IN FRANKRIJK ZIJN DE VIJANDELIJKHEDEN GEËINDIGD GINSDAG 25 JUNI 1940 De wapenstilstand met Italië geteekend Gisteren is te Rome het volgende officieele communiqué uitgegeven: Op 24 Juni om 19 uur 15 Italiaanschen tijd is in de Villa Incisa bij Rome het Fransch-ltaliaansche wapenstilstandsverdrag onderteekend. Maarschalk Badoglio, chef van. den generalen staf der geheele weermacht, teekende voor Italië. Generaal Huntziger teekende voor Frankrijk. Om 19 uur 35 deelde de minister van buitenlandsche zaken Ciano, de rijksregeering de onderteekening mede van het wapenstilstandsverdrag. Bijgevolg zullen de vijandelijkheden om 1 uur 35 Dinsdag, wettigen Italiaanschen tijd, een einde nemen. De Duitsche mededeeling Uit het hoofdkwartier van den Führer, wérd gisteravond gemeld: Heden om 19 uur 15 is bij Rome het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsver- dag onderteekend. Om 19 uur 35 volgde de officieele mededeeling daarvan aan de Duitsche rijksregeering. Op grond hiervan is het Duitsch-Fransche wapenstilstands verdrag van kracht geworden. Het opper bevel der weermacht heeft bevel gegeven tot staking der vijandelijkheden tegen Frankrijk. Op 25 Juni om 1 uur 35 Duit sche zomertijd worden aan beide kanten de wapens neergelegd. Daarmede is de oorlog in het Westen geëindigd. Hitier heeft den volgenden oproep uitge vaardigd: Duitsche volk. Uw soldaten hebben in nau welijks zes weken na een heroieken strijd den oorlog in het Westen tegen een dapperen tegenstander geëindigd." Hun daden zullen in de geschiedenis opgeteekend worden als de roemrijkste overwinning aller tijden, in dee moed danken wij den Heere God voor zijn zegen. Ik beveel het uitsteken der vlaggen in het Rijk voor tien, het luiden der klokken voor zeven dagen. Adolf Hitler. De ontmoeting in de Villa Incisa De ontmoeting tusschen de Italiaansche en de Fransche gevolmachtigden heeft plaats ge had Zondagavond in de Villa Incisa della Ro- chetta, gelegen op 19 kilometer van Rome aan de Via Cassia, meldt Stefani. De volgende bij zonderheden over deze bijeenkomst werden nog vernomen. Zij was vastgesteld op des avonds half acht. Het eerst arriveerden de Italiaansche gevolmachtigden, tw. de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, maar schalk Badoglio, chef van den generalen staf, admiraal Cavagnari, chef van den marinestaf, generaal Pricolo van het luchtwapen, chef van den luchtstaf, generaal Roatta, sous-chef van den generalen staf, allen vergezeld van de officieren van hun gevolg. De Fransohe gevol machtigden, vergezeld van gendarmes en motorrijders, kwamen per auto om twee mi nuten voor halfacht aan uit de villa's, gelegen aan de Via Cassia, waar zij logeerden. Cere moniemeesters van het departement van bui tenlandsche zaken ontvingen de Fransche ge volmachtigden aan den ingang van de Villa Incisa della Rochetta en begeleidden hen naar de vergaderzaal, waar de Italiaansche afge vaardigden hen ontvingen met het brengen van den Romeinschen groet. .Toen de Fransche gevolmachtigden aan de tafel hadden plaats genomen, tegenover de Italiaansche afgevaardigden, stond graaf Ciano op om mede te deelen, dat, op bevel van Mussolini, maarschalk Badoglio de voorwaar den van den wapenstilstand aan de Franschen zou overhandigen. Maarschalk Badoglio ver zocht vervolgens generaal Roatta de voor waarden voor te lezen. Na deze voorlezing verklaarde generaal Huntziger, dat de Fran sche gevolmachtigden kennis namen van de voorwaarden en verzochten deze aan de Fran sche regeering over te brengen en de besluiten in de volgende vergadering ter