DE STRIJD IN FRANKRIJK mi De Haagsche Conventie van 1907 ZATERDAG 8 JUNI 1940 PAGINA t Cherbourg weer gebombardeerd Gistermiddag bracht het Duitsche le- gerbericht over den strijd in Frankrijk ae volgende korte mededeeling: De operaties van het leger en van het luehtwapen ten zuiden van de Somme en van het Aisne-Oise-kanaal maken stelsel matig en met succes vorderingen. De Wevgand-linie werd op net geheeic front doorbroken. De strijd woedt thans op de slagvelden van 1911—1918. De aanvulling van hedenmorgen luidt: In den afgeloopen nacht dcacn Duit sche luchteskaders aanvallen op een aan tal vliegvelden in Midden en Oost-Frank rijk. Evenals het geval was op de Brit- sche vliegvelden moei ook thans met de vernietiging van een groot aantal machi nes rekening worden gehouden. Ondanks hel zware vuur van het lucht afweergeschut werd de haven van Cher bourg met talrijke zware bommen be stookt. Op het havenhoofd en op de kaden zijn hevige branden en ontploffingen waargenomen. Voorts komen er ook berichten omtrent bombardementen van Engelsche zijde op Duitsche steden. fn den nacht van Donderdag op Vrij dag, zoo meldt D.N.B., hebben vijande lijke vliegtuigen wederom een aanval op Hamburg ondernomen. Door het he vige afweervuur der luchtdoelartillerie wierpen de vliegtuigen, evenals in den vo- rigen nacht, hun bommen lukraak naar beneden. In de bebouwde kom van Ham burg werd een persoon licht gewond. De bommen vielen voor het grootste gedeelte op onbebouwd weiland. Ook op de om streken van Hamburg, op een klein stadje, werden bommen geworpen. .Hier werden twee woonhuizen getroffen. Een vijfjarig kind werd gedood, de ouders werden zwaar gewond. In verband met in de laatste dagen in omloop gekomen geruchten, volgens wel ke er in het Rijnland en Westfalen ten gevolge van Engelsche bombardementen groole verwoesting van de have en het goed van Duitsche ingezetenen en brand zouden zijn ontstaan, wijst men er ons van Duitsche zijde op, dat men hier met oen matelooze overdrijving te doen heeft. De schade, die door de Engelsche bom bardementen wordt toegebracht is, zooals men ook hier te lende heeft kunnen vast stellen, uiterst gering. Er zijn inderdaad huizen van burgers en burgers zelf ge troffen. maar wat hieromtrent wordt ge fluisterd, is tendentieuze overdrijving. De Engelsche pers houdt zich nogal uitvoerig met den moeilijken toestand bezig. De militair^ criticus van de Times ver klaart, dat het Duitsche offensief aan de beneden-Somme zóó geweldig is, dat de Franschen gedwongen zijn terug te trek ken. E>e News Chronicle wijst op de ontzag lijke moeilijkheden van het Fransche le ger, dat niet den tijd heeft gehad zich na den verderflijken slag in Vlaanderen te herstellen en niet kan rekenen op de En gelsche hulp, tenzij op die van het lueht wapen. Over hel algemeen zijn de Engelsche bladen, aangezien het ditmaal gaat om een slag, waaraan geen Engelsche troepen deelnemen, duidelijk pessimistisch. In zijn hoofdartikel geeft de Times uitdruk king aan de hoop, dal Frankrijk ook dit maal dezelfde weerstandskracht zal too- nen als in den wereldoorlog. Wat de reorganisatie van de Fransche regeering betreft, streven Engelsche bla den er naar te bewijzen, dat met het ver dwijnen van Daladier, Reynaud den toe stand heeft gered. De „Times" schrijft, dat Daladier de voornaamste schuldige is voor de smartelijke fout, die een doeltreffende verdediging van Frankrijk verhinderde. Het blad voegt hieraan toe, dat de mi nister van buitenlandsche zaken Daladier, niet de juiste man is geweest. De News Chronicle wijst op de moge lijkheid dat Frankrijk zou kunnen beslui ten tot een afzonderlijke vrede met Duitschland. Veel zal in de toekomst af hangen van de houding van Italië. Deze vraagt