SILt Tusschen Amstel en IJ DAN FEN Z.B.£ DINSDAG 25 JUNI 1940 Binnenlandsch Nieuws DE NATIONALE COLLECTE Te Gorssel ruim 11.000 bijeengebracht. De collecte ten behoeve van het Nationaal Steuncomité 1940 heeft in de gemeente Gors sel met 9200 zielen niet minder dan ruim 11,000 opgebracht. Wel een bewijs hoezeer hier meegeleefd wordt met de door den oor log geteisterde streken van ons vaderland. De collecte ten bate van de geteisterde ge bieden heeft in de gemeente Vlagtwedde pl.m. 4500 opgebracht en in de gemeente Onst- wedde 3300. Te Volkel 1019. In het kerkdorp Volkel, gemeente Uden, een uit nog geen duizend inwoners bestaand gehucht, heeft de nationale collecte 1019.25 opgeleverd. De Prov. bibliotheek te Middelburg Waarschijnlijk is een belangrijk deal van de boeken, dat waterschade heeft opgeloopen, nog bruikbaar. Toen op 17 Mei te Middelburg tengevolge van het bombardement brand uitbrak, is o.a. de Hoofdstraat, de Lange Delft, grootendeels verwoest, waarbij ook de provinciale biblio theek met zijn duizenden boekwerken in vlammen opging. Aanvankelijk hoopte men, dat de boeken, welke in den kelder waren geborgen, behouden waren. Enkele dagen later bleek echter, dat het vuur ook in den kelder woedde en men moest dezen toen on der water, zetten. Men haalde, nadat het water was weggepompt, de boeken uit den kelder, doch vele exemplaren waren danig beschadigd Men heeft thans de beschikking over de zol ders van het nieuwe gebouw van de Provin ciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij. Men zal de boeken daar voorzichtig drogen en daarna, catalogiseeren- zoodat men hoopt, dat een belangrijk deel van de specifiek Zeeuw sche verzameling behouden is gebleven. De dood van overste Mussert Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt, zijn twee officieren in arrest gesteld en naar den krijgsraad verwezen, verdacht betrokken te zijn bij den dood van luit.-kolo- nel J. L. Mussert. Naar men ons mededeelt, aldus het A.N.P., zijn de vele verhalen, welke in omloop zijn omtrent den dood van dezen officier, als zouden daarbij verschillende mili tairen en burgers tegenwoordig zijn geweest, volkomen uit de lucht gegrepen. Behalve de beide gearresteerden waren hierbij nog slechts drie andere officieren aanwezig, die bij de behandeling van deze zaak ais getuige zul len worden gehoord. Nog verschillende klachten omtrent aan slagen op personen tijdens de oorlogsdagen zijn in onderzoek, evenals eischen tot schade vergoeding wegens geleden oorlogsschade bij interneering en huiszoeking. Begrafenis luit-kolonel Roosjen Gistermiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van luit-kolonel der infanterie S. O. Roosjen, commandant van het regiment gre nadiers, ter aarde besteld. Vele officieren en oud-officieren gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun medele ven. O.a. was aanwezig een deputatie van de regimenten Grenadiers en Jagers, bestaande uil luit.-kolonel H. D. Scherpenhuyzen, majoor W. Antheunissen en kapitein-adjudant B. J. H. van Roohmalen, alsmede een deputatie van de onderofficieren van het regiment, bestaande uit adj. ond. off. A. W. H. Kneiffer, muz. serg. maj. tit. Schouten en sergeant Luivenaar. Voorts waren aanwezig de gen.-majoors W. F. A. Hackstroh, inspecteur der infanterie, J. L. M. van den Brandhof en T. de Goejen, na mens den garnizoenscommandant van 's-Gra venhage de kapitein plaatselijk adjudant E. C. C. W. L. baron van Heeckeren van Branden burg, de kolonels W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, commandant van de eerste di visie en M. W. L. van Alphen, souschef staf landmacht, de luit.