kennis te bren gen. De Fransche gevolmachtigden werden naar de auto's teruggeleid en graaf Ciano be gaf zich naar het Palazzo Venezia om verslag uit te brengen aan Mussolini. De Fransche gevolmachtigden stonden tij' dens hun beraadslagingen in rechtstreeksche telefonische verbinding met de regeering te Bordeaux. Het Duitsche legerbericht De kust bezet tot La Rochelle en Rochefort Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gistermiddag bekend: Aan den Atlantischen Oceaan is de kust bezet tot la Rochelle en Rochefort. Verder naar het Oosten is het gebied ten Noorden van Poitiers bereikt. Onder den geweldi gen en voortdurend toenemenden buit viel hier een groote opslagplaats met artille riemunitie in onze handen. In Elzas Lotha ringen hebben zich verdere verstrooide vijandelijke groepen overgegeven. Ver dere versterkingen van de Maginotlinie zijn genomen. Ten Zuidoosten van Lyon drongen onze troepen, den taaien tegen stand van den vijand brekend, door naar Grenoble en Chambery. Duitschen snellen booten is het in den nacht op 24 Juni op zee bij Dungeness gelukt een bewapend Engelsch stoomschip van 3500 ton en een ander schip van 5000 ton met torpedo's tot zinken te brengen. Een duikboot bericht De werkzaamheid van het luchtwapen be perkte zich gisteren tot verkenningsactie boven de Noordzee. Duitsche jagers hebben bij Calais twee Engelsche jagers neergeschoten Van ongeveer negen Engelsche vliegtuigen die in den namiddag Nederland probeerden binnen te vliegen werden er zes door jagers en afweergeschut neergeschoten. Onder be scherming van het wolkendek slaagden van zeven vliegtuigen er twee of drie in naar Westfalen te komen, waar zij bij het kleine dorp Wieschenhöfen boerenwoningen met bommen bestookten en de bewoners met machinegeweren beschoten. Twee burgers werden hiérbij zwaar, vier andere licht gewond. Gedurende den nacht zette de vyagd zijn vluchten boven Noord- en West-Duitschland voort. De op talrijke plaatsen op niet mili taire doelen geworpen bommen veroorzaak ten materieele schade en vergden weer doo- den en gewonden onder de burgerbevolking. Eenigp bommen kwamen terecht in een krijgs gevangenkamp aan de Oostzeekpst, waar e< aantal Franschen gedood en gewond werd. Laatste gevechten Het D.N.B. had voor het bekend worden van de onderteekening van den wapenstil stand tiet Italië in zijn dagelijksch front- bericht den volgenden commentaar op het De oorlog in Frankrijk is thans reeds practisch geëindigd, ofschoon de op 22 Juni onderteekende Duitsch-Fransche wapenstilstand nog niet van kracht kon worden, aangezien de Italiaansch-Fransche wapenstilstandsonderhandelingen nog niet geëindigd waren. Op 23 Juni werd echter reeds nog slechts ten Zuid-Oosten van Lyon gestreden, waar de Duitsche troepen taaien tegenstand van den vijand braken en in de richting van de passen van Savoye onder moeilijke terreinomstandig heden verder gebied verwierven. In Elzas-Lotharingen zijn met de daar nog strijdende, zwakke Fransche groepen onder handelingen geopend over de overgave, ten einde met het oog op het volledig rusten der wapenen den tegenstander nuttelooze bloed offers te besparen. Aan de kust echter gaat Ot bezetting systematisch en zonder strijd verder. De daar oprukkende Duitsche troepen stonden op 23 Juni reeds direct ten Noorden van de monding der Gironde. Zij namen bij hun opmarsch o.m. de Atlantische havens la Rochelle en Rochefort. Na het bereiken van de monding van de Gironde zijn alle belangrijke Fransche Atlantische havens in Duitsche handen. Den Engelschen is daarmede ook de laat ste