ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" II ZATERDAG 15 JUNI 1940 Waterstaat geeft handen vol werk Opruimen en herstellen van bruggen 's-GRAVENHAGE, 14 Juni. De Rijkswaterstaat heeft de volgende wer ken opgedragen: Het opruimen van de deelen van de brug voor gewoon verkeer over den IJsel te Katerveer aan de N.V. Rijker's Aannemersbedrijf te Rotterdam en het fabriekswerk voor de vernielde deelen aan de N.V. F. Kloos en Zn.'s werkplaat sen te Kinderdijk. Het opruimen van de hoofdoverspan- ning van de brug voor gewoon verkeer over den IJsel te Westervoort aan Werk spoor te Amsterdam (tevens opdracht van de Ned. Spoorwegen voor het her stel van de spoorwegbrug). Het opruimen van de hoofdoverspan ning van de brug voor gewoon verkeer over den IJsel te Zutphen aan de N.V. Pletterij v/h L. J. Enthoven en Cie. te Delft in samenwerking met de N.V. Her mes Nederlandsche constructiewerk plaatsen te De Steeg, de herstelling van de hefbrug aan Werkspoor en montage van de van elders aangevoerde nieuwe hoofdoverspanning aan de N.V. Bouw en Montagebedrijf te Rotterdam. Het vervaardigen in de fabriek van de hoofdoverspanning van de brug over den IJsel te Deventer aan de N.V. Plet ter v/h L. J. Enthoven en Cie. te Delft als hoofdaannemer en de montage aan de N.V. Bouw- en Montagebedrijf te Rot terdam. Het opruimen der vernielde vaste overspanningen van de gemeentebrug te Kampen aan de N.V. Werf Conrad te Haarlem. De herstelling van de brug voor ge woon verkeer over de Waal bij Zaltbom- mel aan Werkspoor te Amsterdam (tevens opdracht door de Ned. Spoorwe gen tot herstel van de spoorwegbrug) op kosvprijsbasis plus 10 pCt. Het herstellen van de brug voor het gewoon verkeer en de daarnaast gelegen spoorwegbruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland te Vlake aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen op kostprijsbasis plus 10 pCt. Den bouw van een noodbrug over de Grebbellinie in den Rijksweg Amers- foort-Hoevelaken aan de N.V. Ver- schuur's Aann. Bedrijf te Zeist voor kost- prijsbasis. Het leveren en stellen van een nieuwen val voor de ophaalbrug over het Wilhel- minakanaal in de Kraaivenschestraat te Tilburg en het herstellen van de overige constructiedeelen enz. aan de N.V. Ma chinefabriek „Breda" v h Backer en Rueb te Breda op kostprijsbasis plus 10 pCt. Het maken van een duiker van gewa pend beton, van een hulpbrug en door trekken van de verharding in en over de Zundert aan de N.V. Bredasche Beton- Turfvaart in den Rijksweg Princenhage- en Aann. Mij. v h H. Vriens te Breda voor 9.298. Het vrijmaken voor de scheepvaart op het Wilhelminakanaal onder Tilburg aan de fa. A. Verhagen te Breda, idem met de N.V. Aann. Bedrijf v h Van Dongen en Van Hoven te Dordrecht. Op de pantoffel zonder bon De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van gisteren de verkoop van huispantoffels is toegestaan, zonder dat daarbij een distributiebon behoeft te worden ingeleverd. Opleiding lot Stuurmansleerling ToeL A-afd_- M.U.L.O. A; 2 jar. H.B.S. ToeL B-afd.: M.UJ.O. B; 3 jar. H.B.S. VRAAGT PROSPECTUS Sergeant bij botsing te Veenendaal zwaar gewond Tusschen Veenendaal en De Klomp zijn gistermiddag drie motoren met elkaar in botsing gekomen, waarbij een sergeant van den motordienst ernstig werd gewond. Omstreeks drie uur pas seerde deze met zijn motor met ledige zijspan den spoorwegovergang tusschen deze twee plaatsen. Van de andere zijde naderden twee motorrijders, die, ver moedelijk omdat de sergeant te weinig naar rechts uitweek, achtereenvolgens met de zijspan in botsing kwamen. De drie bestuurders werden tegen den grond geslingerd, waarbij de sergeant zoo ongelukkig neerkwam, dat hij ver moedelijk met een schedelbreuk, bleef liggen. In ernstigen toestand is de mili tair naar het militaire hospitaal te Utrecht vervoerd. De verwondingen van de andere twee slachtoffers waren niet van ernstigen aard. De motor, die het eerst met de motor met zijspan in botsing kwam, werd even als deze ernstig