-kolonels baron van Iter- son, D. A. van Heelten, P. R. Kuypers, J. W. H. Hamilton of Silvertonhill, S. Veldmever, H. D. Buurman, de majoors W. van Wijk, G. H. van Steyn, mr. W. J. Hofdijk, K. Kruis, M. G. van Veghel, aalmoezenier, A. W. Brink, veldpredi ker, C. M. Bogert, jhr. T. W. M. van Groten huis van Onstein, A. J. J. - M. Lohmeyer, N. Tibo, W. J. Lambert, L. W. Nijland. de kapi teins J. G. Kruyff, H. G. Horn, I. H. Bolman, A. T. C. Opsomer, L. M. H. Hendriksz. Bij aankomst van den stoet bij de aula speelde de Kon. militaire kapel onder leiding van kapitein dr. C. L. Walther iBoer den treur- marsch van Chopin. In de aula, waar de kist met het stoffelijk overschot stond opgebaard, gedekt door de Nederlandsche vl£g en vele bloemstukken, bracht de commandant der eer ste divisie, kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, een laatsten groet aan den over ledene, namens zijn wapenmakkers. Hij her innerde eraan hoe overste Roosjen steeds hard heeft gewerkt en zich geheel heeft gegeven in het belang van het leger. Hieraan voegde spreker eenige woorden van troost toe tot de familie; die er van verzekerd kan zijn, dat de nagedachtenis van overste Roosjen zal blij ven voortleven. Dr. L. D. Terlaak Poot, reserve-veldprediker, die reeds ten sterfhuize een plechtigheid had geleid, las een gedeelte voor uit de Heilige Schrift. Hierna sprak hij woorden van troost tot de familie en verklaarde hij dankbaar te zijn voor hetgeen de overledene voor hem in hun langdurigen omgang is geweest. Spreker eindigde met het voorlezen van een gedicht van Jacq. van der Waals uit het Hervormde kerkboek. Een broeder van den overledene, mr. A. B. Roosjen, dankte allien voor de bewijzen van belangstelling tijdens de ziekte en na het over lijden. Overste Roosjen heeft 35 jaar met alle liefde zijn vaderland gediend; in zijn wapen schild stonden de woorden „plichtsgetrouw" en „toewijding", hij deed immer zijn plicht, en meer dan zijn plicht. Toen.de stoet zich van de aula naar de groeve begaf, speelde de Kon. Mil. kapel den treur- marsch van Beethoven, en bij het dalen van de kist in de groeve, het Wilhelmus. Nadat dr. Terlaak Poot een gebed had uitgesproken, speelde de kapel „Wenn ich einmal soil schei den". BEGRAFENIS ARCHITECT KROMHOUT Op de Ooster Begraafplaats te Voorburg is gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van W. Kromhout, den bouwmeester, onzen beroemden landgenoot. Er was zeer veel belangstelling, eei. groot aantal kransen dekte de baar: In de» stoet kwamen dr. J. Kalf, oud-directeur van het rijksbureau van de monumentenzorg; H. van der Kloot Meyburg en B. Boeyenga mede. Laatstgenoemde, een van de vrienden van Kromhout heeft in de aula als eenige spre ker 't woord gevoerd. Aan de groeve heeft de heer W. H. Krom hout, zoon van den overledene, voer dg »^e- bedankt. V S. J. PRAAMSMA ERNSTIG ONGESTELD Naar wij vernemen is de heer S. J. Praamsma, de 1 December j.l. afgetreden burgemeester van Bolsward (die toen de oudste functionaris in Nederland was), ernstig ongesteld. In den toestand van den patiënt, die in het St. Antoniusziekenhuis te Sneek wordt verpleegd, is een ongunstige wending gekomen en deze wordt thans, met het oog op den leeftijd, zorgelijk geacht. DE WEDEROPBOUW IN HET ZUIDEN DES LANDS Een conferentie met den gevol machtigde van Zeeland Onder leiding van mr. P. Dieleman, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, is te Axel een bijeenkomst gehouden teneinde met dr. Linde, gevolmachtigde voor Zeeland, de plannen te bespreken die voor den weder opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen betee- kenis hebben. Behalve de burgemeesters van de gemeen ten in het oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, waren voor deze besprekingen uitgenoodigd de vertegenwoordigers der in dit gebied gevestigde groote industrieën, directeuren van vervoerondernemingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, ingenieurs van den Waterstaat, afgevaardigden van de kamer van koophandel voor Zeeuwsch-Vlaar.de- ren, enz. Dr. Linde zeide dat een reis naar het be langrijke industrie-centrum dat Zeemvscn- Vlaanderen is, reeds langen tijd op het pro gramma stond. Deze bijeenkomst kon