mogelijkheid van verrassende lan dingsmanoeuvres ontnomen. In het land werd de streek ten Noorden van Poitiers bereikt. Poitiers is voor Midden-Frankrijk als knooppunt van spoorwegen en wegen van groot belang in verkeersopzicht. Later werd nog uit het hoofdkwartier van den Führer gemeld: Hedenmiddag heeft de bij den Donon in de Vogezen ingesloten vijand de wapens neergelegd. Meer dan 22,000 gevangenen, waaronder een bevelvoerend generaal van legercorps, drie divisiecommandanten en ongeveer 1000 officieren, twaalf geheele' artillerieafdeelingen, waarvan zes gemotori seerde, zijn met een geweldigen buit in onze handen gevallen. Uit Bern werd nog gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag 1200 Fran sche soldaten aan de grens bij den Col de Roches verzocht hebben in Zwitserland ge- interneerd te worden. Zij vormden de laat ste verdedigingslinie in het gebied van Morteauen les Villers. 's Morgens om zes uur waren zij allen over de grens. Als laatste kwam de Fransche generaal Huet over de grens. Zij werden voorloopig in Le Locle onder gebracht, vanwaar zij naar het binnenland zullen worden vervoerd. Het Italiaansche legerbericht Aanval op het Alpenfront Legerbericht nr. 13 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Op 21 Juni hebben onze troepen den aanval geopend aan de Alpengrens van den Mont Blanc af tot aan de zee. De ge weldige verdedigingswerken in de rotsen van het hooggebergte, de zeer krachtige reactie van den vijand, die vastbesloten bleek zich tégen onzen aanval te verzetten en de ongunstige weersgesteldheid hebben de aanvalskracht van onze troepen, die overal opvallende succesen behaald heb ben, niet kunnen verzwakken. Dank zij het bijzonder dappere optreden van onze detachementen wisten wij ons van be paalde vestingwerken meester te maken zoo als bijv. van Chanaillet, nabij Briangon en Razet aan den benedenloop van de Roja. Al onze eenheden bereikten de dalen van de Isere, de Are, de Guil, de Ubaye, de Tinee er de Vesubie, drongen door in het verdedigings stelsel van den vijand en bedreigden alle vij andelijke fronten in den rug. Aan alle fronten wordt de opmarsch van e troepen voortgezet. In de Tyrheensche werd een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Onze luchtmacht, die ondanks de moeilijke weersgesteldheid voortdurend met de landmacht samenwerkt, heeft ook gisteren haar aanvallende actie voortgezet en bomaan vallen ondernomen op de luchthaven van Mi- cabba op Malta en op het Arsenaal van Bi- zerte. Twee van onze jachtvliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika werden de bombardemen ten op de basis van Marsa Matrouh en van Sidi Barrani herhaald. Een belangrijke con centratie Engelsche gevechtswagens en vracht auto's werd op doeltreffende wijze met bom men van groot en klein kaliber bestookt. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika werden bomaanvallen on dernomen op de luchtbases van Dzjiboeti en Berbera en op vijandelijke troepen in Kenya. De vijand ondernam, zonder resultaat, eenige vluchten boven Massawa, Assab en Diredawa. Gistermiddag heeft de vijand bomaanvallen ondernomen op de stad Palermo, zonder scha de aan militaire werken te berokkenen. Onder de burgerbevolking werden 25 personen ge dood en 153 gewond. Een toestel werd door onze jachtvliegtuigen neergehaald. Italiaansche strijd aan de Egyptische grens De speciale berichtgever van het D.N.B. meldt dd. 24 Juni: het vandaag verschenen legerbericht meldt de herhaling van het bom bardement op de Engelsche steunpunten Mersa Matroe en Sidi Barrani, waarvan de uitwerking