LEIDEN EN OMGEVING Gewichtig! Heeft iemand? WOENSDAG 5 JUNI 19-40 PAGINA W OFFICIEELE PUBLICATIES SCHOEISELDISTRIBITIE Voor werksehoeisel (waterlaarzen, c.d.) kan een bon voor vernieuwing verkregen worden, onafhankelijk van het feit, dat de belanghebbende nog in het bezit is van één paar gewone schoenen. Ook deze laalsten kunnen, zoodra zij versleten zijn en niet "meer gezoold en gelapt kunnen wórden, vervangen worden. Zij, die slechts één paar schoenen be zitten, kunnen een bon ontvangen voor een nieuw paar, zoodra het eerste her steld moet worden. Morgen, Donderdagavond van 7 tot S.30 unr zal het Distributiekantoor, Oude Rijn 132, geopend zijn voor hen, die niet lus- schen 9 en 12 en 2 en 5 uur, schoeisel bons kunnen afhalen. KOFFIE EN THEE. De hieronder weergegeven regeling geldt uitsluitend voor thee, voor zoover verpakt in hoeveelheden van minder dan 10 Kilogram en voor gebrande koffie en koffic-cxtract en niet voor cichorei, pee koffie en moulkoffie, wel voor caffeïne- vrije koffie en koffie-exlract. De hoeveel heid koffie-extract, welke de consument op zijn nog nader aan te geven bon kan verkrijgen, wordt bepaald door de op de verpakking aangegeven hoeveelheid in het extract verwerkte gebrande koffie, welke op de verpakking- vermeld moet gorden. De eerste distributieperiodc zal loopen van Donderdag 6 Juni tot en met Vrijdag 5 Juli a.s. Op den nader aan te geven bon zal men hetzij t ons thee, hetzij 1 pond koffie kunnen koopen. Met de bonnen moet geheel als met de suikerbonnen gehandeld worden. Losse bonnen zullen worden verstrekt aan hen, die in het verblijfsregister der gemeente zijn ingeschreven en aan hen, die militairen bij" zich hebben ingekwar tierd. De ranlsoenboekjes zullen er geen bevatten, behalve die voor buitenlandsche schippers. Verder komen hiervoor in aanmerking militaire cantines (in beperkte mate en op aanvrage van den commandant), kleine hotels, café's, restaurants, vergaderingen van overheidsinstanties en pensions (uit sluitend voor assanlen). De Nederlandsche Meelcentrale zal ten behoeve van de voorziening van de koffie en/of theevcrwerkende industrieën indu- slrietoewijzingen, hoewel in belangrijk mindere mate dan met suiker het geval was. in omloop brengen. Leiden, 5 Juni 1940. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. RIJKSMUSEUM VAN GEOLOGIE EN MINERALOGIE TE LEIDEN. Met ingang van 12 Juni a.s. is het Rijks museum van Geologie en Mineralogie weer voor het publiek te bezichtigen des Woensdags en des Zaterdags des voormid dags van 912 uur en des namiddags van 1.30-^-4 uur. MACHINE-CENTRALE RIJKSBELASTINGDIENST. In het pand Stationsweg 8, alhier, zal worden gevestigd een machine-centrale van den Rijksbelastingdienst, alwaar zullen worden vervaardigd de kohieren der rijksbelastingen voor de kantoren in de provincies Zuid-Holland en Zee land. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus, z. v. I. v. Weerlee en L. Kooien; Wilhelmus Gerard, z. v. W. Looman en E. J. Flanderhijn; Mar- garetha Maria Adriana d. v. J. E. War- menhoven en E. J. H. ten Bosch; Alida Dirkje, d. v. J. Bakker en A. v. Nieuwen- hoven. Overleden: Geen. Gehuwd: Geen. Huwelijksaangiften: Geen. ZAKELIJKE BIJSTAND AAN GEMOBILISEERDEN. Zooals bekend, is de Commissie voor Zakelijken Bijstand aan gemobiliseerden, waarin verschillende personen op com mercieel en maatschappelijk gebied zit ting hebben, op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken door den Burgemeester in het leven geroepen. Hoewel het leger wordt gedemobili seerd en dit zelfs reeds gedeeltelijk ge schied is, beschouwt de Commissie haar taak nog niet als geëindigd. Ten aanzien van hen die gedemobili seerd zijn valt op te merken, dat de Commissie aan verschillende militairen den raad heeft gegeven zich na demobi lisatie tot haar te wenden, terwijl voor het legerdeel, dat tot dusver niet naar huis is gezonden, de bestaansreden der Commissie nog vrijwel onverminderd geldt. In elk geval zal het zijn nut hebben, dat de Commissie nog eenigen tijd als vraagbaak blijft bestaan. De Commissie is gevestigd op het Bu reau van het Rijnlandsch Borgstellings fonds voor den middenstand, Nieuwsteeg no. 6 te Leiden. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN IN MEI. 23753 A. Kuuper, Emmalaan 52, Oegst geest. 23824 R. Krabbendam, part. verpleeg ster, Deutzstraat 7, Oegstgeest. 23435 J. van Ringen, hoofd Fin. afd. Rijksdienst v, d. Werkverruiming 's-Gravenhage, Spaargarenstraat 50, Oegstgeest. 23732 J. A. Bos, Laan van Alkemade 60. Oegstgeest. 23814 G. J. de Raadt, Oranjelaan 18, Oegstgeest. 23850 Mej. A. Zeestraten, Rijngeesterstr. weg 36, Oegstgeest. 24125 Th. J. Damsté, arts, Rijnsgeester- straatweg 86, Oegstgeest, 23361 Ir. M. J. Breuning, Rijksinspecteur v. h. verkeer, Rijn en Schiekade 20. 23057 Arend van Unen. Administrateur, Stadhoudersl. F. 66, Zoeterwoude 23419 A. L. Deegenaars, Luxe brood- en bakketbakkerij. Trompstraat 44. 23907 R. Yntema, Cobetstraat 65. 23906 L. Zitman. Tiboel Siegenbeek- straat 17. 23365 J. S. Sloos, Cobetstraat 12. 23434 J. H. M. v. Zoelen, L. de Coligny- laan 24, Oegstgeest. 24702 C. L. Korenhoff, Breestraat 22. 23709 W. H. Noppen, Assuradeur, Leid- scheweg 564, Voorschoten. 23858 L. Koote, Rapenburg 79. 23914 Modehuis. L. N. Gangetje 6. 24509 J. Smeele, Vondellaan 30. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Het was vandaag 40 jaar geleden, dat de heer A. Crama als Ictlerzeiter in dienst trad by de N.V. Alg. Boek- en Handels drukkerij voorheen Batteljee en Terpstra. Met het oog op de tijdsomstandigheden is deze herdenking slechts op sobere wijze geschied. Ten kantore der vennootschap is de ju bilaris in bijzyn van het geheele personeel toegesproken door den lieer Is. Leman namens directie en commissarissen, door den heer C. v. d. Ham Sr. namens het technisch en door de procuratiehoudster mevr. J. A. M. Huisman namens het ad ministratief personeel. Deze toespraken gingen gepaard met het aanbieden van geschenken. Den jubilaris werd den verderen dag vrijaf gegeven. ONGEVALLEN OP STRAAT. De 18-jarige C. K. is gisteravond in de Joubcrtstraat by het haasje-over springen gevallen. Daarbij heeft hü den linker onderarm gebroken. De E.H.D. bracht hem naar het Aead. Ziekenhuis. Gistermiddag is de 8-jarige N. B. in de van Speykstraat bij het onvoorzichtig oversteken van den weg tegen een rijwiel" opgeloopen en gevallen. Zeer vermoede lijk heeft de jongen daarbij het linker onderbeen gebroken. Ook hy werd per auto van den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Voorschoten LEES DIT EN HANDEL ER NAAR! De Burgemeester brengt het volgende or.der de aandacht van de ingezetenen. 