*lhuM Ccitecljc (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsbiad voor Leiden en Omstreken Het Duitsche bewind steunt op het Volkenrecht ^HENSEN LIFTEN VOOR ALLE DOELEINDEN NI Abonnementsprijs: per 3 maanden In Leiden en in plaatsen waar een agentschap ge vestigd is 2.35. Per week 18 et. Losse nummers 5 ct. Alles by vooruitbetaling. Advertentieprijzen i 22 ct. per regel. Ingezonden Mededeelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnum mer 5 ct. By contract belangryke korting. No. 6140 DONDERDAG 6 JUNI 1940 Bur. Redactie en Administratie BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 6 uur 23166.) Postbox 20. Fostrek. 58936. 21e Jaargang Bydragen van medewerkers, In gezonden stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. 3 oi sch om Zei fbeschikking- het Ned. e a °id] Erkenning en handhaving nationaal-eigene rat DUITSCHERS EN NEDERLANDERS h; GELIJKBERECHTIGD. aar ha; Men vindt elders in ons blad ng. een tweetal verordeningen be- i e treffende de uitoefening van de regceringsbevoegdhcden in Ne derland en omtrent den organisa- torischen opbouw van de dienst- Co bureaux van den Rijkscoinmis- iha sa ris. Di Daarop is in een gisteravond geliou- den persconferentie nog een toelichting vi gegeven door Dr. Rabl, juridisch advi- t VI scur van den staf van den Rijkscommis- jsaris. Deze jurist heeft o.a. te Leiden gestudeerd en ook te 's-Gravenhage aan "de Academie voor Internationaal .recht. Aan dezen tijd dacht hü nog met waar- lept deering terug en prees de hooge waarde van de studie van bet volkenrecht hier Ja te lande. In zijn verdere toelichting wees hij er ■aai0pt dat de proclamatie van den Rijks- r 9 commissaris meer dan een samenvatting ndivan rechtsnormen een politieke verkla- ring was. waarvan de fundamenlcclc be- teekenis is, dat daarin de richtlijnen wor- den gevonden van de wijze, waarop de K 'opgedragen taak zal worden vervuld, Nederlandsche cultuurwaarden, die ^eeuwenoud zijn, zullen niet worden ver- .^"stoord, maar in stand gehouden en zoo !lt mogelijk nog worden versterkt. n Grondgedachten. >ev' De grondgedachten voor het beleid zyn: ZJ- 1°. Het streven van het hoogste regec- 11 ringsgezag in het burgerlijk ressort om de openbare orde en het openbare leven "te waarborgen. af 2°. De bedoeling, het bewind 4e voeren 31 Sn een geest van wederzüdsche achting en waardeering en met gelijke eerbiedi- van liet recht (letterlijk: im Geiste i der Gleichberechtigung) van het Duitsche cn hel Nederlandsche volk. 3°. Het volgen van zoodanig beleid, 3n^dat aan het Nederlandsche volk in de 'toekomst zijn vrijheid verzekerd wordt, „so wie es das gemeinsame Schicksal erfordert." ecj3 Dr. Rabl gaf de verzekering, dat de )Ct0 gedachten veeleer uitgingen naar ver- jja meerdering van de onschatbare waarden, in glorierijke eeuwen door ons voorge- slacht voortgebracht, dan naar aantasting daarvan. Van Duitsche zijde wordt te dien ^aanzien een verplichting erkend en aan- 'vaard, die zoowel van zedeliiken als van juridischcn aard is. cto: Deze rechtsplicht vloeit rechtstreeks voort uit de Haagsche Conventie van 1907, betreffende den oor log te land. Tot dit verdrag, dat op de E tweede Vredesconferentie is tot stand ge komen, is Duitsciiland in 1909, Nederland in 1910 toegetreden. De Fiihrer heeft in rijksdagredevocringen, resp. in 1933 en °®'1935, alle verplichtingen erkend, die met de Haagsche Conventies verband houden. Hier zijn zoowel wederzijdsche rechten en plichten. De Rijkscommissaris heeft zelfs aan de Duitsche juristen, die het eerste ontwerp voor de hier bedoelde ver- ij^ ordeningen moesten samenstellen, inge- E inschakeling van apparaat he,. Een verordeningenblad voor het bezette gebied DE BESLUITEN VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Bij de Rijksuitgeverij te 's-Gra- venhage is verschenen No. 1 van het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied. In deze nieuwe uitgave worden de door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied af gekondigde algemeen rechtsver- bindende verordeningen bekend gemaakt. Deze bekendmakingen zullen gelijktijdig in de Duitsche en in de Nederlandsche taal plaats linden. Deze uitgave zal niet regelmatig verschijnen. Het eerste nummer van dit Ver ordeningenblad bevat: 1. Decreet van den Führer over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland van 18 Mei. 2. Oproep van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied aan het Nederlandsche Volk van 25 Mei. 3. Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied tot uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 29 Mei. 4. Decreet van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende den orga- nisatorischen opbouw van de dienstbureau's van den Rijkscom missaris van 3 Juni. scherpt, dat de verplichtingen voor de Duitschers en de rechten der Nederland sche bevolking voorop behoorden te wor den gesteld, en dat pas daarna de keer zijde der medaille moest worden getoond. Wettig bewind. De derde Haagsche Conventie van 18 October 1907, die betrekking heeft op door militairen bezet vijandelijk gebied, is naar stig geraadpleegd. Als Duitschland zekere gezagsreehten uitoefent, is dat geen aan matiging, maar eigen recht krachtens meergenoemd verdrag, krachtens het Vol kenrecht. De rechten van het Nederlandsche volk. Maar gelijk gezegd: de bedoeling zit voor,' zooveel mogelijk de rechten van het Nederlandsche volk te ontzien. „Het tot nu toe geldende Nederlandsche recht blijft van kracht". Slechts met het feit der be zetting wordt verder rekening gehouden. Een leemte. Bovendien was er een leemte ontstaan doordal dc Koningin en de ministerraad die van zoo groote beteekenis zijn voor het Nederlandsche staatsrecht, zich niet meer hier te lande bevinden; hiervoor mocht men van Duitsche zijde de oogen niet sluiten. Hunne afwezigheid is een „dwingende hindernis", dwingt lot zekere maatregelen van Duitsche zyde op hel stuk van wetgeving en bestuur. Immers talrijke Nederlandsche bepalingen gaan juist aan dc aanwezigheid van beiden uit. In dit geval treden Duitsche bepalingen in plaats van de Nederlandsche. Daarom luidt bet in par. 1 van de Verordening omtrent de uitoefening van de regeerings bevoegdheden „De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft voor zoover noodig ter uitvoering van zijn taak alle bevoegdheden, welke volgens de grondwet en de wetten aan den Ko ning en de regeering toekwamen". Zoo heeft Dr. Seyss-Inquart het zelf ge wild. Deze heeft zich in geenen deele alle rechten van den koning en van de regee ring toegeëigend, al ware dat volkenrech telijk mogelijk geweest. Verschillende in de Grondwet neergelegde prerogatieven der Kroon (de verleening van adeldom, het recht van beeltenis op de munt enz.) zal dc Rijkscommissaris stellig niet voor zich opeischen. Geen eed van trouw. In artikel 45 der derde Haagsche Con ventie betreffende den oorlog te land staat te lezen, dat geen eed van trouw van de bevolking van het bezette gebied mag worden afgedwongen. Ook dit voorschrift wordt ten volle van Duitsche zijde ge ëerbiedigd. Weliswaar rept 7 der meerge noemde Verordening van een ver klaring onder eede, welke rechters, ambtenaren en leeraren moeten af leggen, maar dit heeft slechts be trekking op nakoming van de ver ordeningen en het nalaten van han delingen, die gericht zijn tegen het Duitsche Rijk of de Duitsche weer macht. Een „Treu-Eid" kan dit niet genoemd worden. Overigens heeft de Nederlandsche minis terraad zelf in April 1937 voor het geval van een onverhoopte bezetting regelen ge troffen, die nog kortgeleden ter kennis van de Nederlands'che overheidspersonen zijn gebracht, regelen, die vrijwel ge heel overeenkomen mei hetgeen thans door de Duitschers verordineerd is. Gezin, godsdienst, particulier bezit Van groot belang is ook artikel 46 der Haagsche Conventie. Daarin immers staal te lezen, dat de eer en waardigheid van het gezin niet mag worden aangerand, dat de godsdienst behoort te worden geres pecteerd en dat het particuliere eigendom niet mag worden verbeurd verklaard. Dit alles wordt van Duische zijde als iets vanzelfsprekends aanvaard, al is het niet met zoovele woorden in de verorde ning neergelegd. De verplichting, die van volkenrechtelijken aard is en vol gaarne wordt erkend, wordt daardoor