thans de gelegenheid bieden om alle vraagstukken die tengevolge van den oorlog zijn ontstaan, te bespreken, teneinde langs dien weg ook plannen te beramen om tot oplossing van de moeilijkheden te geraken. Eerst werd gesproken over de moeilijk heden welke het verkeer in Zeeuwsch- Vlaanderen tengevolge van den roes'and ondervindt. Waarschijnlijk zal de spoorweg maatschappij Mechelen-Terneuzen binnenkort in staat zijn, haar diensten te hervatten; dit heeft zoowel voor het reizigersvervoer als voor goederenzendingen beteekenis. De Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat schappij en de stoomtram HulstWalsoorden zijn in staat een beperkten dienst met trams en autobussen te onderhouden. Vooral aan het herstel van de vaart op het kanaal tusschen Terneuzen en Gent is bij de Besprekingen de aandacht gewijd. De inge nieur van den rijkswaterstaat, de heer P. Stel ling, heeft mededeelingen gedaan met betrek king tot de pogingen om de Oostsluis en de Middensluis te Terneuzen voor de scheep vaart vrij te maken. Binnen enkele dagen hoopt men zoover gevorderd te zijn, dat sche- peti tot 300 ton weer op het kanaal kunnen worden toegelaten. Wat de fabrieken betreft, heeft de bijeen komst geleerd dat men met tal vanmoeilijk heden heeft te kampen. Zoo kunnen de in dustrieën, die water aan het kanaal onttrek ken, hiermede tengevolge van de vervuiling niet voortgaan. Men zit ook met aan- en afvoer en met de levering van gas. De tricotagefabrieken, de weverijen en tex tielfabrieken in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren zien zich voor haar seizoenproductie zeer belemmerd door het feit, dat de aan voer van de noodige garens uit Frankrijk en België gestaakt is. Men kan nog geen ver gunning verkrijgen om deze grondstoffen daar te gaan halen. De klompenindustrie wordt belemmerd door de vervoersmoeilijkheden. Verwacht mag worden dat deze spoedig zullen vermin deren- zoodat daardoor de kans om de or ders uit te voeren, aanzienlijk zal verbeteren. Indien de schippers de beschikking krijgen over gasolie, zal de klompenindustrie een niet onbeteekenend afzetgebied kunnen bedienen. Ook voor de visscherij is de verstrekking van gasolie van groot belang; dienaangaande is men overtuigd van de medewerking der autoriteiten. De vlasindustrie zal moeten worden stil gelegd omdat het afzetgebied ontbreekt Men zal evenwel contact zoeken met de in Duitschland gevestigde vlasspinnerijen, ten einde langs dien weg pogingen aan te wenden om de bedrijven voortgajig te doen hebben. Aan het slot van de besprekingen heeft dr. Linde er op gewezen, dat deze besprekingen voor den wederopbouw van dit gebied stellig waarde kunnen hebben. Er is wel gezegd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen het stiefkind van Ne derland is, maar spr. gaf de verzekering dat van een stiefmoederlijke behandeling geen sprake zal zijn: in Zeeuwsch-Vlaanderen heefi 'ch een belangrijk industriegebied ontwik keld en men zal alles doen om de belangen van dit grensgebied en zijn bevolking te be hartigen. Al schijnt het dat er thans vele en groote moeilijkheden zijn ontstaan, door krachtig aanpakken zullen deze worden over wonnen. In N.-Brabant worden verscheidene groote werken uitgevoerd In Noord-Brabant waren in de afgeloopen week elfduizend werkloozen in werkverschaf fingen geplaatst. Dit aantal was tot nu toe nog niet bereikt Tal van groote objecten zijn onderhanden, andere liggen gereed voor uit voering. Rijkswerkverschaffing, gemeenten, waterschappen en particulieren werken daarbij samen. Er wordt naar gestreefd zooveel mogelijk landbouwgronden in cultuur te brengen, wat van groot belang is mede met het oog op de voedselvoorziening. De rijksdienst voor de werkverschaffing richt zich daarbij op het in exploitatie nemen van tot dusver nog niet ont gonnen gronden en bevordert daarnaast plannen tot herontginning van bestaande, minder goede cultuurgronden. Van veel belang is ook de liquidatie van militaire werken. Zoodra dat geschied is wordt het bouwland weer ter be schikking gesteld van de eigenaars. Eehalve werkloozen uit de betrokken streken eijn ook honderden arbeiders van buiten de provincie hier aan het werk gezet. Zij zullen er langen tijd arbeid vinden, want als het opruimings- werk achter den rug is, zal een aanvang ge maakt worden met werken tot ontwatering, ten doel hebbende verbetering van den grond. Tal van arbeiders uit meer dan 150 Brabantsche gemeenfen vinden hier werk. Zoo 900 uit Eindhoven, 755 uit Helmond. 