beschadigd. Motorfiets, wijn en munitie aan den hengel De jeugd van Spakenburg amuseert zich De jeugd van Spakenburg, welke gisteren ter vischvangst was ge togen, heeft zeer goede vangsten gemaakt, al waren deze dan niet van gebruikelijke soort. Een der jongens kreeg in de Bin nengracht beet en trok uit alle macht. Het slachtoffer onder water bleek echter zoo zwaar te zijn, dat het slechts met vereende krachten en steviger materiaal dan den hen gel, aan de oppervlakte kon worden gebracht. Het bleek een motorfiets te zijn. Verder visschen had tot resultaat, dat eenige flesschen wijn en kisten met munitie op den wal konden worden gebracht. Naar de her komst van deze voorwerpen wordt een onderzoek ingesteld. Dure kennismaking met „ingenieur" Het was meer om de effecten dan om een huwelijk te doen AMSTERDAM, 14 Juni. Niet minder dan 104 brieven kwamen er ln op een huwelijfksadvertentie, waarin een: Inr genieur, 44 jaar, „kennismaking" zocht. Achteraf is gebleken, dat het den stel ler dezer annonce een 52-jarige ge huwde technicus er om te doen was trouwlustige dames van haar bezittin gen te ontdoen. De rechtbank had hem wegens diefstal en verduistering tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis veroordeeld. Voor het Hof, dat de zaak in hooger beroep behanderde, hoor de hij bevestiging van dit vonnis eischen. De man ontkende alle schuld. Hij deelde mede, dat een vriend de adver tentie had geplaatst en hem 2 van de 104 brieven ter hand had gesteld. Met de beide schrijfsters van deze epistels trad hij in relatie. De eerste brief was van een 49-jarige pensionhoudster, die er al haar spaarduitjes, plm. 2300.— bij inschoot, de tweede was een jeugdig onderwijzeresje. Maar terwijl hij de pensionhoudster zooveel mogelijk ex ploiteerde, speelde hij tegenover het on derwijzeresje de rol van den eerlijken verloofde en heeft hij van die zijde zelfs geldelijke ondersteuning geweigerd, toen deze hem werd aangeboden. Bij kennismaking met de pensionhoud ster zei hij: „Ik ben ingenieur Alberda van den Rijkswaterstaat". Hij bevond zich tijdelijk te Amsterdam, omdat, naar hij voorgaf, de Rijkswaterstaat hem had uitgeleend aan de Spoorwegen! De pensionhoudster nam dat alles grif aan. De „ingenieur" gedroeg zich in haar huis als heer en meester en snuffelde overal rond. Zoo ontdekte hij in de schrijftafel een aantal effecten. „Heb je de nummers wel genoteerd?" zoo vroeg hij. En hij gaf de vrouw den raad, die waardepapieren niet zoo te laten rondslingeren. Ze moest ze in een safe plaatsen. Hij zou zich daar wel mee belasten, maar hij maakte de pa pieren te gelde. Volgens de dagvaarding zou hij ver der uit de tasch van de pensionhoudster ƒ300.hebben weggenomen. De verdachte hield voor het Hof vol, dat hij de effecten in opdracht van de eigenares had verkocht. De diefstal van 300.bleef hij hardnekkig ontkennen. De procureur-generaal, mr. J. Ver steeg, achtte de verduistering en den diefstal bewezen. Hij vond het een schandaal, dat verdachte zich eerst had ingedrongen bij zijn slachtoffer om haar daarna onder valsche voorspiegelingen te berooven. De proc.-generaal requi- reerde, zooals gezegd, bevestiging van het vonnis, waarbij verdachte tot 'én jaar en zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis werd veroordeeld. De verdediger, mr. H. Keune, bracht in herinnering, dat verdachte zich tegen over het onderwijzeresje hoogst correct had gedragen. Anderzijds is de pension houdster, door wraakgevoelens bezield. Pleiter vroeg een nader onderzoek. GOLDEN FEEST IN EEN VLUCHTELINGENOORD. In het Patronaatsgebouw te Delft, waar een aantal Rotterdamsche vluch telingen is ondergebracht, bevindt zich onder de vluchtelingen een echtpaar, dat over eenige dagen zijn gouden hu welijksfeest hoopt te vieren. Toen ze 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten, zullen de echtelieden wel niet hebben kunnen droomen, dat ze over 50 jaar in het Patronaatsgebouw in Delft en beroofd van al hun bezittingen, hun gouden feest zouden vieren. Maar op 