ITALIË ZAL MEEDOEN DONDERDAG 27 JUNI 1940 Ook bij den aanval op het Britsche eilandengebied In de beslissende phase van den qorlog tegen het Britsche Rijk aldus de Gior- nale d'Italia zal Italië een belangrijke taak hebben. Niet alleen zal Italië, in samenwerking met de Duitsche weer macht, deelnemen aan den aanval op het Britsche eiland, maar het zal ook in actie komen tegen de krachten van het Britsche Rijk, die overal zijn verspreid en waarop volgens verklaringen van Engelsche staatslieden, het weerstandsvermogen rust van de Britsche macht. Door zoowel het verkeer als de oorlogsvloot in de Middejlandsche Zee en in de Roode Zee te verlammen, houdt Italië groote eenheden van de Britsche vloot van het Britsche eiland verwijderd. Bovendien bindt Italië in Egypte 250,000 Britsche soldaten, ongerekend nog de troepen, die in Kenya liggen. De actie van de Italiaansche luchtmacht is gericht tegen de Engelsche lucht- en vlootbases op Malta, te Alexandrië, te Port Soedan, te Aden, te Zeila en te Berbera. Het Britsche verwe.er richt zich uitsluitend teg.en de open steden van het schiereiland en tegen de burgerbevolking. Juist deze actie van de Engelsche luchtmacht bewijst, dat het systeem der Britsche bases in de Middellandsche Zee voor Italië onver- dragelijk is. De vernietiging van die bases, zoo besluit de Giomale d'Italia en de herziening van dit systeem is een vraagstuk van recht vaardigheid en veiligheid voor Italië en is een van de redenen, waarom Italië aan dezen oor log deelneemt. Naar van v-voegde Italiaansche zijde nog wordt verklaard, bestaat tusschen Egypte en Italië geenszins de oorlogstoestand, daar Egypte tegenover Italië, evenals tegenover Duitschland zich beperkt heeft tot het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen. Rede van Pétain tot het Fransche volk Minister-president maarschalk Pétain heeft Dinsdagavond voor het Fransche volk een radiorede gphouden, waarin hij de redenen, welke de Fransche regeering had voor het sluiten van den wapenstilstand met Duitsch land en Italië, uiteenzette. Pétain verklaarde, dat Frankrijk en Bngeland zich over hun werkelijke militaire kracht en over de doeltreffendheid van het oeconomische wapen, de blokkade enz., groote illusies had den gemaakt. Men wint een oorlog niet alleen met goud en grondstoffen. De overwinning hangt af van dfe effectieven, van het materiaal en van de voorwaarden, waaronder deze ge bruikt worden. Pétain herinnerde aan de resultaten van den slag in Vlaanderen en den slag aan de Aisne en de Somme. In enkele dagen, zoo vervolgde hij, heeft de vijand onze stellingen doorbroken en het grootste deel van het Fransche grondgebied "veroverd. De uittocht van vluchtelingen nam toen een enormen omvang aan. Acht millioen Fransche vluchte lingen voegden zich bij de anderhalf millioen gevluchte Belgen en hebben in ons achterland wanorde teweeggebracht. Van 5 Juni af trok de vijand over do Loire en stortte zich op het overige deel van Frankrijk. Bij zulk een beproeving moest de gewapende tegenstand gestaakt wordep. De regeering zag zich ge steld veor de keus tusschen twee beslissingen: öf op haar plaats blijven, of de zee oversteken. De regeering heeft besloten in Frankrijk te blijven om de eenheid van het Fransche volk in,stand te houden en deze tegenover den vijand te vertegenwoordigen. Onder deze omstandigheden was het onze plicht een aan vaardbaren wapenstilstand te verkrijgen, ii naam van de eer en het verstand. De wapen stilstand is gesloten, de strijd beëindigd. Op dezen nationilen rouwdag blijft onze vlag nochtans hoog verheven. Pétain gaf vervolgens een overzicht van de wapenstilstandsvoorwaarden, die hij hard noemde, en vervolgde: de eer echter is ten minste gered. Wij zullen de neodige krachten bewaren om de orde in het moederland e de koloniën t« handhaven. De Fransche regeering blijft vrij en Frankrijk zal slechts door Franschen bestuurd worden. De oorlog is in het moederland verloren. Zou men hem in de koloniën moeten voortzetten? Ik wilde geen verder bloedvergieten. Ik zou niet waar dig geweest zijn aan Uw hoofd te slaan, wan neer ik het gedaan had. Ik stel mijn persoon en ook mijn hoop niet buiten Frankrijk. Thans moeten wij al onze krachten op de toekomst richten. Een nieuwe orde begint. Uw leven zal hard zijn. Ik zal U niet bedriegen met leugens, die