gedaan van diefstal en bij nader onderzoek bleek dat hij zelf de fiets had verduisterd en dagelijks be reed. De fiets is in beslag genomen en tegen M. proces-verbaal opgemaakt. GESLAAGD. De heer J. Ponsioen is cum laude geslaagd voor het eindexamen M.S.G., cursus electro- techniek, te Leiden. ALPHENSCHE ZWEMCLUB. De Alphensche Zwemclub heeft de eerste competitiewedstrijden te Boskoop gespeeld. Het eerste won met 31 van Boskoop 1, het 3e met 51 won Boskoop 2 en de dames met 31 van de Boskoop-dames. Hillegom ONDERWIJSBENOEMING Aan de Julianaschool is tot hoofd benoemd de heer H. M. B o s, hoofd Ned. Herv. school te Andelst (Bet.) Katwijk Raadsvergadering Gisteravond kwam de Raad voor het eerst onder de gewijzigde omstandigheden in ver gadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, burgemeester W. J. W o 1- d r i n g h v. d. Hoop, verzocht den leden van hun zitplaatsen op te staan en in een oogenblik van stilte te herdenken hen die voor het vaderland zijn gevallen; zoowel burgers als militairen. Vervolgens hield de voorzitter een toe spraak. De storm is voorbij, aldus spr. Wij hebben tijd gehad tot bezinning te komen en tot het bewustzijn, dat in vijf dagen de wereld voor ons is veranderd en het oude teloor ging. Wij beginnen te bouwen aan het onbekende nieuwe. Een woord van dank werd gebracht aan de burgerij en aan het politie- en ambtenarencorps voor hun houding in moei lijke dagen. In onze gemeente is Katwijk a. d. Rijn het zwaarst beproefd, vooral het gedeelte langs den Valkenburgerweg. Het moet ons een dure plicht zijn hier te helpen herstellen en op te bouwen en de helpende hand uit te steken. Verder is onze gemeente economisch zeer zwaar getroffen, daar de hoofdbron van haar bestaan, de visscherij, is lam gelegd en daar mee alle nevenbedrijven. Daarnaast zal ook het badseizoen naar te vreezen staat niet het verloop hebben, dat er van verwacht werd en dit helaas zonder eenige reden. Katwijk is onder de huidige omstandigheden even veilig als welke andere plaats ook in ons land. Spr. rekent op de volle medewerking van den Raad in de grootste eensgezindheid te arbeiden in het belang van onze gemeente, van ons vaderland en zoo te toonen de deug den, die ons als Nederlanders steeds hebben gesierd. De heer L. v. d. Zwan( C.Hsprak namens den Raad woorden van dank tot den Voorzitter voor het volbrengen van zijn moei lijke taak tijdens de bange dagen. Herdenking directeur gemeentebedrijven. Terwijl de leden zich nogmaals van hun zetels verhieven sprak de burgemeester een gevoelvol woord van dankbare nagedachtenis aan den overleden directeur der gemeente bedrijven, den heer E. A. vanDaalén. Ruim twintig jaar verrichtte de overledene zijn zegenrijken arbeid voor de gemeente Kat wijk. Alle bedrijven zijn in uie periode met sprongen vooruitgegaan, doch vooral het gas bedrijf. Tot het einde van zijn leven heeft hij gewerkt aan de verbetering en moderni- Aambeien Huiduitslag? Overtollig vet? DAN Pr. Schleffer's Stofwisselinosiout Men voelt zich vrijer en gezonder. seering der gasfabriek, zoodat zijn heengaan voor de gemeente een ernstig verlies betee- kent. Met groote dankbaarheid zullen wij hem blijven gedenken. De heer C. van Tongeren (a.r.) sloot zich met enkele persoonlijke herinneringen bij deze woorden aan. Na ingekomen stukken, waarbij een mede- deeling van het dep. van onderwijs, dat de vergoeding voor de exploitatie-onkosten voor de Leidsche buitenschool is vastgesteld op 15 per leerling, volgde een voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor ex tra hulp aan werkloozen. Volgens een schrij ven van den minister van sociale zaken kan aan werkloozen extra hulp worden verleend in den vorm van kleeding, dekking en schoei sel. Die z.g. B-steun mag worden verstrekt aan werkloozen, die zijn opgenomen in de rijkssteunregeling of zijn geplaatst bij een gesubsidieerde werkverschaffing benevens aan de z.g. kleine tuinders. Over 1940 mag ten hoogste worden besteed 7,90 per werk- looze en 3,95 per B-tuinder. Begroot wordt dat van de gemeente hiervoor noodig is 1390, de rest, tot 5095,50 komt voor rekening van het rijk. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten. Goedgekeurd. Voorstel tot het aankoopen van de percee- len Duinstr. 24 en Duinstr. 24 A. Dit betreft de perceel en van wijlen de Weduwe Leendert Verdoes-Kruyt, welke door de erfgenamen worden aangeboden voor 4800, hetgeen B. en W. een redelijken prijs achten. Wordt tot deze aankoop overgegaan, dan zou verbree ding van de Duinstraat over een lengte van 36 m mogelijk worden. Perceel 36 zal dan moeten worden gesloopt en van het gekochte voorloopig een gedeelte open grond worden gebruikt, terwijl het verdere gedeelte nog voorloopig kan worden verhuurd. De erven Wed. Verdoes-Kruyt vroegen voorkeur hier voor, behoudens nader door den raad te stel len voorwaarden. Goedgekeurd. Voorstel tot het ruilen van grond gelegen aan den Cantineweg. In verband met de door trekking van de Willem de Zwijgerlaan is het noodig, zoo zeggen B. en W. dat de ge meente zich den eigendom verzekert van twee aan den Staat der Nederlanden toebe- hoorende gedeelten duingrond langs den Can tineweg, tesamen groot 2.70 Are. Deze koen kan met gesloten beurzen geschieden door aan den Staat af te staan twee gedeelten van den weg langs „de Koestal", welke door om legging van den ouden weg worden afge sneden. Als voorwaarde wordt door den Staat gesteld, dat de gemeente op haar kosten op den nieuwen grens een afrastering langs het militaire schietterrein plaatst en den grond in stuifvrijen toestand opleverd. B. en W. stellen voor tot deze ruiling en op genoemde voorwaarden te besluiten. Na enkele vragen die gesteld en beantwoord werden, werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Voorstel tot nadere wijziging van de instruc tie van den gemeente-ontvanger is een voor stel naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten betreffende het in kas hebben van een ongelimiteerd bedrag waarmede Ged. Staten zich niet kunneh vereenigen. Dit art., zegt de voorzitter, was aldus geredigeerd om dat de behoefte aan kasmiddelen door de buitengewone omstandigheden zeer sterk uit een kunnen loopen. Ged. Staten hebben ech ter geen bezwaar wanneer de Ontvanger wordt verplicht dat gedeelte zijner kas bij een aangewezen bankinstelling te deponeeren waarmede wordt overschreden het bedrag, waarvoor de gemeente en al haar diensten en instellingen, tegen benadeeling door plaatse lijke ambtenaren en bedienden of anderen zijn verzekerd. B. en W. zeggen zich met deze zienswijze wel te kunnen vereenigen en stel len den raad voor de Instructie van den Ont vanger in dien zin te wijzigen. Besloten. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende den rang en de jaarwedde van de ambtenaren en werklieden bij den dienst der Gemeentebedrijven. Na het heengaan var fabrieksbaas v. Diggelen was het de bedoe ling dat in deze functie bij de bedrijven niet meer zou worden voorzien. Verschillende omstandigheden als de enornu toeneming der gasproductie, de vuilverbrandingsoven, kraanbaan voor kolentransport enz. enz., had tot gevolg dat het werken zonder fabrieks baas niet meer mogelijk bleek. In het belang van een goeden gang van zaken is daarom over gegaan tot het aanstellen van een nieuwen fabrieksbaas. Naar het oordeel van