1. Van zonsondergang tot zonsopgang mag geen enkel lichtschijnsel naar bui ten stralen, ook niet bij het binnentre den of verlaten van woningen. Onver minderd de straf op de overtreding ge steld, zal onverbiddelijk verbreking van de aansluiting aan het lichtnet volgen. Ook de verlichting van rijwielen moet zijn afgeschermd. 2. Samenscholingen op de openbare straat zullen gestraft worden. 3. Alle besloten vergaderingen (o.a. jeugdvereenigingen) moeten schriftelijk ter kennis van den burgemeester worden gebracht. 4. Wie radioberichten, of welke be richten dan ook verspreid, welke een vijandelijk karakter tegenover Duitsch- land dragen, wordt gestraft. 5. Het is verboden, in het openbaar of gemeenschappelijk naar niet-Duitsche radio-uitzendingen te luisteren. 6. Elke beleediging van personen, welke tot de Duitsche weermacht behoo- ren, wordt door het krijgsgerecht ge straft. 7. In het openbaar behoort men geen besprekingen of beschouwingen te hou den over den staatkundigen toestand en de gebeurtenissen, welke in den afgeloo- pen weken hebben plaats gehad. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Mei j.l. is bij de rijkspostspaarbank alhier ingelegd een bedrag van ƒ9444.52. Terugbetaald werd 20.895.35. in het voorjaar: de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en gifistoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stoff- I wisselingzout. De weldadige wer- king is verrassend. Flacon 11.K, Dubbele flacon 1.7S Dl| apotheker» en vakdroglsten DE GAANDE EN KOMENDE MAN. Ingekomen: H. Visser, echtgenoote van J. J. v. d. Mees, Papelaan 17, van Alphen a. d. Rijn; A. Bree, wed. van G. C. Hoogendoorn, Oranjekade 3, van Zoeterwoude; L. H. Wegersma, Burge meester Treubstraat 21, van Leiden; M. J Waaijer, Voorstraat 51, van Voorburg; A. Kuijf, Rijndijk 142, van Zoeterwoude; J. H. A. Brugmans, Voorstraat 49a, van Oegstgeest; Wed. Holtslag, Beresteijn- straat 8, van Den Haag; W. Reineker, Rijndijk 101, van Wassenaar; Joh. C. Wiggersma. geb. Goedhart, Burgemees ter Treubstraat 21, van Goes; W. Butter, Leidscheweg 96, van Driebergen-Rijsen- burg; H. Beumers, Veurscheweg 3, van Schiedam; F. M. Noordman, Wijngaar denlaan 31, van Zoeterwoude; P. M. Dolk, Veurscheweg 3, van Schiedam; H. W. Krispijn. Voorstraat 41, van Amster dam; Y. A. de Vries, Leidscheweg 191, van Den Haag; G. J. v, Velsen, Voor straat 9, van Bodegraven; A A. J. P. Vrijdaghs, Papelaan 156. van Seraing. Vertrokken: E. de Ruiter, van Pape laan 32. naar Den Haag, Laan v. Meer- dervoort 672; Jac. Turion. van Laan van Langenhout 3. naar Leiden, Hooigracht 38; J. Tuithof, van Leidscheweg 236, naar Bodegraven, Bodegraafscheweide 14; H. v. d. Bergh, van Haagweg 16. naar Haarlem. Prof. v. d. Waalsstraat 3; H. Kampen, van Willem de Zwijgeriaan naar Mittweid, Did., Ingenieursschule; C. v. d. Han, van Leidscheweg 411, naar Wateringen. Kerklaan 56: A. W. Beze- mer, van Leidscheweg 188, naar Enge land: L. J. M. Gussenhoven, van Voor straat 6, naar