700 uit Oss en 500 uit Roosendaal. In ruim honderd Brabant sche gemeenten is dientengevolge niemand meer in de steunregeling. In de naaste toekomst zal een begin worden gemaakt met de ontginning van honderden hectaren woeste gronden, o.a. te Hooge en Lage Mierde, te Hilvarenbeek, te Diessen (te gelijk met ruilverkaveling), te Hoogeloon, te Deurne, te Uden, te Sprang-Capelle en onder Oss. Daarmede is een bedrag van 1,600,000 aan looncn gemoeid. Andere groote en kleinere plilnnen zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Drie- tot vierhonderd arbeiders, hebben verder thans werk aan de dijkverzwaring in den Volkerakspolder. In werkverschaffing is verder onderhanden de aanleg van een aarden baan in den grooten weg RoosendaalZevenbergen. Deze aanleg geschiedt geheel in handenarbeid. Op het oogenblik zijn voorts belangrijke werken in uitvoering bij het waterschap Het stroomgebied van de Aa, dat in het verleden leeds tal van groote werken heeft doen uit voeren. Bij dit waterschap, dat zich over een gebied van ruim 81,000 ha uitstrekt, is tusschen 1931 en Augustus 1938 voor niet minder dan 1,900,000 verloond en zooals gezegd zijn nog andere werken in uitvoering. Zoodra men gereed is met de verbetering van de Aa onder Veghel en verdere omleiding dezer rivier onder Helmond, en naar verwacht wordt zal dit in October zijn, wordt een begin gemaakt met de verbetering van het traject KeidonkBeek en Donk. De kosten daarvan zullen 978,000 be dragen; 635,000 daarvan zal verloond worden. Hier zullen 460 arbeiders 100 werkweken vinden. Verdere werken staan bovendien nog op het program. De omleiding der rivier de Aa bij Helmond heeft tot nu toe al een som van 860.000 gevorderd. Waterschappen spelen op het gebied van werkverschaffing en werkverruiming een be- laugrijke rol. Het waterschap De Maaskant heeft reeds vele tonnen besteed aan de water- vrijipaking van de Maasstreek en groote be dragen worden er nog steeds aan gespendeerd. De regeling van het vervoer Erkende organisaties Het waarnemende hoofd van het departe ment van waterstaat heeft aangewezen als erkende organisaties, bedoeld in het Besluit beroepsgoederenvervoer der Bond voor be drijfsauto verkeer in Nederland en de Centrale organisatie van het beroepsgoederenvervoer langs den weg. De Bond voor bedrijfsauto.ver- keer in Nederland is tevens aangewezen als erkende organisatie, bedoeld in het Besluit eigenvervoer. De „asperges" voor de groote bruggen worden weggenomen door middel van steekvlammen DE VERDUISTERING In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduistering. Zonsondergang 25 Juni: 10 u. 07 m. Zonsopgang 26 Juni: 5 u. 18 m. AUTOTRANSPORTKOLONNE KRAUT Het Nachkommando van den Transport stab Kraut maakt bekend, dat zij, die vor deringen hebben op de Duitsche weermacht uit hoofde van leveranties (onderdeelen, ban den, brandstof enz.), alsook wegens reparatie werkzaamheden e.d., verricht ten behoeve van de Autotransportkolonne Kraut (trans porten naar België en Frankrijk) nun desbe treffende volledig gespecificeerde rekeningen ten spoedigste, doch uiterlijk Zaterdag 29 dezer, moeten inzenden aan: Nachkommando Transportstab Kraut, Zahlmeister Teschler, Mauritskade 53, Den Haag, waarna bei.ali.ng spoedig kan worden tegemoet gezien. Ter Voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat de verrekeningen