B. en W. dient de salarisschaal voor deze functionaris te worden herzien en stellen B. en W. voor deze te stellen op, ingaande 20 Nov. 1939 op 1500 tot 1800 per jaar, benevens vrij wonen, vuur licht en water, te samen geschat op 300 p. jaar. Na bespreking en toelichting aangenomen. Rondvraag. De heer C. v a n R ij s had schriftelijke vra gen ingediend naar aanleiding van een aan zegging aan de ingezetenen, dat slechts 70 pet. gas mocht worden verbruikt en bij overschrij ding 5 c. per M3 extra zou moeten worden betaald. De Voorzitter deelde mede, dat deze tijdelijke maatregel, door B. en W. inderhaast ontworpen, het college zelf ook niet bevre digde. Daarom zal deze regeling niet worden uitgevoerd. Bekend is, dat de toewijzing van steenkolen is beperkt en de prijs aanzienlijk is gestegen. Met ingang van 1 Juli is daarom in overleg met de commissie van Bedrijven een nieuwe regeling ontworpen, waarbij de gasprijzen worden verhoogd. Het tarief wordt de eerste 10 M3. 1.35, boven dit aantal 6 c. per M\ (Thans 5 c. per M3.) Over de maand Juni zal dus geen boete betaald worden. Wel echter zal bezuinigd moeten werden. B. en W. behouden zich het recht voor, bij hen, die niet voldoende bezuinigen den gas- toevoer af te sluiten! Vor de scholen met gas- verwarming zal een aparte regeling getroffen worden. De heer L. v. d. Z w a n vroeg naar de mogelijke bestemming van het niet in gebruik zijnde Ziekenhuis, en informeerde of hier mis schien de Chr. Huishoudschool ondergebracht zou kunnen worden. De voorzitter deelde mede, dat het pand in de nabije toekomst in gebruik geno men zal worden. Het gemeentehuis dreigt door de nieuwe maatregelen (distributie, enz.) te klein te worden. Hierna sluiting met dankgebed. Sassenheim VERLOREN VOORWERPEN. Paar nappa heerenhandschoenen, lederen motorkap, nikkelen armbandhorloge, roode ceintuur, grijze pet, bruine ceintuur, ben zinedop, badgoederen, zilveren armbandhor loge, automobieldop, bruine vilten hoed, koopmansbeurs met inhoud, gouden halsket ting met hanger. Nadere inlichtingen bij de politie. Noordwijk LIEFDADIGHEIDSCONCERT. In de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee is gisteravond een liefdadigheidsconcert gegeven, ten bate van het getroffen Valken burg. Ds. Veldkamp, Ned. Herv. pred. te Valkenburg sprak een inleidend woord. Spr. bekende dat hij eenigszins weemoedig gestemd is nu hij dit kerkgebouw overziet, en het vergelijkt met wat overgebleven is van het Kerkgebouw in zijn woonplaats. De verwoesting daar is groot, maar toch moet men niet meenen dat een pessimistische stemming onder de bevolking domineert. De danktoon overheerschte in Valkenburg na den wapenstilstand. Dankbaar zijn we dat zoovelen gespaard gebleven zijn. Diep in ons hart leeft de ge dachte dat Gods hand zwaar is geweest over Valkenburg, Buigend onder Gods krachtige hand, beginnen we aan den wederopbouw. Spr. is verheugd dat uit het programma blijkt dat ook dezen avond God in het mid delpunt staat. Spr. bracht den dank over van de gemeente Valkenburg aan de Zangvereenigingen die zich spontaan hebben beschikbaar gesteld voor dezen avond. Na de goede uitvoering sprak ds. C u p e d o een slotwoord. Voorhout De heer P. N. Vester gaat heen als gemeente-opzichter Na 24 jaren getrouwen dienst. Op 1 Juli a.s. zal de heer P. N. Vester, gemeente-opzichter alhier, den gemeente dienst verlaten. Op dien dag zal hij precies 24. jaar in deze functie werkzaam zijn ge weest. Gezondheidsredenen noopten hem, zijn ontslag in te dienen. Onder leiding van den heer P. N. Vester zijn in onze gemeente vele belangrijke wer ken ten uitvoer gebracht. In de eerste plaats vond de verbouwing plaats