Leiden. Hogerbeetsstraat 4a; J. M. van Schie, van Voorstraat 9, naar Warmond, Zeileinde; J. H. M. Knij- nenburg, van Schoolstraat 30, naar Oegstgeest, Rijngeesterstraatweg 11: F. Groenendijk, van Leidscheweg 451, naar Vlissingen, Dortmanstraat 14; M. E. Troost, van Willem de Zwijgerlaan 16, naar Den Haag. Stadhouderslaan 94; O. R. M. van Hövell tot Westerflier, van Leidscheweg 191, naar Heumen. Malden C. 225; W. H. J. Wlllemsen, van Leid scheweg 191, naar Warfum, Westervlage 33; J. M. Stok, van Leidscheweg 191, fast van verstopping, slechte spijsvertering, overmatige vet- vorming ol de schadelijke gevol gen er van: aambeien, onzuiver bloed en vele onreine huid, dan zuivere men bloed en Inge wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout De betrouwbare en aangename werking hiervan Is een weldaad voor het geheele organisme. Flecon f 1.06. Dubbele flseon «1.7» bij apothekers en vakdrpglaten. naar 's-Gravenhage, Stadhouderslaan 3; B. Th. Logeman, van Leidscheweg 191, naar Amsterdam, Postjesweg 20; H. Chr. van Kol, van Leidscheweg 534, naar Lisse, Derde Poellaan 3; A. de Bruin, van Leidscheweg 336, naar Alkemade, Roelofarendsveen B. 308: W. Reyneker, van Rijndijk 101, naar Leiden, Oude Sin gel 118; W. L. DInkelspiel, van Donk laan 5, naar Leiden, Boerhavelaan 25; A. H. Snel, Veurscheweg 3, naar De Bildt, Gezichtslaan 170; G. E. J. M. Knaapen, van Veurscheweg 3, naar Alphen a. d. Rijn, Stationstraat; A. H. M. van Maar- seveen, van Veurscheweg 3, naar Utrecht, Koningslaan 72. Kanvijk a.d. Rijn BENOEMD. Wegens ziekte van den heer P. H. Castenmiller, hoofd der R.K. School, is tot tijdelijk hoofd benoemd de heer M. J. van Huiten te Lisse. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier en in het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Mei ingelegd ƒ4555.82 en terugbetaald ƒ33.713,30. GESLAAGDEN. Visscherijschool. Voor het diploma stuurman op stoom- zeevisschersvaartuigen slaagden Jacob Plug Mzn., Dirk v. d. Plas Tzn., Corn. v. Bellen Hzn., Arie van Duyvenbode en Willem v. d. Plas Czn. Voor het diploma 3e stuurman groote handelsvaart daag de Jan Klok Jzn. Voor het diploma kaartpassen slaagden P. Varkevisser, M. Plug, J. Hoek, en voor het diploma stuur man J. Haasnoot, W. Guljt, Rijksgede legeerde was Kapitein E. P. Rös. UIT HET WESTLAND ONZE AARDAPPELEN-VOORZIENING. Ruim beschot wordt verwacht. Nog slechts spaarzaam komen de nieu we aardappelen aan de Westlandsche veilingen voor het bord. Het Is echter nog slechts het begin van den ruimen vloed, dien men binnen enkele weken te gemoet kan zien. Wanneer de weersomstandigheden zich wat gunstig laten gelden, en daarbij ls het dan vooral noodig, dat er wat meer regen komt, verwacht men, dat de vol gende week het oogst-seizoen voor de nieuwe aardappelen zal worden ingezet. Het is juist het Westland, dat steeds de opening geeft van den nieuwen oogst. In de duinstreken rond 's-Gravenzande heeft de teelt van aardappelen steeds een belangrijke plaats ingenomen, en vanhier vond steeds de eerste export van het product plaats. Het zijn de Verstelingen, die hier in hoofdzaak geteeld worden. Het treft wel bijzonder, dat dit jaar de aanplant van aardappelen vrij groot is geweest, en