met de houders van vrachtautomobielen, die voor den duur dezer transporten door de Duitsche weermacht zijn overgenomen, tegelijk met De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, heeft de volgende samenstelling van de Centrale com- Jfl missie voor het beroepsvervoer goedgekeurd: den terugverkoop dezer wagens zullen plaats j "n^n. zoodat deze houders geen rekeningen J M. Fuchs. te 's-Gravenhage; mr. O. K. M. J moeten inzenden. Geelen, te 's-Gravenhage: W. J. Kersken, te i Amsterdam: mr. J. Nolen, te Amsterdam; E. OORLOGSNOODENFONDS VOOR PER- Saint Martin, te Amsterdam: Joh. Sindram, te 's-Gravenhage: W. Vogtschmidt, te Amster dam. Als voorzitter is aangewezen mr. J. Nolen. NOG NIET TERUGGEKEERDE MILITAIREN Ds. H. Volten te Haren schrijft Telkens en telkens ontvang ik vragen om trent Nederlandsche militairen, die nog niet "zijn thuis gekomen. Men hoopt dan, dat ik hen in Frankrijk of België zal hebben orft- moet of inlichtingen kan verschaffen omtrent hun tegenwoordige verblijfplaats. Natuurlijk gaat dat in de meeste gevallen niet. Wel komt onophoudelijk de vraag, of er, naar mijn weten, zich nog meerdere groepen in het buitenland ophouden. En daarop meen ik Wel een antwoord te kunnen geven. Mijschien kan ik vele nog bedroefde familieleden een kleine dienst bewijren, wanneer ik hen als mijn stellige verwachting te kennen geef, dat er zich achter de groote front-linie in Frank rijk ongetwijfeld nog Nederlandsche kame raden zullen bevinden. Ze zijn dan vóór ons uitgetrokken. Wij zelf zijn niet verder geweest als Graveline (20 K.M. ten Zuiden van Duin kerken). Toen waren wij reeds ingesloten, omdat de Duitschers Boulogne hadden bereikt. We zijn daarop teruggekeerd naar St. Ides- bald en Ostende, waar de Hollandsche troepen in België lagen. Deze zijn nu, denk ik allen wel thuis gekomen. Wat^echter verder afzakte naar het Zuiden, en Midden-Frankrijk wist te bereiken, voordat de Duitschers hun wig sloe gen tot aan de Fransche kust, kon onmogelijk terugkeeren. De-ze zijn doorgegaan naar Zuid-Frankrijk, misschien zelfs naar Spanje. Het zijn voor namelijk makkers, die in Limburg. Brabant en Zeeland gestreden hebben. Correspondeeren kunnen zij niet, omdat elk verband met Neder land verbroken is. Hoevelen het er zijn, weet ik natuurlijk niet. Maar velen behoeven het wachten nog niet op te geven. Dat had ik hun te zeggen. Er komt nog vreugde in menig Nederlandse!) gezin. Intusschen leven velen met u mee. Ik heb in het buitenland meer dan eens gespro ken over Jesaja 43 2. Daar haalden wij in onze benauwde dagen troost uit. Ge moet het ook eens opslaan. DE C.A.O. IN DE SCHOENINDUSTRIE De bedrijfsraad voor de schoenindustrie heeft algemeen verbindendverklaring ge vraagd van bepalingen van de nieuw afge sloten collectieve arbeidsovereenkomst in dit bedrijf. De betrokken bepalingen zijn gelijk luidend aan die. welke voor het tijdvak 1 Januari30 Juni 1940 algemeen verbindend waren verklaard. BLIKSEMINSLAG TE URETERP. Tijdens een hevig onweer dat Zondagmiddag boven Friesland woedde is de bliksem ge slagen in de woning bewoond door G. Mulder, te Ureterp. De woning brandde geheel af. De inboedel werd vrijwel gered. Verzekering dekt de schade. Valle korven zijn het resultaat van de over vloedige kersenoogst in de Limburgsche „Betuwe SONEEL VAN GEVANGENISSEN ENZ. Op voorstel van het hoofd van het gevan geniswezen hebben de daarbij betrokken cen trales van overheidspersoneel een „Oorlogs- noodenfonds" ingesteld voor de ambtenaren van het gevangenis-, rijkstucht- en opvoedings wezen en de psychopaten-asyls. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van justitie, heeft het beschermheerschap aanvaard, terwijl als be heerder van het fonds zal optreden mr. J. S. Korteweg te 's-Gravenhage. Het fonds zal gevormd worden door: le. Een vrijwillige bijdrage van procent van het loon (gedurende voorloopig 6 maanden) van het geheele personeel van genoemde dienstvakken. 