't oogenblik zijn ze al erg blij, dat ze el kaar nog hebben en de wijk, waar het gouden echtpaar zich bevindt, leeft mee met deze blijdschap. Men is er eens gaan collecteeren en er is een aardig bedrag bijeengebracht. De oudjes zouden zich bij hun 50-jarig huwelijksfeest op deze manier weer eens heelemaal «op nieuw kunnen installeeren. Net als toen MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON OPGELICHT. De Rotterdamsche politie heeft een man gearresteerd, die was ingedeeld bij een van de vele ploegen puinruimers. Deze ploegen bestaan over het algemeen uit vijf en dertig man en een ploeg leider. Elke puinruimer is in het bezit van een stempelboekje van Maatschap pelijk Hulpbetoon of een speciale kaart. Des morgens begint de ploegleider met het afroepen van de namen van de bij zijn ploeg behoorende personen. Bij het afroepen van zijn naam levert iedere ar beider zijn boekje of zijn kaart af. Des avonds na afloop van het werk ontvangt iedere arbeider zijn boekje terug. Een van de ploegleiders bemerkte, dat er op zijn lijst een naam voorkwam van een persoon, dien hij tot nu toe steeds niet had kunnen ontdekken. Wel werd er steeds „ja" geroepen als de betrokken persoon door hem werd afgeroepen. De ploegleider besloot toen scherp op te letten en toen bleek spoedig dat er fraude in het spel was. Een van zijn ar beiders, de 27jarige los-werkman H. O. D. was namelijk op den Zondag na het bombardement naar Maatschappel. Hulpbetoon gegaan, waar hij zich bij den ambtenaar meldde met de mededeeling, dat hij alles kwijt was. Dit was in zooverre niet juist, dat D. wel zijn papieren van Maatsch. Hulp betoon had kunnen redden. Hij vroeg den ambtenaar om nieuwe papieren om bij het puinruimen werkzaam te kun nen zijn, welke hij ontving. D. had dus dubbele papieren. Als er nu uitbetaling was en de naam D. afgeroepen werd, too.ide D. eerst zijn stempelboekje en ontving zijn geld. Even later werd zijn valsche naam dan afgeroepen en D. verscheen wederom ten tooneele en inde nogmaals. Zoo is hem op twee Zaterdagen zijn noodsteun uitbetaald ten bedrage van twee maal 11.25 en bovendien ontving hij nogmaals twee keer 18.Wegens oplichting ten bedrage van ƒ36 is hij thans in verzekerde bewaring gesteld. ii ism 00R] Laat ons toonen, U en wij en iéder vader lander, dat wij nog zijn van den ouden Nederlandschen stam! Alle hens aan dek! U wilde in het voorjaar immers laten schilde ren, laten behangen, laten bouwen en wer ken? Welaan dan nooit was het nuttiger OPGELET! Nieuw adres filiaal Rotterdam: Westersingel 10. Nieuw telefoonnummer Amsterdam: 39292 (6 lijnen). Alle behangsels weer uit voorraad leverbaar I TOONZALEN IN 19 STEDEN DES LANDS. Behangselpapier fabriek van Rath Doodeheefver, dan thans. Laat werken! Noodt den behaj in Uw woning met mooi, nieuw R&D Bel| Voor hèm de vreugde van den arbeid! voor U de vreugde Uw huis verfrischt,! fraaid en opgeknapt te zien! Een voldoeni| juist nu! LEVERING VIA UW BEH> Mobilisatie-vrijwilligers gaan naar huis Met eervol ontslag Bij beschikking van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Defensie is bepaald, dat de commandanten van de depotbataljons en afdee- lingen aan de nog aanwezige mili- talren, die bij de mobilisatie een vrijwillige verbintenis hebben aan gegaan, met ingang van 23 Juni a.s. eervol ontslag uit deze verbin tenis zullen verleenen. Is een mobilisatie-verwilliger, niet in het genot van pensioen of gagement zijnde, niet in de gelegenheid om aan stonds na zijn ontslag loonenden arbeid te verrichten, dan kan hem vergund worden in zijn rang of stand als dienst plichtige in werkelijken dienst te blij ven, tegen de bezoldiging, welke hij tot dusver genoot, tenzij alsnog anders mocht worden bepaald Deze gunstige bepaling is ook van kracht voor hem, op wien bij bedoeld ontslag geen dienstplicht meer rust, als mede op hem, die bij dit ontslag uit zijn vérbintenis teruggebracht wordt in de positie van buitengewoon dienstplichtige. Aan belanghebbenden kan, in afwach ting van