ruimer dan het vorig jaar. De ont wikkeling van de plant is goed geweest, en uit kweekerskringen werd ons mede gedeeld, dat een ruim beschot te wach ten staat. De knollen hebben zich flink kunnen ontwikkelen, en er is een gezond product ontstaan. Van de veel gevreesde Colorado kever heeft men in deze streken nog g«en hinder ondervonden, en ■uiteraard worden alle krachten in gespannen, om de gevaren met al-. Ie krachten te weren. Men verwacht dat dit zeker zal lukken. De eerste proeven van de nieuwe teelt, die aan de veilingen zijn verschenen, hebben voor de kweekers goede resulta ten gegeven; men neemt aan, dat het voor de Westlandsche aardappelenteelt een gunstig jaar zal worden. Naaldwijk WEER TERUG. De 16-jarige L., wonende aan den Maasdijk, die vorige week Dinsdag uit de ouderlijke woning verdween en wiens opsporing was gevraagd, is daarin weer teruggekeerd. DE KEUKEN IN DRAF. Een span paarden, gespannen voor een militairen keukenwagen, sloeg in het dorp op hol. De dieren renden den Dijks- weg op: waar de ruiten van het kan toor van den gemeente-ontvanger aan scherven gingen. Voorts werden drie boompjes ontworteld, terwijl een ijzeren paal der verlichting sneuvelde. Vervol gens kwam het gespan in een sloot te recht, en dus tot stilstand. Er hadden geen persoonlijke ongevallen bij dit al les plaats. MEN VOND EN VERLOOR. Gevonden is een portemonnaie, ro zenkrans. jutezak, fiets, eenig geld; ver loren een regenjas, rijwieltasch, een por temonnaie. VOLHOUDEN. Aan een kleine jongen werd eens ge vraagd: Hoe leerde je schaatsenrijden? „Door telkens op te staan als ik viel". antwoordde de snaak. Daarin ligt voor elk een levensles: .Sta op, als ge valt!" De oude kerken in Drente Simpele voorbeelden van bouwkunst. In het R.K. Bouwblad schrijft J. Gans over de oude kerken in Dren te en merkt op, dat er in deze kerkelijke bouwkunst in vele op zichten gevolgen te constateeren zijn van meer bepaalde Drentsche verhoudingen en het deze gevolgen zijn, welke aan de dorpske-ken. in Drente toch iets uitgesproken Drentsch verleenen, in soms vrij scherp verschil met de kerkelijke bouwkunst der aanliggende pro vincies. Bezichtigen wij een reeks Drentsche kerken, dan constateeren wij in het al gemeen een voorkeur voor de eenbeutcige ruimte, afgesloten door deelen van een voudige, regelmatige veelhoeken. Uitzon deringen zijn er, als in Roden en Diever, met driebeukige kerken. Ruinerwolde vertoont een tweebeukige oplossing. De tweede, lagere beuk is echter vrij zeker van lateren datum. Geheel afwijkend is de Ned. Herv. kerk te Hykersmilde, gebouwd in 1780, een achtkante kerk met koepel en van meet af aan ingesteld op den Protestantschen eeredienst. Het eveneens van meet af aan Protestantsche kerkje te Roswinkel (1759) vertoont echter den eenbeukigen plattegrond, afgesloten met drie zijden van een achthoek, in overeenstemming met de Drentsche traditie. Alhoewel de torenrompen in het alge meen verwant zijn en eenvoudig en strak, komt in de bekroningen nogal wat variatie voor. Men vindt torens met een voudig tentdak, als in Havelte, met za deldaken: Vledder, Norg, Aiiloo, met hooge achtkante spitsen: Steen, Dalen. Roden, Beilen en Rolde. De toren van de kerk te Dwingelo is bekroond met een ui-vormigen koepel, de eenige in Dren te, Zweeloo heeft een kerkje, eenbeukig, met een daktorentje, gedekt met hou ten leien. Waarschijnlijk waren vroeger de kerken in haar geheel met deze hoi ten leien gedekt, die later vervang® zijn door leien of p .amen. of soms ovei dekt met pannen De kerken van Drente zijn overweger baksteenkerken. N ïursteen vindt het algemeen sch o sche toepassing. 