2e. Door, giften van corporaties, die bij het gevangeniswezen betrokken zijn en anderen. Het fonds is gesticht om tegemoet te komen aan aanvragen van het bedoelde personeel (in den ruimsten zin), dat schade door oorlogs rampen heeft geleden. DE SCHIPBRUG TE DOESBURG EJe aanvaringen van schepen met onze Schip brug waren in zeer vele gevallen het gevolg van de geringe breedte van de doorvaart- ruimte. Het gemeentebestuur achtte het althans ge- wensebt deze doorvaartruimte te vergrooten, doch de hooge kosten èn de plannen voor een vaste brug, waren oorzaak, dat deze plannen nog niet tot uitvoer waren gebracht. Nu, met het oog op de oorlogshandelingen toch groote uitgaven aan de brug moeten wor den gedaan en deze nu kunnen gecombineerd worden met de vergrooting van de doorvaart ruimte tot 21 m, heeft het gemeentebestuur hiertoe besloten. Men hoopt 1 Augustus a.s. met het werk klaar te zijn. Dit bericht zal in scheepvaartkringen zeer zeker met genoegen worden vernomen. HET HERSTELLINGSOORD VOOR DUITSCHERS TE BEEKBERGEN Naar men ons meldt, is het herstellingsoord voor Duitschers te Beekbergen (gemeente Apeldoorn), waarover men in ons blad van Zaterdagavond een bericht aan de Deutsche Zeitung in den Niederlanden was ontleend, het Troelstra-oord. Van Duitsche zijde is een rege ling met het bestuur getroffen, waardoor van 1 Juli af in ons land wonende Duitschers eeni- gen tijd kosteloos verblijf in dit tehuis zullen kunnen genieten. Het gaat hierbij ook om Duitschers, die geleden hebben door het bom bardement van Rotterdam. Verdronken De zeventienjarige Nijenhuis, van Frede- riksoord, is gisteren bij het baden in een der vijvers van de heerlijkheid De Eeze te Steen- wijk verdronken. INBRAAK TE SCHIEDAM. Inbrekers hebben kans gezien 's nachts door te dringen in het kantoor van de distilleer derij Fa. P. Melchers aan de Lange Haven te Schiedam. Zij hebben zich met een valsche sleutel toegang verschaft tot de gang, die tusschen het kantoor en de R.K. kerk loopt. Door het inslaan van een ruit kwamen de daders in het kantoor en wisten het privé kantoor te bereiken. Met behulp van een snijapparaat hebben zij het slot uit de brandkast gebrand. Hier vonden zij een buit van 2500, o.a. 100 gouden tientjes. Tevens werden twee kistjes sigaren medegenomen. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in naar de daders, waarvan tot op heden nog geen spoor is gevonden. OPLICHTER GEARRESTEERD De Amsterdamsche politie heeft de hand we ten te leggen op een brutalen oplichter. De man gaf zich uit voor deurwaarder van Pro ces Risico, een gefingeerde instelling, welke volgens zijn verhalen haar zetel te 's-Graven hage heeft. Als zoodanig vervoegde hij zich bij verschillende winkeliers en pensionhouders. Hij zou de vorderingen van slechte debiteuren wel innen. Het kostte wat geld, doch hij ga randeerde, dat de onbetaalde rekeningen spoe dig betaald zouden zijn. Inderdaad gelukte het hem enkele rekeningen betaald te krijgen. Het geld droeg hij echter nooit af. Thans is hij we derom opgesloten. BAKKERIJ TE VIANEN UITGEBRAND Gisterochtend om half zeven is brand ontstaan m de bakkerij van den heer A. W Wingelaar aan de Walsmand te Vianen. Het vuur ontstond In een hoeveelheid spaanders, welke op den oven te drogen lagen, en breidde zich zeer snel uit De brandweer wist te voorkomen, dat d.e brand oversloeg naar het woonhuis en had na een half uur het vuur bedwongea De bakkerij brandde geheel uit BROOD ZONDER BON De gemeente-politie te Winschoten heeft Vrijdag tegen 17 personen proces-verbaal opgemaakt wegens het koopen van brood zonder distributiebon. De schoone zomer van 1940. Zomer leven lhans in de stad. Hel obstakel, der werkloosheid. Reveil-Archief. (yan onzen Amsterdamschen redacteur) Het is een schoone zomer, die van 1940. De langste dag, waarnaar we in vorige jaren menigmaal verlangden, omdat we hoopten dat dan de schrale Noordenwind