U reeds zooveel kwaad gedaan hebben. Rekent voor het heden op Uzelf voor de toekomst op Uw kinderen. Onze nederlaag hebben wij te wijten aan den geest der verweeking, der genptzucht. Tenslptte riep Pétain alle Franschen op tot medewerking aan den wederopbouw. Spaansche eischen Sedert gisteren zijn te Madrid de eerste exemplaren van de muurkrant Voz del pueblo aangeplakt. Daarin worden de Spaansche eischen uiteengezet ten opzichte van Gibral tar, Rio Tinto, Gran, Pennaroja en andere nationale bezittingen. Het Spaansche volk wordt opgewekt om zich gereed te houden om den Caudillo te volgen, wanneer hij dat zal vragen. De nieuwe xetel der Fransche regeering Volgens uit Irun ontvangen geruchten wil de Fransche regeering haar nieuwen zetel op slaan in Clermont Ferrand, waarheen ook de Spaansche ambassade zou verhuizen. Het Fransche nationale comité Over de vorming van een Fransch „natio naal comité" te Londen meldt ae News Chronicle, volggns het D.N.B.. dat bekende Fransche politici op weg naar Engeland zijn om zich bij De Gaulle aan te sluiten. Mandel. Campinchi, Herriot, Delbos, Blum, Cot en Reynaud. De Daily Herald, aldus het D.N.B. verder, beweert, dat er tusschen de Britsche regee ring en de „regeering van Bordeaux" in het geheel geen diplomatieke betrekkingen meer bestaan. De Britsche ambassadeur en het personeel der ambassade bevinden zich op weg naar Engeland. Onder zulke omstandig heden, aldus is de conclusie van het blad, zijn betrekkingen in het geheel niet mogelijk Nader verneemt het D.N.B. uit Londen, dat de bladen melden, dat de Fransche oud ministers Blum. Herriot en Paul Boncour zich te Londen bevinden. Het Duitsche legerbericht In het Westen geen bijzondere gebeurtenissen Het D. N. B. meldt uit het hoofdkwartier van den Führer. Het opperbevel van de weer macht meldt: In het Westen geen bijzondere gebeurte nissen. In den nacht van 25 op 26 Juni deden onze gevechtsvliegtuigen met succes bom aanvallen op verscheidene vliegvelden en in richtingen van de vliegtuig-industrie in mid- den-Engeland. Eerst thans wordt bekend, dat op 24 Juni een bomaanval ondernomen is op een vijan delijk transportschip van ongeveer 7000 ton, ter hoogte van Bayonne. De aanval had hevige ontploffingen en branden tot gevolg. Een Duitsche duikboot heeft ten Zuid-Westen van Ierland het bewapende Britsche stoom schip Saranac van 12,000 bruto register ton en 2 andere bewapende vijandelijke koop vaardijschepen getorpedeerd. Van 3 Britsche Bristol-Blenheim-vliegtui- gen, die gisteren opnieuw een poging onder nomen het vliegveld van Stavanger, Sola aan te vallen, werden er 2 door onze jagers neer geschoten. Het derde verdween zonder tot een aanval te zijn overgegaan. De bomaanvallen door Britsche vliegtuigen, in den nacht van 25 en 26 Juni, in Noord- en West-Duitschland troffen geen militaire objecten en richtten slechts geringe schade aan. Voor zoover tot dusver bekend werden 4 personen gedood. Het Duitsche frontbericht Het D.N.B. ipeldt in zijn dagelijkschen commentaar op het Duitsche legerbericht: Wanneer de lijn, die het Duitsche bezet- tingsgebied in de wapenstilstandsvoorwaar den omgeeft, op al haar punten definitief zal zijn bereikt, kan op het oogenblik nog niet worden overzien. Dat zal o.m. ook wel aihangen van het optreden der wapenstil standscommissie, die in Wiesbaden haar zetel zal hebben. Het beknopte legeroericht van Woensdag doet duidelijk zien, dat de strijd tegen Engeland door de Duitsche weermacht krachtdadig voortgezet wordt. Het geheele Britsche eiland ligt thans vol ledig binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. Interessant is de nederlaag, die drie Engelsche bommenwerpers voor de tweede maal bij het Noorsche vliegveld StavangerSola zijn komen halen. Er blijkt, dat de Duitsche afweer ook in de gebieden, die niet zoo veelomvattend beveiligd zijn als het Duitsche moederland, superieur U aan de Engelsche aanvallers. De herhaalde, suc- ceslooze aanvallen van Britsche gevechts vliegtuigen op StavangerSola bewijzen bovendien, hoe buitengewoon pijnlijk den Engelschen de Duitsche bezetting van Noor wegen is. Men herinnert zich, dat Churchill reeds voor de bezetting van Noorwegen eens zeide, dat Noorwegen in Duitsche handen een op het hart van Engeland gericht pistool was. Luchtaanvallen op de Engelsche kust Reuter meldt uit