echter allerminst verzwakt. Belastingheffing. Ten aanzien van belastingheffing bevat de Conventie een voorschrift, waarvan Duitschland ook niet hoopt af te wyken. Zooveel mogelijk laat het ook hier het Nederlandsche volk zelf betijen. Als dit eerlang wellicht niet meer in alle opzich ten mogelijk mocht blijken, zal toch in elk geval met de behoeften en desiderata van het Nederlandsche volk ten ernstigste rekening worden gehouden. De eerbiediging van publiekrechtelijk eigendom in het bezette gebied is een ver plichting, die evenzeer wordt erkend. De Nederlandsche autoriteiten. Dr. Rabl heeft voort de volle aandacht gevraagd voor artikel 3 der verordening van 29 Mei 1940: „De rijkscommissaris be dient zich voor de uitvoering van zijn voorschriften van de Nederlandsche auto riteiten, voor zoover de aan hem onderge schikte Duitsche diensten niet direct in werking treden". In het algemeen zal hy, die bevelen BOTTERDAM-O geeft en regelend optreedt tegenover hel Nederlandsche volk, tot dat volk zelf be- hooren, hy moge dan gezag uitoefenen in de gemeente, in de provincie of zetelen op een der Haagsche departementen. Dit is de wensch van den rijkscommissaris zelf, die met zijn staf (o.a. de commissarissen- generaal) volstrekt niet in alles op den voorgrond verlangt te treden. Veeleer hoopt hy. dat de bevolking er slechts wei nig van zal bemerken, dat zich hier een rijkscommissaris ophoudt. Naar de overtuiging van dr. Rabl is aldus op het stuk van gelykwaar- digheid en zelfbepaling, van auto nomie en zelfbestuur, een vryheid van beweging tot stand gebracht, gelyk tot dusver nog in geen enkel bezet gebied aangetroffen werd. Het ingrijpen van Duitsche autoritei ten zal flus uitzondering zyn; het op treden van Ned. autoriteiten en ambte naren komt in de eerste plaats en het kan slechts tot voldoening strekken, in dien deze ten volle aan de uitvoering der bepalingen medewerken. Politie en rechtsstaat. Ook met onze eigen politie zullen wij vrywel uitsluitend te maken hebben. En ofschoon de Ryks-commis- saris dr. Seyss-Inquart zelf met hart en ziel aanhanger is van de leer van den autoritairen staal, denkt hy er niet aan op ecniger- lei wyze inbreuk te maken op de hier praevaleerende anders ge aarde rechtsstaats-opvattingen, op de, in den ruimen zin van het woord, liberale staatsrechtsideeën, die in Nederland overheerschen. In het Nederlandsche volk leven die opvattingen; dat is voor hem reden te over om ze te ontzien. Slotwoord. Het is, zoo besloot dr. Rabl, ons stre ven geweest in onze medewerking tot het uiterste te gaan wat wij doen kon den. Men zou kunnen zeggen, dat wy een overeenkomst of een charter met U hebben aangegaan van volkenrechtely- kan aard, dat het kader vormt waarin plaats is voor een zoo soepel mogelyke uitoefening van het gezag. Wy hebben ons daarby laten beïnvloe den door denkbeelden, die wy sinds 1933 in Duitschland gaandeweg vaarwel hebben gezegd, n.l. conservatief-politieke, of, zoo gy wilt: liberale denkbeelden. Wij hebben ons ingedacht in de denkwijze van den Nederlander, toen wy tot het vastleggen van de verordeningsbepalingen kwamen. De overwegingen, welke hier aan dan ook ten grondslag liggen, zijn niet de onze maar de uwe. Hierdoor is verkregen een vol komen gelijkberechtigdheid tusschen Duitschers en Nederlanders, een gelykbercchtigdheid, welke niet al leen gegrondvest is op het volken recht, doch die tevens is vastge steld in een sfeer en een streven om elkander het leven zoo gemak kelijk mogelyk te maken. Duitschland viert de overwinning Overal de vlag uitgestoken Alle steden, dorpen en gehuchten in Duitschland hebben gisteren ten teeken van de overwinning de vlag uitgestoken. In de straten ziet men geen huis en byna geen raam, dat niet de hakenkruisvlag vertoont. Alle kerken luiden gedurende drie dagen op de vastgestelde uren de klokken. Het Duitsche volk heeft het bericht van het opperbevel van de weermacht over het einde van de gevechten in Vlaanderen en Artois met stormachtigen jubel vernomen. Alle bladen publiceeren dit bericht zoo groot mogelijk opgemaakt. Tevens echter is het volk medegedeeld, dat de Duitsche divisies en