wel de volle aandacht. Volgens mededeelingen van vertegen woordigers van Italiaansche scheepvaart maatschappijen te New-York hebben alle Italiaansche schepen, die zich in volle zee bevinden, uit Rome order gekregen on middellijk neutrale havens binnen te loo- pen. In de Amerikaansche wateren be vinden zich op het oogenblik slechts Ita liaansche vrachtschepen, doch geen pas sagiersschepen. Het Amerikaansche stoomschip „Wash ington", dat gisteren Bordeaux aandeed om Amerikaansche vluchtelingen aan boord te nemen, zal, naar thans" officieel wordt meegedeeld, in tegenstelling tot de aanvankelijke plannen, niet doorvaren naar Genua, doch uitsluitend nog Lissa bon en een Iersche haven aandoen. Meestal zijn dergelijke maatregelen aan wijzingen in een bepaalde richting. Nog sterker in die richting wijst een bericht uit Rome. Uit Rome: Maarschlk Emilio de Bono, inspecteur van de overzee- sche strijdkrachten van Italië, zal, naar officieel wordt gemeld, op 9 Juni het opperbevel op zich nemen van de Zuidelijke legergroepen. De bladen wijzen er op, dat de Bono een ervaren Afrika-strijder is. Telkens weer worden in allerlei toon aarden de Italiaansche politieke wenschen geuit. We hebben ze reeds meermalen op gesomd. De laatste dagen is weer scherp de eisch: Malta aan Italië, naar voren geschoven. Op Maltha zelf is een comité van actie, dat zeer intensieve actie in den zelfden geest voert. „TE LAAT MEENT ROME. Uit Rome: De radiorede van Reynaud met de bekentenis van in de laatste tien tallen jaren door de democratieën ge maakte fouten, wordt door de Italiaan sche bladen met een „te laat" beantwoord. De „Popoio di Roma" schrijft, dat het hier een in een uur van het grootste ge vaar gestotterde schuldbekentenis betreft, waarmede echter niet de sedert vijftig jaar geweigerde buitenlandsche rechten en rechtsaanspraken kunnen worden weg geveegd. De „Resto del Carlino" schrijft, dat er weinig verstand voor noodig is om te be grijpen, dat Reynaud zijn woorden tot Rome heeft willen richten. Italië betreurt het zeer, dat het eerst op den avond van den zesden Juni 1940 en niet eerder de radiorede van Reynaud heeft vernomen. Wanneer Frankrijk thans door den wensch naar vrede bezield is en bereid is, dan moet daarop geantwoord worden, dat thans ook Italië gereed is en dat de Italianen slechts op een teeken wachten om op te marcheeren. De verklaring van Reynaud. dat hij bereid was, is met een veclbeteekenende vertraging gekomen. Een waarschuwing aan Turkije Men zal zich herinneren, dat tij dens den oorlog tusschen Finland en Rusland er met Turkije nog al eens wat te doen was en dit land ten slotte vrij duidelijk partij ge kozen heeft voor de geallieerde landen. Verleden week waren er tusschen Grie kenland en Turkije moeilijkheden over een beweerde poging van Turkije om wat Grieksche eilandjes te mogen bezetten, die als steunpunten moesten dienst doen in geval van gebeurlijkheden in het oosten van de Middellandsche Zee. Griekenland, dat gaarne bevriend blijft met zijn ster ken buurman Italië, wilde er echter niet van weten. Nu de spanningen ook rondom de Mid dellandsche Zee toenemen, komt van Duit sche zijde een waarschuwend woord aan Turkije. De westelijke mogendheden hebben hun pogingen, om Turkije, met den tekst van het bondgenootschap in de hand, in den oorlog te betrekken, nog niet opge geven, constateert de diplomatieke me dewerker van de Berliner Boersen- Zeitung. Wat men zelf voornemens is, schuift men thans Italië en Duitschland in de schoenen, dus juist den mogendheden, die geen agressieve bedoelingen jegens Tur kije koesteren en het van het begin af aan betreurd hebben, dat de Turksche politiek zich heeft afgekeerd van de beproefde lijn der hartelijke en vriendschappelijke