2)&z*> tijd v\ciGQt husU§& fttCKóc&enj- \uclx& »<kuipv DONDERDAG 6 JUNI 1940 PAGINA KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Papendrecht, D. B. van Lokhorst, cand. te Hilversum. GEREF. KERK VAN OOSTKAPELLE. Een gouden jubileum. A.s. Zaterdag zal het een halve eeuw geleden zijn. dat de Geref. Kerk van Oostkapelle tot openbaring kwam. 8 Juni 1890 werd de eerste godsdienstoefening gehouden in éen schuur van den heer A. Boogaard aan den Aagtekerkschenweg. Datzelfde jaar werd aan den Brouwerij - weg nog een kerkgebouw gesticht, dat 2 Nov. 1890 in gebruik genomen werd. Na eenige jaren werd het te klein, waarom in 1908 aan denzelfden weg een grooter bedehuis gebouwd werd. In 1898 werd aan de Dorpsstraat een pastorie gebouwd en in wijlen ds. M. F. Visser kreeg de kerk 16 April 1899 haar eersten voorganger. In 1905 werd ds. J. B. Netelenbos predi kant in Oostkapelle. In 1910 volgde ds. J. C. de Kruyter, thans emeritus van Wom- mels, hem op. In 1918 verbond prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, zich aan deze ge meente. In 1923, na een vacature van 2 jaar, kwam ds. E. Douma, thans te Mui den. In 1934 wei'd ds. M. J. van Dijken, thans te Nunspeet, predikant te Oost kapelle en 9 Jan. 1938 deed de huidige predikant, ds. A. B. C. Hofland, die juist als reserve-veldpredikers werd gedemo biliseerd. er zijn intrede. Al deze voor gangers deden als candidaat in Oost kapelle intrede in hun eerste gemeente. De Geref. Kerk van Oostkapelle telt thans 516 zielen, waarvan 277 belijdende leden. CANDIDATEN. Cand. G. v. Doornik, die als hulp prediker afscheid heeft genomen van de Geref. kerk van Oostkapelle heeft thans als adres: Nieuwelaan 58 te Delft. Hij is van nu af aan weer in de ge legenheid alle Zondagen de kerken te dienen en een e.v. beroep terstond in overweging te nemen. Telef. 1132 te Delft. DS. J. M. DOORENBOS. 12 Juni a.s. herdenkt ds. J. M. Doo- renbos, Ned. Herv. predikant te Beem- ster, den dag waarop hij voor 30 jaar het predikambt aanvaardde. CENTRALE DIACONALE CONFERENTIE DER GEREF. KERKEN. De 51e conferentie. Het ligt in het voornemen om de 51e Centrale Diaconale conferentie der Geref. Kerken Donderdag 19 Sept a.s. te Leeuwarden te houden. O.a. komt aan de orde de verkiezing van vier comité-leden wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Veenkamp te Amersfoort; Dr. J. W. Noteboom te Scheveningen en J. D. F. v. Halsema te Assen, van wie alleen de laatste niet herkiesbaar is, terwijl ook nog moet wor den voorzien in de Geldersche vacature die voortduurt door het bedanken van het gekozen lid, de heer R. Loos te Arnhem. DS. W. F. M. LINDEBOOM. Na in het laatst van de vorige week als reserve-veldprediker met groot ver lof te zijn gegaan, is Ds. W. F. M. Lin deboom j.l. Zondag weer voor de eigen gemeente te Aduard opgetreden. Het adres van den kerkeraad der Geref. Kerk te Aduard is thans weer: Ds. W. F. M. Lindeboom, telef. No. 9. NAAR DE RUST. De heer S. Hagen, hoofd van de Geref. school te Oldebroek, heeft om gezond heidsredenen met ingang van 1 Sept. a.s. eervol ontslag gevraagd. De heer Hagen werd 24 Nov. 1880 te Reeuwijk geboren en ontving zijn oplei ding aan de Chr. Normaallessen te Bode graven. 