$linwe gtitecfyt dourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ione kansen DE DUITSCH-FRANSCHE ONDERHANDELINGEN Opmarsch naar de Rhone tementsprijs: I maanden in Leiden en in De Sen waar een agentschap ge- is ƒ2.35. Per week 18 ct. lyk m nummers 5 ct. Alles by 1 kgijjtbetaling. uen.j v"rl jentieprijzen: :°.teSfct. per regel. Ingezonden r raeellngen 45 ct. per regel. aum 5 regels. BewUsnum- uitjjji ct. Bij contract belangrijke Selanig. van ugseli Belg. ct hi. No. 6152 DONDERDAG 20 JUNI 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166.) Postbox 20. Postrek. 58936. Bijdragen van medewerkers, In gezonden stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. ïêm uitvj voor de Kerk s praak van Da Costa, dat er een komen, dat de menschen de ist den Bijbel zouden leggen en :waif zouden lezen, is op dit oogen- in vervulling gegaan. In eiken roo<t men dit oogenblik den Bijbel tyan ooit tevoren. In gezinnen, i voaPeSer een gesloten ren #aak onbekend boek was, te ui nu ijverig in de Schrift. Ge- ,»zets Daniël 11, Openbaringen 18, le van Joël en dergelijke, zijn k®n^£erzoek het meest in trek. ider j»aamt 21011 tegenwoordig niet over den Bijbel te spreken en algeu gaarne bekennen, zelf de bestudeeren. omdat, wanneer de wor<11'' zlJn ze6en geven, zoodat de lezer of veeniroffen wordt en tot bekeering abrie' werkt abriei eerda ibriel ih mag een waarschuwing hier jsfaa^rwege blijven. rijeJH Bijbel is geen voorspellingen- e"fl^ruit men kan puzzelen of met rbeidj sta(j jn openbaringen 18, nu f Parijs of Rome wordt bedoeld. is het een krijgskroniek. eraip voor dezen tijd. waaruit men le ^op van den strijd zou kunnen ch< beit vond precies hetzelfde plaats !1<%e nu zien. Ook toen waren er den Bijbel navorschten om te met de oorlogvoerende par- de hoofdsteden van de in f?röjnde rijken zou gebeuren, ia p op deze wijze de Schrift raad- lJr«%n komt er teleurstelling en dan 'ie kans, dat dergelijke „onder - erj. zich van den Bijbel afwenden. J aiö r met een krommen stok teid" igen doen. blijven we ons verheugen over >te belangstelling in den Bijbel, men geen interesse heeft, dat i. Maar als de Bijbel een ge- blijft, dan kan hij geen .(reiden. Daarom is het ver lat velen thans grijpen naar de al doen ze dat ook op een manier en met een verkeerde Christenen is er nu een mooie jelegd. Zij komen in aanraking schen die zitten te puzzlen in ;1. Want uit den aard der zaak "n de geloovigen gevraagd, wat »n denken. De belangstellenden _iL_lgierigen is misschien een beter - denken bij zichzelf, dat de die altijd naar de Kerk gaan, ke j. van de Schrift en haar uitleg Veten. En daarom komen de iekefn daar tlians spoedig op. dan kunnen de geloovigen deze arbiid gebruiken om de menschen indejnjzen, dat de Bijbel gegeven is Hel neg naar God te wijzen, en niet ïedelerlei gebeurtenissen uit te voor lig (Hoeveel zegen zal er kunnen verspreid, als we deze roeping vervullen. Dan kunnen we «hen heenwijzen naar God, Die rphfcbaarde in Zijn Zoon Jezus mheDie op de wereld kwam, om te k w te sterven voor de wereld. Dan ze duidelijk maken, dat God God is, Die de zonden niet wil, wanneer er waarlijk ver wordt getoond. Dan kan Heere prediken als een goeder- ^Sder, Die voor Zijn kinderen in duren tijd en hongersnood. irinï is h k heeft nu schoone kansen, vacbze zich richt tot de wereld, e Evangelisatie toch krachtig wa geen minuut ongebruikt laten, zielen gewonnen worden t sc (Heiland! raaien zijn inderdaaad wit om te iwd,Velen ziJn begeerig, meerderen jn. r11®' maar overal zijn zoekende .e wachten op het verlossende jol fanneer systematisch huisbezoek (daan, als regelmatig Evangeli- ïur wordt verspreidt, als zonder a het Evangelie