be trekkingen met de mogendheden dér „spil". Het belang'van Duitschland bij den vrede op den Balkan en in* Turkije is be kend. Italië echter, waartegen men door ga ranties en bondgenootschappen de staten van het Zuid-oosten, vooral Turkije, op de been wilde brengen, heeft juist bewe zen een behoeder van den vrede in die landen te zijn. Aanleidingen tot oorlogs- verwikkelingen kunnen dus slechts van de Westelijke mogendheden uitgaan, die Turkije evenzeer als middel voor hun doel willen gebruiken, als zij gedaan hebben met de kleine landen in Noord- en West- Europa, die het slachtoffer geworden zijn van de politiek van omsingeling en oor logsuitbreiding. Het Turksche volk is te realistisch en nuchter om niet in te zien, dat het zijn regeering dankbaar moet zijn, die het tot dusver gespaard heeft voor de uitwerkingen van het bondgenootschap, zooals de Westelijke mogendheden zich dit voorstelden. PARIJS ONDER HET BOMBARDEMENT Men weet, dat de bevolking van Parijs en omtrek Maandag voor hel eerst met een luchtbombardement heeft kennis ge maakt. De vorige week was bijna dage lijks alarm gemaakt, maar toen gold het verkenningstoeslellen. Maandag werd het ernst. Volgens de Parysche pers zijn meer dan duizend bommen op vliegvelden en stations neergekomen. Berichten uit inzijdige landen in de Duitsche couranlcn alen verklaringen van buitenstaanders an, volgens welke de persoonlijke onge vallen aan nieuwsgierigheid te wijten zou den zijn, aangezien velen zich te dicht bij het gevaar waagden om van de luchtge vechten boven de stad getuigen te zijn. Het gros van de bewoners was in de kel ders gevlucht. De slag in de lucht duurde iets langer dan een uur. Voor het eerst hoorde men het dnffc dreunen van de ont ploffende bommen, de aanhoudende ka- nonnade van dc luchtdoelartillerie, het machinegeweer van de Duitsche jagers en over de leege straten het razen van de brandspuiten die zich inspanden de vele branden te blusschen. De uit Fransche regeering heeft thans, naar Italiaansche berichten blijkt, het plan om naar Clermont-Ferrand te gaan opgegeven en zou thans voornemens zijn den regeeringszetel naar Angoulème te verplaatsen. f De slag om en bij Parijs Uit Rome: Terwijl de groote slag bij Parijs reeds aan den gang is. moet Lom den het Fransch-Duitsche gevecht aan de Somme machteloos aanzien en zich be^ perken tot holle phrasen over wapen broederschap, daar het Engelsche leger eerst weer moet worden opgebouwd. Zoo beoordeelt men in Italië den stand van zaken. De Popoio di Roma schrijft: Met angst in het hart kijkt Londen naar de vreese- lijke krachtproef, waaraan Frankrijk is blootgesteld. Londen kan zijn bondgenoot geen anderen bijstand verleenen dan niets zeggende woorden. Het is een bittere iro nie, wanneer de Engelsche bladen zich thans de bewering aanmatigen, dat En- gelands grenzen aan de Somme liggen, nu aan de Somme tegenover het Duitsche le ger op het oogenblik uitsluitend de Fran schen moeten staan. Niet minder kenmerkend voor den toe stand is (volgens hetzelfde blad) de re- geeringshervorming in Parijs, die geen bijzonderen invloed op de ontwikkeling van den nieuwen slag kan hebben. Rey naud is de meest overtuigde voorvechter van een samengaan met Engeland. Daar om heeft men in Londen den indruk, dat de thans in Frankrijk woedende slag te vens een slag is voor het lot van Enge land. Amerikanen verlaten Engeland Uit Londen: De ambassade der Vereen. Staten publiceert een bekendmaking voor alle Amerikaansche onderdanen in Groot- Brittanje en Ierland, inhoudende, dat de Oceaanstoomer Washington tegen 12 Juni in Galway zal aankomen om hen terug te brengen naar het vaderland. De am bassade spreekt de meening uit, dat alle Amerikanen, die geen dringende reden