1 Aug. 1899 ving hij zijn loopbaan als onderwijzer aan te Oudewater. Ver volgens was hij als zoodanig werkzaam aan de Chr. school te Ede en aan de Elout van Soeterwoudeschool te 's-Gra- venhage, om 1 Sept. 1907 op te treden als hoofd van de Geref. school te Olde broek, die 9 Sept. d.o.v. werd geopend. De heer Hagen is op de Veluwe een bekende persoonlijkheid. Hij was ge durende vele jaren ouderling en scriba van de Geref. Kerk van Oldebroek, secre taris van de Boerenleenbank en penning meester van het Groene Kruis ter plaatse. Als opvolger van den heer Hagen is be noemd de heer B. Kraan, thans hoofd te Nijeveen. Dr. Mr. J. W. Verburgt Maandag a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat dr. Mr. J. W. Verburgt, oud archivaris der gemeente Leiden, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. Dr. Verburgt werd 26 Jan. 1875 te Herveld (Bet.) geboren. Hij be zocht de H.B.S. en vermeerderde ver volgens zijn kennis door zelfstudie. Op 18-jarigen leeftijd ontwaakte in hem de lust tot het predikambt en reeds 2 jaar later legde hij met goed gevolg staats examen af en werd student in de theo logie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1899 candidaat geworden in Utrecht, aanvaardde hij 10 Juni 1900 het pre dikambt te Nigtevecht. welke gemeente hij 20 jaar heeft gediend. Reeds in 1919 werd dr. Verburgt benoemd tot archi varis van het kasteel Nyenrode te Breu- kelen, welk kasteel een uitgebreid ar chief bezit van de Ambachtsheerlijkheid Breukelen-Nyenrode. 1 Juli 1921 trad hij op als adjunct archivaris van de gemeente Leiden en 19 Jan. 1931 benoemde de gemeente raad van Leiden hem als archivaris in welke kwaliteit hij opvolger was van wijlen dr. J. C. Overvoorde. Deze functie heeft dr. Verburgt bekleed, totdat de gmeenteraad hem, op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag ver leende in zijn zitting van 13 Dec. 1937, zulks met ingang van 1 Jan. 1938. Dr. Verburgt heeft op archivarisch terrein groote verdiensten. In 1925 behaalde hij den titel van wetenschappelijk ar chief-ambtenaar eerste klasse. 21 Nov. 1930 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de R. U. te Lei den op een proefschrift getiteld: „Le vering van onroerende zaken te Leiden". Veel heeft dr. Verburgt ook geschre ven. We noemen zijn in 1910 en 1911 verschenen wekelijksche mededeelingen uit de plaatselijke en kerkelijke geschie denis der Herv. gemeenten in de Utrechtsche Vechtstreek; Bijdragen in het jaarboekje van het Oudheidkundig genootschap Niftarkale (Vechtstreek) Overzicht der geschiedenis van het kas teel Nyenrode en zijne bezitters; Het archief der secretarie van de stad Lei den van 1253-1575 enz. Dr. Verburgt is lid van het Historisch genootschap te Utrecht; idem van de Mij. van Ned. Letterkunde te Leiden, correspondeerend lid van den Ned. Oud heidkundigen Bond en Vice-Voorzitter van de vereeniging „Oud-Leiden". Behalve de inventarisatie der ver schillende archiefafdeelingen der ge meente Leiden, heeft hij zich ook ge geven aan de inventarisatie van de ar chieven van de Stadsbank van Leening, de Leidsche Maatschappij van Welda digheid, van de commissie voor de ramp van 1807 en van de Leidsche Rem. Geref gemeente. Dr. Verburgt, die tot de Waalsche Kerk behoort, maakt deel uit van het bestuur der Waalsche Gemeente te Leiden en heeft zich bij herhaling verdienstelijk gemaakt voor de 3-Oct.