wordt gebracht wisuenkomsten, dan zal blijken, dat lesfrucht zal komen. a»edoelen met dezen tijd kennen Maar wel mogen we gelooven, 11, dat we deze omstandigheden jfcAutten om Zijn Woord uit te i alle huizen, opdat er zooals buitfchoon in het Pinksterverhaal velen zullen worden toegedaan Dolfmeente die zalig worden. krtflL mêleer vonoTond verduisterd gj' moet worden ;wai® tijden zijn voor heden- I en morgenochtend: Zons- ^anS 22.06 en Zonsopkomst Vestingen gevallen De Fransche regeering heeft reeds haar gevolmachtigden benoemd, die de voorwaarden voor het staken van de vijandelijkheden van de Duitsche Rijksregeering in ontvangst zullen hebben te nemen. Datum en plaats, waar zij hebben te verschijnen, zullen nader worden medegedeeld. Inmiddels gaat het krijgsbedrijf voort. Wie het kaartje van Dinsdagavond voor zich neemt kan zelf constateeren in welk tempo wordt voortgegaan. De oorlogshaven Cherbourg is bezet en Bre-, tagn is bereikt in het Westen. Nancy is in Duitsche handen en van Lyon, meer naar het zuiden, zijn de Duitsche troepen niet ver meer verwijderd. Ten westen van Mühlhausen zijn ge pantserde en gemotoriseerde divisies, welke van Belfast komen, bezig zich te vereenigen met de troepen die via den Boven-Ry'n hebben aangevallen en die reeds diep in de Vogezen zyn doorge drongen. Verder Noordwaarts is het Rijn-Marne-kanaal ten Oosten van Nancy over een breed front gepasseerd. In de Maginotlinie werd aan weerskan ten van Diedenhofen nog verzet geboden. Eenheden gevechtsvliegtuigen en Stuka's hebben er door aanvallen op vestingwer ken, veldstellingen, spoorlijnen, troepen concentraties en colonnes toe medege werkt het verzet van den in Lotharingen ingesloten vijand te breken. In de lucht. In Engeland hebben Duitsche gevechts vliegers aanvallen met bommen onderno men op tal van vliegvelden, alsmede op de groote petroleumtanks aan de mon ding van de Theems, welke zij in brand schoten. Engelsche vliegtuigen vlogen ook in den nacht van 18 op 19 Juni Noord- en West-Duitschland binnen, om evenals tot dusver hun bommen boven niet militaire doelen, o.a. te Keulen en Koblenz, neer te strooien. Daarbij zijn ongeveer 18 doo- den onder de politie en de burgerbevol king gevallen, o.m. een aantal personen, die zich niet naar de schuilkelders had den begeven. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen gis teren 6 vliegtuigen, 5 Duitsche vliegtui gen worden vermist. Brokstukken van het Fransche leger bieden hier en daar, in los verband, nog tegenstand. Meer dan een kwestie van dagen zal dat wel niet zijn, vooral als spoedig de voorwaarden voor het neer leggen der wapenen bekend zullen zijn. Die voorwaarden zullen andere zijn, dan die, waarop in 1918 de strijd gestaakt werd, omdat de positie een heel andere, veel ongunstigere voor Frankrijk is dan die van de Duitsche legers in Frankrijk destijds. Die hadden nog een groot en belangrijk gebied bezet van de overwin naars. Thans is het anders, ook omdat de bondgenoot blijft doorvechten. Komt de capitulatie tot stand, dan wil dat dus misschien nog niet zeggen het begin van den vrede. De berichten uit bet Duitsche hoofd kwartier doen zien, waar de strijd nog woedt. Dat is vooral in de buurt van de Maginotlinie en in Lotharingen, binnen den daar afgesloten kring. De vesting Toul is door de Duitschers genomen. Luneville eveneens. Het aan den Rijn gelegen Straatsburg is in hun bezit. Zuidwaats is de opmarsch gericht op Lyon. Door het Rhönedal, zoo zal de bedoeling wel zijn, kunnen belangrijke verkeersverbindingen naar midden-Frank- ryn en naar 't Zuiden worden bereikt. Het Rhónedal vormt een prachtige corridor naar de Middellandsche Zee, waar Mar seille en