hebben om te blijven, zonder verwijl moe ten terugkeeren, aangezien deze gelegen heid de laatste kan zijn tot het einde van den oorlog. Bulgaarsch-Joegoslavische grensregeling Uit Belgrado: De Joegoslavische minis terraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomst, waarbij net ge meenschappelijk bezit langs de Bulgaarsch —Joegoslavische grens wordt geregeld O.m. zal Bulgarije een schadevergoeding van 3.253.952 dinars ontvangen voor het aan Joegoslavië afgestane bezit aan spoor wegen. De regeling vloeit voort uit ae be sluiten eener gemengde Bulgaarsch-Joego- slavische commissie van 14 Februari 1930. DE FRANSCHE REGEERING NAAR ANGOULcME? MILITAIRE GOEDEREN GESTOLEN. Grasmaaien bracht vreemde vondst aan het licht. Te Montfoort zyn twee fabrieksarbei ders gearresteerd, respectievelijk uit IJs- sclslein en Linschoten, verdacht van dief stal van militaire goederen uit een garage. Bij hel maaien van gras vond de heer O. tusschen struikgewas verborgen, een elec- trische ballonlamp, een bankschroef en een electrische motor. Hij deed hiervan aangifte bij de politie. Een nauwkeurig ingesteld onderzoek wees uit, dat deze voorwerpen tevoren uit de garage waren ontvreemd. Ze vertegen woordigen een waarde van ruim f 300. Dc beide verdachten zijn naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. Dc Vakbeweging, het orgaan van het N.V.V., deelt mede, dat het voorloopig slechts een keer per maand zal verschij nen en dan nog in verkleind formaat. GIBRALTAR. De beloogingen voor de teruggave van Gibraltar nemen in geheel Spanje toe. Na de groote demonstraties in Madrid. Va lencia en Salamanca, hebben zeshonderd falangisten en studenten ook in Albacele een demonstratieoptocht georganiseerd Voor dezen optocht werd een plakkaat gedragen met het opschrift: „Gibraltar voor Spanje". Soortgelijke demonslralies werden gehouden in Jaen en Orcnse, waarbij duizenden vlugschriften met ci taten van Spaansche staatslieden, dat Spanje nooit kan afzien van Gibraltar, werden verspreid. BINNENLAND De vergoeding van de oorlogsschade Onderwerp in studie. Naar aan de N.R.C. van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is op het oogenblik de vraag in hoeverre ge leden oorlogsschade door het Ryk wordt vergoed, zoowel ten aanzien van burgers als van militairen, nog niet opgelost. Deze kwestie is op het oogenblik nog in studie. Iedere soldaat of meerdcrë, die tijdens den oorlog of er na, zijn particuliere be zittingen is kwijtgeraakt, doet er in ieder geval goed aan, dit verlies te inventarisee ren, onder bijvoeging van de w ijze waar op dit verlies heeft plaats gehad. De nog in dienst zijnde- militair kan deze inven tarisatie overleggen aan zijn commandant, terwijl de gedemobiliseerde goed doet, deze op te zenden naar de VIITste afdee- ling van het Departement van Defensie. PROF. DR. G. A. VAN POELJE TREEDT AF ALS VOORZITTER v. d. N.J.H.C. Prof. dr. G. A. van Poelje is in ver band met de na 15 Mei sterk toegenomen ambtsbezigheden afgetreden als voorzit ter van de Ned. Jeugd-Herberg Centrale. Zyn functie wordt thans .waargenomen door het bestuurslid d'rs. F. .1. Haeek, directeur van het Diaconie" Weeshuis der Ned. Hervormde Gemeente' te Am sterdam. VERDUISTERING OF MYSTIFICATIE? Maar een ongunstig verleden. Een Anisterdamsche bloemenkoop- man kwam op 30 Maart j.l. bij een fietsenverhuurder: hij had voor een half uurtje of hoogstens een uurtje een bakfiets noodig. Een markt- kaart, waarop zijn naam, adres en foto stonden, liet hij als waarborg bij den fietsenverhuurder achter. Desniettemin kwam hij de fiets niet terugbrengen. Toen de verhuurder ging informeeren, vernam hij, dat de man uit zijn kosthuis was vertrokken. Er was al meer, o.a. door de recherche, nanr hem