wordt onderstreept. Mersa Matroe, de Engelsche basis aan de Egyptische kust, ongeveer 300 km bewesten Al^andrië, was door de Egypwsche inwoners Sl lang vóór Italië's intree in den oorlog op bevel der Brit ten ontruimd, die de plaats tot zetel der lei ding hunner krijgsverrichtingen aan het Li- I bysche front maakten. Wegens de aanvallen j van het Italiaansche luchtwapen van Vrijdag Duitsche legerbericht van gisteren gegeven: en Zondag schijnt den Engelschen generalen staf de grond te heet onder de voeten gewor den te zijn. Vermoedelijk zijn de staven, die er geiegerd waren, verplaatst Sidi Barrani is het eindpunt van den door de Britten aangelegden weg langs de kust, van Alexandrië westwaarts in de richting van de grens. Vandaar tot de grensplaats Amsrat leidt alleen een woestijnpad. Daaruit is het te verklaren, dat Sidi Barrani als voornaamste stapelplaats voor den Engelschen tros gekozen werd, zoodat de Italiaansche vliegers nuttige oogmerken bij hun aanval gisteren meefen gevonden hebben. Voor het overige wordt in deskundige Italiaansche kringen opgemerkt, dat Engeland aan de grens tusschen Egypte en Cyrenaica zijn belangrijkste pantserdivisies liet oprukken. De eerste begint na tien dagen lang onophoudelijk gevochten te hebben teekenen van uitputting en het opraken van het materiaal te vertoonen, zoodat een nieuwe gemotoriseerde divisie erheen moest. Maar de Italiaansche strijdkrachten, vooral de vliegers laten den tegenstander niet los. Het Egyp tische gebied staat over honderden km langs de grens landinwaarts onder vclledig toezicht het Italiaansche luchtwapen. Het feit, dat dezen in de eerste 10 oorlogsdagen maar zes toestellen verloren, terwijl dc Britten er 19 kwijt raakten, kenmerkt den krijgstoestand aan de genoemde grens. Bommen op Hamburg In den nacht van 23 op 24 Juni hebben Engelsche vliegtuigen, naar het D.N.B. meldt, een aanval gedaan op het gebied van Ham burg, waar zij echter maar weinig schade hebben kunnen aanrichten. Meer succes had den zij bij een aanval op een kamp voor krijgsgevangenen in de omgeving van Ham burg. Drie Franschen werden gedood, drie anderen gewond. Churchill's houding jegens Frankrijk Semi-officieele Duitsche opvatting. Van semi-officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld: Engeland heeft op het oogenblik van het hoogste gevaar een minister-president, die zijn politiek op waandenkbeelden opbouwt, zoo verklaart men in politieke kringen alhier ten opzichte van het streven van Churchill om zich zelf in tegenstelling tot de regeering van Frankrijk, uit te geven voor den legitie- men vertegenwoordiger van den Fransehen staat Deze poging, zoo zegt men hier. zal evenals Churchills recente voorstel van een Fransch-Engelsche Unie in de- geschiedenis opgeteekend worden als eei^politieke harle kinade. Twee dingen, aldus de meening in politiek kringen te Berlijn, nebben Churchill en zij kliek reeds altijd gekenmerkt: 1. het waarlijk schaamtelooze egoismi waarmede zij besloten hebben vreemde voi keren tot den laatsten man voor hun belange op te offeren; 2. De hulpelooze vervreemdheid van d- werkelijkheid, waarmede zij sinds jaren dei loop der Europeesche ontwikkeling trachtei te stuiten. Dit toont hun geheele politiek sedert he weer opkomen van Duitschland als groot- mogendheid,* zoowel in de Oostenrijksch- kwestie als in die der Sudeten-Duitschers in de Tsjechoslowaaksche kwestie, zoowe als in de Poolsche etc. Churchill de avonturier, de militaire ei politieke dilettant, ziet volkomen over he hoofd- dat het Frankrijk, dat hij nog tri h op te roepen