-vereeniging te Leiden, die bij haar historische op tochten van de kennis der stad Leiden, van dr. Verburgt, meermalen dankbaar profiteerde. Uiteraard gaat de dag van 10 Juni a.s. onopgemerkt voorbij. W. F. VAN RAAY. t In den ouderdom van 59 jaar is te Klarenbeek overleden de heer W. F. van Raay, hoofd van de Chr. school te Voorst. De overledene was als onderwijzer werkzaam te Rotterdam en te Bussum en werd in 1908 hoofd van de Chr. school te Voorst. De heer van Raay was leeraar aan de meisjesvakschool te Zutphen en aan ver schillende landbouwcursussen. Hij had zitting in de Prov. commissie Gelderland van het Ned. Jongelingsverbond en in meerdere plaatselijke besturen. Algemeene Synodale Commissie De voorjaarsvergadering. In het gebouw van de synode der Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage is de in Mei door de oorlogsomstandigheden uitgestelde voorjaarsvergadering aan gevangen van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk. De samenstelling der commissie heb ben we reeds eerder gemeld. Behalve de leden was ook de afgetreden secreta ris, Ds. D. den Breems, aanwezig. Aangezien de president niet aanwe zig was, werd de vergadering voorge zeten door den vice-president, ds. P. de Bruijn van Driebergen, die de ver gadering opende met het lezen van een gedeelte uit Rom. 8 en gebed, waarna hij een kort openings- en welkomst woord sprak. Hierna werd het agen dum aangevuld en vastgesteld. De secretaris, ds. K. H. E. Gravemeijer, bracht rapport uit over de zaken, die spoed hadden en inmiddels werden af gedaan. Ook bracht hij verslag uit van den arbeid der Urgentiecommissie. Bei de verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Besloten werd een tweeledige pers commissie te benoemen, die zich zal bezig houden met de verzorging van een persverslag van de zittingen van syno dale commissie en synode en met het behartigen van de belangen van de Ned. Herv. Kerk in de pers. Leden dezer commissie zullen zijn de predikanten ds. P. de Bruijn te Driebergen, Ds. L. Boer te Scheveningen, Ds. K. H. E. Gravemeijer en Dr. G. P. van Itterzon, beiden te 's-Gravenhage. De verschillende getroffen noodmaat regelen in betrekking tot het beroe- pingswerk, de noodcollecte etc.. waar van wij reeds mededeeling hebben ge daan, werden vervolgens door de ver gadering gesanctioneerd. De synodale commissie vestigt ook de aandacht op het schrijven dat van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Kerkvoogdijen is uitgegaan tot hulpverleening aan kerkvoogdijen van getroffen gemeen ten, door die kerkvoogdijen, die daar van zijn gespaard, gebleven. Besloten werd dat dit jaar zoowel de gewone als de buitengewone classis- vergadering achterwege zullen blijven. De zittingsperiode van de leden van de classicale besturen en de Prov. kerk besturen werd in verband hiermede met een jaar verlengd. Als eventueele be noemingen zulks noodzakelijk maken, kunnen de classicale besturen schrifte lijke stemmingen uitschrijven. De se cretaris der synode, zal, over de wijze, waarop zulks dan geschieden moet, e.v. inlichtingen verstrekken. De vergadering stelde vast dat de ter mijn bedoeld in art. 4, alinea 2 van het reglement op de benoemingen enz. re gelend de tienjaarlijksche stemming over de vraag kerkeraad of kiescollege met een jaar zal worden verlengd in verband met de huidige tijdsomstandig heden. Maatregelen zullen genomen worden, opdat de zittingen van de Algemeene Synode dezen zomer voortgang zullen kunnen hebben. De voortgezette zitting werd gepresi deerd door den voorzitter, Ds. J. W. Abbing van Heeze, die een woord van dank richtte tot den vice-president, die hem heeft vervangen. Medegedeeld werd, dat een dubbele