Toulon liggen. Engelsche verwachtingen Uit Londen: De Engelsche bladen be spreken de rede van Churchill en de ver moedelijk aanstaande gebeurtenissen. De „Times" is van meening, dat Engeland strategisch nog in staat is om iets te pres- teeren. Het blad publiceert een studie van de mogelijkheden voor een invasie vanuit de lucht en is van meening, dat niettegenstaande de tegenwoordige supe rioriteit van den vijand wat betreft het aantal luchtstrijdkrachten, hij geen mo gelijkheden heeft voor een invasie via de lucht. De sterkte van Engeland is thans nog grooter dan in welken tijd ook sedert het uitbreken van de vijandelijkheden en wordt voortdurend verbeterd. De Engel sche taktiek moet een defensieve zijn. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de strijd om de heerschappij in de lucht den geheelen oorlog zal beslissen. Het feit, dat Engeland tegen sterke eenheden moet vechten moet echter in aanmerking worden genomen. De „Daily Telegraph" wy'dt zijn aandacht aan de rol, die door de bevolking in de tegenwoordige oor- logsphase gespeeld moet worden. Het blad schrijft: „Na den slag door soldaten, zal thans een slag voor het volk komen. Iedere man en iedere vrouw moei hierbij medehelpen. Een buitengewone inspan ning en waakzaamheid is vóór alles nood zakelijk. Slechts door discipline, energie, verstand en inzicht van het geheele volk kan de overwinning worden behaald. Blokkade van Londen Uit Berlijn: ïn verband mei het bom bardement op groote tankopslagplaatsen aan de monding van de Theems, wijst men er hier op, dat de Londensche ha ven bij de voorziening van Engeland een zeer groote rol speelt. Via de Londensche haveninstallaties worden ongeveer 18 millioen Engelschen voorzien van voe dingsmiddelen, kleeding, etc. De hervat ting van de strijdhandelingen tegen de Engelsche kust moet by langeren duur practisch tot een volledige blokkade van de belangrijkste Engelsche havens leiden. Engelsche voorzorgsmaatregelen Uit Londen: Het ministerie van lands verdediging deelt mede, dat de kuststrook van Wash tot Rye, tot verdedigingsgebied is verklaard. Uit Londen: In verband met de vele aanbiedingen uit de Dominions is het ka binet een rapport voorgelegd, op grond waarvan thans met toestemming der re geering besloten is, terstond 20.000 kin deren uit Engeland te evacueeren en wel 10.00 naar Canada, 5000 naar Australië en 5000 naar Zuid-Afrika en Nieuw-Zee- land. Uit de Vereenigde Staten zijn soort gelijke aanbiedingen ontvangen, doch het ligt niet in het voornemen, kinderen naar Amerika te zenden. Het betreft hier kin deren tusschen 5 en 16 jaar. De reis ge schiedt kosteloos. Een speciaal bureau is met de evacua tie belast: de ouders moeten zich ver plichten den terugkeer hunner kinderen niet vóór het verstrijken van een half jaar na den oorlog te eischen. Vierdaagsche gaat niet door Te veel onzekerheden. Verschillende omstandigheden hebben het houden der Vierdaagsche afstand- marschen van 23 tot en met 26 Juli a.s. onmogelijk gemaakt. Talrijke factoren betreffende de lege ring, voeding, de parcourses, alsmede de beschikbaarstelling van materieel en personeel, zijn hierop van invloed ge weest. De leiding der marschen is dan ook van meening, dat met deze onzekerheid het niet verantwoord is dit jaar de 30ste marsch te houden. Zij hoopt, dat de trouwe deelnemers- (sters) dit standpunt zullen billijken en ook in de toekomst hun moreelen steun aan de Vierdaagsche zullen blijven geven. De reeds gestorte inleggelden zullen binnenkort worden teruggezonden. Distributie van huisdieren- voedsel Formulieren beschikbaar. Er zijn maatregelen in voorberei ding voor het verstrekken van voedsel aan honden en katten. Thans