ter bescherming van Engeland nog slechts bestaat uit eenige emigranten maar overigens uitsluitend in zijn fantasie terwijl het werkelijke Frankrijk, dat voor be overwegende deel thans in handen is van dt Duitsche weermacht, juist tengevolge van di houding van Churchill begint in te zien, hoe onscrupuleus bet door Engeland misbruik werd. Wanneer Churchill nog steeds niet begrepcr heeft zoo verklaart men te Berlijn, dat hel SedeTplaaïve° ëjeische vastelandsyst.em meettor, la .or aen Plaats ver cle„y,tc „nn dor Ipekenen er voor deie historische omwentelin. gestaan Hij zou ook vooral onder Engelschen invloed door den vroegeren minister-president Reynaud lot algemeen secretaris van den oppersten krijgsraad zijn benoemd, hetgeen toen reeds algemeen opzien heeft gebaard. De houding, thans door de Gaulle aangenomen, is daarmee echter voldoende verklaard. De bescherming van het Engelsche koninklijke paar De Londensche correspondent van het Zweedsche blad Aftonbladet meldt aan zijn blad het volgende over de veiligheidsmaat regelen, die genomen zijn «er bescherming van het Britsche koninklijke paar voor het geval van een luchtaanval op Londen. Bij een bomaanval wordt in het Buckingham paleis het bevel door een speciale be schermingsorganisatie overgenomen. Deze be staat uit uitgelezen leden der paleiswacht. De Koning en Koningin zijn verplicht te gehoor zamen aan de bevelen van deze organisatie. De movrije schuilplaats onder het paleis wordt iederen dag geïnspecteerd en voorzien van versch water. In de schuilplaats is een haard aangelegd voor het bereiden van thee en spijzen. In de slaapkamer van den Koning en de Koningin worden iederen dag gasmaskers en warme kleeren gereed gelegd, zoodat zij zich snel kunnen aankleeden en in enkele minuten in den schuilkelder zijn. Hier staan een tafel en stoelen,V benevens een telefoon voor den Koning, terwijl voor de Koningin steeds een handwerkje gereed ligt. Ook s-taat er een radio-toestel. De kelder is groot genoeg om alle bewoners van het paleis te kunnen bergen. Eens per week wordt de kelder grondig gelucht, opdat hij niet vochtig wordt en oudere personen geen verkoudheid zullen oploopen, aldus het Zweedsche blad. DE HERTOG VAN WINDSOR TE MADRID De Hertog en Hertogin van Windsor zijn met hun gevolg gisternacht in Madrid aan gekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst had de Hertog een onderhoud met ambassadeur Hoare. De Hertog zal enkele dagen te Madrid blijven. Tijdens de Japansohe bombardementen van gisteren zijn de gebouwen van de Britsche en Fransche consulaten getroffen en vernield. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB R UIN GARANT1E-STANDR O O D GAR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STAN U WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Metz weer Duitsch Een vertegenwoordiger van de Völkischer Beobachter, die te Metz van de bezetting door de Duitsche troepen getuige was schrijft over de geestdriftige ontvangst die zij er vonden. Nog enkele km vóór de stad moest heftig erzet van de Franschen gebroken worden. De eerste afdeeling vervoegde zich terstond ten raadhuize. v •angenden burgemeester in een kring Duitschgezinrte mannen ontvangen werd; de Fransche burgemeester was dagen voordien gevlucht. Zoo snel ging alles m zijn werk, dat de Franschen maar op enkele plaatsen de voorgenomen ontploffingen tot stand konden brengen. Uit drie hemelstreken kwamen divisies tezamen, vóór het raadhuis drukten de officieren elkander de hand. De vorige bezetters hebben aan openbare werken en stapelplaatsen van voedsel