van den voorzomer ons zou verlaten, is ditmaal de be kroning geweest van zeldzaam zomerweer in Mei en Juni, dat ons zelfs onder de meest droevige omstandigheden niet begaf. We zouden stellig in eeh normalen tijd meer opmerkzaam zijn geweest voor deze weldaad Gods. Menigmaal zag men een schrijnende tegenstelling tusschen de jubelende natuur, die de grootheid en goedheid van den Schepper en Onderhouder aller dingen uitriep, en het oorlogsleed om ons heen of verder weg. Toch lag in het aanhoudende schoone weder ook een blijk van Gods ge nade. En we denken hierbij dan niet aan Amsterdammers, maar wel aan de tallooze vluchtelingen, wier „vlucht niet geschiedde des winters" (Math. 24 20). Deze zomer zal een buitengewone zijn ook in dezen zin, dat de trek naar buiten aan merkelijk wordt beteugeld. Zeer vele stadge- nooten- zijn in hun socialen welstand der natie aangetast, dat over uitgaan eenvoudig niet kan worden gedacht. Men heeft al zijn vernuft noodig om gapende tekorten aan te vullen, zoo goed en zoo kwaad dat althans nog gaat. De werkloosheid is verdubbeld. Tal van bedrijven kwijnen tengevolge van de on zekerheid op economisch gebied. Sedert 10 Mei vertoont het maatschappelijk leven een uiterst zorgwekkend beeld. Menigeen denkt met eên zucht aan den goeden, ouden tijd, die op 9 Mei, zonder dat men zich dit be wust was noch kon zijn, werd beëindigd. Het is intusschen te hopen, dat op zomer- genoegens, sociaal bezien, niet noodelooG zal worden beknibbeld. Vreemdelingenverkeer beteekent geld uitgeven, dat tal van volks kringen op de een of andere wijze ten nutte komt. Voor stad en land, voor bewoners van duin, bosch en heide is dit van belang, en daarom ga het parool uit: Wie kan uitgaan moet het niet laten. Vele belanghebbenden wachten er op. Er is een stuk bescheiden welvaart mee gemoeid. Inmiddels zullen zij, die om welke reden dan verder ook, aan de stad in dezen zomer gebonden zijn, zich hiermee hebben te ver genoegen. Laat men wat meer oog hebben voor het natuurschoon onzer grachten, par ken en plantsoenen, voor het wij cte uitzicht en de stilte rondom Amsterdam, waar men deze thans ongestoord kan genieten. Onze musea bieden ook weer meer gelegen heid tot kunstzinnige verpoozing, terwijl orgel bespelingen, de Avondstilte in de Oude Kerk, de pas geopende cursus van Prof. Wisse in de Apologie, een bezoek aan Artis, tochtjes in de naaste omgeving, rondritten met de tram, enz. gevarieerde zomerkan^gn zijn, die menigeen nu maar moet aangrijpen. Evenals elders in den lande zijn wij hier ter stede in de periode aangekomen, die men als „opheffing" der werkloosheid meent te kunnen aanduiden. De voormalige ..bestrij ding" van dit enorme euvel laat men varen. Er moet als nooit te voren worden aange pakt om ieder aan het werk te krijgen. In dezen geest luiden officieele publicaties en wie zal niet willen meewerken om zoover te komen? Velen werkloozen zelf zijn bereidwillig ge noeg om arbeid in Duitschland aan te van gen. Dagelijks kan men vrachtauto's zien rij den, geladen met burgers, die opgewekt en met lachende gezichten den tocht naar het verre karwei aanvaarden. De buitengewone beroepsbrandweer van den luchtbescher mingsdienst zal dezer dagen worden ingesteld. Er was groote belangstelling voor dit werk en toch zijn nie,t meer dan 600 personen noo dig. Het verluidt, dat de „stut- en sloop- dienst" van dezelfde instantie op gelijke wijze gaat beginnen en hierdoor worden dan weder kansen voor anderen geopend. Overigens loopt hat, eerlijk gezegd, niet zoo vlot met de werkverschaffing, werkver ruiming of hoe men het streven om ieder werk op te dragen wil ijoemen. Van gemeente wege toch en langs dezen kant moet toch ook veel werk worden uitgedeeld heeft men te kampen met gebrek aan bouwmate rialen. Vandaar dat het extra werk nog wei nig om het lijf heeft. Hopen wij, dat zij die werken w i 11 e n, spoedig passenden arbeid mogen vinden, en dat