Londen: Het ministerie van luchtvaart maakt be kend, dat vijandelijke vliegtuigen vannacht aanvallen op de kust hebben ondernomen. Het luchtdoelgeschut trad terstond in wer king. Aan de Zuidoostkust van Engeland, zoo wordt verder vernomen, was de luchtdoel- artillerie in den afgeloopen nacht in actie en zij werd ook op verscheidene plaatsen elders gehoord. Luchtaanval op Napels afgeslagen Het Italiaansche legerbericht Legerbericht nr. 14 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt:* Van de fronten in Italië en Noord-Afrika valt niets te melden. In Oost-Afrika deden de Engelschen vergeefsche pogingen om Asmara en Diredawa te bombardeeren. Twee vijan delijke vliegtuigen werden neergehaald. De poging om vluchten te ondernemen boven Napels werd verijdeld door jacht vliegtuigen en luchtdoelgeschut, die den vijand op de vlucht dreven. Luchtaanvallen op Weser-Ems Ook i nieuwe aanval op Bremen D.N.B. meldt uit Bremen: „In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben vijandelijke vliegtuigen over bijna alle deelen van den gouw Weser-Ems ge vlogen. Hierbij zette de vijand zijn geheel systeemloos uitwerpen van dynamiet- en brandbommen op niet militaire objecten voort. Op plaatsen, waar in afzonderlijke ge vallen een aanval op militaire of ook maar op voor den oorlog belangrijke obj .ten werd ondernomen, werd deze overal door de lucht doel-artillerie reeds in de kiem gesmoord. In totaal werd één burger gedood, één sleepboot beschadigd, twee woonhuizen licht bescha digd, een schuur vernield. Overigens was er slechts onbelangrijke materieele schade en vielen geen persoonlijke ongelukken te be treuren. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is opnieuw een. vijandelijke aanval ge daan op Bremen. De meeste bommen vielen op open terrein". Nader wordt nog gemeld: In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Engelsche vliegers in totaal 371 dynamiet- en brandbom men op Duitsch gebied geworpen. 16 burgers werden gedood en 41 gewond. Zoo werd een bomaanval gedaan op Duisburg, waardoor drie huizen en een katholieke kerk ernstig werden beschadigd. In de stad Rhynern, in het district Unna, werden twee huizen vernield en een huis ernstig beschadigd. Op talrijke kleine plaatsjes werden bommen geworpen, waardoor gedeeltelijk schade aa« huizen, gedeeltelijk slechts schade aan velden werd veroorzaakt. In den nacht van 23 op 24 Juni is het Engelsche luchtwapen er toe overgegaan, behalve de ge bruikelijke bomaanvallen op kleine en zeer kleine plaatsjes, gebouwencomplexen op open terrein te bombardeeren. In dezen nacht wer den b.v. twee bommen geworpenop het slot Styrum bij Mühlheim aan den Roer, waar door de beheerder werd gedood. Er werd slechts matige materieele schade aangericht. Op het slot" Rheydt, drie kilometer ten Noord- Westen van de stad Rheydt, werden zeven bommen geworpen, die echter slechts schade aan het veld aanrichtten. bi Duitsch politieke kringen trekt men hier uit de gevolgtrekking, dat de onzekerheid en zenuwachtigheid in Londen en in geheel Engeland toenemen, nu aldaar iedereen $ich afvraagt, hoe nu de verdere ontwikkeling van den oorlog tegen Engeland zal zijn. De alge- meene zenuwachtigheid is thans ook op het Britsche ministerie van luchtvaart overges a- gen. Want de aan de Royal Air Force opge geven aanvalsobjecten duiden op een volledige verwarring. De Duitsche bevolking verdraag' deze aanvallen met kalmte. Zij is zich er van bewust, dat de tegenzet van het Duitsche luchtwapen in Engelapd een duizendvoudige sch.-k teweeg zal brengen, waarbij de door de Britsche leiding van den luchtoorlog opgedra gen nachtelijke overvallen in het niet zullen verzinken. De rekening van de Britsche schuld neemt toe, zoo merkt men in Duitschland op. Een mislukte Engelsche landingspoging Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Volgens een Reuter-hericht zouden Dinsdag gealliëerde zee- en landstrijdkrach<en in samenwerking met de luchtmacht in het vijandelijke kustgebied troepen ontscheept hebben, waarbij de Duitschers verliezen leden. Volgens het bericht waren nuttige in lichtingen verkregen. Deze slotzin van het Londenscht bericht, zoo verklaart men te bevoegder plaatse te Berlijn, is reeds voldoende om te bewijzen, dat deze manoeuvre, die zoo grootscheeps zou zyn opgezet, blijkbaar een beschamend gering