van de openbare scnool in een R.K. Jongensschool. Vervolgens werd in 1920 een nieuwe ambtswoning ge sticht bij de komst van burgemeester G. Bulten in onze gemeente. Deze woning werd geheel naar het plan van de heer Vester ont worpen. Aandere werkzaamheden, o.a. de verbouwing van vijf houten bruggen tot betonbruggen, vonden onder zijn heheer plaats. Verder werden verschillende dorps wegen aanmerkelijk verbreed en verbeterd. Ook de bouwplannen tot uitbreiding van het gemeentehuis en de stichting van een ge- meentewerf zijn van hem afkomstig en wer den onder zijn leiding uitgevoerd, evenals het bouwrijp maken van een terrein aan de Hoofdstraat, waarop 70 arbeiderswoningen Omstreeks 1929 kwamen de ontwerpen ge reed voor de stichting van een Gemeentelijk Waterbedrijf en een Pompstation te Noord wijkerhout. Niet vergeten mogen we den aanleg van het zeer lange buizennet van dil bedrijf. De heer Vester bekleedde ook verschillende andere gemeente-functies, ooo zag hij zich in het jaar 1929 benoemd tot administrateur der steunverleening. Ook heeft hij jarenlang de functie van technisch leider van het Gemeentelijk Waterbedrijf bekleed. Zoo ziet men dus dat de hoogstaande gemeenteopzichter zich voor de gemeente zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Het moge hem gegeven zijn nog vele jaren een welverdiende rust te genieten. Binnenlandsch Nieuws Twee kleeding-etalages geplunderd Voor 1500 aan goederen weggehaald 's-G re ven ha ge. 26 Juni. In den afgsloopen nacht hebben onverlaten ge bruik gemaakt van de verduistering en twee etalages van de klecdir.gfirma Teken broek. Lange Poten 25, geplunderd. Voor circa 1509 aan Amerikaansche en En- gelsche kleedingstukken is weggehaald. Deze firma, werd onlangs ook al de dupe, doordat haar Rotterdamsche filiaal bij bet bombardement sneuvelde. Klaar voor de tewater lating Een Rotterdamsch schip op een Amsterdamsche helling De Rotterdamsche reeder zit niet bij de pakken neer. Thans kan hij zijn schepen nog niet ongehinderd het ruime sop laten kiezen, maar die tijd komt ook weer. 't Zij vroeg, 't zij laat. Hij wil dan klaar zijn. Vandaar heeft Van Nievelt Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Mij. N.V., alhier, de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amster dam opdracht gegeven tot het bouwen van een motor-passagiers- en vrachtschip, dat „Alcol" zal heeten. De foto beeldt het mooie schip, liggende op de helling, af. Het ligt daar volkomen gereed om te water gelaten te worden. Dat zal Vrijdag a.s. geschieden. Dan glijdt de „Alcol" van de werf te Amsterdam zoo het Y-water in. Laat ons hopen, dat de te waterlating een vlot beloop zal hebben, en dat bouwers en reedérs plezier van het schip mogen beleven. Wat zong Koos Speenhoff: Holland, laat je schepen varen Haal je welvaart over zee. DE HULP AAN INDISCHE MENSCHEN Reeds 2230 p9r maand aan vasle bijdragen toegezegd. De Indische vereenigingen, welke samen werken voor de hulpverleeasng aan de men- schen, die geen geldzendingen meer •-it Inaiè ontvangen, hebben veel succes gehad met hun opwekking aan de leden Zooals de heer F. H. von Meyenfeldt, de secretaris van de Kon. Ver. Oost en West. ons gisteren zei: De wijze, waarop men gehoor heeft gegeven, overtreft al onze verwach tingen. Wij hebben al toezeggingen tol eea bedrag van 2200 per maand aan vaste bij dragen, en voorts' ongeveer 10.000 aan giften ineens ontvangen, ^og dagelijks vloeit het geld binnen, en verder hebben we nog toezeggingen van groote maatschappijen." Maar er is ook veel noodig. Reeds is 1300 uitgekeerd en de aanvragen nemen hand ever hand toe, naarmate de tijd ver- strijks. de eigen middelen uitgeput