luchteskaders opnieuw tegen den vijand zijn aangetreden. De berichten over de onmiddellyke voortzetting der ge vechten worden door de openbare meening gelezen met de zekerheid, dat de overwin ning aan Duitschland zal zyn. Millioenen Duitschers hebben gister avond door de radio de slotmededeeling van het opperbevel der weermacht ge hoord over de eerste periode van den veldtocht in het westen, die eindigde met het bedwingen van het Nederlandsche en Belgische leger en met de vernietiging van drie Fransche legers en het Britsclie expe- ditieleger. Na de voorlezing zongen koren het koraal „Wir treten zum Beten vor Gott den Gerechten. Er wallet und haltct ein strenges Gericht." De uitzending werd besloten met het Duitschlandlied. Wanneer vanavond verdnisterd moet worden De verduisteringsmaatregelen moe ten hedenavond beginnen om 9.58 en eindigen morgenochtend 5.19 u. Inkoopen van Duitsche soldaten binnen perken Slechts voor persoonlijk gebruik en normale hoeveelheden. Voor Noord-Brabant heeft ue Duitsche veldcommandant, majoor Haefner, een verordening inzake het koopen door mili tairen van het Duitsche leger uitgevaar digd. „In den laatsten tijd is het herhaalde malen vastgesteld, dat militairen van het Duitsche leger in het bezette gebied voor raden van goederen van verschillende soort koopen, met het plan, ze naar Duitschland over te brengen. Dit is, zoo als bekend, ten strengste verboden. Ik gelast daarom: 1. De aankoop van voorwerpen van elke soort, welke niet tot persoonlijk gebruik dienen, is ten strengste verboden. Tegen het betrekken van genotmiddelen, zooals koffie, chocolade, thee, sigaren, sigaret ten, toiletzeep, enz., voor zoover dit bin nen normale grenzen blijft (een kistje sigaren, een half kg. koffie, een doos met drie stuks zeep, een hemd, een a twee paar sokken en dergelijke) bestaat geen bezwaar. 2. De inkoop van dameskleeding (klee deren, ondergoed, kousen enz.) is aan Duitsche militairen streng verboden. Mijn militaire politie heeft aanwijzingen, in elk geval zonder pardon in te grijpen en de gevonden goederen zonder aanzien des persoons in beslag te nemen en mel ding er van te maken. 3. De eigenaars van de zaken is het ten strengste verboden, goederen in groote hoeveelheden of die onder 2 genoemde goederen, aan Duitsche militairen te ver- koopen. Ik zal in al deze gevallen zeer streng handelen en de betrokken win kels laten sluiten". Nederlandsche militairen uit Brabant en Zeeland Te Oostende voor de keus gesteld mee te trekken naar Frankrijk of Engeland of terug te keeren. Nog steeds heeft men in ons land geen bericht ontvangen van Nederlandsche militairen uit Brabant en Zeeland, die met de Fransche troepen waren meege trokken naar het Zuiden. Naar de Provinciale Zeeuwsche Cou rant meldt, heeft de Commissaris van de Koningin medegedeeld, dat hem was be richt, dat deze Nederlandsche militairen Oostende bereikt hadden. Daar werd hun de keus gelaten tusschen twee mogelijk heden: te vertrekken naar Engeland of Frankrijk, óf terug te keeren naar Ne derland. Ongeveer de helft der Neder landsche militairen verkoos den terug keer naar het eigen land. Het moet zeer waarschijnlijk geacht worden, dat de ver wanten van de anderen nog in langen tijd niets vernemen. Verkoop van Spiritus Blijft toegestaan. Met ingang van heden is de verkoop en aflevering van brandspiritus (spiritus ge denatureerd met methylalcohol en blauwe kleurstof volgens ryksvoorschrift) door fabrikanten en importeurs aan handela ren, alsmede door handelaren aan detail listen, tot nader order toegestaan tot hoe veelheden per 14 dagen gelijk aan 1/o6 deel van de aan den betrokken handelaar in het le halfjaar van 1939 afgeleverde hoe veelheid. Van deze afleveringen dient door fabrikanten, importeurs en handelaren wekelyks opgave te worden gedaan aan de Sectie Spiritus van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Wateringscheweg uo. 1 te Delft. DE DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN IN NED.-INDIë. Dr. Wissmann heeft in de jongste pers conferentie medegedeeld, dat de Duit sche rijksregeering opnieuw inlichtingen heeft ingewonnen naar de behandeling- van de Duitsche geïnterneerden in Ned.