1 afwijking hiervan vertoont dc kerk va Anloo een tufsteenen schip, de kerk va Vries een tufsteenen toren. De achttiende eeuw besluit met kerken van Hyk> milde on Roswlnkc Ook de negentiend \r,.> heeft kérkd gebouwd, maar in het algemeen met dl resultaat, dat mer. zou wonschen, dat he maar niet gebeurd was. De meeste kerken van Drente dateere: van vóór de Hervorming. Tegenwoordt, zonder uitzondering in Protestantsch) handen, zijn het in origine R.K kerkei zoo goed en zoo kwaad ais dat mogellj was ingericht voor den Protestantsche. eeredienst en in Drente, net. als over# anders, meestal kwaad In een tijd als de onze, waarin mee kleine kerken worden gebouwd dan groo te. valt er veel lecen van ie oud^u, Drentsche kerke j. meent Jans. De een voud in platteland en hoofdvorm maak llc't ze buitengewoon geschikt voor kerke lijke bouwkunst in onzen tijd. De deuren en lichtopeningen rnjn oojvcrr al even eenvoudig gehouden. Met h simpele baksteerei traceerIngen zoudeiom de laatste in der n vorm ook bruikba* zijn voor onzen tijd. Daarbij treft in o tego interieurs van ve'e :er kerken, hoe be steil schadigd soms ook door onverstand schi gebrek aan onderhoud, de kalme plocJi med tigheid. Een interieur als van de ker Roden laat, ondanks zijn wirwar va 17 banken, een indruk achter dien me lijk* niet licht vergeet. Het Interieur ls va oil diep roode baksteen met zware pijlers bogen en de verlichting ls bljn lucfc schaarsch. Maar wanneer men even ai I ijj den schemer gewnd is, lijkt het of Hch i <ti en donker een geheimzinnig spel gaa opn spelen en het schemerig rood der bak een steenen wordt tc een gedempten gloei b- Met zuiver bouw unstlge middelen voe in len wij ons gepla 1st. voor het eeuwig or. zijn ultsprekelijke geheim des levens. Wi vo*»: voelen te staan ln een gewijde ruimt» 1^'' op door de macht der ruimte „Heilige:bim Grond". den N Dui Per wagen op weg naar huis De bewoners van Wast Brabant, die naar Zeeland waren geëvacueerd, worden naar hun woningen teruggebracht Sprokkelingen DANKT GOD IN ALLES. „Wat moet ik God danken!" zeide een reiziger, terwijl hij uit zijn rijtuig steeg, tit den herbergier, die reeds was toe geschoten, om het paard vast te hou den. „Denk eens, daar ginds bij dien kleinen molen, werd mijn paard schich tig, en het scheelde niet veel of ik was van den kant in het water geraakt". „Nu, mijnheer!" antwoordde de her bergier, „als gij God daarvoor danken moogt, dan mag ik nog wel veel meer doen, want gisteren ben ik denzelfden weg langs komen rijden en bij den kleinen molen is mijn paard niet schich tig ge v/orden". Is het niet zoo, dat wij .er dikwijls wél op letten, als God ons uit eenig gevaar heeft gered of bevrijd, terwijl wij er zoo weinig acht op slaan, als Hij ons voor die gevaren behoedt en bewaart? Die