resultaat heeft opgeleverd. In werke lijkheid, zoo wordt hier verder verklaard, hebben alleen eenige Britsche booten op twee plaatsen aan de Fransche Kanaalkust op de kleinst mogelijke schaal landings pogingen ondernomen, die volkomen ver ijdeld werden. De Duitsche verliezen bedra gen twee gewonden. De volkomen onbetee- kenende en ondeugdelijke Britsche manoeu vres zijn, naar van Duitsche zijde vastgesteld wordt, niet anders dan verlate pogingen, de hulp aan Frankrijk te demqnstreeren, welke beslissende uren nagelaten is. De uit drukking „gealliëerde strijdkrachten" in het Londensche bericht kenmerkt alleen reeds de belachelijkheid van de onderneming. Tusschen Engelschen en Italianen Te Lissabon is het Italiaansche diplomaten- schip Conté Rosso aangekomen, met den Engelschen gezant te Rome en 350 Britten enals vijf diplomaten van de Zuid-Afri- kaansche Unie. Het D.N.B. voegt hieraan toe, dat naar zeggen van de Engelschen hun be handeling geen enkele reden tot klachten gaf. Daarentegen ontleent Stefani aan de Italiaansche bladen, dat de te Lissabon aan gekomen Italiaansche diplomatieke en con sulaire ambtenaren op terugreis naar Italië boekje hebben opengedaan over de knevelarijen en schendingen van de inter nationale wetten door de Engelschen jegens Italianen, nadat dit land den oorlog verklaard had. Vluchtelingen uit Frankrijk 500 Engelschen, die uit Frankrijk aan de Spaansche grens aankwamen en op Spaansch gebied wilden komen, zijn door de Spaansche politie weer teruggestuurd, daar hun papie ren niet in orde waren. Uit de centra van Fransch-Marokko, in. het bijzonder uit de streek van Fez, komen berichten, volgens welke de Arabische be volking in verzet komt tegen den stroom van vluchtelingen uit Frankjrijk. Volgens deze be richten is het voor de hotels, waar de vluch telingen hun intrek hebben genomen, tot protestdemonstraties gekomen. Aankomende vluchtelingen moesten overdag op de vlieg velden worden gehouden en des ngchts onder sterke politiebegeleiding naar de hotels wor den gebracht De Fransche vluchtelingen in Zwitserland. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Inzake de geruchten dat Duitsch-Zwatser- sche onderhandelingen over de Fransche vluchtelingen in Zwitserland gevoerd worden of zullen worden, verklaart men te bevoeg der Duitsche plaatse, dat dergelijke onder handelingen niet plaats vinden en evenmin voorgenomen zijn. De Duitsche opvatting is, dat een terughrenging der Fransche vluchie- lingen uit Zwitserland geen Duitsch-Zwii- sersche maar een Fransch-Zwitsersche aan gelegenheid is. Léon D eg rel le niet gefusilleerd. Het Fransche blad La Depêche verneemt uit Pau, dat de leider der Belgische Rexisten, Leon Degrelle, zich te Tarbes als gevangene bevindt en dat dus het bericht over zijn fusilleering onjuist is. Hoe Berlijn „het" opnam In de Duitsche pers treffen we beschrijvin gen aan van de wijze, waarop Berlijn op het bericht van den wapenstilstand gereageerd heeft. Eerst had dat der overgave van een half millioen Fransche soldaten in Elzas-Lotharin- gen diepen indruk gemaakt. Daarop, gjng het radio-programma door totdat de stad plot seling weer den adem inhield. Er klonken fanfares en door den luidspreker kwam: een bijzonder bericht van de grootste geschied kundige beteekenis wordt verwacht. Een soort verlammend afwachten trad in, overal waar een luidspreker werkte, op straat, in. koffiehuizen, in de huiskamers drongen de menschen tezamen. Marschmuziek. In de middelen van open baar vervoer gaat het van mond tot mond: een bijzondere mededepling. Een ieder, die on derweg is, beproeft ten snelste een luidspre ker te bereiken. Men begrijpt, dat nu het door slag gevende communiqué gelezen moet wor den, waar de wereld op wacht. Dan maakt de spreker de mededeeling uit .het hoofdkwar tier bekend. Het oogenblik Is onvergetelijk. „Wir treten zum Beten vor Gott den gerechten", klinkt het, door de volksliederen gevolgd na de radio-reportage der plechtigheid bij Compiègne. Japansche „Monroe-leer" voor Oost-Azië Commentaar op het autonomie- programma De Japansohe pers geeft gister commentaar op de beteekenis, welke thans wordt gehecht aan „de buitenlandsche politieke richtlijnen van Japan, welke de autonomie in het Oost- Aziatische gebied ten doel hebben'". De bladen wijzen daarbij vooral op de vol gende punten: 1. Het behoud van de fundamenteele poli tiek der niet-inmenging in den Europeeschen oorlog. 