enquête is ingesteld naar de door den oorlog ingerichte schade. Uitvoerige ant woorden zijn ingekomen. De heeren Ds. L. Boer te Scheveningen en oud-ouderling J. W. Bolt te Gronin gen zullen de financieele commissie vor men. Den quaestor-generaal, Mr. Schal ier tot Peursum te Amsterdam, zal wor den uitgenoodigd in de zitting van Vrij dag te willen verschijnen. De door de commissie ad hoe opge maakte voordracht in betrekking tot de toeslagen uit het Fonds voor de schraal ste predikantstractementen, zal aan de Synode worden overgebracht. Prof. Dr. J. de Zwaan van Leiden rap porteerde over den arbeid onder de stu denten, welk rapport eveneens naar de Synode gaat. Ds. J. P. v. Bruggen van Amsterdam rapporteerde over de positie van de hee ren F. D. Emaus, hulppred. bij den Herv. Schippersraad en die van Dr. J. Eijkman, directeur van de Amsterdamsche Maat schappij voor jonge mannen, welk rap port ter visie wordt gelegd. Vervolgens kwam ter vergadering prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine om als adviseerend lid der Urgentiecommissie enkele mededeelingen te doen. Mr. J. H. Bybau, ouderling te Warns- veld, rapporteerde over de event, voor te stellen reglementsbepalingen in ver band met het reserve-veldpredikerschap. Op zijn voorstel besloot de vergadering deze zaak voorloopig te laten rusten. Ten slotte rapporteerde Ds. P. de Bruijn van Driebergen over de goed keuring van de grenswijziging tusschen Wilnis en Noorden en de heeren J. W. Bolt en Mr. J. H. Bybau over cassatie verzoeken. Hierna verdaagde de pdesident de zitting. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS. Tot leden van het hoofdbestuur van de Unie van Chr. Onderwijzers en Onder wijzeressen in Nederland, zijn bij enkele candidaatstelling herkozen de heeren T. C. Bos te Utrecht en A. P. Jungcurt te Den Haag, resp. voorzitter en secretaris. In de vacature, ontstaan door het op treden als hoofd van den heer H. A. Homan te Den Haag, is op dezelfde wijze gekozen de candidaat der Rotterdamsche afdeeling, de heer J. Visser Jr. te Rotter dam, die 1 October a.s. in functie zal treden. PEREMPTOIR EXAMEN. De classis Dokkum der Geref. Kerken heeft in haar vergadering van 3 Juni peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sa cramenten, cand. Y. Feenstra, beroepen predikant te Paesens c.a. De intrede te Paesens is bepaald op Zondag 16 Juni. VRIJE UNIVERSITEIT. Het besuur van de theologische fa- culteitsvereenging aan de Vrije Univer siteit voor 1940—1941, is als volgt samen gesteld: J. M. Bloemkolk, praeses; A. Keyser, ab-actis; G. van Wilgenburg, fiscus. Het adres van den ab-actis is: Keizersgracht 162 te Amsterdam, tel. 44052. INHALEN VAN ACHTERSTAND De faculteit der wis- en natuurkunde van de rijks-universiteit te Utrecht is be reid hen. die in militairen dienst geweest zijn en die de bedoeling hebben te Utrecht, hetzij in een der richtingen van haar faculteit hetzij in de geneeskunde of veeartsenijkunde te gaan studeeren, in staat te stellen gedurende de zomer- vacantie dus nog voor het begin van den nieuwen cursus zooveel mogelijk den in hun studie ontstanen achterstand in te halen. Hun, die hierbij belang heb ben, wordt aangeraden, zich zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval voor l Juli, onder opgaaf van hun studierichting, schriftelijk of mondeling in verbinding te stellen met prof. dr. V. J. Koningsber ger, Botanisch Laboratorium, Lange