uit een zware ziekte is hersteld, is meestal dankbaarder voor de gezond heid, die hy teruggekregen heeft, dan hij, die niet krank is, voor de gezond heid, die hij niet verloren heeft. Beproevingen en ontberingen zijn dikwerf noodig. om ons Gods giften en gaven recht op prijs te doen stellen. Dat moest alzoo niet zijn! Daarom: dankt God in alles; want dit ls de wille Gods in Christus Jezus over u! Café-Restaurant Den Hoct Bezuldenhout 11-13 Den Haag bij het Staatsspoor Het aangewezen adres voor Uw maaitijden GROOTE EN KLEINE ZALEN VOOR GEZELSCHAPPEN IN GROOT GEVAAR. „Mijnheer", zei de predikant tot een zijner gemeenteleden: „gij verkeert in groot gevaar!" De aangesprokene keek er. vreemd van op. Hij was zich geen gevaar bewust; de man lachte hij had pas een groote erfenis gekregen. ,,'t Is meenens", herhaalde de leeraar met ernstige stem; „gij verkeert in groot gevaar". „Hoe dan?" vroeg het gemeentelld verbaasd. „Omdat gij rijk geworden zijt", luidde het antwoord. „Als dit geen gevaarlijke toestand is, spreekt de Bijbel de waar heid niet." DE EERSTE PLANTENTUINEN IN EUROPA. Lorenzo de Medici, bijgenaamd 4 prachtlievende (li481492) vulde zij: tuinen met bloemen i !t het Oosten o. gaf dus het voorbeeld van een botan! sche verzameling. Dit voorbeeld verd weldra door oei groot aantal steden nagevolgd. Ziehier de lijst van de eerste inricfc T tingen van dien aard: Plantentuin te Florence i;i 154-, vaj.,3 Padua in 1546, vs Bolog en Pisa i: "f 1547, van de Univ rsiteit te Leiden 157 —1580, Van Leipzig ln denzelfden ttjé van de plantkundiger, te Parijs In 1GG' van Mortpellier lr. 1598, van Giesaen 1 T 1605, van Altorf in 1625, de plantentuJ n« te Parijs in 1626, an Jena ir. 1629, va Oxford in 1640, an Madrid in 1651 van Upsela in 1657 GEEN MOE LIJKE VRAAG. Wilberforcë, wel bekend door ziji snedige antw'oorden, werd aan een sta tion eens aangespioken door iemand, dl' zich sterk maakt hem een vraag t kunnen doen, waarop hij 't antwoor. zou moeten schuld.g blijven. De bisscho! was erg nieuwsgierig die vraag te ver nemen. „Welnu", zei de man, ..wat is de naast weg naar den hemel?" „O, dat is heel gemakkelijk", ant woordde Wilberforoe. „ieder kind wee- dat; ik leerde he reeds, toen ik no; als knaap op de Zondagsschoolbankei zat. Gij moet dacielljk rechts omslaan en dan al maar rechtuit'" HET 10 FLOOD. Het potlood ls al meer dan 270 jaa oud. Het heeft reeds een aantal voor vaderen gehad; het „praeduc.al" ls wc zijn stamvader. Da was een rond stokje dat de Romeinen niet om te schrijver maar voor het trekken Van lijnen li was gebruikten en dat tot in de middel eeuwen in zwang was. In de 14de eeuw kwamen waarschijn lijk uit Italië de eerste potloodstlftei die in hout gevat waren. Omstreeks 162 werden de potlooden van graniet g' maakt. In Duitschland nu werden c graphiet-mijnen gevonden, zoodat he handwerk van het potloodmaken lang zaam een fabrieksbedrijf wed, waarva1 Gaspar Faber de s ichter was. Sedert heeft de potlood-industrie oe groote uitbreiding ondergaan, voors in Duitschland en wei in Neurenberi waar door meer dan dertig fabrleke jaarlijks ongeveer 300 ralUloen potloo den vervaardigd werdén.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2