den datum van ontslag verlof worden verleend met behoud van de aan den rang of stand verbonden bezoldi ging. DE GIRO WEER NORMAAL De directeur van de Postcheque en Girodienst heeft voor zoover noodig aan de houders van de Postrekeningen me degedeeld, dat in verband met de in trekking van het „besluit bankenmora torium" de beperkende bepalingen be treffende het beschikken over bedra gen door middel van chèques, zijn ver vallen. De rekeninghouders kunnen der halve, evenals voorheen, zoowel door overschrijving als met chèques weder alle betalingen door tusschenkomst van hun rekening verrichten en, bin nen de grenzen van hun tegoed, onbe perkte bedragen in gereed geld opnemen. PRIJSVRAAG VOOR DE MARSCH „DE WACHT" Willem Klinkert wint den prijs De Kon. Ned. vereeniging „Ons Leger",- die het weekblad „De Wacht" voor de gemobiliseerde weermacht en het Neder landsche volk heeft uitgegeven, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een militairen marsch „de Wacht". De jury, bestaande uit deheeren dr. Joh. Wagenaar, Sem Dresden, en kapitein dr. C. L. Waither Boer, heeft van de 84 ingekomen in zendingen met algemeene stem men die, met motto „semper pa- ratus" voor toekenning van den prijs in aanmerking gebracht. De componist bleek te zijn: Wil lem Klinkert, Rembrandtstraat 36 te Nijmegen. De andere inzenders ontvangen hun inzendingen per post terug. DE BESTUURSVERHOUDING IN DE PROVINCIES Ortskommandanturen opgeheven Krachtens de bestuursorganisatie wel ke door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart is ingesteld, berust het Duitsche burgerlijke gezacht in de pro vincies, thans bij de provinciale gevol machtigden. die ingevolge de verordening hun zetel hebben in dezelfde plaats als de Commissaris der Koningin. Deze gevolmachtigden houden voeling met den Commissaris der Koningin en een gevolg van deze regeling is, dat alle burgemeesters weer zooals vroeger onder den Commissaris staan. Het civiele gezag is zoodoende gecentraliseerd in de hoofd steden der provincies en in verband hier mede zijn de Ortskommandanturen op geheven. De K.L.M. in 1939 Oorlogstegenslag Blijkens het jaarverslag over 1939 van de K.L.M. is geleidelijke ontwikkeling van het bedrijf tengevolge van de oor logsspanningen en den oorlog onder- personeel werd van 1800 op 1200 man teruggebracht. De ontvangsten bedroegen in dit ver slagjaar bijna f 11.000.000, hetgeen onge veer f 264.000 minder is dan in het jaar 1938. In de eerste drie maanden van den oorlog werd in totaal f 750.000 minder ontvangen, waardoor de gunstige resul taten, welke reeds waren bereikt, vol komen teniet werden gedaan. Het was nog net mogelijk te eindigen met onge veer hetzelfde verlies als in 1938. Dit verlies werd gedekt door de subsidie. Opheffing bankenmoratorium Een nadere toelichting- In verband met de opheffing van het z.g. bankenmoratorium, door intrekking van het Kon. besluit van 10 Mei 1940, vestigt het departement van Financiën er de aandacht op, dat do~r deze ophef fing uiteraard geen enkele inbreuk wordt gemaakt op de door instellingen als de spaarbanken, krachtens eigen reglemen ten gestelde bepalingen met betrekking tot de terugbetaling van spaargelden. De spaarbanken blijven volkomen be voegd, uitbetalingen te doen plaats heb ben met inachtneming van hun regle menten met al of niet verscherpten op zeggingstermijn en wanneer zij dat nuttig oordeelen deze te beperken tot de door haar vastgestelde bedragen. Naar ons ter oore komt, heeft de Ver zekeringskamer geadviseerd, om het mo ratorium bij kapitaalsuitkeeringen in de levensverzekering te verruimen van 10 tot 75 pet., met een maximum van 25 mille. Behalve lijfrenten, weduwen en ouderdomspensioenen, zullen nu ook op voedingsrenten ten volle worden uitbe taald. Beleeningen kunnen per maand wor den opgenomen tot 20 pet. der beleenings- waarde, maar tot ten hoogste f 2000 per maand, terwijl voor afkoop 10 pet. per maand wordt toegestaan met een maxi mum van telkens f 1000. BOND VAN GEREF. MANNEN- VEREENIGINGEN. Naar