Nieuwstraat 106 te Utrecht. EXAMEN HUISSCHILDERS. De examen-corporatie voor het huis- schilders-ambacht, gevestigd te Utrecht, wier diploma het voldoen aan de mini- mum-eischen van vakbekwaamheid aan toont en die het voornemen heeft, daar toe binnenkort in vier plaatsen van ons land, n.l. Groningen, Haarlem, Tilburg en Utrecht examens af te nemen, deelt ons mede, dat de termijn van aanmelding voor dit examen is verlengd tot 30 dezer. Het examen zal worden afgenomen in de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus. ACADEMISCHE EXAMENS. T-* Abonr bxamens per plaat AMSTERDAM. Bevorderd tot ai vestj mej. A. C. Rosman te Breda en de heen N. Lubsen te Beemster en J. G. Wegda Lossl te Hoogwoud; artsexamen le ged. m« voor E. J. Beyer te Bandoeng en de heer W. de Boer te Hoogwoud; doctoraal examt AJvei aardrijkskunde (vrije studierichting) i heer C. van Rossem; cand.-examen s 22% ciografie de heer G. J. Visser. Mini GRONINGEN. Candidaatsexami wis- en natuurkunde de heeren R. i Terveld te Groningen (voor letter f) mer K. Terpstra te Heerenveen (voor letter kort DIVERSE. UTRECHT. Apotheker-assistei^^* Opgeroepen 4 cand., geslaagd de heer A. van Drimmelen te Utrecht. -I Qp EXAMENS VERPLEGING VAN ZENU? EN GEESTESZIEKEN. Deze examens zijn voortgezet ipet £etaa candidaten uit „Endegeest", te Oegsgen s geest. was De Uitslag iS als VOlgt: Irómpr Eerste examen, 19 candidaten, afgewr0 zen 5, geslaagd: B. W. Berkemeier, J. jntal, E. Bruin, M. M. van Dort, A. P. van Eychrijft. A. A. de Gelder, J. A. de Groot, H. P. L„u* Klein, A. Monster, Th. Roesteen, S. M. Sodenkamp, H. S. van der Steen, M. v^mg g der Wel, L. A. Wolleswinkel, M. de Brufnbare Tweede examen 12 candidaten, goed de slaagd: E. den Boer, P. Bos, C. Botter, (0m Burgerjon, J. T. van Doorm, G. C. Dük). T. Koeman, J. Maas, A. Meyer, E. Sijplngen stein, J. Verhorst, M. Willemstijn. k On Aanvullingsexamen, 7 cand., afgewjjch zo zen 1, geslaagd: E. Bakker, M. J. Choufoer, J. B. Elinger, J. G. C. Krol, b Chr. Lezwijn, N. van Noort. ggen, De examens worden voortgezet. i de t ik doo •enwic Wat de Radio geeft Jëttë' Vrijdag 7 Juni. ■ken' 1 ekent JAARSVELD, 414.4 m. V.A-RA.-uitzei.— ding. 10.0010.20 vmi. V.P.R.O. ostere 8.00 Berichten A.NP., gram.muziL. Er 10.00 Morgenwijding. 10.20 Cello en pi.' no. 10.50 Declamatie. 11.10 Gram.muzi^e aI 11.30 Orgelspel. 12.00—1.45 V.A.R.A.-<fleekt kest (12.45—1.00 Berichten A.NP); 2.Deze Gram.muziek met toelichting; 2.30 Fra,nt ir menten uit „Boccaccio" (opn.); (3.30 K 4.00 Officieele berichten, event. granna' muziek)5.00 Voor de kinderen. 5.30 R'langt sian-orkest; 6.30 Causerie over Rubeqpalin 6.50 Gram.-muziek; 7.00 De Rambleient v 7.30 Officieele berichten, eventu( gram.muziek; 8.00 Berichten A-N.Igaru'- 3 15 Esmeralda: 9.00 Reportage; 9)leger VA.R.A.-orkest; 10.00 Berichten A.Nkringt sluiting. |n d£ KOOTWIJK. 1875 m. A.V.R.O.-uitze*nva8 ding. 11.1511.30 n.m. Berichten. ien zi 8.00 Berichten A.NP.; 8.15 Gramm301 0 ziek; 9.00 Berichten (Fransch); 9Ue laj Gramunuziek; 10.00 Morgenwijding; lOgivojn Gram.muziek: 10.30 A.VJtëo.-Aeolia^ orkest; 11.15 Berichten (Engelsch)1 Viool en piano; 12.00 Gram.muziek, B Daai richten (Duitsch); 12.45 Berichten Aen: d P.; 1.00 A.VP.O.-orkest; 1.45 Bericht.k on (Fransch)2.00 Berichten (Duitsch 2.25 Declamatie. 2.45 A.VR.O.-Musettf ae 1 ensemble; 3.15 Berichten (Franschelke 3.30 Omroeporkest; 4.15 Ensemble Jojk va ny Kroon en gram.muziek; 5.00 Bericloar+j ten (Duitsch), A.VP.O.