nog al schade aangericht. Admiraal Rader op inspectie. Dr. Rader, de opperbevelhebber van de oorlogsmarine, heeft tusschen 17 en 22 Juni de eenheden van de oorlogsmarine en de stellingen der marine bezocht aan de Neder- landsche, Belgische en Noord-Fransche kust, ten einde zich te overtuigen van de paraat heid dezer eenheden in den strijd tegen Engeland. De antecedenten van generaal Hering De laatste weken is de naam van generaal Hering eenige malen genoemd. Met het com mando over Parijs werd hem een zware taak toevertrouwd en hij scheen nog tot een hoogere functie geroepen te zullen worden. Evenals generaal Huntziger en andere is hij Elzasser van herkomst, te Straatsburg werd eenvoudig gezin geboren. Als eerste kwam hij van de krijgsschool en hiermee begon een schitterende loopbaan. In 1934 na groote manoeuvres stelde Pétain hem als_zpn gccatciijken zoon, aen voortzetter van zijn leer, voor. In "36 deed hij als gouverneur zijn intree in zijn geboortestad, maar reeds spoedig kwam het afscheid van het garnizoen. Hering had de leeftijdsgrens bereikt.... Evenals Hindenburg in 1914 vond men hem. toen de oorlog uitbrak: de verdediging van "e hoofdstad werd hem toevertrouwd. Het optreden van generaal de Gaulle D.N.B. meldt uit Geneve: Naar van betrouwbare zijde uit Bordeaux ordt vernomen, is van de zijde der Engelsch ïgeering aan generaal de Gaulle een belan( jke som gelds aaangeboden voor elk oorlogs schip, koopvaardijschip, vliegtuig of andc wapen, dat uit Frankrijk naar Engeland wordl overgebracht Van dit feit is de Fransche regeering te Bordeaux sedert gisteren op de hoogte. Naar te Bordeaux wordt verklaard, is daarmee de aanvankelijke onzekerheid wegge nomen omtrent verdere maatregelen, die tegen de Gaulle zullen worden getroffen. De daden van de Gaulle moeten naar straf rechtelijk terrein worden verwezen. Van oudsher is generaal de Gaulle er in officiers- kringen voor bekend geweest, dat hu op betrekkingen met de regeering Petain. grooten voet leefde Geruimen tijd is hij, in I Corbin, de Fransche ambassadeur, en verband met zekere kwesties, niet in actieven I personeel der ambassade, blijven te Lor ei en dienst geweest. Naar verluidt hebben Engel- met volledige diplomatieke volmachten, sche geldbronnen hem al lang ter beschikking Sir Ronaid Campbell heeft Bordeaux ver- dan is dat slecht? een der teekenen dat hij alle waarborgen biedt om als verte genwoordiger van Engeland het i strument van te zijn. Ook de Engelsche pers tegen de regeering-Pétain De Londensche avondbladen houden zich bezig met den nieuwen toestand in Frankrijk, waarbij zij, evenals Churchill, maarschalk Pétain en zijn regeering veroordeelen en ver klaren, dat thans het Britsche Rijk de laatste hoop is voor de vrijheidslievende wereld. De Daily Telegraph schrijft, dat de regee ring Pétain geen volmachten heeft ontvangen om met Duitschland een wapenstilstand te sluiten. Volgens berichten uit deelen van het Fransche Imperium, kan worden aangenomen, dat de Franschen in overzeesche gebieds- deelen verder willen strijden. Hierop zal het Fransche nationale comité steunen. De Daily Herald bestrijdt eveneens maar schalk Pétain en is van meening, dat thans de krachten buiten het Fransche moederland de ten uitvoerlegging van de eigen Fransche volkswil zullen overnemen. De News Chronicle, moet toegeven, dat de aanvalsmogelijkheden van Duitschland op Engeland wezenlijk zijn toegenomen. De ver klaring van Churchill over de regeering van maarschalk Pétain heeft de gevoelens van het Engelsche volk weergegeven, die voor- naiiiciijK in_ ae twee