zijn de voorbereidingen in zoo verre gevorderd, dat de formulieren zijn uitgezonden door de sectie bijzondere diergroepen, 't Spelderholt 22 te Beek bergen, van de afdeeling veevoederdistri butie van het Rijksbureau voor voedsel voorziening in oorlogstijd. Zij, die voor hun hond of kat geen formulier ontvingen en dat zullen er velen zijn, die nog nooit een aanvrage tot dat bureau hebben gericht, kunnen een formulier aanvragen, dat vóór 25 Juni dient te worden ingezonden. Blijkens het formulier zal niet alleen voedsel worden verstrekt voor de rashon den van kennels, ingeschreven bij den raad van beheer op kynologisch gebied in Nederland, doch ook voor niet-ras- honden en tevens voor raskatten. Over de te verstrekken hoeveelheid is nog niets bekend: voor de honden zal dit volgens de gewichten van de ver schillende rassen worden geregeld. NEDERLANDSCHE LLOYD. Voorgesteld dividend 15 pet. Aan de algemeene vergadering van den Nederlandschen Lloyd te Amsterdam zal de directie voorstellen, over 1939 een dividend van 15 procent (v. j. 15 pet.) uit te keeren. „Wij staan niet als vijanden in dit land" De overdracht van een SS. „Doodskop"- regiment. Bij de overdracht hier ter stede van een SS-„doodskop"-regiment aan den Rijkscommissaris, waarvan wij gisteren in het avondblad melding maakten, hield deze een toespraak, waarin hij o.m. het volgende zeide: Mannen der Waffen-SS, Gij zijt hier te 's-Gravenhage op Ne- derlandsch grondgebied aangekomen als soldaten van den Führer, bereid om door uw houding te allen tijde te getuigen, dat gij zijt Duitsche mannen, nationaal- socialisten en strijders voor Führer en Rijk. Hoe zou de glansrijke zege van onze weermacht mogelijk zijn geweest, als niet iedere Duitscher innerlijk doordrongen was van zijn geloof aan Duitschland en den Führer. Wij zijn ons volkomen bewust van de beteekenis van dit grootsche moment. Het gaat hier om het lot van een volk van 80 millioen menschen, dat zijn recht tot leven onder alle omstandigheden moet kunnen verdedigen. Ter bescherming van onze levensrech ten moesten wij ook dit land binnenruk ken. Maar wij staan hier, in dit land, niet als vijanden. Wij wenschen het Neder- landsche volk te achten als een Ger- meensch volk. Ook al moesten wij strij den voor ons recht, dan willen wij toch den Nederlanders hun levensrechten niet ontnemen. Er is in de krijgsgeschiedenis geen voorbeeld aan te wijzen, waarbij een land en volk, dat bezet werd, zoo vrij aan eigen beheer en bewind werd overge laten als het Duitsche Rijk in Nederland vrijheid en eigen beheer heeft laten be staan. Wij doen dat hier in het volle be wustzijn, dat het hier menschen geldt van Germaanschen bloede, die eens zul len begrijpen, welke groote daad de Führer heeft verricht door het Neder- landsche volk deel te laten hebben aan de bestemming van een nieuw lot voor toekomstige generaties. De Rijkscommissaris zeide verder nog, met betrekking tot de overwinning in Frankrijk: Wij zullen niet meer naar de wapens behoeven te grijpen, want de Franschen zullen tot het bewustzijn zijn gekomen, dat thans met wapens niets meer te be reiken valt. Deze openlijke bekentenis zal leiden tot een opklaring in de verhoudin gen tusschen Frankrijk en Duitschland. Gij weet, dat wij bijzondere plichten hebben. Wij zijn bereid het Duitsche bloed te offeren als dat moet. Het gaat hier om het Duitsche Rijk. De Rijkscommissaris eindigde zijn rede met er op te wijzen, dat de drie-eenheid van het nationaal geloof is: het Duitsche volk, het Duitsche Rijk en de wil van den Führer. De maatregelen ten aanzien van vleesch in blik Inventarisatie is noodig. Zooals wij hebben gemeld is het met ingang van 15 Juni