aken en de geldzendingen uit Indie uitblijven. Som mige bartken, die geregeld chèques en wissels namens hun cliënten in Indië aan menschen in Holland uitbetaalden, hebben dit nog één maal gedaan, hoewel de opdracht niet is bin nengekomen. Zulks gebeurde in het vertrou wen, dat in de toekomst wel verrekening zal plaats hebben; doch zij kunnen daarmee niet doorgaan, zooals vanzelf spreekt. Er zijn trou- Het mag als een gunstig teeken worden op gevat," dat het tehuis van de Ned. Ind. Sociale Vrouwen-organisatie aan de Groothertoginne- laan in Den Haag nog niet als noodverblijf voor schoolgaande jongens en meisjes en ook voor Indische dames zonder middelen in be drijf is gesteld. Dit bewijst, dat de betrokke nen zich voorloopig nog zelf kunnen redden, of persoonlijk regelingen hebben getroffen, waardoor zij het nog een poosje kunnen uit zingen. Dit is echter van tijdelijken aard; en nie mand weet, wanneer de zilvervloot uit Indië weer aankomt. Vandaar dat het hoofdbestuur van Oost en West een verzoek aan het rijk heeft gericht, cm voor dit hulpwerk naast steun van particulieren ook een subsidie te mogen ontvangen. Het is een gelukkige omstandigneid, dat Koloniën de relaties van in Indië verblijvende ambtenaren of gepensionneerde landsdienaren, welke relaties regelmatig geldzendingen uit Indië ontvangen, zooveel mogelijk helpt met voorschotten. Daarvan wordt veel gebruik ge maakt dat is ook tijdens den vorigen oor log gebeurd, toen het contact met Indië ver broken was: eveneens een maatregel welke slechts kan gelden zoolang de 'inanciën réiken. HET WERK VAN DE NGORD- ZUID-HOLLANDSCHE REDDINGMAATSCHAPPIJ Een beroep op het Nederlandsche volk Een verslaggever van het A.N.P. heeft met den heer H. Th. de Booy secretaris-penning meester van de Noord-Zuid-Hollandscne Reddingmaatschappij gesproken over den huidigen stand van zaken van het redding wezen. Aan het verslag van dit onderhoud ontleenen wij het volgende. Medewerking van de Duitsche autoriteiten De Duitsche militaire en civiele autoriteiten stellen het op hoogen prijs, dat het redding wezen intact blijft en op normale wijze door gaat met zijn werk. Ons reddingwezen, aldus de heer de Booy, heeft een zeer goeden naam in Duitschlanc^. Evenals in Duitschland is het redden van schipbreukelingen ook hier te lande geheel toevertrouwd aan het parti culier initiatief. Dit particuliere karakter zal ongewijzigd gehandhaafd blijven; van de Duitsche autoriteiten genieten wij dan ook allen mogelijken steun. Reeds sedert een lange reeks van jaren bestond er tusschen de Nederlandsche en Duitsche maatschappijen op dit gebied een stevige samenwerking, welke vooral de laatste jaren in het Noorden des lands zeer krachtig was geworden. Van den chel van den Nederlandschen marine staf is, met medeweten van de Duitsche militaire autoriteiten, een brief bij de N.Z.H, R.M. binnengekomen, waarin o.a. wordt mede gedeeld. dat de vaartuigen van de beic? maatschappijen met hel behoud van hun vol komen niet-militair en humanitair karakter uitsluitend vooi reddingsdoeleinden moeten worden gebezigd ongeacht de nationaliteit van de in nood verkeerenden Militaire en andere opdrachten, berging van in nood verkeerend materieel van oorlogvoerenden zullen de Duitsche autoriteiten niet van de equipages eischen. Dit breede standpunt van de Duitsche auto riteiten stelt de N Z H R.M dus in de gelegen heid om hei werk volledig te hervatten Maar het spreekt vanzelf, dat dit werk moeilijker en gevaarlijker is geworden De reddingboot en zullen ter beveiliging de internationale Roode Kruisvlae voeren en waarschijnlijk zullen zij, evenals ae Duitsche reddingbooten, geheel wit