-orkest; 6.15 B richten (Engelsch)6.30 Gram.muziee 7.15 Concert (opn.), Berichten (Duitscl/erzai 8.15 Berichten (Engelsch); 8.20 Bericfet on ten A.NP.; 8.45 Gram.muziek met t<{ m,r lichting; 9.15 Berichten (Engelsch); 9. Omroeporkest; 10.00 Berichten (D. 10.20 Berichten A.NP., sluiting; 11.15 11.30 Berichten (Fransch). E Jeno De loomheid als reactie op de laatste gebeurtenissen, ba1 dzou*. verdwijnt direct pa 'n opwekkend N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO - HENGELO „r vo.A»den cfoor D. MEN KENS - van der SPI EG EU [b| mmm 44. Wat was hem daar al niet over verteld. En dat tvaren allemaal leugens. Ze hadden hem maar leelijk uitgelachen op school, toen ze merkten, dat hij daar nog aan geloofde. Woedend was hij geweest, woedend op vader, moeder en iedereen, die hem bedrogen had. Moeder had gezegd dat ze het hem maar voor de grap hadden verteld van dien Sint en dat een grapje toch iets anders was dan een leugen. Dat kón wel, maar voor een kleinen jongen werd het dan toch moeilijk, leu gens en grapjes van elkaar te onderscheiden. Moeder had door die historie veel vertrouwen ingeboet. Dolf was al lang tot de slotsom ge komen, dat je niet alles met je moeder bespreken kunt (alle leelijke en rare dingen, die je hoorde, hield je natuurlijk voor je), maar nu werd het meer een niet-willen dan een niet-kunnen of -durven. Over wat ze op school over God, hemel en hel vertelden, wóii hij niet spreken. Moeder ging immers toch nooit naar de kerk? Ze wist er stellig het rechte niet van. En hij wou zich beslist niets meer laten wijsmaken. En hij wou heelemaal niet, dat moeder schrok of dat vader hem den omgang met Dirk verbood. Wat je aan moeder vertelde, kreeg vader ook te hooren, na tuurlijk, daar was het vader voor, maar vader kon soms wel erg streng zijn. Ondertusschen is Dolf te weten gekomen, dat bijna geen enkel verhaal echt gebeurd is. Moeder zelf heeft dat erkend. Moeder heeft gezegd: „Je wist toch wel, dat zulke verhalen als van Rood kapje of Kleinduimpje of De Gelaarsde Kat nooit echt gebeurd konden zijn?" Ja, dat had Dolf al begrepen, toen hij nog een kleine dreumes was. Maar al die andere vertellin gen dan? „Die zijn meestal niet echt gebeurd, Dolf. Maar ze kunnen gebeuren, en als ze móói zijn, lijken ze immers precies echt?" „En moeders dikke boeken dan? Zijn die alle maal maar verzonnen?" „Gewoonlijk wel. Maar moeder vindt ze er even mooi om". Dolf heeft gedacht, dat hij nu nooit meer van lezen of vertellen zou houden, maar al gauw on dervonden, dat hij zich daarin vergiste. Zijn lees lust en verlangen naar vertellen hebben niet blijvend geleden door den schok, dien zijn waar heidsgevoel onderging. Alleen heeft hij een keer gevraagd: „Maar moeder, doen de menschen, die zulke boeken schrijven, dan geen kwaad? Ze jok ken toch?" „Nee Dolf, die doen géén kwaad", is moeders antwoord geweest. „Als ze ons probeerden wijs te maken, dat alles echt gebeurd was, ja dan jokten ze, maar nu toonen ze alleen, dat ze iets moois kunnen bedenken. Later zul je dat wel beter gaan begrijpen". Iets moois bedenken was dus niet verkeerd. Toen oma dat zei van onzen lieven Heer en de engeltjes, had ze ook iets moois bedacht. Ze had niet gejokt. En toen vader en moeder vertelden van Sinterklaas, waren ze ook geen leugenaars. En met wat de menschen over den hemel vertel den, deden ze niet verkeerd, omdat het zoo mooi