gevraagd. De ver huurder. die 35.schade leed, haastte zich naar de politie. De man werd spoedig opgespoord, maar ontkende nadrukkelijk deze fiets te hebben gehuurd. Hij had zeide bij op 25 Maart zijn marktkaart verloren: een ander moet zich van de kaart hebben bediend, om misdrijf te plegen. De karrenverhuurder en zyn knechtje verklaarden echter allebei hem als huur der te herkennen. De officier van justitie eischte een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Vonnis 21 Juni. BRAND IN 'N RENSTALLENCOMPLE^ Gisteravond omstreeks elf uur is doo; nog niet bekende oorzaak brand oni-l u in een hooiberg welke bij het renstallen complex stond van den heer G. van «lei Haar aan den Driebergscl Zeist. Het vuur greep snel om zich heen oi in korten tijd stonden ook de stallen lt|* brand. In. deze stallen stonden zeer kor* bare renpaarden en een aantal leg paarden. Nederlandsche en l'uiische mi., tairen stelden alle pogingen in het werL de paarden uit de stallen te halen, het geen met veel moeite gelul i Het vuur had zich intusschen ui te breid tot een volgenden hooiberg en kot eerst nadat nog een houten l-ijgebom' aangetast en gedeeltelijk vernield wr 5 bedwongen worden. Een groote voorrani hooi, stroo en turfstrooisel verk.ror KIND VALT IN PAN MET KOKEND WATER. Te Den Burg is het ongeveer twee jarig zoontje van de familie Gomes bij het achteruitloopen in een pan met kokend water gevallen. De kleine overleed spoedig aan de hevige brandwonden. BRAND IN EEN TREIN. Eenige personen gewond. In den electrischen trein, welke gister avond om 20.19 in Noordelijke richting van het station Zaandam vertrok, is door kortsluiting in een derde klasse wagon brand ontstaan, welke oorzaak werd, dat de geleidbeugel defect ge raakte. Er ontstond een groot geknetter, dat de passagiers dekking deed zoeken onder de banken. Door het trekken aan de noodrem werd de trein tot stilstand gebracht. Hevig verschrikt baanden de reizigers zich door ramen en deuren een weg naar buiten, waarbij enkele personen zooda nig in het nauw kwamen, dat zij schaaf wonden en kapotte kleeren opliepen. De Zaandamsche brandweer bluschte het vuur. JUBILEUM IN STORMGETIJ. öp 5 Juni bestond de provinciale Over- ysselsche en Zwolsche Courant, uitgave van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij der J Erven J. J. Tijl te Zwolle, 150 jaar. ARBEIDER VERONGELUKT. Op den Silvoldschen weg te Terborg i de arbeider J. W. Meulenbeek bij de t erk zaamheden voor de riol ering op eer rioolput zoo ernstig gevallen, dal hij aar de inwendige kneuzingen is overleden. VERPLICHTE VACCINATIE. In Zeeland. De „Feldkommandant" voor Zeelani] heeft verplichte vaccinatie legen pokke; tvphus en parathvphus van alle mamu lijke en vrouwelijke ingezfenen voorgc schreven. STICHTING LIMBURG 1940 Verleent credieten voor bedrijven. Met de provincie Limburg heeft I het Economisch Technclosch In stituut de „Stichting Limburg 1940" opgericht. Zij heeft ten doel het herstel van he oeconomische leven in de provincie O-ir door het op redelijke voor--aarden .e: leenen van credieten op langen en t korten termijn aan lndurtrieele onder im nemingen, transportbedrijven, midde: <iii standsbedrijven, landbouwbedrijven kleine zelfstandigen, alsook door het vei leenen van bouwcredieten Als eerste bestuurders trede n onder hfl voorzitterschap van den Commissaris de Koningin, mr. dr. W. G. A. van Sombeeci op, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen ei mr. R. A. H. M. Gielen. (IIUUHl ONGELUKKEN TE RO VERDAM. In de Vlietstraat was de 10-iarige I. Buitendijk op de in deze straat ligc "f bergen puin aan het spelen Hij raaktl bekneld tusschen de losse steenen e een kluisdeur en liep een g roken rech terbeen en inwendige kne -<?n De ijzer