2. Het belijden van actieve politiek tot het verhinderen van een uitbreiding der vijande lijkheden tot Oast-Azië, waarbij zijn inbe grepen Indo-China en Nederlandsch-Indië. De pers spreekt in dit verband van een Oost- Aziatische Monroeleer. 3. Japan geeft moreelen steun aan de nieuwe orde, waarnaar de as streeft. Zooals vanzelf spreekt volgt hieruit een vriend schappelijk samenwerken met de landen van de a«. 4. Noodzakelijke militaire en politieke maat regelen tot het verhinderen en het wegnemen van elke inmenging in Japansche vraagstuk ken. Dit laatste punt wordt beschouwd als een beslissende factor voor een herordening in het Vqrre Oosten. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Japan nog geen antwoord heeft gekregen van Engeland ten aanzien van de wapentransporten naar China via Birma. Hij voegde hieraan toe, dat Japan tot dusverre niet het voornemen heeft gehad Rusland te verzoeken de wapenlevering aan Tsjoengking langs den zgn. Noordwestweg te staken. De nieuwe partij in Roemenië Vernieuwing van het land Koning Karei heeft gisteren de geluk- wenschen van de regeering in ontvangst ge nomen voor de oprichting van de partij der natie onder zijn leiding. De minister-president Tatarescu wees in een rede op den sterken weerklank van de historische handeling van den koning in geheel Roemenië, als bekroning van het door den vorst genomen initiatief tot inwendige versteviging en voltooiing der geestelijke eenheid van alle Roemenen. In zijn antwoord zeide de koning: Roemenië heeft zich thans op een nieuw politiek plan van hooge moraal en volkomen nationalisme geplaatst. Van nu af moet hét eensgezinde Roemenië vastberaden de moreele vernieu wing en de nieuwe taak ter hand nemen. Elke staatsburger wordt naar het vertrouwen en de prestaties ten aanzien van den bloei des lands beoordeeld. Spanningen in Bulgarije De vertegenwoordiger van de Frankfurter Zeitung te Sofia seint nader nieuws over de wet op de burgermobilisatie voor alle be drijven. Wie zonder reden zijn plaats verlaat kan met vijf jaar tuchthuis gestraft worden en op weerspannigheid fcan zelfs levenslange opsluiting staan. Aanleiding tot deze maat regelen was een stakingsbeweging, vooral bij de tabaksindustrie, die de regeering wil in perken. De achtergrond van die agitatie is niet duidelijk. In het officieele communiqué heet het, dat de arbeiders werden opgehitst door personen, die hen aanspoorden de be langen van den staat niet te tellen. Formeel wordt als reden de eisch tot een geringe loonsverhooging opgegeven. De politie heeft alle betoogingen verboden. Die, welke de laatste dagen te Sofia gehou den werden, stonden deels met die staking in verband, deels waren ze tegen het vredes verdrag van Neuilly gericht Stellig v.il de politie met dat verbod beletten, dat uit vaderlandlievende betoogingen ten bate van de ideologische munt geslagen wordt. De aanspraken in zake de buitenlandsche poli tiek worden algemeen ondersteund cn kun nen door die sociale agitatie gedwarsboomd worden. Later werd gemeld, dat de stakingen in Bulgarije zijn opgehouden. In alle fabrieken is het werk hervat Tot incidenten is het daarbij niet gekomen. In Turkije heerscht rust In een verklaring voor de pers heeft da minister van binnenlandsche zaken er op ge wezen, dat in het geheele land veiligheid en rust heerschen en dat de bevolking vertrou wen heeft in de leiding van den staat. Het bestaan van een zoogenaamde „vijfde colonne" is door den minister nadrukkelijk ontkend. (D.N.B.) Hoover over de houding van de Ver. Staten Van deelneming aan den oorlog kan geen sprake zijn Oud-president Hoover heeft in een rede be toogd, dat het Amerikaansche volk zich moet wapenen om het avondland te verdedigen. Het beste zou evenwel zijn, zoo vervolgde Hoover, een buitenlandsche politiek te volgen welke Amerika niet actief in de vijandelijkheden zou betrekken, tenzij dan dat Amerika zelf rechtstreeks werd aangevallen. Hij vermaande de Republikeinen, hun strijd voor een vrij Amerika voort te zetten. Wij moeten facili teiten scheppen, aldus Hoover, om al den vol keren die voor de vrijheid vechten, wapens en munitie te verschaffen. Deze wapenleve ringen kunnen evenwel slechts op de voor waarde geschieden, dat de Ver. Staten zelf