woorden verbazing en ontsteltenis tot uitdrukking komen. De Daily Mail noemt den wapenstilstand een schaamtelooze capitulatie. De Daily Express schrijft, dat het bekend is geworden, dat de' Britsche regeering alles in het werk zal stellen om het den Frar chen overzeeschen bezittingen financieel en anders zins mogelijk te maken den oorlog verder te voeren. Alle Franschen, die willen strijder of munitie vervaardigen, zullen in Engelanc onder Fransche leiding worden georganiseerd Generaal de Gaulle zal hierbij een groote rol spelen. Naar de Daily Telegraph bericht, heef" generaal de Gaulle reeds zijn bureaux ge-j opend. Londen heeft nog niet met Bordeaux gebroken Reuter meldt uit Londen: laten, doch dit heeft in den toestand geen •erandering gebracht. Hij is vertrokk om niet het gevaar te loopen, door de Duitsc..ers gevangen genomen te worden. Generaal de Gaulle bevindt zich te Lon den, waar hij besprekingen voert met Fran schen, die den oorlog willen voortzetten. Kerkj Jhr. dr. M. F.l Gisteren is te HeJ overleden jhr. dr. M.J De begrafenis zal 2a algemeene begraafplal te Haarlem plaats he| De overledene De lersche kwestie Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Sedert de onderteekening van het F.ansch Duitsche wapenstilstandsverdrag houdt mei zich te Londen weer sterker bezig met h(t lersche vraagstuk. In de berichtendienst vtn de Times wordt bijv. gemeld, dat men n Londensche politieke kringen het standpint van Ierland ten aanzien van een evenuieeen Duitschen inval met groote aandacht gade slaat. Engeland heeft zijn vlootsteunpurten in Zuid-Ierland prijs gegeven en zal niet nüer in staat zijn te verhinderen, dat Ierland als aanvalsbasis tegen Groot-Britannië word'ge bruikt. Derhalve zou in lersche kringen -rees bestaan voor een Engelsche overrompeling. De actie van Hertzog in Zuid-Afrika Naar uit Johannesburg wordt gemeld, heb. ben de leiders van de Zuid-Afrikaansche oppositie, generaal Hertzog en dr. Malan, gis teren een verklaring afgelegd, waarin zij de onmiddellijke bijeenroeping van het pari.-- ment eischten. Tevens hebben zij alle partij leden opgeroepen, bijeenkomsten te organi seeren, teneinde te protesteeren tegen het feit dat zonder het pariemenu te raadplegen, aan Italië de oorlog is verklaard en om aan den eisch kracht bij te zétten, dat Zuid-Afrika zich uit den oorlog zal terugtrekken. DE REIS DER „DIPLOMATENSCHErEN" Gisterochtend, in de vroegte is in de haven V3n Lissabon het zoogenaamde .diplomaten- schip" aangekomen. Dit is het Italiaansche schip Conto Rosso met de Fransche en Engel sche ambassadeurs en hun stave.n aan boond. De Engelsche en Fransche diplo maten zullen thans te Lissabon tegen de Italiaansche diplo maten, die te Parijs en te Londen waren geac crediteerd, worden uitgewisseld. Ook de Italiaansche diplomaten zijn, aan boord van de Monarch of Bermuda gisterochtend in -.ie vroegte in de haven van Lissabon aa-ngekomen. Volgens een officieel te Moskou uitgegeven communiqué zijn diplomatieke betrekkingen tusschen de gowjet-Unie en Zuid-Slavië, die sedert het einde van den wereldoorlog niet bestaan hebben, opgevat. In het communiqué wordt gezegd: Na het succesrijke einde van de economische onderhandelingen tusschen de Sowj et-Unie en Zuid-Slavië, en de daarop ge volgde uitwisseling der rectificatie-oorkonden hebben de regeeringen der Sowjet-Unie en van Zuid-Slavië besloten formeele diploma tieke betrekkingen in het leven te roepen en tot dit doel diplomatieke vertegenwoordigers te benoemen. De Sowjetregeering heeft Victor Plotnikow, tot dusverre Sowj et^Russisch