worden geschilderd en voorzien van het Roode Kruisteeken Boothulzen met inhouql en de red dingbooten staan onder de speciale bescher ming van de Duitsche weermacht, in de booten huizen zullen geen militairen worden ingekwar tierd. Wij krijgen dus de volledigste medewer king, die wij maar kunnen wenschen in een tijd, waarin het reddingwezen meer dan ooit paraat moet zijn. Wij hebben door den oorlog geen enkel lid van de equipages verloren en ik ben er vast van overtuigd, aldus de heer de Booy, dat de Nederlandsche zeelui, die mede de Noord-Zuid- hollandsche hebben gemaakt tot wat zij nu is. geen oogenblik zullen aarzelen om hun plicht en meer dan hun plicht te doen. Financieele steun noodig Het is dan ook een eereplicht van het Neder landsche volk om voort te gaan met finan- cieelen steun van ons werk. Ruim een eeuw lang, in welk tijdsverloop duizenden schip breukelingen zijn gered, hebben Nederlandsche particulieren en maatschappijen eensgezind de fondsen beschikbaar gesteld. Ik twijfel niet, of Nederland zal ook thans op dit gebied zijn plicht vervullen. Op het oogenblik zijn natuurlijk de vervanging van materieel en de aanbouw moeilijk, zoo niet onmogelijk. De bouw van de nieuwe bootenhui zen hebben wij stop moeten zetten. De aankoop van tractoren kan evenmin doorgaan, zoodat een zeer belangrijk deel van het mooie programma voor 1940 is geschrapt. Maar die schade halen Wel voltooien wij de twee motorstrandred- dingbooten bestemd voor de stations Zand- voort en Schiermonnikoog, de laatste wordt voorloopig te Hindeloopen gestationneerd. Trac- bootenhuis zullen echter helaas voorloo- tot de wenschen moeten blijven behooren. groot verlies beteekende voor ons de aief- de Zeemanshoop te Scheveningen. tor stal boot van 25.000, aldus de heer de Booy Verder heeft de oorlog betrekkelijk weinig schade aangericht. Samen met de Zuid-Hol- landsche maatschappij tot redding van schip breukelingen die de zelfde bescherming en faciliteiten der Duitsche leger- en marineauto- riieiten geniet als wij. beschikt het Nederland sche reddingwezen over een vloot van 25 sche pen. Natuurlijk is vooral thans uitbreiding gewenscht, maar dit aantal mag toch alleszins voldoende worden geacht om Nederlands ouden roem op het gebied van het redden van schip breukelingen hoog te houden. In een brief aan het personeel, waarbij een berceD od de volle medewerking van het per soneel wordt gedaan, schreef de heer de Booy De toekomst van de N Z H R.M. staat op het spel en het is onze plicht alle krachten in te spannen om met succes door de financieele branding te komen, die wij in de komende jaren voor den boeg hebben. De heer de Boov zeide ten slotte niet aan de toekomst te twijfelen, want het Nederland sche volk zal zijn roeping van zeevarende natie volgen en ons niet in den steek laten. Trouwlustige juffrouw zwaar misleid De dader (een huisknecht) gearresteerd 's-Gravenhage, 26 Juni. Enkele weken geleden zocht een 26-jarige Haagsche schoone, die wat vermoeid was van het winkelen, eenige verpoozing in een res taurant om daar een halfurtje te genie ten van een geurig kopje thee en de slee- penae melodieën van een goed ingespeeld strijkje. Het liep toen toevallig zoo dat een bijkan* 40-jarige mijnheer den zelfden inval kreeg en zijn blikken de hare van tijd tot tijd kruis ten. Er werd een toenadering uit geboren, er ontstond een gesprek.... en zoo vernam d# juffrouw met een zakenman te doen te heb ben, die zijn domicilie in Venlo had. Ondanks den onzekeren toestand mocht hij toch niet klagen, getuige ook het feit, dat hij zich tévens een pied k terre in de Resi dentie kon permitteeren. 