werker H. Zuidge- t te Rol terdam heeft op het v. Hogendorpspletf een Ijzeren bint op het t e gek. oei waardoor dit verbrijzeld i De 38-Jarige arbeider S. Sic - Rotterdam is tijdens hex storten vi puin van den wal van het Haringvliet een schip in het ruim van het schip vallen. De man kreeg inwendige kne zir^gen. ONBEKEND VOORWERP ONTPLOFT Zeven kinderen gewond. Hoe gevaarlijk het is, oi kende voc. werpen op te rapen en m de nanr bil te nemen, is wederom te B bewez- waar de landarbeider B. ee linkend n. talen busje op den weg von«_ De man n, het mede en zette het thuis op de schoo steen, zonder er verder over na te de ken. Eenige kinderen van de famiin gingen met het blinkende buisje spel waarna het voorwerp met c_n geweldi knal ontplofte. Alle zich in het vertr bevindende kinderen, zeven in seta), den door de exploisie aan hoofd en haf den gewond. Geen hunner verkeert in vensgevaar. De nieuwe verordeningen omtrent de regeling van het bestuur over Neder land, waarbij aan den Rijkscommissa ris de regeeringsbevoegdheden van de grondwet en de wetten werden verleend, steunt, zoo is gezegd, op de Haagsche Conventie van 1907. Deze conventie be doelt oorlogsellende in bezet gebied te voorkomen door behoud van orde en het herstel van het openbare leven en is dus een internationale codificatie van oorlogsrecht. Er bestonden reeds enkele regelen van volkenrechtelijken aard eer in 1899 met de Haagsche vredesconferenties een begin werd gemaakt. Ze waren echter van beperkten aard en hadden o.a. be trekking op het Roode Kruis (1864). In Augustus 1898 was het Czaar Nico- laas II, die den stoot gaf tot wat gewor den is de eerste vredesconferentie. Op 28 Augustus van dat jaar zond hij een manifest aan de gezanten van de mogendheden in Petersburg vertegen woordigd, waarin een oproep aan die mogendheden werd gericht om samen te komen in een conferentie ter bespre king van middelen om aan alle volken een waren en duurzamen vrede te ver zekeren en voor alles aan den toene- menden wedstrijd in bewapeningen een eind te maken. De Czaar bedoelde, naar herhaalde eigen verklaring, beperking van bewapening. Toch is van bepaalde zijde reeds toen de voorstelling gege ven alsof er sprake was van ontwape ning, zoo niet terstond, dan toch in een zeer nabije toekomst. Dat was een ver gissing en een fout. Voor die beperking van bewapening voelden echter verschillende groote mo gendheden, die bezig waren zich sterk te maken tegen elkaar, weinig. Om de conferentie toch te kunnen doen doorgaan is er toen van afgezien om een sterk militair doel op den voor grond te schuiven en is een doelstelling gekozen van eenigszins ander karakter. Daardoor werd een algeheele mislukking te voren voorkomen, al bleven de voor naamste onderdeelen van het militaire vraagstuk, een reeks voorstellen tot be perking der bewapeningen, formeel- de eerste plaats op het programma der conferentie innemen. Daarnevens echter werden voorstellen gedaan tot herzie ning en verbetering van het oorlogsrecht en weid tevens aan de agenda toege voegd een regeling van de vredelievende middelen ter beslechting van internatio nale geschillen. Dit laatste was tevens het laatste punt van de conferentie agenda. Het heeft tenslotte aan deze eerste Vredesconferentie haar voor naamste relief gegeven. Zij kwam, op uitnoodiging van Ko ningin Wilhelmina op 18 Mei 1919, den verjaardag van den Czaar, in Den Haag bijeen. Vertegenwoordigd waren 26 sta ten, waarvan 20 Europeesche, 2 Ameri kaansche en 4 Aziatische. Op 29 Juni 1899 werd de conferentie gesloten, na drie internationale con venties te hebben ontworpen, drie decla raties en zes wenschen te hebben op gesteld. De conventies betroffen de vreedzame regeling van internationale geschillen, de