zij, die het werken verleerd hebben, eindelijk aan den slag zullen komen. Hier is, vooral ook te Amsterdam, een ernstig sociaal opstakel op te ruimen, zoodat wij ons over bijzondere maatregelen niet moeten verbazen. In dezen tijd wordt geschiedenis geschre ven, zóó opzienbarend, dat wij haar eerst la ter zullen kunnen realiseeren. Dit laatste kan gezegd worden van alle historie. Vandaar dat de Stichting „Réveil-Archief' zulk eert prach tig werx doet, hetwelk in beperkten kring word* gewaardeerd en toch van algemeene beteekenis voor den Christelijken arbeid is. Onlangs bestond de stichting 10 jaar. Haar prille jeugd is bewijs voor de stelling, dat ge beurtenissen, stroomingen, richtingen en om standigheden op geestelijk-zedelijk, dus op cultureel gebied, eerst op verren afstand ten volle zijn te waardeeren. Het Réveil heeft in de hoofdstad 100 en meer jaren geleden belangrijken invloed ge oefend, die in bekende namen vortleeft en in gewichtigen arbeid in de kerk, de inwendige zending, de Christelijke school, ziekenhuis wezen en zoo menig ander werk wordt ge handhaafd. Zulk een contact mag niet wor den losgelaten en zoo is dan Réveil-studie ook in onzen tijd van beteekenis. FRISO. WELKE,! Bons 31 tot en m, je)' geldig tot en m, tot en met 4 jj2 totaal 2000 gram re De bons 21 tot cn-c tot en met 27 Jur.^ TlietJI Bon 69 (algem^ Geldig tot en meim op lit pond kojjicj" Bloem (m Bon 75 algemei Geldig tot en mety op 21b ons tarwei rijzend bakmeel.j. Bon 70 (algremJ Geldig tot en mei op één kg suikejg Petf Petroleum „Peri over geen beschikken, dan i tot en met 30 Jui, liter. s nu mini n EEN Nf' !l In navolging van l Leeuwarden zijn noof den burgemeester, j geopend. Deze eerste proef r beschikbare ruimte bp velen moesten worde De 125 standhoudei ongeveer 175.000. Land- en CHR. ROEREN- I Rede van den 1*1 Dezer dagen kwa Hollandsch-Brabanté Chr. Boeren- en Tfl digden in vergaderiji de heer B i e m o n a( met gebed en spraf woord. Spr. gedacht! oorlog, ook die uit ii zoover bekend zijnb nl. 2 uit de afd. tej Wieringermeer. Spr stuursleden en allé het Chr. organisatie}! voor de beginselen. Hierna werden vastgesteld. F Mededeeling werir geen gelden beschilj den voor de opriclh: land- en tuinbouwscL mogelijk de land- 8 subsidieerd wordenf Daarna hield de») een rede over: De algemeene toi' Spr. begon met i enkele maanden tP land- en tuinbouw v anderd zijn. Het n|j is het vervoervraan spr. de verschillenjt risch bedrijf; de ar veranderd; het gés maar voor de tuiiii er reeds het vraagsh belangrijke verruinf producten voor Duitschland neemt P' sche producten af prijzen der zuivelpjj, invloed, voor de L prijs in 't algemeenF is het vraagstuk \f' ning; -er zal een tjl Vervolgens beh$ arbeidsvraagstuk i spr. wekte de bestr bevorderen zooveeF1 werk te stellen. If Verder zette spr.|, de landbouw- en aiL nationale land- P samenwerken. I1 In den breede stire van de C.B.T.B. II gewijzigd; er is stetL landsche autoriteitr uit te oefenen op di( De andere onderdec ongewijzigd geblevé,; Chr. land- en tuinU belangen, en voorai op het denken en ij1 overvloed van werö] den indien er ook L vier dingen zijn that werkelijkheidszin, t£ heid en ernst. Spr. p er op te wijzen datl gaan in het besef, nomen heeft en i alleen hetgeen we nf missen kunnen. I?oor elf leden vp opmerkingen gema.j, nog nader op verst ging. Het bestuur beslf fende de akkerboui|c e.a. in de daarvoor#, bespreken. Vervolgens spraK; dingerbroek o| dyurzamen van grie het drogen of deh'\ voorkeur aan het lL heden zijn, tekort jr in te blikken, maa3t matig voldoende pr£ verwerken, waardofc der wordt. Er zal p, ten worden. Spr. at' bouwproducten iets'r niet die urgentie maanden. Toch moe^ en zal ook met de leg gewenscht zijn.' gesteld, welke de sf Na rondvraag gint voor in dankgebed,^ vergadering sloot. H.H. Veeh£ EEN u Uitkomsten schitter«A€ O U d TELP

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6