niet aan den oorlog deelnemen. Hoover ver zekerde den democratieën nogmaals, dat de sympathieën der Ver. Staten aan hun kant staan, doch betoogde ten slotte nog eens, dat de Ver. Staten buiten den oorlog zouden moe ten blijven. Als reden voor het feit, dat de Ver. Staten niet aan het Europeesche con flict wilden deelnemen noemde Hoover, dat Amerika daartoe op het oogenblik niet in staat is en dat het ten minste twee of drie jaar noodig heeft om doeltreffend in den oorlog te kunnen ingrijpen. Wanneer de Ver. Staten heden Duitschland den oorlog zouden verklaren, zouden de geallieerden daarvan meer schade dan nut hebben. De New York Times bevat een advertentie over een geheele pagina van het nationale comité, dat zich tot doel gesteld heeft Amerika buiten vreemde oorlogen te houden. In deze advertentie waarschuwen vijf senatoren voor deelneming aan het Europeesche conflict en merken zij op, dat de-Democratische partij de Ver. Staten tegen den wil van het volk naar den oorlog sleept. De Amerikaansche vloot De bewaking van het Panama-kanaal Het Amerikaansche ministerie maakt bekend, dat de lichte kruiser Omaha, en de torpedobootjagers Barry en Goff in de afgeloopen 24 uur voor de Portugeesche kust zijn verschenen. Zij zullen het daar in even groote sterkte aanwezige Europeesche eskader aflossen. De Amerikaansche oorlogsschepen, die in de wateren van Portugal zullen worden afge lost, zullen zich weer aansluiten bij het At lantische eskader, dat de neutraliteitscontróle uitoefent aan de Oostkust der Vereenigde Staten. De door de Ameriaansche bladen verspreid de berichten, over een verplaatsing van ge deelten der Amerikaansche Stille Oceaanvloot naar den Atlantischen Oceaan werden gisteren in het Witte Huis noch bevestigd, noch ge logenstraft Eveneens weigerde het Witte Huis, volgens Associated Press, een standpunt te bepalen ten aanzien van de vraag, of de Vereenigde Staten voortaan de Fransche regeering in Bordeaux zullen erkennen of dat het Fransche comité in Londen zal worden erkend. Ambtenaren van de persafdeeling van het ministerie van oorlog hebben verklaard, aldus meldt Associated Press, dat den laatsten tijd geen nieuwe mijnen zijn gelegd voor de uit gangen van het Panamakanaal. Intusschen worden daar voortdurend mijnvelden onder houden, die van het land af electrisch be- heerscht worden en die regelmatige controle eischen. De gemelde activiteit van mijnen- leggers voor de kanaalingangen had betrek king op het in stand houden der bestaande mijnvelden. Van een transport van groot spoorweggeschut naar de Atlantische zyde van het kanaal weet men niets. Men herinnert er echter aan, dat de in de kanaalzone gestation- neerde troepen bijna voortdurend manoeuvres houden. Roosevelt's positie De uitlating van Hoover in zijn program matische verkiezingsrede, dat hij de derde candidatunr van Roosevelt zou begroeten als een welkome gelegenheid voor een uiteenzet ting met de New Deal. wordt door de Ameri kaansche pers algemeen uitgelegd als een tee- ken, dat Hoover zich candidaat zal stellen aan den kant der republikeinen. De democratische Senator Clark heeft een resolutie ingediend, waarbij president Roose velt om publicatie wordt verzocht van den ontslagbrief van den minister van oorlog, Woodring, die zich verzet heeft tegen den verkoop van z.g. overtollig of verouderd ma teriaal der legervoorraden, en dientengevolge over boord is gezet. President Roosevelt heeft het wetsontwerp geteekend, waarbij voor de financiering van het bewapeningsprogramma, dat door het Congres is aangenomen, de staatsinkomsten gedurende de eerstvolgende vijf jaar door het aanboren van nieuwe belastingbronnen met ongeveer 4702 millioen dollar zullen worden verhoogd. WAT AAN DEN WAPENSTILSTAND VOORAFGING Een verklaring van Churchill De Fransche vloot Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland iedere Fransche be weging om het Duitsche barbarisme te vernie tigen en de vrijheid voor Frankrijk te ver krijgen, zal ondersteunen. Ik kan nog niet zeg gen, aldus Churchill, wat er van de betrekkin gen met de regeering te Bordeaux terecht zal komen. Wij zullen echter pogingen in het werk stellen, dat contact met haar te behouden, dat wij met haar door de tralies van haar gevan genis, kunnen krijgen. Churchill bevestigde daarop het feit, dat de Britsche regeering tijdens