- Indië. De rijkscommissaris, dr. Seyss- Inquart is slechts bereid, tot op zekere hoogte den dienst der nieuwsberichten naar Ned.-Indië de vrije hand te laten, als deze Duitsche geïnterneerden vrij gelaten worden, evenals zulks geschied is met de Nederlanders, die zich onder Duitsche bewaking bevonden. NIET NAAR OVERIJSSEL. Om krijgsgevangenen te ontvangen. De kolonel, territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland, ontraadt ten sterkste zich per trein, per rijwiel, te voet of met andere middelen van vervoer naar de gemeenten Oldenzaal en Zevenaar te begeven, teneinde aldaar zich familie leden, die uit Duitsche krijgsgevangen schap ontslagen worden, te ontmoeten. Daardoor zouden verkeersstremmingen, voedselschaarschte, enz. ontstaan. Daar om zullen de toegangswegen tot de ge noemde gemeenten worden afgezet voor niet-ingezetenen. De militairen worden zoo snel mogelijk naar hun haardsteden teruggezonden. COMMISSARIS VOOR DE HULP VERLEENING AAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Naar wij vernemen, is mr. Th. M. Bautz, secretaris van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening, aangewezen als com missaris voor de algemeene hulp- en steunverleening aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. N.V. INGENIEURSBUREAU VOOR BOUWNIJVERHEID BOUW- EN GEWAPEND BETONWERKEN Volgens nauwkeurig werkplan in zeer korten tijd. OEGSTGEEST TELEF. LEIDEN 20341 (2 lijnen) N.V. FABRIEK TOT H O D T BEREIDING TEGEN BEDERF C. MIRANDOLLE GECREOSOTEERDE PALEN GEZAAGD HOUT PERKOENEN. DWARSLIGGERS Piekairaat 43—45. Tet 53332. Rotterdam De beste uit kluiikalk bereide Nederlandsche witte fijne POEDERKALK NE POK. A HUB. J. APPEL N.V. TEL. 5W1. HAVEKDIJK T. 's-HERTOGEHBOSCH. Terugbetaling Motorrijtuigen-belasting Ook bij beperkt gebruik. De K.N.A.C. en de A.N.W.B. dee- len het volgende mede. Reeds eer der werd door het ministerie van Financiën bepaald, dat voor opge legde motorrijtuigen terugbetaling- zou kunnen geschieden van voor uit betaalde motorrijtuigenbelas ting van 1 Juni 1940 af tegen in levering van de motorrijtuigen- belastingkaart. Thans ontvingen bovengenoemde ver- eenigingen bericht van het ministerie van Financiën, dat eveneens een zeer tegemoetkomende regeling is getroffen voor de motorrijtuighouders, die van de daartoe bevoegde autoriteiten vergun ning hebben gekregen slechts een be perkt aantal malen of dagen met het motorrijtuig te rijden. Aan hen kan op hun daartoe strekkend verzoek teruggave wor den verleend van betaalde motor rijtuigenbelasting in verhouding van het aantal dagen, waarover de kaart loopt tot het aantal dagen, waarvan wordt aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rijden. Deze terugbetaling kan geschieden door de ontvangers na afloop van het tijdvak, waarover de belastingkaart loopt. Men beware dus zorgvuldig eventueele bewijsstukken (bijv. tijdelijke vergun ningen van benzinedistributie-bureaux) waaruit kan blijken, dat men gedurende bepaalde tijden niet op den openbaren weg heeft kunnen rijden. Koffie- en theedistributie BON 69 VOOR HET TIJDVAK 6 JUNI—5 JULI Het Departement van Handel, Vijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat bon „69" van het al- jemeen distributieboekje gedurende iiet tijdvak van Donderdag 6 Juni a.s. tot en met Vrijdag 5 Juli a.s. recht geeft op het koopen van 2j ons koffie of i ons thee. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de bevoorrading van de winkeliers tengevolge van verkeers moeilijkheden vertraging kan on dervinden. De winkeliers zullen in verband daarmede vermoedelijk niet onmiddellijk op alle bonnen, waarover hun klanten beschikken, koffie of thee kunnen afleveren. Men moet daarom niet aanstonds op 6 Juni of volgende dagen alle bonnen, waarover men beschikt, bij zijn winkelier inleveren. Indien men zijn bestellingen over de periode van 6 Juni tot en met 5 Juli verdeelt, kan ieder er zeker van zijn, dat hij in den loop van Juni de geheele hoeveelheid, waar op hij met zijn gezin recht heeft, bij zijn kruidenier kan koopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1