wetten en gewoonten in den oorlog te land en de toepassing op den zee oorlog van de beginselen van de con ventie van Genève van 1864. Voor ver plichte arbitrage binnen zekere beschei den grenzen, was er in 1899 geen vol doende meerderheid. Bezwaren kwamen toen vooral van Duitsche zijde. Wel werd een Hof van Arbitrage in het leven ge roepen en werden regelen voor de ar bitrale procedure vastgeteld. Wat de beperking der bewapeningen betreft, moest de conferentie zich tevre den stellen met de verklaring, dat die beperking „hoogst wenschelijk" is in het belang van het materieel en moreel welzijn der menschheid en met aan de regeeringen het zoeken te richten naar de mogelijkheid tot overeenstemming ten aanzien van inkrimping der krijgs toerustingen een onderzoek in te stellen. De verdere wenschen betroffen een aantal onderwerpen, die men zich voor stelde op een volgende conferentie na der onder de oogen te zien. Die volgende conferentie kwam pas in 1907. Eerst had Engeland den Boerenoorlog te voeren. En toen president Roosevelt in 1904 het denkbeeld van een tweede vredesconferentie opperde, zat allerlei in den wegEr was de Russisch-Japan- sche oorlog, de daarop volgende revolutie in Rusland en de derde Pan-Amerikaan- sche Conferentie te Rio de Janeiro. Dat was in 1906. In 1907 nam echter Czaar Nicolaas opnieuw het initiatief en van 15 Juni 18 October vergaderde in genoemd jaar in Den Haag de tweede vredescon ferentie. Ditmaal waren 44 staten bijeen, waar van 18 behoorden tot Latijnsch-Ame- rika. De Czaar was voorzicütig geworden en had, om teleurstellingen te voorkom 3 de beperking van de bewi cninges opgenomen in het programma jü, Ditmaal was 't echter de M gevaardigde, gesteund c" Anv j; j Frankrijk en Spanje, die r- in 1899 deswege aangenc* ?r. resolute i te bekrachtigen. Tegen daarin van de woorden, c h.=- 1/3 j stuk was „dringender dan ..r Duitschland bezwaar. De 2P aangenomen, maar Pro do LoutC groot Nederlandsch kenner i ternationale verhoudingen "net lint 3 nationale recht, schreef er toen v.3 dat de beperking der bewapening „ri tig, snel en waardig ter aarde be.-telL as. R Ook omtrent de arbitn •con roK niet veel verder komen. Zelfs 7. 14 tegenstand om zich te binden tot trage in geschillen „die i de on; hankelijkheid. de levensbelangen de nationale eer van den s - Slechts werd het beginsel van verpliclKs arbitrage als juist erkend n een legde verklaring. Voorts s Ide de cc. ferentie 13 conventies vast en sprak wenschen en een aantal .unbevellnR uit. Drie van de conventies hadder -,( trekking op den oorlog te land en a t-o op den zeeoorlog. Tot de in 1907 aanbevolen de - vredesconferentie is het niet gekomt Daarvoor trad de wereldoorlog v:<r> .1 —1918 in den weg of in fe de ontreddering, door dézen wereldbraT geschapen, kregen we tens kenbond met aanhangse waarin kiemen voor een nieuwen wereldoord niet bedoeld, maar als gevolg bit «1 verscholen te liggen. Het is nu op een der zoor en 'oed Ai de conventies van de conferentie 1907 betreffende den oorlog t. land.f de Verordening omtrent de regeling pa het bestuur, dat over Nederland d|L den Duitschen Rijkscommissaris ".of^ uitgeoefend, is gebaseerd. M In die conventie staat, dat ii 04' gebied de wettige macht cvergaat irF handen van den bezetter. Jb Dat is thans in Nederland oeschiedt daarom kan bij de toelichting vonB bezetingsverordeningen worden gezf dat deze niet steunen op Duit: A rechtsopvattingen, maar op het Volt.F recht, overeenkomstig een ook '.oor p derlandsche gedelegeerden ordfrteekm verdrag. Beperkt voortvloeienc. uit wezigheid van de Regeerirg Nederland het Nederlandse kracht. We komen daarop nog xAdet uit de - blijf!* ie recht*

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8