de onder handelingen met Reynaud erin heeft toe gestemd, dat Frankrijk zou vragen om de voorwaarden voor een wapenstilstand, mits de Fransche vloot in Britsche havens gebracht zou zijn en daar tijdens den duur der onderhandelingen zou blijven. Met betrekking tot de gebeurtenissen na het aftreden van Reynaud verklaarde Churchill, dat Engeland alles heeft geprobeerd om de Fransche vloot in zijn bezit te krijgen. Ten aanzien van den toestand, zeide Churchill, dat deze zoo onzeker en donker is, dat het niet >n het openbaar belang zou zijn, indien hij zich hierover uitliet. Hij verzocht het Lager huis aan de regeering het volle vertrouwen te schenken. Voorts zeide Churchill nog, dat hij Reynaud, op diens verzoek, op 13 Juni vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, Hali fax, en den minister voor den vliegtuigbouw, Beaverbrook, een bezoek heelt gebracht. Na dat Reynaud een overzicht had gegeven over den toestand van het Fransche leger vroeg rtij of Groot-Britannië Frankrijk'Wilde ontslaan van zijn verplichtingen om zonder goedvinden van zijn Britschen bondgenoot geen onder handelingen over een wapenstilstand of een vrede te beginnen. „Ofschoon ik wist", zoo zeide Churchill, „hoe zwaar Frankrijk moest lijden en dat wij tot op dat oogenblik nog niet zulk een lijden te verduren hadden gehad, en dat wij nog geen dienovereenkomstigen bijstand op het slagveld hadden geboden, voelde ik mij ver plicht om te zeggen, dat ik deze toestemming niet kon geven. Reynaud zou daarop een be roep tot de Vereenigde Staten richten. Op 16 Juni ontving ik de boodschap van Reynaud, dat het Amerikaansche ant woord niet bevredigend was. Hij zag zich genoodzaakt krachtens het Engelsch-Fran- sche accoord in allen vorm hulp voor Frankrijk te eischen. Het Britsche kabinet antwoordde dat de Fransche vloot in Britsche havens ge bracht moest worden. Zij moest daar zoo lang blijven als de onderhandelingen zou den duren. Onder deze omstandigheden zou de Britsche regeering Frankrijk \oe- stemming verleenen om de voorwaarden te vragen voor een wapenstilstand. Duitsche pers acht de beslissing nabij De Duitsche pers laat er geen twijfel a?n bestaan, dat thans dè definitieve afrekening mej Engeland komt De Nachtausgabe schrijft over het volledig in den strijd werpen van alle gevechtsmid delen tegen een" kliek in Engeland en tegen een volk, dat zonder eenige beperking na de nederlaag van Frankrijk precies als te voren de vernietiging van het Groot-Duit- sche Rijk nastreeft. Engeland, zoo merkt het blad verder op, weet precies zoo goed als wij, dat thans het uur der beslissing voor de deur staat. Churchill zal verbaasd zijn. De Börsenzeitung schrijft, dat men in Engeland den ernst van den toestand nog steeds tracht te verbergen voor de openbare meening Het blad herinnert aan de opmer king van Duff Cooper, dat Engeland na de ineenstorting van Frankrijk onder gunstiger omstandigheden zou strijden dan te voren, aangezien het niemand meer behoefde af te staan voor de verdediging van Frankrijk. Iedere nekslag, zoo schrijft bet blad, dien Engeland in dezen oorlog gekregen heeft, is in Londen voorgesteld als een gunstige om standigheid, of het daarbij nu ging om de ineenstorting van Polen, dan wel om de catastrophe van Andalsnes of Duinkerken, of nu weer om de catastrophe van den Franschen bondgenoot. De Deutsche Allgemeine Zeitung merkt op, dat het den Engelschen niet zal baten, wanneer zij tbans de solidariteit der zgn. Westelijke beschaving in het licht stellen door te wijzen op den stroom van politieke en militaire emigranten. Met klagelijke be toogingen van een voorbije wereld, zoo schrijft dit blad, tracht Engeland steun te geven aan zijn overleefde aanspraken op de continentale hegemonie, waaraan door dezen oorlog eens en voor altijd een einde wordt gemaakt. Het ordenende beginsel van het nieuwe Europa gaat uit van het vasteland en wel uitsluitend van het vasteland. Daar voor wordt verder gestreden. Nogmaals wordt de helm vaster gebonden, aldus de Frankfurter Zeitung. Eerst wanneer Engeland op de knieën ligt, zal de dag komen, waarop alle wapens rusten. Het ge heele vasteland en al zijn hulpmiddelen staan gereed als aanvalsbasis tegen Enge land. Spoedig zal het volk op het eiland merken, dat het tijdperk der Engelsche suprematie voorbij is. Het D.N.B. meldt nog