ge zant in Noorwegen, benoemd tot haar gezant in Belgrado. De Zuid-Slavische regeering heeft hem reeds haar agreement verleend. De Zuid-Slavische regeering heeft Wilan Bawrilowitsj benoemd tot gezant in Moskou. De Sowjetregeering heeft hem eveneens haar agreement verleend. Jaspar naar Londen Havas meldt ergens uit Frankrijk: De Belgische regeering deelt mede, dat de Belgische minister voor de volksgezondheid, Marcel Henri Jaspar, om redenen van per soonlijk gemak zijn post verlaten heeft en zonder zijn ambtgenooten te waarschuwen naar Londen is vertrokken. Jaspar wordt niet langer geacht, tot de regeering te be- hooren. daarop diende hij gis I gemeenten te HoendJ 1891 Haarlem. In 190| Dr. van Lennep, Nijmegen was geborl Amsterdamsche gyml aan de Universiteit tel In 1848 promoveerde^ theologie. Dr. Van Lennep ble| vele jaren werkzaam en was o.a. bestuursll j huis te Haarlem, regel Ned. Herv. Gemeentel Kerkbestuur en voor tl meester van „Het EvJ goed werk verricht Jhr. Van Lennep geving een geziene figl vele vrienden vel Begrl dr. J. H. Gif Vanmorgen is stelling uit alle lagerj stoffelijk overschot J.Hzn., ter aarde best! „Zorgvlied" te Amstc| Bij den ingang muziekcorps van 1 leiding van den heer Leger der Heils, opgl Hel bracht treurmil Onder de aanwezigcl stelling blijk gaven, woordigers van Hervormde gemeente, I ds. K. H. Miskotte, ds. W. A. Hoek. Het I tegenwoordigd door dl Vlas en door den gepl man. Voorts war veldprediker, ds. J. I van den kerkeraad Klaas dc Vricp. Toesp De dienst in de ai geopend. Prof. dr. M. J. A. spreker, die in een ii scheld nam van dr. G zeide hij, zijn wij om meer nog om hem te lijkheid. Wanneer ik denk, wil ik innig cl; Hervormde kerk, i Hoe kon deze teedere nen en lachen over h dat soms rond om he in zijn spot eer diepen eerbied sprak zijn vader prof. J. H. ren theoloog. Ook cli met zijn groot intellec onder ons kunnen zijn eenvoudige pastei was onder de theolog zooals wijlen zijn bemi zinnige en diepvoelen gedolven goud bewer van groote kennis i taalkennis zijn groote niet minder dan 13 tal wijls een eenzaam nigte, die hem trach geest van de conversat tusschen hij zich innig verfoeide. In de I het woord en het hei v r besloot zijn t tot de weduwe, eren. e heer J. J. Groe -dacht dr. Gunning vriendschap, die gegeven had aan zijn waaraan hij kostbare De heer A. Brom jr Hervormde gemeente theek der rijksuniver: laatste instelling dr. C heeft geschonken, die een parel tusschen r" Utrechtsche bibliothei nij sprak woorden 1 en groote erkentelijkh ontslapene in zijn 1 Namens deri groote) ir. W. H. Voorham. spreker, was de kern ning schreef. Laat he mij in een der laatste zijn ziekbéd mocht zijn van een arm zi vreemd, ook niet he toen hij in het gezic doods stond. Hoe heb! groote gaven De kist werd hieroi lievelingslied van r zoenend sterven" bracht gezang 189 tc het geloof te veel vei werd gespeeld' wat schoon is, Aan de groeve dar de laatste eer aan dr. SCHIP VAN DE BLUE STAR LINE GETORPEDEERD Uit Figueira da Foz in Portugal wordt ge meld, dat aldaar door een Portugeesche vis- schersboot 17 overlevenden aan wal zijn ge zet van het 13,000 ton metende schip Wel lington van de Blue Star Line, dat op 16 Juni door een duikboot bij Kaap Finistère beschouwd. Kranten is getorpedeerd. J als drukwerk worder HET PO! MET DUITSCH De posterijen hebb buitengewoon grooti vonden, waarvan wij hebben gemaakt. Gai ook voor het postve laatste dagen hebben dat de verbindingen den. Thans ontvangt dat het postverkeer 1 Nederland als volkom

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2