ver boden vleesch in blik te conser- veeren (dit verbod geldt niet voor de veehouderij-centrale en af te leveren. Over de reden van dezen maarregel lezen wy in het vakblad Vee- en vleesch- handel het volgende: Men heeft er zich nogal ongerust over gemaakt en sommigen denken al aan een schaarschte van vleesch en vet. Een tekort is er allerminst, onze stapel staat nog op „export-capaciteit". En naar wij hopen wordt er alles op gezet zc zooveel mogelijk op capaciteit te houden door opvoering der veevoeder- productie. Maar het ligt voor de hand, daar er reeds belangrijke hoeveelheden fijne vleeschwaren en vleeschconserven naar Duitschland zijn verkocht en er nog veel geleverd zal worden, dat het noo dig is een inventarisatie van de voor raden op te maken. Een factor van groot belang is ook de blik- en nog meer de tinvoorraad. Van vertinde blikken is de voorraad zeer beperkt en nu de Veehouderycen- trale, welke thans ongeveer 10.000 zware en lichte varkens per week afneemt van de boeren, de lichte varkens, dus de zouters van 90 kg laat conserveeren in blik, terwijl de zwaardere varkens wor den ingevroren nu is het zeer logisch, dat de normale vleeschconscrvenproduc- tie tydelyk wordt stop gezet, om stand van zaken op te maken. Er daar er bin nenkort een distributie van varkens komt, daar spreekt het weer vanzelf, dat er ook een reglementeering voor de vleeschfabrikanten wordt ingevoerd. De Veehouderijcentrale heeft op het oogen blik een zeker surplus aan varkens op te ruimen. De Centrale gaat voorraden vormen, bedient zich daartoe van de baconbedrijven en vleeschwarenfabrie- ken en heeft dus de bereiding van vleeschconserven in blik afhankelijk ge steld van vergunningen en voorschrif ten door haar, de Veehouderijcentrale, te verleenen. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. Op den rijksstraatweg Groningen— Assen is bij Haren een autobus van de E.D.S., die een passagierssdienst Gronin- fen—Assen vice versa onderhoudt door et springen van een band tegen een boom gereden. In deze bus zaten ongeveer 25 personen die voor het meerendeel licht verwond werden. Twee dames en een heer, die ernstig gewond werden, zijn naar het R.K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. ,,'t Is voor den bakker", dacht de bakker Maar de examen-truc mislukte UTRECHT. 18 Juni. Twee broers verschenen vanmorgen in de verdachten- bank. Zij hadden elkaar geholpen, maar de wijze, waarop dit geschied was, kon niet door den beugel. Het Wetboek van Strafrecht kwalificeert de handelingen van het tweetal als oplichting. Het was een merkwaardige zaak, die de Utrechtsche rechtbank te behande len kreeg. De eene verdachte, een 26-ja- rige bakker uit Jutfaas, had geprobeerd om op frauduleuze wijze in het bezit te komen van een middenstandsdiploma. Op 17 April werd in De Bilt een vak- examen gehouden, waaraan ook de Jut- faasche bakker zou deelnemen. Het was de derde keer, dat de bakker zich voor het examen had opgegeven en het zag er naar uit, dat hij het ook ditmaal niet zou halen. Op den ochtend van het examen voel de hij zich, aldus zijn verklaring voor de rechtbank hedenmorgen, niet erg prettig en omdat hij voor de toekomst toch het zoozeer begeerde middenstands diploma in bezit wenschte te hebben, vroeg hij zijn broer dit was de twee de verdachte in deze zaak een 22-ja rige assurantiebezorger uit Jutfaas, of deze voor hem naar het examen wilde gaan. Deze aarzelde geen moment, stapte op de fiets en reed naar De Büt, waar hij aan de commissie het oproepingsformu lier overhandigde, dat door zijn broer, den bakker, was geteekend. Het examen bestond uit drie vakken: handelscorrespondentie, boekhouden en Nederlandsch. Er