uit Berlijn: De hoop van Engeland ejen blokkade van het geheele vasteland ten uitvoer te kunnen leggen, een maatregel, die volgens een uit lating van den Britschen minister voor de inlichtingen door de Fransche capitulatie ontzaglijk vergemakkelijkt is, noemt men ui kringen te Berlijn een verkeerde speculatie. Terwijl Engeland zijn voornaamste wapen ziet in de uithongering en de blokkade, heeft Duitschland gestreefd naar de militaire be slissing. Dientengevolge spelen alle overzich ten, die door Engeland opgesteld worden over oeconomische hulpkracht^, in het ge heel geen rol voor de beslissing, die zich binnenkort zal voltrekken. De hulpkrachten staan Engeland slechts ter beschikking in zooverre zij op het eiland voorhanden zijn of in enkele weken verkregen kunnen wor den. Met het bombardement van het Engel sche industriecentrum Billingham is de aan val op de Engelsche industriebases begonnen. Bij den geringen afstand van de Duitsche luchtsteunpunten aan het Kanaal liggen zij in zekeren zin voor de Duitsche bombarde mentseskaders als op een presenteerblad. Pogingen oeconomiscl gangl He.t Brjasselscha Antwerpen, dat samenwerking i stuur, alles doet van de stad v moeilijkheden, sprong niet zoc handelsbetrekking! in het feit, dat eenige gemeenteral van den oorlog zijl van de stadskas, f van de stad pen. zullen groote I worden genomen, een ziekenhuis, abattoir, de slecht! werken, de inrich! verder het herstel f beide Scheldetunnel ben door de ontpl terugtrekkende zaakt. Met behulp I stuur is de voorz' electriciteit 1 Naar de Dag i schen Antwerpen e Antwerpen waterwegen tusschel benevens die ten T eveneens weer bev| Voorts hebben, op gang te brengi autoriteiten de amb| gendarmerie om hun werkzaan| chefs te hervatten. De Soir meldt burgerlijke autoritei hebben genomen teg! ren, die zonder toes! plaats van op hun pl Wat de vluchtelinr het Belgische Roodg richten voor de keer der Belgische 1 rijk. De Duitsche milit! er in een mededeelif volking op, dat op 1 sche en Fransche in België rondzwervl sabotage ook thans f en onrust te stichten! wordt opgeroepen ziT verhinderen. De Belgische luch me^e, dat voorloopij gedacht aan een hei luchtverkeer tussche kolonie, daar het mei tuigen reeds op 10 R in gebruik is genomt van de passagiers op en de Middellandsch gegarandeerd. DE HERTOG VAN W NAAR ENGELAN De Hertog van Winc ambassade te Madrid der Amerikaansche e vangen, wien hij eei zijn laatste beleveni Pejrpignan heeft hij vi ten op een pasvisum. I alleen geleefd van co voornemens spoedig n keeren. De Hertog is intus per auto uit de Spaans ken in de richting va had verzocht om ver biijfsvisum, dat voor Naar te Madrid verlu sche autoriteiten dit Binnenland; Engelsche vl Nede -i De laatste dagen is den weeromstuit ook vs beweeglijkheid in de landsch gebied aan de gelschen, die, naar on bij hun pogingen tot t lende vliegtuigen ver meermalen 's nachts, g< land plegen te doen, vl en werpen luk raak, zo burgerbevolking het sl; lijk te Dusseldorp, ee: een militaire installati bereiken daarmede slee sche zijde op represailL gen daarmede ook sch der de bevolking in Frankrijk, wier bondge Vielen niet onlajigs i: bommen en werden a schersdorpen, stadjes 2 kenis "enz. hier te land Bijzondere vermeldir zegslieden, de aanval o het slechts, omdat daa: ten meer gevonden woi Nederlandsche marinev zijn daar eergisternach der burgerbevolking d< getroffen, ook het Mar ondanks de bescherme en in weerwil van hel aanval bij klaarlichten Dit marine hospitaal gelukkig was het reeds aantal slachtoffers da was, zich bepaalde tot landschen arbeider e licht gewonden, onder bij het blusschen hulp werpen van de bommi hoogte met mitrailleur Hooiwagen d gegr. Toen vanochtend di landbouwer J. Lier m« koppelde wagens hooi Oosterboer bij Meppel de voorste wagen doo Groningen gegrepen e De heer Lier, die naast op slag gedood. Zyn pa De heer Lier, die v woonde, was ter plaal terwijl het uitzicht aids Jongen in het verdrc Gisteren is de zestii Zwartsluis van een tu: lerdiep gevallen. De z kerts, die dit zag gebi te water, doch kwam 2 positie te verkeeren, 1 hem vastklampte. Beid onder water. Een schil kerts met een bootshaal droge te trekken. De wusteloos, doch kon w circa twintig minuten water worden gebrach' levensgeesten echter ri

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2