is. Maar dat van die hel te vertellen, was wèl erg, want dat is iets leelijks. Alzóó denkend heeft Dolf zich. met het leven ver zoend, en nog slechts een enkele maal denkt hij bij een vertelling: „Jammer, dat het maar ver zonnen is". Zoo denkt hij niet over de geschiede nis van Jozef. Tenminste niet direct. Dat is nu eens een verhaal, waarvan je blij kunt zijn, dat het verzonnen is, prakkizeert hij. Verbeeld je, dat zoo'n arme jongen werkelijk door zijn broers in een put was gestopt en écht was verkocht. „Maar het is echt gebeurd", verzekert hem vriend Dirk, als hij dien van zijn overpeinzingen spreekt. „Onthoud dat goed, jó, al wat je op het Zundagsschool hoort, is echt waar. Dat is alle maal heusch gebeurd. Dat staat in den Baibel en alles wat in den Baibel staat, is waar". „Maar dan vind ik het een akelige geschie denis". „Niks hoor! 't Wordt verderop prachtig. Jozef wordt later erg raik. Hai wordt onderkoning. En dan komen z'n broers, jö, en die schrikken d'r aigeri een ongeluk". „Moeder, Dirk zegt, dat dat van Jozef echt ge beurd is", brengt Dolf hijgend uit, als hij dien middag de kamer binnenstuift. „En alles wat ze op de Zondagsschool vertellen, is waar gebeurd, zegt hij. Wist u dat, moeder?" „J-j-ja, Dolf, maar zou je me eerst niet eens goedendag zeggen?" „Ja moes. Dag moes". De omhelzing is kort. Dolf wil datgene, wat zijn moeder hoopt te voor komen. „Waarom heeft u me dat niet gezegd? U zei vroeger, dat alles uit de boeken maar verzonnen waS en dit staat ook in een boek en dat heet Bijbel". „Ik heb je gezegd, dat bijna alles verzonnen was, Dolf! Maar de vaderlandsche geschiedenis is toch óók echt gebeurd? Prins Willem en Napo leon en al die andere mannen hebben toch ook echt geleefd?" „Ja, dat is waar. Maar moeder, nou vind ik het nog veel fijner, dat ik naar de Zondagsschool mag". „We hebben gezegd, dat je het een keertje mocht probeeren". „Nou, ik heb het geprobeerd en ik vond het er eenig. En moeder, ik ken mijn versje al. Zal i het opzeggen?" „Ja, laat maar eens hooren". Dat is vader. E komt juist binnen. Dolf schrikt. Vader zelf schri' nog erger, als hij den angst in de oogen van zi jongen ziet. Is het nu al zóó ver? „Mag ik het niet hooren, vent?" „Ja, vader, ja". „Nou?" Wat onzeker begint hij: „Toen hij door 't godlïjk alvermogen Bedroefd was, toen voor aller oogen Zijn Woord in 't helder", helpt Jannie. „Kent u het, moeder?" „Ja hoor". „En vader?" ,,'k Geloof, dat ik het een beetje vergeten be Begin nog maar eens, dan gaat het misschien v goed". Dolf, stralend nu, ratelt het zonder haperen i roept dan: „Moeder, waar heeft u dat geleerd' „Ook op de Zondagsschool". „O, enen „Ja, zie je Dolf, moeder is vroeger wel op i Zondagsschool geweest, maar later ging ze ov een heeleboel dingen anders denken. Daarom vo) den we het eerst beter, dat je er ->.iet heen z gaan. Je bent nog wat te jong, om al die ding te begrijpen". „En Lenie dan, vader, en Henk?" „Die begrijpen er zeker niets van", komt het vi bits. Dan, milder, gaat Wout voort: „Later he ben we gedacht, als Dolf zoo graag wil, laat 1 er dan zoo nu en dan maar eens heengaan. W hij raar vindt of niet begrijpt, moet hij maar a ons vertellen. Wij verklaren het hem dan w> Over een paar jaar, als je in de stad op schc gaat, mag je naar een dominee, die je de ding nog veel beter verklaart. Dan hoor je alles pi cies". (Wordt vervolgt

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6