wij vernemen, heefl hel Bondsbe- stuur in zijn vergadering van 12 dezer be sloten, den Bondsdag op den vaslgestel- den datum 3 Juli a.s. te Amsterdam in „Kras" te doen plaats hebben. Het zal voor vele leden een aangename verrassing zijn, dat zij dezen hoogtijdag ook dit jaar niet behoeven te missen. Wel zijn voor het houden van deze vergaderingen eenige beperkingen opge legd. Alleen leden van den bij den Bond aangesloten vereenigingen mogen dezen Bondsdag bijwonen, zoodat de heeren dit maal hun dames moeten thuis laten. Wat geboden zal worden ziet er zeer aanlokkelijk uit. De Bondsvoorzitter, ds. M. B. van t Veer te Groningen, zal in zijn openings woord spreken over „Het Eenige Wapen" (Gods Woord). In de middagvergadering zal ds. C. Veenhof van Haarlem een referaat hou den over: „Prediking en Wereldcrisis". Op dit onderwerp volgt een bespreking. Het slotwoord zal worden gesproken door ds. Y. v. d. Zee te Amsterdam onder den titel: „Levenswijsheid in Levenswee". De voor deze vergadering benoodigde bewijzen van lidmaatschap kunnen wor den aangevraagd bij het Bondsbureau. Nassaulaan 5, Bennebom; of bij de Ver- eenigi ngs-secretarissen. Op hetgeen in de huishoudelijke ver gadering zal worden behandeld, hopen wij t.z.t. terug te komen. Naar meer contact tusf Herv. Jongeren Vanwege de leiding van het Nef lingsverbond is de heer C. Tabakj: secretarissen van het Verbond, i bezig met bezoeken brengen wonden in de hospitalen. Van van het Verbond zullen de heerei deau, C. V. Doorschodt, M. C. j K. Hoeve, H. Verhaar en J. C. de eerstvolgende drie weken zw gelijk afdeelingen bezoeken II alleen maar het bestuur) van meent dat een bewijs van meal hartelijke belangstelling noodzalö Een schat in een caft Voorschoten In Schoonhoven wonen de a den, en uit het feit dat de vera weg was geweest naar die stad Lek, zag de Proc. Generaal bij ti sche Gerechtshof mede een aanw deze zich wilde ontdoen van hl dat kennelijk van diefstal afkom- Maar de verdachte, R. V. uit V. ten, betoogde dat het zilver bij café was achtergelaten. Er ware! verhalen over het zilver gev deelde de Proc. Generaal, Jhr.l Asch van Wijck mede. Eerst ha zegd, dat het zilver voor een boe den verkocht moest worden, vc dat het van een onbekende „Dani terwijl ook nog andere verklarir ren gegeven, alvorens het dan in achtergebleven zou zijn. De Proc. Generaal verdacht V. ter van, onder cén hoedje te hjf speeld met andere personen, did ver gestolen zouden hebben bijk Fabrieken van Begeer te Vo® hetgeen verdachte beslist ontkej Hij was door de Rechtbank w~ duistering veroordeeld tot zes gevangenisstraf, en de Proc. meende dat die straf juist was Er was ongeveer 5 34 kilo zilvc^ die verhandeld moest worden. De verdediger voerde juridisch ren aan en meende dat hetgeen laste gelegd niet bewezen kon geacht, terwijl van verduisteriL geen sprake kon zijn. Arrest op 26 Juni. Vleeschconserver^l Inventarisatie en aflevering? Het rijksbureau voor de vil voorziening in oorlogstijd bekend, dat het met ingang Juni 1940 is verboden vleest vleeschproducten in blik te c( veeren. Dit verbod geldt niet' het conserveercn volgens doMP" Nedcrlandsche Veehouderijcei Laan van Meerdervoort 84 te 'i venhage vast te stellen voorï ten. Tevens is het verboden in blf serveerd vleesch of in blik i de vleeschproducten af te Tevei dat de verkoop hiervan onmol Van de hierboven weergegeven! bepalingen kan door de VeehoJ tralc ontheffing worden verleen! Daarenboven is een ieder, r het bezit is van voor verkoJ stemd vleesch in blik of vatl verkoop bestemde vleeschprof in blik, verplicht vóór 20 JuiJ aan de Veenouderijcentrale te verstrekken van de in denfl van 15 Juni op 16 Juni bezit zijnde voorraden i van den aard dezer produ< de plaats waar deze zijn oy gen. r Deze voorraden behoeven niet# V den opgegeven door winkeliers,L ver de voorraden bestemd zijn koop aan consumenten. Zooals nip venstaande blijkt, kan deze verkot /N^ wel niet plaats Yiuden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8