was aanvankelijk nie mand. die de verwisseling van de broers bemerkte en in de bekende examenstil te, werd het schriftelijk gedeelte vol tooid. De assurantiebezorger, die geheel onvoorbereid naar het examen getrok ken was, bracht het er lang niet slecht af. Het waren wel eenvoudige vragen maar het verwonderde den voorzitter van de examencommissie toch, dat de „bakker" ditmaal zoo vlot zijn werk deed. Een en ander was voor hem aan leiding het werk eens aan een nauwkeu rig onderzoek te onderwerpen en toen bleek, dat er verschil in handschrift be stond. Ter zitting kwam ook nog uit, dat de examinandus het examen, dat hij voor den derden keer deed, thans had afgelegd voor een andere middenstarids- vereeniging dan de eerste twee maal. Verdachte bekende openlijk, dat hij het gedaan had om zijn broer te helpen. Hij wist dat zijn broer niet al te best kon leeren en het was toch noodzake lijk, dat het zoozeer begeerde diploma eindelijk werd behaald. Hij had in deze fraude geen ernstig feit gezien, doch be kende thans, dat hij spijt had van zijn daad. Als getuige in deze zaak werd de in specteur van de onderwijscommissie voor den Middenstand gehoord, die ver klaarde persoonlijk het verschil in hand schrift te hebben ontdekt. Dat het zoo geloopen was. verwonderde hem geens zins, want hij wist, dat de bakker uit Jutfaas telkenmale tegen het examen opzag als tegen een berg. Getuige be greep ook wel, dat als men twee keer ge zakt is, men met nog meer vrees dan anders naar het examen vertrekt. Om te trachten de zaak op deze wijze te winnen, was echter unfair tegenover de andere candidaten. De assurantie-be zorger, die voor zijn broer de kastanjes uit het vuur heeft gehaald, zou, indien de fraude niet ontdekt was, in het bezit van het diploma zijn gesteld. De Officier van Justitie, mr. Twiss Quarles van Ufford, achtte de poging tot oplichting en de medeplichtigheid be wezen en eischte tegen ieder der broers een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. Kramer, wees in zijn pleidooi op de impopulariteit van de Vestigingswet en achtte in dit geval voorbedachte rade niet bewezen. Hij vroeg de uiterste clementie voor beide verdachten. Hoe men ep rijwielpaden meet rijden Er zijn verplichte en niet verplichte rijwielpaden. De verplichte zijn aange duid met een rond, blauw bord, waarop in witte kleur een fiets is afgebeeld, ter wijl bij de niet verplichte een rechthoekig zwart bord staat, waarop in witte letters het woord „Rijwielpad". Het is echter zeer gewenscht, dat de wielrijders ook van de niet verplichte rijwielpaden, die voor hen rechts van den weg liggen, ge bruik maken: daür toch rijden zij veilig en laten zij op den naastgelegen rijweg ruimte voor het groote verkeer. Indien langs een weg ter weerszijden een rijwielpad ligt, is het verboden het linksche pad te berijden. Het kan ook voorkomen, dat langs den weg één rijwiel pad ligt, dat slechts in één richting mag worden bereden. In dat geval staat bij het begin van het pad, waar men niet in mag rijden, een rond wit bord met rooden rand en op het witte veld een zwarte fiets. Op rijwielpaden mogen uitsluitend tweewielige fietsen rijden; ook rijwielen met zijspan- of aanhangwagentjes mogen van zulke paden geen gebruik maken. Voetgangers, die zich op een rijwielpad bevinden, moeten dit. als een fietser nadert en een signaal geeft, verlaten. Als er een wandelpad langs den weg is, be- hooren natuurlijk de voetgangers daar van gebruik te maken. En dan is er nog iets, d.at wielrijders op rijwielpaden wel eens vergeten: Ook déar is rechts houden en dus goed aan den uitersten rechterkant rijden, verplicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1