'Nauwkeurig be schreef hij haar zijn Haagsche adres, ver telde vervolgens over zich zelf duizend en één bijzonderheden, waaronder ook deze, dat hij momenteel wat krap zat. Uit Venlo was een galdwnding vpor Jiem onderweg, doch daar was hij thans niet mee gebaat en waar een goede verstaander aan een half woord genoeg heeft wist hij nog tijdens de thee een tientje van haar te leenen. Mèt de zilveren banden namen ook „die andere" snel in sterkte toe. Er ontstond als 't ware een wisselwerking tusschen geld en liefde, met dien verstande, dat beide zaken slechts van een zijde kwamen. Doch de juffrouw was blind, stekeblind. Amor had haar zoo stevig te pakken, dat elke nieuwe ontmoeting nieuwe voorschotten met zich meebracht tot een bedrag dat ver de honderd gulden overschreed. Zelfs een mooie ring wist hij in de wacht te sleepen, door voor te geven, dat hij die voor weinig geld bij een goede kennis in Leiden in een zegel ring kon laten omtooveren. Tenslotte kwam hij met trouwplannen op de proppen, weshalve hij voorstelde dat zij haar betrekking er binnenkort maar aan moest geven. Doch dit deed bij haar eindelijk eenige argwaan ontstaan. Die argwaan werd nog grooter toen hij plotseling voor afspraakjes verhinderd bleek te zijn eenmaal omdat zijn moeder plotse ling was overleden en een andermaal, omdat hij in het hooge Noorden een belangrijke transactie afwikkelen moest. Uit vrees, het slachtoffer te zijn geworden van een doortrapten oplichter, stapte de juffrouw tenslotte naar de recherche, die na eenig speuren haar bange vermoedens be vestigen kon. Het politie-rapport van vanmorgen ver meldde: Gearresteerd de 37-jarige J. A. M. K., van beroephuisknecht.... Canadeesche troepen in West-lndië Het A. N. P. verneemt uit Berlijn: Volgens een bericht van Nederlandsche cor respondenten uit Willemstad zijn daar ter ver sterking van de reeds in Mei aangekomen Fransche en Engelsche troepen Canadeesche soldaten aangekomen. Vervoer van goederen per motor Naar de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Beneden-Maas van bevoegde zijde verneemt zal de beperking van het ver bruik van motorbrandstoffen een geheel an dere orienteering van het goederenvervoer noodzakelijk maken. De mogelijkheid van ver voer per schip (stoom), trein, tram, paarden- tractie, wagers met houtvergasser enz zal door de betrokken instantie onder het oog worden gezien alvorens vergunning voor mo torbrandstof wordt verleend. De per 1 Juli verstrekte vergunningen gelden tot 1 Augus tus. Mocht in dien tusschentijd blijken, dat door andere groepeering van het vervoer ver dere bezuiniging mogelijk is, dan zullen ver schillende vergunningen niet worden ver lengd. In verband hiermede geeft de kamer van koophandel in overweging, dat bedrijfsgenoo- ten zich met elkaar verstaan om door combi natie van het vervoer de oeconomie te dien aanzien tot het uiterste te betrachten. Voorts kan door depotvorming in daarvoor aangewe zen plaatsen, hetzij door de afnemers te be wegen een grooteren voorraad aan te houden veel in de vereischte richting worden bereikt. Het zakenleven houde zich er van doordron gen, dat het nemen van dergelijke maatrege len door de harde noodzaak gebiedend wordt voorgeschreven. De Kamer is gaarne bereid op verzoek van belanghebbenden de gewenschte samenwer king tot stand te brengen. VERDRONKEN Een agent van politie heeft gisteren op het strand bij Scheveningen de uniform en de onderkleeding gevonden van een 21-jarigen korporaal Chr. S., die in een school te 's Gravenhage gelegerd is. Hoogstwaarschijn lijk is de jongeman bij het zwemmen in zee verdronken. Het lijk is echter nog niet aan gespoeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5